olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
American Eagle Outfitters, Inc. AEO
Retail-Family Clothing Stores · SIC 5651 · Verticală: Retail-Family Clothing Stores (SIC 5651)
American Eagle Outfitters este un retailer specializat global de îmbrăcăminte, care operează brandurile American Eagle, Aerie, OFFLINE by Aerie, Todd Snyder și Unsubscribed. Relevanța actuală vine din accelerarea brandului Aerie, care a crescut cu 19% vânzările comparabile în trimestrul al doilea din anul fiscal 2026, într-un context în care compania se bazează pe un ansamblu de magazine proprii și licențe internaționale.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea American Eagle Outfitters, Inc. (AEO) costa 20,37 USD (−4,63 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld USD, P/E 10,4 pe un EPS diluat de 1,96 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,07 %, beta 1,54, interval pe 52 de săptămâni 14,53–28,19 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 1,4 mld USD (+7,5 % an/an), profit net de 134,1 mil USD (+72,7 % an/an), EPS diluat 0,79 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 16,58 – 20,93
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 23,2 %
- SMA 50 / 200
- 17,44 / 18,27
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,84 / 0,65
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,9 % | −5,9 % | +19,8 pp | — |
| 3 luni | +15,0 % | −4,6 % | +19,6 pp | — |
| 6 luni | +22,4 % | +0,2 % | +22,2 pp | — |
| De la început de an | −22,8 % | +7,4 % | −30,2 pp | — |
| 1 an | +20,0 % | +8,2 % | +11,8 pp | −17,2 % |
| 3 ani | +10,8 % | +68,4 % | −57,7 pp | +34,0 % |
| 5 ani | −23,4 % | +56,5 % | −79,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,2 mld | 1,4 mld |
| Costul vânzărilor | 762,5 mil | 1,0 mld | 767,2 mil | 783,7 mil | 810,8 mil | 1,2 mld | 739,1 mil | 708,3 mil |
| Profit brut | 526,6 mil | 599,2 mil | 322,4 mil | 500,0 mil | 551,9 mil | 651,1 mil | 456,2 mil | 672,1 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 351,4 mil | 401,6 mil | 338,8 mil | 342,2 mil | 386,3 mil | 418,2 mil | 376,5 mil | 408,4 mil |
| Profit operațional | 106,1 mil | 142,3 mil | -85,2 mil | 103,1 mil | 112,6 mil | 95,7 mil | 28,2 mil | 211,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 51,6 mil | 57,0 mil | 53,5 mil | 54,7 mil | 53,0 mil | 54,7 mil | 51,5 mil | 52,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 108,2 mil | 145,3 mil | -85,1 mil | 100,5 mil | 124,6 mil | 108,1 mil | 27,6 mil | 178,1 mil |
| Impozit pe profit | 28,2 mil | 43,4 mil | -19,7 mil | 23,7 mil | 33,2 mil | 26,6 mil | 4,7 mil | 44,4 mil |
| Profit net | 80,0 mil | 104,3 mil | -64,9 mil | 77,6 mil | 91,3 mil | 87,9 mil | 23,5 mil | 134,1 mil |
| EPS diluat | 0,41 | 0,55 ≈ | -0,36 | 0,45 | 0,53 | 0,50 ≈ | 0,14 | 0,79 |
| Flux de numerar operațional | 52,9 mil ≈ | 383,8 mil | -54,7 mil | 27,8 mil ≈ | 67,1 mil ≈ | 415,9 mil | -65,2 mil | 181,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 60,7 mil ≈ | 64,9 mil | 61,6 mil | 71,0 mil ≈ | 69,7 mil ≈ | 58,6 mil | 61,4 mil | 66,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 24,0 mil ≈ | 23,8 mil | 21,7 mil | 21,2 mil ≈ | 21,2 mil ≈ | 21,2 mil | 20,9 mil | 21,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 60,0 mil | 31,3 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 25,6 mil | 53,5 mil | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 36 trimestre (min 8,8, mediană 14,3, max 47,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,0 mld | 4,3 mld | 3,8 mld | 5,0 mld | 5,0 mld | 5,3 mld | 5,3 mld | 5,5 mld |
| Venituri an/an | +6,3 % | +6,8 % | −12,7 % | +33,3 % | −0,4 % | +5,4 % | +1,3 % | +4,1 % |
| Profit net | 261,9 mil | 191,3 mil | -209,3 mil | 419,6 mil | 125,1 mil | 170,0 mil | 329,4 mil | 192,0 mil |
| Profit net an/an | +28,3 % | −27,0 % | −209,4 % | indisponibil | −70,2 % | +35,9 % | +93,7 % | −41,7 % |
| EPS diluat | 1,47 | 1,12 | -1,26 | 2,03 | 0,64 | 0,86 | 1,68 | 1,09 |
| EPS diluat an/an | +30,1 % | −23,8 % | −212,5 % | indisponibil | −68,5 % | +34,4 % | +95,3 % | −35,1 % |
| netă % | 6,5 % | 4,4 % | -5,6 % | 8,4 % | 2,5 % | 3,2 % | 6,2 % | 3,5 % |
| Flux de numerar liber | 267,6 mil | 205,1 mil | 74,5 mil | 69,8 mil | 145,9 mil | 406,3 mil | 254,3 mil | 195,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026
- Numerar
- 238,9 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -238,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,7 mld USD
- Active totale
- 4,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,51x
- ROE
- 11,1 %
- ROA
- 4,9 %
- Marja FCF
- 3,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,8 mld | 5,0 mld | 5,0 mld | 5,3 mld | 5,3 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,6 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,1 mld | 2,0 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 977,3 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -271,3 mil | 591,1 mil | 247,0 mil | 222,7 mil | 427,3 mil | 226,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 165,6 mil | 171,2 mil | 212,5 mil | 235,2 mil | 220,5 mil | 222,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -105,8 mil ≈ | 762,2 mil ≈ | 459,5 mil ≈ | 457,9 mil ≈ | 647,8 mil ≈ | 448,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -292,3 mil | 558,9 mil | 178,5 mil | 238,9 mil | 439,8 mil | 249,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -83,0 mil | 139,3 mil | 53,4 mil | 69,8 mil | 112,9 mil | 63,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit net | -209,3 mil | 419,6 mil | 125,1 mil | 170,0 mil | 329,4 mil | 192,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,26 | 2,03 | 0,64 | 0,86 | 1,68 | 1,09 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 166,5 mil | 206,5 mil | 205,2 mil | 196,9 mil | 196,4 mil | 176,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,14 | 0,68 | 0,36 | 0,43 | 0,50 | 0,50 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 196,9 mil
- 2025
- 196,4 mil
- 2026
- 176,1 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 850,5 mil | 434,8 mil | 170,2 mil | 354,1 mil | 309,0 mil | 238,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 146,1 mil | 286,7 mil | 242,4 mil | 247,9 mil | 262,4 mil | 258,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 405,4 mil | 553,5 mil | 585,1 mil | 640,7 mil | 636,7 mil | 702,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 623,8 mil | 728,3 mil | 781,5 mil | 713,3 mil | 751,3 mil | 785,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 13,3 mil | 271,4 mil | 264,9 mil | 225,3 mil | 225,1 mil | 225,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 57,1 mil | 102,7 mil | 94,5 mil | 46,1 mil | 42,4 mil | 37,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Active totale | 3,4 mld | 3,8 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 255,9 mil | 231,8 mil | 234,3 mil | 268,3 mil | 280,7 mil | 251,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 325,3 mil | 341,0 mil | 8,9 mil | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 10 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 858,5 mil | 842,9 mil | 768,9 mil | 891,2 mil | 882,7 mil | 867,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld † | 1,4 mld † | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 46,1 mil
- 2025
- 42,4 mil
- 2026
- 37,5 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 202,5 mil | 303,7 mil | 406,3 mil | 580,7 mil | 476,8 mil | 456,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 128,0 mil | 233,8 mil | 260,4 mil | 174,4 mil | 222,5 mil | 260,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 74,5 mil ≈ | 69,8 mil ≈ | 145,9 mil ≈ | 406,3 mil ≈ | 254,3 mil ≈ | 195,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -73,9 mil | -594,6 mil | -261,4 mil | -287,4 mil | -217,5 mil | -202,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 359,9 mil | -125,2 mil | -407,9 mil | -109,5 mil | -301,9 mil | -326,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 22,9 mil | 113,9 mil | 64,8 mil | 83,8 mil | 96,5 mil | 85,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 20,0 mil | — | 9,8 mil | 10,7 mil | 190,9 mil | 56,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -287,4 mil
- 2025
- -217,5 mil
- 2026
- -202,7 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
- 2024
- -109,5 mil
- 2025
- -301,9 mil
- 2026
- -326,9 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 79 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate79
- Creștere65
- Bilanț și datorie90
- Randamente81
- Evaluare81
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,57 – 52,33 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA22,67 – 52,33 (Mijloc 31,77)3 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 5,6x – 13,2xGAP, LE, ROST
- Colegi: P/E16,57 – 38,43 (Mijloc 26,40)7 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 8,5x – 19,6xANF, BKE, GAP, LE, ROST, TJX, URBN
- Dividende actualizate (DDM)6,57 – 8,84 (Mijloc 7,54)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 79/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 20,5 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 5,9 % | 22 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 102,0 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,6 % | 30 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 19,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,1x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 66 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,4x | 57 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 5,0x | 91 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,8 % | 68 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 24,5 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie90/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente81/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
American Eagle Outfitters, Inc. (AEO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,5 mld USD în 2026; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 5,9 %; ROE 20,4 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.
Intervalul de valoare estimat este 16,57–38,43 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,40 USD, prețul de 20,37 USD lasă un potențial de 29,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 22,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 79/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 20,5 %
- Conversia profitului în FCF: 102,0 %
- CAGR EPS 3 ani: 19,4 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,1x
- EV/EBITDA: 5,0x
- Randament FCF: 10,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 24,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 5,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 3,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Retail-Family Clothing Stores (SIC 5651) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TJXThe TJX Companies, Inc. | 152,4 mld | 25,6 | 62,2 % | 9,7 % | +7,1 % | −9 % / +57 % |
| ROSTRoss Stores, Inc. | 75,1 mld | 28,5 | 42,6 % | 10,8 % | +7,7 % | +33 % / +80 % |
| GAPGap, Inc | 7,9 mld | 6,7 | 33,8 % | 8,1 % | +1,9 % | −17 % / +12 % |
| URBNUrban Outfitters, Inc. | 7,5 mld | 13,7 | 20,9 % | 8,8 % | +11,1 % | +18 % / +145 % |
| ANFAbercrombie & Fitch Co. | 6,7 mld | 13,5 | 40,5 % | 10,0 % | +6,4 % | +61 % / +108 % |
| AEOAmerican Eagle Outfitters, Inc. | 3,4 mld | 10,4 | 20,4 % | 5,9 % | +4,1 % | +20 % / +11 % |
| BKEBuckle, Inc | 2,3 mld | 10,2 | 45,8 % | 16,6 % | +6,6 % | −21 % / +15 % |
| LELands’ End, Inc. | 279,5 mil | 0,8 | 97,9 % | 30,5 % | +0,7 % | −40 % / +34 % |
| DXLGDestination Xl Group, Inc. | 24,5 mil | — | -30,6 % | -8,8 % | −6,9 % | −54 % / −88 % |
| PLCEThe Children’s Place, Inc. | 7,5 mil | — | — | -11,8 % | −12,8 % | −96 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AEO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 12,26 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 21,69 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 32,68 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 11,68 Randament total -35 % · Pe an -14 % | 23,27 Randament total 24 % · Pe an 8 % | 38,54 Randament total 102 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 11,13 Randament total -34 % · Pe an -8 % | 24,97 Randament total 40 % · Pe an 7 % | 45,44 Randament total 146 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 5,82
- Marja netă± 4,07
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,37
- Diluare anuală± 0,34
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
American Eagle Outfitters este un retailer specializat global de îmbrăcăminte, care operează brandurile American Eagle, Aerie, OFFLINE by Aerie, Todd Snyder și Unsubscribed. Relevanța actuală vine din accelerarea brandului Aerie, care a crescut cu 19% vânzările comparabile în trimestrul al doilea din anul fiscal 2026 3, într-un context în care compania se bazează pe un ansamblu de magazine proprii și licențe internaționale.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de branduri, cu Aerie în creștere puternică și recunoaștere solidă a numelui American Eagle 13.
- Rețea omnicanal integrată, cu magazine proprii, canale digitale și un program de fidelizare digital 1.
- Acces la licențe internaționale care extind prezența brandurilor fără investiții majore de capital 1.
Puncte slabe
- Performanța brandului American Eagle rămâne slabă, cu vânzări comparabile în scădere în trimestrul al doilea din anul fiscal 2026 3.
- Marjele brute au fost presate de promoții și tarife în anul fiscal 2025, ceea ce arată sensibilitatea profitabilității 1.
- Dependența de surse externe de producție și de un agent de cumpărare unic face compania vulnerabilă la șocuri de aprovizionare 1.
Oportunități
- Extinderea brandului Aerie și a OFFLINE, cu potențial de creștere în noi segmente de clienți 3.
- Consolidarea vânzărilor digitale și a programului de fidelizare, ceea ce ar putea crește valoarea pe durata de viață a clientului 1.
- Dezvoltarea prin licențe în Asia, Europa și America Latină, cu parteneri care operează magazine și platforme online 1.
Amenințări
- Scăderea cheltuielilor discreționare ale consumatorilor din cauza inflației sau a unei recesiuni ar putea reduce cererea 1.
- Noi tarife sau modificări ale politicii comerciale ar putea crește costurile de import și presiona marjele 12.
- Concurența digitală intensă și presiunea prețurilor din partea fast-fashion-ului ar putea eroda cota de piață 1.
Riscuri
- Cheltuieli discreționare ale consumatorilorridicat
Scăderea încrederii consumatorilor sau o recesiune ar putea reduce vânzările și marjele.
- Politica tarifarăridicat
Schimbările tarifare și incertitudinea legală ar putea crește costurile de import.
- Dependența de furnizori străinimediu
Producția externă concentrată ar putea întârzia livrările dacă apar perturbări logistice sau geopolitice.
- Concurența digitalămediu
Așteptările clienților privind livrarea și returul ar putea presa prețurile și costurile.
- Stocuri și sezonalitatemediu
Stocurile mai mari și sezonalitatea accentuată ar putea duce la markdown-uri dacă cererea scade.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea puternică a brandului Aerie ar putea continua și compensa stagnarea American Eagle.
- Dacă marjele se stabilizează după efectele tarifare, profitabilitatea ar putea reveni la niveluri mai bune.
- Rețeaua omnicanal și programul de fidelizare ar putea susține o relație mai strânsă cu clienții.
Ce ar strica teza
- Performanța American Eagle rămâne slabă, iar dependența de un singur brand mare ar putea limita creșterea.
- Beneficiile din rambursările tarifare sunt temporare și ar putea masca slăbiciunea operațională de bază.
- Presiunea concurențială digitală și cererea discreționară incertă ar putea erodează marjele pe termen lung.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor comparabile ale American Eagle și ritmul de revenireQ3 2026
- Îndeplinirea ghidajului de venit operațional de 540-550 de milioane de dolari2026
- Ritmul de extindere a licențelor internaționale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania operează în principal prin brandul American Eagle, care a avut 805 de magazine la 31 ianuarie 2026 1, și prin brandul Aerie, cu lenjerie intimă, îmbrăcăminte activă și înot. Vânzările se fac prin magazine proprii, canale online și concesiuni, iar brandurile Todd Snyder și Unsubscribed completează portofoliul. Compania menționează aproape 1.500 de magazine operate sau licențiate în lume 1.
Practic toată producția este realizată de furnizori străini, în special în Asia, iar importurile sunt supuse unor reglementări comerciale și tarifare complexe 1. Compania se bazează și pe un program de fidelizare digital, Real Rewards, și pe canale omnicanal integrate.
Segmente
Piața în context
Canalul digital crește rapid și intensifică presiunea competitivă asupra prețurilor și livrării, în timp ce traficul în mall-uri scade 1. Compania reacționează prin investiții în marketing digital și prin extinderea prin licențe.
Tendințe
- Tarifele vamale și rambursărilemixt
Curtea Supremă a SUA a declarat nelegale tarifele impuse prin IEEPA, iar compania a primit rambursări de 196 de milioane de dolari, incluzând dobânzi, în trimestrul al doilea din anul fiscal 2026 23. Rambursările au avut un efect pozitiv ridicat asupra rezultatelor, dar caracterul lor temporar poate limita comparabilitatea.
- Creșterea brandului Aerievânt din spate
Creșterea Aerie și OFFLINE, cu vânzări comparabile în creștere puternică în trimestrul al doilea din anul fiscal 2026 3, ar putea susține veniturile dacă tendința se menține.
- Presiunea consumului și a inflațieivânt din față
Cheltuielile discreționare ale consumatorilor au fost afectate de inflație și de incertitudinea economică, ceea ce a împins marjele în jos în anii fiscali 2024 și 2025 12.
- Digitalizarea și concurența onlinemixt
Vânzările digitale au crescut, dar aduc presiune pe prețuri, așteptări mai mari privind livrarea și investiții suplimentare în tehnologie și inteligență artificială 1.
Poziția concurențială
Compania competitionează cu retaileri specializați, magazine universale, magazine discount, retaileri fast-fashion și operatori online. Presiunea prețurilor a crescut odată cu apariția brandurilor fast-fashion și off-price 1.
Concurența este cea mai intensă în mediul digital, unde competitorii au experiențe online avansate și sisteme de livrare eficiente 1. Diferențierea prin brand și produs rămâne esențială pentru menținerea cotei de piață.
- Magazine universale
Departamentele din marile magazine concurează pentru aceleași cheltuieli ale consumatorilor pe îmbrăcăminte.
- Retaileri fast-fashion și off-price
Au modificat așteptările clienților privind prețul brandurilor cunoscute și au adus presiune promoțională.
- Operatori online
Concurează prin experiență digitală, viteză de livrare și politici de retur, aspecte esențiale pentru canalul digital al companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- American Eagle (AEO) Holds its Forecast Steady, But Investors Sell AnywayYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- What American Eagle’s (AEO) Q2 Numbers Say Beyond the Tariff Refund BoostYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- American Eagle Goes on Sale: Is It Time to Buy?Yahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves midday: Oracle, AeroVironment, American Eagle, Micron, Macy's & moreCNBC — Top News · 10 sept. 2026 · EN
- American Eagle (AEO) Q2 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Macy's and American Eagle Drop, JetBlue Dips | Stock MoversBloomberg Markets · 10 sept. 2026 · EN
- US Stock Futures Today: American Eagle, Cooper, Meta, RackspaceBloomberg Markets · 10 sept. 2026 · EN
- Stocks making the biggest moves after hours: AeroVironment, American Eagle, Cooper Companies & moreCNBC — Top News · 09 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial10 sept. 2026
- Raport curent09 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 iun. 2026
- Raport curent28 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)15 mai 2026
- Raport anual30 mar. 2026
- Raport curent04 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / American Eagle Outfitters, Inc. · 30 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / American Eagle Outfitters, Inc. · 10 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / American Eagle Outfitters, Inc. · 09 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.