olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Heineken N.V. HEIA.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0000009165 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
Heineken N.V. este unul dintre cei mai mari producători de bere din lume, care operează în patru regiuni, Africa & Orientul Mijlociu, Americas, Asia Pacific și Europa. Compania se află într-o tranziție de conducere, întrucât directorul executiv a anunțat că va pleca în mai 2026, în contextul noii strategii EverGreen 2030.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Heineken N.V. (HEIA.AS) costa 84,02 EUR (+1,01 % într-o zi), cu capitalizare 46,7 mld EUR, P/E 24,9 pe un EPS diluat de 3,38 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,73 %, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 64,46–84,02 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 81,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 70,54 – 83,95
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 17,4 %
- SMA 50 / 200
- 73,65 / 72,07
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,64 / 1,97
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,6 % | +0,4 % | +19,2 pp | — |
| 3 luni | +6,9 % | −3,3 % | +10,2 pp | — |
| 6 luni | +27,2 % | +4,0 % | +23,3 pp | — |
| De la început de an | +20,5 % | +8,1 % | +12,4 pp | — |
| 1 an | +20,9 % | +10,7 % | +10,2 pp | −0,2 % |
| 3 ani | −3,0 % | +50,1 % | −53,1 pp | +2,2 % |
| 5 ani | −13,7 % | +43,6 % | −57,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 20,6, mediană 22,5, max 39,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 36,4 mld | 36,0 mld | 34,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,2 % | −4,7 % |
| Profit net | 2,3 mld | 978,0 mil | 1,9 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −57,6 % | +92,7 % |
| EPS diluat | 4,09 | 1,74 | 3,38 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −57,5 % | +94,3 % |
| netă % | 6,3 % | 2,7 % | 5,5 % |
| Flux de numerar liber | 2,0 mld | 3,3 mld | 2,9 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,8 mld EUR
- Datorie financiară
- 19,3 mld EUR
- Datorie netă
- 14,5 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 20,6 mld EUR
- Active totale
- 53,8 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,94x
- Lichiditate curentă
- 0,93x
- ROE
- 8,8 %
- ROA
- 3,5 %
- Marja FCF
- 8,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 36,4 mld | 36,0 mld | 34,3 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,4 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,5 mld | 2,0 mld | 3,0 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 121,0 mil | 846,0 mil | 857,0 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | 2,3 mld | 978,0 mil | 1,9 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,09 | 1,74 | 3,38 | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 564,0 mil | 560,6 mil | 557,0 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,37 | 2,15 | 2,29 | esef· 17 feb. 2026derivat |
- 2023
- 564,0 mil
- 2024
- 560,6 mil
- 2025
- 557,0 mil
esef· 17 feb. 2026verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,4 mld | 2,4 mld | 4,8 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 5,0 mld | 4,6 mld | 4,5 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 3,7 mld | 3,6 mld | 3,3 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active curente | 11,4 mld | 10,9 mld | 12,9 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 55,2 mld | 53,8 mld | 53,8 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 9,4 mld | 9,9 mld | 9,5 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 4,2 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 14,0 mld | 13,8 mld | 16,2 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 14,8 mld | 14,2 mld | 13,9 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 22,8 mld | 22,4 mld | 20,6 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 563,3 mil | 558,9 mil | 556,0 mil | esef· 17 feb. 2026derivat |
- 2023
- 563,3 mil
- 2024
- 558,9 mil
- 2025
- 556,0 mil
esef· 17 feb. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,4 mld | 5,5 mld | 5,0 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,4 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,0 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | esef· 17 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,6 mld | -2,4 mld | -2,5 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -816,0 mil | -2,6 mld | 153,0 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 46,7 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
56 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 31,21 – 86,75 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E35,68 – 86,75 (Mijloc 49,04)16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7xAALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
- Dividende actualizate (DDM)31,21 – 42,56 (Mijloc 36,01)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,7 % | 50 (față de colegi) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 5,5 % | 69 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 152,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 10 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,9x | 48 (față de colegi) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,2 % | 77 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,7 % | 39 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 44,3 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente63/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare61/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Heineken N.V. (HEIA.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 34,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -4,7 %; marjă netă 5,5 %; ROE 10,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 33,45–64,66 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 42,53 EUR, prețul de 84,02 EUR lasă un potențial de -49,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -97,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 152,7 %
- Randament FCF: 6,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 44,3 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| HEIA.ASHeineken N.V. | 46,7 mld | 24,9 | 10,0 % | 5,5 % | −4,7 % | +20 % / +0 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HEIA.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 45,19 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 80,29 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 121,47 Randament total 48 % · Pe an 48 % |
| 3 ani | 36,11 Randament total -52 % · Pe an -22 % | 72,88 Randament total -6 % · Pe an -2 % | 122,15 Randament total 55 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 28,85 Randament total -58 % · Pe an -16 % | 66,16 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 122,83 Randament total 62 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 18,22
- Marja netă± 12,75
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,49
- Diluare anuală± 1,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Heineken N.V. este unul dintre cei mai mari producători de bere din lume, care operează în patru regiuni, Africa & Orientul Mijlociu, Americas, Asia Pacific și Europa. Compania se află într-o tranziție de conducere, întrucât directorul executiv a anunțat că va pleca în mai 2026, în contextul noii strategii EverGreen 2030.
SWOT
Puncte tari
- Structură de conducere clară, cu un Consiliu de Supraveghere format din membri independenți și un Consiliu Executiv cu mandat definit.
- Prezență organizată pe patru regiuni operaționale, care permite o gestionare apropiată a piețelor locale.
- Cadru de gestionare a riscurilor bazat pe modelul celor trei linii de apărare și pe un Comitet de Risc condus de directorul financiar.
Puncte slabe
- Reprezentarea femeilor în Consiliul Executiv și în echipa de conducere senior este redusă, iar raportul recunoaște că este nevoie de progres.
- Consiliul Executiv are doar doi membri, ceea ce limitează flexibilitatea în procesul de succesiune.
- Compania are o expunere semnificativă la piețe cu incertitudini economice și politice ridicate.
Oportunități
- Dacă strategia EverGreen 2030 este executată cu succes, ar putea susține creșterea profitabilă pe termen lung.
- Campaniile de consum responsabil pot consolida reputația brandurilor și relația cu autoritățile de reglementare.
- Piețele din Asia Pacific, văzute în vizita de la Consiliul de Supraveghere, pot oferi oportunități de creștere.
Amenințări
- Restricțiile crescânde privind publicitatea, etichetarea și vânzarea de alcool ar putea reduce consumul.
- Încetinirea economică globală și scăderea veniturilor consumatorilor ar putea afecta negativ vânzările.
- Tensiunile comerciale și schimbările de reglementare de mediu ar putea crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Reglementarea alcooluluiridicat
Autoritățile pot introduce restricții privind publicitatea, sponsorizarea, disponibilitatea produselor, taxele sau prețul minim, ceea ce ar putea limita operațiunile companiei.
- Instabilitate economică și politicăridicat
Recesiunea, restricțiile comerciale, inflația și fluctuațiile valutare ar putea afecta veniturile și profiturile dacă se materializează.
- Legislația de mediumediu
Noi reglementări de mediu ar putea genera acțiuni în justiție, costuri suplimentare de conformitate și restricții asupra producției și ambalării.
- Tranziția din conduceremediu
Plecarea directorului executiv prevăzută pentru mai 2026 ar putea crea incertitudine privind continuitatea strategiei.
- Conformitate în raportarescăzut
Sistemele de control intern au limite inerente și nu pot preveni complet erorile sau neconformitățile, ceea ce ar putea afecta fiabilitatea raportării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă strategia EverGreen 2030 reușește, compania ar putea menține o creștere susținută în regiunile sale și ar putea consolida poziția pe termen lung.
- Structura de guvernanță cu consilieri independenți și un cadru de risc bine definit poate reduce incertitudinile operaționale.
- Prezența pe patru continente și accentul pe reducerea costurilor ar putea sprijini marja de profit în perioade de volatilitate.
Ce ar strica teza
- Restricțiile crescânde asupra alcoolului ar putea reduce consumul în mai multe piețe cheie și ar putea limita capacitatea de marketing.
- Încetinirea economiei globale și scăderea puterii de cumpărare ar putea afecta negativ vânzările și rentabilitatea.
- Plecarea directorului executiv și transferul de conducere ar putea crea perioade de incertitudine în implementarea strategiei.
De urmărit
- Numirea și tranziția noului director executiv, după anunțul că actualul director va pleca2026
- Evoluția reglementărilor privind publicitatea și vânzarea de alcool în piețele majore2026
- Progresul realizării obiectivelor din strategia EverGreen 20302027
- Raportul anual următor și modificările în structura Consiliului Executiv și a Consiliului de Supravegherenext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Heineken N.V. are o structură de conducere în două niveluri, formată dintr-un Consiliu Executiv cu doi membri executivi și un Consiliu de Supraveghere cu nouă membri neexecutivi, ambele independente între ele și responsabile în fața Adunării Generale a Acționarilor 1. Strategia pe termen lung este EverGreen 2030, lansată în 2025 ca evoluție a strategiei EverGreen 2025 1. Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania și-a organizat activitatea pe patru regiuni operaționale, fiecare condusă de un președinte regional 1.
Executive Team-ul companiei reunește cei doi membri ai Consiliului Executiv, cei patru președinți regionali și cinci directori funcționali, responsabili cu comerțul, afacerile corporative, digital și tehnologie, resursele umane și lanțul de aprovizionare 1. Gestionarea riscurilor este organizată pe modelul celor trei linii de apărare, iar Comitetul de Risc este condus de directorul financiar 1.
Compania menționează că valorile și cultura sa urmăresc crearea de valoare durabilă pe termen lung, iar Codul de Conduită în Afaceri ghidează comportamentul angajaților 1. Organizația are o politică de diversitate care urmărește o reprezentare echilibrată a genurilor în Consiliul Executiv, însă raportul recunoaște că există loc de îmbunătățire în această privință 1.
Segmente
Regiuni operaționale
Heineken își gestionează activitatea în patru regiuni: Africa & Orientul Mijlociu, Americas, Asia Pacific și Europa, fiecare având un președinte regional care face parte din Executive Team 1. Consiliul de Supraveghere a efectuat în 2025 o vizită de patru zile în India, axată pe operațiunile și dinamica pieței din India și din regiunea Asia Pacific mai larg, cu prezentări ale conducerii din Vietnam, Indonezia și Laos 1.
Piața în context
Raportul anual descrive piețele în care operează Heineken ca fiind influențate de incertitudini economice și politice globale, inclusiv războiul din Ucraina, conflicte în Africa și Orientul Mijlociu și tensiuni comerciale între SUA și China 1. Presiunile inflației și ale politicii monetare restrictive au crescut riscurile pentru creșterea globală, iar compania identifică și restricții tot mai dure asupra consumului și vânzării de alcool în mai multe piețe 1.
Mediul de reglementare se schimbă rapid, mai ales în privința alcoolului, a publicității și a mediului înconjurător, ceea ce ar putea limita libertatea de operare a companiei sau ar putea crește costurile de conformitate 1. Raportul precizează că ritmul schimbărilor de mediu care afectează operațiunile companiei se accelerează 1.
Tendințe
- Incertitudine economică globalăvânt din față
Încetinirea economiei globale, reducerea veniturilor reale disponibile și scăderea încrederii consumatorilor ar putea afecta cererea și profiturile companiei 1.
- Reglementarea consumului de alcoolvânt din față
Mai multe guverne introduc restricții privind marketingul, etichetarea și accesul la produse, ceea ce ar putea reduce consumul total sau ar putea împinge consumatorii spre alte categorii de băuturi 1.
- Legislația de mediumixt
Noile reglementări de mediu impun investiții semnificative în durabilitate, ceea ce creează tensiune între adaptarea rapidă și impactul financiar asupra companiei 1.
- Strategia EverGreen 2030vânt din spate
Strategia pe cinci ani, lansată în 2025, pune accent pe finanțarea creșterii și creșterea profitului, iar dacă execuția reușește, ar putea susține performanța pe termen lung 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu prezintă în detaliu concurenții, iar pozițiile competitive ale companiei nu sunt descrise în sursele disponibile. Heineken își menționează totuși obiectivul de a valorifica avantajul competitiv prin strategia sa, fără a numi concurenți specifici 1.
Riscul competitiv este legat în principal de capacitatea companiei de a adapta rapid operațiunile și strategia la schimbările de piață, reglementare și comportamentul consumatorilor 1.
- Concurenți nenumiți în sursă
Sursa analizată nu identifică concurenți direcți pe nume, prin urmare nu sunt prezentate detalii suplimentare.
Știri și depuneri
Din presă
- PepsiCo, P&G, L’Oreal, Heineken şi alte nouă grupuri multinaţionale lansează Asociaţia Română a Produselor de Marcă. Care este rolul acesteia?Ziarul Financiar · 30 oct. 2026 · RO
- Heineken Volumes Beat Estimates in Early Boost for New CEOBloomberg Markets · 28 oct. 2026 · EN
- EU alcohol industry defies Heineken’s warning on weight-loss drugsEuractiv · 28 oct. 2026 · EN
- Heineken предупредил британские бары о рисках препаратов для похуденияKommersant (RU) · 23 oct. 2026 · RU
- Compania olandeză Heineken, îngrijorată că medicamentele pentru slăbit ar putea reduce vânzările de bereG4Media · 23 oct. 2026 · RO
- Boom in weight-loss drugs could lead to drop in beer sales, Heineken warns British pubsThe Guardian World · 23 oct. 2026 · EN
- David & Baias și Peligrad Law câștigă definitiv, la Înalta Curte, litigiul HEINEKEN România privind clasificarea tarifară a cidrului Strongbow și tratamentul fiscal al serviciilor OIREPJuridice.ro · 23 oct. 2026 · RO
- Heineken, îngrijorată că medicamentele pentru slăbit ar putea reduce vânzările de bere. Avertismentul companiei pentru baruriMediafax · 23 oct. 2026 · RO
- Gigantul Heineken, obligat să plătească 111.000.000 de euro unui rival din GreciaLibertatea.ro · 22 oct. 2026 · RO
- Heineken, obligată să plătească despăgubiri și dobânzi de 111 milioane de euro unui berar rival din GreciaProfit.ro · 21 oct. 2026 · RO
- Investiție Heineken în România. Producătorul de bere cumpără o nouă hală industrială în MureșProfit.ro · 29 sept. 2026 · RO
- Heineken Sees Vietnam, India, China as Growth MarketsBloomberg Markets · 28 sept. 2026 · EN
- FOTO INEDIT Bere gratis în România, pentru cine primește mesaje vocale de minimum 2 minute prin WhatsApp. Condițiile HeinekenProfit.ro · 07 sept. 2026 · RO
- Heineken pours Asia-Pacific beer efforts into Vietnam expansionNikkei Asia · 04 sept. 2026 · EN
- Drama din spatele unei averi de peste 13 miliarde de euro / Fiica moștenitoarei Heineken, victimă a unei false vindecătoare / Isabella de Carvalho-Heineken vorbește despre anii de captivitate și abuzuriG4Media · 31 aug. 2026 · RO
- Heineken отчиталась о росте прибыли и сокращении 3 тыс. сотрудниковKommersant (RU) · 05 aug. 2026 · RU
- Heineken® revine la Electric Castle 2026 şi aduce în premieră în România Foam Infusions, o experienţă de degustare inedită disponibilă exclusiv la festival. În al doilea an consecutiv în calitate de partener oficial al festivalului, brandul de bere îi aduce împreună pe fanii muzicii, la Heineken® HouseZiarul Financiar · 07 iul. 2026 · RO
- Stockday, pariul din e-commerce al Heineken şi Coca-Cola HBC, a ajuns de la zero la afaceri de 787 mil. lei în mai puţin de zece aniZiarul Financiar · 06 iul. 2026 · RO
- Heineken revine la Electric Castle 2026 și aduce în premieră în România Foam Infusions, o experiență de degustare inedită disponibilă exclusiv la festivalSpotMedia.ro · 06 iul. 2026 · RO
- Heineken Names Coffee CEO Oliveira to Lead TurnaroundBloomberg Markets · 23 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202517 feb. 2026
- Raportul anual 202404 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Heineken N.V. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.