olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
3M Company MMM
Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)
3M Company este un conglomerat tehnologic diversificat, cu trei segmente: Safety and Industrial, Transportation and Electronics si Consumer. În exercițiul 2025 vânzările nete au fost de 24,948 miliarde USD, iar în primele nouă luni din 2026 de 19,114 miliarde USD. Ghidajul ajustat pentru EPS 2026 a fost ridicat la 9,10-9,15 USD, ceea ce ar putea reflecta îmbunătățirea productivității dacă tendința se menține.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea 3M Company (MMM) costa 174,34 USD (−1,70 % într-o zi), cu capitalizare 90,1 mld USD, P/E 26,0 pe un EPS diluat de 6,71 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,76 %, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 141,20–183,78 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 6,6 mld USD (+1,0 % an/an), profit net de 1,4 mld USD (+64,6 % an/an), EPS diluat 2,63 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 156,57 – 179,10
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 13,4 %
- SMA 50 / 200
- 168,47 / 161,08
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,21 / 1,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,2 % | −0,9 % | +7,1 pp | — |
| 3 luni | −1,1 % | +1,2 % | −2,3 pp | — |
| 6 luni | +22,3 % | +4,8 % | +17,5 pp | — |
| De la început de an | +8,9 % | +10,7 % | −1,8 pp | — |
| 1 an | +4,7 % | +11,1 % | −6,4 pp | +17,0 % |
| 3 ani | +129,3 % | +80,7 % | +48,5 pp | +3,8 % |
| 5 ani | +16,7 % | +64,6 % | −47,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,0 mld | 6,0 mld | 6,3 mld | 6,5 mld | 6,1 mld | 6,0 mld | 6,5 mld | 6,6 mld |
| Costul vânzărilor | 3,7 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 3,8 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 899,0 mil | 945,0 mil | 1,3 mld | 820,0 mil | 965,0 mil | 744,0 mil | 1,1 mld | 921,0 mil |
| Profit operațional | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 796,0 mil | 1,4 mld | 984,0 mil | 1,6 mld |
| Amortizare și depreciere | 322,0 mil | 290,0 mil | 290,0 mil ≈ | 298,0 mil ≈ | 430,0 mil | 326,0 mil | 335,0 mil ≈ | 336,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 252,0 mil | 255,0 mil | 237,0 mil | 232,0 mil | 222,0 mil | 214,0 mil | 202,0 mil | 217,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 759,0 mil | 1,4 mld | 923,0 mil | 1,1 mld | 758,0 mil | 878,0 mil | 1,1 mld | 1,7 mld |
| Impozit pe profit | 33,0 mil | 265,0 mil | 245,0 mil | 308,0 mil | 185,0 mil | 221,0 mil | 183,0 mil | 261,0 mil |
| Profit net | 728,0 mil | 1,1 mld | 723,0 mil | 834,0 mil | 577,0 mil | 653,0 mil | 933,0 mil | 1,4 mld |
| EPS diluat | 1,33 | 2,04 | 1,34 | 1,55 | 1,07 ≈ | 1,23 | 1,78 | 2,63 |
| Flux de numerar operațional | 1,8 mld | -79,0 mil | -954,0 mil ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,6 mld | 574,0 mil | 986,0 mil ≈ | 486,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 291,0 mil | 236,0 mil | 208,0 mil ≈ | 218,0 mil ≈ | 248,0 mil | 225,0 mil | 223,0 mil ≈ | 256,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 378,0 mil | 396,0 mil | 390,0 mil ≈ | 389,0 mil ≈ | 387,0 mil | 412,0 mil | 401,0 mil ≈ | 403,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 705,0 mil | 1,3 mld | 953,0 mil ≈ | 472,0 mil ≈ | 552,0 mil | 2,0 mld | 994,0 mil ≈ | 232,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 88 din propriul istoric de 40 trimestre (min 8,0, mediană 18,1, max 60,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 32,8 mld | 32,1 mld | 32,2 mld | 35,4 mld | 26,2 mld | 24,6 mld | 24,6 mld | 24,9 mld |
| Venituri an/an | +3,5 % | −1,9 % | +0,1 % | +9,9 % | −26,0 % | −5,9 % | −0,1 % | +1,5 % |
| Profit net | 5,3 mld | 4,5 mld | 5,4 mld | 5,9 mld | 5,8 mld | -7,0 mld | 4,2 mld | 3,3 mld |
| Profit net an/an | +10,1 % | −15,6 % | +20,6 % | +8,7 % | −2,4 % | −221,1 % | indisponibil | −22,1 % |
| EPS diluat | 8,89 | 7,72 | 9,36 | 10,12 | 10,18 | -12,63 | 7,55 | 6,00 |
| EPS diluat an/an | +12,1 % | −13,2 % | +21,2 % | +8,1 % | +0,6 % | −224,1 % | indisponibil | −20,5 % |
| netă % | 16,3 % | 14,1 % | 16,9 % | 16,7 % | 22,1 % | -28,4 % | 17,0 % | 13,0 % |
| Flux de numerar liber | 4,9 mld | 5,4 mld | 6,6 mld | 5,9 mld | 3,8 mld | 5,1 mld | 638,0 mil | 1,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,2 mld USD
- Datorie financiară
- 12,6 mld USD
- Datorie netă
- 7,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 4,7 mld USD
- Active totale
- 37,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,65x
- Lichiditate curentă
- 1,71x
- ROE
- 75,2 %
- ROA
- 8,4 %
- Marja FCF
- 5,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 32,2 mld | 35,4 mld | 26,2 mld | 24,6 mld | 24,6 mld | 24,9 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 16,6 mld | 18,8 mld | 15,9 mld | 15,0 mld | 14,4 mld | 15,0 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 15,6 mld ≈ | 16,6 mld ≈ | 10,3 mld ≈ | 9,6 mld ≈ | 10,1 mld ≈ | 10,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,1 mld | 1,2 mld | 800,0 mil | 700,0 mil | 700,0 mil | — | SEC (XBRL)· 05 feb. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,9 mld | 7,2 mld | 7,2 mld | 19,2 mld | 4,2 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 7,2 mld | 7,4 mld | 4,4 mld | -10,7 mld | 4,8 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 9,1 mld ≈ | 9,3 mld ≈ | 6,2 mld ≈ | -8,7 mld ≈ | 6,2 mld ≈ | 5,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 529,0 mil | 488,0 mil | 462,0 mil | 942,0 mil | 1,2 mld | 946,0 mil | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 6,8 mld | 7,2 mld | 4,2 mld | -11,3 mld | 4,8 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,3 mld | 1,3 mld | 188,0 mil | -2,9 mld | 804,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Profit net | 5,4 mld | 5,9 mld | 5,8 mld | -7,0 mld | 4,2 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,36 | 10,12 | 10,18 | -12,63 | 7,55 | 6,00 | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 582,2 mil | 585,3 mil | 567,6 mil | 553,9 mil | 552,4 mil | 541,3 mil | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 5,88 | 5,92 | 5,96 | 6,00 | 3,61 | 2,92 | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 19,2 mld
- 2024
- 4,2 mld
- 2025
- 4,0 mld
SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat
- 2023
- 553,9 mil
- 2024
- 552,4 mil
- 2025
- 541,3 mil
SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,6 mld | 4,6 mld | 3,7 mld | 5,9 mld | 5,6 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 4,7 mld | 4,7 mld | 4,5 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 4,2 mld | 5,0 mld | 5,4 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Active curente | 15,0 mld | 15,4 mld | 14,7 mld | 16,4 mld | 15,9 mld | 16,4 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,4 mld | 9,4 mld | 9,2 mld | 7,7 mld | 7,4 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 13,8 mld | 13,5 mld | 6,3 mld | 6,4 mld | 6,3 mld | 6,4 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,8 mld | 5,3 mld | 4,7 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Active totale | 47,3 mld | 47,1 mld | 46,5 mld | 50,6 mld | 39,9 mld | 37,7 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,6 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 806,0 mil | 1,3 mld | 1,9 mld | 2,9 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 18,0 mld | 16,1 mld | 14,0 mld | 13,1 mld | 11,1 mld | 10,9 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,9 mld | 9,0 mld | 9,5 mld | 15,3 mld | 11,3 mld | 9,6 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 34,4 mld | 32,0 mld | 31,7 mld | 45,7 mld | 36,0 mld | 33,0 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 12,9 mld | 15,1 mld | 14,8 mld | 4,9 mld | 3,9 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,3 mld
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 1,1 mld
SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 8,1 mld | 7,5 mld | 5,6 mld | 6,7 mld | 1,8 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | 910,0 mil | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 6,6 mld ≈ | 5,9 mld ≈ | 3,8 mld ≈ | 5,1 mld ≈ | 638,0 mil ≈ | 1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -580,0 mil | -1,3 mld | -1,0 mld | -1,2 mld | -3,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -5,3 mld | -6,1 mld | -5,4 mld | -3,1 mld | 1,1 mld | -4,0 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,3 mld | 2,0 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 368,0 mil | 2,2 mld | 1,5 mld | 33,0 mil | 1,8 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 50 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 90,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare49
- Bilanț și datorie49
- Creștere0
- Randamente86
- Calitate72
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 38,37 – 287,51 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)60,99 – 108,14 (Mijloc 78,87)WACC 8,7 % · FCFF de pornire 3,4 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 30,1 %
- Colegi: EV/EBITDA139,29 – 168,19 (Mijloc 154,78)4 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 13,3x – 15,8xBDX, BSX, RMD, SYK
- Colegi: P/E157,52 – 287,51 (Mijloc 213,00)6 firme folosite · multiplul median 31,7x · quartile 23,5x – 42,8xBDX, BSX, DXCM, RMD, SYK, WST
- Dividende actualizate (DDM)38,37 – 51,60 (Mijloc 44,01)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 50/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 28,4 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 14,0 % | 33 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 75,7 % | 65 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,6 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -16,2 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,6x | 40 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,5x | 62 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 51 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,0x | 67 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,3x | 40 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,0 % | 37 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,0 % | 85 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 59,9 % | 86 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie49/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate72/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente86/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare49/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
3M COMPANY (MMM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 24,9 mld USD în 2025; creștere an/an 1,5 %; marjă netă 14,0 %; ROE 80,8 %; datorie netă/EBITDA 1,6x.
Intervalul de valoare estimat este 100,14–138,17 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 116,82 USD, prețul de 174,34 USD lasă un potențial de -33,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -49,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 50/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 28,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 59,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -1,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -16,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 11,3 mld și 725,7 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 107 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYKStryker Corp | 111,1 mld | 31,1 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −18 % / +8 % |
| MMM3m Company | 90,1 mld | 26,0 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +5 % / +129 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 60,8 mld | 17,0 | 15,5 % | 17,5 % | +19,9 % | −58 % / −18 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 53,9 mld | 59,7 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +41 % / −0 % |
| RMDResMed Inc. | 32,3 mld | 20,9 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −7 % / +63 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 30,7 mld | 32,4 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +41 % / −7 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 28,7 mld | 46,3 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +46 % / +30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MMM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 98,67 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 174,99 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 264,32 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 84,44 Randament total -48 % · Pe an -20 % | 169,54 Randament total 2 % · Pe an 1 % | 282,77 Randament total 69 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 72,25 Randament total -53 % · Pe an -14 % | 164,25 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 302,50 Randament total 85 % · Pe an 13 % |
- P/E la ieșire± 42,38
- Marja netă± 29,67
- Creșterea anuală a veniturilor± 25,86
- Diluare anuală± 2,49
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
3M Company este un conglomerat tehnologic diversificat, cu trei segmente: Safety and Industrial, Transportation and Electronics si Consumer. În exercițiul 2025 vânzările nete au fost de 24,948 miliarde USD 1, iar în primele nouă luni din 2026 de 19,114 miliarde USD 2. Ghidajul ajustat pentru EPS 2026 a fost ridicat la 9,10-9,15 USD 3, ceea ce ar putea reflecta îmbunătățirea productivității dacă tendința se menține.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
- Cererea din centrele de date și din industria semiconductorilor ar putea deveni un motor important de creștere 3.
- Soluțiile de gestionare termică pentru transport și inovațiile în afișaje ar putea deschide noi piețe 3.
- Programele de productivitate ar putea sprijini marje mai ridicate dacă sunt menținute 23.
Riscuri
- Pasiv PFAS și litigiiridicat
Acțiunile legate de PFAS, inclusiv acordurile de tip class-action, pot afecta rezultatele, fluxurile de numerar și poziția financiară 1.
- Tarife și geopoliticăridicat
Tensiunile comerciale și măsurile tarifare ar putea avea un efect negativ semnificativ asupra costurilor și a veniturilor 1.
- Cursuri valutaremediu
Întărirea dolarului ar putea reduce veniturile raportate și ar putea afecta realizarea creșterii proiectate 1.
- Execuția programului de transformaremediu
Implementarea sistemelor noi și a planului de productivitate poate întâmpina întârzieri sau costuri neprevăzute 12.
- Cerere în sectoarele auto și electronicescăzut
Slăbiciunea persistentă din aceste sectoare ar putea limita creșterea vânzărilor pe segmente 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din centrele de date și din semiconductori se dezvoltă conform parteneriatelor anunțate, compania ar putea accelera creșterea vânzărilor 3.
- Programele de productivitate și controlul costurilor ar putea menține marjele operaționale la un nivel ridicat 23.
- Portofoliul larg și brevetele puternice ar putea sprijini lansarea de produse noi cu adoptare rapidă 1.
Ce ar strica teza
- Pasivele legate de PFAS ar putea crește peste estimările actuale, dacă apar noi litigii sau reglementări mai stricte 1.
- Dependența de piețe externe și de tarife ar putea reduce marjele dacă tensiunile comerciale se intensifică 1.
- Slăbiciunea din auto și electronica de consum ar putea persista și ar putea limita creșterea organică 2.
De urmărit
- Evoluția ghidajului ajustat pentru EPS și a fluxului de numerar liberQ4 2026
- Cheltuielile legate de PFAS și plățile din acordul PWS2027
- Dezvoltarea vânzărilor pentru centrele de date după acordul cu Amazon2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
3M este o companie diversificată de tehnologie, cu activitate globală, care operează în trei segmente: Safety and Industrial, Transportation and Electronics și Consumer 1. La 31 decembrie 2025 avea aproximativ 60,500 de angajați echivalent normă întreagă 1. Produsele sunt vândute prin canale variate, de la distribuitori la vânzare directă și e-commerce 1.
În 2025, circa 56 la sută din veniturile companiei au provenit din afara Statelor Unite 1, ceea ce face ca rezultatele să depindă mult de evoluția cursurilor valutare și a comerțului internațional. Compania a încheiat ieșirea din producția de PFAS la sfârșitul anului 2025 și continuă procesele de tratare și remediere a acestor substanțe 12. Structura organizatorică a fost ajustată în 2026, inclusiv metrica de profit a segmentelor 2.
Segmente
Safety and Industrial
Acest segment include abrazivi, adezivi industriali, protecție personală și granule pentru acoperișuri 1. În primele nouă luni din 2026, creșterea a fost susținută de industrial, siguranță și semiconductori 2.
Piața în context
Piețele în care activează 3M sunt sensibile la ciclurile industriale, la producția auto și la cererea de echipamente pentru centre de date și semiconductori 12. Presiunile de preț, tarifele și incertitudinea geopolitică au determinat producătorii să își ajusteze capacitatea, ceea ce a generat constrângeri de aprovizionare și inflație a materiilor prime 1.
Cererea pentru soluții de protecție, conectivitate optică și afișaje avansate ar putea susține creșterea pe termen mediu, dacă investițiile în inovație se traduc în produse acceptate de clienți 3. Un risc de piață rămâne slăbirea sectoarelor auto și electronice de consum 2.
Tendințe
- Tarife și comerț internaționalvânt din față
Tarifele și măsurile comerciale au crescut costurile de producție și au complicat planificarea investițiilor pe termen lung 1. Conformitatea cu regulile în schimbare necesită timp și resurse 1.
- Centre de date și semiconductorivânt din spate
Cererea pentru conectivitate optică și materiale pentru semiconductori a devenit un motor de creștere, cum arată parteneriatul cu Amazon și colaborarea cu GSEO 3.
- Ieșirea din PFASmixt
Ieșirea din producția de PFAS la sfârșitul lui 2025 a generat costuri de tranziție și de remediere, dar și reduceri de costuri pe termen lung dacă înlocuitorii sunt disponibili 12.
- Productivitate și transformarevânt din spate
Programele de productivitate și transformarea structurală au susținut marjele în 2026 23, deși costurile de transformare au apărut ca element special în raportare 2.
Poziția concurențială
3M activează pe piețe în care concurează cu alți producători tehnologici orientați spre inovație, iar succesul produselor depinde de mărci, brevete și secrete comerciale 1. Compania consideră că aceste active oferă un avantaj competitiv important în lansarea de produse noi 1.
Concurența se manifestă prin condițiile competitive și preferințele clienților, precum și prin capacitatea de a lansa produse noi acceptate pe piață 2. Relațiile cu distribuitorii și partenerii de canal sunt un factor de diferențiere 1.
- Producători de materiale și produse tehnologice orientați spre inovație
Sursele SEC menționează în general alți producători tehnologici, fără a numi concurenți specifici 1.
- Furnizori de conectivitate optică și componente pentru centre de date
Concurența în acest segment este menționată ca parte a condițiilor competitive, fără nume de companii în sursele analizate 2.
- Producători de afișaje și materiale pentru electronice
Parteneriatul cu BOE sugerează o zonă de competiție și colaborare în același ecosistem 3.
- Producători de echipamente de protecție personală
Protecția respiratorie și auditivă este o linie de produse expusă concurenței directe 13.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial20 oct. 2026
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent10 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă
- Raport trimestrial21 iul. 2026
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent06 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / 3M Company · 03 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / 3M Company · 20 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / 3M Company · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.