olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Willis Lease Finance Corporation WLFC
Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies · SIC 5080 · Verticală: Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080)
Willis Lease Finance Corporation (WLFC) este un locator de motoare și aeronave comerciale, care câștigă din chirii, venituri din întreținere și vânzări de piese, iar activitatea sa de administrare a activelor pentru terți a crescut rapid. În primul semestru al anului 2026 compania a accelerat creșterea activelor administrate, în timp ce veniturile trimestriale au rămas aproape constante, ceea ce face ca evoluția să merite urmărită în următoarele trimestre. Pentru context, veniturile totale din 2025 au fost de 730,2 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Willis Lease Finance Corporation (WLFC) costa 47,65 USD (+10,69 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mld USD, P/E 3,1 pe un EPS diluat de 15,39 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,29 %, beta 1,43, interval pe 52 de săptămâni 36,96–79,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 246,3 mil USD (+34,3 % an/an), profit net de 11,7 mil USD (−52,0 % an/an), EPS diluat 0,47 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 35,16 – 45,15
- peste banda superioară · %B 1,25 · lățimea benzii 24,9 %
- SMA 50 / 200
- 47,70 / 60,13
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,96 / -2,38
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,2 % | −2,0 % | +13,2 pp | — |
| 3 luni | −26,9 % | −2,2 % | −24,8 pp | — |
| 6 luni | −40,2 % | +4,3 % | −44,4 pp | — |
| De la început de an | +5,4 % | +10,6 % | −5,2 pp | — |
| 1 an | +20,5 % | +10,5 % | +10,1 pp | +15,2 % |
| 3 ani | +222,9 % | +73,7 % | +149,2 pp | −13,4 % |
| 5 ani | +249,9 % | +61,7 % | +188,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 152,8 mil | 157,7 mil | 195,5 mil | 183,4 mil | 193,6 mil | 194,3 mil | 194,0 mil | 246,3 mil |
| Profit operațional | 29,4 mil | 23,9 mil | 28,3 mil | 38,0 mil | 14,1 mil | 33,8 mil | 34,0 mil | 11,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 24,2 mil | 25,0 mil | 27,6 mil | 28,7 mil | 30,3 mil | 30,2 mil | 29,1 mil | 31,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 29,4 mil | 32,1 mil | 33,6 mil | 34,2 mil | 32,2 mil | 32,6 mil | 29,7 mil | 32,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 30,4 mil | 25,3 mil | 74,3 mil | 43,2 mil | 17,8 mil | 36,8 mil | 38,1 mil | 18,8 mil |
| Impozit pe profit | 9,3 mil | 8,4 mil | 13,9 mil | 18,9 mil | 5,7 mil | 11,8 mil | 7,8 mil | 7,1 mil |
| Profit net | 21,1 mil | 16,9 mil | 60,4 mil | 24,3 mil | 12,2 mil | 25,1 mil | 30,2 mil | 11,7 mil |
| EPS diluat | 3,02 ≈ | 2,21 | 2,81 | 1,08 | — | 3,26 | 1,31 | 0,47 |
| Flux de numerar operațional | 68,0 mil | 41,0 mil | 104,2 mil ≈ | 63,9 mil ≈ | 74,2 mil | 56,7 mil | 77,5 mil ≈ | 104,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 12,9 mil | 7,5 mil | 9,6 mil ≈ | 6,0 mil ≈ | 7,9 mil | 3,5 mil | 2,7 mil ≈ | 2,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 1,8 mil | 1,8 mil | 1,9 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | 3,1 mil | 3,1 mil | 3,0 mil ≈ | 3,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 65 din propriul istoric de 31 trimestre (min 0,9, mediană 2,4, max 416,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 348,3 mil | 409,2 mil | 288,7 mil | 274,2 mil | 311,9 mil | 418,6 mil | 569,2 mil | 730,2 mil |
| Venituri an/an | +26,7 % | +17,5 % | −29,4 % | −5,0 % | +13,8 % | +34,2 % | +36,0 % | +28,3 % |
| Profit net | 43,2 mil | 66,9 mil | 9,7 mil | 3,4 mil | 5,4 mil | 43,8 mil | 108,6 mil | 113,8 mil |
| Profit net an/an | −30,4 % | +54,8 % | −85,4 % | −65,6 % | +62,3 % | +704,9 % | +148,1 % | +4,7 % |
| EPS diluat | 6,60 | 10,50 | 1,05 | 0,00 | 0,33 | 6,23 | 15,34 | 15,39 |
| EPS diluat an/an | −31,9 % | +59,1 % | −90,0 % | −100,0 % | indisponibil | +1.787,9 % | +146,2 % | +0,3 % |
| netă % | 12,4 % | 16,4 % | 3,4 % | 1,2 % | 1,7 % | 10,5 % | 19,1 % | 15,6 % |
| Flux de numerar liber | 185,2 mil | 224,0 mil | 90,5 mil | 88,5 mil | 137,8 mil | 224,6 mil | 268,8 mil | 252,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 16,4 mil USD
- Datorie financiară
- 2,7 mld USD
- Datorie netă
- 2,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 662,1 mil USD
- Active totale
- 3,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 4,08x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 18,8 %
- ROA
- 3,1 %
- Marja FCF
- 34,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 288,7 mil | 274,2 mil | 311,9 mil | 418,6 mil | 569,2 mil | 730,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 14,7 mil | 8,3 mil | 9,9 mil | 64,2 mil | 144,4 mil | 104,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 94,5 mil | 90,5 mil | 88,3 mil | 90,9 mil | 92,5 mil | 111,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 109,2 mil ≈ | 98,8 mil ≈ | 98,1 mil ≈ | 155,1 mil ≈ | 236,9 mil ≈ | 215,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 63,0 mil | 68,0 mil | 66,7 mil | 78,8 mil | 104,8 mil | 132,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 17,3 mil | 9,1 mil | 9,8 mil | 67,1 mil | 152,6 mil | 160,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,6 mil | 5,8 mil | 4,4 mil | 23,3 mil | 44,0 mil | 46,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit net | 9,7 mil | 3,4 mil | 5,4 mil | 43,8 mil | 108,6 mil | 113,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,05 | 0,00 | 0,33 | 6,23 | 15,34 | 15,39 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 6,1 mil | 6,3 mil | 6,3 mil | 6,5 mil | 6,8 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | 1,50 | 1,15 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 6,5 mil
- 2024
- 6,8 mil
- 2025
- 7,0 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 42,5 mil | 14,3 mil | 12,1 mil | 7,1 mil | 9,1 mil | 16,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | — | 58,5 mil | 38,3 mil | 35,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 31,8 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 mar. 2021verificat |
| Fond comercial | — | — | — | — | 1,0 mil | 300,0 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mai 2023verificat |
| Active totale | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 3,3 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 2,3 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 364,0 mil † | 375,9 mil † | 404,7 mil † | 439,0 mil † | 549,3 mil † | 662,1 mil | SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 93,4 mil | 90,7 mil | 144,4 mil | 229,7 mil | 284,4 mil | 283,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,0 mil | 2,2 mil | 6,6 mil | 5,1 mil | 15,6 mil | 31,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 90,5 mil ≈ | 88,5 mil ≈ | 137,8 mil ≈ | 224,6 mil ≈ | 268,8 mil ≈ | 252,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -506,7 mil | -148,0 mil | -194,4 mil | -92,8 mil | -764,9 mil | -256,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 428,5 mil | 74,1 mil | 43,3 mil | -57,9 mil | 445,0 mil | 387,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 | 10,7 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,5 mil | 10,1 mil | 5,2 mil | 9,4 mil | 0 | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -92,8 mil
- 2024
- -764,9 mil
- 2025
- -256,4 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
- 2023
- -57,9 mil
- 2024
- 445,0 mil
- 2025
- 387,6 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 54 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie0
- Evaluare57
- Calitate55
- Creștere100
- Randamente54
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 89,39 – 1.324,22 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)418,25 – 1.324,22 (Mijloc 659,11)WACC 5,7 % · FCFF de pornire 386,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 86 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E89,39 – 120,15 (Mijloc 98,69)3 firme folosite · multiplul median 26,4x · quartile 23,9x – 32,1xAIT, HDSN, TLIH
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului15,11 – 20,32 (Mijloc 17,33)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 54/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 2,2 % | 1 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 9,6 % | 100 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 375,3 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 32,8 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 259,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 11,7x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,7x | 78 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,4x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 29,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 4,1 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate55/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare57/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
WILLIS LEASE FINANCE CORP (WLFC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 730,2 mil USD în 2025; creștere an/an 28,3 %; marjă netă 9,6 %; ROE 11,5 %; datorie netă/EBITDA 11,7x.
Intervalul de valoare estimat este 253,82–722,19 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 378,90 USD, prețul de 47,65 USD lasă un potențial de 695,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 87,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 9,6 %
- Conversia profitului în FCF: 375,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 32,8 %
- CAGR EPS 3 ani: 259,9 %
- P/E (TTM): 12,7x
- Randament FCF: 29,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 4,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 2,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 11,7x
- Acoperirea dobânzilor: 0,7x
- EV/EBITDA: 16,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Lichiditatea curentă.
Față de mediana verticalei
Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AITApplied Industrial Technologies, Inc. | 10,9 mld | 26,4 | 22,5 % | 8,4 % | +8,8 % | +15 % / +86 % |
| DSGRDistribution Solutions Group, Inc. | 1,6 mld | 180,0 | 1,4 % | 0,4 % | +9,8 % | +26 % / +38 % |
| WLFCWillis Lease Finance Corp | 1,0 mld | 12,7 | 11,5 % | 9,6 % | +28,3 % | +21 % / +223 % |
| ASLEAerSale Corporation | 237,2 mil | — | -0,9 % | -1,2 % | −2,8 % | −23 % / −64 % |
| HDSNHudson Technologies Inc | 185,6 mil | 21,4 | 3,6 % | 3,5 % | +4,0 % | −35 % / −64 % |
| TLIHTen-League International Holdings Limited | 167,1 mil | 37,9 | 49,6 % | 7,3 % | +38,4 % | +59 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WLFC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 31,14 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 54,80 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 82,20 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 36,93 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 72,47 Randament total 55 % · Pe an 16 % | 118,36 Randament total 152 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 43,81 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 95,84 Randament total 107 % · Pe an 16 % | 170,44 Randament total 266 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 18,12
- Marja netă± 12,68
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,46
- Diluare anuală± 1,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
Willis Lease Finance Corporation (WLFC) este un locator de motoare și aeronave comerciale, care câștigă din chirii, venituri din întreținere și vânzări de piese, iar activitatea sa de administrare a activelor pentru terți a crescut rapid. În primul semestru al anului 2026 compania a accelerat creșterea activelor administrate, în timp ce veniturile trimestriale au rămas aproape constante, ceea ce face ca evoluția să merite urmărită în următoarele trimestre. Pentru context, veniturile totale din 2025 au fost de 730,2 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de motoare și aeronave, cu mulți clienți în multiple țări, ceea ce reduce dependența de un singur client.
- Integrare verticală prin filiala de piese și serviciile de întreținere, care poate valorifica activele pe tot ciclul lor de viață.
- Capacitate de a atrage parteneriate cu fonduri și investitori instituționali, ceea ce extinde administrarea activelor fără a crește doar bilanțul.
Puncte slabe
- Dependența de condițiile financiare ale clienților din aviație, care pot întârzia plățile sau pot cere restructurări.
- Veniturile trimestriale din chirii și întreținere au stagnat în 2026, ceea ce arată sensibilitatea la ciclul de utilizare.
- Depreciere semnificativă a unor active, care a generat ajustări ale valorii contabile în ultimii ani.
Oportunități
- Creșterea preconizată a flotei globale și a proporției de motoare închiriate ar putea extinde piața disponibilă.
- Dezvoltarea administrării activelor pentru terți ar putea aduce venituri din comisioane, mai puțin intensive în capital.
- Achiziții de portofolii noi, precum cel anunțat în 2026, ar putea consolida poziția de piață dacă sunt finalizate.
Amenințări
- Reglementările de mediu și schemele de emisii ar putea reduce valoarea motoarelor mai vechi.
- O scădere a cererii de călătorii aeriene, din cauza unor șocuri economice sau geopolitice, ar putea afecta plățile clienților.
- Tarifele comerciale și instabilitatea ratelor dobânzii ar putea crește costul finanțării și afecta achizițiile.
Riscuri
- Riscul de contraparteridicat
Clienții pot întâmpina dificultăți financiare, ceea ce ar putea duce la neplată, reprogramări sau recuperări de active.
- Valoarea reziduală a activelorridicat
Scăderea valorii motoarelor, în special după retragerea aeronavelor-gazdă, ar putea reduce câștigurile din vânzare.
- Reglementări și conformitatemediu
Modificările normelor de zgomot, emisii și export ar putea limita utilizarea sau vânzarea motoarelor.
- Finanțare și dobânzimediu
Un mediu cu dobânzi ridicate ar putea crește costul finanțării pentru achiziții noi și refinanțări.
- Securitate ciberneticăscăzut
Atacurile cibernetice ar putea perturba operațiunile și ar putea expune date sensibile ale clienților.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea flotei globale și a leasingului ar putea susține cererea pentru portofoliul companiei pe termen lung.
- Administrarea activelor pentru terți a crescut rapid, ceea ce ar putea diversifica veniturile fără a crește proporțional bilanțul.
- Integrarea cu serviciile de piese și întreținere ar putea sprijini valorificarea activelor pe toată durata lor.
Ce ar strica teza
- Veniturile trimestriale au rămas aproape constante în al doilea trimestru al anului 2026, ceea ce ar putea indica o încetinire a creșterii de bază.
- Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți mari ar putea amplifica impactul unei probleme financiare la unul dintre ei.
- Achiziția anunțată depinde de condiții de închidere nerealizate și de ajustări de preț, ceea ce ar putea modifica rezultatul.
De urmărit
- Finalizarea achiziției portofoliului WNG și impactul asupra bilanțuluiQ3 2026
- Evoluția veniturilor din chirii și din întreținere, pe fondul utilizării portofoliuluiQ3 2026
- Evoluția activelor administrate și a parteneriatelor cu fonduri2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Veniturile totale au crescut cu 28,3% în 2025, până la 730,2 milioane USD, susținute de creșterea veniturilor din chirii și din vânzări de piese 1. În primul trimestru al anului 2026 compania a anunțat achiziția unui portofoliu de aeronave și motoare cu un preț de bază de aproximativ 379,3 milioane USD, a cărei finalizare depinde de condiții de închidere încă neîndeplinite 2.
Activitatea de administrare a activelor a devenit o componentă strategică: la 30 iunie 2026, activele administrate, inclusiv cele din bilanț și din fonduri, ajunseseră la 4,4 miliarde USD, iar parteneriatele cu fonduri ale unor investitori instituționali au început să opereze în 2026 3. Această direcție diversifică sursele de venit față de simpla deținere a activelor.
Piața în context
Piața leasingului de motoare comerciale depinde de numărul de aeronave din flote și de proporția motoarelor închiriate, nu deținute, de operatori. Boeing estimează o creștere anuală de 3,1% a flotei globale de avioane comerciale, până la 49.640 de aeronave în 2044 1. Companiile aeriene tind să considere motoarele de rezervă ca active de capital, ceea ce poate sprijini penetrarea leasingului 1.
Tendințe
- Creșterea flotei globalevânt din spate
Dacă flota comercială globală crește conform estimărilor producătorilor, cererea pentru motoare de rezervă ar putea susține veniturile din leasing pe termen lung 1.
- Penetrarea leasinguluivânt din spate
Operatorii care tratează motoarele de rezervă ca active de capital ar putea prefera leasingul în locul achiziției, ceea ce ar sprijini portofoliul companiei 1.
- Reglementări de mediuvânt din față
Normele privind emisiile și schemele precum ETS și CORSIA ar putea favoriza aeronavele mai noi și mai eficiente, ceea ce ar complica reînchirierea motoarelor mai vechi 1.
- Tarife și condiții macroeconomicemixt
Incertitudinea privind dobânzile, inflația și tarifele ar putea afecta clienții și valoarea activelor, deși compania nu consideră că tarifele au un impact material în prezent 2.
Poziția concurențială
Compania activează pe o piață globală a leasingului de motoare și aeronave, unde concurează cu alți locatori specializați și cu fonduri de investiții în active aeronautice. Sursele analizate nu detaliază poziția relativă a concurenților, astfel încât comparația rămâne limitată la informațiile disponibile în documentele companiei.
Avantajul declarat al WLFC constă în integrarea verticală, prin piese, întreținere și administrare a activelor, ceea ce ar putea susține marjele în fața concurenților care oferă doar leasing 13.
- Alți locatori independenți de motoare de aeronave
Companii specializate în leasingul de motoare, cu care WLFC concurează pentru clienți din aviație, conform descrierii pieței din documentele companiei.
- Fonduri de investiții în active aeronautice
Investitorii instituționali care finanțează portofolii de aeronave și motoare, uneori în parteneriat cu locatorii, un canal concurent pentru capital și active.
- Operatori de întreținere și reparații (MRO)
Furnizori care pot deține sau închiria motoare proprii și concurează în anumite servicii oferite de WLFC prin filialele de reparații.
- Furnizori de piese de schimb pentru motoare
Companii care vând materiale reutilizabile, în aceeași nișă cu segmentul de piese al WLFC, la care concurența poate fi relevantă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Willis Lease Finance (WLFC) Bets on Malaysia for Next Phase of Global ExpansionYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- Willis Lease Finance (WLFC) Expands Fleet with New Aircraft and Engine AcquisitionYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Willis Lease Finance (WLFC) Grows Fast While Its Bottom Line ShrinksYahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 20 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 aug. 2026Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Acord material
- Raport trimestrial04 aug. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Willis Lease Finance Corporation · 10 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Willis Lease Finance Corporation · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Willis Lease Finance Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.