olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Edison International EIX

Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)

58,79USD−0,99 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Edison International este holdingul electric din Rosemead, California, a cărui filială principală, Southern California Edison, furnizează energie la aproximativ 15 milioane de persoane. Veniturile de exploatare ale SCE au fost de 19276 milioane USD în 2025, iar compania a reafirmat în iulie 2026 un interval de 5,90-6,20 USD pe acțiune pentru câștigul core pe 2026. Principalul factor de risc rămâne consecința incendiilor din sud-vestul Californiei, ale căror costuri sunt în mare parte recuperate prin tarife și securitizări.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Edison International (EIX) costa 58,79 USD (−0,99 % într-o zi), cu capitalizare 22,6 mld USD, P/E 5,1 pe un EPS diluat de 11,55 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,97 %, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 51,47–80,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,9 mld USD (−15,0 % an/an), profit net de 724,0 mil USD (−13,0 % an/an), EPS diluat 1,87 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,6 mld USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
5,1
EPS diluat TTM 11,55 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
19,65 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5,97 %
DPS 12 luni 3,51
Beta (2 ani)
0,46
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
51,4780,38

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
53,19 – 59,64
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 11,4 %
SMA 50 / 200
57,78 / 67,81
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,48 / -0,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,4 %−0,9 %+10,4 pp—
3 luni−19,9 %+1,2 %−21,1 pp—
6 luni−15,9 %+4,8 %−20,7 pp—
De la început de an−2,0 %+10,7 %−12,8 pp—
1 an+5,7 %+11,1 %−5,4 pp−0,4 %
3 ani−6,8 %+80,7 %−87,5 pp+65,2 %
5 ani−6,6 %+64,6 %−71,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,0 %
22 iul. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,3 %
27 nov. 2024 → 13 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,4 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,9 mld USD
−15,0 % an/an
Profit net
724,0 mil USD
−13,0 % an/an
EPS diluat
1,87
−13,4 % an/an
netă / operațională
14,8 % / 20,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q3 '26
Venituri5,2 mld4,0 mld3,8 mld4,5 mld5,8 mld5,2 mld4,1 mld4,9 mld
Profit operațional995,0 mil790,0 mil2,1 mld775,0 mil1,4 mld2,8 mld1,1 mld980,0 mil
Amortizare și depreciere710,0 mil683,0 mil742,0 mil826,0 mil ≈862,0 mil ≈807,0 mil834,0 mil—
Cheltuieli cu dobânzile477,0 mil468,0 mil301,0 mil504,0 mil488,0 mil246,0 mil524,0 mil545,0 mil
Profit înainte de impozit645,0 mil411,0 mil1,9 mld384,0 mil1,1 mld2,6 mld671,0 mil548,0 mil
Impozit pe profit68,0 mil3,0 mil448,0 mil-14,0 mil175,0 mil682,0 mil101,0 mil-203,0 mil
Profit net516,0 mil340,0 mil1,4 mld343,0 mil832,0 mil1,8 mld531,0 mil724,0 mil
EPS diluat1,320,88 ≈3,720,892,164,79 ≈1,371,87
Flux de numerar operațional2,5 mld ≈1,2 mld1,2 mld882,0 mil ≈2,1 mld ≈1,6 mld1,4 mld—
Investiții (capex)1,5 mld ≈1,5 mld1,4 mld1,7 mld ≈1,5 mld ≈1,9 mld1,5 mld—
Dividende plătite301,0 mil ≈302,0 mil319,0 mil318,0 mil ≈318,0 mil ≈319,0 mil338,0 mil—
Răscumpărări de acțiuni0 ≈200,0 mil29,0 mil0 ≈3,0 mil ≈026,0 mil—

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 38 trimestre (min 5,2, mediană 26,6, max 51,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri12,7 mld12,3 mld13,6 mld14,9 mld17,2 mld16,3 mld17,6 mld19,3 mld
Venituri an/an+2,7 %−2,4 %+10,0 %+9,8 %+15,5 %−5,1 %+7,7 %+9,8 %
Profit net-423,0 mil1,3 mld739,0 mil925,0 mil824,0 mil1,2 mld1,3 mld4,5 mld
Profit net an/an−174,9 %indisponibil−42,4 %+25,2 %−10,9 %+45,3 %+7,3 %+247,3 %
EPS diluat-1,303,771,982,001,603,113,3111,55
EPS diluat an/an−175,6 %indisponibil−47,5 %+1,0 %−20,0 %+94,4 %+6,4 %+248,9 %
netă %-3,3 %10,4 %5,4 %6,2 %4,8 %7,3 %7,3 %23,1 %
Flux de numerar liber-1,3 mld-5,2 mld-4,2 mld-5,5 mld-2,6 mld-2,0 mld-693,0 mil-715,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
158,0 mil USD
Datorie financiară
38,5 mld USD
Datorie netă
38,3 mld USD
Capitaluri proprii
19,3 mld USD
Active totale
94,0 mld USD
Datorie / capitaluri
2,00x
Lichiditate curentă
0,73x
ROE
24,1 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
-3,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
16,3 mld
2024
17,6 mld
2025
19,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
5,3 mld ≈
2024
5,8 mld ≈
2025
10,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,6 mld
2024
1,9 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
108,0 mil
2024
17,0 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,11
2024
3,31
2025
11,55

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
385,0 mil
2024
388,0 mil
2025
386,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,99
2024
3,17
2025
3,36

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
345,0 mil
2024
193,0 mil
2025
158,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
2,0 mld
2024
2,2 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
527,0 mil
2024
538,0 mil
2025
535,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
6,8 mld
2024
7,2 mld
2025
7,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
56,1 mld
2024
59,3 mld
2025
63,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
81,8 mld
2024
85,6 mld
2025
94,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,1 mld
2024
998,0 mil
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
30,3 mld
2024
33,5 mld
2025
36,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
8,6 mld
2024
8,4 mld
2025
10,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
63,8 mld
2024
67,8 mld
2025
74,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
17,9 mld
2024
17,7 mld
2025
19,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,4 mld
2024
5,0 mld
2025
5,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
5,4 mld
2024
5,7 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-2,0 mld ≈
2024
-693,0 mil ≈
2025
-715,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,2 mld
2024
-5,5 mld
2025
-6,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,4 mld
2024
674,0 mil
2025
571,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
200,0 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
142,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
247,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
75,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
43,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
248,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
93,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
42,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
49,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
31,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
20,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
30,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
39,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
7,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-132,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
75,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
62,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

3 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 81 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

58,79 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
20,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2549derivat 161

Scorul pe grupe

  • Randamente100
  • Calitate81
  • Creștere82
  • Evaluare100
  • Bilanț și datorie50

Interval de valoare estimat

Jos
150,07
USD pe acțiune
Mijloc
203,86
USD pe acțiune
Sus
232,50
USD pe acțiune
Preț: 58,79 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 246,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 71,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 44,15 – 241,65 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
  • Dividende actualizate (DDM)44,15 – 59,38 (Mijloc 50,65)
  • Colegi: EV/EBITDA150,07 – 232,50 (Mijloc 203,86)
    10 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 10,6x – 14,0x
    AEP, CEG, CNP, D, ES, ETR, NEE, NRG, SO, VST
  • Colegi: P/E197,39 – 241,65 (Mijloc 221,39)
    12 firme folosite · multiplul median 23,4x · quartile 20,9x – 25,6x
    AEP, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, NEE, NRG, PPL, SO, VST
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electric Services (SIC 4911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 81/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,7 %69 (față de colegi)6 %
Marja netă · Calitate19,6 %92 (față de colegi)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,9 %59 (pe interval fix)6 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere93,3 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,3x64 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,2x49 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x8 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare6,2x100 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare6,7x100 (față de colegi)11 %
Randamentul dividendului · Randamente6,0 %100 (față de colegi)15 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente30,4 %100 (pe interval fix)6 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere82/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate81/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

EDISON INTERNATIONAL (EIX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,3 mld USD în 2025; creștere an/an 9,8 %; marjă netă 19,6 %; ROE 20,8 %; datorie netă/EBITDA 4,3x.

Intervalul de valoare estimat este 150,07–232,50 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 203,86 USD, prețul de 58,79 USD lasă un potențial de 246,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 71,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 81/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 19,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 93,3 %
  • P/E (TTM): 6,2x
  • EV/EBITDA: 6,7x
  • Randamentul dividendului: 6,0 %
  • Rata de distribuire (EPS): 30,4 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,8x

Față de mediana verticalei

Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 2,8 mld și 178,2 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 39 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
6,2x
mediana verticalei 23,4x
sub mediană (−73,4 %)
EV/EBITDA
6,7x
mediana verticalei 13,4x
sub mediană (−49,6 %)
P/S
1,2x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−59,0 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−52,2 %)
ROE
20,8 %
mediana verticalei 11,1 %
peste mediană (+87,4 %)
Marja netă
19,6 %
mediana verticalei 11,6 %
peste mediană (+69,7 %)
Marja EBIT
31,8 %
mediana verticalei 22,5 %
peste mediană (+41,2 %)
Venituri an/an
9,8 %
mediana verticalei 9,8 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
4,3x
mediana verticalei 5,4x
sub mediană (−19,8 %)
Randament dividend
6,0 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+99,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEENextera Energy Inc174,6 mld21,315,6 %31,5 %+9,8 %+3 % / +44 %
SOSouthern Co105,6 mld24,011,3 %14,5 %+10,6 %−0 % / +39 %
CEGConstellation Energy Corporation93,0 mld25,615,3 %11,1 %+8,3 %−30 % / +132 %
AEPAmerican Electric Power Company, Inc.70,8 mld19,112,8 %16,9 %+10,9 %+8 % / +72 %
DDominion Energy, Inc58,6 mld19,710,5 %16,9 %+14,2 %+14 % / +65 %
ETREntergy Corp50,4 mld28,011,1 %13,6 %+9,0 %+15 % / +130 %
VSTVistra Operations Company LLC46,4 mld22,843,1 %11,6 %+3,0 %−27 % / +323 %
CNPCenterpoint Energy Inc27,8 mld26,09,6 %11,4 %+8,3 %+11 % / +58 %
FEFirstenergy Corp27,1 mld25,68,4 %6,9 %+12,0 %+2 % / +32 %
PPLPPL Corp26,8 mld21,88,3 %13,1 %+6,9 %−2 % / +45 %
ESEversource Energy25,8 mld17,79,1 %10,4 %+13,8 %−7 % / +27 %
EIXEdison International22,6 mld6,220,8 %19,6 %+9,8 %+6 % / −7 %
NRGNRG Energy, Inc20,2 mld24,923,8 %2,6 %+9,2 %−44 % / +127 %
TLNTalen Energy Corporation16,4 mld—-12,9 %-5,4 %+22,0 %−14 % / +548 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EIX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
34,54
Randament total -37 % · Pe an -37 %
61,09
Randament total 9 % · Pe an 9 %
92,04
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
33,12
Randament total -32 % · Pe an -12 %
65,95
Randament total 28 % · Pe an 9 %
109,16
Randament total 106 % · Pe an 27 %
5 ani
31,76
Randament total -28 % · Pe an -6 %
71,20
Randament total 49 % · Pe an 8 %
129,46
Randament total 157 % · Pe an 21 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,49
  • Marja netă± 11,54
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,53
  • Diluare anuală± 0,97

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Edison International este holdingul electric din Rosemead, California, a cărui filială principală, Southern California Edison, furnizează energie la aproximativ 15 milioane de persoane 2. Veniturile de exploatare ale SCE au fost de 19276 milioane USD în 2025 1, iar compania a reafirmat în iulie 2026 un interval de 5,90-6,20 USD pe acțiune pentru câștigul core pe 2026 2. Principalul factor de risc rămâne consecința incendiilor din sud-vestul Californiei, ale căror costuri sunt în mare parte recuperate prin tarife și securitizări 1.

SWOT

Puncte tari

  • Activitate reglementată cu cerere de venit autorizată clară și mecanisme formale de recuperare a costurilor.
  • Acces demonstrat la piețele de capital prin emisiuni de obligațiuni și obligațiuni securitizate.
  • Ghidaj de câștig pe 2026 reafirmat, susținut de un prim semestru solid, conform comunicării companiei.

Puncte slabe

  • Expunere ridicată la daunele provocate de incendiile din zona de servicii, cu costuri neasigurate care pot rămâne nerecuperate.
  • Rating de credit sub presiune, cu o perspectivă negativă de la una dintre agențiile principale.
  • Dependență de deciziile autorităților de reglementare pentru recuperarea costurilor și pentru rentabilitatea autorizată.

Oportunități

  • Investiții în rețea și în transport pot extinde baza de active reglementate dacă sunt aprobate.
  • Electrificarea și integrarea surselor regenerabile pot crea cerere pentru infrastructura companiei.
  • Dacă legislația privind responsabilitatea pentru incendii se stabilizează, costurile de risc ar putea deveni mai previzibile.

Amenințări

  • Noi incendii severe ar putea genera daune suplimentare peste nivelurile deja provizionate.
  • Presiunea asupra accesibilității tarifelor poate limita aprobarea cererilor de recuperare.
  • Modificări legislative sau decizii nefavorabile ale autorităților ar putea afecta recuperarea costurilor.

Riscuri

  • Daune din incendiiridicat

    Cererile în curs și cele potențiale legate de incendiile din 2017 și 2018 pot depăși sumele provizionate, iar pierderile reale ar putea fi mai mari decât estimările 1.

  • Recuperarea costurilor prin tariferidicat

    Dacă autoritățile de reglementare nu aprobă recuperarea integrală a costurilor incendiilor, pierderile neasigurate pot rămâne în sarcina companiei 1.

  • Rating de creditmediu

    O nouă reducere a ratingului ar putea crește costul împrumuturilor și ar putea afecta accesul la finanțare pe termen scurt 1.

  • Cadrul de reglementaremediu

    Modificările privind mitigarea incendiilor sau practicile de oprire preventivă a energiei ar putea limita operarea rețelei 2.

  • Dezafectarea centralei San Onofrescăzut

    Costurile de dezafectare depind de calendarul depozitării combustibilului nuclear, iar estimările pot fi modificate substanțial 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Baza de active reglementate poate crește pe măsură ce investițiile în rețea sunt aprobate, iar câștigul core ghidat pentru 2026 rămâne în interval 2.
  • Recuperările autorizate pentru TKM și Woolsey, finanțate prin securitizare, reduc presiunea asupra fluxului de numerar dacă sunt implementate așa cum s-a convenit 1.
  • Dacă reforma legislativă privind incendiile se stabilizează, previzibilitatea costurilor ar putea sprijini o revalorizare a riscului companiei.

Ce ar strica teza

  • Daunele din incendii pot depăși provizioanele, iar pierderile neasigurate pot rămâne nerecuperate dacă autoritățile resping cererile.
  • Ratingul de credit sub presiune și perspectiva negativă a unei agenții ar putea crește costul finanțării.
  • Tensiunea privind accesibilitatea tarifelor ar putea limita creșterea veniturilor reglementate și rentabilitatea autorizată.

De urmărit

  • Ghidajul de câștig core pe 2026 și rezultatele trimestrialeQ3 2026
  • Decizia CPUC privind cererea de securitizare Woolsey2026
  • Rating-urile de credit și perspectivele agențiilor principale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Edison International este una dintre cele mai mari companii holding din sectorul utilităților electrice din SUA și se concentrează pe energie curată, fiabilă și servicii energetice 2. Prin SCE, compania livrează electricitate în sudul, centrul și litoralul Californiei, iar profitul SCE a fost de 4889 milioane USD în 2025 1. Activitatea de bază este reglementată, deci veniturile depind în mare măsură de cererea aprobată de CPUC și de rata de rentabilitate autorizată 1.

Decizia finală a CPUC pentru cererea GRC din 2025 a stabilit o cerere de venit autorizată de 9,7 miliarde USD pentru 2025 1. Această decizie stabilește cât poate SCE să încaseze de la clienți pentru a acoperi costurile de exploatare, amortizarea și rentabilitatea capitalului investit. Aplicarea ei a crescut veniturile SCE în 2025 față de 2024 1.

Compania gestionează și un program amplu de investiții în infrastructura de transport, precum proiectul de fiabilitate Riverside, cu o estimare actuală a costului de 748 milioane USD și finalizare planificată în 2029 1. În paralel, SCE urmărește pregătirea pentru o gamă largă de cheltuieli de mitigare a riscului de incendii, ale căror recuperare depinde de deciziile CPUC 1.

Segmente

Southern California Edison (SCE)

SCE este principala operațiune reglementată a grupului și generează aproape toate veniturile din exploatare, respectiv 19276 milioane USD în 2025 1. Profitul său a crescut semnificativ în 2025 datorită recuperărilor autorizate pentru incendiile din TKM și Woolsey 1.

Edison International Parent și alte activități

Această zonă include holdingul și filialele care nu sunt segmente raportabile, iar pierderea atribuibilă acționarilor ordinari a crescut în 2025 din cauza cheltuielilor legate de cereri de daune asigurate și a dobânzilor mai mari 1. Aceste costuri sunt separate de activitatea reglementată a SCE.

Piața în context

Piața principală a companiei este distribuția și transportul de electricitate în California, o piață reglementată în care tarifele sunt stabilite de CPUC și FERC pentru componenta de transport 1. Creșterea cererii de transport și a investițiilor în rețea, de exemplu prin cererea de transmisie FERC de 1,5 miliarde USD pentru 2026, susține volumul de active reglementate 1.

Cadrul legislativ din California, inclusiv legislația privind incendiile, definește cât din costurile de daune pot fi recuperate din tarife și în ce condiții 1. Piața este astfel dependentă de deciziile autorităților de reglementare, nu doar de cererea de energie, iar calendarul de decizii poate influența atât veniturile cât și accesul la capital 1.

Tendințe

  • Electrificare și creștere a cereriivânt din spate

    Creșterea cererii de electricitate pentru electrificare poate sprijini volumul de active reglementate și baza de rate, dacă investițiile în rețea sunt aprobate 2.

  • Costul incendiilor și al daunelorvânt din față

    Frecvența și severitatea incendiilor din California pot crește costurile neasigurate și pot împinge agențiile de rating să reevalueze riscul operațional al SCE 1.

  • Accesibilitatea tarifelormixt

    Presiunea privind accesibilitatea tarifelor pentru clienți poate limita aprobarea recuperării costurilor și a rentabilității autorizate, dar poate susține și creșterea bazei de active 2.

  • Securitizarea costurilor de incendiuvânt din spate

    Finanțarea prin obligațiuni securitizate, precum cele emise pentru TKM, poate reduce presiunea directă asupra bilanțului dacă autoritățile aprobă cererile 1.

Poziția concurențială

Concurența directă pentru SCE este limitată de faptul că distribuția și transportul electric sunt în mare parte monopoluri regionale reglementate, deci competiția se manifestă mai ales prin alți operatori din același sector și prin costul capitalului 1. Companiile comparabile din sectorul utilităților americane se confruntă cu aceleași presiuni legate de incendii și de reglementare 1.

Presiunea competitivă apare și prin dezvoltarea producției distribuite și a stocării, pe care SCE le integrează în rețea prin proiecte proprii de stocare 1. Aceasta poate influența cererea pe care utilitatea o deservește și valoarea activelor sale reglementate.

  • PG&E CorporationPCG

    Alt holding de utilități din California, expus la aceleași reguli privind incendiile și recuperarea costurilor.

  • SempraSRE

    Grup de utilități cu operațiuni în California, comparabil prin cadrul reglementar și investițiile în rețea.

  • Xcel EnergyXEL

    Utilitate din SUA cu accent pe reglementare și investiții în rețea și în reducerea riscului de incendii.

  • Duke EnergyDUK

    Mare holding electric din SUA, comparabil prin structura reglementată și programul extins de investiții.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 24 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent30 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial29 oct. 2026
  • Raport curent29 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent31 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial30 iul. 2026
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 mai 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 apr. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial28 apr. 2026
  • Raport curent28 apr. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Edison International · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Edison International · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Edison International (EIX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw