olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
NSI N.V. NSI.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
NSI N.V. este un dezvoltator și administrator de spații de birouri din Amsterdam și din alte orașe-cheie ale Olandei, listat la Euronext Amsterdam. Compania se concentrează pe clădiri eficiente energetic și pe spații flexibile cu servicii, iar pe fundalul revenirii treptate a pieței imobiliare de birouri, ponderea clădirilor de clasă A și nivelul de îndatorare moderat sunt elementele-cheie ale profilului său.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NSI N.V. (NSI.AS) costa 17,32 EUR (−1,93 % într-o zi), cu capitalizare 340,1 mil EUR, P/E 27,5 pe un EPS diluat de 0,63 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 8,79 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 16,10–20,45 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 16,06 – 17,92
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 10,9 %
- SMA 50 / 200
- 16,74 / 17,34
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,22 / 0,19
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,5 % | −0,6 % | +7,2 pp | — |
| 3 luni | +1,8 % | −4,2 % | +5,9 pp | — |
| 6 luni | +1,8 % | +4,3 % | −2,6 pp | — |
| De la început de an | −10,6 % | +7,5 % | −18,1 pp | — |
| 1 an | −15,1 % | +9,9 % | −25,0 pp | +0,3 % |
| 3 ani | −1,3 % | +49,8 % | −51,1 pp | +2,2 % |
| 5 ani | −50,7 % | +42,8 % | −93,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 30,0, mediană 30,0, max 30,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -31,4 mil | -142,4 mil | 12,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,58 | -7,08 | 0,63 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 42,7 mil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 8,5 mil EUR
- Datorie financiară
- 341,3 mil EUR
- Datorie netă
- 332,9 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 672,3 mil EUR
- Active totale
- 1,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,51x
- Lichiditate curentă
- 0,23x
- ROE
- 1,8 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,3 mil | 8,4 mil | 10,9 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -31,4 mil | -180,5 mil | 15,4 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,0 mii | -38,1 mil | 3,0 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Profit net | -31,4 mil | -142,4 mil | 12,4 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| EPS diluat | -1,58 | -7,08 | 0,63 | esef· 13 mai 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,04 | 1,73 | 1,52 | esef· 13 mai 2025derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 196,0 mii | 202,0 mii | 8,5 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Creanțe | 1,4 mil | 4,0 mil | 2,2 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Active curente | 2,8 mil | 4,2 mil | 10,7 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,1 mil | 3,8 mil | 3,2 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 72,0 mii | 32,0 mii | 29,0 mii | esef· 13 mai 2025verificat |
| Active totale | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 13 mai 2025verificat |
| Datorii comerciale | 23,4 mil | 27,0 mil | 25,0 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 14,0 mil | 11,0 mil | 17,1 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 286,0 mil | 333,6 mil | 324,2 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Datorii curente | 103,1 mil | 38,0 mil | 47,2 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Datorii totale | 392,8 mil | 377,7 mil | 379,1 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Capital propriu | 887,0 mil | 709,9 mil | 672,3 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 19,9 mil | 20,1 mil | 19,6 mil | esef· 13 mai 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 42,8 mil | 41,6 mil | 39,7 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Investiții (capex) | 104,0 mii | — | — | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar liber | 42,7 mil ≈ | — | — | esef· 01 mai 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | 4,3 mil | 14,6 mil | 17,4 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -68,6 mil | -53,2 mil | -54,9 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
| Dividende plătite | 30,1 mil | 34,8 mil | 29,9 mil | esef· 13 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 340,1 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,11 – 28,25 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E6,11 – 15,98 (Mijloc 8,73)17 firme folosite · multiplul median 13,9x · quartile 9,7x – 25,4xAALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS, HAVAS.AS
- Dividende actualizate (DDM)20,71 – 28,25 (Mijloc 23,90)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 27,5x | 36 (față de colegi) | 50 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,8 % | 100 (pe interval fix) | 30 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NSI N.V. (NSI.AS). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 1,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,41–22,11 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,32 EUR, prețul de 17,32 EUR lasă un potențial de -5,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,8 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,2x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| HAVAS.ASHavas N.V. | 1,8 mld | 9,6 | 10,2 % | 6,5 % | +1,7 % | +26 % / indisponibil |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NSI.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
NSI N.V. este un dezvoltator și administrator de spații de birouri din Amsterdam și din alte orașe-cheie ale Olandei, listat la Euronext Amsterdam. Compania se concentrează pe clădiri eficiente energetic și pe spații flexibile cu servicii, iar pe fundalul revenirii treptate a pieței imobiliare de birouri, ponderea clădirilor de clasă A și nivelul de îndatorare moderat sunt elementele-cheie ale profilului său.
SWOT
Puncte tari
- Bilanțul este solid, cu un nivel de îndatorare redus față de limitele covenantelor, ceea ce oferă flexibilitate financiară.
- Portofoliul are un grad ridicat de eficiență energetică și certificări de sustenabilitate, un avantaj în fața cerințelor chiriașilor.
- Conceptul propriu HNK și poziționarea în locații premium din Amsterdam susțin chirii mai mari și retenție bună a chiriașilor.
Puncte slabe
- Activitatea este concentrată geografic în Țările de Jos, ceea ce expune compania la evoluția unei singure piețe.
- Compania are o structură de audit intern redusă și recurge la externalizare, decizie pe care conducerea o justifică prin eficiență.
- Lichiditatea scăzută a pieței limitează flexibilitatea în tranzacțiile cu active.
Oportunități
- Cererea pentru spații gata de utilizare și servicii integrate ar putea crește, oferind oportunități pentru conceptul HNK.
- Extinderea serviciilor sub brandul NSI la clădirile cu mai mulți chiriași ar putea adăuga venituri.
- Finalizarea proiectelor de redezvoltare din Rotterdam ar putea îmbunătăți oferta și nivelul chiriilor.
Amenințări
- Creșterea dobânzilor ar putea majora costul datoriei și presa asupra profitabilității.
- Procesele juridice care afectează proiectul Vitrum ar putea întârzia redezvoltările.
- O revenire lentă a pieței de birouri ar putea menține presiune asupra valorilor și chiriilor.
Riscuri
- Risc de refinanțare și cost al datorieimediu
Prima scadență de datorie este în ianuarie 2026, iar costul datoriei ar putea crește dacă ratele de swap rămân ridicate.
- Lichiditatea pieței imobiliaremediu
Lipsa de lichiditate poate îngreuna vânzările de active și poate influența evaluările proprietăților.
- Întârzieri în proiectele de redezvoltaremediu
Litigiile care afectează proiectul Vitrum arată că dezvoltările pot fi întârziate, ceea ce ar putea afecta veniturile viitoare.
- Concentrarea geograficăridicat
Activitatea fiind concentrată în Țările de Jos, un declin local al pieței ar putea afecta compania în mod disproporționat.
- Clauza de schimbare a controlului în contractele de finanțarescăzut
Finanțatorii pot cere rambursarea anticipată a împrumuturilor în caz de schimbare a controlului, ceea ce ar putea genera presiune de lichiditate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Clădirile cu eficiență energetică ridicată și conceptul HNK ar putea susține chirii mai mari și ocuparea pe termen lung.
- Bilanțul cu îndatorare moderată oferă spațiu de manevră dacă piața se stabilizează.
- Politica de distribuire a cel puțin 75% din profit ar putea sprijini randamentul pentru acționari.
Ce ar strica teza
- Dacă dobânzile cresc mai mult decât se așteaptă, costul datoriei ar putea reduce profitabilitatea.
- Concentrarea pe o singură piață și lichiditatea redusă ar putea limita capacitatea de a reacționa rapid la șocuri.
- Întârzierile în proiectele de redezvoltare ar putea amâna creșterea veniturilor planificate.
De urmărit
- Finalizarea proiectului Alexanderpoort din Rotterdam2025
- Deschiderea celei de-a zecea locații HNKsfârșitul lui 2025
- Scadența de datorie din ianuarie 2026 și condițiile de refinanțare2026
- Realizarea estimării EPRA EPS pentru 2025 și a dividendului propusnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
NSI N.V. este o companie imobiliară olandeză, cu sediul înregistrat în Amsterdam, care deține, dezvoltă și administrează clădiri de birouri în locații premium din marile orașe ale Țărilor de Jos. Compania are o structură cu două niveluri, cu un Consiliu de Administrație format din doi membri și un Consiliu de Supraveghere nonexecutiv 1. Strategia sa se bazează pe cinci piloni, printre care «client pe primul loc» și «lider în sustenabilitate» 1.
Un element distinctiv al modelului este HNK, conceptul propriu de birouri cu servicii complete, care oferă de la birouri individuale până la spații mobilate pentru echipe mai mari. Conceptul a fost relansat în 2022 și este operat în nouă clădiri deținute de NSI, cu o a zecea locație planificată pentru sfârșitul lui 2025 1. Compania extinde treptat această abordare și la portofoliul mai larg, sub brandul NSI 1.
Din punct de vedere financiar, NSI raportează un LTV de 33,8% și un ICR de 5,1x la finalul lui 2024, ambele în limitele covenantelor bancare 1. Compania își propune să distribuie cel puțin 75% din profit și a anunțat un dividend total propus de 1,57 euro pe acțiune pentru exercițiul 2024 1.
Segmente
Birouri premium în Amsterdam și Rotterdam
Compania se concentrează pe clădiri de birouri în zone urbane dinamice, cu accent principal pe Amsterdam și pe locații selectate din Rotterdam. Proiectul Alexanderpoort din Rotterdam, cu un buget de 20 milioane euro, este în derulare și ar trebui să fie finalizat mai târziu în 2025 1.
HNK - birouri cu servicii complete
HNK oferă spații flexibile cu servicii integrate și operează în nouă clădiri ale NSI. Conducerea afirmă că noul concept a adus chirii mai mari și rate de retenție mai bune 1.
Portofoliu cu servicii extinse sub brandul NSI
Compania extinde treptat serviciile și pe clădirile cu mai mulți chiriași, sub brandul NSI, cu o promisiune clară de proprietar-operator. Această extindere este încă la început și rezultatele ei nu sunt încă măsurabile 1.
Piața în context
Piața imobiliară olandeză de birouri arată, potrivit raportului anual, semne inițiale de revenire, dar lichiditatea rămâne redusă. Evaluarea proprietăților NSI la finalul lui 2024 a fost aproximativ egală cu cea din 2023, pe fondul stabilizării condițiilor de piață 1.
Cererea se îndreaptă tot mai mult spre spații gata de utilizare, mai ales pentru suprafețe mici, ceea ce creează oportunități pentru proprietari care oferă amenajare ca serviciu. Compania consideră că creșterea economică ar putea susține valorile imobiliare, chiar dacă dobânzile mai mari ar putea presa costul datoriei 1.
Tendințe
- Operaționalizarea mai largă a sectorului de birourivânt din spate
Conducerea consideră că trecerea spre spații gata de utilizare și servicii integrate este principala tendință pentru 2025. Aceasta ar putea sprijini chiriile și ocuparea clădirilor cu servicii bine dezvoltate 1.
- Cerințe de sustenabilitate și eficiență energeticămixt
Chiriașii pun accent tot mai mare pe sustenabilitate, iar legislația privind clasele energetice devine mai strictă. Portofoliul NSI este în mare parte conform, dar investițiile necesare ar putea crește costurile 1.
- Costul mai ridicat al datorieivânt din față
Compania se așteaptă ca odată cu creșterea economică să crească și dobânzile, iar costul total al datoriei ar putea urca, având în vedere nivelurile actuale ale swap-urilor și ale marjelor 1.
- Revenirea pieței imobiliaremixt
Piața a dat semne inițiale de recuperare, dar lipsa de lichiditate persistă. Dacă revenirea continuă, valorile proprietăților ar putea beneficia, altfel evoluția rămâne incertă 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții. Compania operează pe piața olandeză a birourilor, unde concurează cu alți dezvoltatori și administratori de clădiri de birouri din Amsterdam și Rotterdam, precum și cu furnizorii de spații flexibile 1.
Avantajul NSI ar putea veni din poziționarea în locații premium, din conceptul HNK și din standardele ridicate de sustenabilitate. Acestea sunt elemente pe care conducerea spune că le consolidează în continuare 1.
- Alți dezvoltatori și administratori de birouri din Amsterdam
Concurenți locali pe segmentul clădirilor de birouri premium, fără date specifice în sursa furnizată.
- Operatori de spații de birouri flexibile
Concurență directă pentru chiriașii care caută birouri gata de utilizare și servicii integrate.
- Dezvoltatori imobiliari din Rotterdam
Concurenți pe piața locală a clădirilor de birouri din Rotterdam, unde NSI are proiecte în derulare.
- Furnizori internaționali de spații flexibile
Operatori cu prezență în marile orașe europene, care concurează pe segmentul serviciilor de birouri.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202413 mai 2025
- Raportul anual 202413 mai 2025
- Raportul anual 202301 mai 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / NSI N.V. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.