olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Calix, Inc. CALX

Communications Services, NEC · SIC 4899 · Verticală: Communications Services, NEC (SIC 4899)

33,85USD+1,80 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Calix este o companie de platformă AI care oferă furnizorilor de servicii de comunicații software, cloud, echipamente și servicii gestionate, pentru a-și transforma rețelele în experiențe pentru abonați. Relevanța ei crește pe măsură ce concurența în fibră se intensifică și programele publice de finanțare a bandei largi se extind.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Calix, Inc. (CALX) costa 33,85 USD (+1,80 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld USD, P/E 49,6 pe un EPS diluat de 0,68 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,14, interval pe 52 de săptămâni 33,14–67,18 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 301,7 mil USD (+13,7 % an/an), profit net de 10,2 mil USD (−34,7 % an/an), EPS diluat 0,16 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,1 mld USD
acțiuni la 15 oct. 2026
P/E (TTM)
49,6
EPS diluat TTM 0,68 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
2,02 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,14
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
33,1467,18

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
33,98 – 38,98
sub banda inferioară · %B -0,03 · lățimea benzii 13,7 %
SMA 50 / 200
35,86 / 42,19
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,12 / 0,24
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,4 %−2,0 %+0,6 pp—
3 luni−12,1 %−2,2 %−9,9 pp—
6 luni−23,7 %+4,3 %−27,9 pp—
De la început de an−36,0 %+10,6 %−46,6 pp—
1 an−48,3 %+10,5 %−58,8 pp−18,4 %
3 ani−4,9 %+73,7 %−78,6 pp−3,5 %
5 ani−52,4 %+61,7 %−114,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−50,7 %
05 nov. 2025 → 25 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,3 %
31 dec. 2021 → 30 apr. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
301,7 mil USD
+13,7 % an/an
Profit net
10,2 mil USD
−34,7 % an/an
EPS diluat
0,16
−27,3 % an/an
netă / operațională
3,4 % / 5,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri206,1 mil220,2 mil241,9 mil265,4 mil272,4 mil280,0 mil293,3 mil301,7 mil
Costul vânzărilor92,8 mil97,5 mil105,6 mil113,4 mil115,1 mil120,7 mil133,2 mil140,9 mil
Profit brut113,4 mil122,7 mil136,3 mil152,0 mil157,3 mil159,3 mil160,1 mil160,8 mil
Cercetare și dezvoltare45,9 mil44,0 mil45,8 mil47,1 mil53,5 mil54,6 mil52,8 mil54,1 mil
Profit operațional-18,8 mil-6,1 mil391,0 mii17,4 mil9,3 mil12,7 mil21,8 mil16,6 mil
Amortizare și depreciere4,7 mil4,3 mil4,3 mil ≈4,7 mil ≈4,4 mil4,4 mil4,4 mil ≈4,5 mil ≈
Profit înainte de impozit-15,6 mil-3,0 mil3,4 mil20,3 mil13,4 mil15,2 mil23,6 mil18,1 mil
Impozit pe profit2,3 mil1,8 mil3,6 mil4,7 mil6,2 mil4,0 mil6,5 mil7,8 mil
Profit net-17,9 mil-4,8 mil-199,0 mii15,7 mil7,2 mil11,2 mil17,1 mil10,2 mil
EPS diluat-0,27 ≈-0,070,000,220,10 ≈0,160,260,16
Flux de numerar operațional15,4 mil17,2 mil39,4 mil ≈32,3 mil ≈46,0 mil14,6 mil16,5 mil ≈6,3 mil ≈
Investiții (capex)5,1 mil4,3 mil3,7 mil ≈5,6 mil ≈5,8 mil8,1 mil4,6 mil ≈2,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni7,0 mil40,0 mil33,6 mil ≈3,5 mil ≈16,6 mil170,9 mil69,4 mil ≈50,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 40 din propriul istoric de 20 trimestre (min 11,2, mediană 73,2, max 1.509,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri441,3 mil424,3 mil541,2 mil679,4 mil867,8 mil1,0 mld831,5 mil1,0 mld
Venituri an/an−13,5 %−3,8 %+27,6 %+25,5 %+27,7 %+19,8 %−20,0 %+20,3 %
Profit net-19,3 mil-17,7 mil33,5 mil238,4 mil41,0 mil29,3 mil-29,7 mil17,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+611,9 %−82,8 %−28,5 %−201,4 %indisponibil
EPS diluat-0,37-0,320,543,510,600,42-0,450,26
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+550,0 %−82,9 %−30,0 %−207,1 %indisponibil
netă %-4,4 %-4,2 %6,2 %35,1 %4,7 %2,8 %-3,6 %1,8 %
Flux de numerar liber-6,9 mil-8,7 mil43,6 mil46,3 mil13,1 mil38,4 mil50,3 mil115,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
143,1 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
859,2 mil USD
Active totale
1,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,24x
ROE
2,2 %
ROA
1,8 %
Marja FCF
11,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,0 mld
2024
831,5 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
521,3 mil
2024
377,9 mil
2025
431,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
518,3 mil
2024
453,6 mil
2025
568,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
177,8 mil
2024
179,9 mil
2025
190,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
25,6 mil
2024
-43,0 mil
2025
21,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
16,6 mil
2024
19,6 mil
2025
17,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
42,2 mil ≈
2024
-23,5 mil ≈
2025
38,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
34,8 mil
2024
-31,6 mil
2025
34,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,4 mil
2024
-1,9 mil
2025
16,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
29,3 mil
2024
-29,7 mil
2025
17,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,42
2024
-0,45
2025
0,26

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
69,3 mil
2024
65,9 mil
2025
69,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
63,4 mil
2024
43,2 mil
2025
143,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
126,0 mil
2024
79,3 mil
2025
99,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
133,0 mil
2024
102,7 mil
2025
133,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
598,0 mil
2024
584,7 mil
2025
691,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
29,5 mil
2024
31,2 mil
2025
37,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
116,2 mil
2024
116,2 mil
2025
116,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 feb. 2023verificat

Active totale
2023
941,9 mil
2024
939,3 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
34,7 mil
2024
20,2 mil
2025
41,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
187,6 mil
2024
131,1 mil
2025
163,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
222,9 mil
2024
158,3 mil
2025
199,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
719,0 mil †
2024
780,9 mil †
2025
859,2 mil †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
56,3 mil
2024
68,4 mil
2025
135,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
17,9 mil
2024
18,1 mil
2025
19,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
38,4 mil ≈
2024
50,3 mil ≈
2025
115,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,2 mil
2024
-109,5 mil
2025
-6,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-65,9 mil
2024
20,9 mil
2025
-28,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
86,4 mil
2024
10,7 mil
2025
93,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
13,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-24,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-11,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-24,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-13,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
129,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
55,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBIT
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
5,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
8,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
83,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
21,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
62,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
135,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
107,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
34 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
106 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
30 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
110 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
45,7x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
49,6x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul profitului
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
1,8x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
33,7x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

33,85 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
49,6x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 15 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 2379derivat 171

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
5,26
USD pe acțiune
Mijloc
8,06
USD pe acțiune
Sus
13,95
USD pe acțiune
Preț: 33,85 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -76,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -320,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,26 – 13,95 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E5,26 – 13,95 (Mijloc 8,06)
    3 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 7,7x – 20,4x
    ECHO, IRDM, UCL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Communications Services, NEC (SIC 4899)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate4,0 %83 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate135,9 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,8 %40 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-24,3 %0 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,0x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare49,6x0 (pe interval fix)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,0 %37 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente14,7 %100 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere20/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate92/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare17/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Calix, Inc (CALX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,0 mld USD în 2025; creștere an/an 20,3 %; marjă netă 4,0 %; ROE 6,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 5,26–13,95 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,06 USD, prețul de 33,85 USD lasă un potențial de -76,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -320,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 4,0 %
  • Conversia profitului în FCF: 135,9 %
  • Lichiditatea curentă: 3,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 14,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -24,3 %
  • P/E (TTM): 49,6x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Communications Services, NEC (SIC 4899) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
49,6x
mediana verticalei 11,8x
peste mediană (+320,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,5x
P/S
1,8x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+40,1 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+99,4 %)
ROE
6,0 %
mediana verticalei -29,9 %
peste mediană
Marja netă
4,0 %
mediana verticalei -15,0 %
peste mediană
Marja EBIT
5,3 %
mediana verticalei -7,4 %
peste mediană
Venituri an/an
20,3 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+695,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,6x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GSATGlobalstar, Inc.10,7 mld—-16,7 %-19,4 %+9,0 %+39 % / +255 %
VSATViasat, Inc.9,2 mld—-0,6 %-0,6 %+2,7 %+95 % / +227 %
ECHOEchoStar Corporation4,7 mld3,682,8 %81,3 %−5,2 %+35 % / +842 %
IRDMIridium Communications Inc.4,7 mld29,131,7 %18,1 %+4,9 %+167 % / +15 %
CALXCalix, Inc2,1 mld49,66,0 %4,0 %+20,3 %−48 % / −5 %
CCOICogent Communications Holdings, Inc.347,8 mil—-721,5 %-4,7 %−5,8 %−64 % / −89 %
GOGOGogo Inc.342,8 mil—-0,8 %-0,1 %+104,7 %−65 % / −75 %
KVHIKVH Industries, Inc.128,6 mil—-4,4 %-4,7 %−2,5 %+18 % / +48 %
OBAIOur Bond, Inc.57,3 mil——-169,7 %+2,4 %indisponibil / indisponibil
UCLUcloudlink Group Inc.54,9 mil11,825,0 %7,7 %−11,1 %−87 % / −90 %
IOTRiOThree Limited43,4 mil—-37,4 %-7,9 %+40,4 %−46 % / indisponibil
ANGHAnghami Inc.32,2 mil—-270,8 %-81,4 %indisponibil+24 % / −85 %
AEHLAntelope Enterprise Holdings Ltd28,7 mil—-39,2 %-10,7 %+37,0 %−98 % / −100 %
ELWTElauwit Connection, Inc.28,5 mil——-45,3 %+154,5 %−35 % / indisponibil
FABCFabric.ai, Inc.12,3 mil———−87,2 %−47 % / −94 %
AKANAkanda Corp.2,0 mil—-1.830,0 %-489,6 %+97,5 %−96 % / −100 %
TSATTelesat Corporation——-25,0 %-37,2 %−26,8 %+51 % / +262 %
SPIRSpire Global, Inc.——-61,7 %-145,2 %−35,2 %+2 % / +65 %
BZFDBuzzFeed, Inc.——-92,8 %-35,8 %−2,4 %−2 % / −22 %
ASTSAst Spacemobile, Inc.——-34,8 %-536,7 %+1.511,8 %−37 % / +634 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CALX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
21,77
Randament total -36 % · Pe an -36 %
38,48
Randament total 14 % · Pe an 14 %
57,96
Randament total 71 % · Pe an 71 %
3 ani
21,27
Randament total -37 % · Pe an -14 %
42,30
Randament total 25 % · Pe an 8 %
69,92
Randament total 107 % · Pe an 27 %
5 ani
20,79
Randament total -39 % · Pe an -9 %
46,49
Randament total 37 % · Pe an 7 %
84,36
Randament total 149 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,57
  • Marja netă± 7,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,06
  • Diluare anuală± 0,62

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Calix este o companie de platformă AI care oferă furnizorilor de servicii de comunicații software, cloud, echipamente și servicii gestionate, pentru a-și transforma rețelele în experiențe pentru abonați. Relevanța ei crește pe măsură ce concurența în fibră se intensifică și programele publice de finanțare a bandei largi se extind.

SWOT

Puncte tari

  • Platformă integrată, care acoperă de la rețeaua de acces până la echipamentele din locuință și serviciile gestionate.
  • Bază largă de clienți activi din diferite categorii de furnizori și experiență de peste un deceniu și jumătate în domeniu.
  • Servicii de succes și programe de activare pe piață, care ajută clienții să implementeze și să monetizeze serviciile.

Puncte slabe

  • Majoritatea veniturilor nu sunt recurente, iar clienții nu au obligații minime de cumpărare.
  • Dependență de furnizori terți pentru producție și lanțul de aprovizionare, ceea ce expune compania la întârzieri și costuri mai mari.
  • Ciclurile de vânzare sunt lungi și greu de prezis, ceea ce face rezultatele trimestriale volatile.

Oportunități

  • Programele publice de finanțare a benzii largi pot crea cerere pentru clienți mici și municipali.
  • Serviciile SmartLife ar putea aduce venituri recurente mai mari, dacă adoptarea de către abonați crește.
  • Extinderea spre operatori de cablu și pe piețe internaționale ar putea adăuga clienți noi.

Amenințări

  • Presiunea concurențială între furnizorii de echipamente și de servicii poate reduce prețurile și marjele.
  • Tarifele comerciale și penuria de memorii pot crește costurile de producție.
  • Reglementările privind confidențialitatea datelor și securitatea cibernetică ar putea crește răspunderea companiei.

Riscuri

  • Dependența de capitalul cheltuit de cliențiridicat

    Veniturile depind de deciziile de investiții ale furnizorilor de servicii, iar o amânare a cheltuielilor ar reduce vânzările 1.

  • Dependența de furnizorii terțiridicat

    Întreruperile la producători sau la furnizorii de componente pot întârzia livrările și pot afecta marja brută 1.

  • Adoptarea noilor servicii AImediu

    Platforma și serviciile agentice sunt la început, iar cererea lor ar putea fi mai mică decât se așteaptă compania 1.

  • Concentrarea cliențilormediu

    Istoric, baza de clienți a fost concentrată, iar pierderea unui client important ar putea afecta veniturile 1.

  • Reglementări privind datelescăzut

    Nerespectarea legilor privind confidențialitatea, securitatea și reglementările tehnologice ar putea expune compania la răspundere 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă finanțarea publică a benzii largi se transformă în comenzi, compania ar putea beneficia direct de extinderea rețelelor rurale.
  • Dacă serviciile SmartLife își cresc adoptarea, veniturile recurente ar putea reduce dependența de vânzările ciclice de echipamente.
  • Dacă platforma integrată câștigă clienți mari, poziția de furnizor unic ar putea susține o creștere pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Dacă clienții amână investițiile, veniturile ar putea scădea rapid, având în vedere caracterul nerecurent al multor vânzări.
  • Dacă costurile de memorie și componente rămân ridicate, marja brută ar putea fi comprimată.
  • Dacă concurenții oferă soluții similare la prețuri mai mici, Calix ar putea pierde cote de piață.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor recurente din cloud și servicii gestionateQ3 2026
  • Marja brută și efectul prețurilor memoriilor asupra costurilorQ3 2026
  • Ritmul comenzilor din programele publice de finanțare a benzii largi2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Calix a fost fondată în 1999 și dezvoltă, comercializează și vinde platforme, servicii cloud și servicii gestionate, alimentate de inteligență artificială agentică. Oferta cuprinde Calix Agent Workforce, aparate inteligente, software, cloud și servicii gestionate SmartLife, toate construite pe platforma Calix One. Clienții sunt furnizori de servicii de comunicații de toate dimensiunile, de la operatori regionali mici până la companii foarte mari, vânzările fiind făcute în principal prin forța directă de vânzări și prin parteneri.

Strategia urmărește ca Calix să fie partenerul-cheie care oferă platforma de livrare a benzii largi și servicii gestionate, extinzându-și portofoliul spre furnizori emergenți precum operatorii municipali, companiile de utilități și furnizorii de servicii gestionate. Compania investește și în servicii de succes pentru clienți și în relații tehnologice și de distribuție strategice, cu parteneri precum Google și ePlus 1.

Segmente

Platforma Calix One și Calix Cloud

Calix Cloud include trei aplicații SaaS pe roluri: Engagement, Operations și Service Cloud. Calix Agent Workforce cuprinde patru familii de agenți, pentru servicii, abonați, operațiuni de rețea și marketing. Veniturile din abonamente cloud și din servicii gestionate sunt recunoscute, de regulă, ratabil pe durata contractului 1.

Acces și echipamente pentru abonați

Calix Access Edge este soluția de acces la rețea și gestionare a serviciilor pentru abonați, iar Calix Experience Edge acoperă echipamentele Wi-Fi din clădiri și livrarea serviciilor. Veniturile din aparate sunt recunoscute, de regulă, la expediere, ceea ce face acest segment mai sensibil la ciclurile de cheltuieli de capital ale clienților 1.

Servicii gestionate SmartLife

SmartLife cuprinde SmartHome, SmartTown, SmartBiz și SmartMDU, servicii gestionate care transformă Wi-Fi-ul rezidențial, comunitar, de afaceri și din blocuri într-o experiență securizată și administrată. Aceste servicii sunt concepute pentru a crește veniturile recurente ale furnizorilor, ceea ce ar putea reduce dependența de vânzările unice de echipamente 1.

Piața în context

Piața țintă sunt furnizorii de servicii de comunicații care construiesc sau modernizează rețele de fibră, precum operatorii locali și regionali, furnizorii WISP, operatorii de cablu, municipalitățile și cooperativele electrice. Compania anticipează cel puțin doi furnizori de fibră până la domiciliu în fiecare piață, ceea ce crește presiunea de a diferenția serviciile prin experiență, nu doar prin viteză 1.

Cererea este influențată de finanțarea publică și privată a benzii largi, dar și de ciclurile bugetare ale clienților, care cheltuiesc de regulă mai puțin în primul trimestru. Piața de memorii și componente, precum și tarifele, afectează costurile de producție. Conform rezultatelor din al doilea trimestru 2026, compania își prezintă scrisoarea către acționari, iar activitatea continuă să fie influențată de ciclurile de investiții ale clienților 13.

Tendințe

  • Finanțarea publică a benzii largivânt din spate

    Programele federale de peste 40 de miliarde de dolari pentru extinderea conectivității în zonele rurale creează cerere pentru echipamente și servicii, mai ales pentru operatorii mici și municipali. Efectul depinde însă de ritmul de aprobare și de cheltuirea fondurilor de către beneficiari 1.

  • Competiția între furnizorii de fibrămixt

    Prezența a cel puțin doi furnizori de fibră în aceeași piață împinge operatorii spre servicii cu valoare adăugată, ceea ce favorizează platforma Calix. În același timp, presiunea concurențială poate reduce prețurile și marjele 1.

  • Inteligența artificială agenticămixt

    Platforma Calix se bazează pe agenți AI pentru automatizarea serviciilor și a marketingului. Adoptarea lor este încă timpurie, iar cererea poate evolua diferit față de așteptări, ceea ce ar putea încetini creșterea veniturilor 1.

  • Costurile componentelor de memorievânt din față

    Penuria de memorii pentru infrastructura AI a crescut prețurile memoriilor DDR4 și DDR5, ceea ce majorează costul de producție. Dacă aceste prețuri rămân ridicate, marja brută ar putea fi presată 2.

Poziția concurențială

Calix concurează cu furnizori de echipamente și platforme pentru rețele de acces, precum și cu companii care oferă software și servicii pentru operatori. Concurența este intensă, iar presiunea asupra prețurilor și a canalelor de distribuție poate afecta veniturile și marjele, potrivit factorilor de risc din raportul anual 1.

Diferențierea companiei se bazează pe platforma integrată de la rețeaua de acces până la Wi-Fi-ul din locuință și pe serviciile de succes, nu doar pe hardware. Pentru operatorii care preferă o singură sursă, acest avantaj poate conta, dar rămâne de văzut dacă el se traduce în cote de piață susținute 1.

  • AdtranADTN

    Furnizor de echipamente pentru rețele de acces de fibră și soluții pentru operatori, prezent în aceleași segmente de clienți.

  • Nokia

    Furnizor global de echipamente de rețea și soluții pentru operatori, cu oferte pentru acces optic și rețele de transport.

  • Ericsson

    Furnizor de infrastructură și software pentru operatori, care concurează în anumite proiecte de modernizare a rețelelor.

  • Furnizori de servicii gestionate și de software pentru operatori

    Companii care oferă Wi-Fi gestionat, securitate și servicii cloud direct către operatori, concurând cu serviciile SmartLife.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 24 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Calix, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / Calix, Inc. · 21 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Calix, Inc. · 20 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Calix, Inc. (CALX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw