olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Astronics Corporation ATRO
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC · SIC 3728 · Verticală: Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728)
Astronics Corporation (ATRO) furnizează tehnologii avansate pentru industriile aerospațială, de apărare și electronică, de la sisteme de iluminat și siguranță până la conectivitate în cabină și sisteme automate de testare. Relevanța actuală vine din creșterea puternică a vânzărilor din al doilea trimestru al anului fiscal 2026, unde compania a ridicat ghidajul pentru venituri la intervalul 1,02-1,04 miliarde USD, în timp ce comenzile și backlogul au atins niveluri record.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Astronics Corporation (ATRO) costa 59,95 USD (+0,94 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, P/E 31,7 pe un EPS diluat de 1,89 USD în ultimele 12 luni, beta 1,36, interval pe 52 de săptămâni 37,49–93,45 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 260,0 mil USD (+27,0 % an/an), profit net de 35,1 mil USD (+2.568,2 % an/an), EPS diluat 0,75 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 56,99 – 66,86
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 15,9 %
- SMA 50 / 200
- 67,62 / 66,12
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,20 / -2,47
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,1 % | −2,3 % | −9,7 pp | — |
| 3 luni | −15,7 % | −0,8 % | −14,9 pp | — |
| 6 luni | +4,2 % | +4,7 % | −0,5 pp | — |
| De la început de an | +38,5 % | +10,2 % | +28,3 pp | — |
| 1 an | +52,7 % | +10,3 % | +42,5 pp | −5,8 % |
| 3 ani | +368,0 % | +73,0 % | +295,0 pp | +49,2 % |
| 5 ani | +456,0 % | +61,8 % | +394,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 04 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 203,7 mil | 208,5 mil | 205,9 mil | 204,7 mil | 211,4 mil | 240,1 mil | 230,6 mil | 260,0 mil |
| Costul vânzărilor | 148,5 mil | 146,4 mil | 145,1 mil | 151,9 mil | 146,9 mil | 160,1 mil | 155,5 mil | 173,1 mil |
| Profit brut | 55,2 mil | 62,1 mil | 60,8 mil | 52,8 mil | 64,5 mil | 80,0 mil | 75,1 mil | 86,9 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 12,5 mil | 12,1 mil | 11,1 mil | 11,6 mil | 10,2 mil | 10,6 mil | 12,1 mil | 10,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 34,4 mil | 41,2 mil | 36,6 mil | 36,5 mil | 31,2 mil | 33,9 mil | 35,8 mil | 35,6 mil |
| Profit operațional | 8,4 mil | 8,9 mil | 13,1 mil | 4,8 mil | 23,1 mil | 35,5 mil | 27,2 mil | 40,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 6,0 mil | 5,9 mil | 5,6 mil | 5,4 mil | 5,2 mil | 5,7 mil | 5,9 mil | 6,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | -6,2 mil | — | 3,2 mil | — | — | — | 2,3 mil | — |
| Profit înainte de impozit | -5,2 mil | 576,0 mii | 10,2 mil | 1,9 mil | -12,3 mil | 32,2 mil | 24,8 mil | 37,9 mil |
| Impozit pe profit | 6,6 mil | 3,4 mil | 646,0 mii | 537,0 mii | -1,2 mil | 2,6 mil | -755,0 mii | 2,8 mil |
| Profit net | -11,7 mil | -2,8 mil | 9,5 mil | 1,3 mil | -11,1 mil | 29,6 mil | 25,5 mil | 35,1 mil |
| EPS diluat | -0,34 | -0,08 | 0,26 | 0,03 | -0,31 | 0,78 | 0,67 | 0,75 |
| Flux de numerar operațional | 8,4 mil ≈ | 26,4 mil | 20,6 mil | -7,6 mil ≈ | 34,2 mil ≈ | 27,6 mil | 10,6 mil | 30,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,9 mil ≈ | 3,2 mil | 2,1 mil | 4,6 mil ≈ | 13,2 mil ≈ | 11,8 mil | 11,2 mil | 5,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 56 din propriul istoric de 16 trimestre (min 7,1, mediană 18,1, max 78,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 803,3 mil | 772,7 mil | 502,6 mil | 444,9 mil | 534,9 mil | 689,2 mil | 795,4 mil | 862,1 mil |
| Venituri an/an | +28,6 % | −3,8 % | −35,0 % | −11,5 % | +20,2 % | +28,8 % | +15,4 % | +8,4 % |
| Profit net | 46,8 mil | 52,0 mil | -115,8 mil | -25,6 mil | -35,7 mil | -26,4 mil | -16,2 mil | 29,4 mil |
| Profit net an/an | +137,8 % | +11,1 % | −322,6 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,41 | 1,60 | -3,76 | -0,82 | -1,11 | -0,80 | -0,46 | 0,81 |
| EPS diluat an/an | +143,1 % | +13,5 % | −335,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 5,8 % | 6,7 % | -23,0 % | -5,7 % | -6,7 % | -3,8 % | -2,0 % | 3,4 % |
| Flux de numerar liber | 38,6 mil | 30,6 mil | 29,9 mil | -11,6 mil | -36,0 mil | -31,6 mil | 22,1 mil | 43,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 18,2 mil USD
- Datorie financiară
- 334,5 mil USD
- Datorie netă
- 316,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 140,1 mil USD
- Active totale
- 706,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 2,39x
- Lichiditate curentă
- 3,10x
- ROE
- 14,8 %
- ROA
- 4,3 %
- Marja FCF
- 5,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 502,6 mil | 444,9 mil | 534,9 mil | 689,2 mil | 795,4 mil | 862,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 405,7 mil | 379,5 mil | 463,4 mil | 514,7 mil | 575,0 mil | 604,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 96,8 mil | 65,4 mil | 71,5 mil | 174,5 mil | 220,4 mil | 258,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 40,2 mil | 43,3 mil | 48,3 mil | 53,7 mil | 52,1 mil | 43,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 110,5 mil | 99,1 mil | 101,6 mil | 127,5 mil | 141,9 mil | 138,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -100,7 mil | -28,7 mil | -30,0 mil | -6,7 mil | 26,5 mil | 76,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 31,9 mil | 29,0 mil | 27,8 mil | 26,1 mil | 24,5 mil | 21,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -68,8 mil ≈ | 331,0 mii ≈ | -2,3 mil ≈ | 19,4 mil ≈ | 50,9 mil ≈ | 98,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -112,4 mil | -27,0 mil | -29,8 mil | -26,3 mil | -7,9 mil | 31,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,4 mil | -1,4 mil | 6,0 mil | 110,0 mii | 8,3 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -115,8 mil | -25,6 mil | -35,7 mil | -26,4 mil | -16,2 mil | 29,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,76 | -0,82 | -1,11 | -0,80 | -0,46 | 0,81 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 30,8 mil | 31,1 mil | 32,2 mil | 33,1 mil | 35,0 mil | 36,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 127,5 mil
- 2024
- 141,9 mil
- 2025
- 138,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 33,1 mil
- 2024
- 35,0 mil
- 2025
- 36,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 40,4 mil | 29,8 mil | 13,8 mil | 4,8 mil | 9,3 mil | 18,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 93,1 mil | 107,4 mil | 147,8 mil | 172,1 mil | 191,4 mil | 204,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 157,1 mil | 157,6 mil | 188,0 mil | 191,8 mil | 199,7 mil | 196,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 316,9 mil | 339,9 mil | 365,3 mil | 389,8 mil | 426,2 mil | 437,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 106,7 mil | 95,2 mil | 90,7 mil | 85,4 mil | 80,7 mil | 107,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 58,3 mil | 58,3 mil | 58,2 mil | 58,2 mil | 58,1 mil | 62,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 109,9 mil | 94,3 mil | 79,3 mil | 65,4 mil | 52,5 mil | 55,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 619,7 mil | 609,1 mil | 615,0 mil | 633,8 mil | 648,8 mil | 706,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 26,4 mil | 34,9 mil | 64,2 mil | 61,1 mil | 43,0 mil | 41,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 4,5 mil | 9,0 mil | 0 | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 173,0 mil | 163,0 mil | 159,5 mil | 159,2 mil | 168,7 mil | 334,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 93,7 mil | 118,6 mil | 151,6 mil | 143,3 mil | 156,2 mil | 141,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 349,4 mil | 352,5 mil | 375,1 mil | 384,3 mil | 392,7 mil | 566,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 270,4 mil † | 256,6 mil † | 239,9 mil † | 249,5 mil † | 256,1 mil † | 140,1 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 65,4 mil
- 2024
- 52,5 mil
- 2025
- 55,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 37,3 mil | -5,5 mil | -28,3 mil | -24,0 mil | 30,6 mil | 74,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,5 mil | 6,0 mil | 7,7 mil | 7,6 mil | 8,4 mil | 31,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 29,9 mil ≈ | -11,6 mil ≈ | -36,0 mil ≈ | -31,6 mil ≈ | 22,1 mil ≈ | 43,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -5,8 mil | 3,2 mil | 14,4 mil | -4,1 mil | -8,4 mil | -53,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -24,6 mil | -7,5 mil | -1,4 mil | 25,4 mil | -14,5 mil | -22,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,7 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -4,1 mil
- 2024
- -8,4 mil
- 2025
- -53,7 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 25,4 mil
- 2024
- -14,5 mil
- 2025
- -22,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 62 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere100
- Calitate83
- Evaluare32
- Bilanț și datorie69
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,38 – 67,38 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E10,38 – 67,38 (Mijloc 48,50)6 firme folosite · multiplul median 25,7x · quartile 5,5x – 35,7xCVU, ESLT, LOAR, PKE, PRZO, TDG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 62/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 26,4 % | 100 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 8,4 % | 70 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 76,7 % | 67 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,2 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,0x | 57 (pe interval fix) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 31,7x | 57 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 15,0x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,1 % | 39 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare32/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ASTRONICS CORPORATION (ATRO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-04.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 862,1 mil USD în 2025; creștere an/an 8,4 %; marjă netă 8,4 %; ROE 33,7 %; datorie netă/EBITDA 2,0x.
Intervalul de valoare estimat este 10,38–67,38 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 48,50 USD, prețul de 59,95 USD lasă un potențial de -19,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -23,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 26,4 %
- Marja netă: 8,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 17,2 %
- Lichiditatea curentă: 3,0x
Ce o infirmă
- EV/EBITDA: 15,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TDGTransDigm Group Incorporated | 67,1 mld | 34,0 | — | 21,3 % | +11,2 % | −11 % / +26 % |
| ESLTElbit Systems Ltd | 34,5 mld | 65,2 | 14,4 % | 6,7 % | +16,3 % | +58 % / +267 % |
| LOARLoar Holdings Inc. | 6,4 mld | 0,5 | 5,8 % | 11,6 % | +23,2 % | −1 % / indisponibil |
| KRMNKarman Holdings Inc. | 5,2 mld | 135,7 | 9,5 % | 6,3 % | +36,6 % | −42 % / indisponibil |
| DCODucommun Incorporated | 2,5 mld | — | -3,0 % | -2,4 % | +4,9 % | +78 % / +225 % |
| ATROAstronics Corporation | 1,9 mld | 31,7 | 33,7 % | 8,4 % | +8,4 % | +53 % / +368 % |
| PKEPark Aerospace Corp. | 572,6 mil | 36,2 | 11,1 % | 18,4 % | +18,2 % | +34 % / +72 % |
| CVUCpi Aerostructures, Inc. | 65,1 mil | 17,3 | 14,4 % | 5,1 % | −14,6 % | +75 % / +107 % |
| AIRIAir Industries Group | 12,6 mil | — | -10,6 % | -3,8 % | −13,0 % | −13 % / −10 % |
| PRZOParaZero Technologies Ltd. | 9,4 mil | 1,5 | -380,5 % | -517,1 % | +12,3 % | −67 % / −37 % |
| EHEHang Holdings Limited | — | — | -27,8 % | -66,0 % | −4,4 % | −74 % / −79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ATRO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 50,80 Randament total -15 % · Pe an -15 % | 89,40 Randament total 49 % · Pe an 49 % | 134,10 Randament total 124 % · Pe an 124 % |
| 3 ani | 60,25 Randament total 1 % · Pe an 0 % | 118,23 Randament total 97 % · Pe an 25 % | 193,10 Randament total 222 % · Pe an 48 % |
| 5 ani | 71,47 Randament total 19 % · Pe an 4 % | 156,36 Randament total 161 % · Pe an 21 % | 278,06 Randament total 364 % · Pe an 36 % |
- P/E la ieșire± 29,56
- Marja netă± 20,69
- Creșterea anuală a veniturilor± 15,43
- Diluare anuală± 1,74
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Astronics Corporation (ATRO) furnizează tehnologii avansate pentru industriile aerospațială, de apărare și electronică, de la sisteme de iluminat și siguranță până la conectivitate în cabină și sisteme automate de testare. Relevanța actuală vine din creșterea puternică a vânzărilor din al doilea trimestru al anului fiscal 2026, unde compania a ridicat ghidajul pentru venituri la intervalul 1,02-1,04 miliarde USD 3, în timp ce comenzile și backlogul au atins niveluri record.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de tehnologii pentru aerospațială și apărare, cu backlog record și comenzi în creștere.
- Marjă operațională îmbunătățită în segmentul Aerospace, susținută de volum și productivitate.
- Poziții în produse de conectivitate și energie, unde cererea pentru echipamente noi este ridicată.
Puncte slabe
- Dependență semnificativă de un singur client major, Boeing, cu o pondere constantă în vânzări.
- Segmentul Test Systems are marje încă afectate de volum redus și de contracte cu costuri revizuite.
- Datoria și clauzele de covenant ale noii facilități de credit impun disciplină financiară.
Oportunități
- Creșterea ratelor de producție ale constructorilor de aeronave și modernizarea flotelor companiilor aeriene.
- Programe militare și de testare pe mai mulți ani, care ar putea aduce comenzi repetitive.
- Integrarea achizițiilor recente, care ar putea extinde portofoliul în segmentul Aerospace.
Amenințări
- Scăderea cheltuielilor de apărare sau întârzierea finanțării programelor guvernamentale.
- Concurenți mai mari, cu resurse superioare, care ar putea câștiga cotă de piață.
- Tarifele și tensiunile geopolitice, care pot crește costurile și perturba lanțurile de aprovizionare.
Riscuri
- Dependența de Boeingridicat
O reducere a activității cu Boeing ar putea afecta vânzările și profiturile, iar compania nu are garanția că va compensa rapid.
- Ciclicitatea aviației comercialeridicat
Reducerea comenzilor de aeronave sau a cheltuielilor companiilor aeriene pentru modernizări ar putea reduce vânzările.
- Finanțarea guvernamentalămediu
Întârzierile bugetare sau anularea programelor pot afecta contractele militare și de testare.
- Respectarea covenanturilor de creditmediu
O scădere neașteptată a veniturilor ar putea duce la încălcarea covenanturilor facilității de credit.
- Riscuri de tarife și lanț de aprovizionaremediu
Costurile suplimentare și întârzierile pot afecta marjele dacă nu pot fi transferate clienților.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor, backlogul record și ghidajul revizuit în sus sugerează că cererea pentru produsele companiei rămâne solidă 3.
- Îmbunătățirea marjelor în Aerospace arată că investițiile în productivitate și achizițiile recente pot aduce beneficii operaționale.
- Contractele pe mai mulți ani în Test Systems ar putea oferi o vizibilitate mai mare asupra veniturilor viitoare.
Ce ar strica teza
- Dependența semnificativă de un singur client și de ciclurile aviației comerciale face ca rezultatele să fie volatile.
- Riscurile legate de cheltuielile guvernamentale și de tarife ar putea reduce profitabilitatea dacă se materializează.
- Marjele din Test Systems rămân sub presiune din cauza volumului redus și a contractelor cu costuri revizuite.
De urmărit
- Evoluția backlogului și a raportului comenzi/vânzări în AerospaceQ3 2026
- Livrările pentru programul Radio Test Sets al Armatei SUA2026
- Ratele de producție ale Boeing și Airbus2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Astronics proiectează și fabrică sisteme de generare și distribuție a energiei electrice, sisteme de mișcare pentru scaune, iluminat și siguranță, produse avionice, structuri de aeronave, certificare de sisteme și sisteme automate de testare 1. Compania are două segmente raportabile, Aerospace și Test Systems, cu operațiuni principale în Statele Unite, Canada, Franța și Germania, precum și birouri de inginerie în Ucraina și India 1. Strategia declarată este creșterea valorii prin dezvoltarea tehnologiilor fie intern, fie prin achiziții, cum au fost Envoy Aerospace în iunie 2025 și Bühler Motor Aviation în octombrie 2025 1.
Clientela segmentului Aerospace este formată din producătorii de aeronave, furnizorii acestora, companiile aeriene și ramurile Departamentului Apărării al SUA 1. Piața comercială de transport a reprezentat 69,5% din vânzările consolidate în 2025 1. Test Systems livrează sisteme de testare pentru aerospațială, apărare, comunicații și transport urban, adesea în proiecte mari și pe mai mulți ani 1.
Compania menționează că o parte semnificativă din activitate depinde de Boeing, care a reprezentat 10,4% din vânzările din 2025 1. Totodată, o parte din venituri depinde de cheltuielile militare, întrucât circa 15% din vânzările consolidate din 2025 au fost făcute către piețe legate de guvernul SUA 1.
Piața în context
Piața comercială de aviație rămâne cea mai mare piață a Astronics, iar redresarea ratelor de producție ale Boeing și Airbus, împreună cu cheltuielile companiilor aeriene pentru modernizarea cabinei, susțin cererea 13. Piața militară depinde de finanțarea guvernamentală, care poate varia de la un an la altul, iar piața aviației generale depinde de ratele de construcție și de bogăția globală 1.
Creșterea trimestrială a comenzilor și backlogul record indică un ciclu favorabil, cu raport de rezervare la vânzări peste 1 atât în Aerospace, cât și în Test Systems 3. Totuși, cererea rămâne ciclică și sensibilă la condițiile economice, la conflicte și la politicile comerciale 1.
Tendințe
- Modernizarea cabinei și conectivitateavânt din spate
Aeronavele noi sunt echipate cu mai multă conectivitate și putere în scaun, ceea ce crește cererea pentru produsele avionice și de energie ale companiei 1.
- Tranziția satelitară spre LEOmixt
Clienții evaluează soluții LEO mai ieftine, ceea ce reprezintă un risc pentru unele produse existente, dar și o oportunitate de adaptare a ofertei 1.
- Presiuni de costuri și tarifevânt din față
Tarifele, presiunile lanțului de aprovizionare și piața muncii pot genera costuri suplimentare și întârzieri, cu efect negativ asupra profitabilității dacă nu pot fi transferate clienților 12.
Poziția concurențială
Astronics activează într-o concurență intensă, în care principalele criterii sunt calitatea produselor, prețul, capacitățile de inginerie și livrarea la timp 1. Mulți concurenți sunt substanțial mai mari și au resurse mai mari pentru cercetare, marketing și producție 1.
Concurenții care dezvoltă produse superioare sau mai ieftine, sau care se adaptează mai rapid la tehnologii noi, cum ar fi inteligența artificială generativă, ar putea afecta poziția Astronics 1.
- Concurenți mai mari și diversificați din aerospațială
Sursa menționează companii mai mari, diversificate și integrate vertical, fără a le numi.
- Producători integrați vertical
Acești concurenți pot reduce cererea pentru soluțiile Astronics prin integrare proprie, conform sursei.
- Furnizori de sisteme de testare pentru apărare
Concurența pentru contractele guvernamentale de testare se desfășoară prin licitații competitive.
- Furnizori de soluții LEO pentru comunicații
Noile soluții de comunicații din orbită joasă reprezintă o presiune competitivă asupra produselor satelitare existente.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 apr. 2026
- Raport anual26 feb. 2026
- Raport curent24 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Astronics Corporation · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / Astronics Corporation · 12 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Astronics Corporation · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.