olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Allegion plc ALLE
Services-Detective, Guard & Armored Car Services · SIC 7381 · Verticală: Services-Detective, Guard & Armored Car Services (SIC 7381)
Allegion plc este un furnizor global de produse și soluții de securitate, cu mărci istorice precum Schlage, Von Duprin și LCN, care echipează clădiri comerciale, instituționale și rezidențiale. În exercițiul 2025 a raportat venituri nete de 4067,3 milioane USD, iar în trimestrul trei al anului 2026 a anunțat o creștere organică susținută și o majorare a prognozei.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Allegion plc (ALLE) costa 192,69 USD (+1,76 % într-o zi), cu capitalizare 16,2 mld USD, P/E 24,0 pe un EPS diluat de 8,03 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,12 %, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 125,65–192,69 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,2 mld USD (+9,6 % an/an), profit net de 220,9 mil USD (+17,3 % an/an), EPS diluat 2,59 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 80,7
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 137,56 – 200,66
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 37,3 %
- SMA 50 / 200
- 160,23 / 150,92
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 9,68 / 7,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +25,4 % | −1,1 % | +26,5 pp | — |
| 3 luni | +14,3 % | −0,5 % | +14,8 pp | — |
| 6 luni | +42,4 % | +4,4 % | +38,0 pp | — |
| De la început de an | +21,0 % | +12,3 % | +8,7 pp | — |
| 1 an | +16,4 % | +13,5 % | +2,9 pp | −36,8 % |
| 3 ani | +89,1 % | +76,4 % | +12,7 pp | +67,4 % |
| 5 ani | +46,6 % | +63,7 % | −17,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 945,6 mil | 941,9 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Costul vânzărilor | 528,9 mil | 519,4 mil | 555,5 mil | 580,4 mil | 573,7 mil | 579,1 mil | 634,0 mil | 624,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 232,1 mil | 226,1 mil | 246,8 mil | 256,0 mil | 249,9 mil | 259,2 mil | 262,8 mil | 263,6 mil |
| Profit operațional | 184,6 mil | 196,4 mil | 219,7 mil | 233,8 mil | 209,6 mil | 195,3 mil | 254,7 mil | 284,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 26,9 mil | 30,0 mil | 31,9 mil ≈ | 36,7 mil ≈ | 31,1 mil | 35,6 mil | 35,7 mil ≈ | 36,1 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,2 mil | 24,7 mil | 24,6 mil | 26,6 mil | 25,1 mil | 24,2 mil | 24,8 mil | 24,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 162,3 mil | 175,2 mil | 200,4 mil | 208,9 mil | 183,9 mil | 171,5 mil | 227,9 mil | 267,8 mil |
| Impozit pe profit | 18,2 mil | 27,0 mil | 40,7 mil | 20,5 mil | 36,4 mil | 33,4 mil | 43,3 mil | 46,9 mil |
| Profit net | 144,1 mil | 148,2 mil | 159,7 mil | 188,4 mil | 147,5 mil | 138,1 mil | 184,6 mil | 220,9 mil |
| EPS diluat | 1,66 ≈ | 1,71 | 1,85 | 2,18 | 1,70 ≈ | 1,59 | 2,15 | 2,59 |
| Flux de numerar operațional | 219,0 mil | 104,5 mil | 209,7 mil ≈ | 229,5 mil ≈ | 240,1 mil | 101,3 mil | 198,4 mil ≈ | 304,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 24,1 mil | 21,1 mil | 17,7 mil ≈ | 19,7 mil ≈ | 39,6 mil | 21,0 mil | 17,9 mil ≈ | 25,7 mil ≈ |
| Dividende plătite | 41,4 mil | 43,6 mil | 44,2 mil ≈ | 43,6 mil ≈ | 43,9 mil | 47,4 mil | 46,6 mil ≈ | 46,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 100,0 mil | 40,0 mil | 40,0 mil | 0 ≈ | 0 | 40,6 mil | 120,0 mil | 119,8 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 40 trimestre (min 16,5, mediană 22,2, max 34,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,7 mld | 2,9 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 4,1 mld |
| Venituri an/an | +13,4 % | +4,5 % | −4,7 % | +5,4 % | +14,1 % | +11,6 % | +3,3 % | +7,8 % |
| Profit net | 434,9 mil | 401,8 mil | 314,3 mil | 483,0 mil | 458,0 mil | 540,4 mil | 597,5 mil | 643,8 mil |
| Profit net an/an | +59,1 % | −7,6 % | −21,8 % | +53,7 % | −5,2 % | +18,0 % | +10,6 % | +7,7 % |
| EPS diluat | 4,54 | 4,26 | 3,39 | 5,34 | 5,19 | 6,12 | 6,82 | 7,44 |
| EPS diluat an/an | +59,3 % | −6,2 % | −20,4 % | +57,5 % | −2,8 % | +17,9 % | +11,4 % | +9,1 % |
| netă % | 15,9 % | 14,1 % | 11,6 % | 16,8 % | 14,0 % | 14,8 % | 15,8 % | 15,8 % |
| Flux de numerar liber | 408,7 mil | 422,6 mil | 443,2 mil | 443,2 mil | 395,5 mil | 516,4 mil | 582,9 mil | 685,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 356,2 mil USD
- Datorie financiară
- 2,0 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 5,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,96x
- Lichiditate curentă
- 1,84x
- ROE
- 36,1 %
- ROA
- 13,3 %
- Marja FCF
- 16,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,2 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 54,4 mil | 73,3 mil | 74,5 mil | 101,9 mil | 112,7 mil | 132,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 635,7 mil | 674,7 mil | 736,0 mil | 865,6 mil | 887,8 mil | 978,8 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 403,5 mil | 530,2 mil | 586,4 mil | 708,4 mil | 780,7 mil | 859,5 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 78,0 mil | 79,2 mil | 95,1 mil | 109,0 mil | 116,2 mil | 129,7 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 481,5 mil ≈ | 609,4 mil ≈ | 681,5 mil ≈ | 817,4 mil ≈ | 896,9 mil ≈ | 989,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 51,1 mil | 50,2 mil | 75,9 mil | 93,1 mil | 102,0 mil | 101,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 365,4 mil | 524,0 mil | 514,5 mil | 617,2 mil | 698,8 mil | 768,4 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 50,9 mil | 40,7 mil | 56,2 mil | 76,6 mil | 101,3 mil | 124,6 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | 314,3 mil | 483,0 mil | 458,0 mil | 540,4 mil | 597,5 mil | 643,8 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,39 | 5,34 | 5,19 | 6,12 | 6,82 | 7,44 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 92,8 mil | 90,5 mil | 88,3 mil | 88,3 mil | 87,6 mil | 86,6 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,28 | 1,44 | 1,64 | 1,80 | 1,92 | 2,04 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 865,6 mil
- 2024
- 887,8 mil
- 2025
- 978,8 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
- 2023
- 88,3 mil
- 2024
- 87,6 mil
- 2025
- 86,6 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 480,4 mil | 397,9 mil | 288,0 mil | 468,1 mil | 503,8 mil | 356,2 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 283,1 mil | 380,4 mil | 479,0 mil | 438,5 mil | 423,0 mil | 519,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 294,9 mil | 283,7 mil | 308,7 mil | 358,1 mil | 385,3 mil | 444,6 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 819,0 mil | 803,8 mil | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 487,1 mil | 447,5 mil | 608,9 mil | 572,8 mil | 569,0 mil | 826,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,1 mld | 3,1 mld | 4,0 mld | 4,3 mld | 4,5 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 220,4 mil | 259,1 mil | 280,7 mil | 259,2 mil | 258,0 mil | 244,8 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 200,0 mii | 12,6 mil | 12,6 mil | 412,6 mil | 21,9 mil | 200,0 mii | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 1,4 mld | 2,1 mld | 1,6 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 521,5 mil | 601,2 mil | 703,6 mil | 1,1 mld | 696,9 mil | 755,4 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,2 mld | 2,3 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 832,6 mil | 762,4 mil | 944,5 mil | 1,3 mld | 1,5 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
- 2023
- 572,8 mil
- 2024
- 569,0 mil
- 2025
- 826,0 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 490,3 mil | 488,6 mil | 459,5 mil | 600,6 mil | 675,0 mil | 783,8 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 47,1 mil | 45,4 mil | 64,0 mil | 84,2 mil | 92,1 mil | 98,1 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 443,2 mil ≈ | 443,2 mil ≈ | 395,5 mil ≈ | 516,4 mil ≈ | 582,9 mil ≈ | 685,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -56,7 mil | -31,6 mil | -994,1 mil | -129,1 mil | -228,4 mil | -685,5 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -321,9 mil | -529,3 mil | 437,0 mil | -298,7 mil | -394,5 mil | -266,7 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 117,3 mil | 129,0 mil | 143,9 mil | 158,7 mil | 167,0 mil | 175,3 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 208,8 mil | 412,8 mil | 61,0 mil | 59,9 mil | 220,0 mil | 80,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -129,1 mil
- 2024
- -228,4 mil
- 2025
- -685,5 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
- 2023
- -298,7 mil
- 2024
- -394,5 mil
- 2025
- -266,7 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 67 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare26
- Randamente65
- Calitate100
- Bilanț și datorie84
- Creștere74
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,81 – 209,04 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)125,65 – 209,04 (Mijloc 157,49)WACC 8,8 % · FCFF de pornire 819,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 15,9 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)26,81 – 36,05 (Mijloc 30,75)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 67/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 20,3 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 15,7 % | 100 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 107,1 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,5 % | 63 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 12,8 % | 85 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,5x | 71 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,6x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 92 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,0x | 27 (pe interval fix) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,5x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,6 % | 57 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,9 % | 41 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 24,9 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie84/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere74/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate100/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare26/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Allegion plc (ALLE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,1 mld USD în 2025; creștere an/an 7,8 %; marjă netă 15,7 %; ROE 33,6 %; datorie netă/EBITDA 1,5x.
Intervalul de valoare estimat este 76,23–122,54 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 94,12 USD, prețul de 192,69 USD lasă un potențial de -51,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -104,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 67/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 20,3 %
- Marja netă: 15,7 %
- Conversia profitului în FCF: 107,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 12,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,5x
- Acoperirea dobânzilor: 9,6x
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- Rata de distribuire (FCF): 24,9 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 24,0x
- EV/EBITDA: 16,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Services-Detective, Guard & Armored Car Services (SIC 7381) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALLEAllegion plc | 16,2 mld | 24,0 | 33,6 % | 15,7 % | +7,8 % | +16 % / +89 % |
| ADTADT Inc. | 7,5 mld | 12,2 | 16,9 % | 11,9 % | +4,7 % | +20 % / +69 % |
| ARLOArlo Technologies, Inc. | 1,6 mld | 56,3 | 22,1 % | 5,2 % | +3,6 % | +5 % / +67 % |
| GFAIGuardforce Ai Co., Limited | 4,6 mil | — | -20,5 % | -16,1 % | +0,2 % | −79 % / −95 % |
| SUGPSU Group Holdings Ltd | 2,5 mil | — | -20,1 % | -9,6 % | +5,5 % | −99 % / indisponibil |
| CIGLConcorde International Group Ltd | — | — | -3.579,0 % | -797,3 % | −1,6 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALLE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 119,74 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 211,38 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 318,00 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 123,37 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 244,39 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 402,63 Randament total 114 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 127,12 Randament total -29 % · Pe an -7 % | 282,54 Randament total 54 % · Pe an 9 % | 509,79 Randament total 174 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 61,10
- Marja netă± 42,77
- Creșterea anuală a veniturilor± 34,12
- Diluare anuală± 3,59
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Allegion plc este un furnizor global de produse și soluții de securitate, cu mărci istorice precum Schlage, Von Duprin și LCN, care echipează clădiri comerciale, instituționale și rezidențiale. În exercițiul 2025 a raportat venituri nete de 4067,3 milioane USD 1, iar în trimestrul trei al anului 2026 a anunțat o creștere organică susținută și o majorare a prognozei 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de mărci cu istorie lungă și reputație de pionierat în siguranță, care susține prețurile și loialitatea canalelor de distribuție 1.
- Rentabilitate în creștere, cu marje operaționale care s-au îmbunătățit în 2025 și în trimestrul trei al anului 2026 13.
- Capacitatea de a produce regional și de a configura soluții personalizate, ceea ce reduce timpii de livrare 1.
Puncte slabe
- Expunerea la costurile de materii prime și la tarifele vamale, mai ales pentru componentele provenite din Mexic și alte țări 12.
- Marja segmentului International este mult mai slabă decât cea din Americas, iar volumele au scăzut în ultimul trimestru raportat 13.
- Datoria totală rămâne semnificativă, ceea ce limitează flexibilitatea financiară dacă piețele de capital se înrăutățesc 13.
Oportunități
- Creșterea produselor electronice, a soluțiilor mobile și a sistemelor conectate ar putea deschide venituri noi, mai ales prin achiziții 1.
- Segmentul nerezidențial din America de Nord arată un avans organic solid, care ar putea continua dacă construcțiile comerciale se mențin 3.
- Integrarea de achiziții specializate în uși și electronică ar putea extinde oferta către proiecte mai complexe 2.
Amenințări
- Un ciclu economic slab în construcții sau o scădere a încrederii consumatorilor ar putea reduce cererea pentru produsele companiei 1.
- Noi tarife sau represalii comerciale ar putea crește costurile și ar putea afecta marjele, dacă nu pot fi compensate prin prețuri 12.
- Concurența din partea mărcilor private și a unor competitori tehnologici specializați ar putea presa prețurile 1.
Riscuri
- Dependența de construcțiiridicat
Cererea depinde de ciclurile din construcțiile și renovările rezidențiale, comerciale și instituționale, care pot fi afectate rapid de condițiile economice 1.
- Tarife și comerț internaționalridicat
Tarifele noi sau schimbările din politica comercială ar putea crește costul componentelor și ar putea întârzia livrările 12.
- Îndatorare și dobânzimediu
Datoria totală și împrumuturile cu dobândă variabilă expun compania la creșterea costurilor de finanțare dacă dobânzile cresc 13.
- Depreciere de goodwillmediu
Valoarea contabilă a goodwill-ului și a activelor nemateriale este semnificativă, iar o scădere a performanței ar putea duce la depreciere 1.
- Riscuri valutarescăzut
Veniturile din afara SUA și diferențele de curs pot afecta rezultatele raportate în dolari, chiar dacă activitatea locală rămâne stabilă 13.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tendința de creștere organică din segmentul nerezidențial american se menține, compania ar putea continua să îmbunătățească veniturile și marjele.
- Portofoliul de produse electronice și software ar putea genera venituri recurente și ar putea susține extinderea marjelor.
- Achizițiile recente ar putea adăuga capabilități noi, dacă integrarea decurge conform planului.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele noi cresc costurile mai repede decât pot fi transferate către clienți, marjele ar putea scădea.
- O încetinire a construcțiilor ar putea reduce volumele, mai ales în segmentul rezidențial și în Europa.
- Creșterea datoriei sau a dobânzilor ar putea limita capacitatea companiei de a finanța achiziții și răscumpărări de acțiuni.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și evoluția marjei operaționale în segmentul InternationalQ4 2026
- Aplicarea noilor tarife și efectul lor asupra costului bunurilor vândute2027
- Integrarea Door Components și Overly Door Company și contribuția lor la venituri2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania funcționează prin două segmente raportabile: Allegion Americas, care include zona nord-americană, și Allegion International, care acoperă restul lumii 1. Producția este organizată regional, pentru a fi aproape de clienți, și include 37 de facilități principale de producție și asamblare 1. Compania s-a extins prin achiziții în 2025 și 2026, inclusiv ELATEC și, în 2026, Door Components și Overly Door Company, ceea ce îi întărește portofoliul de electronică și uși specializate 12.
Segmente
Allegion Americas
Segmentul Americas, cu venituri nete de 3218,8 milioane USD în 2025 1, este cel mai mare și cel mai rentabil, cu o marjă operațională segmentară de 27,9% 1. În trimestrul trei al anului 2026, veniturile din Americas au crescut organic, iar segmentul nerezidențial a avansat cu cifre duble mici, potrivit comunicatului 3.
Piața în context
Tendințe
- Cerere pentru securitate electronicăvânt din spate
Compania afirmă că adoptarea tehnologiilor noi, a soluțiilor mobile și a inteligenței artificiale în clădiri și locuințe ar putea susține creșterea produselor conectate 1.
- Tarifele vamale și incertitudinea comercialăvânt din față
Tarifele impuse de SUA au crescut costurile, iar compania a compensat parțial prin prețuri; noile tarife impuse după decizia Curții Supreme ar putea afecta în continuare cererea și costurile 12.
- Restituirea tarifelor IEEPAmixt
Rambursările de tarife declarate invalide au adus un beneficiu contabil în 2026, însă compania notează că efectul viitor nu ar trebui să fie semnificativ 23.
- Achiziții și integraremixt
Achizițiile de mici și medii dimensiuni extind portofoliul de electronică și uși specializate, dar aduc costuri de integrare și amortizare care ar putea afecta marja 13.
Poziția concurențială
Principalii concurenți globali, potrivit companiei, sunt Assa Abloy AB și dormakaba Group, iar pe piața rezidențială nord-americană concurează și Fortune Brands Innovations, Inc. 1. Există și concurență din partea mărcilor private ale retailerilor și a unor furnizori mai specializați pe categoriile tehnologice avansate 1.
Compania susține că se diferențiază prin brandurile sale consacrate, prin varietatea produselor, integrarea cu platforme tehnologice și capacitatea de a configura soluții personalizate pentru fiecare client 1.
- Assa Abloy AB
Principal concurent global citat de companie, cu accent pe produse de securitate și control al accesului.
- dormakaba Group
Concurent global menționat de companie în segmentul ușilor și al sistemelor de acces.
- Fortune Brands Innovations
Concurent pe piața rezidențială nord-americană, citat în raportul anual.
- Mărci private ale retailerilor
Produse cu marcă proprie ale marilor lanțuri, care pot concura direct cu gama companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Do Wall Street Analysts Like Allegion Stock?Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 25 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial28 apr. 2026
- Raport curent28 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 apr. 2026
- Raport curent15 apr. 2026Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Allegion plc · 17 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Allegion plc · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Allegion plc · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.