olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Cvc Capital Partners PLC CVC.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

14,46EUR−0,48 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Cvc Capital Partners PLC (CVC.AS) costa 14,46 EUR (−0,48 % într-o zi), cu capitalizare 15,4 mld EUR, P/E 18,8 pe un EPS diluat de 0,77 EUR în ultimele 12 luni, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 10,75–15,75 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,4 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,8
EPS diluat TTM 0,77 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,33 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,08
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
10,7515,75

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
68,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
11,19 – 14,88
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 28,3 %
SMA 50 / 200
13,00 / 13,10
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,47 / 0,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+19,8 %−0,2 %+20,0 pp—
3 luni−7,8 %−5,4 %−2,4 pp—
6 luni+8,6 %+4,4 %+4,3 pp—
De la început de an+1,1 %+6,5 %−5,3 pp—
1 an+4,3 %+10,0 %−5,7 pp−0,7 %
3 aniindisponibil+48,6 %indisponibil+0,3 %
5 aniindisponibil+41,4 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−30,1 %
12 ian. 2026 → 24 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,1 %
02 dec. 2024 → 24 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,2 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 18,6, mediană 53,6, max 88,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net280,5 mil225,3 mil1,2 mld
Profit net an/anindisponibil−19,7 %+425,1 %
EPS diluat0,390,240,77
EPS diluat an/anindisponibil−38,5 %+220,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber342,6 mil672,4 mil627,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
721,2 mil EUR
Datorie financiară
1,6 mld EUR
Datorie netă
908,0 mil EUR
Capitaluri proprii
2,2 mld EUR
Active totale
5,2 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,72x
Lichiditate curentă
2,10x
ROE
58,4 %
ROA
22,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2023
332,9 mil
2024
348,6 mil
2025
1,3 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
26,0 mil
2024
125,0 mil
2025
183,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
358,9 mil ≈
2024
473,7 mil ≈
2025
1,4 mld ≈

esef· 18 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
31,3 mil
2024
53,0 mil
2025
56,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
312,5 mil
2024
308,5 mil
2025
1,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,8 mil
2024
350,0 mii
2025
-3,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
280,5 mil
2024
225,3 mil
2025
1,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,39
2024
0,24
2025
0,77

esef· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
100,7 mil
2024
618,3 mil
2025
721,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
57,8 mil
2024
203,4 mil
2025
273,5 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
158,5 mil
2024
821,6 mil
2025
994,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
17,5 mil
2024
178,7 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2023
1,9 mld
2024
5,3 mld
2025
5,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
6,9 mil
2024
82,1 mil
2025
99,1 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
102,2 mil
2024
443,9 mil
2025
472,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,3 mld
2024
3,5 mld
2025
3,0 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-392,9 mil
2024
1,8 mld
2025
2,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
719,2 mil
2024
938,7 mil
2025
1,1 mld

esef· 18 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
346,3 mil
2024
689,1 mil
2025
655,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
3,7 mil
2024
16,8 mil
2025
28,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
342,6 mil ≈
2024
672,4 mil ≈
2025
627,1 mil ≈

esef· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
126,6 mil
2024
-248,1 mil
2025
-75,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-491,2 mil
2024
62,6 mil
2025
-455,3 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
259,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
425,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
220,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-6,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
90,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
22,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
35,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
26,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
908,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
22,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
655,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
28,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
627,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
53,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
45,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
16,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
13,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
18,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
9,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
11,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
13,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
24,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
4,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 61 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

14,46 EUR

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,4 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
9,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
11,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
90,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 18 mar. 2026
verificat 73derivat 3

Scorul pe grupe

  • Calitate73
  • Bilanț și datorie75
  • Evaluare44

Interval de valoare estimat

Jos
8,39
EUR pe acțiune
Mijloc
11,29
EUR pe acțiune
Sus
17,62
EUR pe acțiune
Preț: 14,46 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -28,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,39 – 19,10 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA9,40 – 16,15 (Mijloc 11,99)
    6 firme folosite · multiplul median 9,5x · quartile 7,6x – 12,6x
    ARCAD.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, BRNL.AS, CMCOM.AS, HAVAS.AS
  • Colegi: P/E7,39 – 19,10 (Mijloc 10,59)
    17 firme folosite · multiplul median 13,8x · quartile 9,6x – 24,8x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS, HAVAS.AS
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 61/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate35,0 %96 (față de colegi)16 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate53,0 %33 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,6x50 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie22,2x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare18,8x50 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare11,3x33 (față de colegi)16 %
Randament FCF · Evaluare4,1 %51 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie75/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare44/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CVC CAPITAL PARTNERS PLC (CVC.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 90,9 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 8,39–17,62 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,29 EUR, prețul de 14,46 EUR lasă un potențial de -21,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -28,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 61/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 35,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 22,2x
  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,8x
mediana verticalei 18,4x
la mediană
EV/EBITDA
11,3x
mediana verticalei 9,5x
peste mediană (+19,2 %)
P/S
—
mediana verticalei 0,8x
P/B
9,5x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+358,4 %)
ROE
90,9 %
mediana verticalei 5,1 %
peste mediană (+1.685,9 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 2,2 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 4,2 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 3,1 %
Datorie netă/EBITDA
0,6x
mediana verticalei 0,1x
peste mediană (+704,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.498,6 mld48,944,2 %31,3 %+15,6 %+42 % / +106 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG32,7 mld116,81,2 %2,2 %+20,4 %+55 % / +26 %
ASM.ASASM International N.V.31,9 mld44,318,7 %22,8 %+8,2 %+37 % / +38 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.30,9 mld13,715,3 %2,5 %+3,4 %−4 % / +29 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,4 mld26,822,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −16 %
HAL.ASHAL Trust15,3 mld9,610,5 %12,8 %+1,2 %+21 % / +46 %
EXO.ASExor N.V.15,1 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,4 mld86,428,7 %22,3 %−2,7 %+10 % / +12 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,8 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,4 mld24,87,2 %5,7 %−5,3 %+45 % / +11 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,1 mld19,818,3 %4,3 %−2,4 %+21 % / +0 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld42,09,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +403 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld137,13,6 %1,0 %+16,9 %+6 % / +15 %
HAVAS.ASHavas N.V.1,8 mld9,410,2 %6,5 %+1,7 %+23 % / indisponibil
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+39 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.963,7 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−2 % / −50 %
ACOMO.ASAcomo N.V.681,5 mil15,110,7 %3,3 %+7,6 %−4 % / +36 %
FAST.ASFastned B.V.671,8 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+62 % / +26 %
FFARM.ASForFarmers N.V.477,6 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+21 % / +122 %
BRNL.ASBrunel International N.V.356,7 mil116,81,0 %0,3 %−10,8 %−12 % / −34 %
ALFEN.ASAlfen N.V.222,6 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−3 % / −78 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.219,9 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−27 % / +44 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CVC.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Cvc Capital Partners PLC (CVC.AS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw