olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Sif Holding N.V. SIFG.AS
Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0011660485 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos
Sif Holding N.V. este un producent olandez de monopile, fundații pentru parcuri eoliene offshore, cu două fabrici în Olanda. Cifra de afaceri a crescut substanțial în 2025, dar compania se bazează aproape în întregime pe un singur segment, ceea ce face profilul său sensibil la ritmul investițiilor eoliene europene.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sif Holding N.V. (SIFG.AS) costa 2,89 EUR (−3,83 % într-o zi), cu capitalizare 80,2 mil EUR, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 2,71–7,94 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,65 – 3,02
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 12,9 %
- SMA 50 / 200
- 3,12 / 5,27
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,9 % | −0,6 % | +1,5 pp | — |
| 3 luni | −22,8 % | −4,2 % | −18,6 pp | — |
| 6 luni | −57,1 % | +4,3 % | −61,4 pp | — |
| De la început de an | −57,2 % | +7,5 % | −64,7 pp | — |
| 1 an | −58,7 % | +9,9 % | −68,6 pp | −0,2 % |
| 3 ani | −68,2 % | +49,8 % | −118,0 pp | +2,2 % |
| 5 ani | −79,9 % | +42,8 % | −122,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 454,3 mil | 429,0 mil | 597,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −5,6 % | +39,2 % |
| Profit net | 10,9 mil | 1,2 mil | -36,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −89,0 % | −3.157,3 % |
| EPS diluat | 0,32 | -0,04 | -1,32 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −112,5 % | indisponibil |
| netă % | 2,4 % | 0,3 % | -6,1 % |
| Flux de numerar liber | -62,3 mil | -101,8 mil | 7,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 95,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 204,0 mil EUR
- Active totale
- 719,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,49x
- ROE
- -16,6 %
- ROA
- -5,0 %
- Marja FCF
- 1,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 454,3 mil | 429,0 mil | 597,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 13,9 mil | 3,9 mil | -41,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 22,9 mil | 19,8 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 36,8 mil ≈ | 23,7 mil ≈ | — | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,3 mil | 3,9 mil | 12,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 13,7 mil | 2,5 mil | -45,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,4 mil | 980,0 mii | -11,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 10,9 mil | 1,2 mil | -36,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,32 | -0,04 | -1,32 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 131,4 mil | 113,8 mil | 95,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 205,6 mil | 172,5 mil | 157,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 283,6 mil | 442,1 mil | 423,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,9 mil | 3,8 mil | 6,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 600,0 mil | 738,5 mil | 719,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 7,4 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 155,5 mil | 239,0 mil | 318,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 353,0 mil | 500,2 mil | 515,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 247,0 mil | 238,3 mil | 204,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 33,9 mil | — | 27,8 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 106,5 mil | 67,9 mil | 32,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 168,8 mil | 169,6 mil | 25,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -62,3 mil ≈ | -101,8 mil ≈ | 7,4 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -169,9 mil | -171,5 mil | -27,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 104,9 mil | 86,0 mil | -22,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 80,2 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -6,1 % | 19 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -3,4x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,2 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Sif Holding N.V. (SIFG.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 597,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 39,2 %; marjă netă -6,1 %; ROE -16,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 9,2 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -6,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -3,4x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASML.ASASML Holding N.V. | 485,6 mld | 47,6 | 44,2 % | 31,3 % | +15,6 % | +38 % / +101 % |
| DSFIR.ASDSM-Firmenich AG | 33,7 mld | 120,5 | 1,2 % | 2,2 % | +20,4 % | +60 % / +30 % |
| AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V. | 31,2 mld | 13,9 | 15,3 % | 2,5 % | +3,4 % | −3 % / +30 % |
| ASM.ASASM International N.V. | 31,2 mld | 43,3 | 18,7 % | 22,8 % | +8,2 % | +34 % / +35 % |
| ADYEN.ASAdyen N.V. | 28,1 mld | 26,6 | 22,3 % | 40,1 % | +18,9 % | −33 % / −17 % |
| HAL.ASHAL Trust | 15,5 mld | 9,7 | 10,5 % | 12,8 % | +1,2 % | +22 % / +47 % |
| EXO.ASExor N.V. | 15,0 mld | — | -10,6 % | — | −100,0 % | +1 % / −18 % |
| BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V. | 11,2 mld | 84,9 | 28,7 % | 22,3 % | −2,7 % | +8 % / +10 % |
| AKZA.ASAkzo Nobel N.V. | 10,7 mld | 17,0 | 13,8 % | 6,3 % | −5,2 % | +12 % / −11 % |
| AALB.ASAalberts N.V. | 4,5 mld | 25,4 | 7,2 % | 5,7 % | −5,3 % | +48 % / +13 % |
| ARCAD.ASArcadis N.V. | 4,2 mld | 20,2 | 18,3 % | 4,3 % | −2,4 % | +24 % / +2 % |
| BNJ.ASBanijay Group N.V. | 3,4 mld | 13,8 | 343,8 % | 5,1 % | +1,6 % | −11 % / −8 % |
| BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V. | 3,3 mld | 41,8 | 9,1 % | 1,3 % | +2,9 % | +47 % / +400 % |
| BFIT.ASBasic-Fit N.V. | 2,0 mld | 138,2 | 3,6 % | 1,0 % | +16,9 % | +7 % / +16 % |
| CRBN.ASCorbion N.V. | 1,6 mld | 8,3 | 27,3 % | 14,9 % | +1,9 % | +40 % / +55 % |
| ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V. | 1,4 mld | 11,2 | 5,9 % | 45,4 % | +4,2 % | −4 % / +19 % |
| FUR.ASFugro N.V. | 985,3 mil | — | -1,5 % | -1,1 % | −18,8 % | −0 % / −49 % |
| ACOMO.ASAcomo N.V. | 685,9 mil | 15,2 | 10,7 % | 3,3 % | +7,6 % | −3 % / +37 % |
| FAST.ASFastned B.V. | 663,0 mil | — | -28,2 % | -21,7 % | +66,1 % | +60 % / +25 % |
| FFARM.ASForFarmers N.V. | 479,4 mil | 9,6 | 14,5 % | 1,6 % | +14,8 % | +22 % / +123 % |
| BRNL.ASBrunel International N.V. | 383,2 mil | 125,5 | 1,0 % | 0,3 % | −10,8 % | −6 % / −29 % |
| ENVI.ASEnvipco Holding N.V. | 224,1 mil | — | -12,7 % | -11,9 % | −20,8 % | −25 % / +47 % |
| ALFEN.ASAlfen N.V. | 219,8 mil | — | -0,1 % | -0,0 % | −10,7 % | −4 % / −78 % |
| CMCOM.ASCM.com N.V. | 192,5 mil | — | -22,2 % | -1,5 % | −5,4 % | +23 % / −30 % |
| AJAX.ASAFC Ajax N.V. | 140,9 mil | — | -18,0 % | -21,0 % | +17,2 % | −15 % / −29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SIFG.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sif Holding N.V. este un producent olandez de monopile, fundații pentru parcuri eoliene offshore, cu două fabrici în Olanda. Cifra de afaceri a crescut substanțial în 2025, dar compania se bazează aproape în întregime pe un singur segment, ceea ce face profilul său sensibil la ritmul investițiilor eoliene europene.
SWOT
Puncte tari
- Poziție bine consolidată în fabricarea de monopile, cu fabrici moderne, procese digitalizate și o reputație de fiabilitate în fața clienților.
- Model contractual cu capital de lucru negativ, ceea ce ar putea sprijini generarea de numerar atunci când producția se desfășoară conform planului.
- Implicare timpurie în proiectele clienților și capacitatea de a oferi soluții complete, ceea ce consolidează relațiile pe termen lung.
Puncte slabe
- Dependență foarte mare de un singur segment și de industria eoliană offshore europeană, ceea ce face veniturile sensibile la ciclurile de investiții.
- Extinderea fabricii nu a fost finalizată la timp în 2025, un risc operațional care s-a materializat și a necesitat numirea unui COO.
- Structura de capital include instrumente scumpe de datorie și acțiuni preferențiale cu dividend cumulat, ceea ce limitează reluarea rapidă a plății dividendelor.
Oportunități
- Dacă statele europene își îndeplinesc obiectivele eoliene offshore, cererea pentru monopile ar putea rămâne solidă după 2027.
- Extinderea serviciilor către marshalling, logistică și demontare ar putea crește valoarea adăugată per proiect.
- Contractele pe diferență ar putea aduce mai multă predictibilitate pentru proiectele viitoare și pentru planificarea producției.
Amenințări
- Costurile mai mari ale proiectelor și congestionarea rețelelor ar putea întârzia sau reduce comenzile dezvoltatorilor.
- Presiunea concurențială din partea producătorilor europeni și a participanților noi ar putea afecta marjele.
- Fluctuațiile prețului oțelului și ale lanțului de aprovizionare ar putea afecta costurile, dacă nu sunt transferate clienților.
Riscuri
- Concentrarea pe eolianul offshoreridicat
Peste 90% din venituri provin din acest segment, iar un proiect poate reprezenta o parte mare din cifra anuală, ceea ce face rezultatele vulnerabile la întârzieri sau la pierderea unui proiect.
- Întârzierea extinderii fabriciiridicat
Riscul ca noua capacitate să nu fie operațională la timp, în buget și la nivelul de randament așteptat s-a materializat în 2025, ceea ce ar putea afecta producția din 2026.
- Incertitudinea comenzilor după 2026mediu
Interesul dezvoltatorilor s-a răcit, iar perspectivele pentru anii 2027 și ulteriori depind de politicile statelor și de deciziile de investiții.
- Costurile materiilor prime și ale aprovizionăriimediu
Disponibilitatea și prețul oțelului și ale altor materiale pot afecta marjele, deși compania încearcă să transfere costul oțelului către clienți.
- Acoperirea financiară și covenantelemediu
Facilitățile bancare includ covenante de levier și solvabilitate, iar cerințele cresc în 2026, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele sunt sub așteptări.
- Lipsa forței de muncă specializatescăzut
Disponibilitatea angajaților cu experiență și calificare poate limita capacitatea de producție și extinderea activității.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Portofoliul de comenzi pentru 2026 este descris ca fiind bine completat, iar conducerea își reafirmă așteptarea pentru un EBITDA ajustat de cel puțin 135 de milioane de euro.
- Dacă dezvoltatorii reiau comenzile după 2027, compania ar putea beneficia de capacitatea nou construită și de poziția sa de furnizor cu reputație solidă.
- Conversia numerarului estimată la un nivel ridicat din EBITDA ar putea permite reducerea datoriilor scumpe și apoi reluarea dividendelor.
Ce ar strica teza
- Dependența aproape totală de eolianul offshore european expune compania la încetinirea investițiilor, la presiuni de prețuri și la întârzieri de proiect.
- Execuția extinderii fabricii a fost mai slabă decât se anticipase în 2025, ceea ce ridică întrebări privind capacitatea de a livra volumele planificate.
- Perspectivele pentru 2027 și ulterior sunt descrise în termeni prudenți, iar nivelul actual al comenzilor noi este neclar, ceea ce ar putea afecta veniturile după 2026.
De urmărit
- Realizarea EBITDA ajustat de cel puțin 135 de milioane de euro2026
- Respectarea covenantelor de levier și solvabilitate, care se înăsprescQ1 2026
- Ritmul comenzilor noi și evoluția interesului dezvoltatorilor2027
- Stadiul reducerii datoriei scumpe și al răscumpărării acțiunilor preferențialenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sif Holding N.V. este societatea-mamă a grupului Sif, listată public și organizată după legislația olandeză. Compania fabrică monopile, structuri de fundație pentru turbinele eoliene offshore, și își extinde serviciile de la inginerie și producție către manipulare, logistică și demontare. Materia primă, în special tablele de oțel, este importată din Germania, Spania și Belgia, iar valoarea adăugată este creată în cele două fabrici din Olanda. Clienții sunt în principal furnizori de rang unu din industria eoliană.
Veniturile din 2025 au fost în mare parte din Olanda, Statele Unite și Polonia, ceea ce arată că livrările urmează proiectele eoliene din Marea Nordului și din alte piețe europene și americane. Structura financiară include facilități bancare cu scadență în iunie 2029, iar compania a urmărit reducerea celor mai scumpe instrumente de datorie înainte de a relua plata dividendelor.
Conducerea este formată dintr-un Consiliu Executiv responsabil de gestiunea zilnică și un Consiliu de Supraveghere, în structură cu două niveluri. Acțiunile preferențiale au un dividend cumulat, cu o rată care crește în timp, și pot fi convertite în acțiuni ordinare de la 1 iulie 2028.
Segmente
Monopile pentru eolian offshore
Acesta este segmentul principal, din care provin peste 90% din venituri. Fabricarea de monopile este serială, pe loturi mari comandate de clienți de rang unu, iar capacitatea este folosită în funcție de calendarul proiectelor offshore europene.
Servicii conexe
Compania își extinde oferta către inginerie, marshalling, logistică și demontare. Această extindere urmărește să ofere soluții complete de tip one-stop-shop și să reducă dependența de simpla fabricare.
Piața în context
Piața depinde de ritmul investițiilor în energie eoliană offshore din Europa. Conducerea semnalează că interesul dezvoltatorilor s-a răcit din cauza prețurilor mai mari ale proiectelor, a congestionării rețelelor și a incertitudinii privind contractarea producției, iar statele europene își adaptează condițiile de licitație, inclusiv contractele pe diferență, care se aplică în mare parte pentru proiecte din 2028 și ulterior.
Pentru 2026, conducerea indică un portofoliu de comenzi bine completat și un nivel de producție absolut mai ridicat. Perspectivele pentru 2027 și ulterior rămân mai puțin clare, iar evoluția lor ar putea depinde de decizia statelor și a dezvoltatorilor de a reporni proiecte.
Tendințe
- Răcirea interesului dezvoltatorilorvânt din față
Dezvoltatorii au devenit mai reticenți din cauza prețurilor ridicate ale proiectelor și a incertitudinii privind comenzile, ceea ce ar putea amâna comenzile noi dacă situația persistă.
- Contracte pe diferență în licitațiivânt din spate
Statele europene își ajustează condițiile de licitație prin contracte pe diferență, care oferă venituri mai previzibile, deși se aplică în principal proiectelor din 2028 și ulterior.
- Congestionarea rețelelor electricevânt din față
Limitările de capacitate ale rețelelor pot încetini dezvoltarea parcurilor eoliene, ceea ce ar putea reduce volumul de monopile solicitat în anumiți ani.
- Tranziția energetică și ambițiile statelormixt
Ambițiile multor state rămân ridicate, iar energia eoliană offshore este tratată ca o cale de tranziție, ceea ce susține cererea pe termen lung dacă obiectivele sunt menținute.
Poziția concurențială
Sif concurează cu alți producători europeni de structuri pentru eolian offshore. Compania indică faptul că riscurile sale sunt similare cu cele ale concurenței europene și că se diferențiază prin reputație, procesul de fabricație și amplasament, precum și prin implicarea timpurie în proiecte. Concurența din partea unor participanți noi sau existenți este menționată ca risc strategic.
- Producători europeni de monopile și structuri offshore
Concurenți europeni cu fabrici proprii, despre care raportul vorbește în termeni generali, fără a fi numiți.
- Participanți noi la fabricarea structurilor eoliene
Companii care intră pe piață, menționate ca sursă de presiune concurențială asupra prețurilor și cotelor.
- Furnizori existenți din industria offshore
Firme care deservesc aceiași clienți de rang unu și concurează pentru aceleași comenzi.
- Furnizori de servicii de logistică și instalare
Companii care pot oferi servicii conexe în aceeași filieră și care sunt vizate de extinderea ofertei Sif.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Sif Holding N.V. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.