olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Western Midstream Partners, LP WES
Natural Gas Transmission · SIC 4922 · Verticală: Natural Gas Transmission (SIC 4922)
Western Midstream Partners, LP (WES) este o companie de midstream energetic, organizată ca parteneriat cotat public, care colectează, tratează, procesează și transportă gaze naturale, NGL-uri, țiței și apă produsă. Pentru exercițiul 2025 veniturile totale au fost de 3843,403 milioane USD, iar profitul net atribuibil partenerului de 1180,983 milioane USD. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat un Adjusted EBITDA record de 736,5 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Western Midstream Partners, LP (WES) costa 43,87 USD (−0,81 % într-o zi), cu capitalizare 17,3 mld USD, P/E 14,1, randament al dividendului 8,51 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 37,34–49,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 1,1 mld USD (+22,5 % an/an), profit net de 350,3 mil USD (+13,4 % an/an).
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 43,72 – 46,28
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 5,7 %
- SMA 50 / 200
- 46,29 / 44,17
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,32 / -0,36
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,0 % | −2,0 % | +0,0 pp | — |
| 3 luni | −6,0 % | −2,2 % | −3,8 pp | — |
| 6 luni | +2,6 % | +4,3 % | −1,7 pp | — |
| De la început de an | +11,1 % | +10,6 % | +0,5 pp | — |
| 1 an | +17,1 % | +10,5 % | +6,7 pp | +20,3 % |
| 3 ani | +52,8 % | +73,7 % | −20,9 pp | +87,1 % |
| 5 ani | +104,4 % | +61,7 % | +42,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 905,6 mil | 883,4 mil | 928,5 mil | 917,1 mil | 942,3 mil | 952,5 mil | 1,0 mld | 1,1 mld |
| Costul vânzărilor | 54,0 mil | 32,8 mil | 39,3 mil | 41,5 mil | 42,7 mil | 51,2 mil | 71,6 mil | 102,9 mil |
| Profit operațional | 469,7 mil | 395,9 mil | 425,7 mil | 409,8 mil | 444,5 mil | 441,6 mil | 305,6 mil | 469,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 163,4 mil | 166,0 mil | 163,0 mil | 170,5 mil | 172,1 mil | 170,3 mil | 197,9 mil | 200,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 90,5 mil | 94,1 mil | 99,3 mil | 97,3 mil | 95,2 mil | 92,4 mil | 105,7 mil | 113,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 388,3 mil | 311,3 mil | 342,0 mil | 320,0 mil | 353,0 mil | 351,0 mil | 203,6 mil | 362,5 mil |
| Impozit pe profit | 755,0 mii | 15,4 mil | 444,0 mii | 3,4 mil | 2,2 mil | 2,1 mil | 7,3 mil | 3,5 mil |
| Profit net | 378,6 mil | 288,5 mil | 333,6 mil | 309,0 mil | 341,7 mil | 339,6 mil | 190,7 mil | 350,3 mil |
| Flux de numerar operațional | 631,4 mil ≈ | 551,3 mil ≈ | 554,4 mil | 530,8 mil | 564,0 mil ≈ | 570,2 mil ≈ | 557,6 mil | 469,9 mil |
| Dividende plătite | 340,9 mil ≈ | 340,9 mil ≈ | 340,9 mil | 341,0 mil | 355,3 mil ≈ | 355,3 mil ≈ | 379,5 mil | 379,7 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | 3,6 mld | 3,8 mld |
| Venituri an/an | −5,3 % | +19,4 % | +1,0 % | +3,8 % | +13,0 % | −4,5 % | +16,1 % | +6,6 % |
| Profit net | 551,6 mil | 697,2 mil | 527,0 mil | 916,3 mil | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,6 mld | 1,2 mld |
| Profit net an/an | +2,0 % | +26,4 % | −24,4 % | +73,9 % | +32,8 % | −16,0 % | +53,9 % | −24,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 24,0 % | 25,4 % | 19,0 % | 31,8 % | 37,4 % | 32,9 % | 43,6 % | 30,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 819,5 mil USD
- Datorie financiară
- 448,8 mil USD
- Datorie netă
- -370,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- 15,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,34x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 8,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 188,1 mil | 322,3 mil | 420,9 mil | 164,6 mil | 172,3 mil | 207,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,6 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | 3,4 mld ≈ | 3,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Profit operațional | 878,9 mil | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 491,1 mil | 551,6 mil | 582,4 mil | 600,7 mil | 650,4 mil | 710,8 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 1,4 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 380,1 mil | 376,5 mil | 333,9 mil | 348,2 mil | 378,5 mil | 390,5 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 522,9 mil | 934,2 mil | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,0 mil | -9,8 mil | 4,2 mil | 4,4 mil | 18,1 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | 527,0 mil | 916,3 mil | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 444,9 mil | 202,0 mil | 286,7 mil | 272,8 mil | 1,1 mld | 819,5 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 452,7 mil | 431,6 mil | 548,9 mil | 665,9 mil | 701,2 mil | 759,2 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 943,1 mil | 684,8 mil | 900,4 mil | 992,4 mil | 1,8 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,7 mld | 8,5 mld | 8,5 mld | 9,7 mld | 9,7 mld | 11,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 353,3 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 776,4 mil | 744,7 mil | 713,1 mil | 681,4 mil | 649,7 mil | 913,8 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 11,8 mld | 11,3 mld | 11,3 mld | 12,5 mld | 13,1 mld | 15,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 438,9 mil | 505,9 mil | 215,8 mil | 617,7 mil | 1,0 mld | 448,8 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 960,9 mil | 1,1 mld | 903,9 mil | 1,3 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,9 mld | 8,2 mld | 8,2 mld | 9,4 mld | 9,8 mld | 10,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
- 2023
- 681,4 mil
- 2024
- 649,7 mil
- 2025
- 913,8 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -448,3 mil | -257,5 mil | -218,2 mil | -1,6 mld | -39,2 mil | -1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -844,2 mil | -1,8 mld | -1,4 mld | -67,9 mil | -1,3 mld | -1,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 695,8 mil | 533,8 mil | 735,8 mil | 978,4 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 32,5 mil | 217,5 mil | 487,6 mil | 134,6 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
- 2023
- -1,6 mld
- 2024
- -39,2 mil
- 2025
- -1,1 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 71 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 17,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie67
- Creștere48
- Calitate100
- Randamente100
- Evaluare66
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 40,74 – 88,45 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDA72,16 – 85,39 (Mijloc 81,16)4 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 11,7x – 13,9xET, KMI, TRGP, WMB
- Colegi: P/E40,74 – 88,45 (Mijloc 63,05)5 firme folosite · multiplul median 20,3x · quartile 13,1x – 28,5xEPD, ET, KMI, TRGP, WMB
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 71/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 30,2 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,7 % | 48 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,1x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,1x | 40 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 24 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,1x | 60 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,1x | 72 (pe interval fix) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,5 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie67/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial48/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare66/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Western Midstream Partners, LP (WES). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld USD în 2025; creștere an/an 6,6 %; marjă netă 30,2 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.
Intervalul de valoare estimat este 56,45–86,92 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 72,11 USD, prețul de 43,87 USD lasă un potențial de 64,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 39,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 71/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 30,2 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,1x
- EV/EBITDA: 7,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,5 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Natural Gas Transmission (SIC 4922) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 2,2 mld și 140,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 12 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WMBWilliams Companies, Inc. | 88,6 mld | 28,9 | 24,0 % | 25,2 % | +13,8 % | +19 % / +97 % |
| EPDEnterprise Products Partners L.P. | 81,0 mld | 12,8 | — | 10,8 % | −6,4 % | +15 % / +40 % |
| KMIKinder Morgan, Inc. | 73,2 mld | 20,3 | 11,6 % | 19,6 % | +12,2 % | +20 % / +87 % |
| ETEnergy Transfer LP | 69,4 mld | 13,1 | — | 4,9 % | +3,5 % | +21 % / +45 % |
| TRGPTarga Resources Corp. | 64,0 mld | 28,5 | 72,6 % | 13,5 % | +3,9 % | +70 % / +230 % |
| WESWestern Midstream Partners, LP | 17,3 mld | 14,1 | — | 30,2 % | +6,6 % | +17 % / +53 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WES din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 26,25 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 46,38 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 69,83 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 26,11 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 51,85 Randament total 18 % · Pe an 6 % | 85,62 Randament total 95 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 25,97 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 57,97 Randament total 32 % · Pe an 6 % | 104,98 Randament total 139 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 12,96
- Marja netă± 9,07
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,36
- Diluare anuală± 0,76
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Western Midstream Partners, LP (WES) este o companie de midstream energetic, organizată ca parteneriat cotat public, care colectează, tratează, procesează și transportă gaze naturale, NGL-uri, țiței și apă produsă. Pentru exercițiul 2025 veniturile totale au fost de 3843,403 milioane USD, iar profitul net atribuibil partenerului de 1180,983 milioane USD 1. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat un Adjusted EBITDA record de 736,5 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Contractele pe bază de comisioane oferă venituri relativ stabile, iar aproape toate volumele sunt contractate pe termen lung.
- Poziția în bazinul Delaware s-a consolidat prin achiziții recente, inclusiv Brazos Delaware.
- Compania a raportat un Adjusted EBITDA record și și-a ridicat orientarea pentru 2026.
Puncte slabe
- Dependența de un singur client important, Occidental, care este și proprietarul companiei generale.
- Datoria crescută după achizițiile recente ar putea limita flexibilitatea financiară.
- Creșterea capitalului necesar pentru proiecte noi reduce fluxul de numerar disponibil pentru distribuții.
Oportunități
- Dezvoltarea segmentului apei produse și a reutilizării acesteia ar putea deschide noi surse de venit.
- Noile contracte din bazinul Powder River ar putea susține creșterea volumelor în 2027.
- Achizițiile strategice de tip bolt-on ar putea extinde acoperirea geografică.
Amenințări
- O scădere a activității de foraj a producătorilor ar putea reduce throughput-ul pe termen mediu.
- O eventuală reducere a ratingului de credit ar putea crește costul împrumuturilor.
- Reglementările privind fracturarea hidraulică și dezvoltarea petrolului și gazelor ar putea limita activitatea clienților.
Riscuri
- Dependența de Occidentalridicat
Occidental generează o parte majoritară din venituri și este și proprietarul companiei generale, ceea ce ar putea crea conflicte de interese 1.
- Declinul natural al producțieimediu
Producția din sondele existente scade în timp, iar compania trebuie să atragă continuu volume noi pentru a menține veniturile 1.
- Costul capitaluluimediu
Un eventual downgrade de rating ar putea crește costul datoriei și ar putea impune garanții pentru contracte 1.
- Prețurile energieimediu
Prețuri susținute scăzute sau volatile ar putea reduce activitatea producătorilor și volumele transportate 1.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Integrarea Aris și Brazos Delaware ar putea întâmpina dificultăți operaționale sau financiare 23.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producătorii din bazinul Delaware își cresc activitatea în a doua parte a anului, volumele de gaze și apă produsă ar putea susține creșterea veniturilor în 2027 3.
- Contractele pe bază de comisioane și recuperarea fixă de NGL-uri ar putea menține veniturile relativ stabile chiar și în perioade de volatilitate 13.
- Dezvoltarea reutilizării apei produse ar putea deschide o cale suplimentară de creștere a marjelor pe termen lung 3.
Ce ar strica teza
- Dependența puternică de un singur client ar putea amplifica impactul unei reduceri a activității acestuia 1.
- Datoria crescută după achizițiile recente ar putea limita capacitatea companiei de a finanța proiecte noi fără presiune asupra distribuțiilor 2.
- Dacă prețurile energiei scad, producătorii ar putea reduce sondele, iar volumele transportate ar putea scădea 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului revizuit pentru Adjusted EBITDA 2026next 10-K
- Evoluția throughput-ului din bazinul Delaware față de ritmul din a doua parte a anului 2026Q3 2026
- Punerea în funcțiune a conductei Pathfinder pentru apă produsăQ1 2027
- Punerea în funcțiune a trenului de procesare North Loving IIQ2 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Activitatea WES se împarte în trei fluxuri: gaze naturale, țiței și NGL-uri și apă produsă, cu active în Texas, New Mexico și Montana Rocky, respectiv Colorado, Utah și Wyoming 1. Compania operează în principal în vestul Texasului, New Mexico și Munții Stâncoși, iar cea mai mare parte a veniturilor provine din contracte pe bază de comisioane, cu 97% din volumul de gaze la capul sondei contractat astfel în 2025 1. Din 30 iunie 2026 compania a extins prezența în bazinul Delaware prin achiziția Brazos Delaware, finalizată la mijlocul lunii iunie 2026 23.
Segmente
Piața în context
Piața de midstream din bazinele Permian și Rocky Mountains depinde de activitatea de foraj a producătorilor, în special Occidental, care reprezintă 60% din veniturile WES în 2025 1. Prețurile ridicate ale energiei din a doua parte a lui 2026 au încurajat producătorii din bazinul Delaware să își crească activitatea, ceea ce ar putea susține creșterea volumelor în 2027 3.
Tendințe
- Creșterea apei produsevânt din spate
Volumele record de apă produsă din bazinul Delaware sugerează că segmentul ar putea deveni un motor de marjă pe termen mediu 3.
- Prețuri ridicate ale energieimixt
Prețurile mai mari au crescut contribuția contractelor cu recuperare fixă de NGL-uri, dar expunerea la prețuri rămâne prezentă prin unele contracte 23.
- Dependența de Occidentalvânt din față
Concentrarea clientelei poate limita creșterea dacă Occidental își reduce activitatea în zonele deservite de WES 1.
- Consolidare prin achizițiimixt
Achizițiile Aris și Brazos Delaware extind amprenta companiei, dar adaugă și datorie și presiune asupra costului capitalului 12.
Poziția concurențială
WES concurează cu alte companii de midstream din aceleași bazine, iar clienții, inclusiv Occidental, ar putea construi propriile sisteme în locul celor ale companiei 1. Concurența se traduce în risc pentru volumele noi, care trebuie atrase din sonde nededicate.
- Entități concurente din bazinul Permian
Companiile de midstream active în aceleași zone pot atrage volume noi, conform riscurilor descrise de companie 1.
- Producători care își construiesc propria infrastructură
Clienții pot dezvolta sisteme proprii în locul celor ale WES, ceea ce ar reduce volumele disponibile 1.
- Operatori de apă produsă
Concurența din segmentul apei produse se referă la reciclare, tratare și eliminare, un domeniu în care WES își extinde proiectele 3.
- Alți procesatori de gaze naturale
Competiția pentru volumele de gaze naturale din bazinele Delaware și DJ se poate intensifica în anii următori 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual18 feb. 2026
- Raport curent18 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Western Midstream Partners, LP · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Western Midstream Partners, LP · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Western Midstream Partners, LP · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.