olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Castellum, Inc. CTM

Services-Management Consulting Services · SIC 8742 · Verticală: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

0,49USD+2,08 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Castellum este o companie de servicii tehnologice care lucrează în principal pentru guvernul SUA, în domeniile securității cibernetice, războiului electronic, dezvoltării software și operațiunilor informaționale. Compania a raportat o creștere a veniturilor din primul semestru din 2026 și un portofoliu de contracte de peste 271 milioane USD, ceea ce o face relevantă pentru investitorii atenți la bugetele de apărare, deși profitabilitatea rămâne o întrebare deschisă, cu pierderi nete încă prezente.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Castellum, Inc. (CTM) costa 0,49 USD (+2,08 % într-o zi), cu capitalizare 46,4 mil USD, beta 1,63, interval pe 52 de săptămâni 0,48–1,23 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 13,9 mil USD (−1,1 % an/an), profit net de -1,0 mil USD, EPS diluat -0,01 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
46,4 mil USD
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,02 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-4,48 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,63
Volatilitate (1 an) 69 %
Interval 52 săpt.
0,481,23

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,46 – 0,64
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 33,8 %
SMA 50 / 200
0,59 / 0,71
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−21,5 %−1,1 %−20,4 pp—
3 luni−37,7 %−0,5 %−37,2 pp—
6 luni−29,2 %+4,4 %−33,6 pp—
De la început de an−45,7 %+12,3 %−58,1 pp—
1 an−62,6 %+13,5 %−76,1 pp−20,9 %
3 ani+26,6 %+76,4 %−49,8 pp−29,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−61,3 %
05 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−92,3 %
15 dec. 2022 → 07 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
13,9 mil USD
−1,1 % an/an
Profit net
-1,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,01
indisponibil an/an
netă / operațională
-7,4 % / -7,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri11,6 mil10,3 mil11,7 mil14,0 mil14,6 mil12,6 mil14,3 mil13,9 mil
Costul vânzărilor6,7 mil6,2 mil7,1 mil9,0 mil9,1 mil8,3 mil9,2 mil9,1 mil
Profit brut5,0 mil4,1 mil4,6 mil5,1 mil5,5 mil4,3 mil5,1 mil4,7 mil
Profit operațional-1,4 mil-1,6 mil-1,5 mil-383,5 mii445,3 mii-1,4 mil-698,0 mii-1,1 mil
Amortizare și depreciere556,5 mii ≈496,6 mii378,2 mii372,0 mii ≈374,3 mii ≈374,4 mii325,0 mii324,3 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile181,5 mii100,1 mii28,7 mii126,1 mii69,6 mii-28,7 mii00
Profit înainte de impozit-1,5 mil-2,7 mil-1,1 mil-397,9 mii522,1 mii-1,2 mil-344,6 mii-989,6 mii
Impozit pe profit-257,5 mii71,1 mii74,3 mii-75,8 mii106,7 mii102,8 mii6,7 mii36,9 mii
Profit net-1,3 mil-2,7 mil-1,2 mil-322,1 mii415,4 mii-1,3 mil-351,3 mii-1,0 mil
EPS diluat-0,02-0,05 ≈-0,010,000,00-0,01 ≈0,00-0,01
Flux de numerar operațional742,2 mii ≈-394,4 mii-2,5 mil214,2 mii ≈1,0 mil ≈-661,7 mii1,3 mil1,1 mil ≈
Investiții (capex)3,3 mii ≈0097,2 mii ≈44,7 mii ≈9,8 mii9,7 mii17,5 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri13,3 mil25,1 mil42,2 mil45,2 mil44,8 mil52,9 mil
Venituri an/anindisponibil+87,9 %+68,3 %+7,2 %−1,1 %+18,1 %
Profit net-2,7 mil-7,5 mil-14,9 mil-17,8 mil-10,0 mil-2,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,17-0,41-0,55-0,38-0,18-0,03
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-20,3 %-30,1 %-35,3 %-39,3 %-22,3 %-4,5 %
Flux de numerar liber1,0 mil-1,4 mil900,9 mii-2,3 mil1,1 mil-2,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
14,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
35,8 mil USD
Active totale
41,9 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,40x
ROE
-8,6 %
ROA
-6,0 %
Marja FCF
-4,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
45,2 mil
2024
44,8 mil
2025
52,9 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
26,6 mil
2024
26,5 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
18,7 mil
2024
18,3 mil
2025
19,4 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-16,7 mil
2024
-7,2 mil
2025
-2,8 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,5 mil
2024
2,2 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-14,1 mil ≈
2024
-5,0 mil ≈
2025
-1,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,4 mil
2024
209,6 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-19,1 mil
2024
-9,9 mil
2025
-2,2 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,3 mil
2024
68,0 mii
2025
208,0 mii

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-17,8 mil
2024
-10,0 mil
2025
-2,4 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,38
2024
-0,18
2025
-0,03

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
47,2 mil
2024
55,3 mil
2025
93,0 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,8 mil
2024
12,3 mil
2025
14,9 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
6,9 mil
2024
5,5 mil
2025
8,2 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Active curente
2023
9,5 mil
2024
18,9 mil
2025
24,6 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
310,2 mii
2024
156,1 mii
2025
231,1 mii

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,7 mil
2024
10,7 mil
2025
10,7 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
9,0 mil
2024
6,8 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Active totale
2023
30,1 mil
2024
37,8 mil
2025
41,9 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
785,0 mii
2024
1,1 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
8,1 mil
2024
8,0 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Datorii curente
2023
8,0 mil
2024
9,8 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
17,2 mil
2024
17,7 mil
2025
6,2 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
12,9 mil †
2024
20,2 mil †
2025
35,8 mil †

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-2,3 mil
2024
1,1 mil
2025
-1,9 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
18,3 mii
2024
3,3 mii
2025
151,7 mii

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-2,3 mil ≈
2024
1,1 mil ≈
2025
-2,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-441,0 mii
2024
221,4 mii
2025
-159,8 mii

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-104,6 mii
2024
9,1 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
31,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-288,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
35,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-66,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
81,7 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
2,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
54 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
22 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
46,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
17,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,49 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 46,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
46,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 740derivat 70

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4,1 %39 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,8 %65 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-66,9x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,7x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,6 %70 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial65/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial39/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial70/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CASTELLUM, INC. (CTM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 52,9 mil USD în 2025; creștere an/an 18,1 %; marjă netă -4,1 %; ROE -6,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 4,7x
  • Randament FCF: 5,6 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -66,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Management Consulting Services (SIC 8742) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 33 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,5x
P/S
0,8x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−49,8 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−56,5 %)
ROE
-6,8 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−331,6 %)
Marja netă
-4,1 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−422,7 %)
Marja EBIT
-4,9 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−593,6 %)
Venituri an/an
18,1 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+1.562,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation10,5 mld13,770,0 %7,1 %−6,4 %+6 % / −29 %
GGenpact Limited6,9 mld12,122,4 %11,1 %+6,6 %−7 % / +20 %
FCNFti Consulting, Inc5,4 mld24,715,2 %5,9 %+2,4 %+22 % / −10 %
EXPOExponent, Inc.4,2 mld39,231,2 %17,7 %+4,2 %+21 % / +14 %
HURNHuron Consulting Group Inc.2,7 mld25,825,5 %6,1 %+11,7 %+5 % / +66 %
ASTHAstrana Health, Inc.2,2 mld48,35,1 %1,1 %+56,4 %+72 % / +19 %
ICFIICF International, Inc.1,7 mld20,18,6 %4,9 %−7,3 %+24 % / −31 %
BWMNBowman Consulting Group Ltd.744,2 mil105,32,9 %1,4 %+14,9 %+19 % / +39 %
ONTOnterris, Inc.566,4 mil—-2,5 %-1,4 %+19,3 %−37 % / −48 %
PPHCPublic Policy Holding Company, Inc.381,3 mil—-39,5 %-18,9 %+24,7 %indisponibil / indisponibil
HCKTHackett Group, Inc.329,4 mil19,020,7 %6,3 %−2,6 %−28 % / −40 %
IIIInformation Services Group Inc.289,5 mil25,212,7 %4,7 %−1,2 %+13 % / +46 %
AERTAeries Technology, Inc.282,0 mil20,9—3,6 %−0,3 %+35 % / −68 %
RMRRmr Group Inc.250,5 mil12,68,7 %3,1 %−22,0 %+10 % / −30 %
SUPXSuperx Ai Technology Limited209,8 mil—-101,8 %-527,7 %+1.878,6 %−84 % / indisponibil
TSSITss, Inc.193,3 mil14,132,0 %7,4 %+65,9 %−29 % / +1.976 %
GRNQGreenpro Capital Corp.122,4 mil—-26,8 %-169,6 %−40,7 %−57 % / −19 %
AUCAtif Holdings Limited109,4 mil—-90,5 %-723,7 %−74,7 %−12 % / −70 %
ROMARoma Green Finance Limited101,0 mil—-44,2 %-287,8 %−22,2 %+138 % / indisponibil
RTBRTB Digital, INC.92,6 mil—-141,9 %-198,5 %−38,7 %−49 % / −94 %
MHHMastech Digital, Inc.74,9 mil71,01,3 %0,7 %−3,8 %−21 % / −27 %
EGGEnigmatig Ltd64,8 mil268,06,3 %12,6 %+12,2 %+40 % / indisponibil
CTMCastellum, Inc.46,4 mil—-6,8 %-4,1 %+18,1 %−63 % / +27 %
ACCLAcco Group Holdings Limited34,9 mil119,07,0 %5,6 %+5,8 %−38 % / indisponibil
INTJIntelligent Group Limited33,5 mil—-23,5 %-98,3 %−9,0 %−72 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Castellum este o companie de servicii tehnologice care lucrează în principal pentru guvernul SUA, în domeniile securității cibernetice, războiului electronic, dezvoltării software și operațiunilor informaționale. Compania a raportat o creștere a veniturilor din primul semestru din 2026 și un portofoliu de contracte de peste 271 milioane USD, ceea ce o face relevantă pentru investitorii atenți la bugetele de apărare, deși profitabilitatea rămâne o întrebare deschisă, cu pierderi nete încă prezente.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un bilanț fără datorii pe termen lung și lichidități care i-au permis să finanțeze activitatea din fluxul de numerar operațional în primul semestru din 2026 3.
    • Portofoliul de contracte și backlog-ul oferă vizibilitate pe mai mulți ani, cu o parte semnificativă a veniturilor din contracte multianuale cu clienți guvernamentali 3.
    • Relațiile consolidate cu agențiile guvernamentale și expertiza în războiul electronic și securitatea cibernetică sunt greu de replicat pentru noi intrați 1.

    Puncte slabe

    • Compania are o dependență mare de un număr mic de contracte guvernamentale, iar o parte mare din venituri provine de la câteva programe 1.
    • Rezultatele financiare arată pierderi nete și un EBITDA ajustat foarte redus în 2026, în parte din cauza investițiilor în dezvoltare de afaceri și achiziții 3.
    • Istoricul de achiziții și diluarea prin emisiuni de acțiuni au crescut numărul de acțiuni în circulație, ceea ce poate afecta rentabilitatea per acțiune 1.

    Oportunități

    • Dacă portofoliul de oportunități se convertește în contracte, creșterea organică ar putea accelera, mai ales în segmentele de securitate cibernetică și modernizare navală 2.
    • Certificarea CMMC și poziția pe un contract-cadru al Marinei SUA ar putea deschide accesul la noi sarcini de lucru în logistică și modernizare IT 3.
    • Achizițiile selective de companii cu capabilități noi sau acces la clienți ar putea extinde compania, dacă evaluările rămân rezonabile 3.

    Amenințări

    • Reducerea sau întârzierea finanțării guvernamentale, inclusiv prin blocaje bugetare, poate amâna contractele și veniturile 2.
    • Concurența din partea contractorilor mari și a noilor intrați poate reduce șansele de câștig în licitațiile competitive 2.
    • Modificările reglementare și auditurile mai stricte pot crește costurile de conformitate și pot reduce veniturile recuperabile 2.

    Riscuri

    • Dependența de guvernridicat

      Aproape toate veniturile provin de la clienți guvernamentali, care pot denunța contractele oricând pentru convenienta lor, ceea ce poate afecta rapid veniturile 1.

    • Concentrarea pe câteva contracteridicat

      Un procent semnificativ din venituri provine de la câteva contracte mari, iar pierderea unuia dintre ele ar putea avea un impact material 1.

    • Pierderi nete și finanțaremediu

      Compania a raportat pierderi nete și a menționat că ar putea avea nevoie de capital suplimentar pentru planul de achiziții, ceea ce ar putea genera diluare 1.

    • Întârzieri bugetaremediu

      Întârzierile în procesul bugetar al guvernului federal pot amâna comenzile și recunoașterea veniturilor din backlog 2.

    • Reglementări și audituriscăzut

      Cadrul de reglementare este complex, iar nerespectarea regulilor de achiziții guvernamentale poate atrage amenzi sau excluderea de la contracte 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Veniturile din primul semestru au crescut, iar conducerea anticipează un an record ca venituri, sprijinit de backlog-ul consolidat și de ramp-up-ul contractelor câștigate în 2025 3.
    • Bilanțul fără datorii și lichiditățile existente oferă flexibilitate pentru investiții în creștere fără a depinde de finanțare externă costisitoare 3.
    • Dacă portofoliul de oportunități se transformă în contracte noi și achizițiile adaugă capabilități, compania ar putea reduce dependența de câteva programe mari 2.

    Ce ar strica teza

    • Compania continuă să raporteze pierderi nete, iar EBITDA ajustat a scăzut în trimestrul al doilea, ceea ce ar putea indica presiune asupra marjelor dacă investițiile nu aduc venituri suficiente 3.
    • Dependența aproape totală de finanțarea guvernamentală și posibilitatea de denunțare a contractelor înseamnă că un blocaj bugetar sau o schimbare de prioritate ar putea afecta rapid rezultatele 1.
    • Concurența cu contractori mult mai mari și cu resurse superioare poate limita câștigurile din licitații și poate apăsa asupra marjelor 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a backlog-ului față de estimarea de an recordQ3 2026
    • Marja brută și nivelul EBITDA ajustat pe măsură ce investițiile în dezvoltare de afaceri produc efecteQ4 2026
    • Conversia portofoliului de oportunități în contracte noi2027
    • Eventualele achiziții și modul în care sunt finanțatenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Castellum se prezintă drept o companie de tehnologie și soluții care urmărește să contribuie la provocările de securitate națională ale Statelor Unite 1. Serviciile acoperă analiza informațiilor, dezvoltarea și ingineria software, managementul programelor, planificarea strategică și misiunile, securitatea informațiilor, securitatea cibernetică și analiza datelor 1. Clienții principali sunt agențiile și departamentele guvernului federal american, iar o parte din activitate se desfășoară și pentru state, autorități locale și clienți comerciali 1.

    Compania susține că a finalizat șapte achiziții din 2019 și că urmărește în continuare consolidarea prin achiziții care adaugă capabilități, acces la clienți sau contracte-cadru noi 1. Totodată, Castellum consideră că a construit un portofoliu de oportunități calificate, valoarea acestuia fiind de 953.5 milioane USD la 30 iunie 2026 2. Compania precizează însă că nu există nicio garanție că acest portofoliu se va transforma în venituri 1.

    Modelul de venituri se bazează pe contracte cu guvernul, de tip cost plus taxă fixă, preț fix ferm sau tarif orar plus materiale, iar majoritatea contractelor sunt anuale, cu opțiuni de reînnoire 1. Contractele de tip timp și materiale au reprezentat o parte din venituri, iar guvernul poate denunța contractele pentru convenienta sa 1.

    Segmente

    Servicii digitale și IT

    Această direcție include modernizarea aplicațiilor, a infrastructurii și a proceselor din agenții, precum și servicii IT securizate, metodologii Agile și DevSecOps și sprijin pentru autorizarea sistemelor 1. Este segmentul cel mai legat de bugetele civile și de modernizarea digitală a guvernului 1.

    C4ISR, cibernetică și spațiu

    Castellum dezvoltă soluții de război electronic, cibernetice și de contracarare a aeronavelor fără pilot, precum și sisteme de comunicații și senzori pentru misiuni de informații, supraveghere și recunoaștere 1. Contractele cu Marina SUA pentru sisteme aeriene și navale, care reprezintă o parte importantă a veniturilor, se încadrează în acest domeniu 1.

    Inginerie și sprijin pentru misiuni

    Activitatea include integrarea, modernizarea și întreținerea platformelor, inginerie de sisteme, simulare și planificarea și sprijinul operațiunilor informaționale pentru comandamentele militare 1. Compania oferă și servicii lingvistice și de consultanță culturală pentru misiuni de comunicare 1.

    Piața în context

    Piața principală este cea a cheltuielilor de apărare și securitate națională din SUA, unde compania are relații consolidate cu agențiile federale 1. Compania notează că bugetele pentru aceste misiuni sunt de așteptat să rămână susținute, dar dezbaterile privind prioritățile bugetare și plafoanele de cheltuieli pot schimba calendarul contractelor 1. Un blocaj bugetar sau o întârziere a finanțării ar putea amâna semnarea de noi contracte 2.

    Din punct de vedere al veniturilor, rezultatele trimestriale arată că dinamica poate fi neuniformă, deoarece momentul recunoașterii veniturilor depinde de ramp-up-ul contractelor și de finalizarea unor lucrări 3. Compania spune că dezvoltarea veniturilor se va baza pe conversia portofoliului în venituri organice și pe achiziții selective 3.

    Tendințe

    • Presiunea asupra cheltuielilor guvernamentalevânt din față

      Deficitele bugetare și datoria publică cresc presiunea asupra guvernului federal să reducă cheltuielile, ceea ce ar putea întârzia comenzile sau reduce volumul de sarcini noi 2. Efectul poate fi negativ pentru companie dacă finanțarea se reduce sau dacă autoritățile consolidează achizițiile în contracte mai mari 2.

    • Prioritate pentru securitate cibernetică și analiză avansatăvânt din spate

      Compania menționează că cheltuielile guvernamentale pentru securitate cibernetică, comandă și control, informații și analiză avansată cresc 2. Certificarea CMMC de nivel 2 obținută în 2026 poate deschide accesul la programe care impun această cerință 3.

    • Consolidarea contractelor și a achizițiilorvânt din față

      Guvernul consolidează contractele mici în contracte mai mari, ceea ce poate limita oportunitățile de a reconcura contractele existente dacă Castellum nu deține contractul-cadru 2. Compania poate deveni mai puțin competitivă pentru lucrări care sunt atribuite pe bază de cost minim 2.

    • Reglementări și audituri guvernamentale mai strictemixt

      Creșterea controalelor, a auditurilor și a cerințelor de conformitate poate crește costurile și poate afecta modul în care sunt plătite serviciile 2. Modificările reglementare legate de remunerația executivilor din contracte cu prețuri flexibile ar putea reduce veniturile recuperabile 2.

    Poziția concurențială

    Castellum concurează cu contractori mari ai apărării și serviciilor guvernamentale, care au resurse financiare și experiență mult mai mari 1. Compania notează că în industrie este obișnuit ca aceiași concurenți să fie și parteneri sau subcontractori pe alte lucrări 1. Presiunea concurențială crește și din partea noilor intrați care profită de consolidarea pieței 2.

    • Northrop Grumman CorporationNOC

      Mare contractor de apărare menționat în sursă ca principal concurent, cu resurse financiare și active mult mai mari decât ale companiei.

    • CACI International, Inc.CACI

      Furnizor de servicii pentru guvernul SUA, numit în sursă drept concurent direct în servicii tehnologice și de apărare.

    • Peraton, Inc.

      Contractor guvernamental din domeniul IT și apărării, menționat în sursă printre competitorii principali.

    • Booz Allen Hamilton, Inc.BAH

      Firmă de consultanță și tehnologie pentru guvern, prezentă în aceleași domenii de cibernetică și analiză.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent29 oct. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent13 oct. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 sept. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent31 aug. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent31 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent02 iul. 2026
      Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent24 iun. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 iun. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Castellum, Inc. · 09 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Castellum, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Castellum, Inc. · 07 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.