olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
B2 Impact ASA B2I.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010633951 · Verticală: Companii listate din Norvegia
B2 Impact ASA este o companie nordică de gestionare a datoriilor, care cumpără portofolii de credite neperformante și le recuperează prin colectare, inclusiv pentru terți, în mai multe țări europene. În 2025 compania a raportat colecții în creștere și investiții mai mari, iar valoarea ERC a ajuns la NOK 27.9bn. Pentru companie, rezultatele din 2025 și refinanțările din 2026 sunt semnificative, pentru că descriu o poziție financiară mai robustă decât în anii anteriori.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea B2 Impact ASA (B2I.OL) costa 23,05 NOK (+1,32 % într-o zi), cu capitalizare 8,5 mld NOK, P/E 13,9 pe un EPS diluat de 1,66 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 16,34–27,35 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 22,46 – 23,62
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,51 · lățimea benzii 5,0 %
- SMA 50 / 200
- 24,38 / 23,68
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,35 / -0,43
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,5 % | −1,0 % | −1,5 pp | — |
| 3 luni | −10,1 % | −3,9 % | −6,2 pp | — |
| 6 luni | −1,1 % | +7,2 % | −8,2 pp | — |
| De la început de an | +26,4 % | +6,6 % | +19,8 pp | — |
| 1 an | +32,2 % | +9,1 % | +23,1 pp | −4,0 % |
| 3 ani | +214,0 % | +47,9 % | +166,1 pp | +18,7 % |
| 5 ani | +120,6 % | +43,3 % | +77,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,8, mediană 11,0, max 13,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mld | 3,7 mld | 3,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,4 % | +2,6 % |
| Profit net | 363,0 mil | 277,0 mil | 621,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −23,7 % | +124,2 % |
| EPS diluat | 0,94 | 0,75 | 1,66 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −20,2 % | +121,3 % |
| netă % | 9,6 % | 7,5 % | 16,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 428,0 mil NOK
- Datorie financiară
- 10,1 mld NOK
- Datorie netă
- 9,7 mld NOK
- Capitaluri proprii
- 5,7 mld NOK
- Active totale
- 17,7 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 1,77x
- Lichiditate curentă
- 1,43x
- ROE
- 11,0 %
- ROA
- 3,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 95,0 mil | 91,0 mil | 100,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 1,7 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mld | 1,2 mld | 928,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 468,0 mil | 358,0 mil | 802,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 105,0 mil | 80,0 mil | 180,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 363,0 mil | 277,0 mil | 621,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,94 | 0,75 | 1,66 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 516,0 mil | 428,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,1 mld | 2,5 mld | 1,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 769,0 mil | 807,0 mil | 834,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 17,3 mld | 16,9 mld | 17,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,2 mld | — | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 8,0 mld | 9,6 mld | 10,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,6 mld | 5,6 mld | 5,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 386,2 mil | 369,3 mil | 369,6 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 386,2 mil
- 2024
- 369,3 mil
- 2025
- 369,6 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,5 mld | 3,8 mld | 4,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -2,3 mld | -1,9 mld | -3,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,1 mld | -2,8 mld | -1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 122,0 mil | 5,0 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 37 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,5 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie17
- Calitate60
- Randamente1
- Evaluare48
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 37/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,9 % | 45 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 16,4 % | 84 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 5,3x | 10 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 6 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 52 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,9x | 63 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,9x | 33 (față de colegi) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie17/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate60/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
B2 IMPACT ASA (B2I.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld NOK în 2025; creștere an/an 2,6 %; marjă netă 16,4 %; ROE 11,0 %; datorie netă/EBITDA 5,3x.
Intervalul de valoare estimat este 11,54–37,98 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,23 NOK, prețul de 23,05 NOK lasă un potențial de 9,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 37/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 16,4 %
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 5,3x
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 83,2 mld | 21,2 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +42 % / +66 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,6 mld | 19,9 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +9 % / +70 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,6 mld | 40,2 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +12 % / +77 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,7 mld | 21,7 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +13 % / +38 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,4 mld | 36,5 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −8 % / +9 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,2 mld | 24,5 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −20 % / −11 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,9 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +18 % / +45 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +38 % / +30 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,5 mld | 13,9 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +36 % / +229 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,8 mld | 31,3 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +153 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,5 mld | 15,6 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −11 % / −7 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 3,8 mld | 59,1 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −9 % / +23 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,7 mld | 10,8 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −12 % / +21 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,3 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −14 % / −6 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,7 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +68 % / +20 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,9 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −51 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 114,2 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −4 % / −45 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 868,8 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −34 % / −67 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 572,4 mil | 37,4 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −4 % / +46 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 235,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 72,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,9 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −81 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −43 % / −44 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru B2I.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 13,52 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 23,93 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 36,08 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 12,62 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 25,18 Randament total 9 % · Pe an 3 % | 41,75 Randament total 81 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 11,78 Randament total -49 % · Pe an -13 % | 26,50 Randament total 15 % · Pe an 3 % | 48,32 Randament total 110 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 6,29
- Marja netă± 4,41
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,68
- Diluare anuală± 0,37
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
B2 Impact ASA este o companie nordică de gestionare a datoriilor, care cumpără portofolii de credite neperformante și le recuperează prin colectare, inclusiv pentru terți, în mai multe țări europene. În 2025 compania a raportat colecții în creștere și investiții mai mari, iar valoarea ERC a ajuns la NOK 27.9bn 1. Pentru companie, rezultatele din 2025 și refinanțările din 2026 sunt semnificative, pentru că descriu o poziție financiară mai robustă decât în anii anteriori 1.
SWOT
Puncte tari
- Rating-urile de credit sunt, potrivit companiei, printre cele mai bune din industrie, iar nivelul de îndatorare este menținut redus.
- Compania a reușit să mențină costurile stabile în ciuda creșterii investițiilor, ceea ce arată scalabilitatea modelului de afaceri.
- Grupul intră în 2026 fără scadențe pe termen scurt, după refinanțările din ultimul an.
Puncte slabe
- Dependența de colecțiile din portofolii cumpărate expune compania la variații ale ratelor de recuperare.
- Numărul de angajați s-a redus în 2025 și sunt așteptate reduceri suplimentare, ceea ce poate afecta capacitatea operațională pe termen scurt.
- Gradul de capitalizare contabilă este moderat, iar datoria netă purtătoare de dobândă rămâne semnificativă.
Oportunități
- Piața europeană a creditelor neperformante poate oferi oportunități noi dacă volumele de portofolii cresc.
- Automatizarea și platformele digitale ar putea reduce costurile pe unitatea de colectare.
- Costul mai mic al datoriei ar putea permite investiții suplimentare cu randamente atractive.
Amenințări
- Concurența crescută pentru portofolii ar putea reduce randamentele investițiilor.
- Deteriorarea economiilor locale ar putea afecta capacitatea de plată a debitorilor.
- Întârzierile în transpunerea directivelor NPL în unele state pot crea incertitudini de reglementare.
Riscuri
- Risc macroeconomic și politicmediu
Activitatea în mai multe țări expune compania la schimbări economice și politice care pot afecta oferta de portofolii, recuperările și finanțarea.
- Risc de investiții și evaluare a portofoliilorridicat
Randamentele depind de estimările privind recuperările, costurile și calendarul; ipoteze inexacte sau concurență crescută pot duce la randamente mai mici sau depreciere.
- Risc de model și datemediu
Evaluările portofoliilor se bazează pe date și modele analitice; limitări în calitatea datelor pot duce la decizii suboptimale.
- Risc de reglementaremediu
Directiva europeană NPL impune cerințe de conformitate, iar întârzierile sau schimbările de reglementare pot modifica condițiile de activitate.
- Risc de finanțarescăzut
Compania depinde de obligațiuni, credite bancare și capital propriu; condiții mai dure pe piețele de capital ar putea crește costul finanțării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă colecțiile continuă să depășească așteptările și costul datoriei rămâne redus, grupul ar putea converti creșterea investițiilor în profituri mai mari.
- Rating-urile bune și lipsa scadențelor pe termen scurt pot oferi flexibilitate pentru investiții și distribuții către acționari.
- Automatizarea ar putea sprijini marje mai mari dacă volumele cresc fără o creștere proporțională a costurilor.
Ce ar strica teza
- Dacă concurența pentru portofolii se intensifică, randamentele investițiilor ar putea scădea sub nivelul așteptat.
- Dependența de colecții și de condițiile economice din mai multe țări ar putea genera volatilitate în veniturile grupului.
- Dacă datoria netă rămâne ridicată, flexibilitatea financiară ar putea fi limitată în perioadele de incertitudine.
De urmărit
- Evoluția colecțiilor neasigurate și a vânzărilor REOQ1 2027
- Nivelul investițiilor față de intervalul ghidat pentru anul următor2027
- Efectul refinanțărilor asupra costului datorieinext 10-K
- Transpunerea directivei NPL în Spaniafirst half of 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
B2 Impact ASA, cu sediul în Norvegia, este o companie de gestionare a datoriilor activă în achiziția de credite neperformante, colectarea datoriilor și colectarea datoriilor pentru terți. Compania este societatea-mamă a grupului B2 Impact, un furnizor paneuropean de soluții pentru datorii 1. Grupul își propune să ofere soluții pentru creditele în default și lichiditate instituțiilor financiare, contribuind la un sistem financiar mai sănătos 1.
Modelul de afaceri se bazează pe cumpărarea portofoliilor de credite la prețuri reduse și pe recuperarea sumelor prin colectare, încasările din vânzarea bunurilor imobiliare recuperate fiind o sursă suplimentară de venit 1. Grupul a raportat încasări de NOK 6 168m în 2025, din care creșterea a venit în principal din colecțiile neasigurate, iar veniturile din vânzările REO au crescut la NOK 681m 1.
Grupul a încheiat 2025 cu un profit operațional de NOK 1 734m și cu un Cash EBITDA de NOK 4 727m, iar cheltuielile operaționale s-au redus cu 7 % față de anul anterior 1. Compania a raportat un număr de 1 387 de angajați la sfârșitul anului 2025 1.
Segmente
Investiții în portofolii de credite
Grupul a investit NOK 3.7bn în 2025, peste intervalul ghidat, cu accent pe piețele de bază pentru a valorifica economiile de scară. Valoarea contabilă a portofoliilor cumpărate a ajuns la NOK 14 019m la finalul anului 2025 1.
Colectare și vânzări REO
Colecțiile neasigurate au depășit așteptările în toate cele patru trimestre ale lui 2025, iar vânzările de bunuri imobiliare recuperate au atins NOK 681m 1.
Gestionarea datoriilor pentru terți
Pe lângă portofoliile proprii, grupul activează și în colectarea datoriilor pentru terți, o activitate separată descrisă în raportul anual 1.
Piața în context
Compania operează în piața europeană a creditelor neperformante, unde portofoliile sunt cumpărate de la instituții financiare. Conducerea descrie un mediu de piață atractiv pentru investiții în portofolii și se așteaptă la activitate ridicată, cu accent pe portofoliile neasigurate 1.
Cadrul de reglementare european pentru creditele neperformante (Directiva NPL) influențează activitatea, iar entitățile grupului au obținut licențe de servicer de credite acolo unde directiva a fost transpusă în legislația locală; în Spania transpunerea este întârziată și se așteaptă pentru prima jumătate a lui 2026 1.
Tendințe
- Costul mai mic al datorieivânt din spate
Compania a emis două obligațiuni în 2025 și o emisiune suplimentară în ianuarie 2026, la condiții mai bune, și a prelungit facilitatea de credit rotativ, ceea ce ar putea sprijini marjele dacă tendința continuă 1.
- Automatizarea și inteligența artificialăvânt din spate
Consiliul se așteaptă ca eficiența să crească prin tehnologie, automatizare bazată pe AI și platforme self-service, ceea ce ar putea limita creșterea costurilor pe măsură ce volumul crește 1.
- Reglementarea europeană a NPLmixt
Transpunerea directivei NPL în legislația statelor membre creează cerințe de conformitate; întârzierile din unele țări pot amâna efectele asupra activității 1.
- Mediul macroeconomicvânt din față
Evoluțiile macroeconomice și politice din țările în care grupul activează pot afecta oferta de portofolii, capacitatea de plată a debitorilor și ratele de recuperare, dacă situația economică se deteriorează 1.
Poziția concurențială
Piața achiziției de portofolii de credite neperformante este competitivă, iar concurența crescută sau condițiile de piață nefavorabile pot reduce randamentele așteptate, conform evaluării riscurilor din raport 1. Compania se diferențiază prin utilizarea economiilor de scară și prin prețuri de cumpărare reduse 1.
Grupul își propune să mențină un nivel de cost competitiv și să concentreze investițiile în piețele de bază, în timp ce fluxurile de numerar stabile din colectare susțin finanțarea 1.
- Competitori din sursele disponibile
Sursa furnizată nu identifică concurenți cu nume; concurența este descrisă doar în termeni generali.
- Alți cumpărători de portofolii NPL
Concurența pentru portofoliile NPL este menționată în raport, fără a numi entități.
- Furnizori de colectare de datorii
Compania activează și în colectarea pentru terți, unde concurează cu alți furnizori nenumiți în sursă.
- Investitori în active în dificultate
Concurența pentru oportunitățile de investiție este un risc menționat, fără identificarea concurenților.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / B2 Impact ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.