olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Old Republic International Corporation ORI
Surety Insurance · SIC 6351 · Verticală: Surety Insurance (SIC 6351)
Old Republic International Corporation (ORI) este un holding de asigurări din Chicago, organizat în două segmente, Specialty Insurance și Title Insurance, care subscrie în principal asigurări comerciale. În 2025 veniturile totale au depășit 9 miliarde de dolari, iar compania arată în 2026 o creștere a primelor cu o marjă combinată sub control, în timp ce ritmul profitului operațional a încetinit.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Old Republic International Corporation (ORI) costa 39,96 USD (+3,04 % într-o zi), cu capitalizare 9,6 mld USD, P/E 9,0 pe un EPS diluat de 4,44 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 9,16 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 36,66–46,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,6 mld USD (+5,2 % an/an), profit net de 243,2 mil USD (−13,0 % an/an), EPS diluat 0,99 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 37,41 – 40,25
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 7,3 %
- SMA 50 / 200
- 39,49 / 40,37
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,19
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,7 % | −1,1 % | +6,8 pp | — |
| 3 luni | −8,2 % | −0,5 % | −7,7 pp | — |
| 6 luni | +1,9 % | +4,4 % | −2,5 pp | — |
| De la început de an | −12,4 % | +12,3 % | −24,8 pp | — |
| 1 an | −0,3 % | +13,5 % | −13,8 pp | +2,8 % |
| 3 ani | +41,9 % | +76,4 % | −34,6 pp | +42,2 % |
| 5 ani | +54,9 % | +63,7 % | −8,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,6 mld |
| Profit înainte de impozit | 130,7 mil | 307,7 mil | 260,1 mil | 352,9 mil | 263,1 mil | 413,4 mil | 410,2 mil | 272,2 mil |
| Impozit pe profit | 25,5 mil | 61,6 mil | 51,7 mil | 72,8 mil | 56,0 mil | 83,8 mil | 85,7 mil | 27,8 mil |
| Profit net | 105,1 mil | 245,0 mil | 204,4 mil | 279,5 mil | 206,3 mil | 330,0 mil | 322,3 mil | 243,2 mil |
| EPS diluat | 0,42 | 0,98 | 0,81 | 1,11 | 0,82 | 1,32 | 1,31 | 0,99 |
| Flux de numerar operațional | 361,7 mil | 231,7 mil | 133,8 mil ≈ | 563,9 mil ≈ | 234,9 mil | 281,4 mil | 199,7 mil ≈ | 429,4 mil ≈ |
| Dividende plătite | 64,9 mil | 567,9 mil | 73,0 mil ≈ | 70,9 mil ≈ | 70,8 mil | 693,8 mil | 76,6 mil ≈ | 75,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 174,4 mil | 25,3 mil | 0 ≈ | 43,3 mil ≈ | 55,2 mil | 159,8 mil | 60,2 mil ≈ | 112,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 40 trimestre (min 3,9, mediană 10,7, max 127,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,3 mld | 7,5 mld | 7,2 mld | 9,3 mld | 8,1 mld | 7,3 mld | 8,2 mld | 9,1 mld |
| Venituri an/an | −0,1 % | +19,2 % | −3,9 % | +30,4 % | −13,5 % | −10,2 % | +13,4 % | +11,0 % |
| Profit net | 370,5 mil | 1,1 mld | 558,6 mil | 1,5 mld | 686,4 mil | 598,6 mil | 852,7 mil | 935,4 mil |
| Profit net an/an | −33,9 % | +185,1 % | −47,1 % | +174,7 % | −55,3 % | −12,8 % | +42,4 % | +9,7 % |
| EPS diluat | 1,24 | 3,51 | 1,87 | 5,05 | 2,26 | 2,10 | 3,24 | 3,72 |
| EPS diluat an/an | −35,4 % | +183,1 % | −46,7 % | +170,1 % | −55,2 % | −7,1 % | +54,3 % | +14,8 % |
| netă % | 5,9 % | 14,2 % | 7,8 % | 16,4 % | 8,5 % | 8,2 % | 10,4 % | 10,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 263,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 5,9 mld USD
- Active totale
- 29,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 16,2 %
- ROA
- 3,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 688,4 mil | 1,9 mld | 857,4 mil | 747,4 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 558,6 mil | 1,5 mld | 686,4 mil | 598,6 mil | 852,7 mil | 935,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,87 | 5,05 | 2,26 | 2,10 | 3,24 | 3,72 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,84 | 2,38 | 1,92 | 0,98 | 3,06 | 3,66 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 118,7 mil | 158,1 mil | 81,0 mil | 202,8 mil | 201,9 mil | 263,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 22,8 mld | 25,0 mld | 25,2 mld | 26,5 mld | 27,8 mld | 29,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 16,6 mld | 18,1 mld | 19,0 mld | 20,1 mld | 22,2 mld | 23,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,2 mld † | 6,9 mld † | 6,2 mld † | 6,4 mld † | 5,6 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 250,1 mil | 1,0 mld | 579,7 mil | 275,5 mil | 271,9 mil | 782,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 281,2 mil | 535,3 mil | 942,2 mil | 123,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 69 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 9,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie100
- Evaluare40
- Calitate100
- Creștere74
- Randamente65
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,70 – 65,13 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual28,46 – 29,68 (Mijloc 29,06)
- P/B justificat48,43 – 65,13 (Mijloc 55,55)
- Dividende actualizate (DDM)48,10 – 64,68 (Mijloc 55,17)
- Colegi: P/E40,13 – 42,80 (Mijloc 41,73)5 firme folosite · multiplul median 9,4x · quartile 9,0x – 9,6xAGO, ESNT, MTG, NMIH, RDN
- Colegi: P/B16,70 – 28,71 (Mijloc 25,80)6 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 0,7x – 1,2xAGO, ESNT, MTG, NMIH, OSG, RDN
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 69/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 17,9 % | 100 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 18,1 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,2 % | 42 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 3,6 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 1,6x | 0 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,0x | 80 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 9,2 % | 80 (față de colegi) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 82,4 % | 39 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere74/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare40/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
OLD REPUBLIC INTERNATIONAL CORPORATION (ORI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 11,0 %; marjă netă 11,2 %; ROE 17,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 40,13–42,80 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,73 USD, prețul de 39,96 USD lasă un potențial de 4,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 4,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 17,9 %
- CAGR EPS 3 ani: 18,1 %
- ROA: 3,6 %
- P/E (TTM): 9,0x
- Randamentul dividendului: 9,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- P/B: 1,6x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Surety Insurance (SIC 6351) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ORIOld Republic International Corporation | 9,6 mld | 9,0 | 17,9 % | 11,2 % | +11,0 % | −0 % / +42 % |
| ESNTEssent Group Ltd. | 6,2 mld | 9,7 | 12,0 % | 51,5 % | +1,5 % | +10 % / +43 % |
| MTGMGIC Investment Corp | 5,8 mld | 9,0 | 13,8 % | 58,1 % | +0,5 % | +3 % / +66 % |
| RDNRadian Group Inc | 4,8 mld | 9,4 | 11,5 % | 32,6 % | −0,8 % | +3 % / +42 % |
| NMIHNMI Holdings, Inc. | 3,3 mld | 8,6 | 15,4 % | 54,1 % | +8,5 % | +15 % / +60 % |
| AGOAssured Guaranty Ltd. | 3,2 mld | 9,6 | 6,3 % | 37,3 % | +27,3 % | −20 % / +7 % |
| OSGOctave Specialty Group, Inc. | 235,2 mil | — | -20,4 % | -49,6 % | +6,5 % | −42 % / −65 % |
| MBIMbia Inc. | 230,6 mil | — | — | -149,5 % | +90,5 % | −40 % / −38 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ORI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 24,36 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 43,07 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 64,89 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 23,48 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 46,73 Randament total 48 % · Pe an 14 % | 77,33 Randament total 133 % · Pe an 32 % |
| 5 ani | 22,64 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 50,71 Randament total 81 % · Pe an 13 % | 92,15 Randament total 202 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 11,68
- Marja netă± 8,18
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,74
- Diluare anuală± 0,69
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
Old Republic International Corporation (ORI) este un holding de asigurări din Chicago, organizat în două segmente, Specialty Insurance și Title Insurance, care subscrie în principal asigurări comerciale. În 2025 veniturile totale au depășit 9 miliarde de dolari, iar compania arată în 2026 o creștere a primelor cu o marjă combinată sub control, în timp ce ritmul profitului operațional a încetinit.12
SWOT
Puncte tari
- Compania are o disciplină de subscriere pe termen lung, cu ratiouri combinate sub 100 în ultimii ani și o diversificare largă pe linii și industrii.
- Portofoliul de investiții este conservator, cu o pondere dominantă de obligațiuni, ceea ce sprijină stabilitatea veniturilor din dobânzi.
- Distribuția prin agenți și brokeri independenți acoperă cea mai mare parte a primelor din segmentul Specialty, ceea ce oferă o rețea solidă.
Puncte slabe
- Liniile de auto comercial și compensare a lucrătorilor pot avea volatilitate ridicată a daunelor, iar rezervele sunt estimări care pot fi revizuite.
- Cheltuielile operaționale au crescut odată cu investițiile în tehnologie și în companii nou înființate, ceea ce a împovărat rezultatele trimestriale.
- Profitul operațional a scăzut în primele nouă luni din 2026 față de anul precedent, ceea ce arată o sensibilitate la costuri și la volatilitatea daunelor.
Oportunități
- Creșterea prețurilor în asigurările comerciale și extinderea produselor în linii non-casco ar putea sprijini noi volume de prime.
- Achizițiile precum ECM Insurance Group pot deschide acces la clienți noi și pot aduce câștiguri de tip ocazional.
- Modernizarea IT și utilizarea analizei de date ar putea îmbunătăți subscrierea și reduce costurile pe termen lung.
Amenințări
- Dacă inflația daunelor sau severitatea în transportul rutier cresc mai repede decât tarifele, marjele de subscriere s-ar putea comprima.
- Atacurile cibernetice și fraudele de tip phishing, care folosesc tot mai mult inteligența artificială, pot genera pierderi financiare și perturbări operaționale.
- Evoluțiile legislative și jurisprudența pot modifica răspunderea asigurătorilor și pot afecta rezervele pentru daune pe termen lung.
Riscuri
- Adecvarea rezervelor de dauneridicat
Rezervele sunt estimări ale unor pierderi viitoare, iar dacă se dovedesc insuficiente, rezultatele financiare ar putea fi afectate negativ.1
- Risc de subscriere și de prețuriridicat
Primele se stabilesc înainte ca toate costurile să fie cunoscute, iar o evaluare greșită a riscului poate duce la prețuri inadecvate.1
- Risc de investiții și de lichiditatemediu
Portofoliul este expus la piețele financiare, iar o vânzare forțată înainte de scadență ar putea genera pierderi nerealizate.1
- Risc de contrapartemediu
Compania depinde de bănci, reasigurători și depozitari de fonduri în escrow; un eșec al unui partener ar putea afecta resursele și recuperările.1
- Risc cibernetic și tehnologicmediu
Sistemele informatice și serviciile furnizorilor pot fi întrerupte de atacuri, cu consecințe asupra operațiunilor și reputației.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea primelor, combinată cu disciplina de subscriere și cu o diversificare largă pe linii, poate susține venituri și profit pe mai mulți ani dacă tarifele continuă să depășească tendințele de daună.
- Politica de reinvestire a dividendelor și de răscumpărare a acțiunilor arată un angajament de întoarcere a capitalului către acționari, care poate sprijini randamentul total.
- Achizițiile și extinderea în segmente noi pot adăuga creștere fără a depinde doar de piața de bază.
Ce ar strica teza
- Profitul operațional a scăzut în primele nouă luni din 2026, iar cheltuielile cu tehnologia și noile companii ar putea continua să apese asupra marjelor.
- Dacă severitatea daunelor auto comerciale rămâne ridicată, rezervele pot necesita provizionări suplimentare, ceea ce ar reduce profitul.
- Câștigurile din achiziții și din vânzarea de active pot masca o slăbire a activității de bază, iar acestea nu se repetă obligatoriu.
De urmărit
- Evoluția ratiului combinat și a dezvoltării rezervelor în Specialty InsuranceQ4 2026
- Efectul integrării ECM Insurance Group asupra rezultatelor segmentului Specialty2027
- Tendințele primelor în auto comercial și răspunderea civilă generalănext 10-K
- Mișcările de cheltuieli cu IT și amortizarea sistemelor înlocuite2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
Old Republic este un holding de asigurări cu sediul în Chicago, care își desfășoară activitatea prin mai multe companii operaționale, fiecare cu una sau mai multe filiale de asigurare. Compania este organizată în două segmente raportabile: Specialty Insurance, axat pe asigurări comerciale pentru afaceri, guverne locale și instituții, și Title Insurance, pentru asigurări de titluri de proprietate.1 În exercițiul 2025 veniturile consolidate au fost de 9.136,3 milioane de dolari, iar profitul ante-impozitare de 1.184,0 milioane de dolari.1
Modelul de business se bazează pe subscrierea disciplinată a riscului și pe o perspectivă pe termen lung, cu accent pe rezultatele de subscriere măsurate pe cicluri de 10 ani, nu pe trimestre. Compania își investește capitalul mai ales în obligațiuni și într-o parte de acțiuni cu dividend, cu scadențe planificate pentru a se potrivi cu obligațiile față de asigurați.1
Compania folosește reasigurarea și mecanisme de partajare a riscului, inclusiv acorduri retrospective, pentru a limita pierderile maxime și a alinia prețul cu experiența reală a clienților. Politicile de rezervare pentru daune sunt esențiale, pentru că în liniile cu decontare lungă estimările pot fi revizuite în timp.1
Segmente
Specialty Insurance
Segmentul Specialty Insurance a generat 5.990,9 milioane de dolari venituri în 2025 și este cel mai mare segment. Asigurările auto comerciale sunt linia principală, cu circa 42,1% din primele câștigate, urmate de compensarea lucrătorilor și de proprietate.1
Piața în context
Activitatea ORI se desfășoară în principal în Statele Unite, pe piețe de asigurări comerciale și de titluri de proprietate. Primele consolidate câștigate au atins 8.052,9 milioane de dolari în 2025, cu o creștere de 10,1% față de anul anterior, ceea ce arată cerere susținută și prețuri în creștere pe liniile comerciale.1
Mediul de piață rămâne influențat de inflația costurilor de daune, de tendințele de severitate în asigurarea auto comercială și de presiunea asupra costurilor de achiziție. Creșterea primelor poate susține veniturile, dar dacă ratele de daune cresc mai repede decât prețurile, marja de subscriere s-ar putea strânge.12
Tendințe
- Creșterea prețurilor în asigurarea comercialăvânt din spate
Creșterile de tarife pe auto comercial și răspunsul prin prețuri pe liniile de răspundere civilă au susținut creșterea primelor în 2025 și 2026. Dacă aceste majorări se mențin, pot compensa tendințele de daună.12
- Tendințele de severitate a daunelor autovânt din față
Severitatea daunelor în asigurarea auto de marfă a rămas o zonă sensibilă, iar compania a înregistrat o provizionare suplimentară în ultimul trimestru din 2025 pentru transportul rutier pe distanțe lungi. Dacă tendințele se accentuează, marjele de subscriere ar putea fi afectate.1
- Achiziții și extinderea în serviciimixt
Achiziția ECM Insurance Group, finalizată la 1 iulie 2026, a generat un câștig de achiziție în trimestrul al treilea, iar compania extinde și garanțiile auto. Aceste mișcări pot adăuga volum, dar și complexitate operațională.2
- Costuri de tehnologie și investiții în noi companiivânt din față
Investițiile în modernizarea IT, analiză de date și inteligență artificială, precum și în companiile nou înființate, cresc costurile de exploatare. Pe termen scurt aceste cheltuieli apasă asupra raportului de cheltuieli, dar pot sprijini eficiența pe termen lung.2
Poziția concurențială
Piața asigurărilor comerciale și a asigurărilor de titluri este competitivă, cu mai mulți operatori de dimensiuni mari care concurează pe preț, servicii și acces prin brokeri. Presiunea concurențială poate limita capacitatea companiei de a majora tarifele, mai ales în liniile cu volum mare.1
În zona asigurărilor de titluri, concurența se face în special pe reputația de subscriere și pe rețelele de distribuție, iar în asigurările comerciale pe capacitatea de a oferi soluții specializate pentru industrii precum transportul sau construcțiile. Diferențierea prin specializare este un factor central.1
- Companii de asigurări comerciale și specializate din SUA
Concurenți direcți în liniile comerciale, fără un nume precis din sursele furnizate; ORI operează ca holding cu acces prin brokeri independenți.
- Furnizori de asigurări de titluri de proprietate
Concurenți în segmentul Title Insurance, unde contează rețelele de agenți și calitatea subscrierii.
- Operatori de garanții auto și contracte de service
Concurență pe programele de garanție auto, unde compania a extins volumul prin programe cu prețuri de vânzare cu amănuntul.
- Asigurători specializați pe răspundere civilă și D&O
Concurenți în liniile financiare și de răspundere profesională din segmentul Specialty.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial01 mai 2026
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)31 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Old Republic International Corporation · 26 feb. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Old Republic International Corporation · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.