olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ryder System, Inc. R
Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) · SIC 7510 · Verticală: Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510)
Ryder System este un furnizor nord-american de servicii logistice și de transport externalizate, cu trei segmente: flotă, lanț de aprovizionare și transport dedicat. Compania contează acum deoarece externalizarea logisticii și a flotelor rămâne o tendință structurală, iar veniturile sale totale au ajuns la aproximativ 12,7 miliarde USD în 2025. Rezultatele din T3 2026 și ghidajul revizuit în sus arată o revenire treptată a pieței de transport.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ryder System, Inc. (R) costa 270,16 USD (−4,58 % într-o zi), cu capitalizare 10,3 mld USD, P/E 20,6 pe un EPS diluat de 13,10 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,38 %, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 162,50–285,58 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,4 mld USD (+8,3 % an/an), profit net de 162,0 mil USD (+17,4 % an/an), EPS diluat 4,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 219,71 – 300,60
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 31,1 %
- SMA 50 / 200
- 247,63 / 239,41
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 10,86 / 9,31
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,4 % | −1,1 % | +15,5 pp | — |
| 3 luni | +3,0 % | −0,5 % | +3,5 pp | — |
| 6 luni | +11,7 % | +4,4 % | +7,3 pp | — |
| De la început de an | +41,2 % | +12,3 % | +28,8 pp | — |
| 1 an | +61,2 % | +13,5 % | +47,7 pp | −11,8 % |
| 3 ani | +168,8 % | +76,4 % | +92,4 pp | −34,5 % |
| 5 ani | +210,2 % | +63,7 % | +146,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | 3,4 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 365,0 mil | 368,0 mil | 378,0 mil | 380,0 mil | 347,0 mil | 380,0 mil | 390,0 mil | 375,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 576,0 mil | 560,0 mil | 555,0 mil | 555,0 mil | 570,0 mil | 561,0 mil | 556,0 mil | 557,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 100,0 mil | 100,0 mil | 102,0 mil | 102,0 mil | 100,0 mil | 97,0 mil | 97,0 mil | 96,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 181,0 mil | 134,0 mil | 184,0 mil | 190,0 mil | 177,0 mil | 118,0 mil | 185,0 mil | 226,0 mil |
| Impozit pe profit | 46,0 mil | 36,0 mil | 52,0 mil | 51,0 mil | 44,0 mil | 25,0 mil | 52,0 mil | 64,0 mil |
| Profit net | 135,0 mil | 98,0 mil | 131,0 mil | 138,0 mil | 132,0 mil | 93,0 mil | 133,0 mil | 162,0 mil |
| EPS diluat | 3,11 ≈ | 2,27 | 3,13 | 3,32 | 3,23 ≈ | 2,33 | 3,39 | 4,15 |
| Flux de numerar operațional | 558,0 mil | 651,0 mil | 752,0 mil ≈ | 442,0 mil ≈ | 749,0 mil | 583,0 mil | 677,0 mil ≈ | 725,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 761,0 mil | 514,0 mil | 689,0 mil | 527,0 mil | 405,0 mil | 427,0 mil | 405,0 mil ≈ | 543,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 34,0 mil | 38,0 mil | 33,0 mil ≈ | 37,0 mil ≈ | 37,0 mil | 39,0 mil | 35,0 mil ≈ | 39,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 39,0 mil | 167,0 mil | 94,0 mil ≈ | 89,0 mil ≈ | 169,0 mil | 233,0 mil | 99,0 mil ≈ | 40,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 91 din propriul istoric de 35 trimestre (min 4,6, mediană 12,6, max 107,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,4 mld | 8,9 mld | 8,4 mld | 9,7 mld | 12,0 mld | 11,8 mld | 12,6 mld | 12,7 mld |
| Venituri an/an | +15,6 % | +6,1 % | −5,7 % | +14,8 % | +24,3 % | −1,9 % | +7,2 % | +0,2 % |
| Profit net | 284,6 mil | -24,4 mil | -122,0 mil | 519,0 mil | 867,0 mil | 406,0 mil | 489,0 mil | 499,0 mil |
| Profit net an/an | −60,5 % | −108,6 % | indisponibil | indisponibil | +67,1 % | −53,2 % | +20,4 % | +2,0 % |
| EPS diluat | 5,38 | -0,47 | -2,34 | 9,66 | 17,04 | 8,73 | 11,06 | 11,94 |
| EPS diluat an/an | −60,2 % | −108,7 % | indisponibil | indisponibil | +76,4 % | −48,8 % | +26,7 % | +8,0 % |
| netă % | 3,4 % | -0,3 % | -1,4 % | 5,4 % | 7,2 % | 3,4 % | 3,9 % | 3,9 % |
| Flux de numerar liber | -1,3 mld | -1,6 mld | 1,0 mld | 234,0 mil | -321,0 mil | -881,0 mil | -418,0 mil | 459,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 198,0 mil USD
- Datorie financiară
- 819,0 mil USD
- Datorie netă
- 621,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,1 mld USD
- Active totale
- 16,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,27x
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- 16,2 %
- ROA
- 3,0 %
- Marja FCF
- 3,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,4 mld | 9,7 mld | 12,0 mld | 11,8 mld | 12,6 mld | 12,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | — | — | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 261,0 mil | 214,0 mil | 228,0 mil | 296,0 mil | 386,0 mil | 404,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -130,0 mil | 693,0 mil | 1,2 mld | 618,0 mil | 661,0 mil | 685,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -18,0 mil | 171,0 mil | 353,0 mil | 212,0 mil | 172,0 mil | 184,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | -122,0 mil | 519,0 mil | 867,0 mil | 406,0 mil | 489,0 mil | 499,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,34 | 9,66 | 17,04 | 8,73 | 11,06 | 11,94 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 52,4 mil | 53,5 mil | 50,9 mil | 46,5 mil | 44,2 mil | 41,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,24 | 2,28 | 2,40 | 2,66 | 3,04 | 3,44 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
- 2023
- 46,5 mil
- 2024
- 44,2 mil
- 2025
- 41,8 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 151,3 mil | 234,0 mil | 267,0 mil | 204,0 mil | 154,0 mil | 198,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 61,2 mil | 69,0 mil | 78,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Active curente | 1,6 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 927,1 mil | 985,0 mil | 1,1 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 apr. 2023verificat |
| Fond comercial | 475,2 mil | 571,0 mil | 861,0 mil | 940,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 43,2 mil | 171,0 mil | 295,0 mil | 396,0 mil | 457,0 mil | 412,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active totale | 12,9 mld | 13,8 mld | 14,4 mld | 15,8 mld | 16,7 mld | 16,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 547,4 mil | 748,0 mil | 767,0 mil | 833,0 mil | 828,0 mil | 689,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 516,6 mil | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,1 mld | 819,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 6,6 mld | 6,6 mld | 6,3 mld | 7,1 mld | 7,8 mld | — | SEC (XBRL)· 12 feb. 2025verificat |
| Datorii curente | 2,1 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,3 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 10,7 mld | 11,0 mld | 11,5 mld | 12,7 mld | 13,6 mld | 13,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,3 mld † | 2,8 mld † | 2,9 mld † | 3,1 mld † | 3,1 mld † | 3,1 mld † | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 396,0 mil
- 2024
- 457,0 mil
- 2025
- 412,0 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,1 mld | 1,9 mld | 2,6 mld | 3,2 mld | 2,7 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,0 mld ≈ | 234,0 mil ≈ | -321,0 mil ≈ | -881,0 mil ≈ | -418,0 mil ≈ | 459,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -601,0 mil | -1,5 mld | -1,9 mld | -2,7 mld | -2,4 mld | -1,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,5 mld | -204,0 mil | -861,0 mil | 256,0 mil | 153,0 mil | -912,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 119,0 mil | 122,0 mil | 123,0 mil | 128,0 mil | 135,0 mil | 145,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 29,0 mil | 57,0 mil | 557,0 mil | 337,0 mil | 321,0 mil | 519,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 256,0 mil
- 2024
- 153,0 mil
- 2025
- -912,0 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 59 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie0
- Creștere7
- Calitate100
- Randamente97
- Evaluare68
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 45,21 – 657,79 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)398,48 – 657,79 (Mijloc 496,58)WACC 8,6 % · FCFF de pornire 1,2 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -20,1 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)45,21 – 60,79 (Mijloc 51,85)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 59/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 4,0 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 183,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,8 % | 15 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -11,2 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,6x | 43 (pe interval fix) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,2 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,7 % | 96 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 15,7 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere7/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente97/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare68/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RYDER SYSTEM INC (R). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,7 mld USD în 2025; creștere an/an 0,2 %; marjă netă 4,0 %; ROE 17,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 221,84–359,29 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 274,21 USD, prețul de 270,16 USD lasă un potențial de 1,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 1,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 4,0 %
- Conversia profitului în FCF: 183,5 %
- Randament FCF: 9,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 15,7 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,8 %
- CAGR EPS 3 ani: -11,2 %
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RRyder System Inc | 10,3 mld | 20,6 | 17,1 % | 4,0 % | +0,2 % | +61 % / +169 % |
| CARAvis Budget Group, Inc. | 4,2 mld | — | — | -7,0 % | −1,2 % | −12 % / −34 % |
| UHALU-Haul Holding Company | 1,2 mld | 6,8 | 2,2 % | 2,7 % | +3,6 % | +12 % / +4 % |
| HTZHertz Global Holdings, Inc | 713,6 mil | — | — | -7,3 % | −6,0 % | −57 % / −73 % |
| MRTMarti Technologies, Inc. | 174,7 mil | — | — | -105,6 % | +110,3 % | −16 % / +211 % |
| VAIValor Energy Inc. | 26,6 mil | — | — | -340,9 % | −18,5 % | +41 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru R din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 161,28 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 285,51 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 430,58 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 148,09 Randament total -42 % · Pe an -17 % | 295,78 Randament total 14 % · Pe an 4 % | 490,98 Randament total 87 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 135,98 Randament total -45 % · Pe an -11 % | 306,43 Randament total 21 % · Pe an 4 % | 559,84 Randament total 117 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 73,95
- Marja netă± 51,76
- Creșterea anuală a veniturilor± 43,63
- Diluare anuală± 4,35
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ryder System este un furnizor nord-american de servicii logistice și de transport externalizate, cu trei segmente: flotă, lanț de aprovizionare și transport dedicat. Compania contează acum deoarece externalizarea logisticii și a flotelor rămâne o tendință structurală, iar veniturile sale totale au ajuns la aproximativ 12,7 miliarde USD în 2025 1. Rezultatele din T3 2026 și ghidajul revizuit în sus arată o revenire treptată a pieței de transport 3.
SWOT
Puncte tari
- Modelul bazat pe contracte pe termen lung oferă venituri previzibile, iar compania raportează o creștere constantă a câștigului pe acțiune 13.
- Rețeaua extinsă de centre de întreținere și de puncte de alimentare sprijină ofertele integrate de leasing și întreținere 1.
- Soluțiile port-to-door acoperă întregul lanț de aprovizionare din America de Nord, ceea ce diferențiază oferta față de furnizorii cu servicii parțiale 1.
Puncte slabe
- Datoria totală este ridicată în raport cu capitalurile proprii, iar costul finanțării a crescut în ultimii ani 12.
- Veniturile din vânzarea vehiculelor uzate și din închiriere sunt sensibile la ciclul economic și au fost slabe în 2025 1.
- Segmentul DTS a pierdut afaceri și a avut un număr mai mic de vehicule, ceea ce a redus veniturile operaționale 23.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru capacitate de transport și revenirea pieței de marfă ar putea accelera activitatea contractuală în FMS și DTS 23.
- Externalizarea flotelor private rămâne o sursă potențială de noi contracte, având în vedere numărul mare de vehicule deținute privat 1.
- Investițiile în flota de închiriere ar putea capta o cerere mai mare anticipată pentru 2027 3.
Amenințări
- O recesiune sau o slăbire a economiei ar putea reduce cererea pentru transport, închiriere și vânzări de vehicule uzate 1.
- Tarifele, schimbările de politică comercială și instabilitatea geopolitică ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și cererea clienților 12.
- Concurența din partea finanțatorilor de flote și a clienților care își gestionează singuri logistica ar putea limita creșterea 1.
Riscuri
- Cererea sensibilă la ciclul economicridicat
Cererea pentru transport, închiriere și vânzări de vehicule uzate depinde de activitatea economică a clienților, iar o încetinire ar putea afecta rezultatele 1.
- Riscul valorii rezidualeridicat
Estimările valorii reziduale ale flotei pot diferi de prețurile reale ale vehiculelor uzate, ceea ce ar putea duce la pierderi sau la amortizări mai mari 1.
- Riscul capacității de închirieremediu
Investițiile în flota de închiriere se fac înainte de cerere, astfel că o supracapacitate ar putea forța vânzări la prețuri mai mici 1.
- Întreruperi ale lanțurilor de aprovizionaremediu
Întreruperile din lanțurile globale de aprovizionare pot afecta disponibilitatea vehiculelor și volumele clienților din SCS și DTS 1.
- Securitatea cibernetică și sistemele ITmediu
Incidentele de securitate cibernetică sau eșecurile sistemelor IT ar putea perturba operațiunile și raportarea financiară 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea contractuală în FMS și SCS, susținută de inițiativele strategice, poate consolida câștigul pe acțiune pe care compania îl raportează trimestru după trimestru 3.
- Revenirea pieței de transport de marfă și a prețurilor vehiculelor uzate ar putea aduce o creștere suplimentară a veniturilor din FMS și DTS 23.
- Tendința de externalizare a flotelor și a logisticii rămâne un factor structural favorabil pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- O încetinire economică ar putea reduce rapid cererea pentru închiriere și pentru vânzările de vehicule uzate, unde rezultatele sunt volatile 1.
- Datoria ridicată și costul finanțării mai mare ar putea limita flexibilitatea companiei în perioade de presiune 12.
- Dacă revenirea pieței de marfă întârzie, creșterea contractuală din DTS ar putea rămâne slabă 23.
De urmărit
- Evoluția veniturilor operaționale din FMS și SCS față de ghidajul de creștere de 3%Q4 2026
- Realizarea ghidajului comparabil de câștig pe acțiune pentru 20262026
- Prețurile vehiculelor uzate și rata de utilizare a flotei de închiriereQ1 2027
- Nivelul investițiilor în flotă și evoluția fluxului de numerar libernext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Ryder oferă soluții port-to-door pentru lanțul de aprovizionare din America de Nord, de la transportul internațional de intrare și logistica transfrontalieră până la depozitare, transport și livrarea finală 1. Activitatea este raportată în trei segmente: Fleet Management Solutions, care include leasing cu servicii complete, închiriere comercială și întreținere, Supply Chain Solutions, cu soluții logistice integrate, și Dedicated Transportation Solutions, cu vehicule dedicate și șoferi profesioniști 1. Modelul său se bazează pe contracte pe termen lung, ceea ce face ca o parte importantă a veniturilor să fie previzibilă, în timp ce vânzările de vehicule uzate și închirierile rămân sensibile la ciclul economic 1.
Segmente
Fleet Management Solutions (FMS)
Segmentul FMS a reprezentat 38% din veniturile consolidate în 2025 și include leasingul ChoiceLease, care a generat 60% din veniturile segmentului, precum și închirierea comercială și serviciile de întreținere SelectCare 1. În T3 2026, veniturile sale totale au crescut cu 10%, iar EBT-ul a atins 177 milioane USD, cu o marjă de 13,2% din veniturile operaționale 3.
Supply Chain Solutions (SCS)
SCS a reprezentat 43% din veniturile consolidate în 2025 și oferă distribuție, transport dedicat, managementul transportului, comerț electronic și livrare finală, precum și producție contractuală 1. În T3 2026, veniturile sale au crescut cu 9%, iar creșterea a venit din afaceri noi și din optimizarea rețelei omnicanal 3.
Dedicated Transportation Solutions (DTS)
DTS oferă vehicule dedicate și șoferi profesioniști, iar o parte din serviciile sale pentru clienții SCS sunt raportate în segmentul SCS 1. În T3 2026, veniturile totale ale DTS au crescut cu 6%, dar veniturile operaționale au scăzut ușor din cauza unui număr mai mic de vehicule în flotă 3.
Piața în context
Flota comercială americană include aproximativ 11 milioane de vehicule, dintre care o parte mare este încă deținută privat, ceea ce reprezintă potențialul de externalizare 1. Piața logisticii în SUA a fost estimată la aproximativ 1,5 trilioane USD, din care 234 miliarde USD erau externalizate la momentul sursei 1. Piața de vehicule uzate a fost slabă în 2025, dar în T3 2026 prețurile și volumele s-au îmbunătățit 13.
Tendințe
- Externalizarea logisticii și a flotelorvânt din spate
Companiile se confruntă cu complexitate crescută în gestionarea flotelor, reglementări privind emisiile și lipsa de forță de muncă, ceea ce sprijină cererea pentru servicii externalizate 1. Această tendință ar putea susține creșterea contractuală pe termen lung dacă presiunea costurilor continuă.
- Redresarea pieței de transport de marfăvânt din spate
Compania a precizat că activitatea contractuală a accelerat în FMS și DTS pe măsură ce piața de transport de marfă se normalizează 23. Dacă revenirea continuă, cererea pentru capacitate ar putea susține veniturile în următoarele trimestre.
- Prețurile vehiculelor uzatemixt
Vânzările de vehicule uzate au fost slabe în 2025, dar prețurile și volumele retail au crescut în T3 2026 13. Evoluția prețurilor rămâne însă volatilă, iar estimările valorii reziduale pot diferi de prețurile reale 1.
- Presiunea costurilor și a dobânzilorvânt din față
Inflația costurilor, schimbările de reglementare, tarifele și nivelul ridicat al dobânzilor ar putea afecta cererea și rezultatele, potrivit companiei 12. Costurile de întreținere și asigurare au crescut în T3 2026 2.
Poziția concurențială
Ryder concurează cu companii de leasing financiar, producători de camioane și remorci, dealeri independenți și furnizori de întreținere gestionată 1. În logistică, concurența vine și din partea clienților care aleg să își gestioneze singuri lanțul de aprovizionare 1. Competitorii nu sunt identificați cu nume în sursele furnizate.
- Companii de leasing financiar
Concurează cu FMS prin oferte de finanțare a flotelor, potrivit surselor.
- Producători de camioane și remorci
Pot oferi direct întreținere și finanțare clienților care cumpără vehicule.
- Dealeri independenți
Concurează pe preț, acoperire geografică și calitatea serviciilor de întreținere.
- Furnizori de întreținere gestionată
Coordonează întreținerea flotelor mari printr-o rețea de furnizori independenți.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Garcia leaves LIV, targets DP World Tour return and Ryder Cup placeCNA (Channel NewsAsia) · 29 oct. 2026 · EN
- US captain Furyk says changes coming for Ryder Cup teamCNA (Channel NewsAsia) · 06 oct. 2026 · EN
- Un antreprenor român care a locuit 20 de ani în Italia s-a întors acasă în Maramureş şi a dezvoltat o firmă care construieşte standuri expoziţionale pentru giganţi precum Leonardo, Patek Philippe şi Ryder Cup. A făcut şi 24 de vile pe apă în MaldiveZiarul Financiar · 26 aug. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial23 apr. 2026
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)11 mar. 2026
- Raport anual11 feb. 2026
- Raport curent11 feb. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ryder System, Inc. · 11 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Ryder System, Inc. · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ryder System, Inc. · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.