olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Pharming Group N.V. PHARM.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0010391025 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
Pharming Group N.V. este o companie biotehnologică ce dezvoltă și comercializează terapii pentru boli rare și ultra-rare, cu accent pe angioedemul ereditar și imunodeficiențele primare. În 2025 veniturile totale au crescut cu 27%, până la US$376.1 milioane, iar compania arată acum semne de profitabilitate operațională, ceea ce contează pentru finanțarea pipeline-ului său.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pharming Group N.V. (PHARM.AS) costa 1,11 EUR (−0,05 % într-o zi), cu beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 0,83–1,78 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,2
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,74 – 1,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 47,9 %
- SMA 50 / 200
- 0,95 / 1,17
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +27,8 % | −0,6 % | +28,4 pp | — |
| 3 luni | +17,1 % | −4,2 % | +21,3 pp | — |
| 6 luni | +6,9 % | +4,3 % | +2,6 pp | — |
| De la început de an | −22,3 % | +7,5 % | −29,8 pp | — |
| 1 an | +0,6 % | +9,9 % | −9,3 pp | −0,2 % |
| 3 ani | −3,5 % | +49,8 % | −53,3 pp | +2,2 % |
| 5 ani | +38,7 % | +42,8 % | −4,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 245,3 mil | 297,2 mil | 376,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +21,1 % | +26,6 % |
| Profit net | -10,5 mil | -11,8 mil | 2,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,02 | -0,02 | 0,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -4,3 % | -4,0 % | 0,8 % |
| Flux de numerar liber | -18,7 mil | -2,6 mil | 54,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 145,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 277,1 mil USD
- Active totale
- 500,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,59x
- ROE
- 1,1 %
- ROA
- 0,6 %
- Marja FCF
- 14,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 245,3 mil | 297,2 mil | 376,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 25,2 mil | 35,4 mil | 45,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 220,1 mil | 261,8 mil | 330,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 68,9 mil | 83,1 mil | 100,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -5,4 mil | -8,6 mil | 25,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,1 mil | 9,9 mil | 18,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -12,0 mil | -8,5 mil | 12,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,5 mil | 3,3 mil | 10,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | -10,5 mil | -11,8 mil | 2,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,02 | -0,02 | 0,00 | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 61,7 mil | 54,9 mil | 145,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 46,2 mil | 54,8 mil | 54,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 56,8 mil | 55,7 mil | 64,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 316,3 mil | 278,4 mil | 299,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,7 mil | 7,8 mil | 7,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 71,3 mil | 61,0 mil | 135,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 462,9 mil | 400,0 mil | 500,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 72,5 mil | 66,6 mil | 105,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 78,0 mil | 73,8 mil | 115,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 218,8 mil | 221,1 mil | 277,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 659,3 mil | 657,8 mil | — | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -17,3 mil | -1,8 mil | 54,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,4 mil | 790,0 mii | 749,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -18,7 mil ≈ | -2,6 mil ≈ | 54,0 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -129,4 mil | 31,6 mil | 26,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,0 mil | -34,4 mil | 1,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,04 – 0,10 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E0,04 – 0,10 (Mijloc 0,06)16 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,6x – 25,7xAALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, ASM.AS, ASML.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 0,8 % | 42 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 1.892,6 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Pharming Group N.V. (PHARM.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 376,1 mil USD în 2025; creștere an/an 26,6 %; marjă netă 0,8 %; ROE 1,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,04–0,10 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 1 892,6 %
- Lichiditatea curentă: 2,6x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
| AJAX.ASAFC Ajax N.V. | 140,9 mil | — | -18,0 % | -21,0 % | +17,2 % | −15 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PHARM.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Pharming Group N.V. este o companie biotehnologică ce dezvoltă și comercializează terapii pentru boli rare și ultra-rare, cu accent pe angioedemul ereditar și imunodeficiențele primare. În 2025 veniturile totale au crescut cu 27%, până la US$376.1 milioane 1, iar compania arată acum semne de profitabilitate operațională, ceea ce contează pentru finanțarea pipeline-ului său.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție consolidată în SUA cu RUCONEST și Joenja și a trecut la profit operațional în 2025 1.
- Portofoliul se concentrează pe boli rare cu nevoi nesatisfăcute, unde Joenja este singura terapie țintită aprobată pentru APDS 1.
- Compania are o infrastructură comercială și de producție proprie, care sprijină lansările și extinderea accesului 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind mult de RUCONEST, iar concurența crescută în HAE ar putea afecta această dependență 1.
- Profitul net este modest, iar pierderile din cursul valutar au afectat rezultatul financiar în 2025 1.
- Piața APDS este foarte mică și încă incipientă, ceea ce limitează veniturile pe termen scurt din Joenja 1.
Oportunități
- Dacă studiile de fază II pentru leniolisib vor avea succes, populația țintă ar putea crește considerabil 1.
- Extinderea în noi țări și aprobările pediatrice ar putea adăuga venituri pentru Joenja 1.
- Dacă studiul pivotal pentru napazimone va reuși, compania ar putea intra pe o piață cu nevoi nesatisfăcute majore 1.
Amenințări
- Noile terapii pentru HAE ar putea reduce cota RUCONEST pe piața din SUA 1.
- Presiunea asupra prețurilor și modificările în evaluarea tehnologiilor medicale ar putea limita accesul și veniturile 1.
- Rezultatele clinice sau întârzierile în dezvoltare ar putea modifica planurile pentru leniolisib și napazimone 1.
Riscuri
- Concurență în HAEridicat
Apariția de noi mecanisme în HAE ar putea reduce cota RUCONEST și ar putea cere diversificare suplimentară 1.
- Reglementare și rambursaremediu
Schimbările în cerințele HTA, presiunea asupra prețurilor și constrângerile de rambursare ar putea afecta accesul pacienților 1.
- Risc clinic și de dezvoltareridicat
Rezultatele clinice, evaluările regulatorii sau calendarul dezvoltării ar putea diferi de așteptări, mai ales pentru napazimone 1.
- Continuitatea aprovizionăriimediu
Fabricarea biologică complexă și lanțul global de aprovizionare ar putea afecta disponibilitatea produselor pentru pacienți 1.
- Volatilitate macroeconomicăscăzut
Schimbările valutare, inflația și instabilitatea geopolitică ar putea modifica costurile operaționale și rezultatul financiar 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din RUCONEST și Joenja, împreună cu trecerea la profit operațional, ar putea susține finanțarea pipeline-ului fără a depinde excesiv de capital extern 1.
- Dacă leniolisib va avea succes în PID-urile cu disregulare imună, populația țintă ar putea deveni mult mai mare decât piața actuală APDS 1.
- Napazimone ar putea deveni prima terapie orientată spre cauza bolilor mitocondriale mediate de ADN-ul mitocondrial, o nevoie nesatisfăcută semnificativă 1.
Ce ar strica teza
- RUCONEST depinde mult de piața din SUA, iar noile terapii pentru HAE ar putea reduce cota companiei 1.
- Piața APDS rămâne foarte mică, iar creșterea Joenja depinde de identificarea de noi pacienți și de reclasificarea variantelor VUS 1.
- Profitul net din 2025 a fost foarte mic, iar pierderile din cursul valutar ar putea reapărea dacă euro se va întări față de dolar 1.
De urmărit
- Rezultatele studiilor de fază II pentru leniolisib în PID-uri cu disregulare imunăa doua jumătate a 2026
- Progresul studiului pivotal pentru napazimone (KL1333)2026
- Evoluția veniturilor RUCONEST în fața noilor terapii HAEQ1 2027
- Aprobările ex-SUA și extinderea pediatrică pentru Joenja2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Pharming se prezintă ca o companie biotehnologică integrată, cu capacități proprii în dezvoltare clinică, producție, afaceri regulatorii și comercializare. Compania comercializează două terapii aprobate: RUCONEST, singura terapie proteică recombinantă de înlocuire a C1-INH pentru atacurile acute de angioedem ereditar, și Joenja, un inhibitor oral PI3Kδ pentru sindromul APDS 1. Strategia urmărește creștere durabilă prin RUCONEST, creștere pe termen mediu prin Joenja și avansarea leniolisib și napazimone (KL1333) 1.
Portofoliul de cercetare este concentrat pe boli rare imunologice și genetice. Leniolisib este evaluat în studii de fază II pentru imunodeficiențe primare cu disregulare imună, iar napazimone (KL1333), achiziționat odată cu Abliva AB în 2025, este în studiu pivotal pentru bolile mitocondriale primare mediate de ADN-ul mitocondrial 1. Compania spune că ar putea deveni prima terapie orientată spre biologia acestei boli, dacă studiul va avea succes 1.
Piața principală a companiei este SUA, unde RUCONEST a generat cea mai mare parte a veniturilor, iar Joenja este comercializată direct în SUA și Regatul Unit 1. Creșterea veniturilor din 2025 s-a bazat pe mai mulți pacienți și prescriptori în SUA și pe cerere internațională crescută pentru Joenja 1.
Segmente
RUCONEST
RUCONEST este terapia de tratament la cerere pentru atacurile acute de angioedem ereditar și principalul generator de venituri. În 2025 veniturile au crescut cu 26%, până la US$317.9 milioane, iar volumul vânzărilor în SUA a crescut cu 20% 1. Compania spune că produsul rămâne un pilon al tratamentului la cerere, mai ales pentru pacienții cu atacuri severe sau care supraviețuiesc profilaxiei 1.
Joenja
Joenja (leniolisib) este un inhibitor oral PI3Kδ aprobat pentru sindromul APDS, o imunodeficiență primară ultra-rară. Veniturile au crescut cu 29%, până la US$58.2 milioane în 2025, iar 86% au venit din SUA 1. Compania urmărește identificarea de noi pacienți APDS și extinderea pe alte piețe și la pacienți pediatrici 1.
Pipeline
Pipeline-ul include leniolisib pentru imunodeficiențe primare cu disregulare imună, unde studiile de fază II pentru PID-urile legate de semnalizarea PI3Kδ și pentru CVID cu disregulare imună sunt complet înrolate, iar datele preliminare sunt așteptate în a doua jumătate a anului 2026 1. Napazimone (KL1333) este în studiu pivotal pentru bolile mitocondriale primare 1.
Piața în context
Piața PID-urilor este estimată la aproximativ US$8 miliarde în 2025, cu o creștere anuală de aproximativ 6% până în 2034 1. Piața angioedemului ereditar din SUA se extinde, dar profilaxia pe termen lung a devenit paradigma dominantă, iar în sondajul citat aproximativ 68.5% dintre pacienți au primit sau primesc profilaxie pe termen lung 1. Acest lucru nu a eliminat nevoia de tratament acut, deoarece aproximativ 50% dintre pacienții cu profilaxie continuă să aibă atacuri de breakthrough 1.
Tendințe
- Extinderea profilaxiei în HAEmixt
Profilaxia pe termen lung a devenit tratamentul dominant în HAE, ceea ce ar putea reduce cererea pentru terapiile acute dacă atacurile de breakthrough scad semnificativ. Totuși, ghidurile cer acces la tratament la cerere pentru toți pacienții, iar acest lucru susține rolul RUCONEST 1.
- Noi mecanisme în HAEvânt din față
Aprobările FDA din 2025 au adus noi mecanisme pentru profilaxie și pentru tratamentul la cerere, ceea ce extinde alegerile terapeutice și crește complexitatea deciziilor de tratament 1. Pentru RUCONEST, aceasta înseamnă o piață mai competitivă, pe care compania spune că trebuie să o consolideze 1.
- Diagnostic mai bun în imunologie rarăvânt din spate
Testarea genetică extinsă și reclasificarea variantelor VUS ar putea crește numărul pacienților identificabili cu APDS și PID-uri asociate, ceea ce ar sprijini cererea pentru Joenja pe termen lung 1.
- Presiune de reglementare și prețurivânt din față
Modificările în evaluarea tehnologiilor medicale, presiunea asupra prețurilor și constrângerile de rambursare pot afecta accesul pacienților și performanța comercială, potrivit companiei 1.
Poziția concurențială
În HAE, piața din SUA cuprinde terapii care vizează C1-INH și componente ale sistemului de activare a contactului, inclusiv inhibitori ai kalikreinei plasmatice și ai FXIIa, administrate intravenos, subcutanat sau oral 1. În APDS, Joenja este singura terapie aprobată, iar compania spune că nu știe de programe clinice active în acest domeniu 1.
Competiția în HAE se intensifică odată cu apariția de noi mecanisme, ceea ce obligă compania să-și diversifice portofoliul 1. Pharming se bazează pe faptul că RUCONEST este singura terapie proteică recombinantă de înlocuire a C1-INH și pe avantajul său în atacurile acute 1.
- Terapii noi pentru HAE (inhibitori FXIIa și kalikreină)
Terapii aprobate în 2025 în SUA care vizează FXIIa, prekalikreina sau kalikreina plasmatică, intrând în concurență cu RUCONEST și cu profilaxia 1.
- Terapii plasmatice C1-INH
Produse din plasmă umană cu C1-INH, care concurează cu RUCONEST în tratamentul acut al atacurilor de HAE 1.
- Terapii pentru PID-uri (imunoglobuline și terapii țintite)
Imunoglobulinele și terapiile țintite sunt principalele opțiuni în piața PID-urilor, unde Joenja concurează pentru pacienții cu APDS sau cu disregulare imună 1.
- Dezvoltatori de terapii pentru boli mitocondriale
Companiile care dezvoltă terapii pentru boli mitocondriale primare sunt potențiali concurenți pentru napazimone, deși această piață are în prezent puține terapii aprobate 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Pharming Group (PHAR) Expands Joenja’s Pediatric Label. Can Growth Offset RUCONEST Weakness?Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Pharming Group N.V. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.