olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
TDG TDG
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC · SIC 3728 · Verticală: Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728)
TransDigm Group (TDG) proiectează și produce componente aeronautice de înaltă tehnicitate, cu un conținut important de piață secundară (aftermarket). În exercițiul fiscal 2025 a realizat vânzări nete de 8831 milioane USD și un profit net atribuit de 2074 milioane USD. În al treilea trimestru al exercițiului fiscal 2026 vânzările au crescut cu 23%, iar ghidajul a fost ridicat.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TDG (TDG) costa 1.216,88 USD (+0,73 % într-o zi), cu capitalizare 67,3 mld USD, P/E 34,1 pe un EPS diluat de 35,69 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,88 %, beta 0,76, interval pe 52 de săptămâni 1.076,01–1.450,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,7 mld USD (+22,5 % an/an), profit net de 539,0 mil USD (+9,6 % an/an), EPS diluat 9,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1.071,56 – 1.211,65
- peste banda superioară · %B 1,04 · lățimea benzii 12,3 %
- SMA 50 / 200
- 1.130,19 / 1.222,76
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 19,39 / 8,54
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,4 % | −1,1 % | +12,5 pp | — |
| 3 luni | −3,0 % | −0,5 % | −2,6 pp | — |
| 6 luni | −1,3 % | +4,4 % | −5,7 pp | — |
| De la început de an | −8,5 % | +12,3 % | −20,8 pp | — |
| 1 an | −5,8 % | +13,5 % | −19,4 pp | +14,7 % |
| 3 ani | +38,0 % | +76,4 % | −38,5 pp | +83,9 % |
| 5 ani | +83,0 % | +63,7 % | +19,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,7 mld |
| Costul vânzărilor | 927,0 mil | 771,0 mil | 876,0 mil | 905,0 mil | 967,0 mil | 933,0 mil | 1,0 mld | 1,1 mld |
| Profit brut | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 265,0 mil | 211,0 mil | 236,0 mil | 242,0 mil | 256,0 mil | 254,0 mil | 273,0 mil | 332,0 mil |
| Profit operațional | 943,0 mil | 974,0 mil | 991,0 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Amortizare și depreciere | — | 90,0 mil | 89,0 mil | 91,0 mil | 96,0 mil | 100,0 mil | 105,0 mil | 118,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 378,0 mil | 378,0 mil | 397,0 mil | — | 475,0 mil | 484,0 mil | 514,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 605,0 mil | 619,0 mil | 622,0 mil | 635,0 mil | 753,0 mil | 572,0 mil | 700,0 mil | 713,0 mil |
| Impozit pe profit | 138,0 mil | 126,0 mil | 143,0 mil | 142,0 mil | 144,0 mil | 127,0 mil | 164,0 mil | 173,0 mil |
| Profit net | 468,0 mil | 493,0 mil | 479,0 mil | 492,0 mil | 610,0 mil | 445,0 mil | 535,0 mil | 539,0 mil |
| EPS diluat | 8,10 ≈ | 7,62 | 8,24 | 8,47 | 10,48 ≈ | 6,62 | 9,20 | 9,39 |
| Flux de numerar operațional | 572,0 mil | 752,0 mil | 148,0 mil ≈ | 631,0 mil ≈ | 507,0 mil | 832,0 mil | 135,0 mil ≈ | 724,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 41,0 mil | 42,0 mil | 56,0 mil ≈ | 58,0 mil ≈ | 66,0 mil | 60,0 mil | 71,0 mil ≈ | 74,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 0 | 4,4 mld | 0 ≈ | 0 ≈ | 5,2 mld | 59,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 316,0 mil | 53,0 mil ≈ | 131,0 mil ≈ | 0 | 106,0 mil | 615,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 6 din propriul istoric de 16 trimestre (min 32,8, mediană 42,2, max 51,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mld | 5,2 mld | 5,1 mld | 4,8 mld | 5,4 mld | 6,6 mld | 7,9 mld | 8,8 mld |
| Venituri an/an | +8,8 % | +37,1 % | −2,3 % | −6,0 % | +13,2 % | +21,3 % | +20,6 % | +11,2 % |
| Profit net | 957,0 mil | 890,0 mil | 699,0 mil | 680,0 mil | 866,0 mil | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,1 mld |
| Profit net an/an | +60,3 % | −7,0 % | −21,5 % | −2,7 % | +27,4 % | +49,9 % | +32,0 % | +21,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 8,96 | 10,41 | 13,40 | 22,03 | 25,62 | 32,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +16,2 % | +28,7 % | +64,4 % | +16,3 % | +25,2 % |
| netă % | 25,1 % | 17,0 % | 13,7 % | 14,2 % | 16,0 % | 19,7 % | 21,6 % | 23,5 % |
| Flux de numerar liber | 949,0 mil | 913,0 mil | 1,1 mld | 808,0 mil | 829,0 mil | 1,2 mld | 1,9 mld | 1,8 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 2,8 mld USD
- Datorie financiară
- 29,4 mld USD
- Datorie netă
- 26,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- -9,7 mld USD
- Active totale
- 22,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,21x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 8,6 %
- Marja FCF
- 20,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,1 mld | 4,8 mld | 5,4 mld | 6,6 mld | 7,9 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 2,5 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,7 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Profit brut | 2,6 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,8 mld | 4,7 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 130,9 mil | 106,0 mil | 95,0 mil | 105,0 mil | 107,0 mil | 118,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 727,0 mil | 685,0 mil | 748,0 mil | 780,0 mil | 980,0 mil | 945,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | 1,8 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | 2,9 mld | 3,5 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 283,0 mil | 253,0 mil | 253,0 mil | 268,0 mil | 312,0 mil | 367,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| EBITDA | 2,0 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,8 mld ≈ | 4,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | 740,0 mil | 715,0 mil | 1,1 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 87,0 mil | 34,0 mil | 261,0 mil | 417,0 mil | 500,0 mil | 555,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Profit net | 699,0 mil | 680,0 mil | 866,0 mil | 1,3 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | 8,96 | 10,41 | 13,40 | 22,03 | 25,62 | 32,08 | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 57,3 mil | 58,4 mil | 58,2 mil | 57,2 mil | 57,8 mil | 58,2 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 32,50 | 0,00 | 18,50 | 0,00 | — | — | SEC (XBRL)· 09 nov. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 780,0 mil
- 2024
- 980,0 mil
- 2025
- 945,0 mil
SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat
- 2023
- 57,2 mil
- 2024
- 57,8 mil
- 2025
- 58,2 mil
SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,7 mld | 4,8 mld | 3,0 mld | 3,5 mld | 6,3 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 720,0 mil | 791,0 mil | 967,0 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Stocuri | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Active curente | 7,0 mld | 7,0 mld | 5,6 mld | 6,7 mld | 10,0 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 752,0 mil | 770,0 mil | 807,0 mil | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 7,9 mld | 8,6 mld | 8,6 mld | 9,0 mld | 10,4 mld | 10,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Active totale | 18,4 mld | 19,3 mld | 18,1 mld | 20,0 mld | 25,6 mld | 22,9 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 218,0 mil | 227,0 mil | 279,0 mil | 305,0 mil | 323,0 mil | 368,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 276,0 mil | 277,0 mil | 76,0 mil | 71,0 mil | 98,0 mil | 124,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 19,4 mld | 19,6 mld | 19,4 mld | 19,4 mld | 24,4 mld | 29,3 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 6,3 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 22,4 mld | 22,2 mld | 21,9 mld | 21,9 mld | 31,9 mld | 32,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | -4,0 mld | -2,9 mld | -3,8 mld | -2,0 mld | -6,3 mld | -9,7 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
- 2023
- 2,7 mld
- 2024
- 3,4 mld
- 2025
- 3,5 mld
SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 913,0 mil | 948,0 mil | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 105,0 mil | 105,0 mil | 119,0 mil | 139,0 mil | 165,0 mil | 222,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 1,1 mld ≈ | 808,0 mil ≈ | 829,0 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 799,0 mil | -785,0 mil | -553,0 mil | -900,0 mil | -2,4 mld | -595,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,2 mld | -70,0 mil | -2,1 mld | -16,0 mil | 3,2 mld | -4,9 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Dividende plătite | 1,9 mld | 73,0 mil | 1,1 mld | 38,0 mil | 2,0 mld | 9,6 mld | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 19,0 mil | 0 | 912,0 mil | 0 | 0 | 500,0 mil | SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -900,0 mil
- 2024
- -2,4 mld
- 2025
- -595,0 mil
SEC (XBRL)· 12 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 55 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 67,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie29
- Evaluare26
- Calitate93
- Creștere100
- Randamente60
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 195,20 – 2.507,79 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA1.430,88 – 2.507,79 (Mijloc 2.093,11)3 firme folosite · multiplul median 29,0x · quartile 21,7x – 33,6xATRO, ESLT, KRMN
- Colegi: P/E195,20 – 1.193,40 (Mijloc 846,78)6 firme folosite · multiplul median 23,7x · quartile 5,5x – 33,4xATRO, CVU, ESLT, LOAR, PKE, PRZO
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 55/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 21,3 % | 100 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 90,5 % | 86 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,6 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 33,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 6,0x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 34,1x | 43 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 19,4x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2,9 % | 36 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,6 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 274,6 % | 0 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie29/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare26/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
TransDigm Group Incorporated (TDG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,8 mld USD în 2025; creștere an/an 11,2 %; marjă netă 21,3 %; datorie netă/EBITDA 6,0x.
Intervalul de valoare estimat este 813,04–1 850,60 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 469,94 USD, prețul de 1 216,88 USD lasă un potențial de 20,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 21,3 %
- Conversia profitului în FCF: 90,5 %
- CAGR venituri 3 ani: 17,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 33,8 %
- Lichiditatea curentă: 3,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,6 %
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 6,0x
- EV/EBITDA: 19,4x
- Rata de distribuire (FCF): 274,6 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TDGTransDigm Group Incorporated | 67,3 mld | 34,1 | — | 21,3 % | +11,2 % | −6 % / +38 % |
| ESLTElbit Systems Ltd | 32,7 mld | 61,8 | 14,4 % | 6,7 % | +16,3 % | +50 % / +248 % |
| LOARLoar Holdings Inc. | 6,5 mld | 0,5 | 5,8 % | 11,6 % | +23,2 % | +2 % / indisponibil |
| KRMNKarman Holdings Inc. | 4,5 mld | 118,5 | 9,5 % | 6,3 % | +36,6 % | −49 % / indisponibil |
| DCODucommun Incorporated | 2,4 mld | — | -3,0 % | -2,4 % | +4,9 % | +70 % / +210 % |
| ATROAstronics Corporation | 1,9 mld | 30,4 | 33,7 % | 8,4 % | +8,4 % | +32 % / +385 % |
| PKEPark Aerospace Corp. | 544,8 mil | 34,4 | 11,1 % | 18,4 % | +18,2 % | +28 % / +64 % |
| CVUCpi Aerostructures, Inc. | 64,0 mil | 17,0 | 14,4 % | 5,1 % | −14,6 % | +72 % / +104 % |
| AIRIAir Industries Group | 12,5 mil | — | -10,6 % | -3,8 % | −13,0 % | −14 % / −11 % |
| PRZOParaZero Technologies Ltd. | 9,8 mil | 1,6 | -380,5 % | -517,1 % | +12,3 % | −66 % / −34 % |
| EHEHang Holdings Limited | — | — | -27,8 % | -66,0 % | −4,4 % | −71 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TDG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 858,11 Randament total -29 % · Pe an -29 % | 1.510,15 Randament total 24 % · Pe an 24 % | 2.265,23 Randament total 86 % · Pe an 86 % |
| 3 ani | 1.017,86 Randament total -16 % · Pe an -6 % | 1.997,18 Randament total 64 % · Pe an 18 % | 3.261,93 Randament total 168 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 1.207,34 Randament total -1 % · Pe an -0 % | 2.641,26 Randament total 117 % · Pe an 17 % | 4.697,18 Randament total 286 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 499,29
- Marja netă± 349,51
- Creșterea anuală a veniturilor± 260,67
- Diluare anuală± 29,37
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TransDigm Group (TDG) proiectează și produce componente aeronautice de înaltă tehnicitate, cu un conținut important de piață secundară (aftermarket). În exercițiul fiscal 2025 a realizat vânzări nete de 8831 milioane USD și un profit net atribuit de 2074 milioane USD 1. În al treilea trimestru al exercițiului fiscal 2026 vânzările au crescut cu 23% 3, iar ghidajul a fost ridicat.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de produse proprietare cu o pondere mare a pieței secundare, ceea ce aduce venituri mai stabile și marje ridicate.
- Marje brute foarte ridicate și un model operațional bazat pe cele trei piloni de valoare, susținut de experiență îndelungată.
- Clientela diversificată, fără dependență individuală de un singur client, reduce riscul expunerii la un singur program.
Puncte slabe
- Îndatorarea semnificativă limitează flexibilitatea financiară și expune compania la creșterea ratelor de dobândă.
- Concentrarea aproape exclusivă pe industria aerospațială și apărare face compania vulnerabilă la șocuri sectoriale.
- Multe contracte nu au angajamente ferme de cumpărare, iar contractele cu preț fix pot genera depășiri de costuri.
Oportunități
- Creșterea producției aeronavelor noi ar putea extinde volumul vânzărilor OEM și al pieței secundare pe termen lung.
- Achizițiile de active aeronautice, cum sunt cele recente, pot aduce noi produse și extinde portofoliul.
- Bugetele de apărare în creștere pot susține cererea pentru produse specializate în următorii ani.
Amenințări
- O încetinire a traficului aerian ar putea reduce numărul de ore de zbor și cererea pentru piețele secundare.
- Întârzierile din lanțul de aprovizionare și forța de muncă pot încetini producția OEM și livrările.
- Tensiunile comerciale și tarifele pot schimba condițiile de piață, deși compania rămâne în mare parte producător intern.
Riscuri
- Dependența de sectorul aerospațialridicat
Compania activează aproape exclusiv în aerospațiu și apărare, astfel încât perturbările din acest sector pot afecta mai puternic rezultatele decât la competitorii diversificați.
- Îndatorarea ridicatăridicat
Datoria semnificativă și cu dobândă variabilă poate crește costurile de servicii ale datoriei dacă ratele de referință cresc, ceea ce ar putea limita investițiile.
- Clienți cu ponderi marimediu
Primii zece clienți reprezintă o parte importantă a vânzărilor, iar reducerea achizițiilor de către unii dintre ei ar putea avea efect negativ semnificativ.
- Contracte cu preț fixmediu
Contractele pe termen lung cu preț fix transferă riscul creșterii costurilor către companie, situație amplificată într-un mediu inflaționist.
- Strategia de achizițiimediu
Dependența de achiziții pentru creștere ridică riscul unor integrări dificile, al unor afaceri care nu îndeplinesc așteptările și al unor cheltuieli neprevăzute.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea cererii pentru piețele secundare și a producției OEM continuă, rezultatele ar putea depăși ghidajul actual, mai ales în condițiile unui portofoliu cu marje ridicate.
- Un model bazat pe produse proprietare, certificate și greu de înlocuit poate susține venituri recurente pe durata mai multor decenii de viață a aeronavelor.
- Achizițiile recente și capacitatea de a integra afaceri noi ar putea adăuga creștere și sinergii, dacă integrarea este realizată eficient.
Ce ar strica teza
- Dacă traficul aerian încetinește sau conflictele geopolitice afectează lanțurile de aprovizionare, creșterea ar putea fi mai slabă decât se așteaptă în prezent.
- Îndatorarea mare și ratele variabile ar putea reduce fluxul de numerar disponibil pentru investiții și pentru distribuirea de capital către acționari.
- Dependența de bugetele de apărare și de sectorul aerospațial face compania sensibilă la schimbări de politică sau la ciclurile industriei.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al patrulea și realizarea ghidajului pentru exercițiul fiscal 2026Q4 2026
- Finalizarea achiziției Prince & Izant și impactul asupra marjelor2026
- Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2027 și ipotezele privind piețele OEM și secundare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
TransDigm Group operează prin subsidiara TransDigm Inc. și furnizează componente considerate critice pentru siguranța aeronavelor comerciale și militare din întreaga lume 1. Aproximativ 90% din vânzările nete din exercițiul fiscal 2025 au provenit din produse proprietare, iar aproximativ 55% din piața secundară 1. Strategia se sprijină pe trei piloni: obținerea de afaceri noi profitabile, îmbunătățirea structurii de costuri și produse inginerești cu valoare adăugată, completate de o strategie selectivă de achiziții, aplicată din 1993 și până acum la 95 de afaceri 1.
În exercițiul fiscal 2026 compania a achiziționat Jet Parts Engineering și Victor Sierra pentru circa 2,2 miliarde USD în numerar 3, iar după încheierea trimestrului a anunțat achiziția Prince & Izant pentru circa 1,07 miliarde USD 3. Compania a avut aproximativ 16500 de angajați la 30 septembrie 2025 1.
Segmente
Piața în context
Cererea de transport aerian a rămas puternică, iar piața secundară comercială a crescut în exercițiul fiscal 2025 1. Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2026 presupune creștere de vânzări OEM comerciale de la cifre medii de zece procente, creștere a pieței secundare comerciale de la cifre joase de două cifre, și creștere a apărării de la cifre înalte de o cifră până la cifre joase de două cifre 3.
Ratele de producție ale producătorilor Boeing și Airbus rămân sub nivelurile dinaintea pandemiei, dar au crescut în ultimele trimestre 12. Conflictul din Orientul Mijlociu este monitorizat de companie, care nu a văzut încă o schimbare semnificativă a comenzilor din piața secundară 2.
Poziția concurențială
Nișele în care activează TransDigm sunt relativ fragmentate, iar concurența vine atât de la companii americane, cât și străine, de la divizii ale unor corporații mari până la întreprinderi mici private 1. Compania se diferențiază prin inginerie, calitate, livrare la timp și suport pentru clienți 1.
Certificarea strictă a produselor de către autoritățile de aviație și costul ridicat al procesului de certificare reduc, în opinia companiei, intrările de noi concurenți pe anumite produse 1. Companiei îi revine poziția de lider într-un domeniu fragmentat, deși concurenții nu sunt identificați explicit în sursele analizate.
- Divizii ale corporațiilor mari din aerospațiu
Sursa menționează divizii ale unor corporații publice mari, fără a le identifica nominal.
- Producători străini de componente
Concurența vine și din afara Statelor Unite, conform descrierii companiei.
- Întreprinderi private mici
Multe firme mici, uneori cu una sau două componente în portofoliu, activează în aceleași nișe.
- Distribuitori de componente aerospațiale
Distribuitorii sunt și clienți ai companiei, dar pot concura pe anumite piețe secundare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 sept. 2026Alte evenimente
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / TDG · 12 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / TDG · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TDG · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.