olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Watts Water Technologies, Inc. WTS

Miscellaneous Fabricated Metal Products · SIC 3490 · Verticală: Miscellaneous Fabricated Metal Products (SIC 3490)

353,30USD−1,95 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Watts Water Technologies produce echipamente pentru controlul, siguranța și conservarea apei și energiei în clădiri comerciale și rezidențiale, cu peste 150 de ani de tradiție. În 2025 vânzările nete au atins 2438.5 milioane USD, iar în primul semestru al lui 2026 compania raportează o creștere organică puternică, susținută de cererea din centrele de date.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Watts Water Technologies, Inc. (WTS) costa 353,30 USD (−1,95 % într-o zi), cu P/E 30,9 pe un EPS diluat de 11,45 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,62 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 263,55–392,23 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 763,2 mil USD (+18,6 % an/an), profit net de 118,3 mil USD (+17,2 % an/an), EPS diluat 3,53 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
30,9
EPS diluat TTM 11,45 · TTM până la 28 iun. 2026
E/P (TTM)
3,24 %
TTM până la 28 iun. 2026
Randament dividend
0,62 %
DPS 12 luni 2,19
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
263,55392,23

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,1
neutru
Bollinger (20, 2)
343,51 – 366,49
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 6,5 %
SMA 50 / 200
356,50 / 331,97
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,65 / -0,53
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−2,6 %−1,1 %−1,5 pp—
3 luni−2,9 %−0,5 %−2,4 pp—
6 luni+21,0 %+4,4 %+16,6 pp—
De la început de an+28,0 %+12,3 %+15,7 pp—
1 an+28,6 %+13,5 %+15,1 pp+5,6 %
3 ani+85,5 %+76,4 %+9,1 pp+76,9 %
5 ani+70,8 %+63,7 %+7,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−15,6 %
12 feb. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,4 %
10 nov. 2021 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026

Venituri
763,2 mil USD
+18,6 % an/an
Profit net
118,3 mil USD
+17,2 % an/an
EPS diluat
3,53
+17,3 % an/an
netă / operațională
15,5 % / 20,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri543,6 mil540,4 mil558,0 mil643,7 mil611,7 mil625,1 mil677,3 mil763,2 mil
Costul vânzărilor286,5 mil287,8 mil285,5 mil317,8 mil313,3 mil315,8 mil351,2 mil389,1 mil
Profit brut257,1 mil252,6 mil272,5 mil325,9 mil298,4 mil309,3 mil326,1 mil374,1 mil
Cercetare și dezvoltare17,6 mil16,4 mil16,8 mil17,4 mil18,8 mil20,6 mil19,2 mil20,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare159,0 mil162,8 mil167,5 mil187,2 mil185,1 mil194,5 mil192,9 mil214,5 mil
Profit operațional93,2 mil89,0 mil87,7 mil135,3 mil111,4 mil113,7 mil133,0 mil154,0 mil
Amortizare și depreciere14,0 mil13,6 mil13,7 mil14,5 mil14,2 mil14,8 mil15,4 mil15,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile3,6 mil2,8 mil2,7 mil2,7 mil2,7 mil2,7 mil2,6 mil2,2 mil
Profit înainte de impozit92,3 mil89,0 mil86,9 mil134,7 mil111,0 mil113,2 mil131,4 mil153,7 mil
Impozit pe profit23,2 mil21,4 mil12,9 mil33,8 mil28,8 mil29,5 mil31,8 mil35,4 mil
Profit net69,1 mil67,6 mil74,0 mil100,9 mil82,2 mil83,7 mil99,6 mil118,3 mil
EPS diluat2,062,02 ≈2,213,012,452,50 ≈2,973,53
Flux de numerar operațional90,7 mil ≈139,5 mil55,2 mil69,7 mil ≈122,4 mil ≈154,7 mil17,9 mil102,9 mil ≈
Investiții (capex)6,4 mil ≈12,0 mil9,6 mil10,2 mil ≈11,5 mil ≈14,4 mil11,3 mil11,3 mil ≈
Dividende plătite14,4 mil ≈14,4 mil14,4 mil17,6 mil ≈17,4 mil ≈17,5 mil17,5 mil21,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni4,9 mil ≈4,0 mil3,9 mil4,0 mil ≈3,9 mil ≈4,2 mil3,8 mil4,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 79 din propriul istoric de 39 trimestre (min 17,3, mediană 26,0, max 39,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,6 mld1,6 mld1,5 mld1,8 mld2,0 mld2,1 mld2,3 mld2,4 mld
Venituri an/an+7,4 %+2,3 %−5,7 %+19,9 %+9,4 %+3,9 %+9,5 %+8,3 %
Profit net128,0 mil131,5 mil114,3 mil165,7 mil251,5 mil262,1 mil291,2 mil340,8 mil
Profit net an/an+75,1 %+2,7 %−13,1 %+45,0 %+51,8 %+4,2 %+11,1 %+17,0 %
EPS diluat3,733,853,364,887,487,828,6910,17
EPS diluat an/an+75,9 %+3,2 %−12,7 %+45,2 %+53,3 %+4,5 %+11,1 %+17,0 %
netă %8,2 %8,2 %7,6 %9,2 %12,7 %12,7 %12,9 %14,0 %
Flux de numerar liber133,5 mil164,8 mil185,0 mil154,1 mil195,9 mil281,1 mil325,8 mil356,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
405,5 mil USD
Datorie financiară
197,7 mil USD
Datorie netă
-207,8 mil USD
Capitaluri proprii
2,0 mld USD
Active totale
2,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
2,51x
ROE
18,2 %
ROA
12,9 %
Marja FCF
14,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,1 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
960,9 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
67,1 mil
2024
70,4 mil
2025
73,5 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
604,5 mil
2024
664,4 mil
2025
734,2 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
350,9 mil
2024
390,4 mil
2025
448,1 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
43,3 mil
2024
54,4 mil
2025
56,8 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
394,2 mil ≈
2024
444,8 mil ≈
2025
504,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,2 mil
2024
14,7 mil
2025
10,8 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
349,5 mil
2024
386,0 mil
2025
445,8 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
87,4 mil
2024
94,8 mil
2025
105,0 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Profit net
2023
262,1 mil
2024
291,2 mil
2025
340,8 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,82
2024
8,69
2025
10,17

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
33,5 mil
2024
33,5 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,38
2024
1,65
2025
1,99

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
350,1 mil
2024
386,9 mil
2025
405,5 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
259,8 mil
2024
253,2 mil
2025
294,0 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
399,3 mil
2024
392,1 mil
2025
524,3 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
248,2 mil
2024
254,8 mil
2025
297,1 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
693,0 mil
2024
715,0 mil
2025
859,0 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
216,1 mil
2024
235,0 mil
2025
294,6 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Active totale
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
131,8 mil
2024
148,0 mil
2025
182,2 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
298,3 mil
2024
197,0 mil
2025
197,7 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
405,8 mil
2024
417,9 mil
2025
512,4 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld †
2024
1,7 mld †
2025
2,0 mld †

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
310,8 mil
2024
361,1 mil
2025
402,0 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
29,7 mil
2024
35,3 mil
2025
45,7 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
281,1 mil ≈
2024
325,8 mil ≈
2025
356,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-343,1 mil
2024
-124,7 mil
2025
-302,8 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
69,0 mil
2024
-190,5 mil
2025
-96,9 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
46,5 mil
2024
55,5 mil
2025
66,9 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
16,0 mil
2024
17,0 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
14,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
17,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
10,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
24,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
17,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
10,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
24,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
9,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
48,9 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja EBITDA
21,4 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja EBIT
19,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja netă
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja FCF
13,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Randamente

ROE
18,8 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
ROA
13,7 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
ROIC
21,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
ROCE
21,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
19,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-239,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
50,2x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
397,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Investiții (capex)
48,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
349,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
91,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
69,5 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
51 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
133 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
135 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Randamentul profitului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 81 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

353,30 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
30,9x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,8 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Marja netă
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 28 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 28 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2905derivat 235

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare60
  • Calitate81
  • Creștere66
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
346,05
USD pe acțiune
Mijloc
361,56
USD pe acțiune
Sus
375,83
USD pe acțiune
Preț: 353,30 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 2,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 2,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 346,05 – 375,83 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E346,05 – 375,83 (Mijloc 361,56)
    4 firme folosite · multiplul median 31,6x · quartile 30,2x – 32,8x
    CR, CXT, HLIO, PH
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului26,15 – 35,17 (Mijloc 30,00)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Fabricated Metal Products (SIC 3490)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 81/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate21,0 %83 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate14,3 %71 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate91,0 %87 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,2 %60 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere10,8 %72 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x100 (pe interval fix)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie50,2x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare30,9x60 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente21,1 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere66/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate81/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WATTS WATER TECHNOLOGIES INC (WTS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld USD în 2025; creștere an/an 8,3 %; marjă netă 14,3 %; ROE 18,8 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 346,05–375,83 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 361,56 USD, prețul de 353,30 USD lasă un potențial de 2,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 2,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 81/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 21,0 %
  • Marja netă: 14,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 91,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 10,8 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,4x
  • Acoperirea dobânzilor: 50,2x
  • Lichiditatea curentă: 2,7x
  • Rata de distribuire (FCF): 21,1 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Fabricated Metal Products (SIC 3490) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
30,9x
mediana verticalei 31,2x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,1x
P/S
—
mediana verticalei 2,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,7x
ROE
18,8 %
mediana verticalei 10,5 %
peste mediană (+79,8 %)
Marja netă
14,3 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+79,0 %)
Marja EBIT
19,1 %
mediana verticalei 12,7 %
peste mediană (+50,1 %)
Venituri an/an
8,3 %
mediana verticalei 8,2 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−139,9 %)
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−46,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
PHParker-Hannifin Corporation114,7 mld32,025,1 %17,0 %+8,3 %+6 % / +110 %
CRCrane Company11,9 mld35,416,2 %12,4 %+8,2 %+13 % / +95 %
MWAMueller Water Products, Inc.3,8 mld17,021,7 %15,0 %+8,7 %−1 % / +81 %
CXTCrane Nxt, Co.3,5 mld27,310,5 %7,1 %+11,4 %+9 % / +20 %
HLIOHelios Technologies, Inc.2,2 mld31,27,7 %8,0 %indisponibil+24 % / +74 %
ZKINZk International Group Co., Ltd.10,6 mil—-15,1 %-5,6 %−34,2 %−25 % / +77 %
HIHOHighway Holdings Limited3,9 mil—-27,3 %-31,7 %−35,2 %−26 % / −58 %
WTSWatts Water Technologies Inc—30,918,8 %14,3 %+8,3 %+29 % / +85 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WTS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Watts Water Technologies produce echipamente pentru controlul, siguranța și conservarea apei și energiei în clădiri comerciale și rezidențiale, cu peste 150 de ani de tradiție. În 2025 vânzările nete au atins 2438.5 milioane USD 1, iar în primul semestru al lui 2026 compania raportează o creștere organică puternică, susținută de cererea din centrele de date 3.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg de produse, cu marcă puternică și conformitate cu standardele de cod, ceea ce oferă un avantaj în vânzări 1.
  • Integrare verticală și fabrici aproape de clienți, care pot reduce riscul de întârziere a livrărilor 12.
  • Creștere organică solidă în 2026, susținută de prețuri și volume 3.

Puncte slabe

  • Dependență de piața construcțiilor și de ciclurile economice, influențate de dobânzi 1.
  • Expunere la prețurile materiilor prime și la tarife, care pot reduce marjele 1.
  • Fluxul de numerar liber a scăzut în primul semestru 2026, din cauza capitalului de lucru mai mare 3.

Oportunități

  • Cererea din centrele de date și din industria ușoară ar putea continua să crească 3.
  • Achizițiile în piețe complementare pot extinde piața adresabilă 1.
  • Produsele inteligente și digitalizarea pot genera venituri recurente și pot consolida poziția competitivă 1.

Amenințări

  • Tarifele și schimbările de politică comercială pot crește costurile și reduce cererea 1.
  • Conflictele din Europa și Orientul Mijlociu pot afecta disponibilitatea materiilor prime și vânzările 13.
  • Concurența intensă și presiunea asupra prețurilor pot reduce marjele 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea construcțiilormediu

    Scăderea noilor construcții și a renovărilor, influențată de dobânzi și de încrederea consumatorilor, ar putea reduce vânzările 1.

  • Tarife și comerț internaționalridicat

    Tarifele și măsurile comerciale ar putea crește costurile și afecta marjele, iar incertitudinea politică rămâne ridicată 12.

  • Prețurile materiilor primemediu

    Volatilitatea cuprului și a oțelului inoxidabil ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate în prețuri 1.

  • Lanțul de aprovizionaremediu

    Întreruperile din Asia sau din zonele de conflict ar putea afecta disponibilitatea componentelor și livrările 13.

  • Inteligența artificială și tehnologiescăzut

    Riscurile legate de securitate, date și reglementare ale tehnologiilor noi ar putea afecta produsele digitale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din centrele de date continuă, creșterea organică ar putea rămâne puternică și sprijini ghidajul actualizat pentru 2026 3.
  • Achizițiile recente și produsele conectate pot extinde portofoliul și aduce venituri mai stabile 1.
  • Structura de producție aproape de clienți și integrarea verticală ar putea proteja marjele în medii dificile 12.

Ce ar strica teza

  • Tarifele și incertitudinea comercială ar putea reduce marjele mai mult decât se estimează 1.
  • Slăbiciunea din Europa și conflictul din Orientul Mijlociu ar putea continua să apese asupra vânzărilor 13.
  • Fluxul de numerar liber în scădere ar putea limita flexibilitatea financiară, dacă capitalul de lucru rămâne ridicat 3.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de vânzări și marje pentru 20262026
  • Evoluția tarifelor după decizia Curții Supreme și eventualele rambursărinext 10-K
  • Revenirea fluxului de numerar liber în a doua jumătate a anuluiQ4 2026
  • Ritmul implementării sistemului ERP în fabrici și centre de distribuție2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Compania, înființată în 1874 ca mică fabrică de piese pentru fabricile textile din New England, a devenit un furnizor global de tehnologii pentru apă, cu sediul în Statele Unite 1. Strategia se concentrează pe trei teme: siguranță și reglementare, eficiență energetică și conservarea apei, iar produsele sunt tot mai des conectate la sisteme inteligente, precum platforma Nexa 1. Vânzările sunt făcute în principal către distribuitori de instalații, producători de echipamente originale și lanțuri de bricolaj 1.

Compania a finalizat 17 achiziții de la 2016 încoace, dintre care opt în ultimii trei ani, ceea ce a extins piața adresabilă 1. În noiembrie și decembrie 2025 au fost achiziționate Superior Boiler, Haws și Saudi Cast 1. Producția este integrată vertical, cu fabrici în Statele Unite, China, Bulgaria și Tunisia și un centru de producție contractuală în Mexic 1.

Majoritatea produselor sunt aprobate prin standarde incluse în codurile de instalații din statele și municipalitățile Americii, precum și în țările Europei și APMEA, ceea ce face din conformitate un avantaj competitiv 1. Compania investește în sisteme ERP SAP și în produse digitale, ceea ce ar putea sprijini eficiența pe termen lung 1.

Segmente

Americas

Segmentul Americas a generat 1847.4 milioane USD în 2025, adică aproximativ trei sferturi din vânzări, și include achizițiile recente Haws și Superior Boiler 1. În al doilea trimestru 2026, vânzările din această regiune au crescut puternic, legate de cererea din centrele de date 3.

Europe

Europa a raportat 450.7 milioane USD vânzări în 2025, în scădere ușoară față de anul precedent, pe fondul slăbiciunii economice din regiune 1. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările europene au revenit la creștere, în principal din volume mai mari și prețuri mai bune 3.

APMEA

Segmentul APMEA a generat 140.4 milioane USD în 2025 și include fabrica Saudi Cast din Arabia Saudită 1. În trimestrul al doilea 2026 vânzările au crescut accentuat, dar creșterea a fost umbrită de conflictul din Orientul Mijlociu, care a afectat cererea 3.

Piața în context

Piața de bază este cea a instalațiilor pentru clădiri, unde activitatea depinde de construcțiile noi și de renovări, influențate de dobânzi și de încrederea consumatorilor 1. Cele mai mari categorii sunt controlul fluxului și protecția, cu 61% din vânzările din 2025 1.

Piața pentru centrele de date și industria ușoară este tot mai importantă, iar compania spune că vede oportunități semnificative acolo 3. Creșterea cererii pentru apă curată și aplicarea codurilor de instalații rămân factori de creștere pe termen lung 1.

Tendințe

  • Cererea din centrele de datevânt din spate

    Creșterea volumelor legată de centrele de date a susținut vânzările din al doilea trimestru 2026, mai ales în Americas și în China 3. Dacă această cerere se menține, ar putea sprijini creșterea companiei în a doua jumătate a anului.

  • Tarifele vamalevânt din față

    Tarifele asupra importurilor în Statele Unite au crescut costurile produselor și ar putea reduce marjele, iar anularea de către Curtea Supremă a unor tarife IEEPA a creat incertitudine suplimentară 1. Efectul net depinde de capacitatea companiei de a le compensa prin prețuri și producție 2.

  • Costurile materiilor primevânt din față

    Prețurile la cupru și oțel inoxidabil au fost volatile, iar presiunile inflaționiste afectează costul de producție 1. Dacă costurile cresc fără o compensare prin prețuri, marjele ar putea scădea 1.

  • Digitalizare și produse inteligentemixt

    Produsele conectate, precum platforma Nexa și alarmele pentru scurgeri, pot diferenția compania și deschide venituri recurente 1. Investiția în inteligență artificială aduce însă și riscuri legate de securitate și reglementare 1.

  • Slăbiciunea economică din Europamixt

    Economia europeană rămâne slabă, iar vânzările din regiune au scăzut în 2025, deși au revenit în al doilea trimestru 2026 13. O revenire durabilă ar putea sprijini rezultatele regionale.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurență intensă în toate categoriile de produse, iar concurenții pot avea structuri de costuri în alte monede, ceea ce poate face prețurile în dolari mai puțin competitive 1. Pentru a-și menține poziția, compania trebuie să investească continuu în producție, produse și distribuție 1.

Diferențierea companiei se bazează pe conformitatea cu codurile, pe produsele inteligente și pe soluțiile integrate, nu doar pe componente 1. Concurența se măsoară după calitate, preț, expertiză tehnică și livrare la timp 1.

  • Concurenți din sectorul valvelor și echipamentelor pentru clădiri

    Sursele menționează concurenți cu structuri de costuri în monede străine, dar nu îi numesc, astfel că nu pot fi identificați cu ticker.

  • Concurenți străini

    Producătorii din alte țări au costuri și prețuri în monede diferite de dolar, ceea ce le poate da un avantaj de preț.

  • Furnizori de sisteme de conformitate

    Concurența din sfera certificărilor și a standardelor de produs poate influența cererea pentru produsele conforme.

  • Jucători din zona produselor digitale

    Competitorii care folosesc inteligența artificială mai eficient ar putea reduce costurile sau lansa oferte diferențiate.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 04 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Watts Water Technologies, Inc. · 23 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Watts Water Technologies, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Watts Water Technologies, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.