olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Enerflex Ltd. EFXT
General Industrial Machinery & Equipment · SIC 3560 · Verticală: General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560)
Enerflex Ltd. este o companie canadiană de echipamente pentru compresie, procesare și energie, care deservește clienți din industria petrolului și gazelor naturale. Compania depune raportul anual la SEC pe formularul 40-F, ca emitent străin privat, iar anul 2025 a fost marcat de divestirea majorității operațiunilor din regiunea Asia Pacific.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Enerflex Ltd. (EFXT) costa 20,45 USD (−12,38 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld USD, P/E 39,3 pe un EPS diluat de 0,52 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,68 %, beta 1,12, interval pe 52 de săptămâni 12,65–28,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 21,25 – 26,77
- sub banda inferioară · %B -0,15 · lățimea benzii 23,0 %
- SMA 50 / 200
- 23,14 / 22,75
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,29 / 0,09
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −18,3 % | −1,1 % | −17,2 pp | — |
| 3 luni | −7,0 % | −0,5 % | −6,6 pp | — |
| 6 luni | −24,4 % | +4,4 % | −28,8 pp | — |
| De la început de an | +32,5 % | +12,3 % | +20,2 pp | — |
| 1 an | +62,2 % | +13,5 % | +48,6 pp | +12,6 % |
| 3 ani | +370,1 % | +76,4 % | +293,7 pp | +46,8 % |
| 5 ani | +190,5 % | +63,7 % | +126,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 29,7, mediană 34,0, max 38,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +3,0 % | +6,5 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | -83,0 mil | 32,0 mil | 64,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +100,0 % |
| EPS diluat | -0,21 | -1,04 | -0,67 | 0,26 | 0,52 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +100,0 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -3,5 % | 1,3 % | 2,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | 190,0 mil | 308,0 mil | 326,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 81,0 mil USD
- Datorie financiară
- 582,0 mil USD
- Datorie netă
- 501,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 2,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,53x
- Lichiditate curentă
- 1,13x
- ROE
- 6,0 %
- ROA
- 2,3 %
- Marja FCF
- 12,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | 457,0 mil | 504,0 mil | 582,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | — | — | 121,0 mil | 173,0 mil | 306,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 87,6 mil | 128,3 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 02 mar. 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 118,0 mil | 103,0 mil | 124,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | -52,0 mil | 81,0 mil | 163,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | 31,0 mil | 49,0 mil | 99,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | — | — | -83,0 mil | 32,0 mil | 64,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,21 | -1,04 | -0,67 | 0,26 | 0,52 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 89,7 mil | 97,0 mil | 123,8 mil | 124,2 mil | 123,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,07 | 0,07 | 0,14 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
- 2023
- 123,8 mil
- 2024
- 124,2 mil
- 2025
- 123,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 187,0 mil | 95,0 mil | 92,0 mil | 81,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | 337,0 mil | 398,0 mil | 398,0 mil | 345,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 273,0 mil | 294,0 mil | 258,0 mil | 280,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 992,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 113,0 mil | 104,0 mil | 96,0 mil | 102,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 498,0 mil | 433,0 mil | 422,0 mil | 430,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 76,0 mil | 55,0 mil | 37,0 mil | 29,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 3,1 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 20,0 mil | 40,0 mil | 0 | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 1,0 mld | 879,0 mil | 708,0 mil | 582,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 839,0 mil | 868,0 mil | 911,0 mil | 879,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 123,7 mil | 124,0 mil | 124,1 mil | 121,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 55,0 mil
- 2024
- 37,0 mil
- 2025
- 29,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 124,0 mil
- 2024
- 124,1 mil
- 2025
- 121,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | — | 206,0 mil | 324,0 mil | 345,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | — | 16,0 mil | 16,0 mil | 19,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | — | 190,0 mil ≈ | 308,0 mil ≈ | 326,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | — | -119,0 mil | -59,0 mil | -103,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | — | -149,0 mil | -263,0 mil | -250,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 9,0 mil | 9,0 mil | 17,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -119,0 mil
- 2024
- -59,0 mil
- 2025
- -103,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -149,0 mil
- 2024
- -263,0 mil
- 2025
- -250,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 45 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie20
- Evaluare51
- Calitate50
- Randamente46
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,83 – 82,71 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)49,63 – 82,71 (Mijloc 62,05)WACC 8,5 % · FCFF de pornire 430,2 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E7,51 – 13,64 (Mijloc 12,32)7 firme folosite · multiplul median 23,7x · quartile 14,4x – 26,2xGTEC, GTES, IR, ITW, TWIN, ZBRA, ZWS
- Dividende actualizate (DDM)1,83 – 2,47 (Mijloc 2,10)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 45/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,8 % | 50 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 2,5 % | 0 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 509,4 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,5x | 15 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 27 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 39,3x | 13 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 13,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,7 % | 10 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 5,2 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie20/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente46/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare51/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Enerflex Ltd (EFXT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an 6,5 %; marjă netă 2,5 %; ROE 6,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 7,51–13,64 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,32 USD, prețul de 20,45 USD lasă un potențial de -39,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -66,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 45/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 509,4 %
- Randament FCF: 13,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 5,2 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 2,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,5x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- P/E (TTM): 39,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
General Industrial Machinery & Equipment (SIC 3560) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ITWIllinois Tool Works Inc | 83,4 mld | 26,1 | 101,7 % | 19,4 % | +0,9 % | +18 % / +21 % |
| IRIngersoll Rand Inc. | 32,3 mld | 23,7 | 13,4 % | 17,2 % | +5,7 % | +5 % / +18 % |
| ZBRAZebra Technologies Corporation | 15,7 mld | 26,8 | 16,5 % | 9,8 % | +8,3 % | +32 % / +40 % |
| ZWSZurn Elkay Water Solutions Corporation | 7,5 mld | 26,3 | 17,7 % | 15,9 % | +8,3 % | −5 % / +53 % |
| GTESGates Industrial Corporation Ltd. | 6,1 mld | 17,0 | 10,6 % | 10,4 % | +1,0 % | +7 % / +100 % |
| EFXTEnerflex Ltd | 2,5 mld | 39,3 | 6,0 % | 2,5 % | +6,5 % | +62 % / +370 % |
| GHMGraham Corporation | 816,0 mil | 67,1 | 7,5 % | 4,5 % | +16,9 % | +21 % / +275 % |
| TWINTwin Disc, Incorporated | 370,7 mil | 11,9 | 16,3 % | 8,0 % | +11,9 % | +64 % / +86 % |
| GTECGreenland Technologies Holding Corporation | 10,7 mil | 0,9 | 16,0 % | 12,3 % | +8,0 % | −51 % / −79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EFXT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 12,46 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 22,01 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 33,12 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 12,58 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 24,96 Randament total 24 % · Pe an 8 % | 41,18 Randament total 104 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 12,71 Randament total -35 % · Pe an -8 % | 28,32 Randament total 43 % · Pe an 7 % | 51,20 Randament total 156 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 6,24
- Marja netă± 4,37
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,52
- Diluare anuală± 0,37
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026).
Pe scurt
Enerflex Ltd. este o companie canadiană de echipamente pentru compresie, procesare și energie, care deservește clienți din industria petrolului și gazelor naturale. Compania depune raportul anual la SEC pe formularul 40-F, ca emitent străin privat, iar anul 2025 a fost marcat de divestirea majorității operațiunilor din regiunea Asia Pacific.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază de clienți diversificată pe mai multe regiuni și un portofoliu de comenzi care oferă vizibilitate asupra activității inginerești.
- Contractele de infrastructură energetică pe termen lung aduc un caracter recurent, care ar putea susține fluxurile de numerar.
- Compania are o structură de guvernanță care respectă cerințele bursei și ale autorităților de reglementare, conform raportului depus.
Puncte slabe
- Activitatea inginerească are un caracter ciclic, legat de deciziile de investiții ale clienților din industria energetică.
- Dependența de anumiți furnizori ar putea duce la costuri suplimentare și la întârzieri ale proiectelor.
- Operațiunile internaționale implică riscuri legate de factori culturali, politici și economici din jurisdicțiile străine.
Oportunități
- Creșterea exportului de gaz natural lichefiat din America de Nord ar putea genera noi comenzi pentru compresie și procesare.
- Investițiile în infrastructură din Orientul Mijlociu, Africa și America Latină ar putea extinde gama de produse oferite.
- Extinderea capacității de evacuare a gazelor în Canada ar putea deschide oportunități pentru divizia de sisteme inginerești.
Amenințări
- Tarifele vamale ar putea afecta costurile și marjele, dacă măsurile de atenuare nu reușesc.
- Presiunile concurențiale ar putea limita capacitatea companiei de a menține prețurile și marjele.
- Schimbările de reglementare și cerințele legate de climă ar putea crește costurile de conformare.
Riscuri
- Finalizarea divestirii din Asia Pacificridicat
Tranzacția depinde de îndeplinirea condițiilor și de obținerea aprobărilor de reglementare în termenele stabilite. Dacă acestea nu se îndeplinesc, beneficiile așteptate ar putea fi amânate.
- Recuperarea sumelor dintr-un proiect reziliatmediu
Compania ar putea să nu recupereze integral sumele datorate în legătură cu un proiect internațional al cărui contract a fost reziliat în 2024.
- Riscuri de aprovizionare și tarifemediu
Pierderea unor furnizori ar putea duce la creșterea costurilor și la întârzierea proiectelor, cu efecte asupra relațiilor cu clienții.
- Riscul valutarmediu
Fluctuațiile cursurilor de schimb ar putea afecta rezultatele, dacă politica de acoperire a riscurilor nu reușește să compenseze mișcările nefavorabile.
- Riscuri de sănătate, siguranță și mediuridicat
Evenimentele catastrofale ar putea afecta sănătatea oamenilor, comunitățile locale și mediul, iar costurile de remediere ar putea fi ridicate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă exportul de GNL din America de Nord continuă să crească, cererea pentru compresie și procesare ar putea susține creșterea comenzilor.
- Contractele de infrastructură pe termen lung ar putea stabiliza fluxurile de numerar și reduce dependența de ciclurile de investiții.
- Dacă divestirea din Asia Pacific se finalizează, compania ar putea concentra resursele pe piețele cu cel mai mare potențial.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele vamale persistă, costurile de aprovizionare ar putea rămâne ridicate și ar putea reduce marjele.
- Activitatea inginerească rămâne ciclică, iar o scădere a investițiilor clienților ar putea afecta rapid comenzile noi.
- Dacă divestirea din Asia Pacific întâmpină întârzieri sau condiții suplimentare, incertitudinea asupra structurii companiei ar putea persista.
De urmărit
- Finalizarea divestirii operațiunilor din Asia Pacific și efectele asupra structurii companiei2026
- Evoluția portofoliului de comenzi din sistemele inginereștinext 10-K
- Recuperarea sumelor din proiectul internațional reziliat în 20242026
- Efectele tarifelor și măsurile de diversificare a aprovizionării asupra marjelornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026).
Afacerea
Enerflex proiectează, fabrică și întreține sisteme de compresie a gazelor naturale, sisteme de procesare și soluții de energie electrică pentru clienții din sectorul petrolier și gazier. Activitatea este organizată în trei linii de produse: sisteme inginerești (Engineered Systems), infrastructură energetică (Energy Infrastructure) și servicii post-vânzare (After-Market Services). Compania raportează în dolari americani și este listată la Bursa din Toronto (TSX) și la NYSE.
Segmente
Sisteme inginerești (Engineered Systems)
Această linie livrează echipamente și sisteme de compresie și procesare construite pe comandă pentru clienți. Conform raportului, portofoliul de comenzi oferă, potrivit conducerii, o vizibilitate solidă pentru această activitate, iar extinderea capacității de evacuare a gazelor în Canada ar putea deschide noi oportunități.
Infrastructură energetică (Energy Infrastructure)
Această linie include active de infrastructură energetică furnizate pe bază de contracte pe termen lung. Conducerea afirmă că investițiile în infrastructură pe termen lung în Emisfera Estică ar putea crește caracterul recurent al activității, iar contractele existente sunt așteptate să fie prelungite sau reînnoite pe condiții comerciale similare.
Servicii post-vânzare (After-Market Services)
Serviciile post-vânzare includ întreținerea și suportul pentru echipamentele instalate. Conducerea descrie această linie ca un element care ar putea stabiliza fluxurile de numerar pe termen lung și ar putea reduce ciclicitatea afacerii.
Piața în context
Cererea pentru echipamentele Enerflex depinde de investițiile în producția și transportul gazelor naturale. Raportul menționează creșterea cererii interne și a industriei de export de gaz natural lichefiat din America de Nord, precum și oportunități în America Latină și în Orientul Mijlociu și Africa. Conducerea consideră că gazul natural va juca un rol critic în tranziția energetică.
Tendințe
- Creșterea exportului de gaz natural lichefiatvânt din spate
Dezvoltarea industriei de export de GNL din America de Nord ar putea genera cereri suplimentare pentru compresie și procesare.
- Tarife și lanțuri de aprovizionarevânt din față
Tarifele vamale și riscurile din lanțul de aprovizionare ar putea crește costurile și întârzia proiectele, dacă măsurile de atenuare ale companiei nu reușesc.
- Tranziția energeticăvânt din spate
Conducerea anticipează că cererea de energie va continua să depășească oferta din noi capacități regenerabile, ceea ce ar putea susține rolul gazului natural.
Poziția concurențială
Raportul nu identifică în detaliu concurenții directi, dar notează că presiunile concurențiale și capacitatea de a le face față la un cost structural rezonabil sunt factori de risc. Compania își propune să își mențină poziția prin contracte pe termen lung și prin relațiile cu clienții și furnizorii.
- Concurenți din sectorul echipamentelor de compresie
Raportul menționează generic concurența în sectorul echipamentelor pentru gaze naturale, fără a numi companii.
- Furnizori de sisteme de procesare a gazelor
Concurența din acest segment este menționată în cadrul factorilor de risc, fără identificarea unor companii specifice.
- Furnizori regionali de servicii post-vânzare
Serviciile de întreținere pot atrage competitori locali, conform factorilor de risc prezentați de companie.
- Constructori de sisteme energetice din Orientul Mijlociu și Africa
Concurența în aceste piețe în creștere este menționată în perspectivele companiei, fără nume de firme.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 iul. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Enerflex Ltd. · 26 feb. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.