olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ardagh Metal Packaging S.A. AMBP

Metal Cans · SIC 3411 · Verticală: Produse metalice (SIC 341x)

4,73USD+5,11 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Ardagh Metal Packaging produce ambalaje metalice pentru băuturi, în principal cutii de aluminiu, pentru clienți din Europa, America de Nord și Brazilia, și se află pe locurile doi sau trei în aceste piețe. În exercițiul financiar 2025, compania a raportat venituri de 5497 milioane USD, iar veniturile și-au crescut treptat datorită transferului costurilor cu materiile prime către clienți. Profilul merită urmărit pentru că structura contractelor pe termen lung și dependența de câțiva clienți mari definesc riscurile și stabilitatea afacerii.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Ardagh Metal Packaging S.A. (AMBP) costa 4,73 USD (+5,11 % într-o zi), cu capitalizare 2,8 mld USD, randament al dividendului 9,27 %, beta 0,70, interval pe 52 de săptămâni 3,32–5,36 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,8 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,02 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-0,42 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
9,27 %
DPS 12 luni 0,44
Beta (2 ani)
0,70
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
3,325,36

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
4,27 – 4,77
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,92 · lățimea benzii 11,2 %
SMA 50 / 200
4,69 / 4,47
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,5 %−2,3 %+8,9 pp—
3 luni−1,5 %−0,8 %−0,7 pp—
6 luni+20,1 %+4,7 %+15,3 pp—
De la început de an+15,4 %+10,2 %+5,2 pp—
1 an+32,5 %+10,3 %+22,2 pp+27,3 %
3 ani+30,3 %+73,0 %−42,7 pp+20,8 %
5 ani−51,2 %+61,8 %−113,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,6 %
10 feb. 2026 → 22 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,6 %
22 nov. 2021 → 07 feb. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri3,3 mld3,5 mld4,1 mld4,7 mld4,8 mld4,9 mld5,5 mld
Venituri an/anindisponibil+3,2 %+17,5 %+15,6 %+2,6 %+2,0 %+12,0 %
Profit net-40,0 mil111,0 mil-210,0 mil237,0 mil-50,0 mil-3,0 mil11,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−289,2 %indisponibil−121,1 %indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,080,22-0,390,38-0,12-0,05-0,02
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−277,3 %indisponibil−131,6 %indisponibilindisponibil
netă %-1,2 %3,2 %-5,2 %5,1 %-1,0 %-0,1 %0,2 %
Flux de numerar liber176,0 mil71,0 mil-221,0 mil-380,0 mil248,0 mil283,0 mil276,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
indisponibil USD
Datorie financiară
4,3 mld USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
-675,0 mil USD
Active totale
5,7 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,06x
ROE
indisponibil
ROA
0,2 %
Marja FCF
5,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,8 mld
2024
4,9 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,3 mld
2024
4,3 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
474,0 mil
2024
630,0 mil
2025
681,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
76,0 mil
2024
202,0 mil
2025
244,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-71,0 mil
2024
10,0 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-21,0 mil
2024
13,0 mil
2025
-7,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-50,0 mil
2024
-3,0 mil
2025
11,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,12
2024
-0,05
2025
-0,02

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
597,6 mil
2024
597,7 mil
2025
597,7 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,44
2024
0,44
2025
0,44

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mar. 2022verificat

Creanțe
2023
278,0 mil
2024
332,0 mil
2025
467,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
469,0 mil
2024
382,0 mil
2025
509,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,6 mld
2024
2,5 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mar. 2025verificat

Fond comercial
2023
999,0 mil
2024
966,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active totale
2023
5,7 mld
2024
5,5 mld
2025
5,7 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,6 mld
2024
3,8 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,6 mld
2024
5,6 mld
2025
6,4 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
106,0 mil
2024
-136,0 mil
2025
-675,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
597,6 mil
2024
597,7 mil
2025
597,7 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
616,0 mil
2024
450,0 mil
2025
449,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
368,0 mil
2024
167,0 mil
2025
173,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
248,0 mil ≈
2024
283,0 mil ≈
2025
276,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat

Flux de numerar din finanțare
2023
-348,0 mil
2024
-81,0 mil
2025
-374,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
263,0 mil
2024
264,0 mil
2025
262,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 03 mar. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
20,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-64,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-37,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-2,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
12,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
5,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
94,9 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
449,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
173,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
276,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
2.509,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
27 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
34 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
106 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-45 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
257,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
10,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
9,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
1,16
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,73 USD

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
0,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
9,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 mar. 2026
verificat 183derivat 4

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
5,76
USD pe acțiune
Mijloc
6,61
USD pe acțiune
Sus
7,75
USD pe acțiune
Preț: 4,73 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 39,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 28,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,76 – 7,75 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)5,76 – 7,75 (Mijloc 6,61)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Produse metalice (SIC 341x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,2 %0 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate2.509,1 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,4 %45 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x22 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare9,8 %100 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente9,3 %100 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente94,9 %36 (pe interval fix)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial45/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente74/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ARDAGH METAL PACKAGING S.A. (AMBP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,5 mld USD în 2025; creștere an/an 12,0 %; marjă netă 0,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 5,76–7,75 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,61 USD, prețul de 4,73 USD lasă un potențial de 39,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 28,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 2 509,1 %
  • Randament FCF: 9,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 9,3 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: 0,2 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Produse metalice (SIC 341x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,5x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−53,8 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,8x
ROE
—
mediana verticalei 11,7 %
Marja netă
0,2 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−95,4 %)
Marja EBIT
4,4 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−19,7 %)
Venituri an/an
12,0 %
mediana verticalei 4,8 %
peste mediană (+151,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
9,3 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+594,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BALLBall Corporation18,0 mld19,317,3 %6,6 %+11,6 %+37 % / +23 %
CCKCrown Holdings, Inc.13,3 mld17,226,7 %5,8 %+4,8 %+27 % / +43 %
SLGNSilgan Holdings Inc4,5 mld16,711,7 %4,0 %+10,7 %+7 % / +2 %
AMBPArdagh Metal Packaging S.A.2,8 mld——0,2 %+12,0 %+32 % / +30 %
JBDIJBDI Holdings Limited47,0 mil247,03,1 %1,4 %+0,9 %+34 % / indisponibil
GEFGreif, Inc.——6,5 %4,4 %+4,3 %+26 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMBP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,20
Randament total -96 % · Pe an -96 %
0,35
Randament total -93 % · Pe an -93 %
0,53
Randament total -89 % · Pe an -89 %
3 ani
0,20
Randament total -96 % · Pe an -65 %
0,39
Randament total -92 % · Pe an -56 %
0,65
Randament total -86 % · Pe an -48 %
5 ani
0,20
Randament total -96 % · Pe an -47 %
0,44
Randament total -91 % · Pe an -38 %
0,79
Randament total -83 % · Pe an -30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,10
  • Marja netă± 0,07
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,06
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).

Pe scurt

Ardagh Metal Packaging produce ambalaje metalice pentru băuturi, în principal cutii de aluminiu, pentru clienți din Europa, America de Nord și Brazilia, și se află pe locurile doi sau trei în aceste piețe. În exercițiul financiar 2025, compania a raportat venituri de 5497 milioane USD, iar veniturile și-au crescut treptat datorită transferului costurilor cu materiile prime către clienți. Profilul merită urmărit pentru că structura contractelor pe termen lung și dependența de câțiva clienți mari definesc riscurile și stabilitatea afacerii.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider pe piața ambalajelor metalice pentru băuturi și o bază de clienți diversificată, cu relații pe termen lung 1.
  • Contractele pe mai mulți ani și mecanismele de transfer al costurilor oferă o expunere mai previzibilă la volatilitatea prețurilor 1.
  • Activele sunt moderne și extinse, iar ponderea cutiilor speciale oferă marje mai atractive decât cutiile standard 1.

Puncte slabe

  • Profitul net pe 2025 a fost foarte mic, ceea ce arată marje reduse după costurile financiare și de amortizare 1.
  • Dependența de un număr restrâns de clienți mari face ca pierderea unui client important să aibă un impact semnificativ 1.
  • Cheltuielile financiare nete ridicate și datoria semnificativă limitează flexibilitatea financiară a companiei 1.

Oportunități

  • Creșterea conștientizării privind sustenabilitatea ar putea favoriza noi comenzi pentru cutii metalice față de alte tipuri de ambalaje 1.
  • Segmentul cutiilor speciale crește mai repede decât cel standard și ar putea aduce marje mai bune 1.
  • Diversificarea clienților către categorii de băuturi în creștere, precum băuturile energizante și apele minerale, ar putea reduce dependența de clienții tradiționali 1.

Amenințări

  • Supracapacitatea din industrie ar putea duce la presiuni asupra prețurilor sau la închiderea unor unități 1.
  • Integrarea verticală a marilor clienți ar putea reduce comenzile externe pentru companie 1.
  • Concurența din partea ambalajelor din plastic, sticlă și carton ar putea afecta cota de piață dacă preferințele consumatorilor se schimbă 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți mari reprezintă o parte importantă din venituri, iar pierderea sau renegocierea condițiilor cu aceștia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Supracapacitateridicat

    Creșterea capacității fără o cerere corespunzătoare ar putea duce la scăderea prețurilor sau la închiderea unor operațiuni 1.

  • Îndatorare și structură de capitalridicat

    Datoria substanțială și nevoia de refinanțare ar putea limita capacitatea companiei de a finanța investiții sau de a respecta clauzele financiare 1.

  • Depreciere de goodwillmediu

    Goodwill-ul semnificativ din bilanț ar putea fi depreciat dacă ipotezele de evaluare se schimbă, cu impact asupra rezultatelor 1.

  • Sezonalitate și vremescăzut

    Cererea este concentrată în perioadele calde, iar vremea neobișnuit de răcoroasă ar putea reduce vânzările într-un trimestru important 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru cutii metalice și pentru cutiile speciale continuă să crească, iar mecanismele de transfer al costurilor funcționează, marjele ar putea să se stabilizeze și să se îmbunătățească treptat 1.
  • Contractele pe mai mulți ani și poziția de lider în trei piețe mari ar putea susține veniturile chiar și în perioade de volatilitate 1.
  • Avantajul sustenabilității aluminiului reciclabil ar putea atrage clienți care își reduc amprenta de carbon 1.

Ce ar strica teza

  • Profitul foarte mic din 2025 arată că marjele sunt subțiri, iar dacă costurile financiare rămân ridicate, rezultatul net ar putea rămâne slab 1.
  • Supracapacitatea și integrarea verticală a clienților ar putea presa prețurile în jos, mai ales dacă cererea încetinește 1.
  • Concentrarea pe câțiva clienți mari face ca o schimbare de strategie la unul dintre ei să aibă efecte disproporționate 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute și a EBITDA ajustat față de 2025Q1 2027
  • Nivelul de supracapacitate și evoluția prețurilor cutiilor metalice în Europa și America de Nord2027
  • Calendarul și execuția investițiilor în capacitate și în cutii speciale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).

Afacerea

Ardagh Metal Packaging S.A. este unul dintre furnizorii importanți de ambalaje metalice pentru băuturi din lume și afirmă că deține pozițiile doi sau trei pe piețele din Europa, Statele Unite și Brazilia 1. Compania a fost înregistrată în Luxemburg în ianuarie 2021 și și-a listat acțiunile la NYSE sub simbolul AMBP după combinarea cu GHV din august 2021 1. La 31 decembrie 2025, operau 23 de unități de producție și angajau aproximativ 6500 de persoane 1.

Clienții includ companii multinaționale și regionale de băuturi, iar peste 80% din vânzări sunt generate prin contracte pe mai mulți ani, în timp ce restul se bazează în principal pe aranjamente anuale 1. Multe contracte includ mecanisme de transfer al costurilor cu aluminiul, ceea ce ajută la menținerea unor marje absolute relativ constante 1. Profitul pe 2025 a fost de doar 11 milioane USD, iar EBITDA ajustat de 739 milioane USD arată că structura de costuri și datoria financiară rămân teme centrale 1.

Compania investește în inovare, în special în cutii cu forme speciale, care reprezentau 51% din livrările de cutii în 2025 1. Strategia de sustenabilitate se concentrează pe reducerea emisiilor, a consumului de apă și a deșeurilor, iar aluminiul este reciclabil la infinit 1.

Segmente

Europa

Segmentul Europa a generat venituri totale de 2307 milioane USD în 2025 1. Aici compania se află pe locul doi ca furnizor de cutii metalice pentru băuturi, după valoare, iar rata de reciclare a cutiilor de aluminiu este estimată la 75% 1.

Americas

Segmentul Americas a generat venituri de 3190 milioane USD în 2025 și reprezintă partea cea mai mare a activității 1. Compania se află pe locul trei în America de Nord și în Brazilia, iar fabricile din Brazilia și America de Nord susțin acest segment 1.

Brazilia

Brazilia este o piață mai mică, dar cu rate de reciclare ridicate și cerere sezonieră diferită față de Europa și America de Nord, ceea ce înseamnă că vânzările au vârfuri în alte perioade ale anului 1.

Piața în context

Cererea are caracter sezonier, cu vârfuri în lunile calde și înainte de sărbători, iar Europa și America de Nord au vânzări mai mari în trimestrele doi și trei 1. Dinamica prețurilor depinde în mare măsură de costul materiilor prime, iar supracapacitatea recentă poate pune presiune pe prețuri 1.

Tendințe

  • Trecerea spre ambalaje sustenabilevânt din spate

    Creșterea conștientizării privind sustenabilitatea ar putea favoriza trecerea producătorilor de băuturi la cutii metalice, care sunt ușor reciclabile 1.

  • Supracapacitate în industrievânt din față

    Extinderile recente de capacitate ale companiei și ale concurenților ar putea duce la presiuni asupra prețurilor dacă cererea nu crește în același ritm 1.

  • Integrare verticală a cliențilorvânt din față

    Unii mari clienți produc parțial singuri cutiile, ceea ce poate adăuga capacitate pe piață și poate afecta echilibrul dintre ofertă și cerere 1.

  • Costuri energetice și materii primemixt

    Prețurile energiei și ale aluminiului influențează costurile, iar mecanismele de transfer către clienți reduc, dar nu elimină expunerea 1.

Poziția concurențială

Principalii concurenți menționați de companie sunt Ball Corporation, Crown Holdings și CANPACK, iar concurența se bazează pe preț, inovare, sustenabilitate, design și calitatea serviciului 1. Concurența vine și din partea ambalajelor din plastic, sticlă, carton sau compozite, mai ales pentru băuturi răcoritoare 1.

Companiile mari de băuturi care își produc singure ambalajele pot deveni, în anumite cazuri, concurenți indirecți, ceea ce face ca poziția competitivă să depindă de păstrarea relațiilor cu clienții mari 1.

  • Ball CorporationBALL

    Concurent principal menționat de companie, activ în ambalaje metalice pentru băuturi în Europa, America de Nord și Brazilia 1.

  • Crown HoldingsCCK

    Concurent principal menționat de companie în sectorul ambalajelor metalice pentru băuturi 1.

  • CANPACK

    Concurent principal menționat de companie, cu prezență în producția de cutii pentru băuturi 1.

  • Producători de ambalaje din plastic, sticlă și carton

    Furnizori de ambalaje alternative care concurează pentru aceiași clienți din băuturi, în special la băuturile răcoritoare 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ardagh Metal Packaging S.A. · 05 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Ardagh Metal Packaging S.A. (AMBP): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw