olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
U-Haul Holding Company UHAL
Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) · SIC 7510 · Verticală: Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510)
U-Haul Holding Company este liderul din America de Nord în închirierea de camioane, remorci și depozitare pentru cei care se mută singuri, cu o rețea de peste 2.400 de centre gestionate de companie și peste 23.000 de dealeri independenți. În primul trimestru al anului fiscal 2027 veniturile consolidate au crescut ușor, dar câștigul din exploatare al segmentului de mutări și depozitare a scăzut, iar aceasta este perioada în care ar putea conta cel mai mult evoluția flotei și a ocupării spațiilor de depozitare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea U-Haul Holding Company (UHAL) costa 58,88 USD (−3,16 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld USD, P/E 6,8, randament al dividendului 1,70 %, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 42,19–75,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 1,8 mld USD (+3,1 % an/an), profit net de 136,7 mil USD (+29,5 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 53,91 – 60,00
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 60,76 / 58,47
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,47 / -1,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,0 % | −1,1 % | −1,9 pp | — |
| 3 luni | −21,6 % | −0,5 % | −21,1 pp | — |
| 6 luni | +13,0 % | +4,4 % | +8,6 pp | — |
| De la început de an | +16,8 % | +12,3 % | +4,5 pp | — |
| 1 an | +10,3 % | +13,5 % | −3,3 pp | −11,4 % |
| 3 ani | +11,6 % | +76,4 % | −64,8 pp | −34,1 % |
| 5 ani | −22,4 % | +63,7 % | −86,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 1,8 mld |
| Costul vânzărilor | 52,8 mil | 53,1 mil | 72,2 mil | 67,6 mil | 50,9 mil | 56,2 mil | 71,8 mil | 67,0 mil |
| Profit operațional | 150,7 mil | -42,8 mil | 257,4 mil | 217,6 mil | 33,7 mil | -76,1 mil | 250,6 mil | 265,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 76,6 mil | 80,4 mil | 82,3 mil | 90,3 mil | 95,5 mil | 96,6 mil | 97,9 mil | 99,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 89,4 mil | -114,5 mil | 185,4 mil | 137,0 mil | 51,6 mil | -158,1 mil | 161,7 mil | 174,0 mil |
| Impozit pe profit | 22,3 mil | -32,2 mil | 43,1 mil | 31,4 mil | 14,6 mil | -30,3 mil | 38,8 mil | 37,3 mil |
| Profit net | 67,2 mil | -82,3 mil | 142,3 mil | 105,6 mil | 37,0 mil | -127,8 mil | 122,9 mil | 136,7 mil |
| Flux de numerar operațional | 271,6 mil ≈ | 198,5 mil | 598,4 mil | 551,6 mil ≈ | 240,6 mil ≈ | 404,0 mil | 630,3 mil | 378,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 936,5 mil ≈ | 589,0 mil | 916,6 mil | 997,9 mil ≈ | 688,2 mil ≈ | 551,7 mil | 822,4 mil | 721,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | — | — | 15,6 mil | 10,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,5 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | 5,6 mld | 5,8 mld | 6,0 mld |
| Venituri an/an | +4,7 % | +5,6 % | +14,2 % | +26,4 % | +2,2 % | −4,1 % | +3,6 % | +3,6 % |
| Profit net | 370,9 mil | 442,0 mil | 610,9 mil | 1,1 mld | 924,5 mil | 628,7 mil | 367,1 mil | 83,1 mil |
| Profit net an/an | −53,1 % | +19,2 % | +38,2 % | +84,1 % | −17,8 % | −32,0 % | −41,6 % | −77,4 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 9,8 % | 11,1 % | 13,4 % | 19,6 % | 15,8 % | 11,2 % | 6,3 % | 1,4 % |
| Flux de numerar liber | -894,4 mil | -1,2 mld | 93,9 mil | -190,3 mil | -994,3 mil | -1,5 mld | -2,0 mld | -1,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 8,1 mld USD
- Datorie netă
- 7,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 7,6 mld USD
- Active totale
- 21,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,07x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 1,1 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- -22,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | 5,6 mld | 5,8 mld | 6,0 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 214,1 mil | 259,6 mil | 263,0 mil | 241,6 mil | 234,1 mil | 246,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit brut | 4,3 mld ≈ | 5,5 mld ≈ | 5,6 mld ≈ | 5,4 mld ≈ | 5,6 mld ≈ | 5,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 mai 2026derivat |
| Profit operațional | 961,1 mil | 1,6 mld | 1,4 mld | 977,8 mil | 716,2 mil | 432,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 163,5 mil | 167,4 mil | 224,0 mil | 256,2 mil | 295,7 mil | 364,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 796,7 mil | 1,5 mld | 1,2 mld | 840,2 mil | 477,5 mil | 112,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 185,8 mil | 352,2 mil | 294,9 mil | 211,5 mil | 110,4 mil | 29,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Profit net | 610,9 mil | 1,1 mld | 924,5 mil | 628,7 mil | 367,1 mil | 83,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,50 | 1,50 | 1,00 | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 2,7 mld | 2,1 mld | 1,5 mld | 988,8 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Stocuri | 105,6 mil | 158,9 mil | 151,5 mil | 150,9 mil | 163,1 mil | 178,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,3 mld | 9,6 mld | 11,4 mld | 13,1 mld | 15,1 mld | 16,4 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Active totale | 14,7 mld | 17,3 mld | 18,1 mld | 19,1 mld | 20,5 mld | 21,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,7 mld | 6,1 mld | 6,1 mld | 6,3 mld | 7,2 mld | 8,1 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 9,7 mld | 11,3 mld | 11,6 mld | 11,9 mld | 13,0 mld | 13,9 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 4,9 mld | 5,9 mld | 6,5 mld | 7,2 mld | 7,5 mld | 7,6 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,4 mld | 2,1 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,5 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 93,9 mil ≈ | -190,3 mil ≈ | -994,3 mil ≈ | -1,5 mld ≈ | -2,0 mld ≈ | -1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,1 mld | 1,9 mld | -2,4 mld | -2,0 mld | -2,9 mld | -2,3 mld | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 287,4 mil | 1,4 mld | 59,8 mil | 66,5 mil | 895,1 mil | 594,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 49,0 mil | 29,4 mil | 19,6 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
56 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 17,67 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,3 % | 10 (pe interval fix) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 2,7 % | 80 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -669,5 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,0 % | 8 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,2x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 6,8x | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -97,9 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial8/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
U-Haul Holding Company (UHAL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,0 mld USD în 2026; creștere an/an 3,6 %; marjă netă 2,7 %; ROE 2,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,14–17,67 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,07 USD, prețul de 58,88 USD lasă un potențial de -74,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -290,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 2,7 %
- P/E (TTM): 6,8x
Ce o infirmă
- ROIC: 3,3 %
- Conversia profitului în FCF: -669,5 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,2x
- Randament FCF: -97,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RRyder System Inc | 10,3 mld | 20,6 | 17,1 % | 4,0 % | +0,2 % | +56 % / +152 % |
| CARAvis Budget Group, Inc. | 4,3 mld | — | — | -7,0 % | −1,2 % | −11 % / −34 % |
| UHALU-Haul Holding Company | 1,2 mld | 6,8 | 2,2 % | 2,7 % | +3,6 % | +10 % / +12 % |
| HTZHertz Global Holdings, Inc | 565,2 mil | — | — | -7,3 % | −6,0 % | −66 % / −79 % |
| MRTMarti Technologies, Inc. | 167,8 mil | — | — | -105,6 % | +110,3 % | −20 % / +199 % |
| VAIValor Energy Inc. | 24,5 mil | — | — | -340,9 % | −18,5 % | +30 % / −47 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UHAL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 33,57 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 59,45 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 89,70 Randament total 52 % · Pe an 52 % |
| 3 ani | 30,31 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 60,62 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 100,73 Randament total 71 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 27,37 Randament total -54 % · Pe an -14 % | 61,81 Randament total 5 % · Pe an 1 % | 113,13 Randament total 92 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 15,15
- Marja netă± 10,61
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,01
- Diluare anuală± 0,89
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
U-Haul Holding Company este liderul din America de Nord în închirierea de camioane, remorci și depozitare pentru cei care se mută singuri, cu o rețea de peste 2.400 de centre gestionate de companie și peste 23.000 de dealeri independenți. În primul trimestru al anului fiscal 2027 veniturile consolidate au crescut ușor, dar câștigul din exploatare al segmentului de mutări și depozitare a scăzut, iar aceasta este perioada în care ar putea conta cel mai mult evoluția flotei și a ocupării spațiilor de depozitare 123.
SWOT
Puncte tari
- Marca recunoscută, rețeaua extinsă de centre proprii și de dealeri independenți și platforma online dau companiei un avantaj de comoditate pe piața mutărilor făcute de persoane fizice 1.
- Oferta integrată de închiriere, depozitare, ambalare și asigurări permite rezolvarea mai multor nevoi într-un singur loc 1.
- Compania are un nivel ridicat de active și linii de credit disponibile, ceea ce îi permite să finanțeze rotația flotei 23.
Puncte slabe
- Activitatea este sezonieră, iar rezultatele trimestriale pot fluctua considerabil, cu un trimestru patru de obicei slab 1.
- Datoria totală a segmentului este ridicată, iar raportul dintre datorie netă și EBITDA ajustat s-a îndreptat ușor în ultimele trimestre 23.
- Dependența de câțiva producători de camioane și de dealeri independenți face ca o întrerupere a aprovizionării sau a rețelei să afecteze direct operațiunile 1.
Oportunități
- Dacă ocuparea depozitelor se îmbunătățește și compania își umple spațiile nou adăugate, veniturile din depozitare ar putea crește 3.
- Extinderea rețelei de dealeri independenți și a centrelor proprii ar putea susține volumul de închiriere și utilizarea flotei 3.
- Dezvoltarea produsului U-Box și a serviciilor digitale ar putea genera venituri suplimentare din mutări 3.
Amenințări
- Reglementările privind vehiculele electrice și emisiile ar putea limita disponibilitatea camioanelor cu motor cu ardere internă pentru flotă 1.
- Scăderea valorilor de revânzare ale camioanelor ar putea genera pierderi la vânzarea echipamentelor uzate 13.
- Incidentele de securitate cibernetică și răspunderea pentru accidente ar putea afecta rezultatele și reputația companiei 1.
Riscuri
- Finanțarea rotației floteiridicat
Rotația flotei se finanțează din operațiuni și din datorie sau leasing; dacă piețele financiare restrâng creditul, compania ar putea păstra camioanele mai mult timp sau ar putea reduce flota 1.
- Valorile de revânzare ale camioanelorridicat
Prețurile de revânzare ale camioanelor uzate sunt volatile, iar o scădere a acestora ar putea produce pierderi la vânzare și depreciere mai accelerată 13.
- Reglementările pentru vehiculele electricemediu
Reglementările care cer vehicule electrice sau autonome ar putea necesita investiții mari în infrastructură și reparații, iar un cadru de reîncărcare între state nu există încă 1.
- Dependența de terțimediu
Un procent important din venituri vine prin dealeri independenți, iar o slăbire a acestei rețele ar putea limita capacitatea de a servi clienții 1.
- Securitatea ciberneticămediu
Compania stochează date sensibile ale clienților și angajaților, iar atacurile cibernetice sunt descrise drept inevitabile; o breșă ar putea avea efecte financiare și reputaționale 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă ocuparea depozitelor revine și capacitatea nou adăugată se umple, veniturile din depozitare ar putea accelera, iar marjele ar putea beneficia de prețul pe picior în creștere 3.
- Rețeaua extinsă de centre și dealeri, combinată cu platforma digitală, ar putea susține creșterea volumului de închiriere și o utilizare mai bună a flotei 13.
- Dacă revânzarea camioanelor își revine, costurile de rotație a flotei ar putea scădea, ceea ce ar sprijini rezultatele segmentului de mutări 3.
Ce ar strica teza
- Ocuparea comparabilă a depozitelor a scăzut, iar compania încă adaugă spații mai repede decât le ocupă, ceea ce ar putea presa randamentele 3.
- Câștigul din exploatare al segmentului de mutări a scăzut în primul trimestru, pe fondul unei amortizări mai mari a flotei și a imobilelor 3.
- Nivelul datoriei și dependența de finanțare pentru flotă ar putea deveni o problemă dacă piețele de credit se strâng 12.
De urmărit
- Evoluția ocupării depozitelor comparabile și a prețului pe piciorQ2 2027
- Marja câștigului din vânzarea camioanelor uzate și evoluția costurilor de întreținereQ2 2027
- Nivelul datoriei nete față de EBITDA ajustat al segmentului de mutărinext 10-Q
- Stadiul reglementărilor privind vehiculele electrice în California și la nivel federal2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Compania operează prin subsidiara U-Haul International, Inc. și se concentrează pe mutările făcute de persoane fizice, care își închiriază singure camioane și remorci, și pe depozitarea bunurilor 1. Structura include și societăți de asigurări, Repwest și ARCOA pentru daune și răspundere, precum și Oxford Life pentru asigurări de viață destinate segmentului de vârstnici 1. Activitatea este sezonieră, cu venituri mai mari în primele două trimestre fiscale, iar trimestrul patru este de obicei cel mai slab 1.
Flota de închiriere număra la 31 martie 2026 aproximativ 204.800 de camioane, 136.600 de remorci și 42.000 de dispozitive de tractare, iar rețeaua de depozitare cuprindea 2.113 locații cu aproximativ 1.136.000 de unități 1. Compania dezvoltă și produse conexe, precum cutii, sisteme de remorcare, propan și U-Box, care cuprinde unități portabile de mutare și depozitare 1. Sistemul de rezervări electronice raportează stocul în timp real, ceea ce permite potrivirea echipamentelor cu cererea 1.
În primul trimestru fiscal 2027, veniturile consolidate au fost de 1.682.027 mii dolari, comparativ cu 1.630.470 mii dolari în aceeași perioadă a anului anterior, iar profitul net atribuibil acționarilor ordinari a fost de 122,9 milioane dolari, față de 142,3 milioane dolari 23. Compania a raportat că veniturile din depozitare au crescut cu 6,8%, iar cele din închirieri cu 2,8%, dar costurile de amortizare a flotei și a imobilelor au crescut 3.
Segmente
Mutări și depozitare
Segmentul Moving and Storage reprezenta aproximativ 94,1% din veniturile nete consolidate în anul fiscal 2026 1. În primul trimestru fiscal 2027 veniturile segmentului au fost de 1.601.949 mii dolari, iar câștigul din exploatare înainte de consolidarea societăților de asigurări a scăzut la 234,8 milioane dolari 23.
Piața în context
Piața vizată este cea a mutărilor făcute de persoane fizice din America de Nord, unde compania se prezintă drept cel mai mare operator de acest fel 1. Oferta sa combină închirieri de camioane, depozitare și produse de ambalare pentru a acoperi nevoile clienților într-un singur loc, iar rețeaua sa geografică este extinsă în Statele Unite și Canada 1. Piața depozitării are ca obiectiv principal bunurile casnice, iar sistemul compania spune că este unul dintre cei mai mari operatori din Statele Unite și Canada 13.
Compania descrie piața drept una în care rețeaua de dealeri independenți, reputația mărcii și comoditatea opririi într-un singur loc sunt factori-cheie 1. Creșterea volumului depinde de ocupare și de prețuri, iar în primul trimestru fiscal 2027 compania a semnalat că ocuparea depozitelor comparabile a scăzut, deși prețul pe picior a crescut 3.
Tendințe
- Ocuparea depozitelor sub presiunemixt
Ocuparea depozitelor comparabile a scăzut în primul trimestru fiscal 2027, în timp ce prețul pe picior a crescut, iar compania spune că încă adaugă spații mai repede decât le ocupă 3. Dacă ocuparea nu se îmbunătățește, creșterea veniturilor din depozitare ar putea încetini.
- Piața de revânzare a camioanelormixt
Președintele consiliului a descris piața de revânzare a camioanelor și a dubelor drept una slabă, dar compania a înregistrat un câștig din vânzarea echipamentelor după mai multe trimestre de pierderi 3. Prețurile de revânzare influențează costul rotației flotei.
- Reglementări privind vehiculele electricevânt din față
Reglementările care favorizează vehiculele electrice sau autonome ar putea modifica compoziția flotei și ar putea crește costurile de achiziție sau de infrastructură, iar compania arată că nu există încă o rețea de reîncărcare pentru camioanele sale care circulă între state 1. Evoluția acestor reguli este incertă.
- Creșterea costurilor floteivânt din față
Costul achiziționării de camioane noi a crescut semnificativ în ultimii ani, iar compania depinde de câțiva producători auto pentru aprovizionare 1. Întreținerea și reparațiile flotei au crescut în primul trimestru fiscal 2027 3.
Poziția concurențială
Compania nu își numește concurenții direcți în sursele analizate, dar subliniază că își construiește avantajul pe marca U-Haul, pe rețeaua extinsă de centre proprii și de dealeri independenți și pe platforma online 1. Operatorii de depozitare mai mici pot accesa rețeaua companiei prin programul de afiliați, iar operatorii mari de depozitare sunt considerați concurenți pe piața depozitării 1.
Pe segmentul depozitării, compania se compară cu alți operatori mari din America de Nord, iar avantajul său declarat constă în disponibilitatea echipamentelor de închiriere, în sistemul de securitate și în rezervările online 1. Pe partea de asigurări, activitatea este legată de nevoile proprii ale mărcii și de clienții săi, nu de o poziție pe piața externă 1.
- Operatori independenți de depozitare
Aceștia pot aderă la programul U-Haul Storage Affiliates pentru a accesa rețeaua de rezervări, fiind astfel parte a ecosistemului companiei și, în același timp, concurenți pe piață 1.
- Alți operatori mari de depozitare din America de Nord
Compania se descrie ca al treilea cel mai mare operator de depozitare din America de Nord, deci există câțiva operatori mai mari sau comparabili pe piață 3.
- Dealeri și servicii independente de mutare
Serviciile independente de ambalare, încărcare și curățenie sunt conectate prin platforma Moving Help, dar pot și concura cu oferta directă a companiei 1.
- Furnizori de sisteme de remorcare și de propan
Compania se prezintă drept cel mai mare instalator de cârlige și sisteme de remorcare și cel mai mare vânzător de propan cu amănuntul din SUA, deci piețele sunt disputate de alți comercianți 13.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent24 aug. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Convocare AGA (proxy)01 iul. 2026
- Raport curent27 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport anual27 mai 2026
- Raport curent04 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / U-Haul Holding Company · 27 mai 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / U-Haul Holding Company · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / U-Haul Holding Company · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.