olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Koninklijke KPN N.V. KPN.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0000009082 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
KPN este operatorul de telecomunicații și infrastructură digitală al Olandei, cu rețele fixe și mobile, servicii pentru consumatori, companii și operatori en-gros. Compania își desfășoară strategia Connect, Activate & Grow într-un context de concurență intensă, presiune asupra prețurilor și reglementare sectorială, iar veniturile unrelated din NL în 2025 au fost de 5.809 milioane €.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Koninklijke KPN N.V. (KPN.AS) costa 4,45 EUR (+1,00 % într-o zi), cu capitalizare 18,1 mld EUR, P/E 21,2 pe un EPS diluat de 0,21 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,64 %, beta -0,09, interval pe 52 de săptămâni 3,79–4,87 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,4
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 3,80 – 4,46
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 16,0 %
- SMA 50 / 200
- 4,08 / 4,37
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,10 / 0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,5 % | −0,6 % | +15,1 pp | — |
| 3 luni | +9,3 % | −4,2 % | +13,5 pp | — |
| 6 luni | −2,6 % | +4,3 % | −6,9 pp | — |
| De la început de an | +11,9 % | +7,5 % | +4,4 pp | — |
| 1 an | +14,2 % | +9,9 % | +4,2 pp | −0,2 % |
| 3 ani | +39,5 % | +49,8 % | −10,3 pp | +2,2 % |
| 5 ani | +68,9 % | +42,8 % | +26,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 15,6, mediană 17,6, max 18,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 5,6 mld | 5,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,0 % | +3,5 % |
| Profit net | 844,0 mil | 848,0 mil | 855,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +0,5 % | +0,8 % |
| EPS diluat | 0,20 | 0,20 | 0,21 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | 0,0 % | +5,0 % |
| netă % | 15,5 % | 15,1 % | 14,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 405,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 6,3 mld EUR
- Datorie netă
- 5,9 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 3,6 mld EUR
- Active totale
- 12,7 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,76x
- Lichiditate curentă
- 0,64x
- ROE
- 24,1 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 5,6 mld | 5,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 1,4 mld | 1,5 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 4,2 mld ≈ | 4,3 mld ≈ | esef· 04 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 849,0 mil | 876,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EBITDA | — | 2,2 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | esef· 04 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 266,0 mil | 279,0 mil | 267,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 245,0 mil | 238,0 mil | 217,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | 844,0 mil | 848,0 mil | 855,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,20 | 0,20 | 0,21 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,07 | esef· 04 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 608,0 mil | 662,0 mil | 405,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 553,0 mil | 546,0 mil | 575,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 43,0 mil | 45,0 mil | 41,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,9 mld | 6,2 mld | 6,6 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | 12,3 mld | 12,5 mld | 12,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 497,0 mil | 899,0 mil | 396,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,4 mld | 5,4 mld | 5,9 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,0 mld | 2,5 mld | 2,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,6 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,2 mld | 4,2 mld | 4,1 mld | esef· 04 mar. 2026derivat |
- 2023
- 4,2 mld
- 2024
- 4,2 mld
- 2025
- 4,1 mld
esef· 04 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -1,4 mld | -1,4 mld | -1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -606,0 mil | -769,0 mil | -1,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 300,0 mil | 200,0 mil | 250,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 47 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 18,1 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate76
- Randamente20
- Bilanț și datorie37
- Evaluare44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,99 – 5,91 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA3,67 – 5,91 (Mijloc 4,41)5 firme folosite · multiplul median 10,6x · quartile 9,3x – 13,3xARCAD.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, BRNL.AS, CMCOM.AS
- Colegi: P/E2,22 – 5,39 (Mijloc 3,05)16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7xAALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
- Dividende actualizate (DDM)0,99 – 1,35 (Mijloc 1,15)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 47/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 11,8 % | 73 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 14,7 % | 81 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,6x | 40 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,1x | 56 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 21,2x | 48 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,7x | 40 (față de colegi) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,4 % | 20 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie37/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate76/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Koninklijke KPN N.V. (KPN.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,8 mld EUR în 2025; creștere an/an 3,5 %; marjă netă 14,7 %; ROE 24,1 %; datorie netă/EBITDA 2,6x.
Intervalul de valoare estimat este 2,22–5,39 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,05 EUR, prețul de 4,45 EUR lasă un potențial de -31,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -46,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 11,8 %
- Marja netă: 14,7 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| KPN.ASKoninklijke KPN N.V. | 18,1 mld | 21,2 | 24,1 % | 14,7 % | +3,5 % | +13 % / +41 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KPN.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,60 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 4,61 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 6,94 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 2,47 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 4,93 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 8,16 Randament total 90 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 2,35 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 5,28 Randament total 28 % · Pe an 5 % | 9,60 Randament total 128 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 1,23
- Marja netă± 0,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,72
- Diluare anuală± 0,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
KPN este operatorul de telecomunicații și infrastructură digitală al Olandei, cu rețele fixe și mobile, servicii pentru consumatori, companii și operatori en-gros. Compania își desfășoară strategia Connect, Activate & Grow într-un context de concurență intensă, presiune asupra prețurilor și reglementare sectorială, iar veniturile unrelated din NL în 2025 au fost de 5.809 milioane € 1.
SWOT
Puncte tari
- Rețele fixe și mobile de fibră și spectru extins, cu poziție de lider al infrastructurii digitale în Olanda 1.
- Parteneriate recunoscute cu Microsoft și Cisco și poziționare bună în soluții business integrate 1.
- Strategie clară, cu accent pe fidelizarea clienților prin pachete convergente și securitate inclusă 1.
Puncte slabe
Oportunități
Amenințări
Riscuri
- Litigiu fiscal privind TVAmediu
Compania a contabilizat o obligație legată de TVA pentru perioada 2016-2018, iar un rezultat negativ al procedurilor în curs ar putea genera ieșiri de numerar 1.
- Eligibilitatea deducerilor WBSO și Innovation Boxscăzut
Numărul de ore eligibile pentru WBSO este volatil din cauza fuziunilor, achizițiilor și transformărilor, iar aprecierea activităților de inovare poate varia 1.
- Restricții de securitate și control străinmediu
Măsurile guvernului privind echipamentele non-occidentale și achizițiile de control asupra operatorilor pot limita opțiunile tehnologice ale companiei 1.
- Reglementare sectorială și accesul la rețelemediu
Angajamentele obligatorii privind accesul la rețelele de fibră până în 2030 și investigațiile ACM pot afecta condițiile de piață 1.
- Presiune concurențială în segmentul businessmediu
Intrarea unor jucători internaționali și presiunea asupra prețurilor pot reduce marjele în segmentele SME și LCE 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă strategia Connect, Activate & Grow se traduce în creștere a fidelizării și a adoptării fibrei, compania ar putea consolida veniturile din servicii 1.
- Poziția de lider al infrastructurii digitale din Olanda și parteneriatele cu furnizori globali pot sprijini oferta business 1.
- Extinderea pachetelor convergente și integrarea inteligenței artificiale ar putea îmbunătăți eficiența și loialitatea clienților 1.
Ce ar strica teza
- Concurența intensă și presiunea asupra prețurilor ar putea limita creșterea veniturilor și a marjelor 1.
- Litigiul TVA și alte riscuri fiscale ar putea genera obligații financiare neprevăzute 1.
- Restricțiile de securitate și reglementările noi pot crește costurile și reduce flexibilitatea în achiziția de echipamente 1.
De urmărit
- Evoluția concurenței pe piața business și a presiunii asupra prețurilor în SME2026
- Decizia ACM privind concurența pe piața internetului fix sub 100 Mb/s2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
KPN își creează valoarea prin șase categorii de capital, inclusiv capital financiar, infrastructură viitoare și spectru mobil, angajați calificați, clienți fideli și parteneriate solide cu furnizorii 1. Modelul de afaceri livrează rețele de ultimă generație, produse convergente, inovare și digitalizare, protecția confidențialității și securității, precum și o lanț de aprovizionare responsabil 1. Compania se prezintă drept lider digital al infrastructurii din Olanda, cu scopul de a conecta pe toată lumea la un viitor sustenabil 1.
Activitatea operațională cuprinde implementarea rețelei, monitorizarea performanței, întreținerea și securitatea cibernetică, plus furnizarea de acces la internet mobil și fix, servicii de comunicații și servicii IT, inclusiv cloud 1. Distribuția produselor se face prin magazine proprii, parteneri de retail și platforme online 1. Relația cu clienții se desfășoară prin aplicația MijnKPN, care devine un instrument digital de tip companion 1.
Compania funcționează cu un Consiliu de Administrație și cu structuri de consultare a angajaților, inclusiv un Consiliu Central al Lucrătorilor și consilii descentralizate, care participă la politici și strategie 1. Dialogul cu părțile interesate, inclusiv autoritățile de reglementare ACM, AP și RDI, este parte din activitatea zilnică 1.
Segmente
Clienți consumatori
Segmentul consumatorilor își construiește oferta în jurul conceptului Household 3.0, cu fibră, mobil nelimitat, platforma TV+ și securitate inclusă în abonament 1. Compania a extins Combivoordeel și oferă upgrade-uri gratuite de viteză pentru fibră, în încercarea de a crește fidelitatea clienților 1.
Clienți business
Segmentul business deservește IMM-urile și clienții corporativi mari (LCE) cu servicii de mobil, cloud, workplace, KPN Campus bazat pe 5G, CPaaS și IoT 1. Compania a câștigat parteneriate și premii de la Microsoft și Cisco, ceea ce sugerează o poziție competitivă în soluțiile integrate 1.
En-gros
Clienții en-gros, adică operatorii mobili virtuali, accesează rețelele fixe și mobile ale KPN și prioritizează stabilitatea rețelei și conformitatea cu normele de protecție a datelor 1.
Piața în context
Tendințe
- Reglementare europeană nouămixt
Actele AI Act, Gigabit Infrastructure Act, EU Data Act și propunerea Digital Networks Act pot modifica cerințele pentru rețele și servicii digitale, iar efectul depinde de transpunerea lor în dreptul olandez 1.
- Consolidarea cerințelor de securitatevânt din față
Atenția crescută a statului la vendorii non-occidentali și la controlul investițiilor în operatori poate limita alegerea echipamentelor și achizițiile, dacă se extind restricțiile 1.
- Cerere pentru conectivitate fibră și servicii convergentevânt din spate
Creșterea adoptării fibrei și a pachetelor cu securitate inclusă sprijină veniturile din servicii, dacă clienții migrează din rețelele vechi 1.
- Presiune economică și inflațievânt din față
Incertitudinea economică și inflația influențează comportamentul clienților și poate determina cerere mai mare pentru oferte low-cost, cu presiune asupra marjelor 1.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență intensă și presiune persistentă asupra prețurilor, în special în segmentul SME, iar intrarea unor jucători internaționali accentuează competiția pe piața business 1. KPN folosește mărci flancatoare pentru segmentele sensibile la preț și brandul principal pentru clienții premium 1.
- Operatorii mobili olandezi concurenți
Sursa anuală menționează existența celorlalți doi operatori mobili din Olanda, fără a le detalia în text 1.
- Jucători internaționali pe piața business
Sursa menționează intrarea unor jucători internaționali pe piața business din Olanda, fără nume specifice 1.
- Furnizori de servicii cloud și IT
Sursa indică o concurență pe segmentul LCE cu clienți care cer soluții integrate, fără menționarea unor firme anume 1.
- Operatori en-gros virtuali
Operatorii mobili virtuali sunt atât clienți, cât și potențiali concurenți pentru segmentul de consumatori, conform descrierii din raport 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202404 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Koninklijke KPN N.V. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.