olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Truist Financial Corporation TFC
National Commercial Banks · SIC 6021 · Verticală: National Commercial Banks (SIC 6021)
Truist Financial Corporation este o bancă comercială americană cu sediul în Charlotte, Carolina de Nord, care la 31 decembrie 2025 avea active totale de 547.5 miliarde USD și 1.927 de sucursale. Pentru 2025 a raportat un câștig diluat de 3.82 USD pe acțiune, iar în trimestrul trei 2026 câștigul diluat a fost de 0.56 USD pe acțiune, cu un câștig ajustat de 1.16 USD pe acțiune, după pierderi legate de vânzarea de titluri și de creditele RAC.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Truist Financial Corporation (TFC) costa 49,84 USD (−2,02 % într-o zi), cu capitalizare 59,7 mld USD, P/E 12,7 pe un EPS diluat de 3,93 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,17 %, beta 0,99, interval pe 52 de săptămâni 43,83–55,81 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 799,0 mil USD (−45,0 % an/an), EPS diluat 0,56 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 45,04 – 50,99
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 12,4 %
- SMA 50 / 200
- 48,35 / 49,50
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,62 / 0,27
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,8 % | −5,9 % | +13,7 pp | — |
| 3 luni | −5,2 % | −4,6 % | −0,6 pp | — |
| 6 luni | +0,2 % | +0,2 % | −0,0 pp | — |
| De la început de an | +1,3 % | +7,4 % | −6,1 pp | — |
| 1 an | +13,1 % | +8,2 % | +4,9 pp | +5,2 % |
| 3 ani | +62,1 % | +68,4 % | −6,3 pp | +69,8 % |
| 5 ani | −22,5 % | +56,5 % | −79,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 895,0 mil |
| Impozit pe profit | 265,0 mil | 274,0 mil | 273,0 mil | 285,0 mil | 210,0 mil | 209,0 mil | 262,0 mil | 96,0 mil |
| Profit net | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 799,0 mil |
| EPS diluat | 0,97 ≈ | 0,87 | 0,90 | 1,04 | 1,05 ≈ | 1,09 | 1,23 | 0,56 |
| Flux de numerar operațional | 775,0 mil | 746,0 mil | 914,0 mil ≈ | 1,5 mld ≈ | 2,6 mld | 679,0 mil | 1,0 mld ≈ | 1,8 mld ≈ |
| Dividende plătite | 685,0 mil | 679,0 mil | 670,0 mil ≈ | 665,0 mil ≈ | 658,0 mil | 645,0 mil | 636,0 mil ≈ | 629,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 500,0 mil | 500,0 mil | 750,0 mil ≈ | 500,0 mil ≈ | 750,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld ≈ | 1,2 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 45 din propriul istoric de 40 trimestre (min 6,9, mediană 12,8, max 17,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 3,3 mld | 3,2 mld | 4,5 mld | 6,4 mld | 6,3 mld | -1,0 mld | 4,8 mld | 5,3 mld |
| Profit net an/an | +34,9 % | −0,6 % | +38,8 % | +43,3 % | −2,6 % | −116,7 % | indisponibil | +9,6 % |
| EPS diluat | 3,91 | 3,71 | 3,08 | 4,47 | 4,43 | -1,09 | 3,36 | 3,82 |
| EPS diluat an/an | +42,7 % | −5,1 % | −17,0 % | +45,1 % | −0,9 % | −124,6 % | indisponibil | +13,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 4,0 mld | 1,3 mld | 6,6 mld | 7,5 mld | 10,5 mld | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 36,4 mld USD
- Datorie financiară
- 69,8 mld USD
- Datorie netă
- 33,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 65,2 mld USD
- Active totale
- 547,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,07x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,2 %
- ROA
- 1,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 13,8 mld | 13,0 mld | 14,3 mld | 14,5 mld | 14,1 mld | 14,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 8,9 mld | 9,3 mld | 5,7 mld | 5,5 mld | -813,0 mil | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 14,9 mld | 15,1 mld | 12,2 mld | 18,7 mld | 12,0 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,5 mld | 8,0 mld | 7,0 mld | -765,0 mil | -601,0 mil | 6,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 4,5 mld | 6,4 mld | 6,3 mld | -1,0 mld | 4,8 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,08 | 4,47 | 4,43 | -1,09 | 3,36 | 3,82 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,80 | 1,86 | 2,00 | 2,08 | 2,08 | 2,08 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,9 mld | 20,3 mld | 21,4 mld | 30,6 mld | 39,8 mld | 36,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Credite | 293,9 mld | 285,1 mld | 321,6 mld | 307,3 mld | 301,5 mld | 323,6 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 509,2 mld | 541,2 mld | 555,3 mld | 535,3 mld | 531,2 mld | 547,5 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Depozite | 381,1 mld | 416,5 mld | 413,5 mld | 395,9 mld | 390,5 mld | 400,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 6,1 mld | 5,3 mld | 23,4 mld | 24,8 mld | 29,2 mld | 27,8 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 39,6 mld | 35,9 mld | 43,2 mld | 38,9 mld | 35,0 mld | 42,0 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 438,3 mld | 472,0 mld | 494,7 mld | 476,1 mld | 467,5 mld | 482,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 70,9 mld | 69,3 mld | 60,5 mld | 59,3 mld | 63,7 mld | 65,2 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 1,6 mld | 250,0 mil | 0 | 1,0 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 36 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 59,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate20
- Randamente100
- Creștere0
- Evaluare56
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,33 – 72,42 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual49,25 – 51,45 (Mijloc 50,33)
- P/B justificat39,05 – 52,51 (Mijloc 44,79)
- Dividende actualizate (DDM)27,33 – 36,76 (Mijloc 31,35)
- Colegi: P/E45,73 – 46,77 (Mijloc 46,45)7 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 11,6x – 11,9xBAC, COF, HBAN, PNC, RF, USB, WFC
- Colegi: P/B55,55 – 72,42 (Mijloc 62,62)8 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,1x – 1,4xBAC, C, COF, HBAN, PNC, RF, USB, WFC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 36/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 8,4 % | 13 (față de colegi) | 22 % |
| ROA · Calitate | 0,9 % | 39 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 63,4 % | 6 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 2,7 % | 46 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -4,8 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 1,0x | 100 (față de colegi) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,7x | 13 (față de colegi) | 14 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 4,2 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate20/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TRUIST FINANCIAL CORPORATION (TFC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 14,4 mld USD în 2025; ROE 8,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 45,73–51,45 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 46,45 USD, prețul de 49,84 USD lasă un potențial de -6,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -7,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 36/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/B: 1,0x
- Randamentul dividendului: 4,2 %
Ce o infirmă
- ROE: 8,4 %
- Cost / venit: 63,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -4,8 %
- P/E (TTM): 12,7x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.
Față de mediana verticalei
National Commercial Banks (SIC 6021) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 7,4 mld și 473,2 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 32 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BACBofA Finance LLC | 343,4 mld | 11,7 | 10,8 % | 26,8 % | +6,8 % | −7 % / +63 % |
| WFCWells Fargo & Company | 254,6 mld | 11,8 | 12,9 % | — | −1,6 % | −1 % / +90 % |
| CCitigroup Inc | 207,2 mld | 16,9 | 6,8 % | 16,8 % | +5,6 % | +14 % / +157 % |
| COFCapital One Financial Corp | 122,6 mld | 11,9 | 9,7 % | 17,2 % | +36,6 % | −7 % / +83 % |
| USBUs Bancorp \de\ | 93,1 mld | 11,5 | 12,9 % | 27,6 % | +4,4 % | +22 % / +57 % |
| PNCPNC Financial Services Group, Inc. | 90,0 mld | 11,8 | 13,1 % | 31,1 % | +7,2 % | +19 % / +69 % |
| TFCTruist Financial Corporation | 59,7 mld | 12,7 | 8,4 % | — | indisponibil | +13 % / +62 % |
| HBANHuntington Bancshares Incorporated | 31,5 mld | 12,6 | 9,1 % | 133,3 % | +6,4 % | −4 % / +39 % |
| RFRegions Financial Corporation | 24,2 mld | 11,5 | 11,9 % | — | +23,8 % | +12 % / +70 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TFC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
Truist Financial Corporation este o bancă comercială americană cu sediul în Charlotte, Carolina de Nord, care la 31 decembrie 2025 avea active totale de 547.5 miliarde USD și 1.927 de sucursale 1. Pentru 2025 a raportat un câștig diluat de 3.82 USD pe acțiune 1, iar în trimestrul trei 2026 câștigul diluat a fost de 0.56 USD pe acțiune, cu un câștig ajustat de 1.16 USD pe acțiune, după pierderi legate de vânzarea de titluri și de creditele RAC 3.
SWOT
Puncte tari
- Baza largă de depozite în state de creștere și o poziție de lider în mai multe piețe regionale.
- Capitalizare solidă și indicatori de lichiditate peste minimele reglementare.
- Activitate diversificată pe bancherie de retail, corporativă, investiții și administrarea averii.
Puncte slabe
- Venituri din dobânzi sensibile la scăderea ratelor și la schimbarea mixului de credite.
- Pierderi contabile recente din vânzarea de titluri și de portofolii de credite.
- Costuri operaționale în creștere pentru personal și investiții în tehnologie.
Oportunități
- Creșterea clienților corporativi de mijloc și a veniturilor din bancherie de investiții.
- Extinderea platformei digitale pentru achiziția și fidelizarea clienților.
- Redistribuirea resurselor către segmentele cu randament mai mare, după simplificarea activității.
Amenințări
- Concurența din partea fintech-urilor și a actorilor din zona activelor digitale.
- Deteriorarea economiei sau a pieței imobiliare, care ar putea crește pierderile din credite.
- Schimbări de reglementare și presiune politică asupra sectorului bancar.
Riscuri
- Riscul de politică monetarăridicat
Schimbările de politică monetară și incertitudinea privind ratele de dobândă pot afecta marja de dobândă și costul depozitelor 1.
- Riscul de creditridicat
Dacă economia se deteriorează, clienții comerciali și de retail ar putea întâmpina dificultăți de rambursare, iar pierderile ar putea crește 1.
- Riscul tehnologic și ciberneticmediu
Întreruperile sistemelor sau atacurile cibernetice ar putea afecta operațiunile și reputația băncii 1.
- Riscul de reglementaremediu
Cerințele de capital și de lichiditate pentru bănci de mari dimensiuni ar putea limita creșterea și returnarea capitalului 1.
- Riscul de execuție strategicăscăzut
Dacă reorganizarea și vânzările de active nu produc rezultatele așteptate, încrederea investitorilor ar putea scădea 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă costul depozitelor continuă să scadă și creditarea se reia, marja de dobândă ar putea susține o creștere a profitabilității 2.
- Recuperarea veniturilor din administrarea averii și din bancherie de investiții ar putea diversifica sursele de profit 3.
- Simplificarea activității și concentrarea resurselor pe segmentele de bază ar putea îmbunătăți randamentul pe capital în timp 3.
Ce ar strica teza
- Dacă economia încetinește, pierderile din credite ar putea crește și ar putea presa profiturile trimestriale 1.
- Pierderile contabile din vânzări de active și costurile de reorganizare ar putea diminua rezultatele raportate pe termen scurt 3.
- Concurența din partea fintech-urilor ar putea limita creșterea veniturilor din depozite și comisioane 1.
De urmărit
- Efectul vânzării portofoliului LightStream asupra veniturilor din creditareQ4 2026
- Evoluția marjei de dobândă și a costului depozitelorQ1 2027
- Tranziția conducerii și noile priorități strategice2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
Cota de depozite a băncii este cea mai mare în Georgia, cu 21% și un rang de 1, și reprezintă 22% în Florida, unde ocupă rangul patru 1. În Virginia cota este de 14%, iar în Carolina de Nord de 13% 1. Restul activității se întinde pe mai multe state din sud-estul și estul SUA, ceea ce face din geografie un element central al modelului de afaceri 1.
În iulie 2026 compania anunța o schimbare de conducere, cu noul președinte și CEO din septembrie 2026 și un rol executiv de președinte al consiliului pentru fostul CEO până la adunarea anuală din 2027 2. Strategia declarată urmărește creștere a veniturilor, lărgirea marjei operaționale și returnarea mai mare de capital, păstrând disciplina riscului 1.
Segmente
WB (bancherie comercială și de investiții)
Segmentul WB include bancherie comercială și corporativă, bancherie de investiții și piețe de capital, administrarea averii și plăți pentru clienți corporativi 1. Strategia pentru 2025 viza captarea unei părți mai mari din piața comercială de mijloc printr-o abordare pe industrii și creșterea veniturilor din comisioane 1.
CSBB (bancherie pentru persoane fizice și mici afaceri)
CSBB acoperă bancherie de retail și pentru mici afaceri, cu accent pe creșterea depozitelor clienților Premier și pe achiziția digitală de clienți 1. Segmentul este susținut de platforma digitală a băncii, care include aplicații mobile și online modernizate 1.
Piața în context
Truist activează în zone de creștere din sud-estul și estul SUA, cu cote importante de depozite în Georgia, Florida, Virginia și Carolina de Nord 1. Concurența este intensă, iar compania menționează bănci, cooperative de credit, fonduri de investiții și companii fintech printre rivali 1. Dacă dinamica economică regională sau politicile monetare se schimbă, veniturile din credite și depozite ar putea fi afectate 1.
Evoluția recentă arată venituri din dobânzi stabile și profituri în creștere la nivel trimestrial, în timp ce costul depozitelor a scăzut 2. Dacă ratele de dobândă continuă să scadă, marja de dobândă ar putea fi presată, iar cererea pentru credite ar putea reveni treptat 2.
Tendințe
- Reducerea costului fondurilorvânt din spate
Costul mediu al depozitelor a scăzut în 2026, ceea ce sprijină marja netă de dobândă dacă ratele rămân mai mici 2. Efectul depinde de evoluția ratelor și de mixul de depozite 2.
- Presiune asupra creditelorvânt din față
Companiile menționează că deteriorarea economiei ar putea duce la pierderi mai mari din credite, mai ales pentru clienți comerciali și imobiliari 1. Rata de pierderi s-a menținut controlată, dar a crescut în trimestrul trei 2026 3.
- Venituri din administrarea averiimixt
Veniturile din administrarea averii au crescut în trimestrul trei 2026, reflectând performanța favorabilă a piețelor 3. Acest tip de venit este sensibil la evoluția bursei și la preferințele clienților 1.
- Reconfigurare a bilanțuluimixt
Compania a vândut titluri și creditele RAC, ceea ce a generat pierderi contabile dar a îmbunătățit profilul de risc și lichiditate 3. Efectul pe termen lung depinde de reinvestirea resurselor în segmentele de bază 3.
Poziția concurențială
Truist concurează cu bănci naționale și regionale, cu bănci mici, cooperative de credit, companii de administrare a investițiilor, firme de brokeraj și societăți fintech 1. Mulți rivali au scală, resurse financiare mai mari sau cadre de reglementare mai ușoare, ceea ce ar putea reduce cota de piață a băncii 1. Compania spune că investește în platforma digitală pentru a rămâne competitivă 1.
Noile intrări din fintech și din zona activelor digitale intensifică presiunea asupra prețurilor și a condițiilor oferite clienților 1. Dacă aceste tendințe se accentuează, banca ar putea fi nevoită să investească mai mult în tehnologie pentru a-și menține poziția 1.
- Bănci naționale mari (grupuri bancare din SUA)
Concurenți cu scală națională și resurse mai mari, menționați generic în raportul anual.
- Bănci regionale și locale
Rivali din aceleași state, care concurează pe depozite și credite pentru clienți locali.
- Cooperative de credit
Instituții nebancare care oferă depozite și credite cu condiții concurențiale.
- Companii fintech și platforme digitale
Actori noi care oferă servicii financiare direct clienților și prin parteneriate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Truist Financial Sells $5.5B Auto Loan Portfolio, Reaffirms OutlookYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Truist Financial Stock: Is TFC Outperforming the Financial Sector?Yahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent16 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Truist Financial Corporation · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Truist Financial Corporation · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Truist Financial Corporation · 16 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.