olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Česká zbrojovka Group SE COLT.PR

Cehia · Burza cenných papírů Praha · ISIN CZ0009008942 · Verticală: Companii listate din Cehia

863,00CZK−0,69 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Česká zbrojovka Group SE produce și vinde arme de foc, muniții și accesorii, cu o pondere importantă a vânzărilor în Statele Unite. În 2020 cifra de afaceri a crescut la 6,8 miliarde CZK, iar compania își propune să extindă prezența în segmentele militar și de aplicare a legii.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Česká zbrojovka Group SE (COLT.PR) costa 863,00 CZK (−0,69 % într-o zi), cu capitalizare 27,7 mld CZK, P/E 41,1 pe un EPS diluat de 21,00 CZK în ultimele 12 luni, beta 0,30, interval pe 52 de săptămâni 717,00–1.102,00 CZK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
27,7 mld CZK
acțiuni la 31 dec. 2020
P/E (TTM)
41,1
EPS diluat TTM 21,00 · TTM până la 31 dec. 2020
E/P (TTM)
2,43 %
TTM până la 31 dec. 2020
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,30
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
717,001.102,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,4
neutru
Bollinger (20, 2)
829,70 – 866,60
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 4,4 %
SMA 50 / 200
884,08 / 842,51
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-8,45 / -14,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,4 %+0,4 %−1,7 pp—
3 luniindisponibil−3,3 %indisponibil—
6 luni−17,8 %+4,0 %−21,8 pp—
De la început de an+16,5 %+8,1 %+8,4 pp—
1 an+12,5 %+10,7 %+1,8 pp+4,6 %
3 ani+55,2 %+50,1 %+5,1 pp+42,0 %
5 ani+63,4 %+43,6 %+19,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,8 %
20 apr. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−24,8 %
20 apr. 2026 → 23 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 14,0, mediană 14,0, max 14,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020
Venituri6,0 mld6,8 mld
Venituri an/anindisponibil+14,4 %
Profit net743,3 mil672,9 mil
Profit net an/anindisponibil−9,5 %
EPS diluat25,0021,00
EPS diluat an/anindisponibil−16,0 %
netă %12,5 %9,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2020 · 31 dec. 2020

Numerar
2,4 mld CZK
Datorie financiară
2,3 mld CZK
Datorie netă
-86,8 mil CZK
Capitaluri proprii
4,5 mld CZK
Active totale
8,8 mld CZK
Datorie / capitaluri
0,50x
Lichiditate curentă
3,28x
ROE
16,8 %
ROA
8,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CZK)

Marje

Cont de profit și pierdere · CZK

Venituri
2019
6,0 mld
2020
6,8 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Profit operațional
2019
943,7 mil
2020
1,1 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Amortizare și depreciere
2019
370,6 mil
2020
393,5 mil

esef· 20 mai 2021verificat

EBITDA
2019
1,3 mld ≈
2020
1,4 mld ≈

esef· 20 mai 2021derivat

Profit înainte de impozit
2019
912,5 mil
2020
851,0 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Impozit pe profit
2019
178,3 mil
2020
174,5 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Profit net
2019
743,3 mil
2020
672,9 mil

esef· 20 mai 2021verificat

EPS diluat
2019
25,00
2020
21,00

esef· 20 mai 2021verificat

Bilanț · CZK

Numerar
2019
805,5 mil
2020
2,4 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Stocuri
2019
1,7 mld
2020
1,6 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Active curente
2019
4,4 mld
2020
5,3 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Imobilizări corporale nete
2019
2,0 mld
2020
2,1 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Fond comercial
2019
280,7 mil
2020
280,7 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2019
834,2 mil
2020
770,2 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Active totale
2019
7,5 mld
2020
8,8 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Datorie pe termen scurt
2019
37,0 mil
2020
19,5 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Datorie pe termen lung
2019
2,3 mld
2020
2,3 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Datorii curente
2019
1,5 mld
2020
1,6 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Datorii totale
2019
4,1 mld
2020
4,3 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Capital propriu
2019
3,5 mld
2020
4,5 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2019
29,7 mil
2020
32,0 mil

esef· 20 mai 2021derivat

Fluxuri de numerar · CZK

Flux de numerar operațional
2019
505,1 mil
2020
1,6 mld

esef· 20 mai 2021verificat

Flux de numerar din investiții
2019
-435,3 mil
2020
-399,0 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Flux de numerar din finanțare
2019
-535,7 mil
2020
373,3 mil

esef· 20 mai 2021verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,4 %
calculat olivLawFY 2020
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
11,9 %
calculat olivLawFY 2020
Creșterea profitului net (an/an)
-9,5 %
calculat olivLawFY 2020
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-16,0 %
calculat olivLawFY 2020
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
21,3 %
calculat olivLawFY 2020
Marja EBIT
15,5 %
calculat olivLawFY 2020
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2020
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
16,9 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROA
8,2 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROIC
17,9 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROCE
14,7 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-86,8 mil CZK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Datorie netă / EBITDA
-0,1x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Lichiditatea rapidă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,6 mld CZK
calculat olivLawFY 2020
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
109,5 %
calculat olivLawFY 2020

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
27,7 mld CZK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Valoarea întreprinderii (EV)
27,6 mld CZK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
Capitalizare / profit net TTM
41,1x
calculat olivLawFY 2020
P/E (TTM)
41,1x
calculat olivLawFY 2020
Randamentul profitului
2,4 %
calculat olivLawFY 2020
P/B
6,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
P/S
4,1x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
EV/EBITDA
19,0x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
EV/EBIT
26,1x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
EV/Venit
4,0x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

863,00 CZK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 27,7 mld CZK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
27,7 mld CZK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
P/E (TTM)
41,1x
calculat olivLawFY 2020
P/B
6,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2020
EV/EBITDA
19,0x
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
ROE
16,9 %
calculat olivLawFY 2020 · bilanț la 31 dec. 2020
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2020
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,4 %
calculat olivLawFY 2020
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2020
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2020
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2020
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2020
Sursă: esefpublicat 20 mai 2021
verificat 51derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate17,9 %100 (pe interval fix)20 %
    Marja netă · Calitate9,9 %66 (pe interval fix)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,1x100 (pe interval fix)20 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare41,1x0 (pe interval fix)20 %
    EV/EBITDA · Evaluare19,0x0 (pe interval fix)20 %
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CZG - Česká zbrojovka Group SE (COLT.PR). Ultimul exercițiu complet: 2020; date până la 2020-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,8 mld CZK în 2020; creștere an/an 14,4 %; marjă netă 9,9 %; ROE 16,9 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 17,9 %
    • Datorie netă / EBITDA: -0,1x
    • Lichiditatea curentă: 3,3x

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 41,1x
    • EV/EBITDA: 19,0x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Cehia · aceeași țară · comparată cu 3 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    41,1x
    mediana verticalei —
    EV/EBITDA
    19,0x
    mediana verticalei —
    P/S
    4,1x
    mediana verticalei —
    P/B
    6,1x
    mediana verticalei —
    ROE
    16,9 %
    mediana verticalei 7,6 %
    peste mediană (+121,3 %)
    Marja netă
    9,9 %
    mediana verticalei 23,8 %
    sub mediană (−58,6 %)
    Marja EBIT
    15,5 %
    mediana verticalei —
    Venituri an/an
    14,4 %
    mediana verticalei 23,9 %
    sub mediană (−39,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    -0,1x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei —

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    COLT.PRCZG - Česká zbrojovka Group SE27,7 mld41,116,9 %9,9 %+14,4 %+12 % / +55 %
    KOFOL.PRKofola ČeskoSlovensko a.s.11,2 mld139,15,6 %1,3 %−3,7 %+5 % / +82 %
    TOMA.PRTOMA, a.s.1,7 mld5,47,6 %23,8 %+52,4 %+1 % / +2 %
    ENRGA.PRENERGOAQUA, a.s.——10,3 %37,9 %+23,9 %+16 % / +42 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COLT.PR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (CZK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    561,11
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    987,69
    Randament total 14 % · Pe an 14 %
    1.481,83
    Randament total 72 % · Pe an 72 %
    3 ani
    658,91
    Randament total -24 % · Pe an -9 %
    1.293,71
    Randament total 50 % · Pe an 14 %
    2.114,26
    Randament total 145 % · Pe an 35 %
    5 ani
    773,75
    Randament total -10 % · Pe an -2 %
    1.694,55
    Randament total 96 % · Pe an 14 %
    3.016,59
    Randament total 250 % · Pe an 28 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 323,43
    • Marja netă± 226,40
    • Creșterea anuală a veniturilor± 169,67
    • Diluare anuală± 19,02

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Česká zbrojovka Group SE produce și vinde arme de foc, muniții și accesorii, cu o pondere importantă a vânzărilor în Statele Unite. În 2020 cifra de afaceri a crescut la 6,8 miliarde CZK 1, iar compania își propune să extindă prezența în segmentele militar și de aplicare a legii.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție bună în licitațiile militare și de aplicare a legii, unde produsele supuse ITAR sau EAR sunt excluse 1.
    • Bază largă de furnizori și relații de lungă durată cu parteneri din industrie 1.
    • Prezență puternică pe piața din Statele Unite, care a crescut semnificativ în 2020 1.

    Puncte slabe

    • Dependență de piața civilă pentru cea mai mare parte a veniturilor, ceea ce expune compania la fluctuații de cerere 1.
    • Sensibilitate la cursurile de schimb, care au generat pierderi financiare importante în 2020 1.
    • Vânzările în Republica Cehă au scăzut brusc, în parte din cauza pierderii unor clienți militari și de aplicare a legii 1.

    Oportunități

    • Extinderea în segmentul militar și al forțelor de ordine din Europa de Vest, SUA și Asia 1.
    • Posibile achiziții care ar putea completa creșterea organică a grupului, inclusiv achiziția propusă a COLT 1.
    • Creșterea brandului ca produs premium, prin vânzările către clienții militari și de aplicare a legii 1.

    Amenințări

    • Reglementările privind armele se pot înăspri, inclusiv prin transpunerea întârziată a directivelor UE 1.
    • Restricțiile comerciale și de export pot limita accesul la anumite piețe 1.
    • Închiderile legate de pandemie au afectat distribuția și ar putea afecta din nou vânzările civile 1.

    Riscuri

    • Reglementare în schimbareridicat

      Transpunerea directivelor UE privind armele și modificările legislației americane pot modifica condițiile de vânzare și de export 1.

    • Expunere valutarăridicat

      Fluctuațiile coroanei față de euro și dolar au generat pierderi financiare semnificative în 2020 1.

    • Dependență de SUAmediu

      Creșterea veniturilor din Statele Unite a fost determinată de factori conjuncturali, ceea ce face ca rezultatele să fie sensibile la cererea din acea piață 1.

    • Dependență de furnizorimediu

      Compania se bazează pe un număr mare de furnizori și pe câțiva parteneri cheie pentru componente și muniții, ceea ce poate crea întreruperi de aprovizionare 1.

    • Reputație și răspundere legalăscăzut

      Marketingul armelor este supus unei revizuiri speciale în SUA, pentru a reduce expunerea la noi teorii juridice contestate în instanțe 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea militară și de aplicare a legii crește, compania ar putea beneficia de poziția sa în licitații, unde concurenții americani sunt excluși 1.
    • Creșterea veniturilor din SUA și din Europa ar putea susține rezultatele dacă cererea rămâne ridicată 1.
    • Strategia de creștere combinată, cu achiziții și dezvoltare organică, ar putea extinde portofoliul și canalele de distribuție 1.

    Ce ar strica teza

    • Cererea din SUA a crescut în contextul unor factori temporari, iar scăderea ei ar putea reduce veniturile 1.
    • Fluctuațiile valutare pot afecta profitabilitatea, așa cum s-a văzut în 2020 1.
    • Înăsprirea reglementărilor sau restricțiile de export ar putea limita accesul la piețe importante 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din Statele Unite și a cererii civile2021
    • Rezultatele licitațiilor militare și de aplicare a legii2021
    • Transpunerea directivei UE privind armele în legislația cehă2021
    • Impactul fluctuațiilor valutare asupra profituluinext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul fabrică arme de foc și comercializează produse pentru segmentele civil, militar și al forțelor de ordine. Vânzările se fac în principal prin distribuitori și angrosiști pentru piața civilă și prin licitații pentru clienții militari și din aplicarea legii, dar și direct, prin două magazine proprii din Republica Cehă și un e-shop pentru accesorii 1. Grupul se bazează pe peste 2.000 de furnizori de piese, materiale și servicii, iar unele componente, precum anumite arme cu țeavă și muniții, sunt achiziționate de la terți 1.

    Activitatea este supusă unui cadru de reglementare extins, atât în Republica Cehă și UE, cât și în Statele Unite, unde vânzările de arme sunt controlate de legislația federală și de cea statală 1. Compania susține că activitățile sale non-americane îi oferă un avantaj competitiv, deoarece poate participa la licitații militare din care produsele supuse ITAR sau EAR sunt excluse 1.

    În 2020, creșterea veniturilor a fost determinată de cererea mai mare din Statele Unite, Europa (fără Republica Cehă) și Africa, în timp ce vânzările în Republica Cehă au scăzut puternic 1.

    Segmente

    Piața civilă

    Vânzările civile se realizează în principal prin angrosiști și distribuitori, cu o pondere mare a cererii din Statele Unite, unde cererea a crescut în 2020 în contextul pandemiei și al tensiunilor sociale 1.

    Militar și aplicarea legii

    Grupul urmărește creșterea ponderii acestui segment, în special în Europa de Vest, Statele Unite și în câteva piețe din Asia, considerând că oferă oportunități de creștere mai mari decât piața civilă 1.

    Piața în context

    Compania operează pe piețe cu reglementări stricte privind fabricarea, comercializarea și exportul armelor, atât în UE, cât și în SUA. Conducerea consideră că investițiile întârziate în multe țări dezvoltate și situația de securitate actuală susțin cererea din segmentul militar și al forțelor de ordine 1.

    Piața civilă este mai sensibilă la ciclurile de cerere și la măsurile de restricționare, iar închiderile legate de pandemie au afectat în 2020 distribuția către clienții civili din Republica Cehă 1.

    Tendințe

    • Cerere crescută în Statele Unitemixt

      Cererea din SUA a crescut în 2020 din cauza pandemiei și a tensiunilor sociale, ceea ce a împins veniturile din această regiune în sus 1. Dacă acest efect se atenuează, veniturile din SUA ar putea reveni.

    • Interesul pentru segmentul militar și al forțelor de ordinevânt din spate

      Conducerea consideră că investițiile întârziate în apărare din țările dezvoltate și situația de securitate susțin creșterea cererii pentru clienții militari 1.

    • Reglementări mai stricte privind armelevânt din față

      Directiva UE 2017/853 nu a fost transpusă în legislația cehă la termen, iar Comisia Europeană a emis un aviz motivat, ceea ce indică un mediu de reglementare în schimbare 1.

    • Tensiuni comerciale și valutarevânt din față

      Deprecierea coroanei cehe față de euro și dolar a afectat în 2020 rezultatul financiar, prin pierderi valutare semnificative 1.

    Poziția concurențială

    Grupul concurează cu producători americani și europeni de arme, pe piețe civile și militare. Avantajul său declarat constă în faptul că nu este supus ITAR sau EAR, ceea ce îi permite să participe la licitații din care produsele americane sunt excluse 1.

    Concurența pe piața civilă se bazează pe brand și distribuție, iar pe piața militară pe acces la licitații și pe conformitatea cu reglementările de export 1.

    • Producători americani de arme de foc

      Concurenți direcți pe piața civilă din SUA, afectați de regulile ITAR și EAR care nu se aplică grupului pentru vânzările non-americane 1.

    • Producători europeni de arme militare

      Concurenți pe licitațiile militare din Europa, unde grupul susține că poate participa fără restricțiile aplicabile produselor americane 1.

    • Furnizori de muniție militară

      Grupul colaborează cu furnizori de muniție de calibru mediu și mare, ceea ce indică o dependență de parteneri din acest segment 1.

    • Distribuitori și angrosiști de arme

      Canalele de distribuție externe sunt esențiale pentru vânzările civile ale grupului, iar concurența pentru accesul la distribuitori este relevantă 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2020-12-31 (ESEF) · SEC / Česká zbrojovka Group SE · 31 dec. 2020

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.