olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ENERGOAQUA, a.s. ENRGA.PR
Cehia · Burza cenných papírů Praha · Verticală: Companii listate din Cehia
ENERGOAQUA, a.s. este o societate cu activitate în furnizarea de energie și media tehnologice, precum azot și hidrogen gazos, aer comprimat și apă demineralizată, pentru clienți din industrie, din cadrul unui areal industrial din Vrbno pod Pradědem. Compania își menține activitatea prin dividende către acționari și prin investiții planificate în extinderea capacităților, finanțate din resurse proprii și din credite bancare, cu 70.100 de acțiuni proprii deținute în 2020, adică 9,97 % din capitalul social subscris.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ENERGOAQUA, a.s. (ENRGA.PR) costa 3.720,00 CZK (+0,00 % într-o zi), cu beta -0,02, interval pe 52 de săptămâni 3.520,00–4.440,00 CZK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3.402,17 – 4.173,83
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 20,4 %
- SMA 50 / 200
- 3.726,80 / 2.929,50
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -20,40 / -0,67
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,4 % | +0,4 % | −11,8 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −3,3 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,0 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +8,1 % | indisponibil | — |
| 1 an | +3,3 % | +10,7 % | −7,4 pp | +4,6 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | +48,7 % |
| 5 ani | +43,1 % | +43,6 % | −0,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Venituri | 524,1 mil | 649,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +23,9 % |
| Profit net | 179,4 mil | 245,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +37,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 34,2 % | 37,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2020 · 31 dec. 2020
- Numerar
- 242,4 mil CZK
- Datorie financiară
- 0 CZK
- Datorie netă
- -242,4 mil CZK
- Capitaluri proprii
- 2,5 mld CZK
- Active totale
- 2,9 mld CZK
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 4,41x
- ROE
- 10,1 %
- ROA
- 8,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CZK)
Marje
Cont de profit și pierdere · CZK
| Linie | 2019 | 2020 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 524,1 mil | 649,2 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Amortizare și depreciere | 61,6 mil | 62,6 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | -217,4 mil | -305,1 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Impozit pe profit | 38,5 mil | 58,5 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Profit net | 179,4 mil | 245,8 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
Bilanț · CZK
| Linie | 2019 | 2020 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 135,0 mil | 242,4 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Creanțe | 109,4 mil | 93,9 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Stocuri | 134,4 mil | 131,4 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Active curente | 517,1 mil | 684,6 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Imobilizări corporale nete | 878,0 mil | 873,4 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 345,0 mii | 962,0 mii | esef· 20 mai 2021verificat |
| Active totale | 2,7 mld | 2,9 mld | esef· 20 mai 2021verificat |
| Datorii comerciale | 69,8 mil | 87,4 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Datorie pe termen lung | 36,1 mil | 0 | esef· 20 mai 2021verificat |
| Datorii curente | 164,2 mil | 155,1 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Capital propriu | 2,3 mld | 2,5 mld | esef· 20 mai 2021verificat |
Fluxuri de numerar · CZK
| Linie | 2019 | 2020 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 78,2 mil | 141,8 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Flux de numerar din investiții | 24,7 mil | 76,3 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -120,4 mil | -110,7 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Dividende plătite | 52,2 mil | 70,9 mil | esef· 20 mai 2021verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | esef· 20 mai 2021verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 37,9 % | 100 (pe interval fix) | 60 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,4x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ENERGOAQUA, a.s. (ENRGA.PR). Ultimul exercițiu complet: 2020; date până la 2020-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 649,2 mil CZK în 2020; creștere an/an 23,9 %; marjă netă 37,9 %; ROE 10,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 37,9 %
- Lichiditatea curentă: 4,4x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Cehia · aceeași țară · comparată cu 3 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| COLT.PRCZG - Česká zbrojovka Group SE | 26,5 mld | 39,4 | 16,9 % | 9,9 % | +14,4 % | +7 % / +49 % |
| KOFOL.PRKofola ČeskoSlovensko a.s. | 11,2 mld | 139,1 | 5,6 % | 1,3 % | −3,7 % | +5 % / +82 % |
| TOMA.PRTOMA, a.s. | 1,7 mld | 5,4 | 7,6 % | 23,8 % | +52,4 % | +1 % / +2 % |
| ENRGA.PRENERGOAQUA, a.s. | — | — | 10,3 % | 37,9 % | +23,9 % | +16 % / +42 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENRGA.PR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ENERGOAQUA, a.s. este o societate cu activitate în furnizarea de energie și media tehnologice, precum azot și hidrogen gazos, aer comprimat și apă demineralizată, pentru clienți din industrie, din cadrul unui areal industrial din Vrbno pod Pradědem. Compania își menține activitatea prin dividende către acționari și prin investiții planificate în extinderea capacităților, finanțate din resurse proprii și din credite bancare, cu 70.100 de acțiuni proprii deținute în 2020, adică 9,97 % din capitalul social subscris 1.
SWOT
Puncte tari
- Societatea are venituri stabile și profit anual, ceea ce îi permite să finanțeze investiții și dividende, potrivit conducerii 1.
- Infrastructura existentă include linii de producție și spații de depozitare care pot fi extinse pentru clienți industriali 1.
- Compania a planificat investiții concrete și pregătite din timp, cu mai multe proiecte de extindere 1.
Puncte slabe
- Activitatea depinde de un număr relativ mic de clienți industriali importanți din regiune, ceea ce concentrează riscul comercial 1.
- Unele clădiri din arealul industrial sunt vechi și nu sunt planificate investiții semnificative în ele în perioada apropiată 1.
- Calendarul vânzărilor imobiliare a fost deja amânat și poate fi amânat din nou 1.
Oportunități
- Revitalizarea clădirilor neutilizate integral ar putea crește capacitățile de închiriere și de depozitare 1.
- Un proiect comun cu orașul Vrbno pod Pradědem ar putea valorifica terenurile libere din areal 1.
- Extinderea producției de hidrogen și de azot ar putea deschide noi contracte cu clienți industriali 1.
Amenințări
- O înrăutățire a pieței imobiliare regionale ar putea amâna din nou vânzările din «Harcovna» 1.
- Creșterea costurilor de finanțare ar putea afecta proiectele care depind de credite bancare 1.
- Dacă societatea nu obține aprobarea noului plan de urbanism, proiectul de dezvoltare a terenurilor ar putea fi blocat 1.
Riscuri
- Dependența de un număr mic de cliențiridicat
Veniturile ar putea fi afectate semnificativ dacă unul dintre clienții importanți reduce comenzile sau își încetează relația cu societatea 1.
- Întârzierea vânzărilor imobiliaremediu
Vânzările din «Harcovna» au fost deja amânate și pot fi amânate din nou dacă piața regională se înrăutățește 1.
- Finanțarea investițiilor prin creditemediu
Planurile de extindere depind parțial de creditele bancare, iar costurile mai mari ar putea reduce rentabilitatea proiectelor 1.
- Blocaje în dezvoltarea arealuluimediu
Proiectul cu orașul depinde de aprobarea noului plan de urbanism, iar întârzierea acestuia ar putea amâna valorificarea terenurilor 1.
- Starea clădirilor vechiscăzut
Clădirile din areal au o vechime considerabilă, iar lipsa investițiilor în ele ar putea afecta atractivitatea pentru chiriași 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea industrială din regiune se menține, extinderea capacităților de azot, hidrogen și aer comprimat ar putea susține creșterea veniturilor 1.
- Profiturile anuale stabile și resursele financiare disponibile ar putea permite continuarea plății dividendelor și a investițiilor 1.
- Valorificarea clădirilor și terenurilor neutilizate ar putea genera venituri suplimentare din închirieri 1.
Ce ar strica teza
- Dacă piața imobiliară regională rămâne slabă, vânzările din «Harcovna» ar putea fi amânate și mai mult 1.
- Dependența de câțiva clienți industriali importanți ar putea expune societatea la pierderi bruște de venituri 1.
- Investițiile în clădiri vechi ar putea fi amânate, ceea ce ar putea limita capacitatea de a atrage noi chiriași 1.
De urmărit
- Finalizarea vânzărilor din ansamblul «Harcovna»2021-2022
- Realizarea investițiilor planificate în generatoare de azot și hidrogen2021-2022
- Aprobarea noului plan de urbanism al orașului Vrbno pod Pradědemnext annual report
- Evoluția plății dividendelor și a rezultatului anualnext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Activitatea de bază a ENERGOAQUA, a.s. este producția și distribuția mediilor energetice și hidrotehnice, care constituie programul său principal de producție, conform raportului anual pentru 2020 1. Societatea produce și livrează azot gazos, hidrogen gazos, aer comprimat și apă demineralizată, iar pentru 2021 și 2022 a planificat extinderea acestor linii de producție 1. Compania administrează și activități imobiliare, inclusiv închirierea spațiilor din arealul industrial și vânzarea de apartamente în ansamblul rezidențial «Harcovna» 1.
Segmente
Producția și livrarea de media tehnologice
Acest segment include azotul gazos, hidrogenul gazos, aerul comprimat și apa demineralizată, livrate clienților industriali. Pentru perioada 2021-2022 societatea a planificat instalarea unui al doilea generator de azot și a unui generator de hidrogen cu alimentare de rezervă din surse externe, precum și o a patra linie de apă demineralizată 1.
Activități imobiliare
Segmentul cuprinde închirierea spațiilor administrative și de depozitare din arealul industrial și vânzarea apartamentelor și caselor înșiruite din ansamblul «Harcovna» 1. La sfârșitul lui 2020 aproximativ trei sferturi din unități erau vândute sau rezervate, iar finalizarea vânzărilor putea fi amânată până în 2022 1.
Piața în context
Raportul anual descrie piața regională a imobiliarelor ca fiind volatilă, ceea ce influențează calendarul vânzărilor din «Harcovna» 1. Cererea pentru media industriale depinde de clienții din zonă și de deciziile lor de investiții, iar societatea afirmă că urmărește cereri oficiale ale clienților înainte de a-și extinde capacitățile 1.
Tendințe
- Creșterea cererii de capacități de producție localevânt din spate
Societatea afirmă că extinde capacitățile de producție și de depozitare în funcție de nevoile reale ale clienților, ceea ce ar putea susține veniturile dacă cererea industrială din regiune se menține 1.
- Volatilitatea piței imobiliare regionalevânt din față
Calendarul vânzărilor din «Harcovna» poate fi amânat dacă situația de pe piața imobiliară regională se înrăutățește, după cum recunoaște societatea 1.
- Investiții finanțate din credite bancaremixt
Extinderea planificată se bazează parțial pe un cadru de credit bancar, ceea ce ar putea crește costurile dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 1.
- Relocarea activității în areal și dezvoltarea urbanămixt
Discuțiile cu orașul Vrbno pod Pradědem despre un proiect comun de centru urban ar putea valorifica terenurile libere, dar depind de aprobarea noului plan de urbanism 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenți pe piață. Societatea operează în zona furnizării de media tehnologice pentru clienți industriali din regiune, iar concurența ar putea veni de la alți furnizori locali de azot, hidrogen, aer comprimat și apă demineralizată 1.
- Furnizori regionali de gaze industriale și utilități
Sursa nu numește concurenți. Categoria este dedusă din profilul de activitate al companiei și nu este confirmată de documente.
- Furnizori locali de aer comprimat și apă demineralizată
Nu sunt identificați în raportul anual. Concurența ar putea fi locală, având în vedere dimensiunea arealului industrial.
- Dezvoltatori imobiliari regionali
Concurează pentru cumpărătorii de locuințe din ansamblul «Harcovna». Nu sunt numiți în sursă.
- Proprietari de spații industriale de închiriat
Concurează pentru chiriașii de spații administrative și de depozitare. Nu sunt numiți în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202020 mai 2021
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2020-12-31 (ESEF) · SEC / ENERGOAQUA, a.s. · 31 dec. 2020
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.