olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Koninklijke Heijmans N.V. HEIJM.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

82,25EUR−4,19 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Koninklijke Heijmans N.V. este un grup olandez de construcții și dezvoltare, activ în infrastructură, energie, dezvoltare imobiliară și clădiri. În 2025 a înregistrat o creștere solidă, iar portofoliul de comenzi a ajuns la 3,68 miliarde EUR, într-un context în care Olanda are nevoie de mult mai multe locuințe și infrastructură reînnoită.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Koninklijke Heijmans N.V. (HEIJM.AS) costa 82,25 EUR (−4,19 % într-o zi), cu capitalizare 2,3 mld EUR, P/E 17,4 pe un EPS diluat de 4,73 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,99 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 54,30–117,10 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,4
EPS diluat TTM 4,73 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,75 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,99 %
DPS 12 luni 1,64
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
54,30117,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,8
neutru
Bollinger (20, 2)
77,73 – 86,25
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 10,4 %
SMA 50 / 200
84,93 / 89,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,78
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,3 %+0,4 %−3,7 pp—
3 luni−7,9 %−3,3 %−4,6 pp—
6 luni−8,7 %+4,0 %−12,7 pp—
De la început de an+21,7 %+8,1 %+13,6 pp—
1 an+45,1 %+10,7 %+34,4 pp−0,2 %
3 ani+646,4 %+50,1 %+596,3 pp+2,2 %
5 ani+464,1 %+43,6 %+420,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,6 %
22 iun. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−41,5 %
21 mar. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+41,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,1, mediană 9,5, max 14,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,1 mld2,6 mld2,8 mld
Venituri an/anindisponibil+22,1 %+7,3 %
Profit net59,7 mil90,0 mil130,2 mil
Profit net an/anindisponibil+50,8 %+44,7 %
EPS diluat2,393,314,73
EPS diluat an/anindisponibil+38,5 %+42,9 %
netă %2,8 %3,5 %4,7 %
Flux de numerar liber40,6 mil219,8 mil228,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
190,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
548,3 mil EUR
Active totale
1,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
25,7 %
ROA
8,6 %
Marja FCF
8,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
2,1 mld
2024
2,6 mld
2025
2,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,8 mld
2024
2,2 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
288,7 mil
2024
338,4 mil
2025
439,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
81,0 mil
2024
111,0 mil
2025
162,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,5 mil
2024
13,9 mil
2025
9,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
81,1 mil
2024
117,0 mil
2025
175,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
21,4 mil
2024
27,0 mil
2025
45,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
59,7 mil
2024
90,0 mil
2025
130,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,39
2024
3,31
2025
4,73

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,01
2024
0,89
2025
1,64

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
40,4 mil
2024
105,4 mil
2025
190,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
229,3 mil
2024
213,4 mil
2025
245,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
798,2 mil
2024
790,1 mil
2025
947,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
114,7 mil
2024
123,3 mil
2025
144,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
165,1 mil
2024
164,8 mil
2025
187,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,9 mil
2024
2,2 mil
2025
27,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
346,1 mil
2024
367,3 mil
2025
446,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
727,2 mil
2024
738,0 mil
2025
927,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
383,6 mil
2024
463,0 mil
2025
548,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
24,9 mil
2024
27,2 mil
2025
27,5 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
84,5 mil
2024
249,2 mil
2025
272,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
43,9 mil
2024
29,4 mil
2025
43,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
40,6 mil ≈
2024
219,8 mil ≈
2025
228,4 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-313,8 mil
2024
-59,1 mil
2025
-102,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
32,7 mil
2024
-125,1 mil
2025
-84,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
12,8 mil
2024
10,6 mil
2025
45,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
46,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
44,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
42,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
3,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
15,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
8,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
25,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
22,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
34,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
19,7 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
16,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
272,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
43,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
228,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
175,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
30 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
64 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
17,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
10,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

82,25 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
17,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
25,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 80derivat 3

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
36,12
EUR pe acțiune
Mijloc
47,18
EUR pe acțiune
Sus
75,91
EUR pe acțiune
Preț: 82,25 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -42,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -74,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 22,30 – 121,40 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E49,93 – 121,40 (Mijloc 68,63)
    16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
  • Dividende actualizate (DDM)22,30 – 30,41 (Mijloc 25,74)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate4,7 %67 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate175,4 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie16,4x100 (pe interval fix)12 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x18 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluare17,4x52 (față de colegi)20 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare10,1 %100 (pe interval fix)16 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,0 %28 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente19,7 %100 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie67/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente57/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare74/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Koninklijke Heijmans N.V. (HEIJM.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld EUR în 2025; creștere an/an 7,3 %; marjă netă 4,7 %; ROE 25,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 36,12–75,91 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 47,18 EUR, prețul de 82,25 EUR lasă un potențial de -42,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -74,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 175,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: 16,4x
  • Randament FCF: 10,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 19,7 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
17,4x
mediana verticalei 20,2x
sub mediană (−13,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,6x
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,8x
la mediană
P/B
4,1x
mediana verticalei 2,2x
peste mediană (+90,6 %)
ROE
25,7 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+495,9 %)
Marja netă
4,7 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+149,1 %)
Marja EBIT
5,9 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+48,3 %)
Venituri an/an
7,3 %
mediana verticalei 3,4 %
peste mediană (+117,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
2,0 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−24,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
HEIJM.ASKoninklijke Heijmans N.V.2,3 mld17,425,7 %4,7 %+7,3 %+37 % / +559 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HEIJM.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
49,97
Randament total -38 % · Pe an -38 %
88,23
Randament total 9 % · Pe an 9 %
132,75
Randament total 64 % · Pe an 64 %
3 ani
51,24
Randament total -33 % · Pe an -12 %
101,54
Randament total 30 % · Pe an 9 %
167,34
Randament total 112 % · Pe an 28 %
5 ani
52,54
Randament total -28 % · Pe an -6 %
116,85
Randament total 54 % · Pe an 9 %
210,94
Randament total 173 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,38
  • Marja netă± 17,77
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,21
  • Diluare anuală± 1,49

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Koninklijke Heijmans N.V. este un grup olandez de construcții și dezvoltare, activ în infrastructură, energie, dezvoltare imobiliară și clădiri. În 2025 a înregistrat o creștere solidă, iar portofoliul de comenzi a ajuns la 3,68 miliarde EUR, într-un context în care Olanda are nevoie de mult mai multe locuințe și infrastructură reînnoită.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu solid de comenzi și relații de lungă durată cu clienții publici, care aduc venituri previzibile 1.
  • Expertiză integrată în infrastructură, energie, dezvoltare de zone și clădiri, dintr-un singur grup 1.
  • Capacitate de inovare, inclusiv prefabricare și instrumente digitale de monitorizare a biodiversității 1.

Puncte slabe

  • Dependența de contracte publice face veniturile sensibile la bugetele guvernului și la calendarul achizițiilor 1.
  • Lipsa de personal calificat poate limita execuția și creșterea 1.
  • Proiectele complexe și de lungă durată pot aduce riscuri de marjă dacă costurile cresc neprevăzut 1.

Oportunități

  • Reînnoirea infrastructurii și investițiile Defensiei ar putea deschide contracte noi 1.
  • Construcția modulară și prefabricată ar putea accelera livrarea locuințelor 1.
  • Cererea de proiecte sustenabile și natură-pozitive poate crește valoarea ofertelor 1.

Amenințări

  • Întârzierile în autorizări și problemele legate de azot pot amâna proiecte importante 1.
  • Volatilitatea prețurilor materialelor și presiunea asupra costurilor pot reduce marjele 1.
  • Schimbările politice și reglementările în schimbare pot modifica condițiile contractelor 1.

Riscuri

  • Execuția proiectelormediu

    Proiectele complexe, cu termene scurte sau lucrări în clădiri parțial ocupate, pot genera depășiri de costuri 1.

  • Penuria de forță de muncăridicat

    Lipsa personalului tehnic poate întârzia execuția și poate crește presiunea salarială 1.

  • Costuri și materialemediu

    Fluctuațiile prețurilor materialelor și ale energiei pot afecta marjele, mai ales în contractele cu preț fix 1.

  • Autorizări și reglementareridicat

    Procedurile de autorizare și problemele de natură ar putea întârzia proiecte dacă regulile se schimbă 1.

  • Dependența de clienții publiciscăzut

    Veniturile depind în parte de bugetele guvernamentale și de calendarul investițiilor publice 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Heijmans își menține marja EBITDA în jurul nivelului din 2025 și realizează ținta de cifră de afaceri pentru 2026, creșterea ar putea continua 1.
  • Portofoliul de comenzi, care a crescut substanțial, oferă vizibilitate pentru perioada următoare 1.
  • Cererea structurală pentru locuințe și reînnoirea infrastructurii sprijină volumele pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă penuria de personal și costurile materialelor cresc mai repede decât prețurile contractelor, marjele ar putea scădea 1.
  • Întârzierile în autorizări ar putea amâna proiecte și încetini conversia comenzilor în venituri 1.
  • Dependența de contracte publice ar putea face veniturile vulnerabile la schimbări bugetare sau politice 1.

De urmărit

  • Realizarea cifrei de afaceri de circa 3,1 miliarde EUR și a marjei EBITDA ajustate spre 9,5%2026
  • Evoluția portofoliului de comenzi față de nivelul de 3,68 miliarde EURQ1 2026
  • Rezultatele Capital Markets Day și detalierea strategiei Samen naar 20302026
  • Ritmul de producție a fabricii Krachtveld și livrarea primelor module2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Heijmans își desfășoară activitatea în Țările de Jos prin divizii care acoperă infrastructură, energie, dezvoltare de zone, construcții de clădiri și întreținere de active. În fiscal 2025 cifra de afaceri a fost de 2.772 milioane EUR, iar EBITDA ajustat de 252 milioane EUR, adică o marjă de 9,1% 1. Compania pune accent pe contracte pe termen lung și pe parteneriate cu clienții publici și privați, ceea ce îi sprijină predictibilitatea veniturilor 1.

Modelul de afaceri se bazează pe contracte de tip raamcontract, alianțe și asset management, nu doar pe proiecte punctuale. Heijmans investește și în prefabricare, cum ar fi fabrica Krachtveld din Ede, unde se produc module pentru câmpuri de înaltă tensiune pentru TenneT 1. Strategia «Samen naar 2030» urmărește să combine expertiza în construcții cu inovația și sustenabilitatea 1.

Compania are circa 5.905 angajați echivalent normă întreagă în medie în 2025 și un portofoliu de comenzi de 3.682 milioane EUR 1. Accentul pe digitalizare, construcție modulară și practici circulare reflectă nevoia de a face mai mult cu mai puțină forță de muncă disponibilă 1.

Segmente

Infrastructură și energie

Heijmans lucrează la reînnoirea podurilor, drumurilor și rețelelor electrice, inclusiv prin contracte de asset management cu Rijkswaterstaat și prin fabrica de prefabricate pentru TenneT 1. Acest segment beneficiază de investițiile publice în infrastructură îmbătrânită.

Dezvoltare de zone și clădiri

Compania dezvoltă cartiere noi, de la proiecte de locuințe cu componentă de natură până la reconversii de situri industriale, în parteneriat cu municipalități și investitori 1. Segmentul este strâns legat de cererea de locuințe și de regulile privind sustenabilitatea.

Piața în context

Creșterea costurilor de construcție și volatilitatea prețurilor materialelor influențează marjele din sector 1. Compania notează că, dacă noul guvern va oferi politici mai consistente, încrederea pieței ar putea crește 1.

Tendințe

  • Deficit de locuințemixt

    Întârzierile autorizărilor și lipsa de terenuri limitează producția, dar creează cerere susținută pentru proiecte de construcție 1.

  • Reînnoirea infrastructuriivânt din spate

    Podurile, sluicele și rețelele construite după război ajung la sfârșitul duratei de viață, ceea ce deschide un volum mare de lucrări 1.

  • Industrializare și modularizarevânt din spate

    Construcția prefabricată și modulară poate scurta termenele și reduce nevoia de personal pe șantier 1.

  • Penurie de forță de muncă și costurivânt din față

    Lipsa personalului calificat și presiunea asupra costurilor de achiziție pot afecta execuția și marjele 1.

Poziția concurențială

Heijmans concurează cu alte mari grupuri de construcții și infrastructură din Țările de Jos și din Europa, pentru contracte publice și private de mare amploare. Diferențierea se face prin capacitatea de a combina construcția, energia și dezvoltarea de zone într-un singur proiect 1.

Avantajul compania constă în relațiile pe termen lung cu clienți precum Rijksvastgoedbedrijf, Rijkswaterstaat și TenneT, precum și în expertiza în prefabricare 1. Concurența pe prețuri și pe calitatea execuției rămâne intensă în achiziții publice 1.

  • Alte grupuri de construcții și infrastructură din Țările de Jos

    Concurenți pe contracte publice și de dezvoltare; sursele nu oferă o listă detaliată.

  • Constructori europeni de infrastructură

    Concurenți în lucrări de infrastructură și energie din regiune.

  • Dezvoltatori imobiliari și de zone

    Concurenți pe proiecte de locuințe și reconversii urbane.

  • Furnizori de prefabricate și module

    Concurență pentru construcția modulară și industrializată.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Koninklijke Heijmans N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Koninklijke Heijmans N.V. (HEIJM.AS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw