olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The GEO Group, Inc. GEO
General Bldg Contractors - Residential Bldgs · SIC 1520 · Verticală: General Bldg Contractors - Residential Bldgs (SIC 1520)
The GEO Group administrează și deține facilități securizate, centre de procesare și centre de reintegrare în Statele Unite, Australia și Africa de Sud, cu aproximativ 75.000 de paturi. Compania a înregistrat în 2025 cea mai activă perioadă de noi contracte din istoria sa, iar extinderea activității pentru ICE face ca subiectul să rămână în atenția presei și a investitorilor.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The GEO Group, Inc. (GEO) costa 25,17 USD (−8,57 % într-o zi), cu capitalizare 3,3 mld USD, P/E 11,9 pe un EPS diluat de 2,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,15, interval pe 52 de săptămâni 13,26–32,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 732,1 mil USD (+15,1 % an/an), profit net de 47,5 mil USD (+63,2 % an/an), EPS diluat 0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 25,17 – 31,90
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,00 · lățimea benzii 23,6 %
- SMA 50 / 200
- 30,13 / 24,39
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,94 / -0,81
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,9 % | −1,1 % | −14,8 pp | — |
| 3 luni | −16,5 % | −0,5 % | −16,0 pp | — |
| 6 luni | +18,6 % | +4,4 % | +14,2 pp | — |
| De la început de an | +56,1 % | +12,3 % | +43,8 pp | — |
| 1 an | +49,7 % | +13,5 % | +36,2 pp | −30,2 % |
| 3 ani | +181,2 % | +76,4 % | +104,8 pp | — |
| 5 ani | +163,3 % | +63,7 % | +99,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 603,1 mil | 607,7 mil | 604,6 mil | 636,2 mil | 682,3 mil | 707,7 mil | 705,2 mil | 732,1 mil |
| Profit operațional | 82,4 mil | 67,9 mil | 61,0 mil | 72,0 mil | 40,7 mil | 83,8 mil | 89,3 mil | 101,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 31,8 mil | 31,8 mil | 32,1 mil | 32,7 mil | 33,0 mil | 34,1 mil | 33,8 mil | 34,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 45,5 mil | 43,2 mil | 42,4 mil | 41,9 mil | 38,2 mil | 37,9 mil | 38,3 mil | 38,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 37,1 mil | 24,5 mil | 20,5 mil | 37,5 mil | 229,6 mil | 47,9 mil | 52,7 mil | 65,7 mil |
| Impozit pe profit | 11,7 mil | 10,0 mil | 1,8 mil | 10,6 mil | 56,4 mil | 16,9 mil | 15,0 mil | 18,9 mil |
| Profit net | 26,3 mil | 15,5 mil | 19,6 mil | 29,1 mil | 173,9 mil | 31,8 mil | 38,3 mil | 47,5 mil |
| EPS diluat | 0,19 | 0,11 ≈ | 0,14 | 0,21 | 1,24 | 0,23 ≈ | 0,29 | 0,36 |
| Flux de numerar operațional | 109,3 mil ≈ | 18,5 mil | 71,2 mil | 39,2 mil ≈ | 79,6 mil ≈ | -117,3 mil | 156,5 mil | 80,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 18,7 mil ≈ | 20,8 mil | 30,8 mil | 36,8 mil ≈ | 93,7 mil ≈ | 36,2 mil | 21,7 mil | 20,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 ≈ | 41,6 mil ≈ | 49,4 mil | 50,1 mil | 36,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 36 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,4, mediană 14,6, max 153,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,6 mld |
| Venituri an/an | +3,0 % | +6,3 % | −5,2 % | −4,0 % | +5,3 % | +1,5 % | +0,4 % | +8,6 % |
| Profit net | 145,1 mil | 166,6 mil | 113,0 mil | 77,4 mil | 171,8 mil | 107,3 mil | 32,0 mil | 254,4 mil |
| Profit net an/an | −0,8 % | +14,8 % | −32,2 % | −31,5 % | +121,9 % | −37,5 % | −70,2 % | +695,8 % |
| EPS diluat | 1,20 | 1,40 | 0,94 | 0,58 | 1,17 | 0,72 | 0,22 | 1,82 |
| EPS diluat an/an | −0,8 % | +16,7 % | −32,9 % | −38,3 % | +101,7 % | −38,5 % | −69,4 % | +727,3 % |
| netă % | 6,2 % | 6,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 7,2 % | 4,4 % | 1,3 % | 9,7 % |
| Flux de numerar liber | 78,8 mil | 220,9 mil | 332,9 mil | 213,2 mil | 198,0 mil | 204,8 mil | 163,5 mil | -124,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 69,0 mil USD
- Datorie financiară
- 1,7 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 3,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,10x
- Lichiditate curentă
- 2,01x
- ROE
- 17,9 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- -4,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 229,4 mil | 288,1 mil | 383,9 mil | 352,4 mil | 310,0 mil | 257,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 134,7 mil | 135,2 mil | 132,9 mil | 125,8 mil | 126,2 mil | 132,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 364,1 mil ≈ | 423,3 mil ≈ | 516,9 mil ≈ | 478,2 mil ≈ | 436,2 mil ≈ | 389,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 126,8 mil | 129,5 mil | 164,6 mil | 218,3 mil | 190,6 mil | 160,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 124,1 mil | 192,8 mil | 229,8 mil | 138,0 mil | 38,6 mil | 335,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 20,5 mil | 122,7 mil | 62,9 mil | 35,4 mil | 9,4 mil | 85,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 113,0 mil | 77,4 mil | 171,8 mil | 107,3 mil | 32,0 mil | 254,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,94 | 0,58 | 1,17 | 0,72 | 0,22 | 1,82 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 120,0 mil | 120,7 mil | 122,3 mil | 123,7 mil | 134,1 mil | 139,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,78 | 0,25 | 0,00 | 0,00 | — | — | SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 123,7 mil
- 2024
- 134,1 mil
- 2025
- 139,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 283,5 mil | 506,5 mil | 95,1 mil | 94,0 mil | 76,9 mil | 69,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 362,7 mil | 365,6 mil | 416,4 mil | 390,0 mil | 376,0 mil | 593,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 9,0 mil | 20,7 mil | 25,1 mil | 35,9 mil | 41,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 711,3 mil | 943,9 mil | 555,0 mil | 528,5 mil | 500,2 mil | 718,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 755,3 mil | 755,2 mil | 755,2 mil | 755,2 mil | 756,0 mil | 756,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 187,7 mil | 166,1 mil | 147,7 mil | 135,9 mil | 126,6 mil | 117,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,5 mld | 4,5 mld | 3,8 mld | 3,7 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 85,9 mil | 64,1 mil | 79,3 mil | 64,4 mil | 67,5 mil | 58,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 26,6 mil | 18,6 mil | 44,7 mil | 55,9 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,9 mld | 2,6 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 411,3 mil | 378,8 mil | 437,2 mil | 437,5 mil | 340,2 mil | 356,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 912,1 mil | 975,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- 135,9 mil
- 2024
- 126,6 mil
- 2025
- 117,3 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 441,7 mil | 282,6 mil | 288,0 mil | 277,8 mil | 242,2 mil | 72,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 108,8 mil | 69,4 mil | 90,0 mil | 73,0 mil | 78,7 mil | 197,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 332,9 mil ≈ | 213,2 mil ≈ | 198,0 mil ≈ | 204,8 mil ≈ | 163,5 mil ≈ | -124,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -104,2 mil | -53,7 mil | 11,4 mil | -53,4 mil | -101,7 mil | 105,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -96,7 mil | 11,3 mil | -699,1 mil | -208,1 mil | -168,9 mil | -185,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 216,1 mil | 30,5 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2022verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 9,0 mil | — | — | — | — | 91,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -53,4 mil
- 2024
- -101,7 mil
- 2025
- 105,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -208,1 mil
- 2024
- -168,9 mil
- 2025
- -185,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 47 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere64
- Bilanț și datorie27
- Evaluare46
- Calitate47
- Randamente77
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,28 – 17,60 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)5,28 – 17,60 (Mijloc 9,69)WACC 7,7 % · FCFF de pornire 138,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 29,4 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 47/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,7 % | 43 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 10,3 % | 100 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 9,1 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,5 % | 29 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 15,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,3x | 20 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,1x | 9 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 71 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,9x | 82 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,6x | 40 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 0,8 % | 10 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,4 % | 77 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie27/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere64/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate47/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial77/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
The GEO Group, Inc. (GEO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an 8,6 %; marjă netă 10,3 %; ROE 20,1 %; datorie netă/EBITDA 3,3x.
Intervalul de valoare estimat este 5,28–17,60 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,69 USD, prețul de 25,17 USD lasă un potențial de -61,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -159,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 10,3 %
- CAGR EPS 3 ani: 15,9 %
- Lichiditatea curentă: 1,7x
- P/E (TTM): 11,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,4 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 9,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 3,5 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,3x
- Acoperirea dobânzilor: 2,1x
- Randament FCF: 0,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
General Bldg Contractors - Residential Bldgs (SIC 1520) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IBPInstalled Building Products, Inc. | 5,9 mld | 24,0 | 38,5 % | 8,5 % | +1,0 % | −17 % / +48 % |
| GEOThe GEO Group, Inc. | 3,3 mld | 11,9 | 20,1 % | 10,3 % | +8,6 % | +50 % / +181 % |
| FBGLFBS Global Limited | 29,2 mil | — | -23,6 % | -7,9 % | +84,3 % | −67 % / indisponibil |
| SPHLSpringview Holdings Ltd | 26,6 mil | — | -36,4 % | -30,1 % | −5,8 % | −36 % / indisponibil |
| ONEGOneConstruction Group Limited | 20,3 mil | — | -212,7 % | -26,8 % | −7,2 % | +6 % / indisponibil |
| LENLennar Corp | — | — | 5,9 % | 4,1 % | −3,5 % | −30 % / −26 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,37 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 27,19 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 40,98 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 14,61 Randament total -42 % · Pe an -17 % | 29,10 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 48,20 Randament total 91 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 13,88 Randament total -45 % · Pe an -11 % | 31,15 Randament total 24 % · Pe an 4 % | 56,69 Randament total 125 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 7,28
- Marja netă± 5,09
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,22
- Diluare anuală± 0,43
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
The GEO Group administrează și deține facilități securizate, centre de procesare și centre de reintegrare în Statele Unite, Australia și Africa de Sud, cu aproximativ 75.000 de paturi. Compania a înregistrat în 2025 cea mai activă perioadă de noi contracte din istoria sa, iar extinderea activității pentru ICE face ca subiectul să rămână în atenția presei și a investitorilor.13
SWOT
Puncte tari
- Compania are o experiență vastă în administrarea facilităților securizate și o rată ridicată de acreditare ACA. Acest lucru ajută la câștigarea și menținerea contractelor guvernamentale.
- Portofoliul este diversificat pe patru segmente, ceea ce reduce dependența de un singur tip de serviciu. Gama largă de servicii sprijină oferta către clienți diferiți.
- Compania a reușit să reducă datoria netă și să mențină un ritm constant de răscumpărare a acțiunilor, ceea ce indică o disciplină financiară în gestionarea capitalului.
Puncte slabe
- Un număr mic de clienți guvernamentali generează o parte importantă a veniturilor. Pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele.
- Datoria ridicată limitează flexibilitatea financiară și expune compania la creșterea dobânzilor, în special pentru porțiunile cu dobândă variabilă.
- Facilitățile inactive generează costuri de întreținere și pot necesita depreciere dacă nu se găsesc clienți noi.
Oportunități
- Activarea facilităților inactive și a noilor contracte cu ICE ar putea aduce venituri suplimentare. Ghidajul nu include încă contribuția acestor contracte.
- Creșterea volumului din programul ISAP și din transportul securizat ar putea sprijini expansiunea segmentului de monitorizare și a serviciilor de transport.
- Dacă reducerea costurilor cu forța de muncă se menține, marjele ar putea rămâne mai bune decât în anii anteriori.
Amenințări
- Legislația statală care restricționează contractele cu operatorii privați ar putea reduce numărul de contracte disponibile în anumite regiuni.
- Schimbările politice în administrația federală ar putea modifica politica de detenție și volumul contractelor cu agențiile guvernamentale.
- Litigiile pendinte și riscurile legate de răspunderea civilă ar putea genera costuri neprevăzute, dacă instanțele decid împotriva companiei.
Riscuri
- Dependența de clienți guvernamentaliridicat
Veniturile provin în mare parte de la câțiva clienți guvernamentali, iar decizia unui singur client de a reduce sau încheia un contract ar putea afecta rezultatele.
- Îndatorare ridicatăridicat
Datoria totală este considerabilă, iar creșterea dobânzilor ar putea majora costurile de finanțare, mai ales pentru porțiunile cu dobândă variabilă.
- Opoziție politică și legislativămediu
Măsurile care restricționează parteneriatele public-private ar putea conduce la pierderea contractelor sau la dificultăți în obținerea finanțării.
- Litigii și răspundere civilămediu
Compania este implicată în procese care ar putea genera plăți semnificative, iar asigurările nu acoperă toate pretențiile.
- Fluctuația cursurilor de schimbscăzut
Operațiunile din Australia, Regatul Unit și Africa de Sud expun veniturile la modificările cursului de schimb.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Contractele noi cu ICE și reactivarea facilităților inactive ar putea sprijini o creștere susținută a veniturilor și a rezultatului operațional în următorii ani.
- Ghidajul revizuit în sens pozitiv și scăderea nivelului de îndatorare ar putea consolida încrederea investitorilor, dacă rezultatele trimestriale rămân în linie.
- Activitatea diversificată pe mai multe segmente ar putea reduce riscul asociat unui singur tip de contract.
Ce ar strica teza
- Dacă politicile de detenție se schimbă, volumul contractelor ar putea scădea rapid, iar veniturile ar putea fi afectate.
- Datoria ridicată și costurile de finanțare în creștere ar putea limita capacitatea companiei de a investi și de a răscumpăra acțiuni.
- Opoziția față de parteneriatele public-private este în creștere, iar mai multe instituții financiare și-au retras sprijinul, ceea ce ar putea complica accesul la capital.
De urmărit
- Activarea contractelor Big Horn și Rivers și contribuția lor la venituriQ4 2026
- Evoluția ghidajului pentru trimestrul al treilea și al patrulea din 2026Q4 2026
- Preluarea contractelor Graceville și Bay din Florida2027
- Stadiul legislației din California privind taxa AB16332027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
GEO se ocupă de deținerea, închirierea și administrarea facilităților securizate, a centrelor de procesare și a unităților de reintegrare, precum și de servicii comunitare. Compania oferă și servicii de transport securizat în Statele Unite și în Regatul Unit, prin asocierea GEOAmey, și monitorizare electronică, supraveghere și programe de tratament.1 Clienții principali sunt agențiile guvernamentale, iar veniturile consolidate au ajuns la 2,6 miliarde USD în 2025.1
Activitatea se desfășoară pe modelul parteneriatelor public-private, în care construcția, finanțarea și operarea facilităților sunt contractate de guvern. Majoritatea serviciilor sunt furnizate în facilități pe care compania le deține, le închiriază sau care aparțin partenerilor guvernamentali.1 În 2025 compania a reactivat mai multe facilități inactive și a cumpărat unitatea din San Diego pe care o închiria anterior.1
Conducerea s-a schimbat la începutul lui 2026: fondatorul companiei a preluat funcția de director executiv, iar președintele anterior s-a retras, fiind menținut ca și consultant pentru oportunități de afaceri în Statele Unite și în străinătate.1
Segmente
Servicii securizate în SUA
Acest segment, cel mai mare, cuprinde operarea facilităților securizate și a centrelor de procesare din SUA. În 2025, aproximativ 86% din veniturile segmentului au provenit din facilități acreditate ACA.1
Monitorizare electronică și supraveghere
Segmentul oferă monitorizare prin dispozitive GPS, radiofrecvență și alcooltestare, precum și servicii de supraveghere pentru persoane aflate în afara detenției. Un contract cu ICE pentru supravegherea ISAP a fost reînnoit pentru un an, cu opțiune de încă un an.1
Servicii internaționale
Operațiunile internaționale includ parteneriate public-private în Australia și Africa de Sud, precum și transportul securizat în Regatul Unit prin GEOAmey. Compania administrează aceste activități în monede diferite, ceea ce expune rezultatele la fluctuațiile cursului de schimb.12
Piața în context
Piața este dominată de cererea guvernului federal pentru detenție, în special de la ICE, care a crescut după ordinele executive din 2025 și după legea Laken Riley. Veniturile trimestriale au crescut cu 15% în al doilea trimestru din 2026, iar ghidajul pentru anul fiscal 2026 indică venituri între 2,95 și 3,05 miliarde USD.13
Piața rămâne sensibilă la decizii politice, la bugetele statelor și la opoziția față de parteneriatele public-private, ceea ce ar putea modifica cererea pe termen lung. Companiile financiare care au renunțat la acoperirea analitică a GEO au adăugat presiune asupra percepției pieței.1
Tendințe
- Cerere crescută din partea ICEvânt din spate
Ordinele executive din ianuarie 2025 și legea Laken Riley au crescut cererea de paturi de detenție, iar compania a semnat mai multe contracte noi cu ICE. Dacă aceste contracte se mențin, ar putea susține veniturile în anii următori.13
- Opoziție politică față de parteneriatevânt din față
Mai multe state au adoptat legi care restricționează contractele cu operatorii privați, iar proiectul AB1633 din California ar impune o taxă anuală legată de încasările operatorilor privați. Dacă astfel de măsuri se extind, ar putea reduce numărul de contracte disponibile.1
- Reactivarea facilităților inactivevânt din spate
Compania are facilități inactive pe care le poate reactiva dacă își găsește clienți, iar activarea acestora ar putea aduce venituri suplimentare semnificative. Contractele anunțate în 2026 pentru Big Horn și Rivers sunt un exemplu concret.13
- Costuri de forță de muncă și finanțaremixt
Economiile la costurile cu forța de muncă au susținut marjele în prima parte a lui 2026, dar ghidajul prevede o contribuție mai moderată în a doua jumătate. Datoria ridicată și creșterea dobânzilor pot mări costurile de finanțare.13
Poziția concurențială
Compania concurează pentru contractele guvernamentale cu alți operatori privați de facilități securizate și de reintegrare, iar competiția poate reduce marjele la reînnoire. Sursele primite nu identifică în mod explicit concurenții, astfel încât lista de mai jos rămâne limitată la ceea ce este menționat în documente.1
Pe piața serviciilor de monitorizare electronică și supraveghere, concurența vine din furnizorii de tehnologie care propun alternative la detenție. Dacă guvernele preferă soluții tehnologice mai ieftine, ar putea afecta cota companiei din acest segment.1
- Operatori privați de facilități securizate
Concurenți pentru contracte guvernamentale de administrare a unităților de detenție, menționați generic în documentele companiei.
- Furnizori de servicii de reintegrare
Organizații care oferă programe comunitare și locuințe temporare, în competiție pentru contracte de reintegrare.
- Furnizori de monitorizare electronică
Companii care oferă dispozitive GPS și sisteme de supraveghere alternative la detenția fizică.
- Operatori de transport securizat
Furnizori care concurează pentru contractele de transport al deținuților, atât în SUA, cât și în Regatul Unit.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent08 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 mai 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)19 mar. 2026
- Raport curent05 mar. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual25 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The GEO Group, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The GEO Group, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The GEO Group, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.