olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Crescent Energy Company CRGY
Crude Petroleum & Natural Gas · SIC 1311 · Verticală: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)
Crescent Energy este o companie americană de energie care produce petrol, gaze naturale și LGN din bazinele Eagle Ford, Permian și Uinta, și combină achizițiile cu returnarea constantă a capitalului către acționari. Contează acum deoarece conflictul cu Iranul din 2026 a adus volatilitate ridicată pe piețele energetice, iar pozițiile sale de datorie și activele obținute prin fuziuni vor fi testate de aceste condiții.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Crescent Energy Company (CRGY) costa 11,73 USD (−9,84 % într-o zi), cu capitalizare 5,0 mld USD, P/E 79,8, randament al dividendului 3,01 %, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 7,75–15,37 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,4 mld USD (+55,9 % an/an), profit net de -2,2 mil USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 12,14 – 14,46
- sub banda inferioară · %B -0,18 · lățimea benzii 17,4 %
- SMA 50 / 200
- 13,57 / 12,08
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,08 / 0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −13,5 % | −1,1 % | −12,4 pp | — |
| 3 luni | +6,8 % | −0,5 % | +7,3 pp | — |
| 6 luni | −10,5 % | +4,4 % | −14,9 pp | — |
| De la început de an | +39,8 % | +12,3 % | +27,5 pp | — |
| 1 an | +45,7 % | +13,5 % | +32,2 pp | +18,1 % |
| 3 ani | −6,1 % | +76,4 % | −82,5 pp | +4,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 875,3 mil | 950,2 mil | 898,0 mil | 866,6 mil | 865,0 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Profit operațional | -27,5 mil | 172,2 mil | 79,6 mil | 30,8 mil | -53,4 mil | 327,5 mil | 581,0 mil | 478,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 309,0 mil | 282,6 mil | 297,1 mil | 298,5 mil | 288,8 mil | 354,1 mil | 358,0 mil | 374,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 69,4 mil | 73,2 mil | 75,2 mil | 72,6 mil | 77,4 mil | 104,6 mil | 99,8 mil | 94,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -206,7 mil | 8,5 mil | 203,6 mil | -14,3 mil | 3,9 mil | -501,4 mil | 663,6 mil | 5,4 mil |
| Impozit pe profit | -36,8 mil | 2,6 mil | 41,1 mil | -4,0 mil | -5,1 mil | -82,3 mil | 169,9 mil | 6,0 mil |
| Profit net | -118,0 mil | -2,2 mil | 153,2 mil | -9,5 mil | -8,7 mil | -419,8 mil | 492,8 mil | -2,2 mil |
| Flux de numerar operațional | 384,4 mil | 337,1 mil | 499,0 mil ≈ | 473,1 mil ≈ | 371,0 mil | 409,2 mil | 706,8 mil ≈ | 608,5 mil ≈ |
| Dividende plătite | 19,5 mil | 23,5 mil | 30,6 mil ≈ | 30,6 mil ≈ | 30,6 mil | 39,3 mil | 39,6 mil ≈ | 39,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 502,0 mii | 5,3 mil | 28,5 mil ≈ | 0 ≈ | -358,0 mii | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 754,2 mil | 1,5 mld | 3,1 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 3,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −30,6 % | +95,8 % | +107,0 % | −22,1 % | +23,0 % | +22,1 % |
| Profit net | 0 | 0 | -19,4 mil | 96,7 mil | 67,6 mil | -114,6 mil | 132,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −30,1 % | −269,5 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 0,0 % | 0,0 % | -1,3 % | 3,2 % | 2,8 % | -3,9 % | 3,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 10,2 mil USD
- Datorie financiară
- 5,5 mld USD
- Datorie netă
- 5,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 5,2 mld USD
- Active totale
- 12,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,07x
- Lichiditate curentă
- 1,48x
- ROE
- 3,2 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 754,2 mil | 1,5 mld | 3,1 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -373,6 mil | 483,7 mil | 1,3 mld | 324,7 mil | 218,5 mil | 229,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 372,3 mil | 312,8 mil | 532,9 mil | 675,8 mil | 949,5 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -1,3 mil ≈ | 796,5 mil ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 38,1 mil | 50,7 mil | 95,9 mil | 145,8 mil | 216,3 mil | 298,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -216,1 mil | -432,5 mil | 516,9 mil | 345,2 mil | -168,8 mil | 201,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,0 mii | -306,0 mii | 36,3 mil | 23,2 mil | -31,1 mil | 34,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 0 | -19,4 mil | 96,7 mil | 67,6 mil | -114,6 mil | 132,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 36,9 mil | 128,6 mil | 0 | 3,0 mil | 132,8 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 111,8 mil | 321,9 mil | 457,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 07 mar. 2023verificat |
| Active curente | 220,4 mil | 479,6 mil | 516,7 mil | 615,7 mil | 788,1 mil | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 0 | 76,6 mil | 0 | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 04 mar. 2024verificat |
| Active totale | 3,9 mld | 5,2 mld | 6,0 mld | 6,8 mld | 9,2 mld | 12,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 15,0 mil | 87,3 mil | 104,3 mil | 125,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 04 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 751,1 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 3,0 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 120,7 mil | 616,1 mil | 893,7 mil | 750,3 mil | 827,4 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,0 mld | 2,1 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | 4,8 mld | 7,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 694,6 mil | 862,3 mil | 1,7 mld | 3,1 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 411,0 mil | 233,1 mil | 1,0 mld | 935,8 mil | 1,2 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -124,9 mil | -244,6 mil | -1,1 mld | -1,4 mld | -1,2 mld | -922,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -272,1 mil | 105,1 mil | -7,8 mil | 456,5 mil | 207,4 mil | -245,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 27,5 mil | 34,1 mil | 65,1 mil | 115,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 18,4 mil | 0 | 0 | 7,8 mil | 33,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- -1,4 mld
- 2024
- -1,2 mld
- 2025
- -922,7 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 456,5 mil
- 2024
- 207,4 mil
- 2025
- -245,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 38 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie17
- Evaluare43
- Calitate55
- Creștere45
- Randamente43
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,25 – 26,23 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA13,13 – 26,23 (Mijloc 22,35)13 firme folosite · multiplul median 5,2x · quartile 3,8x – 5,8xAPA, AR, BKV, CHRD, CRK, EOG, EQT, EXE, FANG, OVV, PHXE-P, REPX, WTI
- Colegi: P/E1,25 – 1,85 (Mijloc 1,46)23 firme folosite · multiplul median 9,9x · quartile 8,5x – 12,6xAMPY, APA, AR, BKV, CHRD, CRK, DMLP, DVN, EOG, EQT, EXE, GPRK, HESM, INR, KGEI, MXC, OVV, OXY, PR, REPX, SM, TTE, WDS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 38/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,8 % | 70 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 1,3 % | 30 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,4 % | 45 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,7x | 14 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,5x | 31 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 79,8x | 7 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 3,6x | 79 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,0 % | 43 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie17/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial45/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate55/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial43/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare43/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Crescent Energy Company (CRGY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld USD în 2025; creștere an/an 22,1 %; marjă netă 1,3 %; ROE 1,3 %; datorie netă/EBITDA 1,7x.
Intervalul de valoare estimat este 7,19–14,04 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 11,90 USD, prețul de 11,73 USD lasă un potențial de 1,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 1,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 38/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- EV/EBITDA: 3,6x
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,7x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- P/E (TTM): 79,8x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TTETotalEnergies SE | 199,6 mld | 15,7 | 11,3 % | 6,5 % | −6,2 % | +38 % / +33 % |
| EOGEog Resources, Inc. | 77,1 mld | 11,4 | 22,5 % | 25,4 % | −4,5 % | +36 % / +19 % |
| OXYOccidental Petroleum Corporation | 57,3 mld | 8,6 | 18,9 % | 33,7 % | −1,9 % | +37 % / −3 % |
| FANGDiamondback Energy, Inc. | 51,1 mld | 25,0 | 5,3 % | 11,0 % | +35,8 % | +20 % / +18 % |
| DVNDevon Energy Corp | 48,5 mld | 10,5 | 11,5 % | 16,7 % | +7,8 % | +19 % / −2 % |
| WDSWoodside Energy Group Ltd | 40,9 mld | 15,1 | 7,6 % | 20,9 % | −1,5 % | +31 % / +6 % |
| EQTEqt Corporation | 32,9 mld | 12,5 | 10,9 % | 28,4 % | +63,9 % | −14 % / +31 % |
| EXEExpand Energy Corporation | 20,2 mld | 7,6 | 14,6 % | 19,8 % | +186,3 % | −28 % / +9 % |
| PRPermian Resources Corporation | 18,8 mld | 14,9 | 11,5 % | 21,5 % | +1,3 % | +55 % / +71 % |
| OVVOvintiv Inc. | 16,8 mld | 12,7 | 12,1 % | 12,8 % | −2,7 % | +53 % / +41 % |
| APAApa Corporation | 15,6 mld | 9,4 | 25,9 % | — | indisponibil | +78 % / +24 % |
| ARAntero Resources Corporation | 11,5 mld | 8,4 | 17,6 % | 21,7 % | +22,0 % | +3 % / +58 % |
| SMSm Energy Co | 7,3 mld | 7,5 | 15,0 % | 13,7 % | +17,2 % | +63 % / −17 % |
| CHRDChord Energy Corporation | 7,2 mld | 8,9 | 10,3 % | 13,4 % | −7,1 % | +41 % / −18 % |
| CRGYCrescent Energy Company | 5,0 mld | 79,8 | 1,3 % | 1,3 % | +22,1 % | +46 % / −6 % |
| CRCCalifornia Resources Corp | 4,3 mld | — | -15,5 % | -18,1 % | +14,7 % | +1 % / −6 % |
| HESMHess Midstream LP | 4,1 mld | 10,9 | — | 23,2 % | +8,4 % | −6 % / −2 % |
| CRKComstock Resources, Inc. | 3,9 mld | 7,6 | 21,1 % | 23,3 % | +77,0 % | −50 % / +36 % |
| PHXE-PPhoenix Energy One, LLC | 2,6 mld | 332,2 | 49,7 % | 0,7 % | +144,4 % | +26 % / indisponibil |
| NOGNorthern Oil And Gas, Inc. | 2,4 mld | — | -22,1 % | -25,4 % | +11,2 % | −1 % / −40 % |
| BKVBKV Corp | 2,1 mld | 6,8 | 14,1 % | 19,5 % | +9,9 % | −31 % / indisponibil |
| DMLPDorchester Minerals, L.P. | 1,4 mld | 15,6 | — | 45,5 % | −5,4 % | +27 % / −5 % |
| TBNTamboran Resources Corporation | 982,4 mil | — | -4,8 % | — | indisponibil | +18 % / indisponibil |
| REPXRiley Exploration Permian, Inc. | 948,6 mil | 9,2 | 16,8 % | 17,3 % | −4,4 % | +57 % / +74 % |
| TTITETRA Technologies, Inc. | 917,3 mil | 100,8 | 2,5 % | 1,4 % | +5,3 % | −20 % / +31 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRGY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 7,00 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 12,36 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 18,62 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 6,91 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 13,74 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 22,69 Randament total 93 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 6,83 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 15,26 Randament total 30 % · Pe an 5 % | 27,66 Randament total 136 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 3,43
- Marja netă± 2,40
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,96
- Diluare anuală± 0,20
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (15 oct. 2026 · rezultate), 8-K (08 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Crescent Energy este o companie americană de energie care produce petrol, gaze naturale și LGN din bazinele Eagle Ford, Permian și Uinta, și combină achizițiile cu returnarea constantă a capitalului către acționari. Contează acum deoarece conflictul cu Iranul din 2026 a adus volatilitate ridicată pe piețele energetice, iar pozițiile sale de datorie și activele obținute prin fuziuni vor fi testate de aceste condiții.12
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu cu durată lungă de viață, care combină producție stabilă cu un inventar de dezvoltare de înaltă calitate, concentrat în zone cu operatori bine capitalizați.
- Strategie clară de returnare a capitalului și de achiziții disciplinate, care poate susține flexibilitatea financiară pe termen lung.
- Drepturi de minerale și de royalty în principalele bazine din SUA, care oferă venituri legate de activitatea altor operatori.
Puncte slabe
- Dependența puternică a veniturilor de prețurile petrolului și gazelor, care pot fi volatile și greu de prezis.
- Riscuri de integrare după achizițiile și fuziunile recente, care pot genera costuri suplimentare și diversiune managerială.
- Estimările rezervelor se bazează pe ipoteze care pot fi inexacte, ceea ce poate afecta baza de împrumut și accesul la capital.
Oportunități
- Dacă prețurile rămân ridicate, compania ar putea finanța dezvoltarea și achizițiile în condiții favorabile.
- Consolidarea în bazinele existente ar putea crea economii de scară, dacă integrarea activelor reușește.
- Refinanțarea datoriei pe termen lung ar putea reduce costul finanțării, dacă piețele de capital rămân deschise.
Amenințări
- Conflictele geopolitice și deciziile OPEC+ pot provoca scăderi bruște ale prețurilor, cu impact asupra fluxului de numerar.
- Inflația, tarifele și dobânzile ridicate ar putea crește costurile și reduce marjele operaționale.
- Restricțiile din infrastructura de transport și de procesare pot limita producția și vânzările din anumite zone.
Riscuri
- Scăderea prețurilor petrolului și gazelorridicat
O scădere susținută a prețurilor ar putea reduce fluxul de numerar, capacitatea de împrumut și investițiile, iar în anumite cazuri ar putea duce la depreciere a activelor.1
- Integrarea achizițiilor și fuziunilormediu
Integrarea activelor obținute prin Ridgemar și Vital Energy ar putea depăși estimările, cu costuri suplimentare și întârzieri în obținerea economiilor de scară.1
- Incertitudinea estimărilor de rezerveridicat
Rezervele dovedite depind de ipoteze privind prețurile, producția și costurile. Dacă acestea se dovedesc inexacte, valoarea rezervelor și baza de împrumut ar putea fi reduse.1
- Costuri de inflație și tarifemediu
Creșterile de costuri pentru bunuri, servicii și personal ar putea reduce marjele dacă nu pot fi acoperite de prețurile de vânzare.12
- Accesul la finanțare și refinanțaremediu
Datoria cu dobânzi ridicate și scadențele apropiate ar putea face refinanțarea mai scumpă, dacă piețele de capital devin mai restrictive.12
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile petrolului rămân la niveluri ridicate, fluxul de numerar al companiei ar putea susține atât returnarea capitalului, cât și achizițiile noi.
- Portofoliul din Eagle Ford, cu operatori bine capitalizați, ar putea oferi producție stabilă și dezvoltare predictibilă pe termen lung.
- Integrarea reușită a activelor recent achiziționate ar putea crea economii și ar putea consolida poziția companiei în bazine.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile scad după perioada de volatilitate din 2026, veniturile și fluxul de numerar ar putea fi afectate rapid.
- Estimările de rezerve și valorile actualizate depind de ipoteze care pot diferi de realitate, ceea ce ar putea reduce capacitatea de împrumut.
- Inflația, tarifele și restricțiile de infrastructură ar putea crește costurile și ar putea limita producția în anumite zone.
De urmărit
- Evoluția prețurilor petrolului și gazelor, în contextul conflictului cu Iranul și al deciziilor OPEC+Q3 2026
- Progresul integrării activelor Vital Energy și Ridgemar și realizarea economiilor de scară2026
- Nivelul costurilor operaționale și al investițiilor de capital, în raport cu inflația și tarifelenext 10-K
- Evoluția datoriei, a scadențelor și a costului refinanțării, inclusiv emisiunea de obligațiuni convertibile din 2031Q3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (15 oct. 2026 · rezultate), 8-K (08 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Crescent se descrie ca o companie energetică diferențiată, care urmărește creșterea prin achiziții cu discipline de randament și returnarea constantă a capitalului. Portofoliul său cu durată lungă de viață combină producție stabilă cu un inventar de dezvoltare de înaltă calitate, concentrat în Eagle Ford, Permian Basin și Uinta Basin, cu accent principal pe Eagle Ford.12 Compania deține și drepturi de minerale și de royalty în principalele bazine petroliere și de gaze din SUA, operate în majoritate de companii mari și bine capitalizate.1
Structura societară s-a simplificat în aprilie 2025, prin eliminarea structurii Up-C, astfel încât toți acționarii comuni dețin acum acțiuni de clasa A.1 În același an, compania a integrat activele obținute prin achiziția Ridgemar și fuziunea cu Vital Energy, iar vechiul său sistem de datorie a fost reorganizat prin oferte de schimb și emisiuni noi de obligațiuni.1
Segmente
Producție de petrol și gaze în Eagle Ford
Eagle Ford este zona de bază a activității, unde compania își concentrează dezvoltarea și cea mai mare parte a producției, operând împreună cu operatori mari și bine capitalizați.12
Piața în context
Piața pentru petrol, gaze naturale și LGN este descrisă de sursele oficiale ca volatilă, cu prețuri influențate de conflicte geopolitice, de deciziile OPEC+ și de cererea globală. Tensiunile legate de Strâmtoarea Ormuz au ridicat prețul petrolului peste 100 USD pe baril în anumite momente din 2026, ceea ce arată amplitudinea variațiilor.2
Pentru rezervele dovedite, compania folosește un preț mediu pe 12 luni, care poate diferi de curbele forward pe cinci ani. Asta înseamnă că valoarea actualizată a rezervelor nu reprezintă neapărat valoarea lor de piață, iar cititorul trebuie să fie precaut în interpretarea acestor cifre.1
Tendințe
- Volatilitate geopolitică ridicatămixt
Conflictele din Ucraina, Orientul Mijlociu și, din februarie 2026, cu Iranul au creat riscuri de aprovizionare și prime de risc în prețurile energiei. Dacă tensiunile persistă, veniturile ar putea beneficia de prețuri mai mari, dar și de incertitudini suplimentare pentru planificare.12
- Inflație și costuri operaționalevânt din față
Presiunile inflaționiste și tarifele noi pot crește costurile bunurilor, serviciilor și forței de muncă din industrie. Dacă prețurile petrolului nu acoperă aceste creșteri, marjele operaționale ar putea scădea.12
- Politica monetară și costul capitaluluivânt din față
Rata dobânzii de referință a rămas constantă în 2026, după reducerile din anii anteriori. Costul finanțării ar putea influența atât investițiile, cât și strategia de achiziții a companiei.2
- Consolidare prin achizițiimixt
Strategia de creștere prin achiziții ar putea deschide oportunități, dacă sunt identificate active atractive la prețuri acceptabile. Integrarea însă rămâne costisitoare și complexă, iar eșecul ei ar putea afecta rezultatele.1
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenți directi. Compania operează alături de mai mulți operatori mari și bine capitalizați din bazinele în care își desfășoară activitatea, iar competiția se manifestă mai ales pentru active, forță de muncă și servicii petroliere.1
Piața de achiziții și accesul la infrastructura de transport sunt zone de concurență indirectă. Capacitatea altor producători de a absorbi active și de a contracta transportul poate influența atât prețurile de achiziție, cât și costurile operaționale ale companiei.12
- Operatori mari și bine capitalizați din Eagle Ford
Sursele menționează operatori mari în bazinele Crescent, fără a-i numi. Aceștia concurează pentru active și servicii.
- Operatori din Permian Basin
Activitatea din Permian este menționată ca parte a portofoliului, fără nominalizarea altor companii concurente.
- Operatori din Uinta Basin
Restricțiile din infrastructura de transport din Uinta afectează toți operatorii din zonă, inclusiv compania.
- Furnizori de servicii petroliere
Cererea concurentă pentru servicii și echipamente poate influența costurile de dezvoltare și de producție.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Intel Announces The GPU D Series For Crescent IslandPhoronix · 12 oct. 2026 · EN
- Devon to Sell Shale Oil Assets to Crescent for $4.2 BillonBloomberg Markets · 08 oct. 2026 · EN
- Intel Media Driver 2026Q3 Introduces Crescent Island SupportPhoronix · 30 sept. 2026 · EN
- AI Bug Fixes, Crescent Island Power Brake & Nouveau Fixes For Linux 7.3-rc5 DRMPhoronix · 26 sept. 2026 · EN
- Iran Red Crescent urges ICC probe into deadly US strike on wedding partyAl Jazeera — World · 03 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 12 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 oct. 2026Acord material · Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iul. 2026Rezultate financiare
- Raport curent22 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Crescent Energy Company · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Crescent Energy Company · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.