olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Optomed Oyj OPTOMED.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

1,51EUR+0,13 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Optomed Oyj dezvoltă camere portabile pentru fundus și software de screening cu inteligență artificială pentru retina ochiului, cu accent pe piața SUA după aprobarea FDA a camerei Aurora AEYE. În 2025 veniturile grupului au crescut cu 13,7 la sută, până la 17,096 mii EUR, dar compania rămâne nerentabilă și depinde de noile vânzări din SUA.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Optomed Oyj (OPTOMED.HE) costa 1,51 EUR (+0,13 % într-o zi), cu capitalizare 29,5 mil EUR, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 1,35–4,13 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
29,5 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,34 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-22,49 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,45
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
1,354,13

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,31 – 1,52
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 14,5 %
SMA 50 / 200
1,50 / 1,98
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+9,1 %−0,6 %+9,7 pp—
3 luni−5,4 %−4,2 %−1,2 pp—
6 luni−3,3 %+4,3 %−7,7 pp—
De la început de an−59,9 %+7,5 %−67,4 pp—
1 an−62,2 %+9,9 %−72,1 pp−1,2 %
3 ani−44,6 %+49,8 %−94,5 pp+6,8 %
5 ani−84,2 %+42,8 %−127,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,3 %
10 nov. 2025 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,9 %
17 nov. 2021 → 28 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−30,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri15,0 mil17,1 mil
Venituri an/anindisponibil+13,7 %
Profit net-5,5 mil-6,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,29-0,34
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-36,2 %-38,8 %
Flux de numerar liber-1,9 mil-3,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
9,9 mil EUR
Datorie financiară
789,0 mii EUR
Datorie netă
-9,1 mil EUR
Capitaluri proprii
24,0 mil EUR
Active totale
32,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
2,39x
ROE
-27,9 %
ROA
-20,8 %
Marja FCF
-17,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
15,0 mil
2025
17,1 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
-6,0 mil
2025
-6,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
776,0 mii
2025
1,3 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-5,5 mil
2025
-6,7 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-66,0 mii
2025
-77,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2024
-5,5 mil
2025
-6,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,29
2025
-0,34

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
10,5 mil
2025
9,9 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
2,0 mil
2025
2,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active curente
2024
15,7 mil
2025
15,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
652,0 mii
2025
894,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
4,3 mil
2025
4,3 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2024
31,8 mil
2025
32,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
794,0 mii
2025
789,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
790,0 mii
2025
0

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
5,6 mil
2025
6,6 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
8,1 mil
2025
8,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
23,6 mil
2025
24,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
18,8 mil
2025
19,5 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
-1,6 mil
2025
-2,5 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
275,0 mii
2025
561,0 mii

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-1,9 mil ≈
2025
-3,0 mil ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-2,1 mil
2025
-2,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
7,1 mil
2025
4,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-35,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-38,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-17,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-27,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-20,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-34,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-23,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-9,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-4,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
561,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-3,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
29,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
20,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-22,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,51 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 29,5 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
29,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-27,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-38,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 48derivat 2

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-34,2 %4 (față de colegi)29 %
Marja netă · Calitate-38,8 %3 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-4,8x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-10,3 %0 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Optomed Oyj (OPTOMED.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,1 mil EUR în 2025; creștere an/an 13,7 %; marjă netă -38,8 %; ROE -27,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,4x

Ce o infirmă

  • ROIC: -34,2 %
  • Marja netă: -38,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -4,8x
  • Randament FCF: -10,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
1,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+258,6 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−14,0 %)
ROE
-27,9 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−470,9 %)
Marja netă
-38,8 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−1.427,7 %)
Marja EBIT
-35,3 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−814,9 %)
Venituri an/an
13,7 %
mediana verticalei 1,2 %
peste mediană (+1.025,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 4,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %
GLA1V.HEGlaston Oyj Abp42,1 mil35,41,8 %0,6 %−4,2 %−12 % / −32 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPTOMED.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Optomed Oyj dezvoltă camere portabile pentru fundus și software de screening cu inteligență artificială pentru retina ochiului, cu accent pe piața SUA după aprobarea FDA a camerei Aurora AEYE. În 2025 veniturile grupului au crescut cu 13,7 la sută, până la 17,096 mii EUR 1, dar compania rămâne nerentabilă și depinde de noile vânzări din SUA.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de brevete internaționale și o dezvoltare continuă a camerelor și software-ului, care susțin avantajul tehnologic declarat de conducere.
    • Aprobarea FDA pentru camera portabilă Aurora AEYE permite vânzări și marketing direct în SUA, cea mai mare piață pentru screening-ul AI.
    • Două segmente sinergice, Devices și Software, care diversifică sursele de venit ale grupului.

    Puncte slabe

    • Pierderi operaționale continue și flux de numerar operațional negativ, ceea ce face compania dependentă de finanțare externă.
    • Segmentul Software și-a diminuat rentabilitatea, mai ales în consultanța non-medicală, iar costurile grupului au crescut.
    • Dependența de un producător extern de dispozitive pentru fabricație poate crea riscuri de aprovizionare și de costuri.

    Oportunități

    • Extinderea rambursării pentru screening-ul AI în SUA ar putea crește volumul de vânzări al camerelor și al serviciilor recurente.
    • Piețele externe fragmentate, deservite prin distribuitori, ar putea oferi creștere suplimentară dacă reglementarea se armonizează.
    • Creșterea veniturilor recurente din Aurora AEYE ar putea stabiliza fluxul de venituri al segmentului Devices.

    Amenințări

    • Tarifele vamale din SUA afectează deja marja brută și ar putea reduce competitivitatea prețurilor în această țară.
    • Intrarea de noi concurenți în screening-ul AI ar putea intensifica presiunea asupra prețurilor și a cotelor de piață.
    • Modificările reglementărilor sau ale rambursărilor din SUA și din alte țări ar putea afecta modelul de afaceri.

    Riscuri

    • Pierderi operaționale persistenteridicat

      Compania nu a atins rentabilitatea operațională, iar fluxul de numerar operațional rămâne negativ, ceea ce ar putea necesita noi emisiuni de acțiuni.

    • Dependența de piața SUAridicat

      Creșterea recentă se bazează în mare parte pe vânzările din SUA, deci o schimbare de reglementare sau de rambursare acolo ar avea un impact major.

    • Tarife de importmediu

      Tarifele vamale americane au redus deja marja brută a segmentului Devices și ar putea continua să o afecteze.

    • Declinul consultanței în Softwaremediu

      Veniturile din consultanța non-medicală au scăzut semnificativ, iar rentabilitatea segmentului Software s-a diminuat.

    • Furnizor extern de fabricațiescăzut

      Producția dispozitivelor depinde de un partener extern, ceea ce ar putea limita controlul asupra livrărilor și costurilor.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă rambursarea pentru screening-ul AI se extinde în SUA, creșterea veniturilor din segmentul Devices ar putea continua și ar putea reduce pierderile grupului.
    • Portofoliul de brevete și aprobarea FDA oferă o bază tehnologică ce ar putea susține o poziție competitivă pe o piață în creștere.
    • Veniturile recurente din Aurora AEYE și din distribuitori ar putea aduce venituri mai previzibile în timp.

    Ce ar strica teza

    • Compania continuă să înregistreze pierderi operaționale și flux de numerar negativ, ceea ce ar putea duce la diluare suplimentară pentru acționari.
    • Tarifele americane au deja redus marja brută, iar presiunea asupra prețurilor ar putea crește pe măsură ce concurența se intensifică.
    • Declinul consultanței din segmentul Software arată că o parte a bazei de venituri este vulnerabilă, iar rentabilitatea acestui segment s-a redus.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor Aurora AEYE și a veniturilor recurente în SUAQ1 2027
    • Impactul tarifelor americane asupra marjei brute a segmentului Devices2026
    • Rentabilitatea segmentului Software și evoluția consultanței non-medicale2026
    • Necesarul de finanțare și eventualele noi emisiuni de acțiuninext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Optomed este o companie de tehnologie medicală condusă de cercetare și dezvoltare, activă în două segmente sinergice: Devices, care proiectează și comercializează camere portabile pentru fundus, și Software, care oferă soluții de screening pentru retinopatia diabetică și screening oncologic. Compania a fost fondată în 2004 și își sprijină avantajul competitiv pe un portofoliu de brevete internaționale 1. Sediul operațional și producția se află în Finlanda, iar filialele din China și SUA se ocupă de vânzări locale, distribuție și servicii post-vânzare 1.

    Segmente

    Devices

    Segmentul Devices dezvoltă camere portabile pentru fundus, destinate screening-ului în clinici pentru retinopatie diabetică, glaucom și degenerescență maculară legată de vârstă. În 2025 veniturile au crescut cu 43,1 la sută, până la 7,62 mil. EUR, susținute de comenzile din SUA și de creșterea veniturilor recurente din Aurora AEYE, dar marja brută a fost afectată de tarifele vamale americane 1.

    Software

    Segmentul Software dezvoltă și comercializează software de screening pentru retinopatie diabetică și cancer, plus consultanță pentru proiectele din segmentul Devices. În 2025 veniturile au scăzut ușor, până la 9,475 mil. EUR, pe fondul declinului consultanței non-medicale, în timp ce veniturile legate de sănătate au crescut 1.

    Tendințe

    • Codificare de rambursare pentru AIvânt din spate

      Codul CPT 92229 face mai simplă facturarea screening-ului automat al retinei în SUA, ceea ce ar putea accelera adoptarea soluțiilor AI în clinici.

    • Lipsa de screening în populațievânt din spate

      Un număr mare de adulți cu risc de pierdere a vederii nu ajunge la control oftalmologic, iar AI ar putea extinde screening-ul către persoanele aflate în afara programelor actuale.

    • Tarife vamale americanevânt din față

      Tarifele de import în SUA au început să afecteze marja brută în a doua parte a anului 2025, ceea ce poate limita rentabilitatea vânzărilor din acest segment.

    • Reglementare fragmentatămixt

      Reglementarea și rambursarea soluțiilor AI diferă între țări, ceea ce încetinește extinderea internațională dincolo de piața americană.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu producători de camere fundus de birou și cu alte soluții portabile, iar avantajul ei declarat constă în calitatea imaginilor, brevetele și software-ul propriu. Competiția pe piața AI pentru retină este în creștere, iar presiunea asupra prețurilor și a rambursărilor poate crește pe măsură ce mai mulți jucători intră pe piață. Compania nu oferă în raportul său o listă detaliată de concurenți cotați.

    • Producători de camere fundus de birou

      Camerele tradiționale de birou sunt menționate ca punct de comparație pentru calitatea imaginilor, pe care Optomed o consideră egală sau superioară.

    • Alte camere portabile pentru fundus

      Piața globală a camerelor portabile este concurențială, iar compania se diferențiază prin brevete și design.

    • Furnizori de soluții AI pentru retină

      Dezvoltarea de software AI pentru screening-ul retinei atrage noi participanți pe măsură ce rambursarea se extinde.

    • Furnizori de software medical și consultanță IT

      Segmentul Software concurează pe piața IT din Finlanda și țările baltice, unde cererea de consultanță a scăzut în 2025.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Optomed Oyj · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.