olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

American Tower Corporation AMT

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

187,78USD+1,02 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

American Tower (AMT) este unul dintre cei mai mari REIT-uri globale, specializat în închirierea spațiului pe site-uri de comunicații către operatori wireless și alți clienți. În primul semestru din 2026 veniturile au crescut, iar prognoza pentru 2026 a fost ridicată, în condițiile în care presiunile din Mexic și din SUA rămân de urmărit. Veniturile din proprietăți reprezintă 97% din total în 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea American Tower Corporation (AMT) costa 187,78 USD (+1,02 % într-o zi), cu capitalizare 87,1 mld USD, P/E 26,4 pe un EPS diluat de 7,13 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,72 %, beta -0,02, interval pe 52 de săptămâni 161,06–194,12 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,8 mld USD (+2,5 % an/an), profit net de 780,8 mil USD (−14,4 % an/an), EPS diluat 1,64 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
87,1 mld USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
26,4
EPS diluat TTM 7,13 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,80 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,72 %
DPS 12 luni 6,98
Beta (2 ani)
-0,02
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
161,06194,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
163,87 – 195,58
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 17,6 %
SMA 50 / 200
175,87 / 177,41
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
3,77 / 3,19
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+14,7 %−0,9 %+15,7 pp—
3 luni+8,3 %+1,2 %+7,1 pp—
6 luni+3,4 %+4,8 %−1,4 pp—
De la început de an+7,0 %+10,7 %−3,8 pp—
1 an+4,6 %+11,1 %−6,5 pp+9,6 %
3 ani+5,4 %+80,7 %−75,4 pp+36,4 %
5 ani−33,4 %+64,6 %−98,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,0 %
05 iun. 2026 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,1 %
31 dec. 2021 → 04 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,8 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
2,8 mld USD
+2,5 % an/an
Profit net
780,8 mil USD
−14,4 % an/an
EPS diluat
1,64
−9,9 % an/an
netă / operațională
28,0 % / 45,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri2,5 mld2,6 mld2,6 mld2,7 mld2,7 mld2,7 mld2,7 mld2,8 mld
Cheltuieli generale și de vânzare243,1 mil237,5 mil233,7 mil233,0 mil236,5 mil257,4 mil233,8 mil228,2 mil
Profit operațional1,1 mld1,3 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld
Amortizare și depreciere500,9 mil492,5 mil510,3 mil522,9 mil515,9 mil518,2 mil514,4 mil519,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile321,2 mil325,3 mil342,6 mil347,1 mil344,4 mil347,3 mil354,5 mil366,1 mil
Profit înainte de impozit1,3 mld617,5 mil511,8 mil950,0 mil964,9 mil1,0 mld1,0 mld898,4 mil
Impozit pe profit75,2 mil118,9 mil131,3 mil37,4 mil128,1 mil139,6 mil121,8 mil117,6 mil
Profit net1,2 mld498,6 mil380,5 mil912,6 mil836,8 mil878,5 mil887,5 mil780,8 mil
EPS diluat2,621,040,781,821,79 ≈1,841,861,64
Flux de numerar operațional1,2 mld1,3 mld1,3 mld ≈1,5 mld ≈1,4 mld1,4 mld1,5 mld ≈1,4 mld ≈
Investiții (capex)443,4 mil331,1 mil304,6 mil ≈465,5 mil ≈579,2 mil449,5 mil320,9 mil ≈397,4 mil ≈
Dividende plătite757,0 mil757,1 mil795,8 mil796,0 mil796,1 mil792,9 mil833,9 mil834,1 mil
Răscumpărări de acțiuni—00 ≈0 ≈364,6 mil176,2 mil26,7 mil ≈300,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 5 din propriul istoric de 44 trimestre (min 22,4, mediană 55,4, max 118,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri7,4 mld7,6 mld8,0 mld9,4 mld9,6 mld10,0 mld10,1 mld10,6 mld
Venituri an/an+11,6 %+1,9 %+6,1 %+16,4 %+3,1 %+3,8 %+1,1 %+5,1 %
Profit net1,2 mld1,9 mld1,7 mld2,6 mld1,7 mld1,4 mld2,3 mld2,6 mld
Profit net an/an−0,2 %+52,7 %−10,4 %+51,9 %−33,9 %−19,4 %+66,8 %+15,3 %
EPS diluat2,774,243,795,663,823,184,825,40
EPS diluat an/an+3,7 %+53,1 %−10,6 %+49,3 %−32,5 %−16,8 %+51,6 %+12,0 %
netă %16,6 %24,9 %21,0 %27,4 %17,6 %13,7 %22,5 %24,7 %
Flux de numerar liber2,8 mld2,8 mld2,8 mld3,4 mld1,8 mld2,9 mld3,7 mld3,8 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,5 mld USD
Datorie financiară
3,4 mld USD
Datorie netă
1,9 mld USD
Capitaluri proprii
10,4 mld USD
Active totale
63,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
0,40x
ROE
26,3 %
ROA
4,2 %
Marja FCF
35,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
10,0 mld
2024
10,1 mld
2025
10,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
946,0 mil
2024
933,4 mil
2025
940,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
3,1 mld
2024
4,5 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
6,1 mld ≈
2024
6,5 mld ≈
2025
6,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mld
2024
3,6 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
90,8 mil
2024
366,3 mil
2025
415,7 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,4 mld
2024
2,3 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,18
2024
4,82
2025
5,40

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
467,2 mil
2024
468,1 mil
2025
468,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
6,31
2024
6,56
2025
6,72

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,8 mld
2024
2,0 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
547,5 mil
2024
540,0 mil
2025
650,3 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,7 mld
2024
3,2 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
12,1 mld
2024
11,8 mld
2025
12,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
15,9 mld
2024
14,5 mld
2025
14,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
66,0 mld
2024
61,1 mld
2025
63,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
251,3 mil
2024
240,8 mil
2025
259,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
3,1 mld
2024
3,7 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2023verificat

Datorii curente
2023
7,2 mld
2024
7,1 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
55,2 mld
2024
51,4 mld
2025
52,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
10,9 mld
2024
9,6 mld
2025
10,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,7 mld
2024
5,3 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
2,9 mld ≈
2024
3,7 mld ≈
2025
3,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,7 mld
2024
410,6 mil
2025
-1,9 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,1 mld
2024
-5,5 mld
2025
-4,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,0 mld
2024
3,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
364,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
15,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
15,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
9,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
12,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
7,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
63,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
44,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
30,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
36,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
90,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
35,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
9,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
97,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
82,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
4,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
81,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
87,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
90,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
26,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
24,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
7,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
18,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
8,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 56 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

187,78 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 87,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
87,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
26,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
24,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
90,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
30,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 2917derivat 194

Scorul pe grupe

  • Calitate91
  • Creștere33
  • Evaluare25
  • Bilanț și datorie82
  • Randamente46

Interval de valoare estimat

Jos
51,95
USD pe acțiune
Mijloc
60,45
USD pe acțiune
Sus
70,47
USD pe acțiune
Preț: 187,78 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -67,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -210,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,59 – 118,76 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)88,31 – 118,76 (Mijloc 101,29)
  • Colegi: P/B15,59 – 22,18 (Mijloc 19,61)
    12 firme folosite · multiplul median 2,6x · quartile 2,1x – 2,9x
    DLR, ESS, EXR, HST, KIM, O, PLD, PSA, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 56/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate90,6 %100 (față de colegi)7 %
Marja EBITDA · Calitate63,6 %84 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,3 %33 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,5x83 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x80 (pe interval fix)13 %
P/B · Evaluare24,8x0 (față de colegi)20 %
P/E (TTM) · Evaluare26,4x81 (față de colegi)9 %
Randamentul dividendului · Randamente3,7 %50 (față de colegi)15 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente97,9 %32 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie82/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere33/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate91/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente46/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare25/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

AMERICAN TOWER CORPORATION (AMT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,6 mld USD în 2025; creștere an/an 5,1 %; marjă netă 30,7 %; ROE 90,6 %; datorie netă/EBITDA 0,5x.

Intervalul de valoare estimat este 51,95–70,47 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 60,45 USD, prețul de 187,78 USD lasă un potențial de -67,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -210,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 90,6 %
  • Marja EBITDA: 63,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,5x
  • Acoperirea dobânzilor: 3,5x
  • P/E (TTM): 26,4x

Ce o infirmă

  • P/B: 24,8x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 10,6 mld și 676,8 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 139 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,4x
mediana verticalei 36,8x
sub mediană (−28,4 %)
EV/EBITDA
12,9x
mediana verticalei 19,9x
sub mediană (−35,0 %)
P/S
7,9x
mediana verticalei 8,9x
sub mediană (−11,1 %)
P/B
24,8x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+812,6 %)
ROE
90,6 %
mediana verticalei 7,9 %
peste mediană (+1.053,1 %)
Marja netă
30,7 %
mediana verticalei 21,7 %
peste mediană (+41,4 %)
Marja EBIT
44,8 %
mediana verticalei 34,3 %
peste mediană (+30,8 %)
Venituri an/an
5,1 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−12,8 %)
Datorie netă/EBITDA
0,5x
mediana verticalei 4,9x
sub mediană (−89,7 %)
Randament dividend
3,7 %
mediana verticalei 3,8 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.172,1 mld100,44,0 %12,7 %+35,6 %+30 % / +181 %
PLDPrologis, Inc.119,3 mld32,27,1 %42,5 %+7,2 %+3 % / +27 %
EQIXEquinix Inc100,3 mld60,911,5 %16,4 %+5,4 %+20 % / +39 %
AMTAmerican Tower Corporation87,1 mld26,490,6 %30,7 %+5,1 %+5 % / +5 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.63,5 mld47,26,2 %21,7 %+10,0 %+6 % / +45 %
PSAPublic Storage60,7 mld33,016,0 %37,8 %+2,7 %+17 % / +36 %
ORealty Income Corporation53,9 mld41,53,3 %21,5 %+9,1 %−2 % / +20 %
VTRVentas, Inc.44,8 mld159,51,9 %4,0 %+18,5 %+15 % / +100 %
CCICrown Castle Inc.37,7 mld45,1—20,7 %−4,4 %−2 % / −5 %
IRMIron Mountain Inc34,7 mld82,5—5,7 %+12,2 %+13 % / +97 %
EXRExtra Space Storage Inc.31,6 mld30,87,9 %29,9 %+3,7 %+13 % / +46 %
VICIVICI Properties Inc.26,9 mld11,28,3 %56,5 %+4,1 %−18 % / −12 %
VMRKVivmark Residential23,2 mld27,18,1 %—+4,8 %+4 % / +12 %
SBACSba Communications Corporation19,9 mld20,2—34,5 %+5,1 %−2 % / −10 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,3 mld16,915,8 %16,5 %+7,6 %+58 % / +63 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,0 mld40,68,0 %22,7 %+6,4 %+5 % / +23 %
KIMKimco Realty Corporation16,4 mld27,15,8 %27,8 %+5,1 %+19 % / +37 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
112,31
Randament total -37 % · Pe an -37 %
198,67
Randament total 10 % · Pe an 10 %
299,41
Randament total 64 % · Pe an 64 %
3 ani
106,48
Randament total -35 % · Pe an -13 %
212,17
Randament total 25 % · Pe an 8 %
351,44
Randament total 103 % · Pe an 27 %
5 ani
100,94
Randament total -32 % · Pe an -7 %
226,58
Randament total 42 % · Pe an 7 %
412,50
Randament total 148 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 53,04
  • Marja netă± 37,13
  • Creșterea anuală a veniturilor± 30,82
  • Diluare anuală± 3,12

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

American Tower (AMT) este unul dintre cei mai mari REIT-uri globale, specializat în închirierea spațiului pe site-uri de comunicații către operatori wireless și alți clienți. În primul semestru din 2026 veniturile au crescut, iar prognoza pentru 2026 a fost ridicată, în condițiile în care presiunile din Mexic și din SUA rămân de urmărit 23. Veniturile din proprietăți reprezintă 97% din total în 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu foarte mare de situri, distribuit pe mai multe continente, și contracte pe termen lung cu clauze de majorare a chiriei.
  • Marje operaționale ridicate, deoarece costurile incrementale pentru adăugarea unui nou client sunt, de regulă, reduse.
  • Platformă de centre de date interconectate în SUA, care poate genera creștere recurentă și legături cu cloud și AI.

Puncte slabe

  • Concentrarea veniturilor la un număr mic de clienți mari, ceea ce crește expunerea la dificultățile financiare ale acestora.
  • Nivel ridicat de îndatorare, care poate limita flexibilitatea financiară dacă costurile de finanțare cresc.
  • Expunere valutară semnificativă pentru operațiunile internaționale, ce poate influența rezultatele raportate.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru date mobile și pentru aplicații cu lățime mare de bandă ar putea genera noi contracte de colocare.
  • Extinderea segmentului de centre de date, inclusiv prin servicii de interconectare, ar putea diversifica sursele de venit.
  • Vânzările de active din perioade anterioare ar putea permite reorientarea capitalului către piețele cu randament mai bun.

Amenințări

  • Consolidarea operatorilor sau partajarea rețelelor ar putea reduce cererea pentru spațiu nou pe turnuri.
  • Dispute contractuale cu clienți majori ar putea duce la încetarea sau renegocierea contractelor, cu efecte negative asupra veniturilor.
  • Tehnologiile alternative, cum ar fi rețelele mici sau serviciile prin satelit, ar putea reduce dependența de turnuri tradiționale.

Riscuri

  • Disputa cu un client din Mexicridicat

    Un client major din Mexic contestă calculul chiriei și a reținut plăți, iar rezultatul arbitrajului este incert și ar putea afecta veniturile și rezervele companiei.

  • Încetarea contractului cu un client americanridicat

    Clientul DISH nu și-a îndeplinit obligațiile de plată și este în default, ceea ce ar putea crește churn-ul în segmentul SUA și Canada.

  • Concentrarea cliențilormediu

    O parte importantă a veniturilor provine de la un număr mic de clienți, iar dificultățile financiare ale unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele.

  • Expunerea valutarămediu

    Veniturile din piețele emergente sunt exprimate în monede locale, ceea ce ar putea genera fluctuații semnificative ale rezultatelor raportate în dolari.

  • Îndatorarea ridicatămediu

    Nivelul de îndatorare ar putea limita capacitatea de a finanța noi achiziții sau dezvoltări, dacă costurile de finanțare cresc.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru date mobile și pentru aplicații AI continuă să crească, compania ar putea beneficia de creșterea colocării pe site-urile existente și de extinderea segmentului de centre de date.
  • Contractele pe termen lung, cu majorări anuale, oferă o bază de venituri previzibilă, care ar putea susține distribuțiile către acționari.
  • Rezultatele primului semestru din 2026 și ridicarea prognozei arată că managementul ar putea atinge țintele dacă condițiile operaționale rămân favorabile.

Ce ar strica teza

  • Dacă disputele cu clienții mari se prelungesc, veniturile și rezervele ar putea fi afectate pentru o perioadă mai lungă decât se așteaptă acum.
  • Creșterea churn-ului și presiunile din segmentul SUA ar putea reduce creșterea organică, mai ales dacă operatorii consolidează rețelele.
  • Îndatorarea ridicată și expunerea valutară ar putea limita flexibilitatea financiară, în special într-un mediu cu dobânzi mai mari.

De urmărit

  • Rezultatul arbitrajului cu clientul din Mexic și eventualele rezerve suplimentareQ3 2026
  • Evoluția churn-ului și a plăților clientului DISHQ3 2026
  • Actualizarea ghidajului financiar pentru anul 2026Q4 2026
  • Veniturile și rata de ocupare în segmentul centrelor de datenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Activitatea principală este închirierea de spațiu pe turnuri și alte site-uri de comunicații către operatori de telefonie mobilă, difuzori de radio și televiziune, furnizori de date wireless și instituții publice. Compania are un portofoliu de 149.686 de situri de comunicații la finalul lui 2025, iar veniturile din operațiunile de proprietate au reprezentat 97% din total în 2025 1. Compania operează și ca REIT, iar contractele de închiriere pe termen lung, cu majorări anuale, asigură o parte mare din venituri recurente 1.

Contractele de închiriere cu operatorii wireless au de regulă perioade inițiale necanselabile de cinci până la zece ani, cu redeschideri multiple și majorări de chirie periodice. Pe baza contractelor existente la sfârșitul lui 2025, compania se aștepta la peste 54 de miliarde de dolari din venituri necanselabile din chirii în perioadele viitoare 1. Rata de churn a fost de aproximativ 2% în 2025, dar a crescut la 5% în primele șase luni din 2026, din cauza unui client american 2.

În primul trimestru al anului 2026 compania a raportat că veniturile totale au crescut cu 4,7% în trimestrul al doilea, iar veniturile din proprietăți cu 6,3% 3. Compania a încheiat și vânzarea filialei din Filipine și a interesului majoritar din Bangladesh în iunie 2026, ceea ce arată o rotație de active în portofoliu 23.

Segmente

U.S. & Canada

Segmentul SUA și Canada a reprezentat 49% din veniturile consolidate în 2025, în scădere față de anii anteriori 1. Ghidajul pentru 2026 indică o scădere a veniturilor acestui segment, în parte din cauza diminuării veniturilor din straight-line și a impactului DISH 3.

Data Centers

Segmentul centrelor de date, prin CoreSite, cuprinde 30 de facilități operaționale în 11 piețe din SUA și a reprezentat 10% din venituri în 2025 1. Prognoza pentru 2026 arată o creștere puternică a veniturilor acestui segment față de anul precedent 3.

Piața în context

Piața este dominată de câțiva operatori de telecomunicații, iar cererea pentru infrastructură wireless depinde de investițiile de capital ale acestora. Compania citează cheltuieli anuale de capital în SUA de cel puțin 30 de miliarde de dolari, ceea ce susține cererea pentru site-urile sale 1. Sectorul este însă sensibil la consolidări, la partajarea rețelelor și la schimbările tehnologice, care pot reduce cererea de spațiu pe turnuri 1.

Majoritatea contractelor cu operatorii sunt pe termen lung, ceea ce reduce volatilitatea veniturilor dacă cererea rămâne stabilă. Piețele internaționale, în special Africa și Asia-Pacific, aduc creștere suplimentară, dar și riscuri valutare, care au influențat rezultatele trimestriale 13.

Tendințe

  • Creșterea traficului de date mobilevânt din spate

    Consumul de date mobile continuă să crească, iar operatorii ar putea trebui să adauge echipamente pe rețelele existente și să extindă rețelele, ceea ce ar sprijini cererea pentru spațiu pe site-uri 1.

  • Consolidarea operatorilor și partajarea rețelelorvânt din față

    Fuziunile între operatori și partajarea rețelei radio ar putea reduce numărul de clienți sau de echipamente închiriate, ceea ce ar afecta veniturile 1.

  • Cererea pentru centre de date și inteligență artificialămixt

    Creșterea aplicațiilor cloud și AI ar putea susține cererea pentru centre de date, dacă ritmul de adoptare se menține, însă concurența din acest segment este intensă 23.

Poziția concurențială

Compania activează într-o industrie competitivă, în care clienții au numeroase alternative pentru închirierea de infrastructură. Concurența pe prețuri sau prin alte aranjamente contractuale ar putea reduce tarifele de închiriere și ar putea afecta rata de reînnoire 1.

În segmentul centrelor de date, concurenții pot avea avantaje precum recunoaștere mai mare a brandului, costuri operaționale mai mici și acces la energie mai ieftină, ceea ce ar putea obliga compania să reducă chiriile 1. Competiția pentru achiziția sau construcția de active este, de asemenea, în creștere 1.

  • Crown CastleCCI

    Operator american de infrastructură de comunicații, citat în contextul concurenței generale pentru închirierea de site-uri.

  • SBA CommunicationsSBAC

    Proprietar american de turnuri de comunicații, care concurează pentru contracte și active în piață.

  • EquinixEQIX

    Operator global de centre de date, concurent direct pentru clienții din segmentul de date și interconectare.

  • Digital RealtyDLR

    REIT specializat în centre de date, care poate avea avantaje de costuri sau de relații cu clienții în același segment.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 27 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / American Tower Corporation · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / American Tower Corporation · 28 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / American Tower Corporation · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

American Tower Corporation (AMT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw