olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

OCI N.V. OCI.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0010558797 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

4,10EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Nu am suficiente date în sursele furnizate pentru o analiză completă. Raportul anual 2025 descrie o companie aflată în strategic review, cu majoritatea divestirilor finalizate și cu un portofoliu rămas axat pe producția de azot în Olanda.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea OCI N.V. (OCI.AS) costa 4,10 EUR (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,16, interval pe 52 de săptămâni 2,65–4,17 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,87 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,16
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
2,654,17

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,9
neutru
Bollinger (20, 2)
4,08 – 4,16
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 2,0 %
SMA 50 / 200
4,11 / 3,83
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / 0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,6 %−0,6 %−1,0 pp—
3 luni+1,1 %−4,2 %+5,3 pp—
6 luni+12,8 %+4,3 %+8,4 pp—
De la început de an+34,1 %+7,5 %+26,5 pp—
1 an+22,4 %+9,9 %+12,5 pp−0,2 %
3 ani−81,6 %+49,8 %−131,4 pp+2,2 %
5 ani−83,1 %+42,8 %−125,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,6 %
13 nov. 2025 → 10 dec. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−93,9 %
13 oct. 2022 → 10 dec. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−29,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri946,7 mil975,1 mil1,1 mld
Venituri an/anindisponibil+3,0 %+11,4 %
Profit net-392,0 mil5,0 mld183,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−96,3 %
EPS diluat-1,8623,530,87
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−96,3 %
netă %-41,4 %510,6 %16,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
17,9 mil USD
Datorie financiară
62,0 mil USD
Datorie netă
44,1 mil USD
Capitaluri proprii
1,1 mld USD
Active totale
1,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
1,34x
ROE
11,1 %
ROA
6,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
946,7 mil
2024
975,1 mil
2025
1,1 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,0 mld
2024
973,1 mil
2025
1,1 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
-87,6 mil
2024
2,0 mil
2025
23,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-250,1 mil
2024
-232,6 mil
2025
-112,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
61,3 mil
2024
100,4 mil
2025
135,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-298,6 mil
2024
-157,5 mil
2025
-356,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-37,4 mil
2024
7,6 mil
2025
-12,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-392,0 mil
2024
5,0 mld
2025
183,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,86
2024
23,53
2025
0,87

esef· 15 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
14,50
2025
8,05

esef· 15 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
156,9 mil
2024
2,1 mld
2025
17,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
365,5 mil
2024
658,8 mil
2025
671,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
155,9 mil
2024
138,0 mil
2025
67,5 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Active curente
2023
7,1 mld
2024
3,8 mld
2025
896,4 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,2 mld
2024
387,9 mil
2025
405,9 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2023
9,0 mld
2024
4,3 mld
2025
1,8 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
671,3 mil
2024
956,1 mil
2025
521,1 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
173,8 mil
2024
682,1 mil
2025
62,0 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
0
2025
—

esef· 18 mar. 2025verificat

Datorii curente
2023
4,8 mld
2024
1,9 mld
2025
670,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
7,0 mld
2024
2,1 mld
2025
764,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mld
2024
2,2 mld
2025
1,1 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
210,6 mil
2024
211,0 mil
2025
210,9 mil

esef· 15 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
695,3 mil
2024
223,4 mil
2025
-82,2 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-774,3 mil
2024
7,9 mld
2025
500,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-818,2 mil
2024
-6,1 mld
2025
-2,4 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
7,8 mil
2025
1,0 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-96,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-96,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-10,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
16,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-9,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-9,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
924,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
44,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-0,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-82,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
224 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
35 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
254 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
5 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,10 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
16,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2026
verificat 86derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
57,49
USD pe acțiune
Mijloc
66,99
USD pe acțiune
Sus
82,31
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,19 – 142,26 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E9,19 – 22,36 (Mijloc 12,64)
    16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
  • Dividende actualizate (DDM)105,79 – 142,26 (Mijloc 121,34)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-9,5 %15 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate16,9 %83 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,8x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x45 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate41/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

OCI N.V. (OCI.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld USD în 2025; creștere an/an 11,4 %; marjă netă 16,9 %; ROE 11,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 57,49–82,31 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 16,9 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -9,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: -0,8x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,6x
P/S
—
mediana verticalei 0,8x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
11,1 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+156,3 %)
Marja netă
16,9 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+797,3 %)
Marja EBIT
-10,4 %
mediana verticalei 3,9 %
sub mediană (−363,0 %)
Venituri an/an
11,4 %
mediana verticalei 3,4 %
peste mediană (+239,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %
AJAX.ASAFC Ajax N.V.140,9 mil—-18,0 %-21,0 %+17,2 %−15 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OCI.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Nu am suficiente date în sursele furnizate pentru o analiză completă. Raportul anual 2025 descrie o companie aflată în strategic review, cu majoritatea divestirilor finalizate și cu un portofoliu rămas axat pe producția de azot în Olanda.

SWOT

Puncte tari

  • Instalația de azot din Olanda este descrisă ca un activ de înaltă calitate, cu o poziție de cost în top cvartil, ceea ce oferă o bază solidă pentru operațiuni eficiente 1.
  • Portofoliul de produse premium, care include nitrați, CAN cu emisii reduse, AdBlue și melamină, oferă o protecție parțială împotriva volatilității prețurilor la energie 1.
  • Compania a finalizat divestirile majore și are un bilanț descris ca eficient, cu acces la finanțare menținut prin control al cheltuielilor de capital 1.

Puncte slabe

  • Compania este expusă la prețul gazului natural, a cărui volatilitate afectează direct costurile, iar acoperirea prin instrumente financiare este foarte limitată 1.
  • Amprenta operațională s-a redus după divestiri, ceea ce crește concentrarea pe câteva instalații și expunerea la opriri neplanificate 1.
  • Sistemele de stimulente bazate pe acțiuni pentru directorii executivi au fost reziliate în 2025, iar aceasta poate afecta retenția personalului cheie 1.

Oportunități

  • Mecanismul CBAM al UE, introdus în 2026, și taxele antidumping reînnoite ar putea sprijini producătorii europeni în fața importurilor 1.
  • Creșterea prețurilor îngrășămintelor ar putea genera venituri suplimentare dacă decalajul față de costuri rămâne favorabil 1.
  • Strategic review-ul ar putea duce la o tranzacție care să deblocheze valoarea afacerii rămase, dacă se ajunge la o înțelegere 1.

Amenințări

  • Tensiunile din Orientul Mijlociu pot menține prețurile gazului ridicate, ceea ce ar putea reduce marjele producătorilor de azot europeni 1.
  • Reglementările stricte, costurile energetice ridicate și pierderea competitivității pot amenința viabilitatea producției interne europene 1.
  • Procedurile la Enterprise Chamber și măsurile de guvernanță pot prelungi procesul de decizie și limita flexibilitatea strategică 1.

Riscuri

  • Volatilitatea gazului naturalridicat

    Prețul gazului natural influențează producția și profitabilitatea, iar acoperirea prin contracte și derivate este foarte redusă 1.

  • Incertitudinea geopoliticăridicat

    Conflictele din Orientul Mijlociu și din Ucraina pot perturba piețele energetice, comerțul și lanțurile de aprovizionare 1.

  • Restricțiile de decizie strategicămediu

    Măsurile Enterprise Chamber și clauzele de rezervare din contractul cu Orascom Construction pot încetini deciziile companiei 1.

  • Concentrarea activelormediu

    După divestiri, defectarea unei singure instalații poate avea un impact mai mare asupra veniturilor 1.

  • Retenția personalului cheiescăzut

    Incertitudinea organizațională prelungită poate crește rotația în funcții critice, ceea ce ar putea perturba operațiunile esențiale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile îngrășămintelor rămân ridicate, iar costul gazului se stabilizează, poziția de cost în top cvartil ar putea genera marje atractive pentru instalația olandeză 1.
  • Protecția oferită de regulamentele CBAM și taxele antidumping ar putea sprijini producătorii europeni în fața importurilor 1.
  • Finalizarea strategic review-ului cu o tranzacție favorabilă ar putea debloca valoarea activelor rămase 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă tensiunile geopolitice persistă, prețul gazului ar putea rămâne ridicat și ar putea eroda marjele producătorului 1.
  • Structura reglementară și costurile energetice ar putea conduce la închideri suplimentare de capacități în Europa, cu efecte incerte asupra companiei 1.
  • Procesele juridice și măsurile de guvernanță ar putea prelungi incertitudinea și ar putea limita capacitatea companiei de a răspunde rapid pieței 1.

De urmărit

  • Evoluția prețului gazului natural în Europa și efectul său asupra costurilor de producție2026
  • Rezultatul strategic review-ului și al posibilei vânzări a afacerii rămase2026
  • Aplicarea mecanismului CBAM al UE și a taxelor antidumping2026
  • Hotărârile Enterprise Chamber și implicațiile lor pentru deciziile de guvernanțănext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Sursa 1 este un raport anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025 și descrie OCI N.V. ca un producător de azot cu instalații în Europa, al cărui portofoliu rămas include nitrați, CAN cu emisii reduse, AdBlue și melamină 1. Cifrele de vânzări și de venit nu apar în fragmentele furnizate, așa că nu le pot prezenta.

Compania a finalizat după anul 2025 vânzarea mai multor active strategice, inclusiv predarea instalației Beaumont New Ammonia către Woodside și vânzarea OCI Ammonia Holding B.V. către AGROFERT 1. Procesul de strategic review continuă, iar o posibilă vânzare a afacerii rămase către Orascom Construction a fost anunțată anterior 1.

Activitatea principală rămasă este facilitatea de azot din Olanda, descrisă în raport ca un activ de înaltă calitate și strategic critic în lanțul european de aprovizionare cu azot 1. Compania menționează și o flexibilitate de import de amoniac printr-un acord de capacitate dedicat după vânzarea terminalului din Rotterdam 1.

Segmente

Nitrați și produse cu emisii reduse

Portofoliul de produse premium din azot include nitrați, CAN cu emisii reduse, AdBlue și melamină, iar acest portofoliu descris ca fiind din ce în ce mai diversificat susține compania în fața volatilității costurilor cu gazul natural 1.

Amoniac și import

Compania și-a păstrat flexibilitatea de a importa amoniac printr-un acord de capacitate dedicat, după vânzarea terminalului din Rotterdam 1. Relevanța acestui segment depinde de evoluția cererii și a costurilor de energie.

Piața în context

Produsele companiei sunt materii prime globale, a căror cerere și preț depind de creșterea populației, de prețurile agricole și de capacitatea globală de producție 1. Volatilitatea gazului natural, principala materie primă, influențează direct profitabilitatea și producția 1.

Sectorul chimic european se confruntă cu presiuni structurale din partea reglementărilor, a costurilor energetice ridicate și a pierderii competitivității, ceea ce a dus la reduceri de capacitate în Europa 1. Mecanismul CBAM al UE, introdus în 2026, și taxele antidumping reînnoite pot modifica condițiile de piață 1.

Tendințe

  • Șocul prețului gazului naturalvânt din față

    După încheierea exercițiului 2025, tensiunile din Orientul Mijlociu au dus la o creștere semnificativă a prețului gazului natural în Europa, ceea ce a majorat costurile de producție ale producătorilor de azot 1. Dacă perioada de prețuri ridicate se prelungește, marjele ar putea fi afectate.

  • Creșterea prețurilor îngrășămintelorvânt din spate

    Prețurile îngrășămintelor, inclusiv ale nitraților, au crescut, iar prețul AdBlue urmărește ureea, însă există de obicei un decalaj între costul materiei prime și prețul de vânzare 1. Ar putea sprijini veniturile dacă decalajul se menține favorabil.

  • Reglementare și CBAMmixt

    Introducerea mecanismului CBAM al UE în 2026 și reînnoirea taxelor antidumping pot proteja producătorii europeni de importuri, dar politicile internaționale, precum ETS și tarifele din SUA, adaugă incertitudine 1.

  • Închiderea capacităților europenemixt

    Costurile mari ale amoniacului din producția internă au amenințat viabilitatea unor capacități europene, ceea ce a dus la reduceri de producție în regiune 1. Dacă numărul capacităților închise crește, presiunea concurențială se poate reduce pentru instalațiile rămase.

Poziția concurențială

Sursele furnizate descriu concurența în termeni generali, prin presiunea produselor similare și a relațiilor cu clienții cheie, fără a numi concurenții direcți 1. Compania spune că politicile sale de răspuns la dinamica concurențială urmăresc relații reciproc avantajoase cu clienții 1.

Compania își menționează poziția de cost în top cvartil ca avantaj față de concurenți europeni, susținută de investițiile făcute în ultimii ani 1. Analiza concurenței detaliate nu poate fi completată doar din raportul anual.

  • Concurenți europeni de azot

    Sursele furnizate nu identifică numele concurenților direcți; raportul menționează doar prezența altor producători europeni de azot și presiunea concurențială generală 1.

  • Producători de amoniac din Europa

    Raportul descrie reducerile de capacitate ale producătorilor europeni de amoniac, fără a numi companii 1.

  • Cumpărătorul afacerii rămase

    Există o posibilă vânzare a afacerii rămase către Orascom Construction, menționată în raport ca una dintre opțiunile strategice 1.

  • Importatori de îngrășăminte

    Raportul notează că importurile și tarifele internaționale pot influența achizițiile clienților, fără a identifica entități specifice 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / OCI N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

OCI N.V. (OCI.AS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw