olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

RTX Corporation RTX

Aircraft Engines & Engine Parts · SIC 3724 · Verticală: Aircraft Engines & Engine Parts (SIC 3724)

203,82USD+0,51 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

RTX Corporation este un grup aerospațial și de apărare cu trei segmente: Collins Aerospace, Pratt & Whitney și Raytheon. În trimestrul al treilea din 2026 vânzările au fost de 25,0 miliarde USD, în creștere cu 11 la sută, iar backlog-ul a ajuns la 340 miliarde USD. Compania și-a ridicat prognoza pentru 2026, cu vânzări ajustate de 97,0-97,5 miliarde USD.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea RTX Corporation (RTX) costa 203,82 USD (+0,51 % într-o zi), cu capitalizare 275,0 mld USD, P/E 33,1 pe un EPS diluat de 6,16 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,38 %, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 168,02–225,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 25,0 mld USD (+11,1 % an/an), profit net de 2,6 mld USD (+34,7 % an/an), EPS diluat 1,89 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
275,0 mld USD
acțiuni la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
33,1
EPS diluat TTM 6,16 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,02 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,38 %
DPS 12 luni 2,82
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
168,02225,49

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
179,28 – 205,13
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 13,4 %
SMA 50 / 200
194,54 / 195,33
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,50 / 0,69
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+10,4 %−2,0 %+12,4 pp—
3 luni−6,5 %−2,2 %−4,3 pp—
6 luni+17,9 %+4,3 %+13,6 pp—
De la început de an+11,1 %+10,6 %+0,6 pp—
1 an+15,1 %+10,5 %+4,7 pp+6,6 %
3 ani+146,4 %+73,7 %+72,7 pp+195,2 %
5 ani+131,5 %+61,7 %+69,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,1 %
18 aug. 2026 → 07 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,9 %
20 apr. 2022 → 05 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+18,3 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
25,0 mld USD
+11,1 % an/an
Profit net
2,6 mld USD
+34,7 % an/an
EPS diluat
1,89
+34,0 % an/an
netă / operațională
10,3 % / 13,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri21,6 mld20,3 mld21,6 mld22,5 mld24,2 mld22,1 mld24,7 mld25,0 mld
Cercetare și dezvoltare808,0 mil637,0 mil697,0 mil684,0 mil789,0 mil627,0 mil726,0 mil711,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare1,6 mld1,4 mld1,6 mld1,4 mld1,6 mld1,5 mld1,7 mld1,9 mld
Profit operațional2,1 mld2,0 mld2,1 mld2,5 mld2,6 mld2,6 mld2,8 mld3,3 mld
Amortizare și depreciere1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Cheltuieli cu dobânzile486,0 mil———————
Profit înainte de impozit2,0 mld2,0 mld2,0 mld2,4 mld2,3 mld2,5 mld2,7 mld3,3 mld
Impozit pe profit449,0 mil333,0 mil315,0 mil432,0 mil584,0 mil363,0 mil493,0 mil593,0 mil
Profit net1,5 mld1,5 mld1,7 mld1,9 mld1,6 mld2,1 mld2,1 mld2,6 mld
EPS diluat1,10 ≈1,141,221,411,19 ≈1,511,571,89
Flux de numerar operațional1,6 mld1,3 mld458,0 mil ≈4,6 mld ≈4,2 mld1,9 mld3,5 mld ≈2,9 mld ≈
Investiții (capex)1,1 mld513,0 mil530,0 mil ≈614,0 mil ≈970,0 mil546,0 mil669,0 mil ≈749,0 mil ≈
Dividende plătite802,0 mil840,0 mil910,0 mil ≈910,0 mil ≈914,0 mil915,0 mil983,0 mil ≈984,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni50,0 mil50,0 mil0 ≈0 ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 65 din propriul istoric de 40 trimestre (min 6,9, mediană 26,7, max 59,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu⚠ 20182019202020212022202320242025
Venituri34,7 mld45,3 mld56,6 mld64,4 mld67,1 mld68,9 mld80,7 mld88,6 mld
Venituri an/an—+30,7 %+24,8 %+13,8 %+4,2 %+2,8 %+17,1 %+9,7 %
Profit net5,3 mld5,5 mld-3,5 mld3,9 mld5,2 mld3,2 mld4,8 mld6,7 mld
Profit net an/an—+5,1 %−163,6 %indisponibil+34,5 %−38,5 %+49,4 %+41,0 %
EPS diluat6,506,41-2,592,563,502,233,554,96
EPS diluat an/an—−1,4 %−140,4 %indisponibil+36,7 %−36,3 %+59,2 %+39,7 %
netă %15,2 %12,2 %-6,2 %6,0 %7,7 %4,6 %5,9 %7,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil4,9 mld5,5 mld4,5 mld7,9 mld

Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,4 mld USD
Datorie financiară
204,0 mil USD
Datorie netă
-7,2 mld USD
Capitaluri proprii
67,1 mld USD
Active totale
171,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,03x
ROE
10,4 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
9,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
68,9 mld
2024
80,7 mld
2025
88,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
2,8 mld
2024
2,9 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
5,8 mld
2024
5,8 mld
2025
6,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
3,6 mld
2024
6,5 mld
2025
9,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,2 mld
2024
4,4 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
7,8 mld ≈
2024
10,9 mld ≈
2025
13,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,5 mld
2024
1,9 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 03 feb. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,8 mld
2024
6,2 mld
2025
8,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
456,0 mil
2024
1,2 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit net
2023
3,2 mld
2024
4,8 mld
2025
6,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,23
2024
3,55
2025
4,96

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,32
2024
2,48
2025
2,67

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,6 mld
2024
5,6 mld
2025
7,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
11,8 mld
2024
12,8 mld
2025
13,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Active curente
2023
48,4 mld
2024
51,1 mld
2025
60,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
15,7 mld
2024
16,1 mld
2025
16,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
53,7 mld
2024
52,8 mld
2025
53,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
35,4 mld
2024
33,4 mld
2025
31,8 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Active totale
2023
161,9 mld
2024
162,9 mld
2025
171,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
10,7 mld
2024
12,9 mld
2025
15,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
189,0 mil
2024
183,0 mil
2025
204,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
43,6 mld
2024
41,1 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 03 feb. 2025verificat

Datorii curente
2023
46,8 mld
2024
51,5 mld
2025
58,8 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
100,4 mld
2024
100,9 mld
2025
103,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
61,4 mld
2024
61,9 mld
2025
67,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
7,9 mld
2024
7,2 mld
2025
10,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,4 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
5,5 mld ≈
2024
4,5 mld ≈
2025
7,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,0 mld
2024
-1,5 mld
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-4,5 mld
2024
-6,6 mld
2025
-7,5 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,2 mld
2024
3,2 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
12,9 mld
2024
444,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
42,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
41,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
9,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
39,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
12,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
75,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
15,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
45,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
40,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-9,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
12,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
2,9 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
9,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
113,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
79,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
275,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
266,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
32,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
33,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
17,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
23,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
28,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
2,82
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

203,82 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 275,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
275,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
33,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
17,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 20 oct. 2026
verificat 3056derivat 223

Scorul pe grupe

  • Evaluare27
  • Randamente52
  • Calitate65
  • Bilanț și datorie63
  • Creștere82

Interval de valoare estimat

Jos
82,29
USD pe acțiune
Mijloc
159,39
USD pe acțiune
Sus
163,68
USD pe acțiune
Preț: 203,82 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -27,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 35,09 – 176,87 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDA82,29 – 163,68 (Mijloc 159,39)
    5 firme folosite · multiplul median 13,1x · quartile 6,5x – 13,5x
    HEI, HON, SARO, SIF, TATT
  • Colegi: P/E167,67 – 176,87 (Mijloc 171,21)
    3 firme folosite · multiplul median 27,8x · quartile 27,2x – 28,7x
    SARO, SIF, TATT
  • Dividende actualizate (DDM)35,09 – 47,19 (Mijloc 40,25)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Aircraft Engines & Engine Parts (SIC 3724)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate15,0 %60 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate8,8 %40 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate113,1 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,7 %81 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere12,3 %82 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,6x80 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x20 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare33,1x20 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare17,0x20 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare3,5 %43 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %20 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente40,0 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie63/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere82/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente52/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare27/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

RTX CORPORATION (RTX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 88,6 mld USD în 2025; creștere an/an 9,7 %; marjă netă 8,8 %; ROE 12,6 %; datorie netă/EBITDA -0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 82,29–163,68 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 159,39 USD, prețul de 203,82 USD lasă un potențial de -21,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 113,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: 12,3 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,6x
  • Rata de distribuire (FCF): 40,0 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • P/E (TTM): 33,1x
  • EV/EBITDA: 17,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Aircraft Engines & Engine Parts (SIC 3724) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
33,1x
mediana verticalei 27,8x
peste mediană (+19,0 %)
EV/EBITDA
17,0x
mediana verticalei 13,1x
peste mediană (+29,1 %)
P/S
2,9x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+63,3 %)
P/B
4,0x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+39,3 %)
ROE
12,6 %
mediana verticalei 12,3 %
la mediană
Marja netă
8,8 %
mediana verticalei 9,4 %
sub mediană (−7,4 %)
Marja EBIT
11,8 %
mediana verticalei 10,6 %
peste mediană (+11,4 %)
Venituri an/an
9,7 %
mediana verticalei 15,8 %
sub mediană (−38,2 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,6x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−212,4 %)
Randament dividend
1,4 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+55,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RTXRtx Corporation275,0 mld33,112,6 %8,8 %+9,7 %+15 % / +146 %
HONHoneywell International Inc71,1 mld10,736,0 %21,0 %+7,8 %+11 % / +16 %
HEIHeico Corporation9,1 mld56,118,7 %16,4 %+16,3 %+7 % / +97 %
SAROStandardAero, Inc.8,5 mld26,612,3 %5,1 %+15,8 %−2 % / indisponibil
TATTTat Technologies Ltd494,3 mil27,811,7 %9,4 %+17,0 %−1 % / +293 %
SIFSIFCO Industries, Inc.118,5 mil29,610,3 %4,0 %+6,5 %+201 % / +452 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RTX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
128,15
Randament total -36 % · Pe an -36 %
226,02
Randament total 12 % · Pe an 12 %
339,71
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
137,77
Randament total -29 % · Pe an -11 %
272,11
Randament total 39 % · Pe an 11 %
447,11
Randament total 126 % · Pe an 31 %
5 ani
148,12
Randament total -21 % · Pe an -5 %
327,60
Randament total 70 % · Pe an 11 %
588,45
Randament total 201 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 68,03
  • Marja netă± 47,62
  • Creșterea anuală a veniturilor± 37,23
  • Diluare anuală± 4,00

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

RTX Corporation este un grup aerospațial și de apărare cu trei segmente: Collins Aerospace, Pratt & Whitney și Raytheon. În trimestrul al treilea din 2026 vânzările au fost de 25,0 miliarde USD, în creștere cu 11 la sută, iar backlog-ul a ajuns la 340 miliarde USD 3. Compania și-a ridicat prognoza pentru 2026, cu vânzări ajustate de 97,0-97,5 miliarde USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg în aviație și apărare, cu backlog record și acoperire pe mai mulți ani 31.
  • Poziție puternică în aftermarket, susținută de contracte pe termen lung cu companiile aeriene 1.
  • Diversificare geografică, cu o pondere semnificativă a vânzărilor internaționale 1.

Puncte slabe

  • Dependență mare de contractele guvernamentale SUA, ale căror finanțare depinde de procesul bugetar 1.
  • Contractele cu preț fix expun compania la costuri neprevăzute și la pierderi în caz de depășiri 12.
  • Marja segmentului Pratt & Whitney a fost mai redusă decât a celorlalte segmente în trimestrul trei 2026 3.

Oportunități

  • Fondurile suplimentare pentru apărare și programe de rachete ar putea susține noi contracte 1.
  • Creșterea traficului aerian și a flotelor poate spori cererea de service și modernizări 2.
  • Noile motoare și tehnologii hibride-electrice ar putea deschide piețe viitoare 1.

Amenințări

  • Schimbările în bugetul sau prioritățile guvernului SUA ar putea reduce comenzile 1.
  • Tensiunile geopolitice, sancțiunile și tarifele pot perturba lanțurile de aprovizionare 21.
  • Concurența puternică, inclusiv din partea companiilor sprijinite de guverne străine, poate limita câștigurile 1.

Riscuri

  • Dependența de bugetul de apărare al SUAridicat

    Schimbările de politică sau întârzierile bugetare pot afecta contractele și plățile, iar sursa notează că nivelurile de cheltuieli sunt greu de prevăzut 1.

  • Contracte cu preț fixridicat

    Depășirile de cost pot genera pierderi, mai ales la contractele de dezvoltare, deoarece compania suportă integral costul suplimentar 1.

  • Riscuri din lanțul de aprovizionaremediu

    Lipsa componentelor, a microelectronicii sau a materiilor prime rare poate întârzia producția și crește costurile 2.

  • Riscul valutar și al tarifelormediu

    Fluctuațiile valutare și tarifele pot influența marjele, mai ales pentru operațiunile din afara SUA 1.

  • Probleme legate de motoarele GTFmediu

    Problema cu pulberile metalice și inspecțiile accelerate ale flotei GTF rămân un factor de incertitudine pentru Pratt & Whitney 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea vânzărilor și a marjelor din trimestrul trei se menține, compania ar putea atinge ținta ajustată revizuită pentru 2026 3.
  • Backlog-ul record și comenzile recente oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 31.
  • Serviciile aftermarket pe termen lung ar putea susține fluxul de numerar pe mai mulți ani 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă bugetul de apărare se modifică sau întârzie, comenzile guvernamentale ar putea încetini 1.
  • Contractele cu preț fix pot genera pierderi neașteptate dacă costurile cresc mai mult decât s-a estimat 1.
  • Tarifele și tensiunile comerciale ar putea reduce marjele, dacă recuperările nu se repetă 23.

De urmărit

  • Evoluția marjei Pratt & Whitney și efectul recuperărilor IEEPAQ4 2026
  • Conversia backlog-ului în venituri și noile contracte de apărare2027
  • Efectul fondurilor suplimentare de apărare asupra comenzilor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

RTX Corporation furnizează sisteme și servicii avansate pentru clienți comerciali, militari și guvernamentali din întreaga lume 1. Segmentul Collins Aerospace produce echipamente și sisteme pentru aviație și apărare, iar segmentul Pratt & Whitney construiește motoare pentru aeronave comerciale, militare și de afaceri 1. Raytheon se ocupă de sisteme de apărare aeriană, rachete și senzori, iar vânzările către guvernul SUA au reprezentat 38 la sută din total în 2025, iar cele internaționale 47 la sută 1.

Piața în context

Piețele pe care activează RTX depind de traficul aerian, de bugetele de apărare și de lanțurile globale de aprovizionare 1. Backlog-ul total de 268 miliarde USD la finalul lui 2025 indică o acoperire importantă a cererii viitoare 1. Ciclul bugetar al SUA și tensiunile geopolitice pot modifica ritmul comenzilor, lucru explicat de sursa oficială 1.

Tendințe

  • Cerere comercială pentru aftermarketvânt din spate

    Creșterea volumelor de service și piese de schimb susține marjele, mai ales la motoarele GTF și la Collins, dacă traficul aerian rămâne robust 23.

  • Buget de apărare al SUAvânt din spate

    Fonduri suplimentare pentru apărare și programe precum Golden Dome ar putea deschide noi contracte, dacă alocările se materializează 1.

  • Presiuni inflaționiste și lanțuri de aprovizionarevânt din față

    Costurile materialelor și întreruperile de aprovizionare pot afecta contractele cu preț fix și marjele, mai ales dacă nu pot fi transferate clienților 2.

  • Tarife și comerț internaționalmixt

    Tarifele și măsurile de retorsiune au efecte mixte: pot crește costurile, dar compania recuperează parțial prin scutiri, iar în 2026 au apărut recuperări IEEPA 13.

Poziția concurențială

Afacerile RTX concurează cu numeroase companii americane și străine, unele cu resurse financiare mari și sprijin guvernamental pentru cercetare 1. În aftermarket, concurenții pot oferi discounturi și garanții de performanță, iar în apărare apar noi intrați cu modele tehnologice diferite 1.

  • Companii aerospațiale și de apărare americane și străine

    Sursa menționează concurenți americani și străini în toate segmentele, fără a-i numi individual.

  • Producători de motoare pentru aeronave

    Concurența din motoare vizează alegerile clienților OEM și piesele de schimb din aftermarket.

  • Furnizori de sisteme de apărare

    Concurența din apărare include companii care dezvoltă sisteme de senzori, comunicații și comandă.

  • Furnizori independenți de piese

    Clienții pot cumpăra piese de la alți furnizori decât producătorul original, ceea ce afectează vânzările de piese.

Știri și depuneri

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / RTX Corporation · 06 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / RTX Corporation · 20 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / RTX Corporation · 20 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

RTX Corporation (RTX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw