olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ITW ITW

General Industrial Machinery & Equipment · SIC 3560 · Verticală: General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560)

285,41USD−2,74 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Illinois Tool Works Inc. (ITW) este un producător global diversificat de echipamente și produse industriale, cu 88 de divizii în 49 de țări. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au ajuns la 4,30 miliarde USD, în creștere cu 6,1%, iar creșterea organică a fost de 4,5%. Compania a ridicat ghidajul pentru 2026, iar marja operațională de 26,7% a fost descrisă drept cea mai profitabilă perioadă din istoria companiei.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ITW (ITW) costa 285,41 USD (−2,74 % într-o zi), cu capitalizare 81,1 mld USD, P/E 25,4 pe un EPS diluat de 11,22 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,29 %, beta 0,70, interval pe 52 de săptămâni 241,07–299,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,2 mld USD (+4,4 % an/an), profit net de 855,0 mil USD (+4,1 % an/an), EPS diluat 3,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
81,1 mld USD
acțiuni la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,4
EPS diluat TTM 11,22 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,93 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,29 %
DPS 12 luni 6,55
Beta (2 ani)
0,70
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
241,07299,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
260,87 – 292,04
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 11,3 %
SMA 50 / 200
271,84 / 271,22
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,72 / 3,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,8 %−5,9 %+12,8 pp—
3 luni−3,2 %−4,6 %+1,5 pp—
6 luni+11,7 %+0,2 %+11,5 pp—
De la început de an+15,9 %+7,4 %+8,5 pp—
1 an+16,5 %+8,2 %+8,3 pp+14,5 %
3 ani+23,5 %+68,4 %−45,0 pp+58,4 %
5 ani+21,9 %+56,5 %−34,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,0 %
13 feb. 2026 → 01 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,9 %
04 ian. 2022 → 14 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,2 mld USD
+4,4 % an/an
Profit net
855,0 mil USD
+4,1 % an/an
EPS diluat
3,00
+6,8 % an/an
netă / operațională
20,2 % / 27,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri3,9 mld3,8 mld4,1 mld4,1 mld4,1 mld4,0 mld4,3 mld4,2 mld
Costul vânzărilor1,9 mld1,8 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld2,0 mld2,0 mld
Profit operațional1,0 mld951,0 mil1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,0 mld1,1 mld1,2 mld
Cheltuieli cu dobânzile68,0 mil68,0 mil74,0 mil75,0 mil75,0 mil73,0 mil79,0 mil83,0 mil
Impozit pe profit233,0 mil195,0 mil243,0 mil228,0 mil234,0 mil199,0 mil265,0 mil276,0 mil
Profit net750,0 mil700,0 mil755,0 mil821,0 mil790,0 mil768,0 mil815,0 mil855,0 mil
EPS diluat2,54 ≈2,382,582,812,72 ≈2,662,843,00
Flux de numerar operațional1,1 mld592,0 mil550,0 mil ≈1,0 mld ≈963,0 mil623,0 mil723,0 mil ≈953,0 mil ≈
Investiții (capex)118,0 mil96,0 mil101,0 mil ≈117,0 mil ≈105,0 mil95,0 mil92,0 mil ≈102,0 mil ≈
Dividende plătite443,0 mil441,0 mil439,0 mil ≈438,0 mil ≈467,0 mil465,0 mil463,0 mil ≈458,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni375,0 mil375,0 mil375,0 mil ≈375,0 mil ≈375,0 mil375,0 mil750,0 mil ≈187,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 77 din propriul istoric de 44 trimestre (min 16,7, mediană 23,2, max 34,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri14,8 mld14,1 mld12,6 mld14,5 mld15,9 mld16,1 mld15,9 mld16,0 mld
Venituri an/an+3,2 %−4,5 %−10,9 %+15,0 %+10,2 %+1,1 %−1,3 %+0,9 %
Profit net2,6 mld2,5 mld2,1 mld2,7 mld3,0 mld3,0 mld3,5 mld3,1 mld
Profit net an/an+51,9 %−1,6 %−16,3 %+27,7 %+12,6 %−2,5 %+18,0 %−12,1 %
EPS diluat7,607,746,638,519,779,7411,7110,49
EPS diluat an/an+56,4 %+1,8 %−14,3 %+28,4 %+14,8 %−0,3 %+20,2 %−10,4 %
netă %17,4 %17,9 %16,8 %18,6 %19,0 %18,4 %21,9 %19,1 %
Flux de numerar liber2,4 mld2,7 mld2,6 mld2,3 mld1,9 mld3,1 mld2,8 mld2,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
851,0 mil USD
Datorie financiară
9,0 mld USD
Datorie netă
8,1 mld USD
Capitaluri proprii
3,2 mld USD
Active totale
16,1 mld USD
Datorie / capitaluri
2,78x
Lichiditate curentă
1,21x
ROE
93,7 %
ROA
19,6 %
Marja FCF
16,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
16,1 mld
2024
15,9 mld
2025
16,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
7,9 mld
2024
7,6 mld
2025
7,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
8,2 mld ≈
2024
8,3 mld ≈
2025
8,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
284,0 mil
2024
292,0 mil
2025
302,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
4,0 mld
2024
4,3 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
266,0 mil
2024
283,0 mil
2025
292,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,8 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 09 feb. 2024verificat

Impozit pe profit
2023
866,0 mil
2024
934,0 mil
2025
900,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
3,0 mld
2024
3,5 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
9,74
2024
11,71
2025
10,49

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
303,6 mil
2024
297,8 mil
2025
292,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
5,42
2024
5,80
2025
6,22

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,1 mld
2024
948,0 mil
2025
851,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
6,2 mld
2024
5,9 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
4,9 mld
2024
4,8 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
657,0 mil
2024
592,0 mil
2025
591,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
15,5 mld
2024
15,1 mld
2025
16,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
581,0 mil
2024
519,0 mil
2025
522,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,3 mld
2024
6,3 mld
2025
6,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,7 mld
2024
4,3 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,0 mld
2024
3,3 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,5 mld
2024
3,3 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
455,0 mil
2024
437,0 mil
2025
419,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
3,1 mld ≈
2024
2,8 mld ≈
2025
2,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-403,0 mil
2024
-144,0 mil
2025
-521,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,8 mld
2024
-3,2 mld
2025
-2,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,6 mld
2024
1,7 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-1,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-12,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
0,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-10,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
9,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-4,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
53,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
26,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
19,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
17,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
101,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
32,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
38,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
58,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
64,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
14,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
394,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
2,9 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
88,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
83 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
81,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
89,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
25,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
4,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
20,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
5,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
28,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

285,41 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 81,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
81,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
25,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
101,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
19,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2744derivat 199

Scorul pe grupe

  • Calitate96
  • Creștere9
  • Bilanț și datorie76
  • Randamente69
  • Evaluare47

Interval de valoare estimat

Jos
108,42
USD pe acțiune
Mijloc
138,23
USD pe acțiune
Sus
186,26
USD pe acțiune
Preț: 285,41 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -51,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -106,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 81,74 – 289,14 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)108,42 – 186,26 (Mijloc 138,23)
    WACC 8,9 % · FCFF de pornire 3,1 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 29,8 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E151,87 – 289,14 (Mijloc 258,52)
    7 firme folosite · multiplul median 23,0x · quartile 13,5x – 25,8x
    EFXT, GTEC, GTES, IR, TWIN, ZBRA, ZWS
  • Dividende actualizate (DDM)81,74 – 109,92 (Mijloc 93,76)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate32,4 %100 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate19,4 %100 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate88,8 %84 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,2 %2 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere2,4 %16 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie14,3x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x41 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare25,4x50 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,5 %44 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,4 %62 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente64,6 %79 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere9/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate96/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente69/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare47/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

ILLINOIS TOOL WORKS INC (ITW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 16,0 mld USD în 2025; creștere an/an 0,9 %; marjă netă 19,4 %; ROE 101,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 108,42–186,26 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 138,23 USD, prețul de 285,41 USD lasă un potențial de -51,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -106,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 32,4 %
  • Marja netă: 19,4 %
  • Conversia profitului în FCF: 88,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: 14,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 64,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 0,2 %
  • CAGR EPS 3 ani: 2,4 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,4x
mediana verticalei 24,3x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,1x
P/S
4,9x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+135,9 %)
P/B
25,8x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+913,3 %)
ROE
101,7 %
mediana verticalei 14,7 %
peste mediană (+590,2 %)
Marja netă
19,4 %
mediana verticalei 10,1 %
peste mediană (+92,3 %)
Marja EBIT
26,6 %
mediana verticalei 14,2 %
peste mediană (+87,4 %)
Venituri an/an
0,9 %
mediana verticalei 8,2 %
sub mediană (−88,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 0,7 %
peste mediană (+210,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ITWIllinois Tool Works Inc81,1 mld25,4101,7 %19,4 %+0,9 %+16 % / +23 %
IRIngersoll Rand Inc.31,4 mld23,013,4 %17,2 %+5,7 %+2 % / +15 %
ZBRAZebra Technologies Corporation15,1 mld26,016,5 %9,8 %+8,3 %+27 % / +36 %
ZWSZurn Elkay Water Solutions Corporation7,2 mld25,617,7 %15,9 %+8,3 %−8 % / +49 %
GTESGates Industrial Corporation Ltd.5,9 mld16,410,6 %10,4 %+1,0 %+4 % / +92 %
EFXTEnerflex Ltd2,3 mld36,36,0 %2,5 %+6,5 %+35 % / +340 %
GHMGraham Corporation846,3 mil62,98,2 %5,0 %+16,9 %+25 % / +289 %
TWINTwin Disc, Incorporated334,0 mil10,716,3 %8,0 %+11,9 %+48 % / +68 %
GTECGreenland Technologies Holding Corporation10,0 mil0,816,0 %12,3 %+8,0 %−54 % / −80 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
163,43
Randament total -41 % · Pe an -41 %
289,55
Randament total 4 % · Pe an 4 %
436,99
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
145,30
Randament total -44 % · Pe an -18 %
290,90
Randament total 9 % · Pe an 3 %
483,93
Randament total 78 % · Pe an 21 %
5 ani
129,18
Randament total -47 % · Pe an -12 %
292,27
Randament total 14 % · Pe an 3 %
535,91
Randament total 103 % · Pe an 15 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 72,73
  • Marja netă± 50,91
  • Creșterea anuală a veniturilor± 43,57
  • Diluare anuală± 4,28

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Illinois Tool Works Inc. (ITW) este un producător global diversificat de echipamente și produse industriale, cu 88 de divizii în 49 de țări 1. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au ajuns la 4,30 miliarde USD, în creștere cu 6,1%, iar creșterea organică a fost de 4,5% 3. Compania a ridicat ghidajul pentru 2026, iar marja operațională de 26,7% a fost descrisă drept cea mai profitabilă perioadă din istoria companiei 3.

SWOT

Puncte tari

  • Diversificarea pe multe segmente și pe mai multe piețe finale reduce efectul șocurilor într-o singură industrie 1.
  • Generarea de numerar este puternică, iar conversia în numerar din profitul net a fost ridicată în al doilea trimestru din 2026 3.

Puncte slabe

  • Datoria pe termen scurt a crescut în 2026, ceea ce ridică întrebări despre structura finanțării 2.
  • Creșterea organică a segmentului Automotive OEM a fost negativă în al doilea trimestru din 2026 3.
  • Unele inițiative din strategia pe termen lung pot reduce temporar veniturile, prin simplificarea liniilor de produse 1.

Oportunități

  • Dacă investițiile de capital ale clienților continuă să crească, segmentele Welding și Test & Measurement ar putea extinde creșterea organică 3.
  • Inovația orientată după client poate deschide noi piețe și poate crește cota de piață 12.
  • Achizițiile selective, în special în segmentul de testare, pot completa creșterea organică 1.

Amenințări

  • Tarifele, sancțiunile și măsurile de retorsiune ar putea afecta operațiunile internaționale și costurile 1.
  • Fluctuațiile monedei americane față de euro și alte valute pot reduce profitabilitatea 1.
  • Riscurile de securitate cibernetică și de întrerupere a sistemelor IT pot produce pierderi financiare și reputaționale 1.

Riscuri

  • Riscul economic globalmediu

    Încetinirea economiilor din piețele deservite poate reduce cererea și poate îngreuna colectarea creanțelor 1.

  • Riscul valutarmediu

    Veniturile și costurile sunt realizate în mare parte în alte monede decât dolarul, iar întărirea dolarului poate reduce profitul raportat 1.

  • Riscul de tarife și comerțridicat

    Noi tarife sau măsuri comerciale ar putea crește costurile materiilor prime și ar putea întrerupe lanțurile de aprovizionare 1.

  • Riscul de depreciere a fondului comercialmediu

    Compania are goodwill și alte active necorporale semnificative, iar deprecierea acestora ar putea afecta rezultatele financiare 1.

  • Riscul ciberneticmediu

    Atacurile informatice, din ce în ce mai sofisticate, ar putea duce la întreruperi și la scurgeri de date, cu consecințe juridice și reputaționale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea organică a accelerat în al doilea trimestru din 2026, iar ghidajul pentru anul a fost ridicat, ceea ce sugerează că modelul de business funcționează bine 3.
  • Compania generează numerar puternic și poate continua programul de răscumpărare a acțiunilor, dacă condițiile de piață rămân favorabile 3.
  • Diversificarea geografică și pe segmente reduce dependența de o singură piață și poate sprijini stabilitatea rezultatelor 1.

Ce ar strica teza

  • Datoria pe termen scurt a crescut în 2026, iar dacă ratele dobânzii rămân ridicate, costul finanțării ar putea afecta profitabilitatea 2.
  • Segmentele mai mature au avut o performanță slabă, iar dacă această tendință se extinde, creșterea totală ar putea încetini 3.
  • Riscurile comerciale și tarifele ar putea reduce marjele dacă prețurile nu pot fi transferate integral către clienți 13.

De urmărit

  • Evoluția creșterii organice față de ținta de 4% pe cicluQ3 2026
  • Marja operațională față de intervalul de ghidaj pentru 2026Q3 2026
  • Nivelul datoriei pe termen scurt și refinanțarea acesteia2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Distribuția produselor se face în principal direct către producătorii industriali și prin distribuitori independenți, iar backlog-ul nu este considerat un factor semnificativ, deoarece termenele de livrare sunt scurte 1. Materiile prime principale sunt oțelul, rășinile și substanțele chimice 1.

Segmente

Automotive OEM

Segmentul furnizează componente, asamblări și elemente de fixare din plastic și metal pentru producătorii auto și tier-urile acestora 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile acestui segment au fost în mică scădere organică, iar marja operațională a rămas sub media companiei 3.

Piața în context

ITW activează pe piețe fragmentate, unde concurează cu numeroși competitori regionali și specializați, dar și cu companii americane și non-americane de mari dimensiuni 1. Cererea din segmentele legate de investițiile de capital a accelerat în 2026, iar creșterea organică a fost susținută de Test & Measurement and Electronics și Welding 3.

Structura geografică largă a companiei, cu operațiuni în 49 de țări, reduce dependența de o singură piață, dar expune compania la riscuri valutare, comerciale și politice 1. Modificările de tarife și de politică comercială ar putea afecta costurile materiilor prime și prețurile de vânzare 1.

Tendințe

  • Accelerarea investițiilor de capitalvânt din spate

    Creșterea cererii din segmentele Welding și Test & Measurement and Electronics a susținut veniturile din al doilea trimestru din 2026 3. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini creșterea organică în restul anului 3.

  • Presiunea costurilor materiilor primevânt din față

    Inflația materialelor și eventualele tarife noi pot crește costurile de producție, iar decalajele dintre inflație și ajustările de preț pot diminua marjele 13. Compania a precizat că prețurile au compensat, în general, costurile în trimestrul al doilea 3.

  • Politica comercială și tarifelemixt

    Schimbările în politica comercială a SUA și eventualele măsuri de retorsiune ar putea afecta comerțul internațional și costurile companiei 1. Efectul asupra rezultatelor depinde de amploarea și durata acestor măsuri 1.

  • Ratele dobânziivânt din față

    Creșterea ratelor dobânzii ar putea reduce activitatea economică și capacitatea clienților de a finanța investiții, ceea ce ar afecta cererea 1. Compania este expusă și la costul propriului capital 1.

Poziția concurențială

Concurența variază în funcție de linia de produse, piața finală și zona geografică, iar fiecare segment are de obicei câțiva competitori principali și mulți mai mici 1. În sudură, ITW concurează la nivel global cu Lincoln Electric și ESAB 1.

ITW se diferențiază prin inovație de produs, calitate, preferința mărcii și calitatea serviciilor, iar avantajul său principal derivă din modelul de business și din structura descentralizată 1. Prezența globală este considerată un avantaj, mai ales în segmentul Automotive OEM 1.

  • Producători regionali și specializați

    Numeroși competitori mai mici, cu prezență regională sau de nișă, în fiecare segment 1.

  • Companii mari din SUA și din afara SUA

    Concurenți de dimensiuni mari, fie companii independente, fie divizii ale unor grupuri mari 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ITW · 13 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ITW · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ITW · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.