olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Callaway Golf Company CALY
Sporting & Athletic Goods, NEC · SIC 3949 · Verticală: Sporting & Athletic Goods, NEC (SIC 3949)
Callaway Golf Company proiectează, fabrică și vinde echipament de golf de înaltă performanță, îmbrăcăminte și accesorii sub brandurile Callaway, Odyssey, TravisMathew și OGIO, după ce s-a reorientat spre un profil de business pur golf. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 vânzări nete de 612,2 milioane dolari și a ridicat ghidajul pentru anul întreg, la 2,045 - 2,070 miliarde dolari, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc revenirea unui brand de golf sub noul profil.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Callaway Golf Company (CALY) costa 15,16 USD (−0,20 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld USD, randament al dividendului 0,07 %, beta 1,26, interval pe 52 de săptămâni 8,81–19,66 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 612,2 mil USD (+2,0 % an/an), profit net de 75,2 mil USD (+270,4 % an/an), EPS diluat 0,40 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 13,27 – 15,03
- peste banda superioară · %B 1,08 · lățimea benzii 12,4 %
- SMA 50 / 200
- 14,72 / 15,46
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / -0,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,6 % | −0,9 % | +8,5 pp | — |
| 3 luni | −17,9 % | +1,2 % | −19,1 pp | — |
| 6 luni | 0,0 % | +4,8 % | −4,8 pp | — |
| De la început de an | +29,9 % | +10,7 % | +19,2 pp | — |
| 1 an | +65,3 % | +11,1 % | +54,2 pp | +10,3 % |
| 3 ani | +24,1 % | +80,7 % | −56,7 pp | −4,0 % |
| 5 ani | −44,0 % | +64,6 % | −108,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 452,3 mil | 371,4 mil | 629,6 mil | 600,4 mil | 462,6 mil | 367,5 mil | 687,5 mil | 612,2 mil |
| Costul vânzărilor | — | — | 346,0 mil | 337,0 mil | — | — | 360,8 mil | 305,5 mil |
| Profit brut | — | — | 283,6 mil | 263,4 mil | — | — | 326,7 mil | 306,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 22,0 mil | -8,1 mil | 15,9 mil | 15,4 mil | 20,1 mil | 4,3 mil | 15,2 mil | 15,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 250,6 mil | -113,1 mil | 164,6 mil | 173,7 mil | 210,6 mil | -36,3 mil | 173,3 mil | 176,1 mil |
| Profit operațional | 12,0 mil | -24,6 mil | 103,1 mil | 74,3 mil | 4,8 mil | -54,1 mil | 138,2 mil | 114,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 68,1 mil | -154,8 mil | 11,7 mil | 11,2 mil | 65,5 mil | -156,0 mil | 10,8 mil | 9,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 57,7 mil | -110,5 mil | 14,9 mil | 15,3 mil | 59,2 mil | -115,3 mil | 5,8 mil | 4,6 mil |
| Profit înainte de impozit | -23,0 mil | 70,6 mil | 90,6 mil | 58,6 mil | -22,3 mil | 64,2 mil | 107,6 mil | 110,6 mil |
| Impozit pe profit | -19,4 mil | 42,2 mil | 27,2 mil | 13,1 mil | -7,6 mil | 33,1 mil | 32,7 mil | 34,8 mil |
| Profit net | -3,6 mil | -1,5 mld | 2,1 mil | 20,3 mil | -14,7 mil | -417,0 mil | 93,1 mil | 75,2 mil |
| EPS diluat | -0,01 | -8,23 | 0,02 | 0,11 | -0,08 | -2,27 | 0,47 | 0,40 |
| Flux de numerar operațional | 187,3 mil ≈ | 43,3 mil | -85,2 mil | 126,9 mil ≈ | 228,4 mil ≈ | 63,9 mil | -169,0 mil | 249,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 77,8 mil ≈ | -178,4 mil | 7,8 mil | 8,3 mil ≈ | 194,5 mil ≈ | -178,8 mil | 7,0 mil | 11,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 100,0 mii ≈ | 0 | 3,3 mil | 0 ≈ | 100,0 mii ≈ | 300,0 mii | 42,0 mil | 42,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 3,1 mld | 4,0 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld |
| Venituri an/an | +18,5 % | +36,9 % | −6,6 % | +97,1 % | +27,5 % | — | −2,6 % | −0,8 % |
| Profit net | 104,7 mil | 79,4 mil | -126,9 mil | 322,0 mil | 157,9 mil | 95,0 mil | -1,4 mld | -409,3 mil |
| Profit net an/an | +156,7 % | −24,2 % | −259,8 % | indisponibil | −51,0 % | — | −1.623,9 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,08 | 0,82 | -1,35 | 1,82 | 0,82 | 0,50 | -7,23 | -2,20 |
| EPS diluat an/an | +157,1 % | −24,1 % | −264,6 % | indisponibil | −54,9 % | — | −1.546,0 % | indisponibil |
| netă % | 8,4 % | 4,7 % | -8,0 % | 10,3 % | 4,0 % | 4,5 % | -69,7 % | -19,9 % |
| Flux de numerar liber | 55,5 mil | 31,8 mil | 189,0 mil | -44,0 mil | -567,4 mil | 314,7 mil | 333,3 mil | 302,2 mil |
Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 903,2 mil USD
- Datorie financiară
- 695,4 mil USD
- Datorie netă
- -207,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 7,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,34x
- Lichiditate curentă
- 1,36x
- ROE
- -18,3 %
- ROA
- -5,5 %
- Marja FCF
- 14,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 3,1 mld | 4,0 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 931,9 mil | — | — | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 657,6 mil | — | — | 927,1 mil | 887,0 mil | 867,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 46,3 mil | 68,0 mil | 76,4 mil | 61,8 mil | 64,1 mil | 65,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 542,5 mil | 849,7 mil | 970,6 mil | 671,2 mil | 670,0 mil | 674,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -105,5 mil | 204,7 mil | 256,8 mil | 194,1 mil | 152,9 mil | 128,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 39,5 mil | 155,8 mil | 192,8 mil | 45,7 mil | 44,5 mil | 46,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -66,0 mil ≈ | 360,5 mil ≈ | 449,6 mil ≈ | 239,8 mil ≈ | 197,4 mil ≈ | 174,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 46,9 mil | 115,6 mil | 142,8 mil | 210,2 mil | 63,0 mil | 60,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -127,5 mil | 350,6 mil | 141,9 mil | 129,5 mil | 111,5 mil | 87,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -600,0 mii | 28,6 mil | -16,0 mil | 30,0 mil | 18,1 mil | 48,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | -126,9 mil | 322,0 mil | 157,9 mil | 95,0 mil | -1,4 mld | -409,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,35 | 1,82 | 0,82 | 0,50 | -7,23 | -2,20 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 94,2 mil | 176,9 mil | 201,3 mil | 201,1 mil | 199,3 mil | 185,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,02 | 0,01 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 671,2 mil
- 2024
- 670,0 mil
- 2025
- 674,0 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- 201,1 mil
- 2024
- 199,3 mil
- 2025
- 185,7 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 366,1 mil | 352,2 mil | 180,2 mil | 393,5 mil | 445,0 mil | 903,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 138,5 mil | 105,3 mil | 167,3 mil | 200,5 mil | 137,2 mil | 123,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 352,5 mil | 533,5 mil | 959,2 mil | 794,4 mil | 628,2 mil | 625,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 912,6 mil | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 146,5 mil | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 175,9 mil | 159,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 56,6 mil | 2,0 mld | 2,0 mld | 619,3 mil | 618,7 mil | 619,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 484,3 mil | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 222,5 mil | 222,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,0 mld | 7,7 mld | 8,6 mld | 9,1 mld | 7,6 mld | 7,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 66,3 mil | 138,7 mil | 159,1 mil | 130,7 mil | 61,7 mil | 109,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 22,1 mil | 9,1 mil | 219,3 mil | 54,7 mil | 25,4 mil | 44,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 650,6 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 650,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 391,3 mil | 866,0 mil | 1,2 mld | 947,6 mil | 825,9 mil | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 675,7 mil | 3,7 mld | 3,8 mld | 3,9 mld | 2,4 mld † | 2,1 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,5 mld
- 2024
- 222,5 mil
- 2025
- 222,4 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 228,2 mil | 278,3 mil | -35,1 mil | 364,7 mil | 382,0 mil | 334,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 39,2 mil | 322,3 mil | 532,3 mil | 50,0 mil | 48,7 mil | 31,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 189,0 mil ≈ | -44,0 mil ≈ | -567,4 mil ≈ | 314,7 mil ≈ | 333,3 mil ≈ | 302,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -59,2 mil | -161,9 mil | -535,1 mil | -542,9 mil | -297,3 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 96,1 mil | -124,1 mil | 425,3 mil | 375,8 mil | -23,6 mil | 91,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,9 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 22,2 mil | 38,2 mil | 35,8 mil | 56,0 mil | 31,4 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -542,9 mil
- 2024
- -297,3 mil
- 2025
- 21,6 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- 375,8 mil
- 2024
- -23,6 mil
- 2025
- 91,5 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente45
- Calitate26
- Creștere0
- Evaluare75
- Bilanț și datorie74
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,13 – 34,65 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)23,28 – 34,65 (Mijloc 27,70)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 368,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -29,2 %
- Colegi: EV/EBITDA15,20 – 20,39 (Mijloc 18,25)3 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 9,1x – 12,4xESCA, GOLF, YETI
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,13 – 0,18 (Mijloc 0,15)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,3 % | 20 (față de colegi) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | -12,4 % | 36 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -19,8 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,8x | 80 (față de colegi) | 15 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,5x | 45 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,0x | 54 (pe interval fix) | 15 % |
| Randament FCF · Evaluare | 12,5 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,1 % | 45 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie74/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial45/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare75/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Callaway Golf Company (CALY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld USD în 2025; creștere an/an -0,8 %; marjă netă -12,4 %; ROE -11,3 %; datorie netă/EBITDA -0,8x.
Intervalul de valoare estimat este 15,20–20,39 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,25 USD, prețul de 15,16 USD lasă un potențial de 20,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 16,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -0,8x
- Lichiditatea curentă: 3,0x
- Randament FCF: 12,5 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 5,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -19,8 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Sporting & Athletic Goods, NEC (SIC 3949) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOLFAcushnet Holdings Corp. | 5,0 mld | 23,2 | 25,4 % | 8,1 % | +4,1 % | +10 % / +67 % |
| YETIYETI Holdings, Inc. | 3,2 mld | 19,0 | 25,3 % | 9,2 % | indisponibil | +28 % / +3 % |
| CALYCallaway Golf Company | 2,7 mld | — | -11,3 % | -12,4 % | −0,8 % | +65 % / +24 % |
| ESCAEscalade, Incorporated | 271,0 mil | 11,3 | 13,5 % | 10,0 % | −4,5 % | +71 % / +16 % |
| AOUTAmerican Outdoor Brands, Inc. | 228,7 mil | — | -2,4 % | -2,0 % | −14,3 % | +164 % / +104 % |
| CLARClarus Corporation | 169,6 mil | — | -14,9 % | -12,4 % | −5,2 % | +33 % / −23 % |
| KBSXFST Corp. | 61,3 mil | — | -7,8 % | -3,1 % | +31,4 % | −9 % / −87 % |
| GMEXFitell Corporation | 17,9 mil | — | -7,5 % | -13,1 % | +16,4 % | −100 % / −100 % |
| NWTGNewton Golf Company, Inc. | 5,5 mil | — | -2.023,2 % | -124,4 % | +136,1 % | −34 % / −100 % |
| TRUGTrugolf Holdings, Inc. | 667,4 mii | — | -349,3 % | -55,7 % | −13,6 % | −100 % / −100 % |
| JOUTJohnson Outdoors Inc. | — | — | -1,8 % | -1,2 % | −0,1 % | +12 % / −4 % |
| PTONPeloton Interactive, Inc. | — | 36,6 | — | 2,6 % | −1,8 % | −29 % / +8 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CALY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Callaway Golf Company proiectează, fabrică și vinde echipament de golf de înaltă performanță, îmbrăcăminte și accesorii sub brandurile Callaway, Odyssey, TravisMathew și OGIO, după ce s-a reorientat spre un profil de business pur golf. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 vânzări nete de 612,2 milioane dolari și a ridicat ghidajul pentru anul întreg, la 2,045 - 2,070 miliarde dolari, ceea ce o face relevantă pentru investitorii care urmăresc revenirea unui brand de golf sub noul profil.
SWOT
Puncte tari
- Brandurile Callaway, Odyssey și TravisMathew sunt recunoscute global, iar compania se prezintă ca lider tehnologic pe clubul și mingile de golf 1.
- Bilanțul s-a îmbunătățit după rambursarea datoriei convertibile și a împrumutului term loan B, iar compania are poziție de numerar net 23.
- Marjele brute și operaționale au crescut în trimestrul doi 2026, arătând progres în disciplina costurilor și în strategia de prețuri 3.
Puncte slabe
- Segmentul de golf este puternic sezonier, iar cea mai mare parte a profitabilității apare în prima jumătate a anului, ceea ce face rezultatele trimestriale volatile 12.
- Concentrarea clienților este mare, cu cinci clienți principali reprezentând o proporție importantă din vânzări 1.
- Vânzările din segmentul de îmbrăcăminte au scăzut în trimestrul doi 2026, iar compania explică parțial prin calendarul expedierilor 3.
Oportunități
- Dacă creșterea marjelor se menține, compania ar putea să-și îmbunătățească profitabilitatea fără creștere mare a vânzărilor 3.
- Creșterea vânzărilor directe către consumatori și a magazinelor TravisMathew ar putea spori marjele din segmentul de îmbrăcăminte 1.
- Rambursările de tarife, dacă sunt primite în totalitate, ar putea reduce costurile din 2026 3.
Amenințări
Riscuri
- Tarife și comerț internaționalridicat
Producția în Mexic, China, Vietnam și alte țări poate fi afectată de schimbări de politică comercială, ceea ce ar putea crește costurile sau întârzia aprovizionarea 12.
- Cerere discreționarăridicat
Produsele de golf sunt cumpărături discreționare, iar o scădere a încrederii consumatorilor poate reduce vânzările semnificativ 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr mic de retaileri reprezintă o parte importantă din vânzări, iar pierderea unuia dintre ei sau dificultățile lor financiare ar putea afecta încasările 1.
- Ciclu scurt al produselormediu
Cluburile au cicluri de viață de doi până la trei ani, iar eșecul unui lansări noi ar putea duce la stocuri excedentare și presiune pe marje 1.
- Sezonalitatescăzut
Majoritatea profitabilității din golf apare în prima jumătate a anului, deci problemele din sezonul de primăvară pot avea efect disproporționat 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea marjelor se menține și compania continuă să reducă datoria și să răscumpere acțiuni, profitabilitatea ar putea crește mai rapid decât vânzările 3.
- Ghidajul ridicat pentru 2026 și rambursările de tarife sugerează că managementul vede un drum de creștere controlat după tranzacția Topgolf 3.
- Profilul pur golf și bilanțul mai curat ar putea atrage atenția unor investitori interesați de simplitate operațională 12.
Ce ar strica teza
- Creșterea vânzărilor a fost modestă în trimestrul doi, iar segmentul de îmbrăcăminte a scăzut, ceea ce ar putea indica presiune pe cerere 3.
- Costurile tarifare rămân semnificative, iar o schimbare a politicii comerciale ar putea anula câștigurile de marjă 13.
- Piața este matură, cu concurenți mari și cu un lider cu aproape jumătate din piața de mingi, ceea ce limitează creșterea 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului Adjusted EBITDA și al vânzărilor pentru 20262026
- Încasarea rambursărilor de tarife Phase 2 și Phase 3Q3 2026
- Evoluția marjei brute în segmentul Golf EquipmentQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fabricarea este distribuită global: asamblarea principală a cluburilor are loc în Monterrey, Mexic, iar mingile sunt produse în principal în afara SUA, prin unități proprii și contractori din Asia 1. Această structură face ca lanțul de aprovizionare și politica comercială a SUA să fie un factor operațional important pentru companie 12.
Piața în context
Piața golfului este sensibilă la numărul de jucători și de runde, la vizibilitatea în media și la condițiile economice, iar cererea de produse este discreționară 1. Compania a precizat că are deja o pondere semnificativă a vânzărilor mondiale de cluburi și mingi, deci creșterea suplimentară de cotă este dificilă 1. Piața mingilor din SUA este dominată de un singur concurent cu circa 50% pondere, ceea ce limitează spațiul de creștere pentru ceilalți jucători 1.
Tendințe
- Revenirea la un profil pur golfvânt din spate
Vânzarea Jack Wolfskin și a majorității Topgolf a eliminat activele care nu țineau de golf și a redus datoria, ceea ce poate simplifica evaluarea companiei dacă tendința de focus se menține 12. Compania a folosit fonduri pentru răscumpărări de acțiuni și pentru rambursarea notelor convertibile 3.
- Îmbunătățirea marjelor brutevânt din spate
Marja brută GAAP din trimestrul doi 2026 a crescut la 50,1%, datorită prețurilor mai mari, reducerii costurilor și renunțării la business cu marjă mică 3. Continuarea acestei tendințe depinde de menținerea prețurilor și de costurile tarifare.
- Politica comercială și tarifelemixt
Tarifele și schimbările din politica comercială a SUA pot crește costurile sau pot obliga la creșterea prețurilor, ceea ce ar putea reduce cererea 12. Costul tarifelor în 2026 este însă estimat sub nivelul anterior, ceea ce reprezintă un avantaj temporar 3.
- Cererea discreționară de golfmixt
Cererea depinde de venitul disponibil al consumatorilor și de numărul de jucători, factori care pot fluctua de la un an la altul 1. Conducerea a exprimat în august 2026 încredere în reziliența consumatorului de golf, dar acest lucru nu elimină riscul unei încetiniri economice 3.
Poziția concurențială
Concurența este intensă pe toate categoriile. Pe cluburi și mingi, principalii concurenți sunt TaylorMade, Ping, Acushnet (Titleist, Scotty Cameron, Pinnacle), Puma (Cobra), SRI Sports (Cleveland, Srixon, Dunlop), Mizuno, Bridgestone și Parsons Xtreme Golf 1. În îmbrăcăminte, concurența vine din companiile premium de golf și din branduri de lifestyle precum Peter Millar, Vince sau Nike 1.
Concurenții mai mari au avantaje în notorietate, baze de clienți și resurse financiare, iar unii pot oferi reduceri agresive sau termene de plată extinse 1. Compania spune că trebuie să investească în continuare în turnee și publicitate pentru a rămâne competitivă, ceea ce presează marjele 1.
- Acushnet (Titleist, Pinnacle, Scotty Cameron)
Cel mai mare concurent pe mingi de golf din SUA, cu o pondere descrisă de companie ca apropiată de jumătate din piață 1.
- TaylorMade
Concurent direct pe cluburi, putter-e și mingi, menționat printre principalii rivali 1.
- Ping
Concurent pe cluburi și putter-e, cu notorietate puternică în segmentul de cluburi 1.
- SRI Sports (Srixon, Cleveland, Dunlop)
Concurent pe mingi și cluburi, cu mărci multiple în mai multe regiuni 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Correction for Callaway et al., Nanoscale dynamics of the cadherin–catenin complex bound to vinculin revealed by neutron spin echo spectroscopyPNAS · 07 oct. 2026 · EN
- Good Good Golf ad fallout deepens as Callaway ends partnership, retailers pull gear and Golf Channel delays showMarketWatch — Top Stories · 27 aug. 2026 · EN
- Callaway apologises after golf ad slammed for depicting domestic violenceAl Jazeera English · 26 aug. 2026 · EN
- Callaway Golf’s apology for ad showing woman being shoved to the ground exposes a major industry blind spotMarketWatch — Top Stories · 25 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Acord material · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 apr. 2026
- Raport curent27 feb. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual27 feb. 2026
- Raport curent12 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Callaway Golf Company · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Callaway Golf Company · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Callaway Golf Company · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.