olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Medpace Holdings, Inc. MEDP
Services-Commercial Physical & Biological Research · SIC 8731 · Verticală: Services-Commercial Physical & Biological Research (SIC 8731)
Medpace este o organizație de cercetare prin contract (CRO) care rulează studii clinice complete pentru firme biotehnologice și farmaceutice mici și medii. În Q3 2026 comenzile noi au depășit veniturile, conducerea și-a restrâns intervalul de ghidaj pentru venituri și a aprobat un nou program de răscumpărare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Medpace Holdings, Inc. (MEDP) costa 656,77 USD (−1,01 % într-o zi), cu capitalizare 18,4 mld USD, P/E 36,4 pe un EPS diluat de 18,03 USD în ultimele 12 luni, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 393,42–692,68 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 716,0 mil USD (+8,5 % an/an), profit net de 137,5 mil USD (+23,7 % an/an), EPS diluat 4,84 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 590,36 – 697,38
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 16,6 %
- SMA 50 / 200
- 621,39 / 530,06
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 13,81 / 14,25
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,8 % | −1,1 % | +6,9 pp | — |
| 3 luni | +11,7 % | −0,5 % | +12,2 pp | — |
| 6 luni | +53,9 % | +4,4 % | +49,5 pp | — |
| De la început de an | +16,9 % | +12,3 % | +4,6 pp | — |
| 1 an | +10,5 % | +13,5 % | −3,1 pp | +14,7 % |
| 3 ani | +139,5 % | +76,4 % | +63,1 pp | −23,9 % |
| 5 ani | +190,8 % | +63,7 % | +127,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 536,6 mil | 558,6 mil | 603,3 mil | 659,9 mil | 708,5 mil | 706,6 mil | 707,3 mil | 716,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 45,4 mil | 57,9 mil | 46,7 mil | 48,1 mil | 44,9 mil | 47,9 mil | 48,1 mil | 51,8 mil |
| Profit operațional | 125,4 mil | 113,5 mil | 126,3 mil | 141,8 mil | 153,3 mil | 141,5 mil | 146,8 mil | 165,5 mil |
| Profit înainte de impozit | 133,9 mil | 118,2 mil | 124,5 mil | 142,8 mil | 156,8 mil | 147,6 mil | 151,7 mil | 170,9 mil |
| Impozit pe profit | 16,9 mil | 3,6 mil | 34,3 mil | 31,7 mil | 21,7 mil | 23,7 mil | 30,3 mil | 33,4 mil |
| Profit net | 117,0 mil | 114,6 mil | 90,3 mil | 111,1 mil | 135,1 mil | 123,9 mil | 121,4 mil | 137,5 mil |
| EPS diluat | 3,67 ≈ | 3,67 | 3,10 | 3,86 | 4,66 ≈ | 4,28 | 4,25 | 4,84 |
| Flux de numerar operațional | 190,7 mil | 125,8 mil | 148,5 mil ≈ | 246,2 mil ≈ | 192,7 mil | 151,8 mil | 162,0 mil ≈ | 216,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,6 mil | 10,0 mil | 6,1 mil ≈ | 10,7 mil ≈ | 4,5 mil | 6,8 mil | 23,9 mil ≈ | 20,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 169,9 mil | 371,9 mil | 540,9 mil ≈ | 4,6 mil ≈ | 0 | 0 | 294,8 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 68 din propriul istoric de 41 trimestre (min 23,3, mediană 33,1, max 248,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 704,6 mil | 861,0 mil | 925,9 mil | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | +61,5 % | +22,2 % | +7,5 % | +23,4 % | +27,8 % | +29,2 % | +11,8 % | +20,0 % |
| Profit net | 73,2 mil | 100,4 mil | 145,4 mil | 181,8 mil | 245,4 mil | 282,8 mil | 404,4 mil | 451,1 mil |
| Profit net an/an | +87,1 % | +37,2 % | +44,7 % | +25,1 % | +34,9 % | +15,3 % | +43,0 % | +11,6 % |
| EPS diluat | 1,97 | 2,67 | 3,84 | 4,81 | 7,28 | 8,88 | 12,63 | 15,28 |
| EPS diluat an/an | +101,0 % | +35,5 % | +43,8 % | +25,3 % | +51,4 % | +22,0 % | +42,2 % | +21,0 % |
| netă % | 10,4 % | 11,7 % | 15,7 % | 15,9 % | 16,8 % | 15,0 % | 19,2 % | 17,8 % |
| Flux de numerar liber | 140,6 mil | 184,0 mil | 227,3 mil | 235,1 mil | 351,2 mil | 396,7 mil | 572,3 mil | 681,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 497,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 459,1 mil USD
- Active totale
- 2,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,74x
- ROE
- 70,2 %
- ROA
- 22,1 %
- Marja FCF
- 26,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 925,9 mil | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 92,2 mil | 108,4 mil | 131,4 mil | 161,4 mil | 180,2 mil | 197,6 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 167,0 mil | 198,6 mil | 278,7 mil | 336,8 mil | 446,9 mil | 534,9 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 168,5 mil | 201,9 mil | 282,9 mil | 335,7 mil | 475,9 mil | 542,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 23,1 mil | 20,0 mil | 37,5 mil | 52,9 mil | 71,5 mil | 91,3 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit net | 145,4 mil | 181,8 mil | 245,4 mil | 282,8 mil | 404,4 mil | 451,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,84 | 4,81 | 7,28 | 8,88 | 12,63 | 15,28 | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 37,7 mil | 37,7 mil | 33,7 mil | 31,8 mil | 32,0 mil | 29,5 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
- 2023
- 161,4 mil
- 2024
- 180,2 mil
- 2025
- 197,6 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
- 2023
- 31,8 mil
- 2024
- 32,0 mil
- 2025
- 29,5 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 277,8 mil | 461,3 mil | 28,3 mil | 245,4 mil | 669,4 mil | 497,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active curente | 473,7 mil | 690,9 mil | 334,0 mil | 593,8 mil | 1,0 mld | 989,6 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 85,0 mil | 93,2 mil | 109,8 mil | 120,6 mil | 123,6 mil | 131,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 662,4 mil | 662,4 mil | 662,4 mil | 662,4 mil | 662,4 mil | 662,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 46,5 mil | 41,4 mil | 38,0 mil | 35,8 mil | 34,4 mil | 33,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 26,6 mil | 25,7 mil | 33,1 mil | 31,9 mil | 32,5 mil | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 50,0 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 13 feb. 2024verificat |
| Datorii curente | 440,1 mil | 557,2 mil | 803,5 mil | 925,1 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 584,9 mil | 707,0 mil | 966,1 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 805,8 mil † | 952,9 mil † | 386,4 mil † | 559,0 mil † | 825,5 mil † | 459,1 mil † | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 35,8 mil
- 2024
- 34,4 mil
- 2025
- 33,4 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 258,7 mil | 263,3 mil | 388,1 mil | 433,4 mil | 608,8 mil | 713,2 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 31,3 mil | 28,3 mil | 36,9 mil | 36,6 mil | 36,5 mil | 31,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 227,3 mil ≈ | 235,1 mil ≈ | 351,2 mil ≈ | 396,7 mil ≈ | 572,3 mil ≈ | 681,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -31,2 mil | -31,4 mil | -38,7 mil | -34,6 mil | -28,3 mil | -31,1 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -82,3 mil | -44,5 mil | -775,8 mil | -182,6 mil | -154,0 mil | -860,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 98,3 mil | 62,1 mil | 847,8 mil | 144,0 mil | 169,9 mil | 917,4 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -34,6 mil
- 2024
- -28,3 mil
- 2025
- -31,1 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
- 2023
- -182,6 mil
- 2024
- -154,0 mil
- 2025
- -860,4 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 18,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 877,05 – 1.219,65 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E877,05 – 1.219,65 (Mijloc 1.176,36)3 firme folosite · multiplul median 65,2x · quartile 48,6x – 67,6xICLR, INCY, IQV
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 18,2 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 128,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 20,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 28,0 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 3 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 36,4x | 80 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,6 % | 45 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare65/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Medpace Holdings, Inc. (MEDP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an 20,0 %; marjă netă 18,2 %; ROE 117,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 877,05–1 219,65 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 176,36 USD, prețul de 656,77 USD lasă un potențial de 79,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 44,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 18,2 %
- Conversia profitului în FCF: 128,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 20,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 28,0 %
- P/E (TTM): 36,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Commercial Physical & Biological Research (SIC 8731) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IQVIqvia Holdings Inc. | 43,5 mld | 32,0 | 21,7 % | 8,1 % | +5,9 % | +15 % / +23 % |
| INCYIncyte Corporation | 25,0 mld | 65,2 | 7,8 % | 6,7 % | +21,2 % | +18 % / +126 % |
| MEDPMedpace Holdings, Inc. | 18,4 mld | 36,4 | 117,9 % | 18,2 % | +20,0 % | +10 % / +140 % |
| CRLCharles River Laboratories International, Inc. | 15,6 mld | 385,5 | 1,2 % | 1,0 % | −0,9 % | +83 % / +66 % |
| ICLRICON plc | 15,6 mld | 70,0 | 2,5 % | 2,8 % | +0,8 % | +10 % / −24 % |
| ABSIAbsci Corp | 1,8 mld | — | -57,7 % | -7.756,4 % | −38,2 % | +231 % / +528 % |
| OABIOmniab, Inc. | 755,6 mil | — | -16,5 % | -108,1 % | −29,3 % | +186 % / +18 % |
| NRCNRC Health | 574,5 mil | 95,9 | 248,1 % | 4,5 % | −4,0 % | +59 % / −35 % |
| ONMDOnemednet Corporation | 269,2 mil | — | — | -584,2 % | +111,4 % | −75 % / −89 % |
| MXCTMaxCyte, Inc. | 143,5 mil | — | -20,4 % | -114,8 % | −14,5 % | −21 % / −71 % |
| BIAFbioAffinity Technologies, Inc. | 23,7 mil | — | -1.860,2 % | -257,3 % | −34,2 % | −87 % / −100 % |
| ISPCiSpecimen Inc. | 2,1 mil | — | -968,5 % | -2.449,0 % | −79,2 % | −95 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MEDP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 440,60 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 775,40 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 1.163,09 Randament total 77 % · Pe an 77 % |
| 3 ani | 522,63 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 1.025,46 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 1.674,86 Randament total 155 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 619,92 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 1.356,17 Randament total 106 % · Pe an 16 % | 2.411,79 Randament total 267 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 256,37
- Marja netă± 179,46
- Creșterea anuală a veniturilor± 133,84
- Diluare anuală± 15,08
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (22 oct. 2026).
Pe scurt
Medpace este o organizație de cercetare prin contract (CRO) care rulează studii clinice complete pentru firme biotehnologice și farmaceutice mici și medii. În Q3 2026 comenzile noi au depășit veniturile, conducerea și-a restrâns intervalul de ghidaj pentru venituri și a aprobat un nou program de răscumpărare 12.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Concentrare pe clienți biotehnologici mici și medii, sensibili la finanțare.
- Backlogul poate scădea prin anulări, ceea ce afectează veniturile viitoare.
- Evaluarea bursieră este adesea ridicată în raport cu sectorul și lasă puțin loc pentru dezamăgiri.
Oportunități
- Revenirea finanțării biotehnologice.
- Extinderea în arii terapeutice noi și la clienți din farmaceutica mare.
- Automatizare și AI în planificarea și monitorizarea studiilor.
Amenințări
- O nouă secetă de finanțare pentru biotehnologie.
- Valuri de anulări sau amânări de studii.
- Presiunea de preț din partea CRO-urilor mari.
- Reglementări noi privind prețul medicamentelor, care ar reduce bugetele de cercetare.
Riscuri
- Anulări de studiiridicat
Anulările reduc backlogul și veniturile viitoare; un nou val ar putea apărea dacă finanțarea clienților slăbește 4.
- Dependența de finanțarea biotehnologieiridicat
Clienții mici depind de piața de capital pentru a plăti studiile.
- Conversia backloguluimediu
Rata de conversie de 23,8 % arată cât de repede se transformă comenzile în venituri; o încetinire ar întârzia creșterea 1.
- Concentrarea pe câteva arii terapeuticemediu
Anulările din Q4 2025 au fost ușor înclinate spre aria metabolică 4; o expunere concentrată amplifică astfel de episoade.
- Alocarea capitaluluiscăzut
Programul de răscumpărare de 1,0 mld USD este finanțat din numerar; dacă ciclul s-ar întoarce, flexibilitatea ar scădea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
Ce ar strica teza
- Comenzile coboară sub nivelul veniturilor pe mai multe trimestre la rând.
- Anulările revin la nivelul din Q4 2025 sau îl depășesc.
- Finanțarea biotehnologiei se strânge.
- Creșterea costurilor cu personalul comprimă marja.
De urmărit
- Rezultatele Q4 2026 și ghidajul pentru 2027 (venituri, EBITDA)februarie 2027
- Comenzile nete noi și raportul comenzi/venituriQ4 2026
- Nivelul anulărilorQ4 2026
- Ritmul răscumpărărilor din noul programQ4 2026 – 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (22 oct. 2026).
Afacerea
Medpace oferă servicii integrale de dezvoltare clinică: proiectarea studiilor, gestionarea siturilor, monitorizare, statistică, laboratoare centrale și raportare. Clienții sunt în principal firme biotehnologice mici și medii, adesea fără departament clinic propriu.
Veniturile sunt recunoscute pe parcursul studiilor, din backlog (comenzi semnate încă neexecutate). Backlogul de 3167,2 mil. USD la 30 septembrie 2026 oferă vizibilitate pe termen mediu 1.
Segmente
Servicii clinice integrale
Aproape toată activitatea: studii din faze timpurii și avansate, cu concentrare pe oncologie, boli metabolice, cardiologie și alte arii terapeutice.
Laboratoare centrale
Laboratoare proprii care procesează probele studiilor și susțin controlul calității și viteza de execuție.
Piața în context
Piața CRO depinde de cheltuielile de cercetare-dezvoltare ale industriei farmaceutice și, mai ales pentru Medpace, de finanțarea firmelor biotehnologice: când capitalul se găsește ușor, apar studii noi; când se strânge, comenzile se amână sau se anulează.
Indicatorii urmăriți sunt comenzile nete noi, raportul comenzi/venituri (book-to-bill), backlogul și anulările. În Q4 2025 anulările din backlog au atins cel mai înalt nivel din mai bine de un an și au coborât raportul din trimestru; conducerea a spus că nu vede motive ca acest nivel să continue 4.
Tendințe
- Comenzi peste veniturivânt din spate
Comenzile nete noi au fost de 873,4 mil. USD în Q3 2026, față de venituri de 716,0 mil. USD, adică un raport de aproximativ 1,22 (calcul propriu) 1.
- Backlog în creșterevânt din spate
Backlogul a crescut cu 5,6 % până la 3167,2 mil. USD, iar rata de conversie a fost de 23,8 % 1.
- Finanțarea biotehnologieimixt
O piață de capital mai deschisă pentru firme biotehnologice susține studii noi; o piață închisă ar încetini comenzile, cu un decalaj de câteva trimestre.
- Anulărivânt din față
Anulările din Q4 2025 au fost cele mai mari din mai bine de un an, răspândite pe mai multe proiecte și ușor înclinate spre aria metabolică, potrivit conducerii; ele rămân principalul indicator de risc al backlogului 4.
- Ghidaj restrânsmixt
Ghidajul de venituri pentru 2026 este acum 2,835 – 2,855 mld USD 1, restrâns față de 2,805 – 2,885 mld USD în iulie, cu același punct de mijloc 2, și peste 2,755 – 2,855 mld USD din februarie 3.
Poziția concurențială
Medpace concurează cu CRO-uri mari, cu portofoliu larg, și cu firme mai mici. Se poziționează pe servicii integrale pentru clienți mici și medii, cu un model de execuție centralizat și laboratoare proprii.
Marja EBITDA a urcat la 24,0 % în Q3 2026, de la 22,5 % cu un an înainte, semn de disciplină a costurilor 1.
- IQVIAIQV
Cel mai mare CRO, cu servicii de date și tehnologie în plus.
- ICONICLR
CRO global mare, cu clienți din farmaceutica mare și din biotehnologie.
- FortreaFTRE
CRO desprins din Labcorp, aflat în proces de reorganizare.
- Charles River LaboratoriesCRL
Activitate preclinică și servicii de cercetare, parțial suprapuse.
- Parexel și Syneos Health
CRO-uri mari nelistate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Medpace Stock Hovers Near Entry, Offers Second Chance After July SpikeYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- What Investors Should Know About Medpace CEO Troendle Selling $10 Million in StockYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 26 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent21 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent19 mai 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)01 apr. 2026
- Raport anual10 feb. 2026
Surse
- [1] Form 8-K, comunicatul de rezultate Q3 2026 · SEC / Medpace · 21 oct. 2026
- [2] Form 8-K, comunicatul de rezultate Q2 2026 · SEC / Medpace · 22 iul. 2026
- [3] Rezultate trimestrul IV și anul 2025, ghidaj 2026 (Form 8-K, anexa 99.1) · SEC / Medpace · 09 feb. 2026
- [4] Medpace Q4 2025 Earnings Call Transcript · MarketBeat · 10 feb. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.