olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Greenland Technologies Holding Corporation GTEC
General Industrial Machinery & Equipment · SIC 3560 · Verticală: General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560)
Greenland Technologies Holding Corporation proiectează și fabrică transmisii pentru stivuitoare, componente cheie în logistica industrială din China, și a dezvoltat și utilaje electrice grele pentru piața nord-americană. Compania a revenit la profitabilitate în 2026, dar activitatea filialei HEVI este suspendată din cauza incertitudinii privind politica tarifară. Cifra de afaceri a fost de aproximativ 90,69 milioane USD în exercițiul 2025.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Greenland Technologies Holding Corporation (GTEC) costa 0,52 USD (+5,05 % într-o zi), cu capitalizare 10,7 mil USD, P/E 0,9 pe un EPS diluat de 0,60 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 32,69 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 0,50–1,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 29,9 mil USD (+37,6 % an/an), profit net de 3,5 mil USD, EPS diluat 0,13 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,3
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,51 – 0,78
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 41,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,84 / 0,73
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −34,4 % | −1,1 % | −33,3 pp | — |
| 3 luni | −3,3 % | −0,5 % | −2,9 pp | — |
| 6 luni | −14,8 % | +4,4 % | −19,1 pp | — |
| De la început de an | −15,2 % | +12,3 % | −27,5 pp | — |
| 1 an | −52,5 % | +13,5 % | −66,1 pp | +19,3 % |
| 3 ani | −81,4 % | +76,4 % | −157,8 pp | +69,8 % |
| 5 ani | −90,6 % | +63,7 % | −154,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,8 mil | 19,4 mil | 21,7 mil | 21,7 mil | 23,4 mil | 23,9 mil | 25,5 mil | 29,9 mil |
| Costul vânzărilor | 13,9 mil | 290,0 mii | 270,0 mii | 16,0 mil | 15,8 mil | -45,7 mil | 310,0 mii | 20,3 mil |
| Profit brut | 5,0 mil | 5,1 mil | 6,7 mil | 5,8 mil | 7,6 mil | 8,5 mil | 8,8 mil | 9,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 438,0 mii | 387,6 mii | 81,5 mii | 443,7 mii | 560,7 mii | 2,8 mil | 778,2 mii | 1,0 mil |
| Profit operațional | 2,9 mil | 3,8 mil | 4,8 mil | -2,3 mil | 5,1 mil | -29,0 mii | 5,7 mil | 6,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 560,4 mii ≈ | 592,4 mii | 517,1 mii | 521,0 mii ≈ | 520,7 mii ≈ | 848,9 mii | 516,9 mii | 532,4 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,5 mii | -5,1 mii | — | — | — | — | 33,4 mii | 10,5 mii |
| Profit înainte de impozit | 703,5 mii | 6,0 mil | 5,4 mil | -1,9 mil | 7,5 mil | 1,1 mil | 6,8 mil | 6,2 mil |
| Impozit pe profit | 344,3 mii | 673,7 mii | 878,3 mii | 848,9 mii | 920,3 mii | 864,3 mii | 1,0 mil | 1,2 mil |
| Profit net | -684,4 mii | 7,6 mil | 4,0 mil | -3,2 mil | 5,7 mil | -1,6 mil | 5,0 mil | 3,5 mil |
| EPS diluat | -0,05 | 0,56 ≈ | 0,29 | -0,20 | 0,33 | -0,09 ≈ | 0,23 | 0,13 |
| Flux de numerar operațional | 6,1 mil ≈ | 4,4 mil | 1,2 mil | -1,7 mil ≈ | 8,3 mil ≈ | 7,8 mil | -1,2 mil | 1,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 134,2 mii ≈ | 547,9 mii | 14,4 mii | 138,6 mii ≈ | 112,5 mii ≈ | 260,3 mii | 172,5 mii | 1,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | — | — | 188,2 mii | 0 ≈ | 486,3 mii ≈ | 1,5 mil | 1,4 mil | 12,5 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 14 trimestre (min 0,9, mediană 4,8, max 41,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 60,2 mil | 52,4 mil | 66,9 mil | 98,8 mil | 90,8 mil | 90,3 mil | 83,9 mil | 90,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −13,0 % | +27,6 % | +47,8 % | −8,1 % | −0,5 % | −7,1 % | +8,0 % |
| Profit net | 6,6 mil | 4,5 mil | 6,8 mil | 6,3 mil | 745,6 mii | -15,9 mil | 14,1 mil | 4,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −32,6 % | +51,4 % | −7,3 % | −88,1 % | −2.229,8 % | indisponibil | −64,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 0,67 | 0,58 | 0,06 | -1,20 | 1,03 | 0,31 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −13,4 % | −89,7 % | −2.100,0 % | indisponibil | −69,9 % |
| netă % | 11,0 % | 8,5 % | 10,1 % | 6,3 % | 0,8 % | -17,6 % | 16,8 % | 5,4 % |
| Flux de numerar liber | -3,6 mil | 6,7 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 1,7 mil | 11,4 mil | 15,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 66,3 mil USD
- Active totale
- 115,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,97x
- ROE
- 8,2 %
- ROA
- 4,3 %
- Marja FCF
- 16,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 66,9 mil | 98,8 mil | 90,8 mil | 90,3 mil | 83,9 mil | 90,7 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 54,1 mil | 79,2 mil | 71,0 mil | 1,2 mil | 1,3 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 12,8 mil | 19,6 mil | 19,8 mil | 24,6 mil | 22,5 mil | 28,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,4 mil | 5,5 mil | 5,8 mil | 5,4 mil | 2,9 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 6,7 mil | 8,3 mil | 6,0 mil | 10,8 mil | 12,6 mil | 7,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,4 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 2,2 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 9,1 mil ≈ | 10,8 mil ≈ | 8,4 mil ≈ | 13,0 mil ≈ | 14,8 mil ≈ | 9,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 930,6 mii | 587,3 mii | 403,0 mii | 250,4 mii | 84,2 mii | 111,7 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 8,6 mil | 9,1 mil | 4,5 mil | -23,3 mil | 16,7 mil | 12,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,3 mil | 1,8 mil | 699,7 mii | 1,7 mil | 1,5 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit net | 6,8 mil | 6,3 mil | 745,6 mii | -15,9 mil | 14,1 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,67 | 0,58 | 0,06 | -1,20 | 1,03 | 0,31 | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 10,8 mil | 11,9 mil | 13,2 mil | 13,6 mil | 16,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 13,2 mil
- 2024
- 13,6 mil
- 2025
- 16,1 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,2 mil | 11,1 mil | 16,3 mil | 23,0 mil | 6,7 mil | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 12,4 mil | 15,9 mil | 14,3 mil | 16,5 mil | 15,8 mil | 17,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 15,4 mil | 25,8 mil | 23,1 mil | 24,6 mil | 23,4 mil | 24,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active curente | 107,6 mil | 139,3 mil | 125,9 mil | 99,8 mil | 92,6 mil | 95,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 20,1 mil | 19,0 mil | 15,6 mil | 13,7 mil | 13,1 mil | 11,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,9 mii | 3,9 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 189,6 mii | 90,0 mii | 68,7 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active totale | 132,0 mil | 162,6 mil | 155,1 mil | 130,5 mil | 115,6 mil | 115,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 22,0 mil | 29,1 mil | 24,8 mil | 25,3 mil | 23,1 mil | 25,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 18,5 mil | 8,8 mil | 9,0 mil | 3,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 16 apr. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 166,3 mii | 197,9 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Datorii curente | 78,8 mil | 85,5 mil | 66,2 mil | 72,5 mil | 57,5 mil | 48,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 81,3 mil | 87,7 mil | 75,7 mil | 79,8 mil | 62,3 mil | 49,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 50,7 mil | 74,8 mil | 79,4 mil | 50,7 mil | 53,3 mil | 66,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
- 2023
- 189,6 mii
- 2024
- 90,0 mii
- 2025
- 68,7 mii
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,7 mil | -5,8 mil | 7,3 mil | 2,4 mil | 13,3 mil | 15,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | — | 735,5 mii | 2,0 mil | 525,7 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | — | 1,7 mil ≈ | 11,4 mil ≈ | 15,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -822,8 mii | -639,0 mii | 33,7 mii | 1,1 mil | -1,9 mil | -919,6 mii | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,3 mil | 14,5 mil | -4,3 mil | 2,9 mil | -30,9 mil | -15,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 703,6 mii | 5,9 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 1,1 mil
- 2024
- -1,9 mil
- 2025
- -919,6 mii
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 84 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie99
- Creștere50
- Calitate81
- Randamente100
- Evaluare100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,19 – 15,93 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E12,19 – 15,93 (Mijloc 15,67)7 firme folosite · multiplul median 26,1x · quartile 20,4x – 26,6xEFXT, GTES, IR, ITW, TWIN, ZBRA, ZWS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 84/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 12,3 % | 63 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 114,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,1 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 72,9 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 149,9x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 98 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,9x | 100 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 135,2 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 32,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 24,2 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie99/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate81/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
GREENLAND TECHNOLOGIES HOLDING CORPORATION (GTEC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 90,7 mil USD în 2025; creștere an/an 8,0 %; marjă netă 12,3 %; ROE 16,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,19–15,93 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,67 USD, prețul de 0,52 USD lasă un potențial de 2 913,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 96,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 84/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 114,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 72,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 149,9x
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- P/E (TTM): 0,9x
- Randament FCF: 135,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 32,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 24,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ITWIllinois Tool Works Inc | 83,4 mld | 26,1 | 101,7 % | 19,4 % | +0,9 % | +18 % / +21 % |
| IRIngersoll Rand Inc. | 32,3 mld | 23,7 | 13,4 % | 17,2 % | +5,7 % | +5 % / +18 % |
| ZBRAZebra Technologies Corporation | 15,7 mld | 26,8 | 16,5 % | 9,8 % | +8,3 % | +32 % / +40 % |
| ZWSZurn Elkay Water Solutions Corporation | 7,5 mld | 26,3 | 17,7 % | 15,9 % | +8,3 % | −5 % / +53 % |
| GTESGates Industrial Corporation Ltd. | 6,1 mld | 17,0 | 10,6 % | 10,4 % | +1,0 % | +7 % / +100 % |
| EFXTEnerflex Ltd | 2,5 mld | 39,3 | 6,0 % | 2,5 % | +6,5 % | +46 % / +377 % |
| GHMGraham Corporation | 816,0 mil | 67,1 | 7,5 % | 4,5 % | +16,9 % | +21 % / +275 % |
| TWINTwin Disc, Incorporated | 370,7 mil | 11,9 | 16,3 % | 8,0 % | +11,9 % | +64 % / +86 % |
| GTECGreenland Technologies Holding Corporation | 10,7 mil | 0,9 | 16,0 % | 12,3 % | +8,0 % | −53 % / −81 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GTEC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,30 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 0,53 Randament total 3 % · Pe an 3 % | 0,81 Randament total 55 % · Pe an 55 % |
| 3 ani | 0,27 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 0,53 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 0,89 Randament total 71 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 0,24 Randament total -55 % · Pe an -15 % | 0,53 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 0,98 Randament total 88 % · Pe an 13 % |
- P/E la ieșire± 0,13
- Marja netă± 0,09
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,08
- Diluare anuală± 0,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Greenland Technologies Holding Corporation proiectează și fabrică transmisii pentru stivuitoare, componente cheie în logistica industrială din China, și a dezvoltat și utilaje electrice grele pentru piața nord-americană. Compania a revenit la profitabilitate în 2026, dar activitatea filialei HEVI este suspendată din cauza incertitudinii privind politica tarifară 123. Cifra de afaceri a fost de aproximativ 90,69 milioane USD în exercițiul 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție consolidată în transmisiile pentru stivuitoare și o bază largă de clienți producători 1. Marje brute în creștere și profitabilitate revenită în 2026 3.
- Experiență tehnică de mai mulți ani în proiectarea transmisiilor, inclusiv sisteme integrate pentru stivuitoare electrice 1.
- Compania a crescut volumul vânzărilor și a extins mixul de produse către valoare mai mare, ceea ce îi permite să proiecteze produse noi 23.
Puncte slabe
- Dependența de un număr limitat de clienți mari face veniturile sensibile la pierderea oricăruia dintre ei 1.
- Activitatea electrică a filialei HEVI este practic suspendată, iar contribuția ei la venituri este momentan nulă 12.
- Compania acordă termene lungi de plată clienților, iar numerarul este legat de capitalul de lucru, ceea ce pune presiune pe lichiditate 1.
Oportunități
- Dacă politica tarifară se stabilizează, activitatea HEVI ar putea fi reluată pe piața nord-americană 1.
- Cererea pentru stivuitoare electrice și pentru transmisiile integrate ar putea crește, ceea ce ar sprijini noile linii de produse 1.
- Parteneriatul cu un producător de utilaje grele ar putea deschide acces la noi canale de distribuție, dacă este dezvoltat 1.
Amenințări
- Tarifele și restricțiile comerciale asupra bunurilor chinezești ar putea afecta grav activitatea și rezultatele companiei 1.
- Fluctuațiile prețului oțelului pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 1.
- Tensiunile geopolitice și condițiile economice din China pot modifica cererea și accesul la finanțare 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Veniturile depind de un număr limitat de clienți mari; pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ creșterea 1.
- Politica tarifarăridicat
Tarifele asupra componentelor fabricate în China și asamblate în Statele Unite ar putea afecta semnificativ afacerea și rezultatele 1.
- Riscuri legate de Chinamediu
Schimbările politice, legislative și de reglementare din China pot afecta operațiunile și pot limita capacitatea companiei de a emite titluri peste hotare 1.
- Control acționarialmediu
Acționarul principal deține o mare parte din votul companiei, ceea ce limitează influența celorlalți acționari asupra deciziilor corporative 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea volumelor și mixul spre produse cu valoare mai mare se mențin, profitabilitatea revenită în 2026 ar putea continua 23.
- Dacă politica tarifară se stabilizează, reluarea activității HEVI ar putea deschide o nouă sursă de venituri în America de Nord 1.
- Poziția de lider regional în transmisiile pentru stivuitoare ar putea susține cererea din partea clienților existenți 1.
Ce ar strica teza
- Dacă împrumuturile pe termen scurt nu pot fi reînnoite, compania ar putea intra în dificultăți de lichiditate 1.
- Dacă clienții mari își reduc comenzile, veniturile ar putea scădea rapid, având în vedere concentrarea bazei de clienți 1.
- Creșterea profitabilității din 2026 ar putea avea caracter temporar dacă se bazează pe un mix de produse dificil de menținut 3.
De urmărit
- Evoluția volumelor de transmisii și a mixului de produse hidrauliceQ3 2026
- Statutul reluării activității filialei HEVI în funcție de politica tarifară2027
- Reînnoirea împrumuturilor bancare pe termen scurt și nivelul numeraruluinext 10-K
- Evoluția cheltuielilor de cercetare și dezvoltare și a efectului lor asupra profitabilitățiiQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Greenland proiectează, dezvoltă, fabrică și vinde componente și produse pentru industria mondială de manipulare a materialelor. Activitatea de bază este desfășurată prin filialele din Republica Populară Chineză, care produc transmisii pentru stivuitoare de la 1 la 18 tone, vândute direct către producătorii de stivuitoare 1. În exercițiul 2025, compania a vândut 166317 de seturi de transmisii către peste 100 de producători din China 1.
Prin filiala HEVI Corp., constituită în ianuarie 2020, compania a dezvoltat o gamă de utilaje electrice industriale, inclusiv stivuitoare cu litiu, încărcătoare frontale și un excavator electric, precum și încărcătoare de baterii DC mobile. Activitatea HEVI este însă suspendată practic din 2025, compania spunând că va relua operațiunile când politica tarifară se va stabiliza 1.
Structura juridică include Greenland Holding Enterprises Inc. și Zhongchai Holding (Hong Kong) Limited, prin care sunt controlate filialele din China, printre care Zhejiang Zhongchai Machinery, deținută în proporție de 89,47% 1. Compania s-a format prin fuziunea din octombrie 2019 cu Zhongchai Holding, tranzacție tratată contabil ca o recapitalizare inversă 1.
Segmente
Utilaje electrice grele (HEVI)
Segmentul electric, prin HEVI, includea stivuitoare și încărcătoare cu litiu, un excavator electric și încărcătoare de baterii DC mobile destinate piețelor din America de Nord. Operațiunile sale sunt însă în mare parte suspendate din 2025, din cauza incertitudinii tarifare, iar produsele nu sunt momentan oferite 12.
Piața în context
Piața de bază este cea a stivuitoarelor din China, unde compania se prezintă drept unul dintre principalii dezvoltatori și producători de transmisii pentru stivuitoarele mici și medii 1. Cererea provine din transport, depozitare logistică, industria electrică și cea auto 1. Compania are peste 100 de clienți producători de stivuitoare, ceea ce reduce dependența de un singur client, deși veniturile rămân concentrate pe un număr limitat de clienți mari 1.
Piața utilajelor electrice ușoare și grele din America de Nord este mai nouă pentru companie și depinde de politica tarifară privind componentele fabricate în China și asamblate în Statele Unite 1. Această piață rămâne nesigură pentru Greenland în prezent.
Tendințe
- Creșterea cererii pentru stivuitoarevânt din spate
Vânzările de transmisii au crescut în 2025 și în primul semestru din 2026, ceea ce arată o cerere susținută din partea clienților din sectorul manipulării materialelor 12. Dacă această tendință continuă, ar putea susține veniturile companiei.
- Trecerea la produse cu valoare mai marevânt din spate
Compania spune că un mix de produse mutat către transmisii hidraulice a susținut marjele brute, care au ajuns la 33,0% în primul semestru din 2026 3. Acest avantaj ar putea fi trecător dacă cererea pentru astfel de produse scade.
- Incertitudinea tarifarăvânt din față
Suspendarea activității HEVI este atribuită incertitudinii privind politica tarifară pentru bunurile chinezești exportate în Statele Unite 1. Dacă tarifele se modifică, reluarea acestor operațiuni ar putea fi amânată sau modificată.
- Cheltuielile de cercetare și dezvoltaremixt
Cheltuielile de cercetare și dezvoltare au crescut semnificativ în 2026, ceea ce indică o investiție mai mare în produse noi 23. Efectul asupra profitabilității pe termen lung depinde de rezultatele acestor proiecte.
Poziția concurențială
Filialele din China concurează cu numeroase alte companii în domeniul transmisiilor pentru stivuitoare, iar capacitatea de a rămâne profitabilă depinde de eficiența concurențială 1. Sursele nu identifică explicit concurenții cotați la bursele din SUA, astfel încât informația despre rivali rămâne limitată.
În segmentul utilajelor electrice pentru America de Nord, compania a lucrat cu un partener, Lonking Holdings Limited, pentru dezvoltarea și distribuția de echipamente grele electrice 1. Concurența din acest segment nu este detaliată în sursele disponibile.
- Alți producători de transmisii pentru stivuitoare din China
Sursele menționează concurență intensă fără a numi concurenți individuali cotați la bursă.
- Producători chinezi de stivuitoare, clienți ai companiei
Acești producători sunt și clienți, nu doar rivali, iar sursele nu îi identifică pe nume.
- Lonking Holdings Limited
Partener în dezvoltarea și distribuția de echipamente electrice grele pentru piața SUA, nu un concurent direct.
- Furnizori de baterii cu litiu
Compania cumpără baterii de la un furnizor chinez, ceea ce face din furnizorii de baterii o zonă de dependență și de concurență indirectă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent23 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 sept. 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport anual23 mar. 2026
- Raport curent16 mar. 2026Notificare de delistare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 feb. 2026Acord material · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 dec. 2025Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)08 dec. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Greenland Technologies Holding Corporation · 23 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Greenland Technologies Holding Corporation · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Greenland Technologies Holding Corporation · 14 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.