olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Lands' End, Inc. LE
Retail-Family Clothing Stores · SIC 5651 · Verticală: Retail-Family Clothing Stores (SIC 5651)
Lands' End este un retailer digital american de îmbrăcăminte, costume de baie, articole de exterior și uniforme pentru școli și firme, care a realizat în exercițiul fiscal 2025 o cifră de afaceri de aproximativ 1,34 miliarde USD. Relevanța actuală vine din tranzacția cu WHP Global, prin care compania a cedat controlul asupra brandului pentru 300 de milioane USD în numerar, cu efecte asupra structurii de capital și a costurilor de licențiere.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Lands' End, Inc. (LE) costa 9,46 USD (−7,16 % într-o zi), cu capitalizare 279,5 mil USD, P/E 0,8 pe un EPS diluat de 11,22 USD în ultimele 12 luni, beta 1,33, interval pe 52 de săptămâni 9,33–19,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 268,9 mil USD (+5,3 % an/an), profit net de 3,5 mil USD, EPS diluat 0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 9,10 – 10,48
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 14,0 %
- SMA 50 / 200
- 10,32 / 12,40
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,22 / -0,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,2 % | −5,9 % | −4,2 pp | — |
| 3 luni | −26,8 % | −4,6 % | −22,2 pp | — |
| 6 luni | −18,2 % | +0,2 % | −18,4 pp | — |
| De la început de an | −34,8 % | +7,4 % | −42,3 pp | — |
| 1 an | −40,9 % | +8,2 % | −49,2 pp | −8,8 % |
| 3 ani | +44,6 % | +68,4 % | −23,8 pp | +15,1 % |
| 5 ani | −65,4 % | +56,5 % | −121,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 273,5 mil | 381,9 mil | 227,8 mil | 255,3 mil | 277,5 mil | 402,3 mil | 205,1 mil | 268,9 mil |
| Costul vânzărilor | 157,5 mil | 240,3 mil | 128,5 mil | 150,7 mil | 153,0 mil | 252,8 mil | 127,4 mil | 145,0 mil |
| Profit brut | 161,1 mil | 201,3 mil | 132,7 mil | 143,4 mil | 164,5 mil | 209,6 mil | 111,5 mil | 157,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 140,9 mil | 158,0 mil | 123,5 mil | 129,4 mil | 138,6 mil | 169,7 mil | 126,5 mil | 135,3 mil |
| Profit operațional | 9,3 mil | 37,0 mil | -2,4 mil | 4,0 mil | 16,8 mil | 25,9 mil | -44,1 mil | 8,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,2 mil | 7,9 mil | 8,3 mil | 7,7 mil | 7,4 mil | 6,8 mil | 6,1 mil | 6,1 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,3 mil | 9,4 mil | 9,3 mil | 9,3 mil | 9,4 mil | 8,8 mil | 5,5 mil | 1,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -1,3 mil | 27,7 mil | -11,6 mil | -5,3 mil | 7,4 mil | 17,3 mil | 432,7 mil | 8,2 mil |
| Impozit pe profit | -738,0 mii | 9,2 mil | -3,4 mil | -1,6 mil | 2,2 mil | 5,0 mil | 102,0 mil | 4,8 mil |
| Profit net | -593,0 mii | 18,5 mil | -8,3 mil | -3,7 mil | 5,2 mil | 12,3 mil | 330,7 mil | 3,5 mil |
| EPS diluat | -0,02 | 0,57 ≈ | -0,27 | -0,12 | 0,17 | 0,38 ≈ | 10,56 | 0,11 |
| Flux de numerar operațional | -17,1 mil ≈ | 65,4 mil | -22,5 mil | 22,9 mil ≈ | -15,7 mil ≈ | 64,8 mil | -74,2 mil | -12,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,7 mil ≈ | 15,6 mil | 8,3 mil | 8,9 mil ≈ | 6,8 mil ≈ | 5,3 mil | 10,2 mil | 13,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 26 trimestre (min 1,0, mediană 30,2, max 109,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | +3,2 % | −0,1 % | −1,6 % | +14,7 % | −20,0 % | −1,2 % | −10,7 % | +0,7 % |
| Profit net | 11,6 mil | 19,3 mil | 10,8 mil | 33,4 mil | -12,5 mil | -130,7 mil | 6,2 mil | 5,5 mil |
| Profit net an/an | −58,9 % | +66,4 % | −43,8 % | +207,9 % | −137,5 % | indisponibil | indisponibil | −11,6 % |
| EPS diluat | 0,36 | 0,60 | 0,33 | 0,99 | -0,38 | -4,09 | 0,20 | 0,18 |
| EPS diluat an/an | −59,1 % | +66,7 % | −45,0 % | +200,0 % | −138,4 % | indisponibil | indisponibil | −10,0 % |
| netă % | 0,8 % | 1,3 % | 0,8 % | 2,0 % | -1,0 % | -10,1 % | 0,5 % | 0,5 % |
| Flux de numerar liber | 3,3 mil | -11,6 mil | 61,5 mil | 45,3 mil | -68,2 mil | 95,6 mil | 15,4 mil | 20,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 ian. 2026
- Numerar
- 17,7 mil USD
- Datorie financiară
- 227,2 mil USD
- Datorie netă
- 209,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 244,3 mil USD
- Active totale
- 751,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,93x
- Lichiditate curentă
- 1,61x
- ROE
- 2,3 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- 1,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 821,6 mil | 945,2 mil | 961,7 mil | 847,0 mil | 709,6 mil | 685,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 605,9 mil | 691,5 mil | 593,8 mil | 625,5 mil | 653,3 mil | 650,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 518,9 mil | 571,8 mil | 527,4 mil | 550,2 mil | 561,8 mil | 561,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 41,1 mil | 79,8 mil | 24,7 mil | -77,5 mil | 51,0 mil | 44,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 37,3 mil | 39,2 mil | 38,7 mil | 38,5 mil | 33,8 mil | 30,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 78,5 mil ≈ | 119,0 mil ≈ | 63,5 mil ≈ | -39,1 mil ≈ | 84,7 mil ≈ | 74,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 27,8 mil | 34,4 mil | 39,8 mil | 48,3 mil | 40,4 mil | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 12,6 mil | 46,0 mil | -14,7 mil | -131,8 mil | 10,5 mil | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,8 mil | 12,6 mil | -2,1 mil | -1,1 mil | 4,3 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | 10,8 mil | 33,4 mil | -12,5 mil | -130,7 mil | 6,2 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,33 | 0,99 | -0,38 | -4,09 | 0,20 | 0,18 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 32,7 mil | 33,7 mil | 33,1 mil | 32,0 mil | 31,7 mil | 31,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 550,2 mil
- 2025
- 561,8 mil
- 2026
- 561,2 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2024
- 32,0 mil
- 2025
- 31,7 mil
- 2026
- 31,0 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,9 mil | 34,3 mil | 39,6 mil | 25,3 mil | 16,2 mil | 17,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 37,6 mil | 49,7 mil | 44,9 mil | 35,3 mil | 47,8 mil | 41,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 382,1 mil | 384,2 mil | 425,5 mil | 301,7 mil | 265,1 mil | 268,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active curente | 495,8 mil | 506,9 mil | 556,7 mil | 410,3 mil | 370,5 mil | 361,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 145,3 mil | 129,8 mil | 127,6 mil | 118,0 mil | 115,6 mil | 115,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 106,7 mil | 106,7 mil | 106,7 mii | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 257,0 mil | 257,0 mil | 257,0 mil | 257,0 mil | 257,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 09 iun. 2026verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 811,5 mil | 765,5 mil | 751,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 134,0 mil | 145,8 mil | 171,6 mil | 131,9 mil | 111,4 mil | 115,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 13,8 mil | 13,8 mil | 13,8 mil | 13,0 mil | 13,0 mil | 13,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 245,6 mil | 234,5 mil | 223,5 mil | 236,2 mil | 224,9 mil | 214,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 314,9 mil | 311,4 mil | 297,5 mil | 259,9 mil | 227,6 mil | 223,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 675,8 mil | 629,9 mil | 701,4 mil | 569,9 mil | 526,3 mil | 506,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 369,7 mil † | 406,7 mil † | 380,8 mil † | 241,6 mil † | 239,2 mil † | 244,3 mil † | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 257,0 mil
- 2025
- 257,0 mil
- 2026
- 0
SEC (XBRL)· 09 iun. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 91,6 mil | 70,6 mil | -36,4 mil | 130,6 mil | 53,1 mil | 49,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 30,1 mil | 25,2 mil | 31,8 mil | 34,9 mil | 37,8 mil | 29,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 61,5 mil ≈ | 45,3 mil ≈ | -68,2 mil ≈ | 95,6 mil ≈ | 15,4 mil ≈ | 20,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -30,1 mil | -25,2 mil | -29,8 mil | -34,9 mil | -35,0 mil | -29,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -103,1 mil | -45,1 mil | 73,5 mil | -110,1 mil | -26,6 mil | -20,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 8,5 mil | 11,9 mil | — | — | SEC (XBRL)· 03 apr. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -34,9 mil
- 2025
- -35,0 mil
- 2026
- -29,2 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2024
- -110,1 mil
- 2025
- -26,6 mil
- 2026
- -20,1 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 45 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 279,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate27
- Creștere0
- Bilanț și datorie63
- Evaluare59
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,23 – 220,47 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDA5,23 – 13,70 (Mijloc 6,20)3 firme folosite · multiplul median 5,0x · quartile 4,2x – 11,7xAEO, GAP, ROST
- Colegi: P/E115,83 – 220,47 (Mijloc 151,48)7 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 10,3x – 19,6xAEO, ANF, BKE, GAP, ROST, TJX, URBN
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 45/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,1 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 30,5 % | 100 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -20,9 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,9 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,5x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 65 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,8x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,9x | 64 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | -26,3 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare59/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Lands’ End, Inc. (LE). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2026; creștere an/an 0,7 %; marjă netă 30,5 %; ROE 97,9 %; datorie netă/EBITDA -0,5x.
Intervalul de valoare estimat este 60,53–117,08 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 78,84 USD, prețul de 9,46 USD lasă un potențial de 733,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 88,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 45/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 30,5 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,5x
- P/E (TTM): 0,8x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 1,1 %
- Conversia profitului în FCF: -20,9 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,3x
- Randament FCF: -26,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Family Clothing Stores (SIC 5651) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TJXThe TJX Companies, Inc. | 152,4 mld | 25,6 | 62,2 % | 9,7 % | +7,1 % | −9 % / +57 % |
| ROSTRoss Stores, Inc. | 75,1 mld | 28,5 | 42,6 % | 10,8 % | +7,7 % | +33 % / +80 % |
| GAPGap, Inc | 7,9 mld | 6,7 | 33,8 % | 8,1 % | +1,9 % | −17 % / +12 % |
| URBNUrban Outfitters, Inc. | 7,5 mld | 13,7 | 20,9 % | 8,8 % | +11,1 % | +18 % / +145 % |
| ANFAbercrombie & Fitch Co. | 6,7 mld | 13,5 | 40,5 % | 10,0 % | +6,4 % | +61 % / +108 % |
| AEOAmerican Eagle Outfitters, Inc. | 3,4 mld | 10,4 | 20,4 % | 5,9 % | +4,1 % | −0 % / +7 % |
| BKEBuckle, Inc | 2,3 mld | 10,2 | 45,8 % | 16,6 % | +6,6 % | −21 % / +15 % |
| LELands’ End, Inc. | 279,5 mil | 0,8 | 97,9 % | 30,5 % | +0,7 % | −41 % / +45 % |
| DXLGDestination Xl Group, Inc. | 24,5 mil | — | -30,6 % | -8,8 % | −6,9 % | −54 % / −88 % |
| PLCEThe Children’s Place, Inc. | 7,5 mil | — | — | -11,8 % | −12,8 % | −96 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 5,43 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 9,64 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 14,58 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 4,42 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 8,91 Randament total -6 % · Pe an -2 % | 14,92 Randament total 58 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 3,60 Randament total -62 % · Pe an -18 % | 8,24 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 15,26 Randament total 61 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 2,23
- Marja netă± 1,56
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,39
- Diluare anuală± 0,13
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lands' End este un retailer digital american de îmbrăcăminte, costume de baie, articole de exterior și uniforme pentru școli și firme, care a realizat în exercițiul fiscal 2025 o cifră de afaceri de aproximativ 1,34 miliarde USD 1. Relevanța actuală vine din tranzacția cu WHP Global, prin care compania a cedat controlul asupra brandului pentru 300 de milioane USD în numerar, cu efecte asupra structurii de capital și a costurilor de licențiere 2.
SWOT
Puncte tari
- Brand american recunoscut, cu o bază de clienți fidelă și cu un canal digital consolidat, unde activitatea online reprezintă marea majoritate a vânzărilor 1.
- Segmentul de uniforme pentru școli și firme (Outfitters) are relații contractuale stabile cu clienți instituționali și a revenit la nivelul normal de operare în al doilea trimestru din 2026 3.
- Tranzacția cu WHP a eliminat o parte importantă din datorie și oferă companiei flexibilitate financiară pentru investiții în tehnologie și marketing 23.
Puncte slabe
- Dependența de sezonul de sărbători, în care se realizează o parte mare din venit, face rezultatele vulnerabile la orice slăbire a vânzărilor din ultimul trimestru 1.
- Operațiunile de depozit au suferit întreruperi după implementarea unui nou sistem de gestiune, ceea ce a afectat vânzările și procesarea comenzilor în prima parte a anului 3.
- Dependența de furnizori externi, concentrați în câteva țări, face compania sensibilă la întreruperi logistice și la tarife 1.
Oportunități
- Dacă WHP Global își extinde programul de licențiere, brandul ar putea genera venituri suplimentare din royalty-uri și din noi categorii de produse 2.
- Investiții în achiziția de clienți noi și în infrastructura digitală ar putea consolida poziția pe piața online 3.
- Programul de răscumpărare a acțiunilor și reducerea costurilor cu dobânzile ar putea sprijini valoarea pentru acționari, în condițiile în care capitalul este alocat disciplinat 3.
Amenințări
- Presiunile inflaționiste și reducerea consumului discreționar ar putea diminua cererea pentru îmbrăcăminte, mai ales pentru produsele premium 1.
- Tensiunile geopolitice care afectează rutele maritime ar putea crește costurile de transport și întârzia livrările 13.
- Concurența din partea marilor branduri și a retailerilor online ar putea presa prețurile și marjele, forțând promoții frecvente 1.
Riscuri
- Sezonalitatea și vânzările din sărbătoriridicat
O parte mare din venit și din profit se realizează în ultimul trimestru; orice slăbire a cererii în acea perioadă ar putea afecta rezultatele anuale 1.
- Întreruperi ale lanțului de aprovizionaremediu
Compania depinde de furnizori din Asia și de transport maritim; orice întrerupere ar putea întârzia livrările și afecta nivelul stocurilor 13.
- Costuri de tarife și de energiemediu
Tarifele vamale și volatilitatea prețurilor la energie și combustibil ar putea crește costurile produselor și ale distribuției 13.
- Controlul acționarului principalscăzut
Acționarul majoritar și fondurile asociate pot influența deciziile majore, iar minoritarii au o influență limitată asupra strategiei 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea operațională din trimestrul al doilea se menține și marjele beneficiază de restituirile de tarife, rezultatele ar putea converge spre ghidajul anual publicat de conducere 3.
- Structura de capital mai ușoară, după rambursarea împrumutului cu termen, ar putea oferi companiei spațiu pentru investiții în digital și în achiziția de clienți 23.
- Brandul american și baza de clienți fideli ar putea susține veniturile chiar și într-un mediu de consum precaut, mai ales dacă licențierea se extinde 12.
Ce ar strica teza
- Marja brută din trimestrul al doilea a fost susținută de restituiri de tarife cu caracter nerecurent, iar fără aceste efecte creșterea profitabilității ar putea fi mai lentă 3.
- Costurile de royalty către asocierea WHP ar putea limita expansiunea marjelor dacă vânzările nu cresc suficient 23.
- Cheltuielile cu marketingul și problemele de depozit au crescut costurile de vânzare și administrative, ceea ce ar putea reduce rentabilitatea trimestrială 3.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și de Adjusted EBITDA pentru exercițiul fiscal 2026Q4 2026
- Evoluția marjei brute după expirarea efectelor restituirilor de tarifeQ3 2026
- Stabilitatea operațiunilor de depozit și a sistemului nou de gestiuneQ3 2026
- Nivelul împrumuturilor din ABL și al stocurilor înainte de sezonul de sărbătorinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lands' End vinde produse prin site-ul propriu, prin canale third-party, prin magazine proprii și prin licențe, iar prin canalul Outfitters furnizează uniforme și articole cu logo pentru companii și școli 1. Compania se prezintă ca o marcă americană de stil de viață orientată spre soluții și se bazează pe o bază de clienți fidelă, cu peste 95% din activitate desfășurată online 1. Operațiunile sunt bazate în Statele Unite, Regatul Unit și Germania 1.
Pe partea de costuri, compania a redus în exercițiul fiscal 2025 aproximativ 6% din posturile din birourile centrale, iar cheltuielile de restructurare și alte costuri au ajuns la 13,9 milioane USD 1. Sezonalitatea este puternică, cu circa 34% din venitul anual realizat în trimestrul al patrulea 1.
Segmente
Segmentul U.S. Digital
Segmentul U.S. Digital cuprinde eCommerce-ul din SUA, Outfitters și Third Party și a reprezentat cea mai mare parte a veniturilor. În exercițiul fiscal 2025 eCommerce-ul din SUA a contribuit cu 62,1% din cifra de afaceri nete 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 segmentul a crescut cu 5,3% față de anul anterior, susținut de revenirea după problemele sistemului de gestiune a depozitului 3.
Europe eCommerce și Retail
Vânzările europene prin eCommerce și Licensing and Retail au fost mai mici în pondere. Vânzările europene sunt concentrate pe un asortiment simplificat, orientat spre franciză, iar veniturile din Europe eCommerce au rămas aproape stabile în trimestrul al doilea din 2026 3. Magazinele proprii sunt localizate în SUA 1.
Licensing
Segmentul Licensing înregistra royalty-uri din brand; după tranzacția cu WHP, din 1 aprilie 2026 segmentul câștigă doar taxe pentru servicii de fulfilment, în timp ce royalty-urile merg către asocierea în participație 2. Dacă accesul la licențiere ar aduce și creșterea veniturilor, efectul ar depinde de termenii contractului de licență pe termen lung 2.
Piața în context
Compania activează în industria îmbrăcămintei, un sector foarte competitiv, unde concurează cu retaileri direcți către consumatori, lanțuri de magazine universale, specialiști în îmbrăcăminte și companii online 1. Cererea este influențată de consumul discreționar, de inflație și de costurile de transport, care au crescut în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu 13. Piața se caracterizează prin presiuni asupra prețurilor și reduceri frecvente 1.
Mare parte din produse sunt fabricate în aproximativ 20 de țări, majoritatea importate din Asia, iar primii zece furnizori reprezintă circa 63% din achiziții 1. Expunerea la tarife și la costurile de logistică este astfel semnificativă, iar consecințele asupra marjelor depind de nivelul tarifelor aplicabile 3.
Tendințe
- Costuri de transport și energievânt din față
Conflictul din Orientul Mijlociu a crescut prețurile petrolului și costurile de transport și logistică, ceea ce ar putea majora costurile de import și de livrare. Compania a menționat că acestea pot afecta marjele și nivelul stocurilor 1.
- Restituiri de tarife IEEPAmixt
În trimestrul al doilea din 2026 marja brută a crescut în principal datorită restituirilor de tarife IEEPA, care au compensat parțial noul model de royalty și costurile temporare ale noului sistem de gestiune a depozitului 3. Dacă aceste restituiri nu se repetă, creșterea marjei ar putea încetini.
- Consumul discreționar și vremeavânt din față
Cererea pentru îmbrăcăminte de sezon este influențată de vreme și de presiunile inflaționiste asupra gospodăriilor; vremea nefavorabilă poate reduce vânzările de articole de vară sau de exterior 1. Aceste condiții sunt în afara controlului companiei și pot afecta rezultatele trimestriale.
Poziția concurențială
Lands' End concurează cu un grup divers de companii direct-to-consumer și retaileri, inclusiv lanțuri naționale de magazine universale, lanțuri specializate de îmbrăcăminte pentru femei și bărbați, magazine de echipament outdoor, businesses de catalog și afaceri online cu linii similare de produse 1. Compania susține că avantajul său vine din raportul calitate-preț, din atributele produselor, din baza de clienți și din serviciul pentru clienți 1.
Piața este dominată de branduri mari și de retaileri naționali, unde diferențierea se face prin promoții, prețuri și sortiment de branduri 1. Lands' End își propune să rămână competitivă prin produse atractive și prin inovație digitală, inclusiv prin utilizarea inteligenței artificiale în servicii către clienți 1.
- Retaileri naționali de magazine universale
Companii menționate de sursă ca fiind concurenți, fără un singur emitent identificat în surse.
- Lanțuri specializate de îmbrăcăminte pentru femei și bărbați
Categorie de concurenți menționată în raportul anual, fără denumiri precise.
- Magazine de echipament outdoor
Concurență din zona articolelor de exterior și sportive, descrisă generic în sursă.
- Companii online de îmbrăcăminte
Business-uri online care vând linii similare de produse, menționate fără identificare nominală.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Lands’ End (LE) Expanded Gross Margin 320bps as Adjusted EBITDA Fell 25%. Can E-Commerce Deliver?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Lands’ End swings back to profit in Q2 as net revenue rises 2.7%Yahoo Finance — News · 07 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial03 sept. 2026
- Raport curent03 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent30 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial09 iun. 2026
- Raport curent09 iun. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent01 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 apr. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-30 · SEC / Lands' End, Inc. · 26 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Lands' End, Inc. · 03 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Lands' End, Inc. · 03 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.