olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Alumexx N.V. ALX.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0012194724 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

1,23EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Alumexx N.V., cu sediul în Etten-Leur, produce și comercializează produse din aluminiu, în special schele și scări, din care o parte semnificativă se vinde online. Compania a finalizat în 2025 achizițiile Euroscaffold și ASC Group, iar profilul său de risc este legat de finanțarea bancară, de aprovizionare și de conformitatea digitală.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Alumexx N.V. (ALX.AS) costa 1,23 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 16,7 mil EUR, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 1,18–1,57 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
16,7 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,05 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-4,07 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,17
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
1,181,57

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,17 – 1,32
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 12,7 %
SMA 50 / 200
1,32 / 1,40
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,1 %+0,4 %−3,5 pp—
3 luni−12,8 %−3,3 %−9,5 pp—
6 luni−14,6 %+4,0 %−18,5 pp—
De la început de an−7,5 %+8,1 %−15,6 pp—
1 an−11,5 %+10,7 %−22,2 pp+0,8 %
3 ani+78,3 %+50,1 %+28,2 pp−0,2 %
5 ani+39,5 %+43,6 %−4,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,8 %
02 feb. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,0 %
12 ian. 2022 → 14 apr. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri34,7 mil39,1 mil40,1 mil
Venituri an/anindisponibil+12,9 %+2,5 %
Profit net216,0 mii642,0 mii-678,0 mii
Profit net an/anindisponibil+197,2 %−205,6 %
EPS diluat0,020,04-0,05
EPS diluat an/anindisponibil+100,0 %−225,0 %
netă %0,6 %1,6 %-1,7 %
Flux de numerar liber238,0 mii4,5 mil2,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,1 mil EUR
Datorie financiară
21,3 mil EUR
Datorie netă
19,2 mil EUR
Capitaluri proprii
5,0 mil EUR
Active totale
35,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
4,28x
Lichiditate curentă
2,13x
ROE
-13,7 %
ROA
-1,9 %
Marja FCF
6,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
34,7 mil
2024
39,1 mil
2025
40,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
19,3 mil
2024
18,4 mil
2025
19,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2023
15,4 mil
2024
20,7 mil
2025
20,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
2,2 mil
2024
2,6 mil
2025
827,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,7 mil
2024
2,1 mil
2025
1,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
472,0 mii
2024
916,0 mii
2025
-568,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
256,0 mii
2024
274,0 mii
2025
126,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
216,0 mii
2024
642,0 mii
2025
-678,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
0,02
2024
0,04
2025
-0,05

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
1,1 mil
2024
125,0 mii
2025
2,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2023
3,2 mil
2024
3,1 mil
2025
2,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
12,7 mil
2024
12,1 mil
2025
10,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
17,1 mil
2024
15,3 mil
2025
15,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,0 mil
2024
1,9 mil
2025
1,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
40,9 mil
2024
37,1 mil
2025
35,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
14,0 mil
2024
2,9 mil
2025
2,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
9,4 mil
2024
17,8 mil
2025
19,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
20,7 mil
2024
8,7 mil
2025
7,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
36,7 mil
2024
32,2 mil
2025
30,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
4,2 mil
2024
4,9 mil
2025
5,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
10,8 mil
2024
16,1 mil
2025
13,6 mil

esef· 12 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
990,0 mii
2024
5,0 mil
2025
3,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
752,0 mii
2024
509,0 mii
2025
240,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
238,0 mii ≈
2024
4,5 mil ≈
2025
2,8 mil ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-14,4 mil
2024
-462,0 mii
2025
-129,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
12,5 mil
2024
-4,3 mil
2025
-873,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-68,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-205,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-225,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-38,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
51,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
6,9 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-13,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
2,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
3,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
19,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
0,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
240,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
26 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
216 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
16,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
35,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
43,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
6,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
16,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,23 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 16,7 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
16,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-13,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 81derivat 3

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
4,58
EUR pe acțiune
Mijloc
6,64
EUR pe acțiune
Sus
11,07
EUR pe acțiune
Preț: 1,23 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 439,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 81,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,58 – 11,07 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)4,58 – 11,07 (Mijloc 6,64)
    WACC 6,1 % · FCFF de pornire 4,3 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 82 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,8 %35 (față de colegi)29 %
Marja netă · Calitate-1,7 %25 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare16,5 %100 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate31/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Alumexx N.V. (ALX.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 40,1 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,5 %; marjă netă -1,7 %; ROE -13,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,58–11,07 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,64 EUR, prețul de 1,23 EUR lasă un potențial de 439,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 81,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randament FCF: 16,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: -1,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,9x
P/S
0,4x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−49,7 %)
P/B
3,4x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+64,7 %)
ROE
-13,7 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−334,4 %)
Marja netă
-1,7 %
mediana verticalei 2,3 %
sub mediană (−172,8 %)
Marja EBIT
2,1 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−53,0 %)
Venituri an/an
2,5 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−25,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
HAVAS.ASHavas N.V.1,8 mld9,610,2 %6,5 %+1,7 %+26 % / indisponibil
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALX.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Alumexx N.V., cu sediul în Etten-Leur, produce și comercializează produse din aluminiu, în special schele și scări, din care o parte semnificativă se vinde online. Compania a finalizat în 2025 achizițiile Euroscaffold și ASC Group, iar profilul său de risc este legat de finanțarea bancară, de aprovizionare și de conformitatea digitală.

    SWOT

    Puncte tari

    • Gamă de produse diversificată și capacitate de producție în mai multe unități, care pot prelua reciproc producția 1.
    • Structura clienților este fragmentată, fără dependență de clienți mari, ceea ce reduce riscul de concentrare 1.
    • Politici declarate de sustenabilitate, inclusiv energie solară și reciclare a aluminiului, care pot susține relațiile cu clienții 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de finanțarea bancară cu dobândă variabilă și de un pachet de credite legat de acorduri de tip covenant 1.
    • Integrarea Euroscaffold este încă în curs, cu risc de culturi organizaționale divergente 1.
    • Dependența de aluminiu și de semifabricate, ale căror prețuri sunt volatile 1.

    Oportunități

    • Oportunități de reducere a costurilor prin eficiență energetică și extinderea producției proprii din energie regenerabilă 1.
    • Servicii noi de reparație și recondiționare, care ar putea extinde ofertele pe baza economiei circulare 1.
    • Diversificarea în produse conexe din aluminiu, dacă se potrivesc capacităților companiei 1.

    Amenințări

    • Taxele pe CO2 și reglementările mai stricte privind emisiile ar putea crește costurile de exploatare 1.
    • Riscurile de inundații și de întrerupere a producției, deși zonele de producție sunt considerate cu risc redus 1.
    • Atacurile cibernetice și neconformitatea cu GDPR ar putea genera amenzi și pierderi de reputație 1.

    Riscuri

    • Refinanțare și acorduri financiareridicat

      Creditele cu dobândă variabilă și eșalonarea rambursărilor ar putea pune presiune pe lichiditate, dacă condițiile acordurilor nu sunt respectate 1.

    • Volatilitatea aluminiuluimediu

      Prețul și disponibilitatea aluminiului pot fluctua, afectând costurile și relațiile cu clienții, mai ales dacă lanțul de aprovizionare se întrerupe 1.

    • Integrarea Euroscaffoldmediu

      Dacă integrarea nu reușește, pot apărea ineficiențe și conflicte interne între echipele fostelor companii concurente 1.

    • Securitate cibernetică și GDPRmediu

      Atacurile ransomware și încălcările privind datele personale ar putea afecta operațiunile și ar putea atrage sancțiuni 1.

    • Penuria de talentescăzut

      Dificultatea de a atrage și păstra personal calificat ar putea crește costurile salariale și ar putea afecta execuția proiectelor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă integrarea Euroscaffold se consolidează, grupul ar putea beneficia de sinergii de producție și de o ofertă mai largă pentru clienți.
    • Structura fragmentată a clienților și aprovizionarea diversificată pot reduce riscul de șoc asupra vânzărilor sau al costurilor.
    • Investițiile în energie regenerabilă și reciclare ar putea reduce costurile pe termen lung și ar putea atrage clienții orientați spre sustenabilitate.

    Ce ar strica teza

    • Îndatorarea cu dobândă variabilă și obligațiile de rambursare eșalonată ar putea limita flexibilitatea financiară dacă piața se înrăutățește.
    • Dependența de aluminiu expune compania la volatilitatea prețurilor materiilor prime, fără o protecție completă declarată în raport.
    • Integrarea unei foste rivale poate întârzia sinergiile dacă culturile organizaționale rămân separate.

    De urmărit

    • Evoluția marjelor și a costurilor cu aluminiul după integrarea EuroscaffoldQ1 2027
    • Respectarea acordurilor financiare cu Rabobank și începutul rambursărilor din a doua jumătate a anului 20262026
    • Dezvoltarea vânzărilor online și a securității ciberneticenext 10-K
    • Progresul proiectelor de sustenabilitate și al reducerii emisiilor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Alumexx N.V. este conducătoarea unui grup cu sediul în Etten-Leur, care fabrică și distribuie produse din aluminiu, în special pentru lucrul la înălțime. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025 1, compania își organizează activitatea în unități de producție și distribuție distincte, care pot prelua reciproc producția. Achizițiile Euroscaffold și ASC Group au fost finanțate printr-un pachet de facilități de creditare de 16,6 milioane EUR de la Rabobank 1.

    Modelul de afaceri combină producția proprie, un centru de inspecție acreditat și vânzările prin canale online, unde plățile sunt protejate prin tehnologii sigure 1. Alumexx urmărește să își integreze fostul concurent Euroscaffold, ale cărui locații sunt acum orientate după tipul de client, nu după brand 1.

    Compania își declară aportul de sustenabilitate prin panouri solare, sisteme de stocare a energiei și un sistem propriu de colectare a aluminiului uzat 1. Raportul precizează că niciun client nu reprezintă 5% sau mai mult din cifra de afaceri 1, ceea ce reduce riscul de concentrare a vânzărilor.

    Segmente

    Produse din aluminiu pentru lucrul la înălțime

    Segmentul principal cuprinde schele, scări și alte echipamente din aluminiu destinate lucrului la înălțime, produse în unitățile Alumexx North, Mid și South 1. Produsele trebuie să respecte standarde olandeze și europene, iar certificarea TÜV este gestionată intern 1.

    Euroscaffold și segmentul extins după achiziție

    Achiziția Euroscaffold a adus în grup un concurent istoric, iar integrarea presupune ca locațiile să deservească tipuri diferite de clienți, nu doar branduri separate 1. Raportul menționează că managerii operaționali supraveghează fiecare locație, ceea ce indică o structură operațională în curs de consolidare 1.

    Piața în context

    Alumexx operează pe piața europeană a echipamentelor din aluminiu pentru construcții și industrie, unde cererea depinde de activitatea din construcții și de costurile materiilor prime. Raportul anual nu oferă dimensiunea totală a pieței, ci descrie expunerea companiei la prețul și disponibilitatea aluminiului 1. Auditorul a stabilit un prag de semnificație de 280.000 EUR, calculat pe baza cifrei de afaceri 1.

    Piața este influențată de reglementările privind emisiile de CO2, de costurile energiei și de cerințele de reciclare, care pot modifica structura costurilor pentru întregul sector 1. Compania consideră că oportunitățile pot apărea prin reducerea costurilor energetice și prin preferința clienților pentru produse cu amprentă redusă de carbon 1.

    Tendințe

    • Taxarea emisiilor și costurile energieimixt

      Creșterea taxelor pe CO2 și a prețului energiei ar putea spori costurile operaționale, dar investițiile în panouri solare și eficiență energetică pot atenua efectul 1.

    • Economia circulară și reciclareamixt

      Reglementările mai stricte privind deșeurile ar putea crește presiunea asupra calității materialului reciclat, dar pot deschide servicii noi precum reparația și recondiționarea 1.

    • Penuria de forță de muncăvânt din față

      Piața muncii tensionată din Europa de Vest face mai costisitoare atragerea și păstrarea personalului, ceea ce poate presa asupra salariilor și a costurilor de formare 1.

    • Digitalizarea și securitatea ciberneticămixt

      Vânzările online și utilizarea tot mai largă a software-ului cresc expunerea la atacuri cibernetice și la cerințele GDPR, dar pot îmbunătăți accesul la clienți 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică numele concurenților în mod explicit, însă menționează că Alumexx și Euroscaffold au fost concurenți majori timp de mulți ani înainte de achiziție 1. Poziția competitivă depinde de gama de produse și de politica de prețuri, aspecte pe care conducerea le monitorizează constant 1.

    Avantajul declarat al companiei constă în diversificarea gamei și în capacitatea R&D de a răspunde pe mai multe segmente de piață, fără dependență de o singură propunere 1. Fără date din surse despre cotele de piață, nu se poate stabili cu certitudine poziția relativă a companiei.

    • Euroscaffold (fost concurent, achiziționat)

      Fost concurent direct, integrat în grupul Alumexx după achiziție, conform raportului anual 1.

    • Concurenți neidentificați din sursă

      Raportul anual nu numește alți concurenți; analiza comparativă rămâne limitată la sursele disponibile.

    • Furnizori și producători de aluminiu

      Nu sunt concurenți direcți, dar influențează prețul și disponibilitatea materiilor prime, conform raportului 1.

    • Producători de echipamente de acces în înălțime

      Categorie generală de competitori; sursele nu permit identificarea lor cu nume și ticker.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Alumexx N.V. · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Alumexx N.V. (ALX.AS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw