olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

FICO FICO

Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

711,23USD+0,29 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

FICO este un lider global în analiză software, cunoscut mai ales pentru scorul FICO, standardul american de măsurare a riscului de credit. Compania ar putea beneficia de creșterea rapidă a segmentului Scores, care a ajuns la 1,2 miliarde de dolari în anul fiscal 2025, dar își asumă și o datorie mare, iar veniturile sale depind puternic de piața ipotecară și de sectorul bancar.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea FICO (FICO) costa 711,23 USD (+0,29 % într-o zi), cu capitalizare 15,4 mld USD, P/E 20,5 pe un EPS diluat de 34,62 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,02 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 592,47–1.844,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 674,2 mil USD (+25,7 % an/an), profit net de 237,2 mil USD (+30,5 % an/an), EPS diluat 10,45 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,4 mld USD
acțiuni la 17 iul. 2026
P/E (TTM)
20,5
EPS diluat TTM 34,62 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,87 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,02 %
DPS 12 luni 0,12
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 66 %
Interval 52 săpt.
592,471.844,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
641,06 – 828,80
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 25,5 %
SMA 50 / 200
871,81 / 1.123,07
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-34,54 / -38,88
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+20,0 %−0,9 %+21,0 pp—
3 luni−36,7 %+1,2 %−37,9 pp—
6 luni−31,3 %+4,8 %−36,2 pp—
De la început de an−57,9 %+10,7 %−68,7 pp—
1 an−55,1 %+11,1 %−66,2 pp−13,7 %
3 ani−15,9 %+80,7 %−96,7 pp+31,6 %
5 ani+78,6 %+64,6 %+14,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,9 %
12 dec. 2025 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−75,1 %
26 nov. 2024 → 30 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,3 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
674,2 mil USD
+25,7 % an/an
Profit net
237,2 mil USD
+30,5 % an/an
EPS diluat
10,45
+41,2 % an/an
netă / operațională
35,2 % / 53,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri453,8 mil440,0 mil498,7 mil536,4 mil515,8 mil512,0 mil691,7 mil674,2 mil
Costul vânzărilor89,6 mil87,3 mil87,6 mil87,6 mil91,2 mil87,3 mil91,2 mil87,0 mil
Cercetare și dezvoltare44,2 mil45,1 mil45,0 mil47,2 mil51,0 mil49,9 mil53,9 mil53,7 mil
Cheltuieli generale și de vânzare122,8 mil128,0 mil120,4 mil139,1 mil125,5 mil140,7 mil144,1 mil170,8 mil
Profit operațional197,2 mil179,5 mil245,6 mil262,5 mil237,2 mil234,0 mil402,5 mil362,6 mil
Amortizare și depreciere3,8 mil3,5 mil3,4 mil ≈4,0 mil ≈4,0 mil4,0 mil3,9 mil ≈4,2 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile28,5 mil29,5 mil31,4 mil32,9 mil39,9 mil42,0 mil44,6 mil59,9 mil
Profit înainte de impozit171,4 mil150,1 mil213,0 mil237,0 mil202,5 mil191,9 mil356,0 mil314,7 mil
Impozit pe profit35,7 mil-2,4 mil50,4 mil55,2 mil47,4 mil33,6 mil91,6 mil77,5 mil
Profit net135,7 mil152,5 mil162,6 mil181,8 mil155,0 mil158,4 mil264,5 mil237,2 mil
EPS diluat5,44 ≈6,146,597,406,42 ≈6,6111,1410,45
Flux de numerar operațional226,5 mil194,0 mil74,9 mil ≈286,2 mil ≈223,7 mil174,1 mil223,4 mil ≈380,4 mil ≈
Investiții (capex)1,8 mil841,0 mii2,1 mil ≈1,8 mil ≈4,2 mil226,0 mii266,0 mii ≈863,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni323,5 mil162,6 mil217,2 mil ≈486,8 mil ≈548,0 mil171,2 mil605,4 mil ≈2,3 mld ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 43 trimestre (min 29,0, mediană 45,6, max 95,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,0 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,5 mld1,7 mld2,0 mld
Venituri an/an+10,8 %+12,4 %+11,6 %+1,7 %+4,6 %+9,9 %+13,5 %+15,9 %
Profit net126,5 mil192,1 mil236,4 mil392,1 mil373,5 mil429,4 mil512,8 mil651,9 mil
Profit net an/an−5,2 %+51,9 %+23,1 %+65,8 %−4,7 %+14,9 %+19,4 %+27,1 %
EPS diluat4,066,347,9013,4014,1816,9320,4526,54
EPS diluat an/an−1,9 %+56,2 %+24,6 %+69,6 %+5,8 %+19,4 %+20,8 %+29,8 %
netă %12,3 %16,6 %18,3 %29,8 %27,1 %28,4 %29,9 %32,7 %
Flux de numerar liber191,8 mil236,4 mil342,9 mil416,2 mil503,4 mil464,7 mil624,1 mil769,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
134,1 mil USD
Datorie financiară
3,1 mld USD
Datorie netă
2,9 mld USD
Capitaluri proprii
-1,7 mld USD
Active totale
1,9 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,83x
ROE
indisponibil
ROA
36,4 %
Marja FCF
38,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,5 mld
2024
1,7 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
311,1 mil
2024
348,2 mil
2025
353,7 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
1,2 mld ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
160,0 mil
2024
171,9 mil
2025
188,3 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
400,6 mil
2024
462,8 mil
2025
513,0 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
642,8 mil
2024
733,6 mil
2025
924,9 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
14,6 mil
2024
13,8 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
657,5 mil ≈
2024
747,5 mil ≈
2025
939,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
95,5 mil
2024
105,6 mil
2025
133,6 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
553,6 mil
2024
642,0 mil
2025
802,6 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
124,2 mil
2024
129,2 mil
2025
150,6 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Profit net
2023
429,4 mil
2024
512,8 mil
2025
651,9 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
16,93
2024
20,45
2025
26,54

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
25,4 mil
2024
25,1 mil
2025
24,6 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
136,8 mil
2024
150,7 mil
2025
134,1 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
387,9 mil
2024
426,6 mil
2025
529,1 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Active curente
2023
556,4 mil
2024
617,4 mil
2025
705,2 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
11,0 mil
2024
38,5 mil
2025
67,7 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
773,3 mil
2024
782,8 mil
2025
783,3 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
917,0 mii
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 06 nov. 2024verificat

Active totale
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
19,0 mil
2024
22,5 mil
2025
32,3 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
50,0 mil
2024
15,0 mil
2025
399,5 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,8 mld
2024
2,2 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
367,7 mil
2024
380,3 mil
2025
849,2 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
2,3 mld
2024
2,7 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
-688,0 mil †
2024
-962,7 mil †
2025
-1,7 mld †

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
468,9 mil
2024
633,0 mil
2025
778,8 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
4,2 mil
2024
8,9 mil
2025
8,9 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
464,7 mil ≈
2024
624,1 mil ≈
2025
769,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-16,0 mil
2024
-28,0 mil
2025
-43,7 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-455,0 mil
2024
-592,9 mil
2025
-750,3 mil

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
405,5 mil
2024
821,7 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 07 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
13,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
26,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
27,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
20,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
22,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
29,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
23,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
27,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
85,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
52,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
51,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
34,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
41,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
41,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
95,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
6,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
5,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
996,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
122,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
80,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
20,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
18,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
6,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
16,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
8,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
23,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

711,23 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
16,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
34,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 17 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 iul. 2026
verificat 2805derivat 210

Scorul pe grupe

  • Calitate92
  • Creștere100
  • Evaluare57
  • Bilanț și datorie44
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
459,22
USD pe acțiune
Mijloc
745,94
USD pe acțiune
Sus
991,25
USD pe acțiune
Preț: 711,23 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 4,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 4,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,05 – 1.420,50 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)738,14 – 1.420,50 (Mijloc 987,46)
    WACC 8,0 % · FCFF de pornire 1,1 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 1,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA482,01 – 834,04 (Mijloc 648,25)
    10 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 12,6x – 18,6x
    BR, CPAY, EBAY, FIS, GPN, MELI, MSCI, PYPL, RBA, UBER
  • Colegi: P/E436,43 – 1.148,46 (Mijloc 843,62)
    11 firme folosite · multiplul median 24,4x · quartile 12,6x – 33,2x
    BR, CPAY, EBAY, FIS, FISV, MA, MELI, MSCI, PYPL, RBA, UBER
  • Dividende actualizate (DDM)1,05 – 1,41 (Mijloc 1,21)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate34,1 %83 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate122,2 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere13,1 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere23,2 %100 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,3x27 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,6x79 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x32 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare20,5x55 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare16,5x40 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare6,5 %81 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente23,4 %100 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie44/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate92/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare57/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FAIR ISAAC CORP (FICO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2025; creștere an/an 15,9 %; marjă netă 34,1 %; datorie netă/EBITDA 4,3x.

Intervalul de valoare estimat este 459,22–991,25 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 745,94 USD, prețul de 711,23 USD lasă un potențial de 4,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 4,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 34,1 %
  • Conversia profitului în FCF: 122,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 13,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 23,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: 6,6x
  • Randament FCF: 6,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 23,4 %

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 4,3x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 2,2 mld și 142,2 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 87 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,5x
mediana verticalei 24,4x
sub mediană (−15,7 %)
EV/EBITDA
16,5x
mediana verticalei 15,4x
peste mediană (+7,0 %)
P/S
6,4x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+156,2 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,9x
ROE
—
mediana verticalei 27,5 %
Marja netă
34,1 %
mediana verticalei 16,0 %
peste mediană (+113,0 %)
Marja EBIT
51,7 %
mediana verticalei 17,2 %
peste mediană (+200,4 %)
Venituri an/an
15,9 %
mediana verticalei 8,2 %
peste mediană (+93,2 %)
Datorie netă/EBITDA
4,3x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+114,8 %)
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−98,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UBERUber Technologies, Inc133,3 mld14,338,4 %17,3 %+18,3 %−32 % / +51 %
MELIMercadoLibre, Inc.82,4 mld44,227,5 %5,3 %+39,1 %−30 % / +31 %
EBAYeBay Inc.53,4 mld26,446,6 %16,9 %+7,9 %+50 % / +210 %
PYPLPayPal Holdings, Inc.47,4 mld10,923,8 %13,8 %+4,3 %−18 % / +10 %
MSCIMsci Inc.44,6 mld33,0—40,3 %+9,7 %+6 % / +32 %
FISVFiserv, Inc.26,6 mld9,610,7 %13,4 %+3,6 %−25 % / −56 %
CPAYCorpay, Inc26,3 mld24,430,5 %22,7 %+13,9 %+54 % / +78 %
GPNGlobal Payments Inc.25,6 mld—-4,1 %-9,1 %−0,4 %+25 % / −9 %
BRBroadridge Financial Solutions, Inc.20,4 mld18,640,9 %15,0 %+8,5 %−19 % / +5 %
FISFidelity National Information Services, Inc.19,9 mld5,922,3 %27,6 %+5,4 %−38 % / −22 %
RBARB Global, Inc16,6 mld37,68,8 %10,0 %+7,2 %−10 % / +37 %
FICOFair Isaac Corp15,4 mld20,5—34,1 %+15,9 %−55 % / −16 %
MAMastercard Incorporated—33,4231,4 %46,7 %+16,4 %+16 % / +70 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FICO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
497,76
Randament total -30 % · Pe an -30 %
876,67
Randament total 23 % · Pe an 23 %
1.315,94
Randament total 85 % · Pe an 85 %
3 ani
569,87
Randament total -20 % · Pe an -7 %
1.120,77
Randament total 58 % · Pe an 16 %
1.834,43
Randament total 158 % · Pe an 37 %
5 ani
652,43
Randament total -8 % · Pe an -2 %
1.432,84
Randament total 101 % · Pe an 15 %
2.557,23
Randament total 260 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 280,19
  • Marja netă± 196,13
  • Creșterea anuală a veniturilor± 148,78
  • Diluare anuală± 16,48

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

FICO este un lider global în analiză software, cunoscut mai ales pentru scorul FICO, standardul american de măsurare a riscului de credit. Compania ar putea beneficia de creșterea rapidă a segmentului Scores, care a ajuns la 1,2 miliarde de dolari în anul fiscal 2025, dar își asumă și o datorie mare, iar veniturile sale depind puternic de piața ipotecară și de sectorul bancar 12.

SWOT

Puncte tari

  • Scorul FICO este standardul de facto pentru riscul de credit din SUA și este folosit de majoritatea băncilor mari 13.
  • Compania are o bază largă de clienți în peste 80 de țări și un portofoliu de brevete considerabil 3.
  • Veniturile și profitul au crescut rapid în ultimele trimestre, iar generarea de numerar operațional este puternică 23.

Puncte slabe

  • Venitul depinde într-o mare măsură de sectorul bancar, care reprezenta 92% din venituri în anul fiscal 2025 1.
  • Datoria a crescut mult și compania se bazează pe finanțare externă pentru răscumpărări de acțiuni 2.
  • ARR-ul non-platformă al segmentului Software scade, ceea ce arată o dependență de produsele vechi 3.

Oportunități

  • Extinderea FICO Platform către mai mulți clienți și vânzări suplimentare ar putea accelera creșterea segmentului Software 12.
  • Scorurile care folosesc date BNPL, chirii sau conturi bancare ar putea extinde accesul la credit pentru persoanele cu istoric limitat 1.
  • Piețele internaționale, unde scorurile FICO sunt disponibile, oferă potențial de creștere pe termen lung 1.

Amenințări

  • Decizia de a permite alegerea altor scoruri în ipoteci ar putea reduce cota scorului FICO în SUA 1.
  • Furnizorii de software de analiză și agențiile de credit pot concura direct, iar clienții mari au putere de negociere 1.
  • Un declin economic sau o criză bancară ar putea reduce volumul de credite și cererea pentru produsele companiei 1.

Riscuri

  • Dependența de utilizarea scorului în ipoteciridicat

    O eliminare sau o reducere a utilizării scorului FICO de către Fannie Mae și Freddie Mac ar avea un efect semnificativ asupra veniturilor 1.

  • Concentrarea pe sectorul bancarridicat

    Majoritatea veniturilor provine de la bănci, iar o criză în sector ar putea reduce direct vânzările 1.

  • Îndatorare crescutămediu

    Datoria totală a crescut considerabil, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă veniturile scad 2.

  • Execuția strategiei Softwaremediu

    Dacă tranziția către FICO Platform nu reușește, creșterea segmentului Software ar putea rămâne lentă 1.

  • Concurență și inovație tehnologicămediu

    Apariția de noi tehnologii AI sau de scoruri gratuite ar putea reduce cererea pentru produsele cu plată 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor și a profitului în trimestrul al treilea al anului fiscal 2026 și ghidajul actualizat în sus arată un ritm de creștere solid 3.
  • Scorul FICO are o poziție dominantă în SUA, ceea ce oferă un avantaj greu de replicat pentru concurenți 13.
  • ARR-ul platformei și rata de retenție netă a segmentului Software sugerează că clienții extind utilizarea produselor 23.

Ce ar strica teza

  • Dependența de piața ipotecară și de decizii de reglementare ar putea afecta rapid veniturile din segmentul Scores 1.
  • Creșterea datoriei și a răscumpărărilor de acțiuni ar putea reduce marja de siguranță dacă activitatea economică încetinește 2.
  • Declinul ARR-ului non-platformă arată că o parte din baza software este în contracție 3.

De urmărit

  • Evoluția ARR-ului platformei FICO și a DBNRR-ului softwareQ4 2026
  • Realizarea ghidajului actualizat de venituri și profit pentru anul fiscal 20262026
  • Decizii ale FHFA privind utilizarea scorurilor de credit în ipoteci2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania și-a actualizat ghidajul pentru anul fiscal 2026 la venituri de 2,53 miliarde de dolari 3. Platforma FICO Platform, o ofertă software modulară, este strategia centrală a segmentului Software, iar ARR-ul ei reprezenta 35% din ARR-ul total de software la sfârșitul anului fiscal 2025 1. Compania susține că scorurile sale sunt folosite de majoritatea băncilor și emitenților de carduri din SUA, ceea ce face din segmentul Scores un motor central de venit 13.

Structura veniturilor este concentrată: în anul fiscal 2025, 92% din venituri proveneau din vânzări către sectorul bancar 1. Pe lângă aceasta, compania depinde de un număr relativ mic de clienți și de contractele cu agențiile de raportare a creditului 1.

Segmente

Scores

Segmentul Scores include scorul FICO folosit în majoritatea deciziilor de credit din SUA, precum și scoruri specifice industriilor și scoruri alternative care folosesc date de plată pentru chirii, conturi bancare sau plăți BNPL 12. Veniturile segmentului au crescut în anul fiscal 2025 și în trimestrul trecut au fost susținute în special de prețul unitar mai mare al scorurilor ipotecare și de royalty-urile din scorurile B2C 3.

Piața în context

Piața principală a FICO este formată din băncile, emitenții de carduri, agențiile de credit și furnizorii de servicii financiare din peste 80 de țări 13. Piața ipotecară din SUA este un factor major pentru segmentul Scores, întrucât Fannie Mae și Freddie Mac cer scoruri FICO pentru ipotecile pe care le achiziționează 1. Cererea de software depinde de cât de mult băncile își modernizează procesele de decizie și de riscul, iar modelul de vânzare către clienți mari face ca piața să fie concentrată 1.

Creșterea segmentului Scores depinde în mare parte de volumul ipotecilor și de tarifele unitare, iar în perioadele de stres economic ar putea scădea cererea de scoruri și de produse software 1. Compania operează și pe piețe internaționale, unde este mai puțin cunoscută, ceea ce adaugă risc 1.

Tendințe

  • Creșterea ipotecilor și a prețului scorurilorvânt din spate

    Veniturile Scores au crescut puternic în trimestrul al treilea al anului fiscal 2026, susținute de prețul unitar mai mare al scorurilor pentru ipoteci și de volumul originărilor 3.

  • Trecerea la FICO Platformmixt

    Compania mută progresiv produsele software pe FICO Platform, iar ARR-ul platformei crește rapid, în timp ce produsele vechi se contractează 23.

  • Presiunea din partea reglementărilor ipotecarevânt din față

    Decizia din iulie 2025 a directorului FHFA, care permite originatorilor să aleagă scorul de credit, ar putea reduce cererea pentru scorul FICO 1.

  • Îndatorare și răscumpărări de acțiunivânt din față

    Datoria totală a crescut la 5,6 miliarde de dolari, iar răscumpărările de acțiuni au ajuns la 3,1 miliarde de dolari în primele nouă luni ale anului fiscal 2026 2. Această strategie poate sprijini indicatorii pe acțiune, dar crește riscul financiar 2.

Poziția concurențială

Concurența include dezvoltatori de sisteme interne, furnizori de modele de scoring, furnizori de soluții antifraudă, agenții de raportare a creditului care oferă propriile scoruri și companii de software pentru analiză predictivă și management al deciziilor 1. Compania se așteaptă și la concurență din partea clienților care își construiesc propriile modele de scoring 1.

În segmentul Software, concurența vine și din tehnologii alternative, precum autentificarea biometrică și alte metode de prevenire a fraudei cu carduri 1. Acestea ar putea reduce cota de piață dacă clienții aleg soluții mai ieftine sau integrate diferit 1.

  • Experian

    Agenție de raportare a creditului care distribuie scorul FICO și concurează prin propriile scoruri.

  • TransUnion

    Agenție de raportare a creditului, partener de distribuție, dar și posibil concurent prin propriile scoruri.

  • Equifax

    Agenție de raportare a creditului care distribuie scorurile FICO și oferă propriile servicii de analiză.

  • Furnizori de soluții antifraudă și de analiză predictivă

    Companii de software care oferă soluții de detectare a fraudei și de modelare predictivă.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport curent06 oct. 2026
    Costuri de restructurare
  • Raport trimestrial29 iul. 2026
  • Raport curent29 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent08 iun. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial28 apr. 2026
  • Raport curent28 apr. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 mar. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 mar. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 mar. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 mar. 2026
    Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / FICO · 07 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / FICO · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FICO · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

FICO (FICO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw