olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Boeing Company BA

Aircraft · SIC 3721 · Verticală: Aircraft (SIC 3721)

173,31USD−1,19 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

The Boeing Company este unul dintre cei mai mari producători aerospațiali din lume, care construiește avioane comerciale, aparatură militară, sateliți și servicii de întreținere. Compania raportează o cerere puternică și un portofoliu de comenzi de un nivel record, dar își revine încă după probleme de producție și de calitate, lucru care contează acum pentru piața aviatică.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea The Boeing Company (BA) costa 173,31 USD (−1,19 % într-o zi), cu capitalizare 137,3 mld USD, P/E 18,2 pe un EPS diluat de 9,51 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,74 %, beta 1,16, interval pe 52 de săptămâni 167,14–252,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 24,2 mld USD (+3,9 % an/an), profit net de -116,0 mil USD, EPS diluat -0,26 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
137,3 mld USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
18,2
EPS diluat TTM 9,51 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,49 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
4,74 %
DPS 12 luni 8,22
Beta (2 ani)
1,16
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
167,14252,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
166,96 – 200,31
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,19 · lățimea benzii 18,2 %
SMA 50 / 200
194,61 / 216,25
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-6,44 / -5,60
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−10,5 %−2,0 %−8,5 pp—
3 luni−26,9 %−2,2 %−24,8 pp—
6 luni−22,8 %+4,3 %−27,0 pp—
De la început de an−20,2 %+10,6 %−30,7 pp—
1 an−15,3 %+10,5 %−25,7 pp−52,4 %
3 ani−11,1 %+73,7 %−84,8 pp−16,5 %
5 ani−18,6 %+61,7 %−80,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,7 %
23 ian. 2026 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,3 %
15 nov. 2021 → 13 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
24,2 mld USD
+3,9 % an/an
Profit net
-116,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,26
indisponibil an/an
netă / operațională
-0,5 % / 1,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri15,2 mld19,5 mld22,7 mld23,3 mld23,9 mld22,2 mld24,6 mld24,2 mld
Costul vânzărilor16,8 mld17,1 mld20,3 mld25,6 mld22,1 mld19,7 mld22,1 mld22,0 mld
Profit brut-1,6 mld2,4 mld2,4 mld-2,4 mld1,8 mld2,5 mld2,4 mld2,2 mld
Cercetare și dezvoltare836,0 mil844,0 mil910,0 mil897,0 mil964,0 mil903,0 mil921,0 mil830,0 mil
Profit operațional-3,8 mld461,0 mil-176,0 mil-4,8 mld8,8 mld448,0 mil156,0 mil354,0 mil
Amortizare și depreciere509,0 mil466,0 mil460,0 mil491,0 mil536,0 mil573,0 mil596,0 mil584,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile755,0 mil708,0 mil710,0 mil694,0 mil659,0 mil616,0 mil600,0 mil573,0 mil
Profit înainte de impozit-4,1 mld76,0 mil-561,0 mil-5,2 mld8,3 mld26,0 mil-365,0 mil-123,0 mil
Impozit pe profit-232,0 mil107,0 mil51,0 mil140,0 mil99,0 mil33,0 mil63,0 mil-7,0 mil
Profit net-3,9 mld-37,0 mil-611,0 mil-5,3 mld8,2 mld-4,0 mil-444,0 mil-116,0 mil
EPS diluat-5,23 ≈-0,16-0,92-7,1410,55 ≈-0,11-0,67-0,26
Flux de numerar operațional-3,5 mld-1,6 mld227,0 mil ≈1,1 mld ≈1,3 mld-179,0 mil1,4 mld ≈1,5 mld ≈
Investiții (capex)648,0 mil674,0 mil427,0 mil ≈885,0 mil ≈956,0 mil1,3 mld733,0 mil ≈1,0 mld ≈
Dividende plătite—72,0 mil86,0 mil86,0 mil87,0 mil86,0 mil86,0 mil86,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 15 din propriul istoric de 20 trimestre (min 17,0, mediană 21,2, max 93,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri101,1 mld76,6 mld58,2 mld62,3 mld66,6 mld77,8 mld66,5 mld89,5 mld
Venituri an/an+7,6 %−24,3 %−24,0 %+7,1 %+6,9 %+16,8 %−14,5 %+34,5 %
Profit net10,5 mld-636,0 mil-11,9 mld-4,2 mld-4,9 mld-2,2 mld-11,8 mld2,2 mld
Profit net an/an+23,7 %−106,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat17,85-1,12-20,88-7,15-8,30-3,67-18,362,48
EPS diluat an/an+28,9 %−106,3 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %10,3 %-0,8 %-20,4 %-6,7 %-7,4 %-2,9 %-17,8 %2,5 %
Flux de numerar liber13,6 mld-4,3 mld-19,7 mld-4,4 mld2,3 mld4,4 mld-14,3 mld-1,9 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,9 mld USD
Datorie financiară
62,3 mld USD
Datorie netă
51,4 mld USD
Capitaluri proprii
5,5 mld USD
Active totale
168,2 mld USD
Datorie / capitaluri
11,42x
Lichiditate curentă
1,19x
ROE
indisponibil
ROA
1,4 %
Marja FCF
-2,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
77,8 mld
2024
66,5 mld
2025
89,5 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
70,1 mld
2024
68,5 mld
2025
85,2 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
7,7 mld
2024
-2,0 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
3,4 mld
2024
3,8 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
-773,0 mil
2024
-10,7 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,9 mld
2024
1,8 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

EBITDA
2023
1,1 mld ≈
2024
-8,9 mld ≈
2025
6,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,5 mld
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-2,0 mld
2024
-12,2 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
237,0 mil
2024
-381,0 mil
2025
397,0 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit net
2023
-2,2 mld
2024
-11,8 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
-3,67
2024
-18,36
2025
2,48

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
605,8 mil
2024
646,9 mil
2025
762,3 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
12,7 mld
2024
13,8 mld
2025
10,9 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active curente
2023
109,3 mld
2024
128,0 mld
2025
128,5 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,7 mld
2024
11,4 mld
2025
15,4 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
8,1 mld
2024
8,1 mld
2025
17,3 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,1 mld
2024
2,0 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active totale
2023
137,0 mld
2024
156,4 mld
2025
168,2 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,0 mld
2024
11,4 mld
2025
13,1 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,2 mld
2024
1,3 mld
2025
8,5 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
52,1 mld
2024
53,6 mld
2025
53,8 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
95,8 mld
2024
97,1 mld
2025
108,1 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
154,2 mld
2024
160,3 mld
2025
162,8 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
-17,2 mld
2024
-3,9 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 oct. 2022verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
6,0 mld
2024
-12,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,5 mld
2024
2,2 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
4,4 mld ≈
2024
-14,3 mld ≈
2025
-1,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,4 mld
2024
-12,0 mld
2025
499,0 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-5,5 mld
2024
25,2 mld
2025
-3,8 mld

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
331,0 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
34,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
10,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
20,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
17,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
2.156,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
40,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
7,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
4,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
4,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
16,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
33,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
14 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
57 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
137,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
178,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
18,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
21,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
14,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
18,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
8.583,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
1,49
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 38 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

173,31 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 137,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
137,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
18,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
21,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
14,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
34,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 3093derivat 222

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie26
  • Evaluare20
  • Calitate73
  • Creștere86
  • Randamente2

Interval de valoare estimat

Jos
55,28
USD pe acțiune
Mijloc
67,85
USD pe acțiune
Sus
88,70
USD pe acțiune
Preț: 173,31 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -60,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -155,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,54 – 145,27 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)2,54 – 32,13 (Mijloc 11,80)
    WACC 8,4 % · FCFF de pornire 2,4 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)108,02 – 145,27 (Mijloc 123,90)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Aircraft (SIC 3721)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 38/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate20,1 %100 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate8,1 %100 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate0,2 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,3 %86 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,4x18 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,0x38 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x28 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare18,2x54 (pe interval fix)11 %
EV/EBITDA · Evaluare14,8x2 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare0,0 %0 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente2.156,3 %0 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie26/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial86/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente2/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare20/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

THE BOEING COMPANY (BA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 89,5 mld USD în 2025; creștere an/an 34,5 %; marjă netă 8,1 %; datorie netă/EBITDA 3,4x.

Intervalul de valoare estimat este 55,28–88,70 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 67,85 USD, prețul de 173,31 USD lasă un potențial de -60,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -155,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 38/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 20,1 %
  • Marja netă: 8,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,3 %

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 0,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 3,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • EV/EBITDA: 14,8x
  • Randament FCF: 0,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 2 156,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.

Față de mediana verticalei

Aircraft (SIC 3721) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,2x
mediana verticalei —
EV/EBITDA
14,8x
mediana verticalei —
P/S
1,4x
mediana verticalei 10,9x
sub mediană (−86,7 %)
P/B
21,0x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+1.151,2 %)
ROE
—
mediana verticalei -46,8 %
Marja netă
8,1 %
mediana verticalei -611,0 %
peste mediană
Marja EBIT
10,3 %
mediana verticalei -398,9 %
peste mediană
Venituri an/an
34,5 %
mediana verticalei 51,7 %
sub mediană (−33,3 %)
Datorie netă/EBITDA
3,4x
mediana verticalei —
Randament dividend
4,7 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BAThe Boeing Company137,3 mld18,2—8,1 %+34,5 %−15 % / −11 %
EMBJEmbraer S.A.56,8 mld163,610,8 %4,6 %+18,5 %+25 % / +349 %
AVAVAerovironment, Inc.5,8 mld—-4,6 %-10,1 %+140,9 %−59 % / −18 %
JOBYJoby Aviation, Inc.5,0 mld—-65,9 %-755,1 %+39.183,1 %−65 % / −15 %
ACHRArcher Aviation Inc.3,2 mld—-44,8 %-11.589,9 %indisponibil−47 % / −31 %
BETABETA Technologies, Inc.951,1 mil—-46,8 %-1.007,8 %+136,0 %−7 % / indisponibil
AIROAIRO Group Holdings, Inc.171,0 mil—-3,6 %-23,9 %+4,6 %−37 % / indisponibil
MOBMobilicom Limited36,5 mil—-369,2 %-705,4 %+5,8 %−58 % / +115 %
UAVSAgEagle Aerial Systems Inc.21,8 mil—-106,1 %-276,5 %−4,3 %−74 % / −100 %
DUKRDUKE Robotics Corp.11,2 mil—-66,6 %-611,0 %+249,1 %+1.382 % / +3.160 %
EVTLVertical Aerospace Ltd.————+51,7 %−91 % / −94 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
110,14
Randament total -36 % · Pe an -36 %
194,19
Randament total 12 % · Pe an 12 %
291,81
Randament total 68 % · Pe an 68 %
3 ani
119,79
Randament total -31 % · Pe an -12 %
236,40
Randament total 36 % · Pe an 11 %
388,15
Randament total 124 % · Pe an 31 %
5 ani
130,29
Randament total -25 % · Pe an -6 %
287,78
Randament total 66 % · Pe an 11 %
516,31
Randament total 198 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 59,10
  • Marja netă± 41,37
  • Creșterea anuală a veniturilor± 32,16
  • Diluare anuală± 3,48

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

The Boeing Company este unul dintre cei mai mari producători aerospațiali din lume, care construiește avioane comerciale, aparatură militară, sateliți și servicii de întreținere. Compania raportează o cerere puternică și un portofoliu de comenzi de un nivel record, dar își revine încă după probleme de producție și de calitate, lucru care contează acum pentru piața aviatică 123.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu de comenzi de nivel record, o prezență largă în aviația comercială, în apărare și în servicii, și o bază de clienți internaționali solidă 12.
  • Segmentul Global Services aduce venituri recurente din întreținere, instruire și piese, ceea ce poate stabiliza rezultatele 13.
  • Compania a menținut acces la linii de credit neutilizate, ceea ce oferă flexibilitate financiară 3.

Puncte slabe

  • Marjele operaționale rămân slabe, iar pierderile din anii trecuți au afectat profitabilitatea 12.
  • Dependența de câteva companii aeriene și de guvernul american face veniturile sensibile la schimbări externe 1.
  • Problemele de calitate și întârzierile în certificare au generat costuri suplimentare și pierderi pe programe importante 13.

Oportunități

  • Cererea anunțată pentru avioane și prognoza de creștere a flotei globale ar putea sprijini creșterea pe termen lung 1.
  • Dacă producția se stabilizează, creșterea ritmului de livrare ar putea converti portofoliul record în venituri mai mari 23.
  • Cererea de apărare și de sisteme spațiale din afara SUA ar putea aduce noi contracte 13.

Amenințări

  • Concurența puternică din partea Airbus și a producătorilor din China ar putea reduce cota de piață 1.
  • Întreruperile de finanțare și schimbările de buget din SUA ar putea întârzia programe și plăți 1.
  • Eventualele noi greve sau întreruperi în lanțul de aprovizionare ar putea afecta din nou producția 1.

Riscuri

  • Întârzieri în producție și certificareridicat

    Programele noi și creșterile de ritm pot întârzia dacă sistemul de producție sau aprobările FAA nu sunt la nivelul așteptat 1. Asta ar putea afecta livrările și costurile.

  • Dependența de finanțarea guvernuluiridicat

    Întârzierile bugetare sau închiderile guvernamentale ar putea opri programe de apărare și certificări 1.

  • Lanțul de aprovizionaremediu

    Furnizorii cu dificultăți financiare sau cu livrări întârziate pot afecta calendarul producției 13.

  • Conflictele de muncămediu

    Grevele anterioare au oprit producția, iar contractele unor sindicate expiră în următorii ani, ceea ce ar putea produce noi întreruperi 1.

  • Costuri și inflațiemediu

    Creșterea costurilor cu materiile prime și cu forța de muncă ar putea reduce marjele pe contractele cu prețuri fixe 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă producția și livrările continuă să crească, portofoliul record de comenzi ar putea transforma în venituri o parte importantă din cerere 23.
  • Stabilizarea operațiunilor și certificarea programelor noi ar putea restabili încrederea clienților și reduce presiunea asupra costurilor 2.
  • Segmentul de servicii ar putea continua să aducă venituri stabile, mai ales dacă marjele se redresează 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă problemele de calitate sau întârzierile de certificare revin, costurile și pierderile ar putea crește din nou 1.
  • Concurența din partea Airbus și a producătorilor din China ar putea reduce cota de piață și puterea de negociere 1.
  • Dependența de finanțarea guvernului și întârzierile bugetare ar putea afecta veniturile din apărare 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei operaționale și a fluxului de numerar liberQ3 2026
  • Prima livrare a programului 777X2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Boeing funcționează pe trei segmente raportabile: Commercial Airplanes, care construiește avioane comerciale cu corp îngust și larg, Defense, Space & Security, care produce aparatură militară, sateliți și sisteme spațiale, și Global Services, care oferă piese, instruire, întreținere și soluții digitale 1. În exercițiul financiar 2025, veniturile au fost de 89,463 de milioane de dolari, iar compania avea aproximativ 182,000 de angajați la 31 decembrie 2025 1.

Segmente

Defense, Space & Security

Segmentul acoperă aparatură militară, sisteme strategice, sateliți și sisteme spațiale, cu venituri de 27,234 de miliarde de dolari în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, pierderile legate de programul VC-25B au afectat rezultatele, iar primul zbor este așteptat în 2028 3.

Global Services

Segmentul oferă piese, întreținere, instruire și analize digitale, cu venituri de 20,923 de miliarde de dolari în 2025 1. Marja operațională a fost de 18,1 la sută în trimestrul al doilea din 2026, sub nivelul anterior, după vânzarea parțială a afacerii Digital Aviation Solutions 3.

Piața în context

Compania opereaza pe o piață de avioane comerciale cu corp larg și îngust dominată de două mari producătoare, unde cererea rămâne peste nivelul ofertei actuale 1. Prognoza companiei arată o creștere de 3,1 la sută a flotei globale pe 20 de ani și o cerere de aproximativ 43.600 de avioane noi 1.

Pe piața apărării și a serviciilor, cererea rămâne ridicată, iar cererile venite din afara SUA reprezintă o parte importantă a portofoliului 13. Industria aeriană se bazează în continuare pe profituri ale companiilor aeriene, pe finanțare și pe lanțuri de aprovizionare care încă sunt sub presiune 1.

Tendințe

  • Cerere puternică din partea companiilor aerienevânt din spate

    Sursele arată că cererea pentru avioane cu corp larg și îngust rămâne peste nivelul ofertei, ceea ce sprijină portofoliul comenzilor 1. Dacă această cerere se menține, ar putea susține creșterea veniturilor în anii următori.

  • Revenirea producției și a calitățiimixt

    Compania spune că operațiunile sunt mai stabile și că certificările cheie rămân conform planului, dar lanțul de aprovizionare și productivitatea încă sunt afectate de inflație 23. Dacă stabilitatea se consolidează, producția ar putea ajunge la ritmurile planificate.

  • Bugetele de apărare și întreruperile de finanțaremixt

    Compania depinde de finanțarea guvernului american, iar întârzierile în aprobarea bugetelor sau întreruperile de finanțare pot afecta livrările și contractele 1. Schimbările de prioritate în achiziții ar putea produce și ele reduceri sau întârzieri ale programelor.

Poziția concurențială

În segmentul avioanelor comerciale, principalul concurent este Airbus, iar companiile din China încearcă să își crească cota de piață 1. În apărare și spațiu, concurența vine de la General Dynamics, Lockheed Martin, Northrop Grumman, RTX și SpaceX, iar companii non-americane precum BAE Systems își extind prezența în SUA 1.

În zona serviciilor, Boeing se confruntă cu aceiași concurenți din apărare și aviație, plus alte companii specializate, iar piața este descrisă ca foarte competitivă 1. Compania își propune să își crească cota prin nivelul ridicat de satisfacție al clienților și prin productivitate 1.

  • Airbus

    Principalul concurent în avioanele comerciale cu corp larg și îngust, menționat în sursa oficială ca rival agresiv pe piața globală.

  • General DynamicsGD

    Concurent în segmentul apărării, menționat în raport pentru competiția de aparatură militară.

  • Lockheed MartinLMT

    Concurent în apărare și sisteme spațiale, menționat în raportul anual.

  • Northrop GrummanNOC

    Concurent în apărare și sisteme strategice, menționat în raportul anual.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Boeing Company · 30 ian. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Boeing Company · 28 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Boeing Company · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

The Boeing Company (BA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw