olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Loar Holdings Inc. LOAR
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC · SIC 3728 · Verticală: Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728)
Loar Holdings proiectează și fabrică componente de nișă pentru aerospațial și apărare, cu o pondere mare de produse proprietare și de piese de schimb pe durata de viață a aeronavelor. Compania a crescut vânzările nete la 496.3 milioane USD în 2025 și a revizuit în august 2026 estimarea de vânzări pentru 2026 la 665–675 milioane USD, pe fondul cererii solide și al achizițiilor recente.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Loar Holdings Inc. (LOAR) costa 69,72 USD (+1,90 % într-o zi), cu capitalizare 6,5 mld USD, P/E 0,5 pe un EPS diluat de 131,14 USD în ultimele 12 luni, beta 1,31, interval pe 52 de săptămâni 53,75–81,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 171,6 mil USD (+39,4 % an/an), profit net de 16,7 mil USD (+0,2 % an/an), EPS diluat 0,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 58,41 – 68,24
- peste banda superioară · %B 1,15 · lățimea benzii 15,5 %
- SMA 50 / 200
- 64,71 / 66,44
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,75 / -0,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,8 % | −2,0 % | +13,8 pp | — |
| 3 luni | −7,9 % | −2,2 % | −5,7 pp | — |
| 6 luni | +12,8 % | +4,3 % | +8,5 pp | — |
| De la început de an | +2,5 % | +10,6 % | −8,0 pp | — |
| 1 an | −8,4 % | +10,5 % | −18,8 pp | +8,2 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +64,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 103,5 mil | 110,4 mil | 114,7 mil | 123,1 mil | 126,8 mil | 131,8 mil | 156,1 mil | 171,6 mil |
| Costul vânzărilor | 50,6 mil | 56,5 mil | 55,0 mil | 56,9 mil | 60,0 mil | 63,1 mil | 76,8 mil | 80,4 mil |
| Profit brut | 52,9 mil | 54,0 mil | 59,7 mil | 66,2 mil | 66,8 mil | 68,6 mil | 79,2 mil | 91,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 30,2 mil | 31,9 mil | 33,1 mil | 36,9 mil | 35,8 mil | 37,9 mil | 44,5 mil | 46,5 mil |
| Profit operațional | 22,8 mil | 21,2 mil | 26,1 mil | 27,3 mil | 29,0 mil | 23,8 mil | 33,5 mil | 41,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,0 mil | 13,8 mil | 6,5 mil | 6,5 mil | 6,0 mil | 6,7 mil | 18,7 mil | 20,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 12,9 mil | 2,6 mil | 19,7 mil | 20,8 mil | 23,0 mil | 17,0 mil | 14,8 mil | 21,8 mil |
| Impozit pe profit | 4,2 mil | -1,0 mil | 4,4 mil | 4,1 mil | -4,6 mil | 4,5 mil | 3,7 mil | 5,1 mil |
| Profit net | 8,7 mil | 3,7 mil | 15,3 mil | 16,7 mil | 27,6 mil | 12,5 mil | 11,1 mil | 16,7 mil |
| EPS diluat | 0,09 | 39,02 ≈ | 0,16 | 0,17 | 0,29 | 130,55 ≈ | 0,12 | 0,18 |
| Flux de numerar operațional | 16,3 mil ≈ | 20,7 mil | 28,4 mil | 23,8 mil ≈ | 29,7 mil ≈ | 30,4 mil | 30,9 mil | 30,3 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 56 din propriul istoric de 9 trimestre (min 0,0, mediană 0,5, max 2,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 317,5 mil | 402,8 mil | 496,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +26,9 % | +23,2 % |
| Profit net | -4,6 mil | 22,2 mil | 72,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +224,5 % |
| EPS diluat | -22.620,18 | 0,24 | 0,75 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +212,5 % |
| netă % | -1,5 % | 5,5 % | 14,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 84,8 mil USD
- Datorie financiară
- 715,7 mil USD
- Datorie netă
- 630,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 2,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,61x
- Lichiditate curentă
- 4,70x
- ROE
- 6,4 %
- ROA
- 4,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 317,5 mil | 402,8 mil | 496,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 163,2 mil | 204,0 mil | 235,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 154,3 mil | 198,8 mil | 261,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 6,3 mil | 8,8 mil | 13,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 82,1 mil | 112,3 mil | 143,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 69,5 mil | 87,6 mil | 106,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 67,1 mil | 52,1 mil | 25,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,4 mil | 29,1 mil | 80,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,1 mil | 6,8 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -4,6 mil | 22,2 mil | 72,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -22.620,18 | 0,24 | 0,75 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 204 | 91,7 mii | 95,9 mii | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 82,1 mil
- 2024
- 112,3 mil
- 2025
- 143,6 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- 204
- 2024
- 91,7 mii
- 2025
- 95,9 mii
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 21,5 mil | 54,1 mil | 84,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 59,0 mil | 63,8 mil | 88,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 78,0 mil | 92,6 mil | 109,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 170,7 mil | 220,7 mil | 298,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 72,2 mil | 76,6 mil | 82,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 470,9 mil | 693,5 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 316,5 mil | 434,7 mil | 606,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,9 mil | 12,1 mil | 18,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 6,9 mil | 0 | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 528,6 mil | 277,3 mil | 711,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 51,5 mil | 41,8 mil | 63,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 632,3 mil | 362,1 mil | 855,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 418,1 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 316,5 mil
- 2024
- 434,7 mil
- 2025
- 606,4 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 12,8 mil | 55,0 mil | 112,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -72,6 mil | -392,1 mil | -520,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 45,7 mil | 370,0 mil | 439,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- -72,6 mil
- 2024
- -392,1 mil
- 2025
- -520,9 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- 45,7 mil
- 2024
- 370,0 mil
- 2025
- 439,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2.234,23 – 4.438,54 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E2.234,23 – 4.438,54 (Mijloc 3.988,17)5 firme folosite · multiplul median 30,4x · quartile 17,0x – 33,8xATRO, CVU, PKE, PRZO, TDG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,8 % | 50 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 11,6 % | 80 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,5x | 15 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,9x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,5x | 100 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie49/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Loar Holdings Inc. (LOAR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 496,3 mil USD în 2025; creștere an/an 23,2 %; marjă netă 11,6 %; ROE 5,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 2 234,23–4 438,54 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3 988,17 USD, prețul de 69,72 USD lasă un potențial de 5 620,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,6 %
- Lichiditatea curentă: 4,9x
- P/E (TTM): 0,5x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Aircraft Parts & Auxiliary Equipment, NEC (SIC 3728) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TDGTransDigm Group Incorporated | 66,8 mld | 33,8 | — | 21,3 % | +11,2 % | −11 % / +25 % |
| ESLTElbit Systems Ltd | 32,7 mld | 61,8 | 14,4 % | 6,7 % | +16,3 % | +50 % / +248 % |
| LOARLoar Holdings Inc. | 6,5 mld | 0,5 | 5,8 % | 11,6 % | +23,2 % | −8 % / indisponibil |
| KRMNKarman Holdings Inc. | 4,5 mld | 118,5 | 9,5 % | 6,3 % | +36,6 % | −49 % / indisponibil |
| DCODucommun Incorporated | 2,4 mld | — | -3,0 % | -2,4 % | +4,9 % | +70 % / +210 % |
| ATROAstronics Corporation | 1,9 mld | 30,4 | 33,7 % | 8,4 % | +8,4 % | +32 % / +385 % |
| PKEPark Aerospace Corp. | 544,8 mil | 34,4 | 11,1 % | 18,4 % | +18,2 % | +28 % / +64 % |
| CVUCpi Aerostructures, Inc. | 64,0 mil | 17,0 | 14,4 % | 5,1 % | −14,6 % | +72 % / +104 % |
| AIRIAir Industries Group | 12,5 mil | — | -10,6 % | -3,8 % | −13,0 % | −14 % / −11 % |
| PRZOParaZero Technologies Ltd. | 9,8 mil | 1,6 | -380,5 % | -517,1 % | +12,3 % | −66 % / −34 % |
| EHEHang Holdings Limited | — | — | -27,8 % | -66,0 % | −4,4 % | −71 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LOAR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,25 Randament total -100 % · Pe an -100 % | 0,44 Randament total -99 % · Pe an -99 % | 0,67 Randament total -99 % · Pe an -99 % |
| 3 ani | 0,30 Randament total -100 % · Pe an -84 % | 0,59 Randament total -99 % · Pe an -80 % | 0,96 Randament total -99 % · Pe an -76 % |
| 5 ani | 0,35 Randament total -99 % · Pe an -65 % | 0,78 Randament total -99 % · Pe an -59 % | 1,38 Randament total -98 % · Pe an -54 % |
- P/E la ieșire± 0,15
- Marja netă± 0,10
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,08
- Diluare anuală± 0,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Loar Holdings proiectează și fabrică componente de nișă pentru aerospațial și apărare, cu o pondere mare de produse proprietare și de piese de schimb pe durata de viață a aeronavelor. Compania a crescut vânzările nete la 496.3 milioane USD în 2025 1 și a revizuit în august 2026 estimarea de vânzări pentru 2026 la 665–675 milioane USD 3, pe fondul cererii solide și al achizițiilor recente 13.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu mare de produse proprietare și pozițiile de piață pe care compania le consideră de lider în nișele sale.
- Pondere ridicată a veniturilor recurente din piața de piese de schimb, cu marje istoric mai mari.
- Istoric solid de integrare a achizițiilor, în care compania spune că a integrat cu succes majoritatea celor realizate.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari, cei doi cei mai mari reprezentând o parte importantă a vânzărilor.
- Creșterea datoriei și a cheltuielilor cu dobânzile după achiziții, ceea ce poate reduce profitul net.
- Dependența de contracte cu preț fix care pot expune compania la creșteri de cost neasumate.
Oportunități
- Oportunități din comenzile noi și din pipeline-ul de afaceri, pe care compania spune că le poate converti în venituri.
- Posibile achiziții suplimentare într-o piață fragmentată, cu multe ținte disponibile.
- Extinderea ofertei în aviația privată și în programele militare de modernizare.
Amenințări
- Scăderea bugetelor guvernamentale sau schimbarea priorităților de apărare ar putea reduce cererea.
- Presiunile inflaționiste și penuriile de componente pot afecta marjele și livrările.
- Scăderi ale producției aeronavelor sau ale vânzărilor către producători pot afecta rapid veniturile.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Doi clienți mari reprezintă o parte importantă a vânzărilor, iar reducerea achizițiilor de către unul dintre ei ar putea afecta rezultatele.
- Riscul achizițiilorridicat
Dacă integrarea achizițiilor nu reușește sau țintele nu performează conform așteptărilor, valoarea creată ar putea fi mai mică decât estimările.
- Finanțarea și datoriamediu
Achizițiile finanțate prin împrumuturi pot crește cheltuielile cu dobânzile și pot afecta flexibilitatea financiară.
- Ciclicitatea sectorului aerianmediu
Scăderile în industria aeriană pot reduce vânzările către producătorii de avioane, cu efecte asupra rezultatelor.
- Forța de muncă și aprovizionareamediu
Lipsa de personal calificat sau penuriile de materiale pot întârzia producția și livrările.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din segmentele comercial și de apărare rămâne ridicată, compania ar putea converti rapid comenzile în venituri, iar marjele ridicate ar putea susține rezultate bune.
- Ponderea mare de piese de schimb și de produse proprietare ar putea oferi venituri recurente și protecție în fața concurenței.
- Experiența în achiziții și integrare ar putea permite noi creșteri de capacitate și de venituri în timp.
Ce ar strica teza
- Datoria crescută și dobânzile mari ar putea limita profitul net și flexibilitatea în cazul unor noi achiziții.
- Dacă bugetele de apărare sau cererea din aviația privată încetinesc, creșterea anunțată ar putea fi mai lentă decât se estimează.
De urmărit
- Realizarea prognozei revizuite de vânzări nete de 665–675 milioane USD2026
- Evoluția marjei Adjusted EBITDA, estimată la aproximativ 40%Q3 2026
- Conversia pipeline-ului de afaceri în comenzi și venituri2027
- Efectul cheltuielilor cu dobânzile asupra profitului netnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Loar proiectează, fabrică și vinde componente aerospațiale și de apărare de nișă, esențiale pentru aeronave și sisteme militare, cu accent pe soluții inginerești critice pentru misiune 1. Aproximativ 89% din vânzările nete din 2025 provin din produse proprietare, în care compania consideră că deține poziții de piață de lider 1. Aproximativ 55% din vânzările din 2025 au venit din produse destinate pieței de piese de schimb, ceea ce compania descrie ca un flux de venituri recurente pe durata de viață a platformelor 1.
Segmente
Comercial
Segmentul comercial, cel mai mare, reprezenta aproximativ 45% din vânzările nete din 2025, iar compania menționează creșterea cererii pentru noile programe de avioane și a cererii de piese de schimb 1.
Business jet și aviație generală
Acest segment reprezenta aproximativ 25% din vânzările din 2025 și beneficiază de modelele de acces la aviația privată, precum charterul și dețineria fracționată 1.
Apărare
Apărarea reprezenta aproximativ 25% din vânzările din 2025, iar compania leagă cererea de cheltuielile globale de apărare și de bugetul Departamentului Apărării al SUA 1.
Piața în context
Piața componentelor aerospațiale și de apărare este foarte fragmentată, cu puțini concurenți de scară, iar compania afirmă că ponderea produselor proprietare și bariera calificării protejează poziția sa 1. În 2026, compania a raportat pentru trimestrul al doilea vânzări nete de 171.6 milioane USD, în creștere cu 39.4% 3, iar ponderea marjei Adjusted EBITDA a fost de 40.5% 3.
Tendințe
- Creșterea traficului aerian și a flotelorvânt din spate
Creșterea globală a numărului de avioane în exploatare și a cererii de călătorii ar putea susține cererea de piese de schimb pe termen lung, conform descrierii companiei 1.
- Cheltuieli mai mari pentru apărarevânt din spate
Tensiunile geopolitice pot duce la creșterea cheltuielilor de apărare, iar compania se așteaptă ca acestea să continue, ceea ce ar sprijini segmentul militar 1.
- Presiuni inflaționiste și lanțuri de aprovizionarevânt din față
Compania semnalează că penuriile de componente și presiunile de cost ar putea afecta marjele, deși conducerea estimează că efectul asupra prognozei va fi limitat 12.
- Ciclicitatea vânzărilor către producătorii de avioanemixt
Vânzările către producătorii de avioane comerciale și business jet au fost istoric ciclice, ceea ce poate face veniturile mai volatile în perioade de scădere 1.
Poziția concurențială
Compania spune că operează într-o piață fragmentată, în care concurează cu divizii ale unor corporații mari și cu companii mici private cu capabilități specifice 1. Diferențierea se bazează pe inginerie, capacitate, reactivitate față de clienți și calificarea produselor, ceea ce creează bariere la intrare 1.
- Divizii ale corporațiilor mari de componente aerospațiale
Sursele nu numesc concurenți individuali; compania descrie doar concurența din partea diviziilor unor companii mari.
- Companii private mici cu capabilități de nișă
Compania menționează concurenți mici, nelistați, cu capabilități singulare și capacitate limitată de scalare.
- Furnizori de nivel 1 și nivel 2
Compania își vinde produsele și către furnizori de nivel 1 și 2, ceea ce înseamnă că unii dintre aceștia pot fi și concurenți în anumite produse.
- Furnizori cu produse similare pe platforme specifice
Sursele indică faptul că concurența variază pe produse și aplicații, fără a numi entități concrete.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)14 apr. 2026
- Raport anual02 mar. 2026
- Raport curent26 feb. 2026Rezultate financiare
- Raport curent (amendament)29 dec. 2025Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 dec. 2025Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Loar Holdings Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Loar Holdings Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Loar Holdings Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.