olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Fastenal Company FAST

Retail-Building Materials, Hardware, Garden Supply · SIC 5200 · Verticală: Sectorul Industrie

53,21USD+1,68 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Fastenal este distribuitor american de produse industriale și de întreținere (șuruburi, scule, siguranță), care își livrează clienții din locații dedicate și din automate la fața locului. Contează acum pentru că vânzările zilnice au crescut cu 15,5 % în trimestrul al treilea, pe fondul cererii din producție și al prețurilor.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Fastenal Company (FAST) costa 53,21 USD (+1,68 % într-o zi), cu capitalizare 61,0 mld USD, P/E 43,1 pe un EPS diluat de 1,24 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,80 %, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 39,15–53,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,5 mld USD (+15,5 % an/an), profit net de 401,6 mil USD (+19,7 % an/an), EPS diluat 0,35 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
61,0 mld USD
acțiuni la 13 oct. 2026
P/E (TTM)
43,1
EPS diluat TTM 1,24 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,32 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,80 %
DPS 12 luni 0,96
Beta (2 ani)
0,63
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
39,1553,21

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
50,24 – 53,30
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 5,9 %
SMA 50 / 200
50,58 / 47,35
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,58 / 0,52
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,0 %−1,1 %+6,1 pp—
3 luni+6,4 %−0,5 %+6,9 pp—
6 luni+19,0 %+4,4 %+14,6 pp—
De la început de an+32,6 %+12,3 %+20,3 pp—
1 an+28,8 %+13,5 %+15,3 pp+6,9 %
3 ani+78,0 %+76,4 %+1,5 pp+52,2 %
5 ani+82,8 %+63,7 %+19,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,0 %
10 apr. 2026 → 15 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−31,9 %
29 dec. 2021 → 14 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
2,5 mld USD
+15,5 % an/an
Profit net
401,6 mil USD
+19,7 % an/an
EPS diluat
0,35
+20,7 % an/an
netă / operațională
16,3 % / 21,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,8 mld2,0 mld2,1 mld2,1 mld2,0 mld2,2 mld2,4 mld2,5 mld
Costul vânzărilor1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,4 mld
Profit brut818,2 mil883,9 mil942,8 mil965,8 mil898,7 mil982,9 mil1,1 mld1,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare473,4 mil490,0 mil506,7 mil524,3 mil514,4 mil535,3 mil561,8 mil573,9 mil
Profit operațional344,8 mil393,9 mil436,1 mil441,5 mil384,3 mil447,6 mil501,8 mil530,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,7 mil1,7 mil2,2 mil1,6 mil900,0 mii800,0 mii1,2 mil800,0 mii
Profit înainte de impozit344,3 mil393,1 mil436,6 mil440,6 mil384,6 mil448,3 mil502,1 mil531,2 mil
Impozit pe profit82,2 mil94,4 mil106,3 mil105,1 mil90,6 mil108,6 mil119,3 mil129,6 mil
Profit net262,1 mil298,7 mil330,3 mil335,5 mil294,0 mil339,8 mil382,8 mil401,6 mil
EPS diluat0,23 ≈0,260,290,290,26 ≈0,300,330,35
Flux de numerar operațional282,8 mil262,2 mil278,6 mil386,9 mil368,1 mil378,4 mil265,7 mil421,6 mil
Investiții (capex)60,2 mil55,7 mil69,3 mil60,3 mil60,0 mil58,9 mil64,1 mil74,0 mil
Dividende plătite223,4 mil246,7 mil252,5 mil252,5 mil252,6 mil275,6 mil275,4 mil298,2 mil
Răscumpărări de acțiuni—000—20,3 mil30,0 mil30,5 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 98 din propriul istoric de 44 trimestre (min 5,8, mediană 13,9, max 45,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,0 mld5,3 mld5,6 mld6,0 mld7,0 mld7,3 mld7,5 mld8,2 mld
Venituri an/an+13,1 %+7,4 %+5,9 %+6,4 %+16,1 %+5,2 %+2,7 %+8,7 %
Profit net751,9 mil790,9 mil859,1 mil925,0 mil1,1 mld1,2 mld1,2 mld1,3 mld
Profit net an/an+30,0 %+5,2 %+8,6 %+7,7 %+17,5 %+6,3 %−0,4 %+9,4 %
EPS diluat1,311,381,491,601,891,011,001,09
EPS diluat an/an+31,0 %+5,3 %+8,0 %+7,4 %+18,1 %−46,6 %−1,0 %+9,0 %
netă %15,1 %14,8 %15,2 %15,4 %15,6 %15,7 %15,2 %15,3 %
Flux de numerar liber497,9 mil596,3 mil933,7 mil613,5 mil767,2 mil1,3 mld946,8 mil1,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
276,8 mil USD
Datorie financiară
125,0 mil USD
Datorie netă
-151,8 mil USD
Capitaluri proprii
3,9 mld USD
Active totale
5,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
4,85x
ROE
33,3 %
ROA
25,8 %
Marja FCF
12,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
7,3 mld
2024
7,5 mld
2025
8,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,0 mld
2024
4,1 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
3,4 mld
2024
3,4 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
177,3 mil
2024
175,4 mil
2025
179,2 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,7 mld ≈
2024
1,7 mld ≈
2025
1,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
10,8 mil
2024
7,3 mil
2025
6,2 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
367,0 mil
2024
357,5 mil
2025
396,6 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,01
2024
1,00
2025
1,09

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,89
2024
0,78
2025
0,88

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
221,3 mil
2024
255,8 mil
2025
276,8 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,0 mld
2024
3,2 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
4,7 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
264,1 mil
2024
287,7 mil
2025
316,8 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
60,0 mil
2024
75,0 mil
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
200,0 mil
2024
125,0 mil
2025
100,0 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
661,3 mil
2024
687,1 mil
2025
715,6 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,3 mld †
2024
3,6 mld †
2025
3,9 mld †

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
572,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 oct. 2023verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,4 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
172,8 mil
2024
226,5 mil
2025
245,3 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,3 mld ≈
2024
946,8 mil ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-161,2 mil
2024
-214,5 mil
2025
-231,0 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,3 mld
2024
-913,7 mil
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,0 mld
2024
893,3 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 06 feb. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
9,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
7,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
9,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-16,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-6,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
11,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
44,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
22,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
20,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
15,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
35,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
26,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
36,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
41,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
77,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
93,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-111,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
503,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
257,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
83,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
70,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
127 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
158 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
61,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
60,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
43,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
43,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
14,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
29,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
32,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
51,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 47 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

53,21 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 61,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
61,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
43,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
14,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
29,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
35,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
15,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 13 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 19 oct. 2026
verificat 2946derivat 215

Scorul pe grupe

  • Evaluare14
  • Randamente31
  • Calitate82
  • Bilanț și datorie83
  • Creștere23

Interval de valoare estimat

Jos
18,75
USD pe acțiune
Mijloc
22,49
USD pe acțiune
Sus
28,49
USD pe acțiune
Preț: 53,21 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -57,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -136,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,50 – 39,56 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)13,92 – 21,08 (Mijloc 16,71)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 1,2 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA23,59 – 35,91 (Mijloc 28,27)
    19 firme folosite · multiplul median 15,8x · quartile 13,2x – 20,1x
    BA, CMI, CW, DOV, FIX, FTI, GD, HON, IR, J, LMT, LRCX, NDSN, RTX, SNA, TDG, WAB, XYL, ZBRA
  • Colegi: P/E25,04 – 39,56 (Mijloc 29,39)
    32 firme folosite · multiplul median 23,8x · quartile 20,3x – 32,0x
    BA, BALL, BKR, CAT, CMI, CW, DE, DHI, DOV, EME, ETN, FIX, FTI, GD, GM, HON, IR, ITW, JCI, LMT, LRCX, NDSN, NVT, PCAR, PH, PHM, RTX, SNA, TDG, WAB, XYL, ZBRA
  • Dividende actualizate (DDM)11,50 – 15,46 (Mijloc 13,19)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Sectorul Industrie

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 47/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate36,1 %88 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate15,6 %79 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate83,0 %76 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,5 %46 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-16,8 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,1x67 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie503,9x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,9x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare43,1x11 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare29,8x10 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare1,9 %24 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,8 %26 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente93,6 %38 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie83/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere23/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente31/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare14/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

FASTENAL CO (FAST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,2 mld USD în 2025; creștere an/an 8,7 %; marjă netă 15,6 %; ROE 35,3 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 18,75–28,49 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,49 USD, prețul de 53,21 USD lasă un potențial de -57,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -136,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 36,1 %
  • Marja netă: 15,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 83,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 503,9x
  • Lichiditatea curentă: 3,9x

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -16,8 %
  • P/E (TTM): 43,1x
  • EV/EBITDA: 29,8x
  • Randament FCF: 1,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Sectorul Industrie · același sector · comparată cu 39 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 7,6 mld și 484,0 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 324 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
43,1x
mediana verticalei 25,0x
peste mediană (+72,6 %)
EV/EBITDA
29,8x
mediana verticalei 16,1x
peste mediană (+85,1 %)
P/S
6,7x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+130,5 %)
P/B
14,7x
mediana verticalei 5,6x
peste mediană (+161,1 %)
ROE
35,3 %
mediana verticalei 17,0 %
peste mediană (+107,7 %)
Marja netă
15,6 %
mediana verticalei 10,2 %
peste mediană (+53,8 %)
Marja EBIT
20,5 %
mediana verticalei 15,1 %
peste mediană (+35,6 %)
Venituri an/an
8,7 %
mediana verticalei 7,7 %
peste mediană (+12,9 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,1x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−106,3 %)
Randament dividend
1,8 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+61,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LRCXLam Research Corporation276,6 mld33,070,1 %32,3 %+26,0 %+42 % / +209 %
CATCaterpillar Inc270,6 mld23,256,1 %15,2 %+4,3 %+3 % / +136 %
RTXRtx Corporation267,8 mld32,212,6 %8,8 %+9,7 %+13 % / +144 %
DEDeere & Co182,4 mld37,618,3 %10,2 %−11,7 %+46 % / +86 %
BAThe Boeing Company140,3 mld18,6—8,1 %+34,5 %−6 % / −24 %
LMTLockheed Martin Corporation137,5 mld21,180,2 %8,2 %+5,6 %+30 % / +33 %
ETNEATON CORPORATION plc137,2 mld35,319,6 %12,2 %+10,3 %+2 % / +55 %
PHParker-Hannifin Corporation114,7 mld32,025,1 %17,0 %+8,3 %+6 % / +110 %
GDGeneral Dynamics Corporation98,6 mld21,218,0 %8,2 %+10,1 %+7 % / +48 %
PWRQuanta Services, Inc.87,5 mld52,617,8 %4,5 %+20,3 %+25 % / +208 %
JCIJohnson Controls International PLC85,7 mld25,124,1 %14,5 %+2,8 %+21 % / +166 %
ITWIllinois Tool Works Inc83,4 mld26,1101,7 %19,4 %+0,9 %+18 % / +21 %
GMGeneral Motors Company78,0 mld20,66,1 %2,1 %−1,3 %+26 % / +192 %
HONHoneywell International Inc72,5 mld10,936,0 %21,0 %+7,8 %+13 % / +18 %
TDGTransDigm Group Incorporated67,3 mld34,1—21,3 %+11,2 %−11 % / +26 %
CMICummins Inc.65,0 mld23,923,0 %8,1 %−1,3 %−5 % / +110 %
FASTFastenal Co61,0 mld43,135,3 %15,6 %+8,7 %+29 % / +78 %
PCARPACCAR Inc55,9 mld20,213,7 %9,5 %−15,5 %+1 % / +16 %
BKRBaker Hughes Company49,5 mld17,115,1 %10,1 %−0,3 %−1 % / +48 %
WABWestinghouse Air Brake Technologies Corporation49,5 mld36,612,2 %11,2 %+7,5 %+41 % / +153 %
CARRCarrier Global Corporation45,5 mld—-14,3 %-7,9 %−3,3 %+1 % / +7 %
DHID.R. Horton, Inc.43,9 mld14,912,8 %9,2 %−6,9 %−1 % / +23 %
FIXComfort Systems USA, Inc.38,2 mld23,658,6 %13,0 %+29,5 %+12 % / +464 %
AXONAxon Enterprise, Inc.34,5 mld175,86,2 %6,2 %+33,5 %−21 % / +85 %
IRIngersoll Rand Inc.32,3 mld23,713,4 %17,2 %+5,7 %+5 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FAST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
31,79
Randament total -39 % · Pe an -39 %
56,17
Randament total 7 % · Pe an 7 %
84,57
Randament total 61 % · Pe an 61 %
3 ani
31,48
Randament total -37 % · Pe an -14 %
62,54
Randament total 24 % · Pe an 7 %
103,29
Randament total 102 % · Pe an 26 %
5 ani
31,18
Randament total -34 % · Pe an -8 %
69,63
Randament total 41 % · Pe an 7 %
126,16
Randament total 151 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 15,63
  • Marja netă± 10,94
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,90
  • Diluare anuală± 0,92

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (19 oct. 2026).

Pe scurt

Fastenal este distribuitor american de produse industriale și de întreținere (șuruburi, scule, siguranță), care își livrează clienții din locații dedicate și din automate la fața locului. Contează acum pentru că vânzările zilnice au crescut cu 15,5 % în trimestrul al treilea 1, pe fondul cererii din producție și al prețurilor.

SWOT

Puncte tari

  • Marjă operațională de 21,5 % 1, peste a majorității distribuitorilor.
  • Flux de numerar operațional de 421,6 mil USD, 105,0 % din profitul net 1.
  • Proximitate: stoc la client, automate și rafturi gestionate.
  • Disciplină privind stocurile: creștere de doar 3,1 % 1.

Puncte slabe

  • Marja brută în scădere ușoară, la 44,8 % 1.
  • Numărul de situri active a scăzut la 90.759 1.
  • Expunere la prețul oțelului și la tarife la produsele de bază.

Oportunități

  • Extinderea la clienții mari și pe contract, unde vânzările cresc cel mai repede 1.
  • Creșterea producției industriale americane și a relocării producției.
  • Digitalizare și automate pentru clienții noi.

Amenințări

  • Încetinirea producției industriale ar reduce cererea.
  • Concurența online la produsele standard.
  • Dispariția efectelor temporare asupra marjei (rambursări de tarife, rabaturi).

Riscuri

  • Ciclul industrialridicat

    Vânzările depind de producție și construcții. O încetinire a producției ar afecta rapid volumele, iar creșterea de 15,5 % 1 ar putea încetini.

  • Tarife și prețurimediu

    Prețurile au adăugat 2,4 puncte procentuale la creștere 1. Dacă tarifele scad sau cererea nu mai acceptă majorări, contribuția prețului ar putea dispărea, iar marja ar fi afectată.

  • Calitatea marjeimediu

    O parte din marja brută a venit din surse directe, rabaturi și rambursări de tarife, parțial cu efect de moment 1. Marja brută a scăzut deja la 44,8 % 1.

  • Concentrare pe clienți marimediu

    Cu cât mai multă creștere vine din clienți mari pe contract, cu atât negocierile de preț devin mai grele și dependența de câțiva clienți mai mare.

  • Ritm mai lent al automatelorscăzut

    Obiectivul de semnări FASTBin/FASTVend pe 2026 a fost coborât la 27.000–29.000 MEU 1, ceea ce poate semnala o cerere mai slabă sau o capacitate de implementare limitată.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Producția și construcțiile rămân solide, iar vânzările zilnice păstrează o creștere de două cifre.
  • Marja operațională rămâne aproape de 21,5 % 1 chiar fără sprijinul efectelor temporare.
  • Clienții mari și contractele continuă să crească peste ritmul general 1.
  • Fluxul de numerar acoperă dividendele și investițiile.

Ce ar strica teza

  • Producția industrială încetinește și volumele scad.
  • Prețurile nu mai pot fi majorate, iar raportul preț-cost apasă pe marjă.
  • Concurența online și a distribuitorilor mari comprimă marja brută.
  • Evaluarea bursieră ridicată lasă puțin loc pentru dezamăgiri.

De urmărit

  • Vânzările zilnice și marja brută în raportul pe Q4Q4 2026
  • Semnările FASTBin/FASTVend față de obiectivul de 27.000–29.000 MEUQ4 2026
  • Creșterea vânzărilor către producție și construcțiiQ4 2026
  • Efectul tarifelor și al prețurilor în 2027Q1 2027
  • Raportul anual și comentariile despre situriQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (19 oct. 2026).

Afacerea

Fastenal vinde șuruburi și piese de fixare (categoria din care provine firma), plus scule, echipament de siguranță și consumabile pentru fabrici, șantiere și service. Modelul se bazează pe proximitate: stoc la sediul clientului, în automate (FASTVend) și în rafturi gestionate (FASTBin), mai degrabă decât livrare prin comandă ocazională.

Din 2025 firma raportează «situri», adică locații ale clienților unde ține stoc adaptat cererii locale, în locul numărului de sucursale și de locații Onsite 2. În Q3 2026 erau, în medie lunară, 90.759 de situri active, față de 98.823 cu un an înainte, deci un număr mai mic, dar mai concentrat pe clienți mari 1.

Vânzările nete din trimestrul al treilea au fost de 2,46 mld USD, cu un profit net de 401,6 mil USD 1.

Segmente

Șuruburi și hardware direct

Produse achiziționate direct de la producători, vândute către clienți industriali. Au crescut cu 16,8 % și reprezintă 21,0 % din vânzări 1. Sunt nucleul istoric al afacerii și cel mai expus la tarife.

Șuruburi și hardware indirect

Șuruburi și piese folosite ca accesorii sau consumabile, vândute prin canale și automate. Au crescut cu 7,6 % și reprezintă 9,3 % din vânzări 1.

Clienți mari pe contract (Onsite, FASTBin, FASTVend)

Siturile cu peste 50 mii USD cheltuială lunară au crescut la 3.288, de la 2.771, iar vânzările către ele au urcat cu circa 27,6 %, la 1,46 mld USD 1. Vânzările pe contract au crescut cu 18,8 %, față de 7,8 % în afara contractelor 1. Semnările ponderate de FASTBin/FASTVend au fost de 7.484 MEU, cu 6,2 % mai multe, dar obiectivul pe 2026 a fost coborât la 27.000–29.000 MEU 1.

Piața în context

Distribuția industrială de tip MRO (întreținere, reparații, operațiuni) urmărește producția industrială și activitatea din construcții. În trimestrul al treilea, vânzările către producție au crescut cu 17,2 %, din care producția grea cu 20,2 %, iar construcțiile nerezidențiale cu 12,0 % 1.

Creșterea este susținută și de prețuri: acestea au adăugat 2,4 puncte procentuale la creșterea vânzărilor 1. O parte din avantajul de marjă a venit din surse directe, rabaturi de la furnizori și rambursări de tarife, ceea ce nu se repetă neapărat.

Tendințe

  • Revenirea producției și a construcțiilorvânt din spate

    Vânzările către producție au crescut cu 17,2 % și cele către construcții nerezidențiale cu 12,0 % 1, al șaselea trimestru consecutiv de creștere pentru construcții. Dacă producția industrială americană rămâne solidă, cererea poate continua.

  • Tarife și prețurimixt

    Prețurile au contribuit cu 2,4 puncte procentuale la creșterea vânzărilor 1. Tarifele pe șuruburi și oțel justifică majorări de preț, dar mutarea mixului spre clienți mari și raportul preț-cost au coborât marja brută la 44,8 %, de la 45,3 % 1, deci efectul net nu e pur favorabil.

  • Mutarea spre clienți mari și contractevânt din spate

    Vânzările către siturile mari au crescut cu circa 27,6 % 1 și cele pe contract cu 18,8 % 1. Firma își deplasează mixul spre clienți cu relații profunde, care aduc volum, dar și presiune asupra marjei.

  • Digitalizare și automatemixt

    Semnările ponderate de FASTBin/FASTVend au crescut cu 6,2 % la 7.484 MEU 1, dar obiectivul anual a fost coborât la 27.000–29.000 MEU 1. Ritmul de instalare al automatelor pare mai lent decât se planificase.

Poziția concurențială

Fastenal concurează cu distribuitori industriali generaliști și cu platforme online. Avantajul ei este proximitatea (stoc la client), rețeaua logistică și relațiile cu clienții mari; dezavantajul este concurența pe preț la articolele comune, unde platformele online sunt agresive.

Marja operațională a urcat la 21,5 %, de la 20,7 % 1, ceea ce arată putere de preț și control al costurilor. Stocurile au crescut doar cu 3,1 % 1, mult sub vânzări, semn de disciplină.

  • W.W. GraingerGWW

    Unul dintre cei mai mari distribuitori MRO din SUA, cu ofertă largă și canal online puternic.

  • MSC Industrial DirectMSM

    Distribuitor orientat spre atelierele de prelucrare și producție metalurgică.

  • Applied Industrial TechnologiesAIT

    Distribuitor de piese industriale (rulmenți, transmisii, fluide).

  • Amazon (Business)AMZN

    Platformă online cu presiune pe prețuri la consumabile standard.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Comunicat de rezultate Q3 2026 (anexa la Form 8-K) · SEC / Fastenal · 14 oct. 2026
  2. [2] Form 10-K 2025 · SEC / Fastenal · 05 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.