olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Distribution Solutions Group, Inc. DSGR

Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies · SIC 5080 · Verticală: Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080)

35,02USD+0,06 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Distribution Solutions Group este un distribuitor specializat cu valoare adăugată, care deservește piețele MRO, OEM și tehnologiilor industriale prin patru segmente. Compania a raportat în 2025 venituri de 1980.0 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a crescut în continuare, în timp ce un acord de fuziune cu acționarul majoritar ar putea schimba structura sa de acționariat.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Distribution Solutions Group, Inc. (DSGR) costa 35,02 USD (+0,06 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 180,0 pe un EPS diluat de 0,19 USD în ultimele 12 luni, beta 1,01, interval pe 52 de săptămâni 19,31–35,09 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 557,7 mil USD (+11,0 % an/an), profit net de 8,5 mil USD (+69,8 % an/an), EPS diluat 0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
180,0
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
0,56 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,01
Volatilitate (1 an) 54 %
Interval 52 săpt.
19,3135,09

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
34,97 – 35,10
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 0,4 %
SMA 50 / 200
34,92 / 30,25
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,04 / 0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună0,0 %−1,1 %+1,1 pp—
3 luni+0,6 %−0,5 %+1,1 pp—
6 luni+25,7 %+4,4 %+21,3 pp—
De la început de an+27,9 %+12,3 %+15,5 pp—
1 an+30,6 %+13,5 %+17,0 pp+15,2 %
3 ani+44,7 %+76,4 %−31,7 pp+11,0 %
5 ani+26,2 %+63,7 %−37,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,9 %
11 feb. 2026 → 13 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,1 %
08 nov. 2021 → 14 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
557,7 mil USD
+11,0 % an/an
Profit net
8,5 mil USD
+69,8 % an/an
EPS diluat
0,18
+63,6 % an/an
netă / operațională
1,5 % / 5,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri468,0 mil480,5 mil478,0 mil502,4 mil518,0 mil481,6 mil496,0 mil557,7 mil
Costul vânzărilor309,2 mil320,5 mil314,0 mil332,4 mil347,6 mil324,0 mil332,7 mil377,6 mil
Profit brut158,8 mil160,0 mil164,0 mil170,1 mil170,3 mil157,6 mil163,3 mil180,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare139,9 mil139,9 mil143,9 mil143,3 mil146,7 mil149,9 mil149,7 mil152,3 mil
Profit operațional18,9 mil20,1 mil20,1 mil26,8 mil23,6 mil7,7 mil13,6 mil27,9 mil
Amortizare și depreciere18,6 mil20,2 mil20,0 mil20,3 mil20,0 mil20,5 mil19,7 mil19,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile15,2 mil15,4 mil14,2 mil14,2 mil14,0 mil12,9 mil12,2 mil13,0 mil
Profit înainte de impozit2,9 mil4,1 mil5,5 mil11,9 mil8,4 mil-6,3 mil757,0 mii14,4 mil
Impozit pe profit-19,0 mil30,1 mil2,3 mil6,9 mil1,9 mil25,0 mii375,0 mii5,9 mil
Profit net21,9 mil-25,9 mil3,3 mil5,0 mil6,5 mil-6,4 mil382,0 mii8,5 mil
EPS diluat0,46-0,58 ≈0,070,110,14-0,14 ≈0,010,18
Flux de numerar operațional-17,3 mil ≈45,7 mil-4,8 mil33,3 mil ≈38,4 mil ≈16,9 mil-20,4 mil22,0 mil ≈
Investiții (capex)3,3 mil ≈4,6 mil5,6 mil4,6 mil ≈5,5 mil ≈5,2 mil3,4 mil5,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni897,0 mii ≈011,2 mil9,1 mil ≈-4,0 mii ≈3,5 mil——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 81 din propriul istoric de 27 trimestre (min 3,8, mediană 25,2, max 1.186,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020⚠ 20212022⚠ 202320242025
Venituri349,6 mil370,8 mil351,6 mil520,3 mil1,2 mld1,6 mld1,8 mld2,0 mld
Venituri an/an+14,3 %+6,0 %−5,2 %—+121,3 %—+14,9 %+9,8 %
Profit net6,2 mil7,2 mil15,1 mil-5,1 mil7,4 mil-9,0 mil-7,3 mil8,3 mil
Profit net an/an−79,1 %+16,2 %+109,3 %—indisponibil—indisponibilindisponibil
EPS diluat0,670,771,62-0,490,21-0,20-0,160,18
EPS diluat an/an−79,4 %+14,9 %+110,4 %—indisponibil—indisponibilindisponibil
netă %1,8 %1,9 %4,3 %-1,0 %0,6 %-0,6 %-0,4 %0,4 %
Flux de numerar liberindisponibil7,2 mil30,8 mil7,3 mil-19,3 mil86,9 mil42,8 mil62,8 mil

Seria se rupe înainte de 2021, 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
61,8 mil USD
Datorie financiară
699,7 mil USD
Datorie netă
637,9 mil USD
Capitaluri proprii
649,3 mil USD
Active totale
1,7 mld USD
Datorie / capitaluri
1,08x
Lichiditate curentă
2,56x
ROE
1,3 %
ROA
0,5 %
Marja FCF
3,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,6 mld
2024
1,8 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,0 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
551,9 mil
2024
613,8 mil
2025
662,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
508,9 mil
2024
557,8 mil
2025
583,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
43,0 mil
2024
56,0 mil
2025
78,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
63,6 mil
2024
74,4 mil
2025
80,9 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
106,6 mil ≈
2024
130,3 mil ≈
2025
159,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
42,8 mil
2024
55,1 mil
2025
55,4 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-2,0 mil
2024
-536,0 mii
2025
19,4 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
7,0 mil
2024
6,8 mil
2025
11,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-9,0 mil
2024
-7,3 mil
2025
8,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,20
2024
-0,16
2025
0,18

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
44,9 mil
2024
46,8 mil
2025
47,2 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
83,9 mil
2024
66,5 mil
2025
61,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
213,4 mil
2024
250,7 mil
2025
271,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
316,0 mil
2024
348,2 mil
2025
353,4 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active curente
2023
657,3 mil
2024
712,2 mil
2025
746,9 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
113,8 mil
2024
125,5 mil
2025
126,6 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
399,9 mil
2024
462,8 mil
2025
467,9 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
253,8 mil
2024
269,8 mil
2025
226,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
98,7 mil
2024
125,6 mil
2025
151,2 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
32,6 mil
2024
40,5 mil
2025
35,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
535,9 mil
2024
693,9 mil
2025
664,2 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
242,0 mil
2024
266,3 mil
2025
291,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
888,7 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
661,6 mil †
2024
640,5 mil †
2025
649,3 mil †

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
102,3 mil
2024
56,5 mil
2025
83,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
15,3 mil
2024
13,7 mil
2025
21,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
86,9 mil ≈
2024
42,8 mil ≈
2025
62,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-278,5 mil
2024
-229,7 mil
2025
-29,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
250,4 mil
2024
159,3 mil
2025
-64,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
3,6 mil
2024
2,6 mil
2025
23,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
19,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
41,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
39,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
4,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-11,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-5,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-35,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
46,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
32,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
662,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
56,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
19,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
37,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
416,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
37,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
96 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
44 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
107 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
180,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
180,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
14,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
31,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
43,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 26 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

35,02 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
180,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
14,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2433derivat 188

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie20
  • Creștere50
  • Calitate36
  • Randamente21
  • Evaluare8

Interval de valoare estimat

Jos
9,70
USD pe acțiune
Mijloc
14,50
USD pe acțiune
Sus
23,19
USD pe acțiune
Preț: 35,02 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -58,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -141,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,75 – 40,69 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)15,66 – 40,69 (Mijloc 24,35)
    WACC 7,4 % · FCFF de pornire 64,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 80 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 26,8 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E3,75 – 5,69 (Mijloc 4,65)
    4 firme folosite · multiplul median 23,9x · quartile 19,3x – 29,3x
    AIT, HDSN, TLIH, WLFC
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 26/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,9 %7 (pe interval fix)11 %
Marja netă · Calitate0,4 %20 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate416,5 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere19,8 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-5,0 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,3x0 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,4x0 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,5x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare180,0x0 (pe interval fix)11 %
EV/EBITDA · Evaluare14,9x1 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare2,3 %29 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,5 %21 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate36/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial21/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare8/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Distribution Solutions Group, Inc. (DSGR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2025; creștere an/an 9,8 %; marjă netă 0,4 %; ROE 1,4 %; datorie netă/EBITDA 4,3x.

Intervalul de valoare estimat este 9,70–23,19 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,50 USD, prețul de 35,02 USD lasă un potențial de -58,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -141,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 26/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 416,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: 19,8 %
  • Lichiditatea curentă: 2,5x

Ce o infirmă

  • ROIC: 2,9 %
  • Marja netă: 0,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: -5,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 4,3x
  • Acoperirea dobânzilor: 1,4x
  • P/E (TTM): 180,0x
  • EV/EBITDA: 14,9x
  • Randament FCF: 2,3 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
180,0x
mediana verticalei 23,9x
peste mediană (+652,9 %)
EV/EBITDA
14,9x
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−35,2 %)
P/B
2,5x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+79,0 %)
ROE
1,4 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−88,0 %)
Marja netă
0,4 %
mediana verticalei 7,3 %
sub mediană (−94,1 %)
Marja EBIT
3,5 %
mediana verticalei 9,4 %
sub mediană (−62,4 %)
Venituri an/an
9,8 %
mediana verticalei 8,8 %
peste mediană (+10,3 %)
Datorie netă/EBITDA
4,3x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AITApplied Industrial Technologies, Inc.10,9 mld26,422,5 %8,4 %+8,8 %+15 % / +86 %
DSGRDistribution Solutions Group, Inc.1,6 mld180,01,4 %0,4 %+9,8 %+31 % / +45 %
WLFCWillis Lease Finance Corp1,0 mld12,711,5 %9,6 %+28,3 %+16 % / +213 %
ASLEAerSale Corporation237,2 mil—-0,9 %-1,2 %−2,8 %−23 % / −64 %
HDSNHudson Technologies Inc185,6 mil21,43,6 %3,5 %+4,0 %−35 % / −64 %
TLIHTen-League International Holdings Limited167,1 mil37,949,6 %7,3 %+38,4 %+59 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DSGR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
22,78
Randament total -35 % · Pe an -35 %
40,09
Randament total 14 % · Pe an 14 %
60,13
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
27,02
Randament total -23 % · Pe an -8 %
53,02
Randament total 51 % · Pe an 15 %
86,59
Randament total 147 % · Pe an 35 %
5 ani
32,05
Randament total -8 % · Pe an -2 %
70,12
Randament total 100 % · Pe an 15 %
124,69
Randament total 256 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 13,25
  • Marja netă± 9,28
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,92
  • Diluare anuală± 0,78

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Distribution Solutions Group este un distribuitor specializat cu valoare adăugată, care deservește piețele MRO, OEM și tehnologiilor industriale prin patru segmente. Compania a raportat în 2025 venituri de 1980.0 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 a crescut în continuare, în timp ce un acord de fuziune cu acționarul majoritar ar putea schimba structura sa de acționariat.

SWOT

Puncte tari

  • Acoperire largă a clienților și un portofoliu diversificat de segmente și piețe finale.
  • Model de vânzare cu înaltă atenție, cu gestionarea stocurilor prin VMI, care îngreunează pierderea clienților.
  • Lichiditate solidă și linie de credit extinsă în decembrie 2025, ceea ce oferă flexibilitate financiară.

Puncte slabe

  • Marja brută a fost sub presiune din cauza schimbării mixului de clienți și a tarifelor mai mari.
  • Îndatorarea netă rămâne ridicată în raport cu profitul operațional.
  • Dependența de un număr redus de furnizori cheie poate afecta furnizarea serviciilor complete.

Oportunități

  • Creșterea forței de vânzări și extinderea în teritorii subdeservite pot aduce venituri suplimentare.
  • Achizițiile complementare, precum Eastern Valve în Canada, ar putea extinde amprenta geografică.
  • Dezvoltarea comerțului electronic și a serviciilor digitale ar putea susține creșterea organică.

Amenințări

  • Tarifele vamale și întreruperile lanțului de aprovizionare ar putea reduce disponibilitatea stocurilor.
  • Concurenții cu resurse mai mari pot oferi prețuri mai agresive.
  • Posibile depreciări de fond comercial ar putea afecta rezultatele dacă integrarea achizițiilor eșuează.

Riscuri

  • Fuziunea cu acționarul majoritarridicat

    Tranzacția de preluare de către LKCM Headwater ar putea nu fi finalizată dacă nu sunt obținute aprobările necesare ale acționarilor.

  • Obsolescența stocurilormediu

    Stocurile mari pot deveni învechite dacă previziunile cererii sunt greșite, ceea ce ar afecta rezultatele.

  • Întreruperi ale sistemelor informaticemediu

    Defecțiunile sistemelor sau atacurile cibernetice ar putea perturba comenzile și livrările către clienți.

  • Recrutarea reprezentanților de vânzărimediu

    Dificultățile de recrutare și reținere a personalului de vânzări ar putea încetini planul de creștere organică.

  • Depreciere de fond comercialscăzut

    Activele necorporale achiziționate ar putea necesita depreciere dacă mediul economic se deteriorează.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea organică a vânzărilor din trimestrul al doilea și îmbunătățirea profitabilității ar putea continua dacă cererea industrială se menține.
  • Poziția de piață în segmente de nișă și modelul VMI ar putea susține clienții pe termen lung.
  • Prima oferită de acționarul majoritar, cu un preț în numerar, ar putea reprezenta o ieșire atractivă pentru acționarii minoritari.

Ce ar strica teza

  • Marjele brute s-au redus în trimestrul al doilea, ceea ce ar putea limita creșterea profitului dacă tarifele persistă.
  • Îndatorarea ridicată ar putea reduce flexibilitatea în cazul unei scăderi a activității.
  • Fuziunea ar putea fi întârziată sau anulată, lăsând incertitudine asupra acționariatului și strategiei.

De urmărit

  • Finalizarea fuziunii cu LKCM Headwater și votul acționarilor2026
  • Evoluția marjei brute sub influența tarifelorQ3 2026
  • Nivelul îndatorării nete față de profitul operaționalQ4 2026
  • Rezultatele integrării Eastern Valve și alte achizițiinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

DSG este o companie de distribuție specializată, înființată prin combinarea Lawson Products, TestEquity și Gexpro Services în 2022, la care s-a adăugat în 2026 achiziția Eastern Valve din Canada. Modelul său combină servicii de înaltă atenție, gestionarea stocurilor prin VMI și suport tehnic, pentru a reduce costul total de operare al clienților. Compania deservește în jur de 220000 de clienți din America de Nord, Europa, Asia, America de Sud și Orientul Mijlociu.

Segmente

Lawson

Lawson distribuie produse MRO prin rețeaua proprie de reprezentanți de vânzări din Statele Unite și Canada, cu peste 226000 de produse, unde sectorul auto reprezintă 31% din venituri. Veniturile sale au fost de 481088 mii USD în 2025.

TestEquity

TestEquity este un distribuitor de echipamente de test și măsură și de consumabile pentru producția electronică, cu peste 400000 de produse și cinci mărci. Segmentul a generat venituri de 783237 mii USD în 2025, iar industria electronică reprezintă 31% din vânzări.

Gexpro Services

Gexpro Services oferă soluții de lanț de aprovizionare pentru producătorii OEM, incluzând VMI și kitting, cu operațiuni în peste 35 de centre. Aproximativ 70% din venituri provin din contracte pe termen lung, iar energia regenerabilă reprezintă 33% din vânzări.

Piața în context

Piața nord-americană MRO și a componentelor industriale este foarte fragmentată, cu distribuitori naționali, regionali și locali. Indicatorul PMI mediu a fost 48.9 în 2025, iar în prima jumătate a lui 2026 a ajuns la 53.0, ceea ce ar putea sprijini cererea dacă expansiunea industrială continuă.

Tendințe

  • Revenirea activității manufacturierevânt din spate

    Creșterea PMI sugerează o expansiune a sectorului manufacturier, ceea ce ar putea susține vânzările MRO și OEM ale companiei.

  • Tarifele și costurile de transportvânt din față

    Tarifele mai mari la importuri și costurile de transport au presat marja brută, iar compania a răspuns cu majorări de prețuri.

  • Digitalizarea și IAmixt

    Investițiile în comerț electronic și IA ar putea crește eficiența, dar implementarea lor incompletă ar putea afecta competitivitatea.

  • Consolidarea furnizorilormixt

    Consolidarea furnizorilor poate favoriza distribuitorii preferați, dar poate reduce și opțiunile de achiziție pentru companie.

Poziția concurențială

Piețele pe care activează DSG sunt fragmentate, cu concurenți globali, naționali, regionali și locali. Unii concurenți au resurse financiare și personal mai mari și pot oferi prețuri mai competitive la anumite produse.

  • GraingerGWW

    Distribuitor MRO cu acoperire națională, menționat ca reprezentant al distribuitorilor naționali cu resurse mai mari.

  • FastenalFAST

    Distribuitor industrial și de fixare care concurează în segmentele MRO și de consumabile din Lawson.

  • Distribuitori regionali și locali

    Numeroși distribuitori regionali și locali care concurează pe piețele fragmentate ale companiei.

  • Furnizori globali de servicii pentru OEM

    Distribuitori globali care deservesc OEM-urile și segmentul Class C, concurând cu Gexpro Services.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent27 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent08 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial06 aug. 2026
  • Raport curent06 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent16 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 mai 2026
    Vot al acționarilor
  • Raport trimestrial30 apr. 2026

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Distribution Solutions Group, Inc. · 05 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Distribution Solutions Group, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Distribution Solutions Group, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.