olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
INCY INCY
Services-Commercial Physical & Biological Research · SIC 8731 · Verticală: Services-Commercial Physical & Biological Research (SIC 8731)
Incyte este o companie biofarmaceutică globală, axată pe hematologie, oncologie și inflamație și autoimunitate. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile totale au fost de 1.67 miliarde USD, iar vânzările nete totale de 1.49 miliarde USD, în creștere cu 40% față de anul precedent, dar creșterea include un beneficiu unic, nemonetar, de 246 milioane USD legat de Opzelura. Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat la 5.130-5.260 milioane USD vânzări nete.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea INCY (INCY) costa 122,85 USD (+4,47 % într-o zi), cu capitalizare 25,0 mld USD, P/E 65,2 pe un EPS diluat de 1,88 USD în ultimele 12 luni, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 90,30–129,93 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,6 mld USD (+14,0 % an/an), profit net de -784,8 mil USD (−285,0 % an/an), EPS diluat -3,86 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 108,42 – 121,96
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 11,7 %
- SMA 50 / 200
- 119,99 / 108,29
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,36 / -0,76
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,6 % | −1,1 % | +8,7 pp | — |
| 3 luni | +2,5 % | −0,5 % | +3,0 pp | — |
| 6 luni | +23,0 % | +4,4 % | +18,6 pp | — |
| De la început de an | +24,4 % | +12,3 % | +12,1 pp | — |
| 1 an | +19,4 % | +13,5 % | +5,8 pp | +10,9 % |
| 3 ani | +124,0 % | +76,4 % | +47,6 pp | −23,9 % |
| 5 ani | +81,0 % | +63,7 % | +17,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | 1,6 mld |
| Costul vânzărilor | 88,5 mil | 73,2 mil | 78,8 mil | 99,0 mil | 121,2 mil | 104,5 mil | 105,0 mil | 108,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 466,0 mil | 437,3 mil | 494,9 mil | 506,6 mil | 611,4 mil | 515,9 mil | 517,0 mil | 1,8 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 326,7 mil | 325,7 mil | 331,0 mil | 329,1 mil | 390,4 mil | 328,1 mil | 351,7 mil | 364,3 mil |
| Profit operațional | 301,5 mil | 205,2 mil | 530,3 mil | 443,5 mil | 335,9 mil | 301,1 mil | 697,9 mil | -708,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 22,7 mil | 22,4 mil | 22,9 mil ≈ | 24,0 mil ≈ | 24,0 mil | 23,8 mil | 26,5 mil ≈ | 24,2 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 419,0 mii | 660,0 mii | 594,0 mii | 592,0 mii | 582,0 mii | 569,0 mii | 582,0 mii | 605,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 313,7 mil | 234,2 mil | 558,0 mil | 482,3 mil | 389,9 mil | 343,6 mil | 751,5 mil | -688,8 mil |
| Impozit pe profit | 112,5 mil | 76,0 mil | 153,0 mil | 58,1 mil | 90,7 mil | 40,3 mil | 165,9 mil | 96,0 mil |
| Profit net | 201,2 mil | 158,2 mil | 405,0 mil | 424,2 mil | 299,3 mil | 303,3 mil | 585,6 mil | -784,8 mil |
| EPS diluat | 0,97 ≈ | 0,80 | 2,04 | 2,11 | 1,46 ≈ | 1,47 | 2,81 | -3,86 |
| Flux de numerar operațional | 381,2 mil | 266,1 mil | 44,7 mil ≈ | 559,4 mil ≈ | 543,3 mil | 369,4 mil | 507,7 mil ≈ | -675,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 33 trimestre (min 13,3, mediană 42,6, max 10.845,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | 3,7 mld | 4,2 mld | 5,1 mld |
| Venituri an/an | +22,5 % | +14,7 % | +23,5 % | +12,0 % | +13,7 % | +8,9 % | +14,8 % | +21,2 % |
| Profit net | 109,5 mil | 446,9 mil | -295,7 mil | 948,6 mil | 340,7 mil | 597,6 mil | 32,6 mil | 1,3 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +308,2 % | −166,2 % | indisponibil | −64,1 % | +75,4 % | −94,5 % | +3.845,0 % |
| EPS diluat | 0,51 | 2,05 | -1,36 | 4,27 | 1,52 | 2,65 | 0,15 | 6,41 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +302,0 % | −166,3 % | indisponibil | −64,4 % | +74,3 % | −94,3 % | +4.173,3 % |
| netă % | 5,8 % | 20,7 % | -11,1 % | 31,8 % | 10,0 % | 16,2 % | 0,8 % | 25,0 % |
| Flux de numerar liber | 262,7 mil | 632,6 mil | -312,0 mil | 568,5 mil | 892,1 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,1 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 5,2 mld USD
- Active totale
- 7,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,32x
- ROE
- 29,9 %
- ROA
- 20,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | 3,7 mld | 4,2 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 131,3 mil | 151,0 mil | 207,0 mil | 255,0 mil | 312,1 mil | 372,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,5 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 3,4 mld ≈ | 3,9 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 2,6 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 516,9 mil | 739,6 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -263,7 mil | 585,8 mil | 579,4 mil | 620,5 mil | 61,4 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 51,8 mil | 57,8 mil | 67,9 mil | 82,7 mil | 89,2 mil | 93,3 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -211,9 mil ≈ | 643,6 mil ≈ | 647,3 mil ≈ | 703,2 mil ≈ | 150,6 mil ≈ | 1,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,2 mil | 1,9 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,3 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -232,2 mil | 570,4 mil | 529,1 mil | 834,2 mil | 316,6 mil | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 63,5 mil | -378,1 mil | 188,5 mil | 236,6 mil | 284,0 mil | 377,8 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit net | -295,7 mil | 948,6 mil | 340,7 mil | 597,6 mil | 32,6 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,36 | 4,27 | 1,52 | 2,65 | 0,15 | 6,41 | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 218,1 mil | 222,1 mil | 224,0 mil | 225,9 mil | 210,5 mil | 200,7 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 225,9 mil
- 2024
- 210,5 mil
- 2025
- 200,7 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,5 mld | 2,1 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 1,7 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 16,4 mil | 27,9 mil | 42,0 mil | 63,0 mil | 58,9 mil | 101,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,4 mld | 3,1 mld | 4,1 mld | 4,6 mld | 3,2 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 559,6 mil | 723,9 mil | 739,3 mil | 751,5 mil | 763,4 mil | 730,9 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 155,6 mil | 155,6 mil | 155,6 mil | 155,6 mil | 155,6 mil | 133,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,6 mld | 4,9 mld | 5,8 mld | 6,8 mld | 5,4 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 98,8 mil | 172,1 mil | 277,5 mil | 109,6 mil | 197,5 mil | 209,9 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 631,2 mil | 854,3 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 949,7 mil | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,6 mld † | 3,8 mld † | 4,4 mld † | 5,2 mld † | 3,4 mld † | 5,2 mld † | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -124,6 mil | 749,5 mil | 969,9 mil | 496,5 mil | 335,3 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 187,4 mil | 181,0 mil | 77,8 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 07 feb. 2023verificat |
| Flux de numerar liber | -312,0 mil ≈ | 568,5 mil ≈ | 892,1 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 07 feb. 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -269,0 mil | -207,7 mil | -78,5 mil | -207,7 mil | 157,5 mil | -102,6 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 71,7 mil | 6,2 mil | -794,0 mii | -20,0 mil | -2,0 mld | 101,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 2,0 mld | 0 | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -207,7 mil
- 2024
- 157,5 mil
- 2025
- -102,6 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
- 2023
- -20,0 mil
- 2024
- -2,0 mld
- 2025
- 101,0 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 25,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 64,46 – 100,24 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E64,46 – 100,24 (Mijloc 68,59)3 firme folosite · multiplul median 36,4x · quartile 34,2x – 53,2xICLR, IQV, MEDP
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,7 % | 82 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,8 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 61,6 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 268,0x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,8x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 65,2x | 60 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial82/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
INCYTE CORPORATION (INCY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,1 mld USD în 2025; creștere an/an 21,2 %; marjă netă 6,7 %; ROE 7,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 64,46–100,24 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 68,59 USD, prețul de 122,85 USD lasă un potențial de -44,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -79,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 6,7 %
- CAGR venituri 3 ani: 14,8 %
- CAGR EPS 3 ani: 61,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 268,0x
- Lichiditatea curentă: 3,8x
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Commercial Physical & Biological Research (SIC 8731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IQVIqvia Holdings Inc. | 43,5 mld | 32,0 | 21,7 % | 8,1 % | +5,9 % | +15 % / +23 % |
| INCYIncyte Corporation | 25,0 mld | 65,2 | 7,8 % | 6,7 % | +21,2 % | +19 % / +124 % |
| MEDPMedpace Holdings, Inc. | 18,4 mld | 36,4 | 117,9 % | 18,2 % | +20,0 % | +11 % / +143 % |
| CRLCharles River Laboratories International, Inc. | 15,6 mld | 385,5 | 1,2 % | 1,0 % | −0,9 % | +83 % / +66 % |
| ICLRICON plc | 15,6 mld | 70,0 | 2,5 % | 2,8 % | +0,8 % | +10 % / −24 % |
| ABSIAbsci Corp | 1,8 mld | — | -57,7 % | -7.756,4 % | −38,2 % | +231 % / +528 % |
| OABIOmniab, Inc. | 755,6 mil | — | -16,5 % | -108,1 % | −29,3 % | +186 % / +18 % |
| NRCNRC Health | 574,5 mil | 95,9 | 248,1 % | 4,5 % | −4,0 % | +59 % / −35 % |
| ONMDOnemednet Corporation | 269,2 mil | — | — | -584,2 % | +111,4 % | −75 % / −89 % |
| MXCTMaxCyte, Inc. | 143,5 mil | — | -20,4 % | -114,8 % | −14,5 % | −21 % / −71 % |
| BIAFbioAffinity Technologies, Inc. | 23,7 mil | — | -1.860,2 % | -257,3 % | −34,2 % | −87 % / −100 % |
| ISPCiSpecimen Inc. | 2,1 mil | — | -968,5 % | -2.449,0 % | −79,2 % | −95 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INCY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 84,25 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 148,27 Randament total 21 % · Pe an 21 % | 222,42 Randament total 81 % · Pe an 81 % |
| 3 ani | 99,64 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 195,54 Randament total 59 % · Pe an 17 % | 319,43 Randament total 160 % · Pe an 38 % |
| 5 ani | 117,84 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 257,88 Randament total 110 % · Pe an 16 % | 458,75 Randament total 273 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 48,89
- Marja netă± 34,22
- Creșterea anuală a veniturilor± 25,56
- Diluare anuală± 2,88
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Incyte este o companie biofarmaceutică globală, axată pe hematologie, oncologie și inflamație și autoimunitate. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile totale au fost de 1.67 miliarde USD 3, iar vânzările nete totale de 1.49 miliarde USD 3, în creștere cu 40% față de anul precedent, dar creșterea include un beneficiu unic, nemonetar, de 246 milioane USD legat de Opzelura 3. Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat la 5.130-5.260 milioane USD vânzări nete 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu comercial diversificat, în care fiecare produs marketat a contribuit la creștere în al doilea trimestru din 2026 3.
- Poziția de cash este solidă, iar compania are capacitatea de a finanța dezvoltarea și achizițiile 3.
- Compania deține drepturi globale exclusive pentru tafasitamab și mai multe programe în Faza 3 12.
Puncte slabe
- Dependența de JAKAFI rămâne ridicată, iar veniturile din acest produs au nevoie de protecție continuă împotriva concurenței 1.
- Creșterea trimestrială raportată include un efect unic nemonetar legat de Opzelura, ceea ce face dificilă compararea cu perioadele anterioare 3.
- Cheltuielile operaționale cresc mult pentru 2026, inclusiv costuri IPR&D legate de achiziții, ceea ce afectează rezultatele raportate 3.
Oportunități
- Lansările planificate și datele din Faza 3 pentru mai multe produse ar putea extinde veniturile în 2027 și ulterior 3.
- Latarcibart, dacă dovedește eficacitate în studiile Faza 3, ar putea deschide o piață nouă în tratamentul bolii von Willebrand 3.
- Aprobarea ruxolitinib XR pentru utilizare zilnică ar putea extinde folosirea produsului în mai multe scenarii terapeutice 23.
Amenințări
- Expirarea exclusivității pentru JAKAFI ar putea reduce semnificativ veniturile dacă nu sunt compensate de produse noi 1.
- Presiunea din partea asigurătorilor și a reglementărilor de preț ar putea limita accesul la produse și marjele 1.
- Eșecul unor studii clinice ar putea întârzia sau opri lansările planificate, cu impact asupra creșterii viitoare 12.
Riscuri
- Dependența de JAKAFIridicat
Veniturile companiei depind în mare măsură de un singur produs, iar o scădere a vânzărilor ar putea afecta grav activitatea 1.
- Expirarea exclusivitățiiridicat
Dacă exclusivitatea pentru JAKAFI expiră în 2028 fără compensare, veniturile ar putea scădea rapid 1.
- Presiunea asupra prețurilormediu
Reglementările guvernamentale și negocierile cu asigurătorii ar putea reduce prețurile și accesul la produse 1.
- Dependența de distribuitorimediu
Un număr limitat de farmacii specializate și distribuitori gestionează o parte importantă din vânzări, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele 1.
- Risc de dezvoltare clinicămediu
Rezultatele studiilor clinice sunt incerte, iar eșecul unui program important ar putea afecta strategia de creștere 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noile lansări și aprobările din 2026 și 2027 se concretizează, compania ar putea diversifica veniturile dincolo de JAKAFI.
- Creșterea vânzărilor produselor hematologice și oncologice ar putea continua, dacă cererea rămâne solidă pe toate produsele.
- Dacă latarcibart și programele din Faza 3 au succes, compania ar putea avea un avantaj în noi piețe terapeutice.
Ce ar strica teza
- Dacă expirarea exclusivității JAKAFI nu este compensată de produse noi, veniturile ar putea scădea semnificativ după 2028.
- Creșterea trimestrială raportată include un beneficiu unic, astfel că rezultatele viitoare ar putea fi mai modeste decât cifrele din trimestrul doi.
- Costurile mari pentru cercetare, dezvoltare și achiziții ar putea reduce profitabilitatea dacă programele eșuează.
De urmărit
- Rezultatele celor zece citiri de date clinice din a doua jumătate a anuluiSemestrul II 2026
- Decizia FDA pentru Monjuvi în DLBCL de primă linieQ1 2027
- Ghidajul de vânzări nete și cheltuieli actualizatQ3 2026
- Performanța Opzelura după efectul unic din trimestrul doiQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Incyte are sediul global în Wilmington, Delaware, cu centre de dezvoltare clinică și operațiuni comerciale în Morges (Elveția), Tokyo și Montreal 1. Compania se concentrează pe trei arii terapeutice: hematologie, oncologie și inflamație și autoimunitate 1. Portofoliul include produse aprobate precum JAKAFI, ICLUSIG, PEMAZYRE, OPZELURA, MONJUVI/MINJUVI, ZYNYZ și NIKTIMVO 1.
Compania își dezvoltă și pipeline-ul, inclusiv INCA033989 pentru ET și MF cu mutCALR, un program de Faza 3 înregistrat inițiat la mijlocul anului 2026 23. În 2026 a achiziționat latarcibart, un tratament pentru boala von Willebrand aflat în Faza 3 3. Veniturile din JAKAFI depind de o singură piață și de protecția de brevet 1.
Incyte își comercializează produsele în SUA printr-o forță de vânzare proprie și prin farmacii specializate și distribuitori 1. Pentru produsele licențiate în afara SUA, compania primește milestone-uri și royalty-uri de la parteneri, inclusiv Novartis pentru JAKAVI 1.
Segmente
Hematologie
Segmentul hematologic include JAKAFI, cel mai important produs al companiei, și Jakafi XR, aprobat în mai 2026 3. Vânzările nete Jakafi au fost de 817 milioane USD în trimestrul doi din 2026 3. Monjuvi/Minjuvi și Niktimvo completează portofoliul 13.
Piața în context
Compania activează în piețele farmaceutice, unde accesul la produse depinde de rambursare de către asigurători publici și privați 1. Presiunile de preț din partea plătitorilor și a managerilor de beneficii farmaceutice limitează accesul și marjele 1. Piața din UE are reguli de rambursare diferite pe fiecare țară 1.
Pentru JAKAFI, datele de pe piață sunt influențate de expirarea exclusivității în 2028 1. Dacă piața generică ar intra mai devreme, impactul asupra veniturilor ar putea fi semnificativ 12.
Tendințe
- Reforma Medicare Part Dvânt din spate
Modificările din Inflation Reduction Act au redus reducerile la vânzări pentru Medicare Part D din 2025, ceea ce a ajutat veniturile companiei 1.
- Presiunea asupra prețurilorvânt din față
Guvernele și asigurătorii caută reduceri de preț și restricționează accesul la medicamente, ceea ce ar putea afecta veniturile dacă continuă 1.
- Expirarea brevetului JAKAFIvânt din față
Expirarea exclusivității pentru JAKAFI este așteptată în 2028, iar lansările de produse noi trebuie să compenseze această pierdere 1.
- Extinderea în noi indicațiimixt
Aprobările recente pentru Monjuvi, Niktimvo și Zynyz sugerează că noile indicații pot susține creșterea din afara JAKAFI 3.
Poziția concurențială
Incyte concurează cu alți dezvoltatori de medicamente în hematologie, oncologie și dermatologie, iar sursele furnizate nu detaliază toți concurenții. Competiția include produse generice după expirarea brevetelor și terapii alternative 1.
Parteneri precum Novartis și Eli Lilly comercializează unele produse ale companiei în afara SUA sau cu royalty-uri, ceea ce creează și o formă de competiție și colaborare 1.
- NovartisNVS
Partener care comercializează JAKAVI în afara SUA și TABRECTA global 1.
- Eli Lilly and CompanyLLY
Partener care comercializează OLUMIANT la nivel mondial 1.
- Generic ruxolitinib manufacturers
Producători de generice ar putea intra pe piață după expirarea brevetelor pentru ruxolitinib 1.
- Alți dezvoltatori de terapii hematologice și oncologice
Companii care dezvoltă terapii concurente pentru aceleași indicații, fără detalii în sursele date 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- STAT+: Incyte pancreatic cancer medicine induces lasting tumor responses, company says at ESMOSTAT News · 26 oct. 2026 · EN
- How Is Incyte’s Stock Performance Compared to Other Biotech Stocks?Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- Profitable Biotech Incyte Forms Handle As Institutional Buyers Load Up On StockYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- Incyte Corporation (INCY) vs. Revolution Medicines (RVMD): Which Biotech Stock Offers the Better KRAS Opportunity?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 26 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial28 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iun. 2026Alte evenimente
- Raport curent09 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent08 iun. 2026Alte evenimente
- Convocare AGA (proxy)28 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / INCY · 10 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / INCY · 28 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / INCY · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.