olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Almunda Professionals N.V. AMUND.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0010696704 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Almunda Professionals N.V. (AMUND.AS) costa 0,90 EUR (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 0,86–1,19 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,84 – 0,99
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 16,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,99 / 1,06
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,9 % | −0,6 % | −10,2 pp | — |
| 3 luni | −19,6 % | −4,2 % | −15,5 pp | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | −12,6 % | +7,5 % | −20,1 pp | — |
| 1 an | −15,9 % | +9,9 % | −25,8 pp | +1,0 % |
| 3 ani | −22,4 % | +49,8 % | −72,3 pp | +5,5 % |
| 5 ani | −25,0 % | +42,8 % | −67,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 27,5 mil | 29,0 mil | 31,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,4 % | +8,1 % |
| Profit net | 397,0 mii | -361,0 mii | -579,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | −190,9 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 1,4 % | -1,2 % | -1,8 % |
| Flux de numerar liber | 4,5 mil | 3,0 mil | 4,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,3 mil EUR
- Datorie financiară
- 12,3 mil EUR
- Datorie netă
- 7,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 14,3 mil EUR
- Active totale
- 40,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,86x
- Lichiditate curentă
- 0,82x
- ROE
- -4,1 %
- ROA
- -1,5 %
- Marja FCF
- 14,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,5 mil | 29,0 mil | 31,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,8 mil | 1,3 mil | 816,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 981,0 mii | 926,0 mii | 854,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 887,0 mii | 448,0 mii | -24,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 199,0 mii | 475,0 mii | 247,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 397,0 mii | -361,0 mii | -579,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,9 mil | 5,7 mil | 5,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 11,3 mil | 11,3 mil | 12,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,1 mil | 853,0 mii | 767,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,0 mil | 10,0 mil | 11,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 15,7 mil | 13,2 mil | 13,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 39,9 mil | 37,6 mil | 40,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,9 mil | 2,9 mil | 6,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 9,5 mil | 7,8 mil | 5,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,9 mil | 10,2 mil | 15,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 25,5 mil | 23,3 mil | 26,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 14,4 mil | 14,3 mil | 14,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 15,7 mil
- 2024
- 13,2 mil
- 2025
- 13,4 mil
esef· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,7 mil | 3,1 mil | 4,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 254,0 mii | 74,0 mii | 52,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,5 mil ≈ | 3,0 mil ≈ | 4,6 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -100,0 mii | -18,0 mii | -4,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,4 mil | -3,3 mil | -770,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 8,0 mii | 27,0 mii | 17,0 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,4 % | 38 (față de colegi) | 33 % |
| Marja netă · Calitate | -1,8 % | 22 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,0x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 2 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,4 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie1/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate32/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Almunda Professionals N.V. (AMUND.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 31,4 mil EUR în 2025; creștere an/an 8,1 %; marjă netă -1,8 %; ROE -4,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Rata de distribuire (FCF): 0,4 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -1,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,0x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 498,6 mld | 48,9 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +42 % / +106 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 32,7 mld | 116,8 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +55 % / +26 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,9 mld | 44,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +37 % / +38 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 30,9 mld | 13,7 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −4 % / +29 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,4 mld | 26,8 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −16 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,3 mld | 9,6 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +21 % / +46 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,1 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,4 mld | 86,4 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +10 % / +12 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,8 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,4 mld | 24,8 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +45 % / +11 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,1 mld | 19,8 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +21 % / +0 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 42,0 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +403 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 137,1 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +6 % / +15 % |
| HAVAS.ASHavas N.V. | 1,8 mld | 9,4 | 10,2 % | 6,5 % | +1,7 % | +23 % / indisponibil |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +39 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 963,7 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −2 % / −50 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 681,5 mil | 15,1 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −4 % / +36 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 671,8 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +62 % / +26 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 477,6 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +21 % / +122 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 356,7 mil | 116,8 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −12 % / −34 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 222,6 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −3 % / −78 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 219,9 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −27 % / +44 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMUND.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202417 apr. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.