olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Vertical Aerospace Ltd. EVTL

Aircraft · SIC 3721 · Verticală: Aircraft (SIC 3721)

0,40USD+5,28 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Vertical Aerospace dezvoltă Valo, un eVTOL cu zero emisii operaționale, destinat pieței mobilității aeriene avansate, aflat în faza finală a programului de teste în zbor și în proces de certificare la CAA și EASA. Compania are o dependență mare de finanțare externă și de un acționar majoritar, ceea ce face ca progresul spre certificare și comercializare să depindă de capitalul disponibil în anii următori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Vertical Aerospace Ltd. (EVTL) costa 0,40 USD (+5,28 % într-o zi), cu beta 2,59, interval pe 52 de săptămâni 0,36–7,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2023): profit net de -18,1 mil USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,57 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,59
Volatilitate (1 an) 100 %
Interval 52 săpt.
0,367,28

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,33 – 0,51
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 42,9 %
SMA 50 / 200
0,54 / 2,21
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−26,0 %−2,0 %−24,0 pp—
3 luni−69,1 %−2,2 %−67,0 pp—
6 luni−85,3 %+4,3 %−89,5 pp—
De la început de an−92,5 %+10,6 %−103,0 pp—
1 an−90,6 %+10,5 %−101,0 pp−42,2 %
3 ani−95,7 %+73,7 %−169,3 pp−16,5 %
5 ani−99,6 %+61,7 %−161,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−95,0 %
09 dec. 2025 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,7 %
17 dec. 2021 → 14 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−66,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2023 · 31 dec. 2023

Venituri
indisponibil GBP
indisponibil an/an
Profit net
-18,1 mil GBP
indisponibil an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · GBP

ExercițiuQ3 '23Q4 '23
Cercetare și dezvoltare15,4 mil22,5 mil
Profit operațional—-27,4 mil
Profit înainte de impozit—-24,2 mil
Impozit pe profit—-6,1 mil
Profit net-30,1 mil-18,1 mil
Flux de numerar operațional-16,7 mil ≈-25,0 mil
Investiții (capex)297,0 mii ≈501,0 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri70,0 mii87,0 mii132,0 miiindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibil+24,3 %+51,7 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-7,5 mil-12,3 mil-245,2 mil-94,4 mil-59,9 mil-781,2 mil232,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,07-0,12-1,98-5,26-3,13-38,46-0,57
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-10.691,4 %-14.167,8 %-185.775,8 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-8,8 mil-12,2 mil-28,3 mil-105,2 mil-76,8 mil-46,7 mil-83,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
69,1 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
-121,4 mil GBP
Active totale
105,2 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,45x
ROE
indisponibil
ROA
304,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
65,4 mil
2024
59,9 mil
2025
72,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-101,9 mil
2024
-61,2 mil
2025
-127,4 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
16,5 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
-82,6 mil
2024
-781,2 mil
2025
202,6 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-22,7 mil
2024
45,0 mii
2025
-30,3 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-59,9 mil
2024
-781,2 mil
2025
232,9 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-3,13
2024
-38,46
2025
-0,57

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
19,1 mil
2024
20,3 mil
2025
127,2 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
48,7 mil
2024
22,6 mil
2025
69,1 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
26,4 mil
2024
18,3 mil
2025
29,5 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2023
76,8 mil
2024
42,6 mil
2025
99,8 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,8 mil
2024
3,1 mil
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,0 mil
2024
132,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Active totale
2023
84,1 mil
2024
47,7 mil
2025
105,2 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
16,9 mil
2024
15,6 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
127,7 mil
2024
540,8 mil
2025
223,2 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
133,9 mil
2024
547,1 mil
2025
226,6 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-49,8 mil
2024
-499,3 mil
2025
-121,4 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
221,2 mil
2024
69,5 mil
2025
101,6 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-74,7 mil
2024
-46,3 mil
2025
-82,8 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,1 mil
2024
428,0 mii
2025
290,0 mii

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-76,8 mil ≈
2024
-46,7 mil ≈
2025
-83,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
61,4 mil
2024
1,7 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
169,0 mii
2024
18,8 mil
2025
127,8 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
51,7 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
304,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-82,8 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
290,0 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-83,1 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-35,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,40 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
51,7 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 24 mar. 2026
verificat 209derivat 9

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Aircraft (SIC 3721)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-35,7 %0 (pe interval fix)60 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)40 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Vertical Aerospace Ltd. (EVTL). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 132,0 mii GBP în 2021; creștere an/an 51,7 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -35,7 %
    • Lichiditatea curentă: 0,4x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Aircraft (SIC 3721) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei —
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 9,2x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,7x
    ROE
    —
    mediana verticalei -46,8 %
    Marja netă
    —
    mediana verticalei -443,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei -247,1 %
    Venituri an/an
    51,7 %
    mediana verticalei 34,5 %
    peste mediană (+49,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei —

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BAThe Boeing Company137,3 mld18,2—8,1 %+34,5 %−8 % / −25 %
    EMBJEmbraer S.A.56,8 mld163,610,8 %4,6 %+18,5 %+25 % / +349 %
    AVAVAerovironment, Inc.5,8 mld—-4,6 %-10,1 %+140,9 %−59 % / −18 %
    JOBYJoby Aviation, Inc.5,0 mld—-65,9 %-755,1 %+39.183,1 %−65 % / −15 %
    ACHRArcher Aviation Inc.3,2 mld—-44,8 %-11.589,9 %indisponibil−47 % / −31 %
    BETABETA Technologies, Inc.951,1 mil—-46,8 %-1.007,8 %+136,0 %−7 % / indisponibil
    AIROAIRO Group Holdings, Inc.171,0 mil—-3,6 %-23,9 %+4,6 %−37 % / indisponibil
    MOBMobilicom Limited36,5 mil—-369,2 %-705,4 %+5,8 %−58 % / +115 %
    UAVSAgEagle Aerial Systems Inc.21,8 mil—-106,1 %-276,5 %−4,3 %−74 % / −100 %
    DUKRDUKE Robotics Corp.11,2 mil—-66,6 %-611,0 %+249,1 %+1.382 % / +3.160 %
    EVTLVertical Aerospace Ltd.————+51,7 %−91 % / −96 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EVTL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026).

    Pe scurt

    Vertical Aerospace dezvoltă Valo, un eVTOL cu zero emisii operaționale, destinat pieței mobilității aeriene avansate, aflat în faza finală a programului de teste în zbor și în proces de certificare la CAA și EASA. Compania are o dependență mare de finanțare externă și de un acționar majoritar, ceea ce face ca progresul spre certificare și comercializare să depindă de capitalul disponibil în anii următori 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o echipă cu experiență în certificarea aeronavelor și un ecosistem de parteneri din aerospațial și auto 1.
    • Valo a parcurs un program extins de zbor, inclusiv zbor cu aripă și tranziție în faza finală, ceea ce reduce incertitudinea tehnică 1.
    • Compania deține un DOA emis de CAA, care îi permite să aprobe proiectarea în limitele stabilite 1.

    Puncte slabe

    • Vertical nu a livrat încă o aeronavă non-prototip și nu are venituri din vânzarea de eVTOL-uri, ceea ce face dificilă evaluarea performanței comerciale 1.
    • Compania a semnalat o incertitudine materială privind continuitatea activității, legată de nevoia de finanțare suplimentară 1.
    • Controlul companiei este concentrat la un acționar majoritar, ceea ce poate crea conflicte de interese cu alți investitori 1.

    Oportunități

    • Dacă Valo obține certificarea, ar putea valorifica precomenzile și parteneriatele cu operatori mari din aviație și logistică 1.
    • Varianta hibrid-electrică ar putea deschide segmente noi în apărare, logistică și transport medical 1.
    • Cererea pentru transportul urban rapid, cu zero emisii, ar putea crește dacă infrastructura și reglementările se dezvoltă 1.

    Amenințări

    • Întârzierile în certificare sau schimbările de reglementare ar putea amâna calendarul comercial al companiei 1.
    • Un accident cu o aeronavă eVTOL, al companiei sau al unui concurent, ar putea afecta încrederea în întreaga categorie 1.
    • Precomenzile sunt condiționate și pot fi anulate fără penalități, ceea ce poate reduce predictibilitatea veniturilor viitoare 1.

    Riscuri

    • Certificare întârziatăridicat

      Aeronava ar putea să nu fie certificată la timp sau deloc de autoritățile de transport, ceea ce ar afecta perspectivele financiare ale companiei 1.

    • Necesar de capital suplimentarridicat

      Planul de afaceri necesită finanțare suplimentară semnificativă, iar accesul la capital ar putea fi limitat sau costisitor, ceea ce ar putea duce la diluarea acționarilor 1.

    • Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat

      Compania a semnalat o incertitudine materială care ar putea pune sub semnul întrebării capacitatea de a continua activitatea fără noi surse de finanțare 1.

    • Precomenzi neobligatoriimediu

      Precomenzile nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic și pot fi reziliate, ceea ce ar putea afecta veniturile viitoare dacă clienții se retrag 1.

    • Control concentratmediu

      Acționarul majoritar ar putea avea interese diferite de cele ale altor acționari, cu impact asupra deciziilor strategice și a finanțării 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Valo obține certificarea în UK și UE, compania ar putea intra pe piața AAM cu un avantaj de timp față de alți proiectanți, susținut de precomenzi și parteneriate solide 1.
    • Extinderea spre varianta hibrid-electrică ar putea diversifica sursele de venit către apărare, logistică și servicii medicale 1.
    • Experiența echipei în certificarea a peste 30 de aeronave și sisteme de propulsie ar putea reduce riscul de execuție în faza de certificare 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are încă venituri din vânzări de aeronave, iar întârzierile în certificare sau în producție ar putea prelungi perioada de pierderi 1.
    • Necesarul de capital ar putea forța noi emisiuni de acțiuni sau obligațiuni, cu diluare pentru acționarii existenți 1.
    • Precomenzile nu sunt obligatorii și pot fi anulate, ceea ce ar putea face mai greu de prognozat volumul real de vânzări 1.

    De urmărit

    • Progresul fazei 4 de zbor (tranziție pilotată) și al celui de-al treilea prototip2026
    • Noi surse de finanțare și eventuale modificări ale structurii de capitalnext 10-K
    • Calendarul de certificare CAA și EASA pentru Valo2027
    • Conversia precomenzilor în contracte ferme cu American Airlines sau Marubeni2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026).

    Afacerea

    Vertical Aerospace, înființată în 2016 și listată la NYSE în 2021, proiectează, fabrică și vinde aeronave eVTOL cu zero emisii operaționale, având ca produs principal Valo, succesorul prototipului VX4 1. Compania se află încă în fază prototip: până la 31 decembrie 2025 nu a fabricat nicio aeronavă non-prototip și nu a vândut niciun eVTOL clienților, iar Valo are ținta de a transporta un pilot și până la șase pasageri pe distanțe de până la 100 mile 1. Vertical dezvoltă și o variantă hibrid-electrică, cu autonomie și capacitate de încărcătură mai mari, destinată apărării, logisticii și serviciilor medicale aeriene 1.

    Modelul de afaceri se bazează pe parteneriate strategice: Honeywell pentru comenzile de zbor, Aciturri pentru structura aeronavei, Syensqo pentru materiale compozite, Evolito pentru unitățile de propulsie electrică și CAE pentru simulatoare și instruire 1. Compania își propune să vândă aeronave către companii aeriene, societăți de leasing, operatori de business aviation, operatori de elicoptere existente și noi operatori AAM, oferind și servicii post-vânzare 1.

    Din punct de vedere financiar, compania a raportat în 2025 pierderi recurente și o dependență de capital suplimentar, ceea ce a determinat conducerea să includă în raport o incertitudine materială privind continuitatea activității 1. Mudrick Capital, care a convertit în decembrie 2024 aproximativ 130 mn USD din obligațiunile convertibile, este acum acționarul care controlează compania, cu circa 55% din drepturile de vot la 27 februarie 2026 1.

    Segmente

    Aeronava Valo eVTOL

    Valo este aeronava principală, cu zero emisii operaționale, ținta fiind certificarea în 2028 și transportul a șase pasageri pe distanțe de până la 100 mile, cu viteze de croazieră de 150 mph 1. Prototipul al doilea a intrat în faza de tranziție pilotată în noiembrie 2025, iar al treilea a fost asamblat în decembrie 2025 1.

    Varianta hibrid-electrică

    Aeronava hibrid-electrică, anunțată în mai 2025, își propune să extindă capacitatea de încărcătură până la 1.100 kg și autonomia la peste 1.000 de mile, păstrând aceeași arhitectură ca eVTOL-ul 1. Ea vizează apărarea, logistica și transportul aerian medical, unde cerințele de rază și sarcină utilă depășesc platformele eVTOL actuale 1.

    Servicii și suport post-vânzare

    Compania intenționează să ofere și servicii de întreținere și piese de schimb după livrare, precum și pachete de instruire realizate cu CAE, în timp ce parteneriatul cu Bristow urmărește furnizarea de acces turnkey la aeronave, piloți, mentenanță și asigurare 1. Aceste servicii sunt planificate pentru faza comercială și depind de certificarea aeronavei 1.

    Piața în context

    Piața mobilității aeriene avansate (AAM) este în stadiu incipient, iar Morgan Stanley estimează că piața urbană ar putea ajunge la un volum total de 1 trilion USD până în 2040 1. Vertical se poziționează pe segmente care includ elicopterele, unde piața totală a fost estimată la 96,5 mld USD în 2026, și serviciile de transport cu mașina, estimate la 188,6 mld USD în 2026 1.

    Compania a identificat rute concrete, precum JFK–Manhattan și Heathrow–Cambridge, iar în Regatul Unit circa 7,7 mln de locuitori din orașe aflate în apropierea hubului Heathrow ar putea fi conectați dacă certificarea reușește 1. Creșterea cererii depinde însă de dezvoltarea reglementărilor și a infrastructurii de spațiu aerian 1.

    Tendințe

    • Certificare în Regatul Unit și UEvânt din spate

      CAA și EASA și-au stabilit un mecanism comun de certificare, iar CAA a anunțat un model de livrare pentru zboruri comerciale eVTOL până la finalul lui 2028, ceea ce ar putea accelera intrarea pe piață dacă Valo parcurge etapele planificate 1.

    • Interes ridicat al operatorilorvânt din spate

      Vertical a semnat acorduri de precomandă cu mai mulți operatori, printre care American Airlines, Marubeni și Avolon, ceea ce indică interesul pieței, deși precomenzile nu sunt obligatorii din punct de vedere juridic 1.

    • Cerințe de reglementare în evoluțievânt din față

      Autoritățile de reglementare pot introduce schimbări de procedură care ar putea modifica calendarul de certificare și formarea piloților, afectând capacitatea companiei de a livra aeronave la timp 1.

    • Dependență de finanțare externămixt

      Cerințele de capital pentru perioada de dinaintea comercializării sunt ridicate, iar accesul la finanțare ar putea deveni mai dificil dacă condițiile pieței se înrăutățesc, ceea ce ar putea obliga compania să reducă cheltuielile 1.

    Poziția concurențială

    Vertical concurează pe piața eVTOL cu alți proiectanți care urmăresc certificarea, iar sursele amintesc că este unul dintre puținii dezvoltatori care urmăresc certificarea CAA și EASA pentru o aeronavă cu aripă 1. Concurența poate veni și din partea elicopterelor și a altor soluții de transport urban existente, pe care compania le consideră și ele piețe-țintă 1.

    Avantajul declarat al companiei constă în experiența echipei, care a contribuit la certificarea a peste 30 de aeronave și sisteme de propulsie, și în parteneriatele cu furnizori de top 1. Totuși, competitorii directi din SUA nu sunt identificați în sursa primită, astfel încât comparația detaliată rămâne limitată 1.

    • Operatori de elicoptere existenți

      Compania îi vizează ca clienți și ca piață concurentă, deoarece pot oferi servicii similare de transport urban și regional 1.

    • Alți proiectanți eVTOL care urmăresc certificarea

      Sursa menționează că Vertical este unul dintre puținii proiectanți activi pentru o aeronavă cu aripă, deci concurența se concentrează pe certificare și calendar 1.

    • Companiile aeriene și operatorii de flote

      Acestea sunt atât clienți potențiali, cât și posibili concurenți în transportul intercity, dacă își dezvoltă soluții proprii 1.

    • Furnizorii de mobilitate urbană

      Platformele de transport cu mașina reprezintă o alternativă existentă pe care compania o vede ca piață țintă 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 03 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Vertical Aerospace Ltd. · 24 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Vertical Aerospace Ltd. (EVTL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw