olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
New Sources Energy N.V. NSE.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0009822014 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
New Sources Energy N.V. este o companie olandeză care își propune să investească în energie regenerabilă, transport, stocare și soluții de sprijin, cu accent pe hidrogen și metanol. Compania a ieșit din statutul de penalizare Euronext în 2025, însă nu a generat venituri și depinde de finanțare externă pentru a-și continua activitatea, ceea ce ridică o incertitudine semnificativă privind continuitatea operațiunilor.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea New Sources Energy N.V. (NSE.AS) costa 0,02 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mil EUR, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 0,02–0,05 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,02 – 0,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 30,7 %
- SMA 50 / 200
- 0,03 / 0,03
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,1 % | −0,6 % | −10,5 pp | — |
| 3 luni | −20,0 % | −4,2 % | −15,8 pp | — |
| 6 luni | −27,3 % | +4,3 % | −31,6 pp | — |
| De la început de an | −40,0 % | +7,5 % | −47,5 pp | — |
| 1 an | −14,3 % | +9,9 % | −24,2 pp | −0,2 % |
| 3 ani | −14,3 % | +49,8 % | −64,1 pp | +2,2 % |
| 5 ani | −57,1 % | +42,8 % | −100,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -418,0 mii | -904,0 mii | -988,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,01 | -0,01 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -222,0 mii | -114,0 mii | -612,0 mii |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 64,0 mii EUR
- Datorie financiară
- 0 EUR
- Datorie netă
- -64,0 mii EUR
- Capitaluri proprii
- -38,0 mii EUR
- Active totale
- 216,0 mii EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,83x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -272,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | -413,0 mii | -893,0 mii | -982,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,0 mii | 11,0 mii | 6,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -418,0 mii | -904,0 mii | -988,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | -418,0 mii | -904,0 mii | -988,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | -0,01 | -0,01 | -0,01 | esef· 12 mai 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 25,0 mii | 501,0 mii | 64,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 137,0 mii | 501,0 mii | 210,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 0 | 8,0 mii | 6,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 137,0 mii | 509,0 mii | 216,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 44,0 mii | 309,0 mii | 254,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 44,0 mii | 309,0 mii | 254,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 92,0 mii | 200,0 mii | -38,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 82,2 mil | — | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -222,0 mii | -106,0 mii | -612,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 0 | 8,0 mii | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -222,0 mii ≈ | -114,0 mii ≈ | -612,0 mii ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 0 | -8,0 mii | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 230,0 mii | 590,0 mii | 175,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,0 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -163,7x | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 2 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -31,0 % | 0 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie1/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
New Sources Energy N.V. (NSE.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 EUR în 2025; ROE -1 219,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -163,7x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Randament FCF: -31,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
| AJAX.ASAFC Ajax N.V. | 140,9 mil | — | -18,0 % | -21,0 % | +17,2 % | −15 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NSE.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
New Sources Energy N.V. este o companie olandeză care își propune să investească în energie regenerabilă, transport, stocare și soluții de sprijin, cu accent pe hidrogen și metanol. Compania a ieșit din statutul de penalizare Euronext în 2025, însă nu a generat venituri și depinde de finanțare externă pentru a-și continua activitatea, ceea ce ridică o incertitudine semnificativă privind continuitatea operațiunilor.
SWOT
Puncte tari
- Compania dispune de un cadru de finanțare verde evaluat de un furnizor terț și de o strategie clar orientată spre energie regenerabilă.
- Conducerea a demonstrat capacitatea de a obține finanțare prin împrumuturi convertibile și de a reduce costurile prin plata în acțiuni.
- Compania are o structură operațională redusă, cu costuri în mare parte scalabile, ceea ce îi poate permite adaptarea rapidă a cheltuielilor.
Puncte slabe
- Compania nu a generat venituri în 2025 și se bazează pe finanțare externă pentru a-și acoperi cheltuielile operaționale.
- Raportul indică o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, iar numerarul disponibil acoperă doar o perioadă limitată.
- Consiliul nu are administratori independenți, iar directorul executiv deține o participație majoritară relativ importantă, ceea ce ridică riscuri de conflict de interese.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru energie regenerabilă și pentru soluții de stocare ar putea crea oportunități de achiziție de active.
- Politicile de tranziție verde și interesul investitorilor pentru finanțarea sustenabilă ar putea facilita atragerea de capital.
- Dezvoltarea hidrogenului și a metanolului ca purtători de energie ar putea deschide noi segmente de activitate.
Amenințări
- Dificultatea obținerii de finanțare suplimentară ar putea limita capacitatea companiei de a realiza investițiile planificate.
- Incertitudinea comercială și politicile protecționiste ar putea influența deciziile investitorilor și costurile proiectelor.
- Schimbările de reglementare privind raportarea de sustenabilitate ar putea modifica obligațiile și costurile companiei.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Raportul indică o incertitudine semnificativă care ar putea afecta continuitatea activității, dacă finanțarea nouă nu poate fi obținută.
- Lipsa veniturilorridicat
Compania nu a generat venituri și nu are încă active achiziționate, ceea ce ar putea prelungi perioada de dependență de finanțare externă.
- Conflicte de interesemediu
Directorul executiv deține o participație semnificativă și este implicat în remunerarea în acțiuni, ceea ce ar putea genera conflicte cu interesele acționarilor minoritari.
- Guvernanță limitatămediu
Lipsa administratorilor independenți și a unor comitete obligatorii ar putea reduce supravegherea independentă a deciziilor.
- Risc de diluaremediu
Plata onorariilor și a bonusurilor în acțiuni ar putea diminua participația acționarilor existenți pe măsură ce numărul de acțiuni crește.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă compania reușește să finalizeze achizițiile planificate, ar putea începe să genereze venituri din active de energie regenerabilă.
- Cadrul de finanțare verde și evaluarea terță parte ar putea ajuta la atragerea investitorilor interesați de proiecte sustenabile.
- Structura de costuri scalabilă ar putea permite companiei să își mențină activitatea cu cheltuieli reduse până la primirea finanțării.
Ce ar strica teza
- Dacă finanțarea nouă nu poate fi obținută, compania ar putea fi nevoită să își reducă activitatea sau să își restructureze planurile.
- Lipsa veniturilor și dependența de plata în acțiuni ar putea duce la diluarea acționarilor existenți.
- Concentrarea deciziilor și a participației la directorul executiv ar putea crea riscuri de conflict de interese.
De urmărit
- Obținerea de finanțare suplimentară și evoluția numerarului disponibil2026
- Realizarea achizițiilor de active de energie regenerabilă anunțate ca fiind în negociere2026
- Evoluția încasărilor sau a veniturilor, care nu existau la finalul anului 2025next annual report
- Eventuala evaluare Dark Green a cadrului de finanțare verde, menționată ca în curs de analiză2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania și-a reorganizat activitatea și abia a început noile operațiuni de business. Nu a generat venituri în 2025 și nu are angajați pe statele de plată, activitățile fiind asigurate prin contracte de management cu directorul executiv și directorul tehnic. Strategia vizează investiții în generarea energiei regenerabile și în soluții de sprijin, cu un accent deosebit pe hidrogen și metanol ca purtători de energie 1.
Compania și-a propus să își ghideze activitatea printr-un Cadru de Finanțare Verde, destinat exclusiv finanțării investițiilor în energie regenerabilă și eficiență energetică. Cadrul a primit o opinie a unui furnizor terț (Morningstar Sustainalytics) în iunie 2025 1. Structura de guvernanță este una cu un consiliu într-un singur nivel, format din doi administratori nonexecutivi și un director executiv, iar compania aplică Codul Olandez de Guvernanță Corporativă cu mai multe abateri justificate de dimensiunea sa actuală 1.
Din punct de vedere financiar, compania se bazează pe finanțare prin împrumuturi convertibile și pe plata unor onorarii în acțiuni în locul numerarului. În 2025 a convertit împrumuturi în valoare de 175 mii EUR, iar la sfârșitul anului nu mai avea împrumuturi convertibile în circulație 1. Conducerea a menționat că drepturile de a emite sau exercita warrante au expirat la 28 decembrie 2025 1.
Segmente
Energie regenerabilă și transport
Compania își propune să accelereze producția de energie regenerabilă și să susțină tranziția către energia verde prin achiziții de active. În perioada anterioară, colaboratorii companiei au identificat și negociat cu potențiali candidați la achiziție, însă nu există încă venituri din aceste activități 1.
Stocare și soluții de sprijin
Strategia include și stocarea energiei, transportul și soluțiile de sprijin pentru sistemele energetice, cu accent pe hidrogen și metanol ca purtători de energie. Aceste segmente sunt în stadiu incipient și depind de capacitatea companiei de a obține finanțare pentru investiții 1.
Investiții verzi și finanțare
Compania vizează investiții ce pot fi finanțate din resurse publice și private prin Cadrul de Finanțare Verde. Activitatea acestui segment este legată de capacitatea companiei de a atrage capital pentru proiectele sale sustenabile 1.
Piața în context
Raportul anual citează prognozele Agenției Internaționale pentru Energie, care estimează că regenerabilele vor deveni principala sursă de creștere a sistemului energetic în 2026, iar solarul și eolianul vor furniza cea mai mare parte din noua generare de electricitate 1. Cererea globală de electricitate este de așteptat să crească mai rapid decât cererea totală de energie, pe fondul electrificării transportului, încălzirii și industriei 1.
Compania subliniază că Uniunea Europeană consideră importantă tranziția verde și securitatea energetică, ceea ce ar putea susține cererea pentru proiecte de energie regenerabilă, dacă finanțarea și politicile publice rămân favorabile 1. Totuși, incertitudinile legate de comerțul global și de politicile protecționiste pot influența deciziile de investiții 1.
Tendințe
- Creșterea regenerabilelorvânt din spate
Regenerabilele, în special solarul și eolianul, ar putea deveni principala sursă de electricitate nouă, pe fondul scăderii costurilor și al sprijinului guvernamental, conform prognozei citate de companie 1.
- Electrificarea economieivânt din spate
Creșterea electrificării transportului, încălzirii și centrelor de date ar putea spori cererea de energie curată și de soluții de stocare 1.
- Incertitudinea comercială globalămixt
Volatilitatea comerțului și politicile protecționiste ar putea influența deciziile de investiții și lanțurile de aprovizionare pentru tehnologiile verzi 1.
- Persistența combustibililor fosilivânt din față
Investițiile continue în combustibili fosili ar putea încetini tranziția și ar putea genera active irecuperabile, dar competitivitatea crescută a tehnologiilor verzi poate reduce această presiune 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Activitatea acesteia se desfășoară în sectorul energiei regenerabile, al stocării și al hidrogenului, unde operează numeroși investitori și dezvoltatori de proiecte 1.
Compania se bazează pe strategia de achiziții și pe capacitatea de a obține finanțare, iar avantajul său ar depinde de identificarea unor active potrivite și de menținerea unui cadru de finanțare verde credibil 1.
- Concurenți din sectorul energiei regenerabile
Raportul anual nu numește concurenți. Compania operează într-un sector cu numeroși dezvoltatori de proiecte, fără o listă de competitori în sursa dată 1.
- Dezvoltatori de hidrogen și metanol
Strategia companiei include hidrogenul și metanolul ca purtători de energie, un domeniu în care concurența provine din alți investitori și dezvoltatori, fără identificare explicită în sursă 1.
- Furnizori de soluții de stocare
Stocarea energiei este un segment vizat de companie, cu concurență din partea unor furnizori de tehnologie, nenumiți în sursă 1.
- Investitori în proiecte verzi
Compania concurează pentru capital cu alți investitori din domeniul finanțării verzi, fără nume specificate în raport 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Stalemate on finance at COP17 nature talks exposes need for new sourcesClimate Home News · 28 oct. 2026 · EN
- Barcelona exploring two new sources of financing to complete Camp Nou renovationCNA (Channel NewsAsia) · 24 sept. 2026 · EN
- China minerals control threatens EU rearmament, as bloc seeks new sourcesNikkei Asia · 23 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202403 iun. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / New Sources Energy N.V. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.