olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MGIC Investment Corp. MTG

Surety Insurance · SIC 6351 · Verticală: Surety Insurance (SIC 6351)

29,35USD+0,76 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

MGIC Investment Corp. este o companie de holding care, prin filiala MGIC, oferă asigurare ipotecară privată pentru credite cu avans mic, ajutând cumpărătorii de locuințe să obțină credite ipotecare. În 2025 compania a raportat venituri totale de 1,2 miliarde USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 un profit net de 182,1 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MGIC Investment Corp. (MTG) costa 29,35 USD (+0,76 % într-o zi), cu capitalizare 5,8 mld USD, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 3,22 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,11 %, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 24,86–31,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 299,1 mil USD (−1,8 % an/an), profit net de 175,0 mil USD (−8,4 % an/an), EPS diluat 0,85 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,8 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
9,1
EPS diluat TTM 3,22 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
10,98 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,11 %
DPS 12 luni 0,62
Beta (2 ani)
0,53
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
24,8631,47

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
26,75 – 29,56
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 10,0 %
SMA 50 / 200
28,86 / 27,80
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,18 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,3 %−5,9 %+13,2 pp—
3 luni−3,0 %−4,6 %+1,6 pp—
6 luni+10,4 %+0,2 %+10,2 pp—
De la început de an+0,4 %+7,4 %−7,0 pp—
1 an+4,6 %+8,2 %−3,6 pp−12,4 %
3 ani+65,5 %+68,4 %−2,9 pp+37,8 %
5 ani+86,1 %+56,5 %+29,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,9 %
03 sept. 2026 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−30,9 %
12 ian. 2022 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
299,1 mil USD
−1,8 % an/an
Profit net
175,0 mil USD
−8,4 % an/an
EPS diluat
0,85
+2,4 % an/an
netă / operațională
58,5 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri301,4 mil306,2 mil304,2 mil304,5 mil298,7 mil297,1 mil295,4 mil299,1 mil
Amortizare și depreciere4,0 mil2,7 mil2,5 mil ≈900,0 mii ≈821,0 mii-84,0 mii2,0 mil ≈954,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile8,9 mil8,9 mil8,9 mil8,9 mil8,9 mil8,9 mil8,9 mil8,9 mil
Profit înainte de impozit234,7 mil234,7 mil246,1 mil235,1 mil212,7 mil206,8 mil229,9 mil221,3 mil
Impozit pe profit50,0 mil49,2 mil53,6 mil44,0 mil43,4 mil41,5 mil47,8 mil46,3 mil
Profit net184,7 mil185,5 mil192,5 mil191,1 mil169,3 mil165,3 mil182,1 mil175,0 mil
EPS diluat0,72 ≈0,750,810,830,75 ≈0,760,860,85
Flux de numerar operațional182,4 mil223,7 mil183,0 mil ≈215,4 mil ≈230,8 mil76,9 mil185,0 mil ≈216,4 mil ≈
Investiții (capex)514,0 mii125,0 mii20,0 mii ≈279,0 mii ≈601,0 mii184,0 mii473,0 mii ≈111,0 mii ≈
Dividende plătite32,9 mil33,9 mil30,8 mil ≈34,4 mil ≈33,4 mil35,2 mil31,6 mil ≈34,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni194,7 mil225,2 mil186,4 mil ≈187,9 mil ≈189,2 mil192,4 mil184,7 mil ≈151,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 70 din propriul istoric de 40 trimestre (min 3,4, mediană 8,1, max 15,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,1 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld
Venituri an/an+5,4 %+8,0 %−1,2 %−1,1 %−1,1 %−1,5 %+4,6 %+0,5 %
Profit net670,1 mil673,8 mil446,1 mil635,0 mil865,3 mil712,9 mil763,0 mil738,3 mil
Profit net an/an+88,4 %+0,5 %−33,8 %+42,3 %+36,3 %−17,6 %+7,0 %−3,2 %
EPS diluat1,781,851,291,852,792,492,893,14
EPS diluat an/an+87,4 %+3,9 %−30,3 %+43,4 %+50,8 %−10,8 %+16,1 %+8,7 %
netă %59,6 %55,5 %37,2 %53,6 %73,8 %61,7 %63,2 %60,8 %
Flux de numerar liber530,3 mil603,9 mil729,0 mil692,2 mil646,8 mil711,0 mil723,9 mil851,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
369,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
5,1 mld USD
Active totale
6,6 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,3 %
ROA
11,2 %
Marja FCF
70,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
902,2 mil
2024
968,7 mil
2025
928,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
712,9 mil
2024
763,0 mil
2025
738,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,49
2024
2,89
2025
3,14

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2021verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
363,7 mil
2024
229,5 mil
2025
369,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
6,5 mld
2024
6,5 mld
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
643,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 feb. 2024verificat

Datorii totale
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,1 mld †
2024
5,2 mld †
2025
5,1 mld †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
123,0 mil
2024
130,5 mil
2025
132,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
337,2 mil
2024
569,5 mil
2025
788,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
1,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
0,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-3,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-5,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
10,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
8,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
4,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
19,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
58,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
10,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
19,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
8,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
11,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
4,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

29,35 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
58,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

11/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 1920derivat 157

Scorul pe grupe

  • Calitate67
  • Creștere27
  • Bilanț și datorie100
  • Randamente63
  • Evaluare47

Interval de valoare estimat

Jos
27,81
USD pe acțiune
Mijloc
28,83
USD pe acțiune
Sus
29,97
USD pe acțiune
Preț: 29,35 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -1,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -1,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,62 – 47,50 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual26,31 – 27,53 (Mijloc 26,91)
  • P/B justificat35,32 – 47,50 (Mijloc 40,51)
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,79 – 1,06 (Mijloc 0,90)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
  • Colegi: P/E29,32 – 30,82 (Mijloc 30,75)
    5 firme folosite · multiplul median 9,5x · quartile 9,1x – 9,6x
    AGO, ESNT, NMIH, ORI, RDN
  • Colegi: P/B16,62 – 29,12 (Mijloc 25,75)
    6 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 0,7x – 1,2x
    AGO, ESNT, NMIH, ORI, OSG, RDN
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surety Insurance (SIC 6351)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 55/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate13,8 %67 (față de colegi)20 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere4,0 %40 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,1 %11 (pe interval fix)9 %
ROA · Bilanț și datorie10,6 %100 (pe interval fix)9 %
P/B · Evaluare1,2x33 (față de colegi)16 %
P/E (TTM) · Evaluare9,1x60 (față de colegi)16 %
Randamentul dividendului · Randamente2,1 %40 (față de colegi)11 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente19,2 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere27/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial67/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente63/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare47/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MGIC Investment Corp (MTG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 0,5 %; marjă netă 58,1 %; ROE 13,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 27,81–29,97 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,83 USD, prețul de 29,35 USD lasă un potențial de -1,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROA: 10,6 %
  • Rata de distribuire (EPS): 19,2 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 1,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.

Față de mediana verticalei

Surety Insurance (SIC 6351) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,1x
mediana verticalei 9,5x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
4,9x
mediana verticalei 3,0x
peste mediană (+63,7 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+14,0 %)
ROE
13,8 %
mediana verticalei 11,8 %
peste mediană (+17,3 %)
Marja netă
58,1 %
mediana verticalei 32,6 %
peste mediană (+78,3 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
0,5 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−94,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−22,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ORIOld Republic International Corporation9,7 mld9,117,9 %11,2 %+11,0 %−12 % / +38 %
ESNTEssent Group Ltd.6,2 mld9,612,0 %51,5 %+1,5 %+9 % / +42 %
MTGMGIC Investment Corp5,8 mld9,113,8 %58,1 %+0,5 %+5 % / +66 %
RDNRadian Group Inc4,9 mld9,611,5 %32,6 %−0,8 %+5 % / +45 %
NMIHNMI Holdings, Inc.3,3 mld8,715,4 %54,1 %+8,5 %+16 % / +61 %
AGOAssured Guaranty Ltd.3,2 mld9,56,3 %37,3 %+27,3 %−21 % / +6 %
OSGOctave Specialty Group, Inc.231,6 mil—-20,4 %-49,6 %+6,5 %−43 % / −65 %
MBIMbia Inc.227,5 mil——-149,5 %+90,5 %−41 % / −38 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
18,08
Randament total -37 % · Pe an -37 %
32,03
Randament total 11 % · Pe an 11 %
48,31
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
16,39
Randament total -39 % · Pe an -15 %
32,76
Randament total 19 % · Pe an 6 %
54,43
Randament total 94 % · Pe an 25 %
5 ani
14,85
Randament total -42 % · Pe an -10 %
33,52
Randament total 26 % · Pe an 5 %
61,33
Randament total 125 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 8,19
  • Marja netă± 5,73
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,86
  • Diluare anuală± 0,48

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

MGIC Investment Corp. este o companie de holding care, prin filiala MGIC, oferă asigurare ipotecară privată pentru credite cu avans mic, ajutând cumpărătorii de locuințe să obțină credite ipotecare. În 2025 compania a raportat venituri totale de 1,2 miliarde USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 un profit net de 182,1 milioane USD 13.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție financiară solidă, cu lichidități la nivel de holding și conformitate cu cerințele PMIERs 13.
  • Compania a îmbunătățit rating-ul de rezistență financiară al MGIC, ceea ce sprijină încrederea creditorilor 1.
  • Compania a redus costurile operaționale prin simplificarea proceselor și optimizarea fluxurilor de lucru 1.

Puncte slabe

  • Venitul depinde în mare măsură de volumul de credite achiziționate de GSE, ceea ce face compania vulnerabilă la schimbările lor 1.
  • Piața PMI a pierdut cotă în favoarea programelor guvernamentale, în special în segmentele cu scoruri de credit mai mici 1.
  • Rezervele de pierderi se bazează pe estimări care pot diferi semnificativ de plățile efective 1.

Oportunități

  • Creșterea originărilor de credite ar putea extinde volumul de asigurare nouă emisă 1.
  • Modernizarea scorurilor de credit ar putea deschide piața către debitori cu profiluri mai variate 2.
  • Programele de reasigurare ar putea îmbunătăți randamentul capitalului dacă condițiile rămân favorabile 13.

Amenințări

  • O recesiune sau o scădere a prețurilor locuințelor ar putea crește pierderile și numărul de nerambursări 1.
  • Reforma GSE ar putea modifica cerințele care guvernează întreaga industrie 1.
  • Concurența intensă pe preț ar putea comprima randamentele primelor 1.

Riscuri

  • Dependența de GSEridicat

    Majoritatea noii asigurări emise provine din credite cumpărate de GSE, deci schimbările lor pot afecta direct veniturile 1.

  • Eligibilitatea PMIERsridicat

    Dacă activele disponibile scad sub cerința minimă, compania ar putea pierde eligibilitatea de a asigura credite cumpărate de GSE 1.

  • Ciclul economicmediu

    Șomajul și scăderea prețurilor locuințelor ar putea crește întârzierile la plată și cererile de despăgubire 1.

  • Estimarea pierderilormediu

    Rezervele pentru pierderi depind de judecăți ale conducerii, iar plățile reale ar putea diferi substanțial 1.

  • Reglementare de statscăzut

    Cerințele de capital de stat ar putea limita scrierea de noi afaceri dacă reasigurarea nu este recunoscută integral 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Profitabilitatea trimestrială rămâne ridicată, iar randamentul capitalului propriu arată eficiență în utilizarea capitalului 3.
  • Compania a returnat capital acționarilor prin dividende și răscumpărări de acțiuni, iar consiliul a aprobat un nou program de răscumpărare 3.
  • Ratingul îmbunătățit și poziția financiară solidă ar putea sprijini cota de piață dacă industria rămâne stabilă 1.

Ce ar strica teza

  • Cota PMI din piața de asigurări ipotecare a scăzut în 2025, ceea ce ar putea indica pierdere de teren în fața programelor guvernamentale 1.
  • Dependența de reglementările GSE și incertitudinea reformei ar putea reduce veniturile pe termen lung 1.
  • Presiunea concurențială pe preț ar putea diminua randamentele primelor, chiar dacă volumul crește 1.

De urmărit

  • Evoluția pierderilor nete și a ratei de întârziere a plățilorQ3 2026
  • Adoptarea VantageScore 4.0 și impactul asupra mixului de afaceri2027
  • Evoluția reformei GSE și a conservatorului FHFAnext 10-K
  • Nivelul excedentului PMIERs față de activele minime necesareQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Compania furnizează asigurare ipotecară privată, ajutând creditorii să acopere riscul de nerambursare pentru credite cu avans mic 1. Principalul său activ este MGIC, licențiată în toate cele 50 de state ale SUA, în Distretul Columbia, Puerto Rico și Guam 1. Strategia pentru 2026 vizează crearea de valoare, diferențierea prin experiența clientului și avantajul competitiv digital și analitic 1.

În 2025 compania a câștigat 738 milioane USD profit net și a plătit 800 milioane USD dividende de la MGIC către holding, cu 7% mai mult decât în 2024 1. Compania a răscumpărat 12% din acțiunile aflate în circulație la începutul anului 1. Cheltuielile operaționale au scăzut cu 8% în 2025 1.

Segmente

Asigurare ipotecară primară

Asigurarea primară acoperă un procent din soldul creditului neachitat și din dobânzile restante, pentru credite pe locuințe ocupate de proprietar 1. În 2025 noua asigurare emisă a totalizat 60,2 miliarde USD, față de 55,7 miliarde USD în 2024 1.

Alte servicii de gestionare a riscului

Compania folosește reasigurări, inclusiv tranzacții de tip cota-parte și excedent de daune, pentru a transfera o parte din risc 13. În al treilea trimestru din 2026 a executat o tranzacție excedent de daune pentru NIW din 2027 3.

Piața în context

În 2025 au fost asigurate cu asigurare primară privată 311 miliarde USD de credite ipotecare 1. Cota PMI din volumul primar a scăzut la 38,0%, în timp ce FHA a ajuns la 34,3% și VA la 26,8% 1. MGIC avea o cotă de 19,4% din piața PMI 1.

Tendințe

  • Modernizarea scorurilor de creditmixt

    GSE au început o implementare etapizată a VantageScore 4.0, ceea ce ar putea modifica eligibilitatea debitorilor și mixul de afaceri asigurate 2.

  • Reforma GSEvânt din față

    Reforma Fannie Mae și Freddie Mac rămâne incertă și ar putea schimba cererea pentru asigurarea privată, dacă se întâmplă 1.

  • Volumul originărilor de creditevânt din spate

    Originările totale de credite ipotecare sunt prognozate mai mari în 2026 față de 2025, pe fondul unei dobânzi mai scăzute, ceea ce ar sprijini volumul NIW 1.

  • Presiunea concurențială pe prețvânt din față

    Prețul a devenit factor cheie de concurență, iar industria folosește tot mai mult tarifare bazată pe risc, ceea ce ar putea reduce randamentele primelor 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alți cinci asigurători privați de ipotecă, dar și cu agenții guvernamentale precum FHA și VA 1. Competiția este considerată intensă și probabil va rămâne astfel 1. Criteriile principale sunt prețul, cerințele de subscriere, puterea financiară și relațiile cu clienții 1.

  • Essent GroupESNT

    Asigurător privat de ipotecă menționat indirect în cadrul celor cinci competitori ai industriei, conform sursei 1.

  • Radian GroupRDN

    Asigurător privat de ipotecă care face parte din grupul celor cinci competitori menționați în raportul anual 1.

  • Federal Housing Administration

    Agenție guvernamentală care oferă asigurare ipotecară și deține cea mai mare parte a pieței alternative 1.

  • Department of Veterans Affairs

    Program guvernamental care concurează cu asigurarea privată, inclusiv prin credite cu avans zero 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MGIC Investment Corp. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / MGIC Investment Corp. · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MGIC Investment Corp. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.