olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ituran Location and Control Ltd. ITRN

Wholesale-Electronic Parts & Equipment, NEC · SIC 5065 · Verticală: Wholesale-Electronic Parts & Equipment, NEC (SIC 5065)

49,93USD−6,06 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ituran Location and Control este un furnizor de servicii de telematică, în special recuperarea vehiculelor furate, managementul flotelor, mașinile conectate și asigurarea bazată pe utilizare, activ în Israel, Brazilia și alte țări din America Latină. Compania și-a extins parteneriatele cu producători auto europeni și japonezi, ceea ce îi poate susține creșterea în anii următori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ituran Location and Control Ltd. (ITRN) costa 49,93 USD (−6,06 % într-o zi), cu capitalizare 989,0 mil USD, P/E 17,1 pe un EPS diluat de 2,92 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,80 %, beta 1,01, interval pe 52 de săptămâni 36,06–66,37 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
989,0 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,1
EPS diluat TTM 2,92 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,85 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,80 %
DPS 12 luni 1,90
Beta (2 ani)
1,01
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
36,0666,37

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
49,08 – 53,74
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 9,1 %
SMA 50 / 200
51,63 / 53,75
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,11 / 0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−4,3 %−5,9 %+1,7 pp—
3 luni−8,1 %−4,6 %−3,5 pp—
6 luni−15,3 %+0,2 %−15,5 pp—
De la început de an+16,1 %+7,4 %+8,7 pp—
1 an+28,0 %+8,2 %+19,8 pp+59,7 %
3 ani+93,5 %+68,4 %+25,0 pp+53,4 %
5 ani+87,0 %+56,5 %+30,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,1 %
02 iun. 2026 → 16 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−31,0 %
16 nov. 2021 → 02 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,3 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 83 din propriul istoric de 6 trimestre (min 11,3, mediană 13,2, max 24,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri253,3 mil279,3 mil245,6 mil270,9 mil293,1 mil320,0 mil336,3 mil359,0 mil
Venituri an/an+8,0 %+10,3 %−12,1 %+10,3 %+8,2 %+9,2 %+5,1 %+6,8 %
Profit net60,7 mil6,9 mil16,1 mil34,3 mil37,1 mil48,1 mil53,7 mil58,0 mil
Profit net an/an+38,5 %−88,6 %+134,0 %+112,5 %+8,3 %+29,7 %+11,5 %+8,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibil0,771,651,822,412,702,92
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+114,3 %+10,3 %+32,4 %+12,0 %+8,1 %
netă %24,0 %2,5 %6,6 %12,6 %12,7 %15,0 %16,0 %16,1 %
Flux de numerar liber31,5 mil41,4 mil49,8 mil39,2 mil18,6 mil63,0 mil60,6 mil66,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
107,6 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-107,6 mil USD
Capitaluri proprii
224,5 mil USD
Active totale
386,2 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
2,28x
ROE
27,9 %
ROA
16,3 %
Marja FCF
18,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
320,0 mil
2024
336,3 mil
2025
359,0 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
166,8 mil
2024
175,6 mil
2025
180,4 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
153,2 mil
2024
160,6 mil
2025
178,6 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
17,0 mil
2024
18,1 mil
2025
20,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
66,0 mil
2024
71,2 mil
2025
77,0 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
14,8 mil
2024
14,9 mil
2025
13,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
80,7 mil ≈
2024
86,0 mil ≈
2025
90,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
64,4 mil
2024
71,2 mil
2025
74,9 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
13,4 mil
2024
14,6 mil
2025
14,9 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Profit net
2023
48,1 mil
2024
53,7 mil
2025
58,0 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,41
2024
2,70
2025
2,92

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,0 mil
2024
19,9 mil
2025
19,9 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,68
2024
1,56
2025
1,90

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
53,4 mil
2024
77,4 mil
2025
107,6 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
45,4 mil
2024
47,7 mil
2025
58,5 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
26,9 mil
2024
23,4 mil
2025
23,2 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Active curente
2023
178,5 mil
2024
194,6 mil
2025
237,6 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
42,0 mil
2024
33,1 mil
2025
39,4 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
39,4 mil
2024
39,3 mil
2025
39,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,8 mil
2024
9,0 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Active totale
2023
318,7 mil
2024
326,9 mil
2025
386,2 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
20,8 mil
2024
18,8 mil
2025
19,1 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
355,0 mii
2024
114,0 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
592,0 mii
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 apr. 2024verificat

Datorii curente
2023
92,5 mil
2024
87,7 mil
2025
104,1 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
180,2 mil
2024
191,3 mil
2025
224,5 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
19,9 mil
2024
19,9 mil
2025
19,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
77,2 mil
2024
74,3 mil
2025
88,6 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
14,2 mil
2024
13,6 mil
2025
21,8 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
63,0 mil ≈
2024
60,6 mil ≈
2025
66,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-17,2 mil
2024
-15,9 mil
2025
-24,2 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-32,9 mil
2024
-31,8 mil
2025
-42,7 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
11,6 mil
2024
28,1 mil
2025
37,6 mil

SEC (XBRL)· 23 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
8,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
16,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
29,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
30,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
49,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
25,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
21,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
18,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
28,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
16,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
53,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
27,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
65,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
56,3 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-107,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-1,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
88,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
21,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
66,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
115,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
97,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
54 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
38 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
989,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
881,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
17,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
17,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
11,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
2,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
14,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 69 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

49,93 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 989,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
989,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
28,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 23 apr. 2026
verificat 531derivat 11

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie94
  • Randamente97
  • Calitate63
  • Creștere25
  • Evaluare97

Interval de valoare estimat

Jos
29,87
USD pe acțiune
Mijloc
35,22
USD pe acțiune
Sus
51,67
USD pe acțiune
Preț: 49,93 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -29,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -41,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,17 – 63,79 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venit11,17 – 39,55 (Mijloc 11,56)
    3 firme folosite · multiplul median 0,3x · quartile 0,3x – 1,9x
    ARW, AVT, TEL
  • Colegi: EV/EBITDA48,57 – 63,79 (Mijloc 58,89)
    3 firme folosite · multiplul median 11,7x · quartile 9,4x – 12,7x
    ARW, AVT, TEL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Electronic Parts & Equipment, NEC (SIC 5065)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 69/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate49,7 %24 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate21,5 %100 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate18,6 %74 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,0 %28 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere6,8 %20 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,2x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x87 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare2,5x95 (pe interval fix)17 %
Randament FCF · Evaluare6,8 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,8 %97 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere25/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente97/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare97/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

Ituran Location & Control Ltd. (ITRN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 359,0 mil USD în 2025; creștere an/an 6,8 %; marjă netă 16,1 %; ROE 28,8 %; datorie netă/EBITDA -1,2x.

Intervalul de valoare estimat este 29,87–51,67 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,22 USD, prețul de 49,93 USD lasă un potențial de -29,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -41,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja EBIT: 21,5 %
  • Marja FCF: 18,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,2x
  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • EV/Venit: 2,5x
  • Randament FCF: 6,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 3,8 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 49,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: 7,0 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 6,8 %
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Wholesale-Electronic Parts & Equipment, NEC (SIC 5065) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
17,1x
mediana verticalei 20,0x
sub mediană (−14,6 %)
EV/EBITDA
9,7x
mediana verticalei 11,7x
sub mediană (−16,8 %)
P/S
2,8x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+268,5 %)
P/B
4,5x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+263,0 %)
ROE
28,8 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+331,8 %)
Marja netă
16,1 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+515,7 %)
Marja EBIT
21,5 %
mediana verticalei 3,8 %
peste mediană (+470,8 %)
Venituri an/an
6,8 %
mediana verticalei 9,4 %
sub mediană (−28,0 %)
Datorie netă/EBITDA
-1,2x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−174,9 %)
Randament dividend
3,8 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+101,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TELTe Connectivity PLC59,7 mld25,718,5 %12,6 %+8,9 %−9 % / +58 %
ARWArrow Electronics, Inc.9,0 mld9,015,0 %2,6 %+10,5 %+64 % / +49 %
AVTAvnet, Inc.6,3 mld19,16,7 %1,2 %+24,5 %+61 % / +64 %
ITRNIturan Location & Control Ltd.989,0 mil17,128,8 %16,1 %+6,8 %+28 % / +93 %
RELLRichardson Electronics, Ltd.178,6 mil20,95,2 %3,6 %+9,4 %+58 % / +27 %
DCMDeFi Capital Markets, Inc.9,4 mil—-95,0 %-437,8 %−79,4 %indisponibil / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITRN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
30,32
Randament total -36 % · Pe an -36 %
53,54
Randament total 11 % · Pe an 11 %
80,56
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
30,92
Randament total -29 % · Pe an -11 %
61,30
Randament total 36 % · Pe an 11 %
101,06
Randament total 119 % · Pe an 30 %
5 ani
31,54
Randament total -21 % · Pe an -5 %
70,18
Randament total 64 % · Pe an 10 %
126,76
Randament total 185 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 15,32
  • Marja netă± 10,73
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,60
  • Diluare anuală± 0,90

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026).

Pe scurt

Ituran Location and Control este un furnizor de servicii de telematică, în special recuperarea vehiculelor furate, managementul flotelor, mașinile conectate și asigurarea bazată pe utilizare, activ în Israel, Brazilia și alte țări din America Latină. Compania și-a extins parteneriatele cu producători auto europeni și japonezi, ceea ce îi poate susține creșterea în anii următori.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție consolidată în Israel și Brazilia, cu o bază mare de abonați și venituri recurente din abonamente 1.
  • Contracte directe cu mai mulți producători auto, ai căror vehicule includ produsele companiei 1.
  • Tehnologie care provine parțial din aplicații dezvoltate inițial pentru forțele de apărare, cu accent pe transmisie de date sigură 1.

Puncte slabe

  • Dependență mare de relațiile cu companiile de asigurări și producătorii auto, care pot modifica politicile 1.
  • Producția produselor este externalizată, fără stocuri mari pentru a acoperi întreruperi neprevăzute 1.
  • Unele licențe de frecvență radio sunt neexclusive sau pot fi acordate și altor entități, ceea ce poate afecta operațiunile 1.

Oportunități

  • Extinderea parteneriatelor cu producători auto europeni și japonezi, cu posibilitatea de extindere a contractelor 1.
  • Creșterea finanțării auto din America Latină, unde furnizorii de localizare pot monitoriza vehiculele și comportamentul conducătorilor 1.
  • Extinderea serviciilor conectate și UBI în alte piețe, după succesul din Israel 1.

Amenințări

  • Scăderea ratelor de furt de vehicule ar putea reduce cererea pentru serviciile de recuperare 1.
  • Concurență din partea dispozitivelor de securitate mai ieftine și a noilor tehnologii de urmărire 1.
  • Recuperarea vehiculelor depinde de răspunsul autorităților locale, care nu poate fi controlat de companie 1.

Riscuri

  • Dependența de asigurători și producători autoridicat

    Schimbarea politicilor asigurătorilor sau a relațiilor cu producătorii auto ar putea reduce veniturile și creșterea 1.

  • Scăderea ratelor de furtmediu

    Dacă furturile scad sau se percepe o scădere, cererea pentru serviciile de recuperare ar putea încetini 1.

  • Declinul vânzărilor de mașini noimediu

    Produsele sunt instalate adesea la prima vânzare, astfel că o reducere a vânzărilor de vehicule noi ar putea afecta piața adresabilă 1.

  • Concurență și tehnologii noimediu

    Apariția unor soluții mai bune sau mai ieftine ar putea face produsele mai puțin competitive sau învechite 1.

  • Licențe radio și dependența de furnizori externiscăzut

    Pierderea licențelor de frecvență sau întreruperea producției de la terți ar putea crește costurile și reduce veniturile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă noile contracte cu producătorii auto se extind în mai multe țări, veniturile recurente ar putea crește și mai mult 1.
  • Baza de abonați a crescut în toate piețele principale în 2025, ceea ce sugerează cerere susținută în Israel și Brazilia 1.
  • Dacă serviciile conectate și UBI se extind dincolo de Israel, compania ar putea diversifica sursele de venit 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă asigurătorii sau producătorii auto își schimbă politicile, cererea pentru servicii ar putea scădea rapid 1.
  • Scăderea furturilor sau a vânzărilor de mașini noi ar putea reduce piața principală a companiei 1.
  • Concurența din partea dispozitivelor mai ieftine ar putea limita creșterea prețurilor și a marjelor 1.

De urmărit

  • Evoluția contractelor noi cu Stellantis, BMW Motorrad și Renault2026
  • Numărul de abonați în Israel și Brazilia și rata de churnQ1 2027
  • Nivelul veniturilor din servicii versus produse în raportul anual2027
  • Schimbările în politicile companiilor de asigurări din Israel și Brazilianext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026).

Afacerea

Ituran Location and Control Ltd. este o companie israeliană înființată în 1994 ca filială a Tadiran Ltd. și tranzacționată pe Nasdaq sub simbolul ITRN, după ce și-a retras acțiunile de la Bursa de la Tel Aviv în 2016 1. Activitatea principală constă în servicii de telematică: recuperarea vehiculelor furate, managementul flotelor, mașini conectate, asigurare bazată pe utilizare și alte servicii de urmărire 1. Veniturile provin din taxe de abonament și din vânzarea sau închirierea produselor de telematică; în 2025, 74% din venituri au provenit din servicii, iar 26% din produse 1. Compania operează centre de control în mai multe țări și a achiziționat operațiuni în America Latină prin tranzacția RTH din 2018 și 2021 1.

Baza de abonați s-a extins constant în ultimii trei ani: la 31 decembrie 2025, compania avea aproximativ 2,63 milioane de abonați la servicii de telematică, comparativ cu 2,41 milioane la sfârșitul lui 2024 1. Compania spune că o parte semnificativă din veniturile de abonament sunt recurente, deoarece clienții pot anula oricând, dar abonamentul continuă automat dacă nu se anulează 1. Cheltuielile de capital au fost de 21,8 milioane USD în 2025, finanțate din fluxurile de numerar operaționale 1.

Ituran a anunțat în 2025 și începutul lui 2026 noi contracte cu producătorii Stellantis, BMW Motorrad și Renault, acestea din urmă în America Latină 1. Compania are contracte directe cu șase mari producători auto, ai căror vehicule includ produsele sale 1. Cu toate acestea, veniturile depind în mare măsură de relațiile cu companiile de asigurări și producătorii auto, iar schimbările în practicile acestora ar putea afecta cererea 1.

Segmente

Produse de telematică

Segmentul cuprinde dispozitivele de localizare și urmărire instalate în vehicule, vândute sau închiriate clienților, cu aproximativ 26% din venituri în 2025 1. Creșterea bazei de abonați este principalul motor al vânzărilor de produse 1. Producția este externalizată către terți, ceea ce poate afecta costurile și marjele 1.

Piața în context

Ituran activează pe piețele de recuperare a vehiculelor furate și de management al flotelor, unde cererea depinde de ratele de furt și de practicile companiilor de asigurări 1. Compania spune că piețele în care operează, în special Israel, au ritm ridicat de furturi, ceea ce face ca asigurătorii și producătorii auto să caute soluții 1. Cererea ar putea scădea dacă ratele de furt se reduc sau dacă vânzările de mașini noi încetinesc 1.

Piața din America Latină, în special Brazilia, oferă potențial prin finanțarea auto și vânzările de mașini second-hand, unde băncile și start-up-urile fintech au nevoie de tehnologie de localizare 1. Cota de piață și concurența din aceste zone nu sunt detaliate în sursa analizată.

Tendințe

  • Parteneriate cu producători autovânt din spate

    Contractele noi cu Stellantis, BMW Motorrad și Renault ar putea extinde baza de clienți și veniturile recurente, dacă se implementează conform planului 1.

  • Scăderea furturilor de vehiculevânt din față

    Dacă ratele de furt scad din cauza sistemelor de securitate mai bune sau a aplicării legii, cererea pentru serviciile SVR ar putea scădea 1.

  • Vânzările de mașini noivânt din față

    Produsele sunt instalate adesea imediat după vânzarea unui vehicul nou, deci o scădere a vânzărilor, din cauza taxelor sau a prețurilor energiei, ar reduce piața adresabilă 1.

  • Creșterea mașinilor conectate și a asigurării UBImixt

    Serviciile conectate și UBI, deja adoptate de majoritatea asigurătorilor din Israel, ar putea deschide venituri noi dacă se extind în alte piețe 1.

Poziția concurențială

Piața serviciilor de telematică este foarte competitivă, iar Ituran concurează în principal pe inovație tehnologică, calitate și preț 1. Compania menționează atât furnizori de servicii concurenți, cât și dispozitive mai simple, precum alarme auto și sisteme de blocare, unele mai ieftine și cu recunoaștere de brand mai mare 1. Noi concurenți ar putea intra pe piață sau ar putea extinde oferta în zonele în care Ituran operează 1.

Sursa analizată nu identifică în mod explicit concurenți cotați la bursa din SUA, astfel încât nu sunt prezentate simboluri bursiere pentru aceștia.

  • Furnizori de servicii de telematică și urmărire în zonele în care Ituran operează

    Compania spune că furnizori concurenți ar putea extinde oferta în piețele sale sau că pot intra noi competitori 1.

  • Dispozitive de securitate tradiționale (alarme, imobilizatoare, blocaje de volan)

    Acestea pot fi mai ieftine și au adesea recunoaștere de brand mai mare decât produsele de telematică 1.

  • Tehnologii alternative de localizare și protecție

    Diverse soluții cu niveluri diferite de protecție și urmărire concurează cu serviciile SVR 1.

  • Furnizori de tehnologie de localizare pentru finanțarea auto

    Băncile și firmele fintech din America Latină pot dezvolta sau alege furnizori proprii pentru monitorizarea vehiculelor 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ituran Location and Control Ltd. · 23 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Ituran Location and Control Ltd. (ITRN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw